L IEUWE MOGELIJKHEDEN IN DE OPENBARE SEKTOR ER BESTRIJDING VAN DE JEUGDWERKLOOSHEID EFi EURO SHOW EEN DESILLUSIE WAT BELANGSTELLING BETREFT OF EEN OVERVERZADIGING VAN HETKARNAVALESKE TONEELSCHRIJVEN EN -SPELEN LEEDSEFLODDERS EEN FEESTNAMIDDAG VOOR 150 KINDEREN VAN «LEVENSVREUGDE» TE AALST De Voorpost - 12-12-75 - 9 rvies nieuw lileerde! nten i ooi. dajAATSSEKRETARIS L. D'HAESELEER es zouc^udt EEN EERSTE INFORMATIEVERGADERING >orhet500 J0NGE WERKLOZEN les aanfe" de heer D'Haeseleer in 1974 staatssekretaris van Open- Ambt werd, kon niemand vermoeden wat voor een ire taak hem te wachten stond. Toch heeft de huidige jndiozeisis en als gevolg daarvan de stijgende vraag naar een ilige staatsbetrekking de staatssekretaris en zijn mede- rkers tot een aantal verstrekkende maatregelen gedwon- De eerste tastbare resultaten daarvan werden vorige ag in de hall van de Liberale Sociale Werken aan het iibliek voorgelegd. DE n n te: 'IJS Dl, zijn inleiding verwelkomde heer D'Haeseleer een vrij nvangrijke groep jongelui die in zijn uitnodiging gevolg had igeven. Hij stelde hen zijn laste medewerkers de heren an den Abeele en Guns voor. ervolgens gaf hij een korte ïhets van de huidige ekono- ische toestand die hij ronduit ilecht» noemde. Hij waas op vele bedrijven die moeten uiten en op de daling van ïze uitvoer. In een land waar op 3 arbeiders voor de uitvoer erkt, heeft deze situatie na- urlijk nefaste gevolgen voor onmiddellijke tewerkstel- ïg. Vooral de jeugd is hier het achtoffer van. In deze om- andigheden is een veilige aatsbetrekking zeer aanlok- ilijk. Vele jonge mensen we- n nochtans niet hoe, waar of anneer zij hun kandidatuur oeten stellen. De heer Haeseleer: De bedoeling tn deze vergadering is aarom jullie zo veel mogelijk (formatie toe te spelen betref- »nde de mogelijkheden van werkstelling in de Openbare ektor. Ie staatssekretaris wees er in verband op dat de gouden d voorbij was. Vroeger im- ers overtrof het aanbod ruim e vraag en kwam men via het tkende achterpoortje wel te- scht. De wet van december 973 op het statuut van het ijkspersoneel die in januari 976 van toepassing wordt, elt daar definitief een einde an. Voortaan kan men enkel door de grote poort bij de :a~at terecht. Met deze «grote oort» bedoelde de staatsse- etaris -de officiële kandida- lurstelling en het vergelijkend xamen. ierop verleende hij het woord an zijn medewerkers de he in Van den Abeele (kabinet attaché en adjunkt op het Vast Vervingssekretariaat) en uns (opdrachthouder bij het linisterie van Openbaar mbt). EFINITIEVE TEWERK- TELLING e heer Van den Abeele han- elde in zijn toespraak over de logelijkheden en voorwaar- en tot definitieve tewerkstel- ng in de openbare diensten. Vat de mogelijkheden betreft, erwees hij naar de 750.000 lensen die reeds in de over- eidssektor te werk gesteld ijn. Op een aktieve bevolking an 3,5 miljoen staat dit gelijk iet een verhouding van 1 op 5. is zeer veel. Bovendien loeten we rekening houden it de saneringspolitiek van regering. Daartegenover taat echter weer de stijgende antrekkingskracht van een [aatsbetrekking. De redenen liervoor moeten volgens de eer Van den Abeele niet ver ezocht worden: de vaste betrekking die een tabiliteit in het leven waar- orgt; de bevorderingskansen olgens objektieve kriteria (in asu anciënniteit en het verge- kend examen); de jaarlijkse of tweejaar- kse weddeverhoging; de volledige gelijkschake- ng van man en vrouw; de voordelige pensioenre- eling waarmee de staat toch en stuk vooruit is op de privé- ektor; i) de brede waaier van be- oepsuitwegen (de staat vangt He soorten beroepen op; van uisvrouw tot dokter), 'och mogen deze pessimisti- 'le beschouwingen geen re ien zijn tot wanhoop. De Staat in immers nog vele jonge lensen gebruiken en moet ovendien jaarlijks twee- tot rieduizend personen nood- edwongen vervangen (pensi- en, ziekte of overlijden). >e ekonomische krisis heeft chter niet alleen de mogelijk- eden tot tewerkstelling dras- sch beperkt. Ook de voor vaarden zijn verscherpt. De vet op het statuut van het ijkspersoneel eist dat elke andidaat voor een staatsbe- ekking zich door een aange kend schrijven officieel kan- lidaat stelt bij het Vast Wer- ingssekretanaat. Dit systeem 'iedt echter één groot voor leek bij het vacant verklaren van een betrekking, wordt de kandidaat automatisch verwit tigd. De heer Van den Abeele weesin dit verband op het nut van de permanente oproep. Vroeger gebeurde het vacant verklaren immers via een spe ciale oproep in het staatsblad, de krant of langs de radio. De kandidaat moest dan telkens opnieuw zijn kandidatuur stel len. Het nieuwe systeem werkt dus heel wat eenvoudiger. DE NIET-DEFINIT1EVE TEWERKSTELLING Tijdens het tweede gedeelte van de vergadering belichtte de heer Guns twee vormen van niet-definitieve tewerkstelling: de voorlopige tewerkstelling en de stage. 1) De voorlopige tewerkstel ling Per definitie is dit een tijdelijke tewerkstelling met behoud van het statuut van werkloze. Er zijn dus twee voorwaarden aan verbonden: a) men moet bij de R.V.A. in geschreven zijn; b) men moet werkloosheids steun genieten. De heer Guns stipte nog aan dat deze vorm van tewerkstel ling slechts in de Openbare Diensten en de v.z.w.'s moge lijk is. De Staat heeft op deze manier in 1975 12.000 mensen tewerkgesteld. Dit aantal zal in 1976 opgedreven worden. Hoewel velen weinig of niet in een tijdelijke betrekking geïnte resseerd zijn, biedt deze toch een reeks voordelen die niet te verwaarlozen zijn. De heer Guns citeerde er een paar: a) Na de periode van tijdelijke tewerkstelling kan men een aanpassing van de werkloos heidsvergoeding vragen op basis van de uitbetaalde wed de. b) Men heeft steeds een ze kerheid omtrent de duur van de tewerkstelling. c) Wanneer de gelegenheid tot een vaste betrekking zich voordoet, mag men altijd zijn tijdelijke betrekking opzeggen. d) In geval van ziekte kan men rekenen op een tegemoetko ming. e) De praktijk geeft een uitste kende voorbereiding op een eventueel examen voor een vaste betrekking. 2) De stage In tegenstelling tot de voorlo pige tewerkstelling, blijft de duur van een stage wettelijk beperkt tot 6 maand (26 we ken). Een verlenging met nog eens 6 maand is echter moge lijk. Deze vorm van werkver schaffing gebeurt enkel in de administratieve diensten of in een privé-onderneming met ten minste 100 werknemers 1%). Ook de voorwaarden verschil len: men mag geen 30 jaar zijn en nog niet gewerkt hebben. De keuze van stage kan men bij het R.V.A. zelf bepalen. Bij de toewijzing gaat het R.V.A. chronologisch te werk d.w.z. wie het eerst zijn aanvraag doet, heeft de grootste kans. Stage doen, betekent echter niet a priori dat men op het einde van de periode benoemd wordt Wel bestaat de moge lijkheid dat een privé- onderneming de stagiair in dienst houdt. HET BRUGPENSIOEN Een laatste mogelijkheid tot het stimuleren van de tewerkstel ling is de toepassing van het brugpensioen. De heer Guns wees op de verwarring die om trent dit begrip bestaat. De be doeling is oudere werkkrach ten naar de pensioentoestand over te hevelen teneinde aan de jongeren meer werkgele genheid te