Weekblad van Dender - Durme - en Seheldestreek VETTE KLUF VOOR HOOG KDMITEE VAN TOEZICHT TE NIEUWERKERKEN WEGWI JS WEZEN IN HET STADHUIS VAN LIMBERGEN cUdH £imberge h^, STORM WAS AL BD AL ENADIG OOR HET AALSTERSE AALST VERLEENT RECHTSTREEKS HULP AAN MOERZEKE EN BAASRODE De Voorpost Vrijdag 9 januari 1976 29" jaargang nr. 2 -18 F aawa—mwmw .wu.iiiiiiwwpawMWBBjBwwMgroiiMiiwiw ee^^toave^an f Een geschenk van bij is altijd een belevenis! PORCELEIN- EN GESCHENKENZAAK Hoogstraat 28 9300 AALST TEL. 21.23.22 T33Kattestraat 73 9300 AALST TEL. 21.56.00 Voor mensen die iets persoonlijks, iets I beter zoeken. J DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DE CUYPER- ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever: A. DE CUYPER PCR. 115692 (DeCuyper) Bureau: Pontstraat 64 - Aalst 053-70.41.19 Jaarabonnement 850 F Halfjaar 425 F Trimester 215 F - BEGROTING 1976: FEESTNEUS VAN 75.000 F 0(- SUSPENS VIA RAADSLID BRAEM "AL SCHEPENE DESUTTER DIEPONTGOOCHELD iarV!et zes punten op de agenda van de openbare zitting, start Ie raadszitting, - zoals steeds, - stipt op het voorziene uur. zijtflinder gebruikelijk was de haast serene sfeer en slechts bij >ro»et eindstemmen over begroting geraken burgemeester belooghuys en Raadslid Meganck in een dispuut. erichepene Meuleman is afwezig en raadslid Meganck in een aljispuut. vchepene Meuleman is afwezig en raadslid Renneboog loet, na ziekte, opnieuw zijn intrede in de raadszitting. rielet eerste agendapunt, het Verslag van het College over ""det dienstjaar 1975, krijgt en toelichting van de bur- iemeester: «U zult mis- ghichien verwonderd zijn dat sdereen het verslag thuis lekregen heeft, maar dit is lu wet». Desnoods kunnen r nog inlichtingen gevraagd /orden bij de sekretaris. laadslid De Rijck merkt neteen op, dat in het ver lag, zoals dit vorig jaar wel et geval was, het aantal rocessen verbaal niet werd pgenomen en dat de ge- neente een boni heeft van 6 iwoners. laadslid Meganck, onge- luldig om de begroting ter iade te kunnen nemen raagt, dat men niet zou uit- /ijden over dit verslag en •nkele zou antwoorden op ragen. laadslid De Sloover wenst >chtans op te merken, dat indbouwwegen en wandel den niet aangelegd wer- n en heeft vooral grieven pens de busdienst voor scholen. Een busdienst ledeeltelijk gefinancieerd loor de gemeente en der- al ve vraagt, waar deze bus ie Kasteelstraat niet meer jandoet, althans het jast eel. Hij vraagt dat de •ude route zou behouden ■lijven en zich opnieuw daar ou keren. Jurgemeester Hooghuys telooft om de zaak voor te aggen aan dhr. Muylaert. laadslid Scheerlinck wenst Ie halte van de autobus (hier ichterzegt hij) te verbreden Jurgemeester Hooghuys jeeft begrip voor het pro- Fleem, maar vraagt om een maand geduld uit te oefe nen. Het probleem stelt zich vooral om dezelfde materia len te vinden, wat de voetpa den en wegenbouw betreft. Een laatste opmerking, al vorens tot de stemming over te gaan, komt van Schepene De Sutter in verband met het jaarverslag: «Misschien een beetje mager, maar allee». Gans de raad is meteen ak koord om het jaarverslag goed te keuren. De grote brok van de zitting is punt twee: «Goedkeuren gemeentebegroting 1976.» Het is raadslid Meganck die het vuur opent met de vrien delijke opmerking: «Het is de leek, die aan een expert uitleg vraagt». Deze leek kent zijn dossier blijkbaar net zo goed als de expert en verwijst naar bladzijde 25 met de vraag en opmerking «Recepties en