bieden. De voorwaarden hiertoe zijn echter zeer strikt: a) Mannen moeten minimum 62 jaar zijn; vrouwen 58 jaar. b) In privé-ondernemingen kan slechts één brugpensioen per 50 werknemers worden toegekend. c) De werknemer moet zelf de aanvraag doen bij de werkge ver. d) De oudere werknemer moet door een jonge kracht vervangen worden. Het bedrag dat de werknemer met brugpensioen toegekend wordt, is nagenoeg gelijk aan zijn loon of wedde. Bovendien heeft het aantal jaren brugpen sioen geen invloed op de bere kening van het latere pensioen. Teoretisch ziet dit stelsel er vrij eenvoudig uit. Het opent alvast nieuwe perspektieven voor de jeugdige werklozen. Of de praktische toepassing ervan even eenvoudig zal zijn, is vol gens de heer Guns een ander paar mouwen. LOGGE ADMINISTRATIE Na deze uiteenzettingen D'Haeseleer zijn medewer kers. Hij gaf de geïnteresseer den de raad zo vlug mogelijk hun schriftelijke kandidatuur te stellen bij het Vast Wervings- sekretariaat. Hij zei dat jonge werklozen of pas afgestudeer den verdere inlichtingen kon den bekomen in de L.S.W.- kantoren of in het Rijksadministratief-Centrum te Brussel zelf (Esplanadege bouw Nr. 1, 1010 Brussel; tel. (02)564.29.31). staatssekretaris Hierna nodigde hij het publiek uit tot het stellen van vragen. Dit bleek gezien de grondige informatie niet meer nodig te zijn. Toch merkte iemand op dat met de aanvraag, het exa men en het wachten op wer- kaanbieding vaak een heel jaar gemoeid is. In zijn antwoord ontkende de heer D'Haeseleer dit feit niet. Hij zei bij zijn ambt saanvaarding zelf verbaasd te zijn geweest door de logheid van de administratie. Toch vroeg hij om begrip. De massa kandidaten (vorig jaar 6000 in één keer) veroorzaakt heel wat praktische moeilijkheden. Vooral het verbeteren van de examens verloopt zeer traag. In dit verband kondigde hij een reeks maatregelen aan die de administratieve vertraging moeten wegwerken. De staatssekretaris dacht hierbij aan de vergelijkende examens die voortaan in schijven zullen plaatshebben. Toch meende hij dat het nog een tijdje kan duren vooraleer de administra tieve machine o.i.v. deze nieuwe maatregelen sneller zal gaan lopen. INFORMATIEPAKKET ging. Het publiek kreeg immers naast een degelijke monde linge voorlichting, een om vangrijk informatiepakket toe gestopt. De inhoud hiervan was indrukwekkend. Interes sant waren vooral de onthaal- brochure van Openbaar Ambt, de brief tot het indienen van een aanvraag bij het Vast Wer- vingssekretariaat en een hele reeks modelvragen die bij ver gelijkende examens reeds ge steld werden. Voor jongelui die aan een examen wensen deel Tot slot nog dit: dergelijke initia- te nemen is dit pakket zeer in- tieven verdienen beslist navol- teressant. HALF MILJOEN OP STRAAT Toen de neus van zijn vrachtwagen omhoog ging, terwijl hij met een snelheid van zowat zestig per uur over de autoweg reed, wist Valerius Van Aerde dat er iets niet in orde was. Sekonden later was hij zeker: de voorwielen van zijn auto raakten opnieuw de grond en terzelfdertijd knalde echter hem ook een reuzenportiek (waarde: bijna een half miljoen) tegen de vlakte. En toen wist Valerius wat er gebeurd was. Om twee uur donderdagmiddag, reed Valerius, uit Zwevezele, in Aalst de autoweg op, richting Brussel. De wagen waarmee hij reed, eigendom van een firma uit Zwevezele, was uitgerust met een hydraulische arm om onderhoudswerken uit te voeren aan de autowegverlichting. Ineens ging die arm omhoog, beukte tegen het portiek, en Valerius voelde hoe zijn auto omhoogvloog. Van het twee maanden oude protiek bleef niets heel, de auto werd degelijk gebarrikadeerd, en Valerius klaagde over ernstige pijnen in de rug. HDW De Prinsencaemre tracht voortdurend denderende ak- tiviteiten te organiseren, elk jaar op Prinsendag zorgen zij voor een prachtig vuur werk op het Aalsterse sta tionsplein; het wordt even eens een traditie dat deze mensen een paar circus voorstellingen geven, op brengst wordt ter beschik king gesteld van de gehandi capten. Om dit jaar iets meer te kunnen geven aan deze min derbedeelden dacht men aan een Euro show, maar deze keer is men van een kale reis thuis terug geko men. Vrijdag had in de Madelon- 2aal deze varieteavond plaats. Stonden op het pro gramma: Borah en Sandy zakkenroller, Rita Ray char mezangeres, Reacock buik sprekeren Jac in the box als slangenmens. Pol Van Camp zorgd voor de presen tatie terwijl de muzikale be geleiding werd verzorgd hetTivoli Combo. Alles bij elkaar waren zo'n honderdtal aanwezigen ko men opdagen wat gelijk staat met een verlies van om en rond de 18.000 fr. Alle propaganda en dure uit nodigingskaarten zijn dus voor niks geweest. Eigenlijk triest, Aalst telt 40 karnavalgroepen of zijn er' meer? Als elke karnalgroep solidair is met de andere, zich de initiatieven van de Prinsencaemere ter harte neemt (per slot van rekening hebben zij aan deze mensen toch ook wel wat te danken of niet?) dan waren minsten 80 personen uit kar naval middens aawezig maar neen. Enkel de dekenij van de Koolstraat dacht aan de minderbedeelden, die zijn overal van de partij. Kunnen we het misschien zo stellen, lijdt het Aalsterse uitgangsleven aan karnava- litis? Roel Van de Plas «TONEELBEWUSTER WORDEN» EEN GESPREK MET JEAN- PAUL VAN DER POORTEN, AUTEUR VAN «ENGELKENS BLAZEN» «Er zijn mensen die kunnen liegen dat ze 't zelf geloven. Overdrijven, noemen ze dat. Ze hebben ergens iets opge vist, of ze moeten het nog van- gen'en dan, dan maken ze van hun haring ne snoek. En, 't schoonste van al, je zou hen warempel geloven alsof je er zelf bij was geweest. Niet dat alle vissers met een sjeiks-pier aan hun dobber liggen, maar je ziet al direkt waar 't em zit. Het gevoel, waarmee. De geestdrift, waarmee. Zo is 't ook met een mop, met een gezin. Je laat twee men sen identiek dezelfde mop ver tellen, en zie maar wat eruit komt. Nietegeloven. Hoe zouk'et nu zeggen. Het zit in je eigen persoon, in je ge aardheid, in je temperament. Een toneelschrijver moet in de eerste plaats «iets té zeggen hebben». Hij moet die behoefte hebben, die prikkel voelen, om zijn publiek wat te komen zeg gen. Niet zomaar iets. Iets dat hen boeit. Tot en met. Het stuk moet een vertrekpunt en een Niemand had het ver wacht. Niemand had het nog voor mogelijk gehou den. Maar zaterdag is het dan zover. Hoe ze het over hun hart kunnen krij gen weet ik niet. Hoe ze nog kunnen ophouden begrijp ik nog minder. En hoe ze het zolang volge houden hebben begrijp ik heiemaar niet meer. Ah ja, ik heb nog niet gezegd waarover ik het had ze ker? Wel, ga zitten, zwijg en luister: want zaterdag 13 december wordt een historische datum. De koninklijke harmonie St Cecilia gaat dan de vie ringen van haar 100 jarig bestaan definitief stop zetten. Echt waar! Hoe die allemaal al niet lang buiten liggen bij hun vrouw, verstaat geen mens. Want als ge spreekt van vieren...awel dedie hebben gevierd! Een jaar lang. Op alle mogelijk dagen; op alle mogelijk manieren, en voor alle mogelijke men sen. Spijtig genoeg was de publieke belangstel ling soms omgekeerd e- venredig aan de gelever de inspanningen en aan het peil van de