representa tiekosten: in 1974 3.634 fr. In 1975 25.000 fr en nu in 1976 maar liefst 75.000 fr. of verdriedubbeld. Burgemeester Hooghuys in de Schepene van financiën voor en geeft een verklaring «De echtgenoten en zo wor den uitgenodigd, het is het laatste jaar en we willen niet zonder leed onze zaken af staan aan Aalst. Daarom dat personeel en gemeenteraad onder vorm van een eetmaal zullen bijeenkomen in de laatste trimester van het jaar om afscheid te nemen van mekaar. Blijkbaar is de gan se raad het roerend eens met deze uitspraak en niemand heeft ook maar de minste opmerking. Raadslid Meganck stapt meteen over naar blz. 41 van leeft dc storm van vorig weekeinde overal lelijk thuisgehouden, dan twam het land van Aalst, alle relativiteit in acht genomen, er redelijk }oed van af. Weliswaar sneuvelden de t.v. antennes bij bosjes, werden >ubliciteitsborden weggeblazen en sneuvelden er enkele bomen, toch >lecf de streek van het ernstigste gespaard. >e elektriciteitsmaatschappij nterconi, die de zone Ninovc - «eraardsbergen tot de agglo- ïcratie Aalst bestrijkt, heeft ooit voorheen een dergelijke acht meegemaakt. Tot zater- jagmorgen liepen in enkele uren '1 oproepen binnen: defekten an de openbare verlichting 'aren er in alle gemeenten, alen werden uitgerukt, draden mesten van de straat worden teggenomen. terwijl ook de abeltelcvisie werd gestoord, tan de Ninoofsesteenweg tc irembodegem diende de brand eer tussen te komen voor het envijderen van een boom. die >p de weg w as terechtgekomen, 'lei ongeval veroorzaakte op de drukke steenweg heel wat ver- 5 keershinder. De brandweer van Erenibodegem moest tv-antenn- "r fies wegnemen op Terjoden, op e de Terniurenlaan en werd naar n hei Dorp geroepen om een erg a Pcsehadigd dak te herstellen. De 'hinder werd ook aangevoeld op de begroting: personeel en aandeel tewerkstelling werklozen.. In 1976 slechts 300.000 fr. voor de tewerk gestelde werklozen. De be groting wordt met één mil joen verminderd zegt het raadslid en daarom moeten wij tewerkgestelde werklo zen wegsturen. Schepene De Sutter merkt meteen op: «dit is bij gebrek aan finan ciën, indien er overschot zou zijn, dan gaat dit naar de werklozen. Raadslid Meganck blijft niettemin van mening, dat het te drastisch is. Waarbij de burgemeester opmerkt «we kpnnen niet meer uitge ven dan dat we bezitten. Ook degemeentesekretaris: «wij hebben één miljoen 300.000 fr. nodig.» Men moet begrijpen, zegt de burgemeester, dat we nu niet zo aktief kunnen zijn als verleden jaar op gebied van tewerkgestelde werklozen Raadslid Goossens is noch tans van mening«Er zijn er reeds afgedankt, wat is de kriteria om af te danken?» Burgemeester Hooghuys: «Laatste gekomene gaan eerst weg, en er kan wel een uitzondering zijn. Sommi gen gaan zich te buiten, en wij gebruiken alleen die welke we binnenshuis kun nen gebruiken. Maar wij hebben een beperkt budget. Raadslid De Sloover: «over die tewerkgestelde werklo zen gesproken, gaat ge die gepensioneerde houden?» Burgemeester: «Het is geen tewerkgestelde maar een gepensioneerde.» De Sloovere: «Ja maar, hij staat onder de bescherming vaq de Burgemeester». Heel even heeft men de indruk dat het opnieuw tot een dispuut zal komen en dat er «namen» zullen genoemd worden. Te recht wijst burgemeester Hooghuys er op, dat er in dit geval moet verwezen wor den naar de geheime zitting om de ,eaak verder uit te praten. Naar het idee van prins Bob I, pakt het Aaisters