festivitei ten. Maar dat hebben de mannen van de harmonie schijnbaar aan hun hart niet laten komen. «Wij zullen doorgaan» was hun leuze! En nu, zaterdag, zetten ze er een punt achter. Wie dus dit jaar nog niet meegevierd heeft moet zich haasten. Maar dat zullen er weinig •zijn< Wie er zeker moet zijn; iedereen die op één of andere manier meeju- bileerde met de harmo nie. Het wordt een gran dioze Tiroleravond met een tirolerdekor, met een echte Tirolerblaaskapelle en in echte Tirolerkledij. Dus gaan we zeker. Want dat is dat lang geleden dat we Miel Vinck nog in zijn blote billen gezien hebben! En Jules en Staaf en al die anderen. Het wordt wellicht de triomfavond van het «wit- vlees». Dus: allen daar heen! Verder staan er niet te veel denderende dingen op het programma. Blijf dus voor de rest maar thuis en spaar uw centen voor de volgende week. zodat Lede een aanneme lijk cijfer kan voorleggen voor de vignettenverkoop van «Beter Leven Geven». Marco Ie ondergrond hebben, een ba sis. De auteur gaat steeds uit van iets. Een probleemstelling of zo. En dan sta je daarvoor één van die grote moeilijkheden bij to neelschrijven: het doen over komen van je stuk. Dat het be grepen wordt. Je zult me zeg gen: daar kan een regie toch veel in roeren. Dat wel. Maar een slecht stuk maak je niet goed; het omgekeerde is steeds een risiko. En dan heb je dat veelomspro ken publiek. De massa. De menigte, die je wil, die je moet hebben. Of die je inkadert. Een deksel op je kop. Het publiek. De mensen. Moeten die dan enkel maar komen kijken? Nee. Belange niet. Da's ouwe- kluts. Het publiek moet mee- akteren, als je me begrijpt. Het moet zich in-spannen. Rijp, moet het zijn! Rijp, in de zin dat het gaat nadenken. Dat het zich vragen gaat stellen. Daar hebben ze hier nog te veel tijd voor nodig. Ze hebben die to neelopvoeding, die onontbeer lijke toneelopvoeding niet ge had. Maar ze doen het al. Er zal nog veel moeten gespeeld worden, maar het komt. Ze worden kritischer, begrijp je, daar merk je het aan. Wat we moeten beogen is, dat er niet meer zozeer voor jan of pol wordt gespeeld. Dat mag, maar het beperkt je, het bindt je aan een 'zeker' publiek. Je betrachting moet verder lig gen. Hier ligt voor onze Vlaamse schrijvers nog een schoon stuk terrein braak. Teater voor liefhebbersgroe pen moet éénvoudig zijn. Niet kompleks. Met een minimurp aan middelen véél bereiken, daar komt het zo ongeveer op neer. Geen te grote bezetting. Weinig of geen dekor. En dan nog deze bedenking. Een stuk moet daarom niet «af» zijn. Het moet oorzaak ge ven tot diskussie, Er moet over gepraat worden. Over gespro ken. De toeschouwer heeft zijn ei gen, specifieke rol in het tea- tergebeuren. Hij moet nadenken over wat er gebeurt op de scène. Hij moet de aktie beleven. Het spel in zich opnemen. Kortom, hij moet toneelbewus- ter worden.» De 150 gehandicapten van het Instituut hebben een nimmer te vergeten feest gehad dat werd aangeboden door de CROWNPIN CLUB van België. Een feest met muziek en clowns dat door alle kinderen met vreugde werd gevolgd en meegeleefd. Na deze feestnamiddag heeft de CROWNPIN CLUB nog aan alle kinderen, als een blijvende herinnering, nog wat snoep goed en een stuk speelgoed meegegeven. In één woord, een feest dat deze kinderen en diegenen die daarbij aanwezig waren zich nog lang zullen herinneren. De CROWNPIN CLUB is een afdeling van een wereldomvat tende vereniging van verte genwoordigers van een firma, die ondermeer, tot doel heeft een glimlach te brengen aan minderbedeelden.

De Voorpost | 1975 | | pagina 9