stadsbestuur uit met een rechtstreekse en onmiddellijke hulpaktie voor de getroffen gemeenten Baas rode en Moerzeke. De bedoeling is ten spoedigste hulp te verstrekken en dit zonder allerlei tussenkanalen. Vrijwilligers en ook chauffeurs-met-wagen worden opgeroepen zich op nu vrijdagnamiddag aan te melden op het stadhuis op de planton ofwel bij de dienst militie. Ook zaterdag kan dit nog, terwijl op vandaag zaterdag tevens de ophaling van konserven, nieuwe kleren, huisraad en geld zal gebeuren, dit gans de dag. Men kan ook rechtstreeks met giften terecht op het stadhuis. Tevens kan men zich als medewerker, of voor het ophalen van giften telefo nisch in verbinding stellen met het stadhuis op nummer 053-21.57.51, bin- nennummer 126. Zondag a.s. 11 januari worden dan alle ontvangen giften en het geld recht streeks overgemaakt aan de burgemeesters van Moerzeke en Baasrode, (jv) Inmiddels heeft raadslid Meganck bladzijde 41 open geslagen van zijn begroting en stelt vast: Dat er terug, vooral wat de wegen betreft van groot verkeer, vermin derd werd in de post voor onderhoud en vraagt of er een ranglijst opgemaakt werd. Burgemeester Hoog huys stelt: «Neen, wij heb ben een bepaald budget.» In onze editie \an 21 november 1975 brachten wij verslag uit onder de titel «Stadsbedicnden bezoeken stadsdiensten». Nog geen maand later ligt er voor ons een reuze-map dokumenten. Alle dossiers hebben betrekking op de interne werking van «het stadhuis». Het gebouw, waar wij allen vroeg of laat mede te maken hebben en waar wij, in de oormiddag, ergens een figuur ontmoeten achter een balie, achter een loket. Zo maar... iemand van het stadhuis. de snelweg waar, ter hoogte van Erenibodegem. lichtbakken werden afgerukt die op de rijweg terechtkwamen. De hele nacht hoorden de inwoners op de Geraardsbergse- en Ninoofse steenweg op Terjoden het loeien van de sirenes van de hulp diensten. Voor de brandweer van Aalst stonden tientallen antennes op de werklijst terwijl ook in Wieze hulp moest worden geboden. LEDE Een boom werd ontwordteld en iel op de elektrische leiding aan de Bosstraat. Draden van de leiding en van de kabeltelevisie werden vernield waardoor de verlichting en de tv-distributie uitvielen. Op hetzelfde ogenblik, kwam Willy Pennewaert Steen- straat 130 met zijn personen wagen aangereden. Hij beland de tegen de boom maar kon gelukkig nog remmen, zodat alleen stoffelijke schade werd veroorzaakt. Datzelfde stadhuis heeft een eksperiment achter de rug. een initiatief zonder voorgaande, waar de dynamische stadssekre- taris Chris Willems achter staat, die de steun verkreeg van al zijn medemensen die in hetzelfde stadhuis er het voor het zeggen hebben. Met deze promotie werkte op een fenomenale wijze Roger Van De Wiele mede. samen met alle diensthoofden en stafchefs. Zij verkregen de volledige medewerking van de schepenen. In deze reportage willen wij het niet hebben over de «top». Maar gewoon over de mensen die het moeten waar maken. Van het laagste tot het hoogste echelon. Zeven weken lang. althans vrijdag namiddagen, werden de ver schillende diensten der admini stratie doorlopen en bekeken. Ongeveer vijftig mensen stelden vragen, keken en luisterden. Zeven diensten en nog veel meer afdelingen verschaften stuk voor stuk technische uitleg. Geen gewone uiteenzetting om er gewoon «eens uit te zijn». Sommigen waren het er roerend over eens dat een namiddag werken minder vermoeiend was. Bij de uiteenzettingen viel één ding op: alle afdelingen weten perfekt van wanten. Nooit werd een vraag ontweken of afgewe zen. De diensthoofden en perso neelsleden kennen tot in de kleinste puntjes hun taak in hun specifieke arbeid. Daarom is het des te spijtiger, dat het «publiek» tot nu toe hiervan niets weet. Terecht wordt er overwogen om te zijner tijd een «open deurdag» te organiseren. Achter de statige gevel, achter de balie en achter het loket schuilt niet alleen een mens. maar een persoon, die z'n vak kent. Terecht stonden de vornungsdagen los van elk politiek projekt. Ook Burge meester de Bisschop, wees in zijn slotrede op de belangrijke bete kenis van deze vormingsdagen. Wanneer wij er niet meer zijn, wie ook de opvolger moge weze van de politieke topfiguren, gij blijft in het stadhuis ten dienste van de bevolking, zij betalen U. gij staat ten hunne dienste, zij betalen voor U.» Dit was de essentie van een korte maar niet mis te verstaan gesprek tot allen, die met hun werklust, kennis en ervaring het stadhuis bevolken. In gans het projekt was het i overigens opvallend, dat politie ke belanghebbenden zich afzij dig hielden. De bedienden spelen immers geen politiek spel. Zij voeren uit. Van hun leiding en van hun persoonlijke inzet hangt het af. of de beslissingen, van hogerhand genomen, in concreto uitvoering vinden. Met kennis van zaken! Om het allemaal waar te maken, onv eenieders taak te leren kennen, om mekaar te leren waarderen, om het stadhuis beter te leren kennen, was er een Chris Willems nodig. Volgde een Roger Van De Wiele nauwgezet de studiedagen, spanden alle dienst en afde lingshoofden zich werkelijk in Vermoeiend voor de personeels leden die er aktief aan deelna men. maar verherlijkend om kennis te nemen van een «stadhuis-. Wat is nu dit stadhuis. Wat zit er achter. Wat kan de lezer meedragen van deze werkbezoeken, die van 7 november tot 19 december gehouden werden met een initiatief dat nog geen voor gaande kende. De stapels dokumenten en «intern» informatiemateriaal kan het ons vertellen. De dienst en afdelingshoofden zouden het nog beter kunnen. Maar een brochure, die mag wedijveren met de beste public-realations. geeft eveneens een inzicht in de ingewikkelde struktuur. De komplexiteit én het dienstbe toon. Alleen, ge moet de weg weten. De 7 zittingsdagen waren een simpele wegwijzer in het stadhuis. Die grote «gevel» op de grote markt, met mensen, die ten dienste staan van alle inwoners. Wij zij doen. wat die diensten omvat, vertellen wij U nu graag aan de hand van de onthalbrochure en onze erva ring. GEMEENTERAAD De raad van Aalst bestaat, met inbegrip van de burgemeester en de schepene uit 27 raadsleden en de stadssekretaris. Het aantal van de raadsleden wordt door de gemeentewet bepaald in ver houding tot het bevolkingscijfer en zal dus na de fusie met 16 eenheden tot 43 toenemen. De raad vertegenwoordigt de bevolking die trouwens om de zes jaar de raadsleden verkiest. «De gemeenteraad regelt alles wat van gemeentelijk belang is». (Art. 75 gemeentewet). Een zeer algemeen omschreven opdracht die bestendig belangrijker wordt waar het bestuur vóór enkele decennia slechts tege moet moest komen aan zeer beperkte noden, moet het nu instaan voor de veeleisende verzorging en ontwikkeling van de stadsgemeenschap. Als het bestuur, dat demokratisch pro- duktief en doelmatig wil doen. Vervolg blz. 4 De kursislen in het Oud Hospitaal.

De Voorpost | 1976 | | pagina 1