HET GEBEURDE IN UW STRAAT. *;luifvoorhoog "[OMITEE VAN TOEZICHT TE IIEUWERKERKEN? OOSTVLAAMS KULTUREEL JAARBOEK: KUNST ZONDER VLIEGWERK AALST, HOTEL VAN LANGENHOVE EN BELFORTKUNNEN EERLANG GERESTAU- REERDWORDEN GELD NODIG? WIJ BEZORGEN HET U De Voorpost - 9-1-76 - 3 irvolgva 'lz. 1 aadslid /leganck is ver- ij bnderd vat de verkeers- e gnalisatie betreft nu t (.000 fr. is voorzien. Daar e aar er meer signalisatie n >u moeten zijn, nu met e iO.OOOfr. is verminderd. :1 middels komt in de raad - aanstaande fusiesfeer :- eeds meer en meer op de - jorgrond. g terpellant Meganck, ver- n jzend^naar blz., 45, stelt r de vraag omtrent ver- n iers en waterlopen. Ver- e arving van onroerende n >ederen. «Dit jaar niets al tgaven» (508.000 fr). Waar lan we geld halen voor de il idere werken? ïhepene De Sutter: ver- it arving van goederen. Wer- g 'n die we niet meer kunnen ,t aliseren, worden niet meer k igenomen.» n ladslid Meganck: «Laten e a niet naast mekaar pra- :r n. Gaat men de werken die :r I de wachtlijst staan kun- :t m realiseren?» h :hepene De Sutter: «Neen ;ta kunnen ze niet realise- :e n». ;i ladslid Meganck: «Waar- n n geen subsidie vragen?» ie jrgemeester Hooghuys: ir Vij hebben een zware les n'had. Hadden we het zefl in tgevoerd, dan hadden weij ij het spechtgat jaren ge reld. Het is ongezond subsi- as te vragen», j.iadslid Goossens: «2/3e ,en de wachtlijsten kunnen st 3t meer uitgevoerd wor- ig n ,e irgemeester Hooghuys: et.dministratief kan het ook es at meer. Wij hebben soms k.ie jaar nodig». «Hoe meer Jeannen aan de nieuwe enti- n.it gegeven worden, ze zul- n. i er niet de eerste jaren r-jgevoerd worden.» Zelfs t-5t een groot budget be- ;n hikken wij over geen tijd.» k-iadslid Braem gooit het iner een andere boeg en n. mt op de proppen met de /ijlst «toelagen». Hij stelt, rst men het laatste jaar van iej begroting minder zou :>eten besteden aan open- R.re werking en de toelagen n de verenigingen verdub- len. Hij wil de uitgaven "~or de verenigingen afge- ikken zien van de som, die >przien is voor openbare trken. irgemeester Hooghuys: an mij persoonlijk: ik zou e subsidies radikaal af- '"haffen. Wie werkelijk wil °%ken kan geld binnen ha- e,V ,ni is het (het verlenen van n,j subsidies) op kosten van L'n- belastingbetaler. Bij veel jn^nsen is men de mening "«gedaan, wanneer men bsidies geeft, «het komt ejn de grote kas». Neen, het anmt van de belastingbeta ler». Raadslid Braem onder breekt: «Maximum 20.000 fr.» Burgemeester Hooghuys: Dat is voor mij veel en som mige clubs leven boven hun stand.» Raadslid Braem«Zijt ge be reid om er iets tegen te spij ten en hen te stimuleren dit laatste jaar?» Burgemeester: «Het is wel sympatiek. Sint Niklaas te spelen is altijd plezierig.» Raadslid Braem, kennelijk teleurgesteld: «Sommige posten mogen niet eens be taald worden (en er sussend aan toevoegend), maar ik wil geen ruzie maken. Burgemeester Hooghuys: «Besnoeïn en anderzijds uit geven». Raadslid Braem: «Wanneer het Hoog Komitee van Toe zicht moest komen, zouden ze heel raar opkijken op ge bied van de uitgaven Meteen volgde een ijzige stilte. De pastoor met de kinderwagen ging als het ware voorbij. De eerste die zich wist te hervatten was raadslid De Sloover met de lakonieke opmerking: «Ik betreur dat ze zoveel werklozen moeten afzetten Raadslid Braem, (nog steeds in subsidie stemming), de subsidies gaan hoogstens over 100. 000 fr. Schepene De Sutter: «Maar openbare werken is voor ie dereen. Wie z'n club wil steunen kan zijn lidgeld ver hogen. Maar belast geen mensen die niets voor die clubvoelen. Burgemeester Hooghuys: «Laten we stemmen, maar bedenk, gij zijt gemeente bestuurder.» Raadslid Scheerlinck: «Lie ver het geld besteden om twee werklozen tewerk te stellen.» Raadslid Braem: «Ik stel voor het bedrag te verdubbe- len voor de verenigingen en deze som uit openbare wer ken te trekken. Uiteindelijk resultaat over dit onderwerp om de vereni gingen het «dubbele aan toelagen te geven: van de twaalf aanwezigen stemden 4 ja en 8 neen. Voor de verenigingen blijft het een «normale» toelage. Tenslotte vraagt burge meester Hooghuys om te willen stemmen over de be groting. Schepene van fi nancien De Sutter, wenst nochtans een toelichting te geven over de werkzaamhe den in ten honderd uitge drukt. Het is duidelijk dat de Schepene werk gemaakt heeft van zijn zaak en leren 41 gaat naar het perso neel, 24% naar de werking, 11 aan toelagen (COOO en Brandweer inbegrepen). Raadslid Braem, over zijn teleurstelling heen raakt in met de vraagHoeveel bui ten en hoeveel in de ge meente?? Schepene De Sutter: Ik weet niet, 1.500.000 aan COOO en het is toch voor de ge meente volledig. Er is 24% interesten schulden en af lossing kapitaal. De stemming over de goed keuring der begroting 1976: zeven Ja en 5 neen. De Sloo ver (PVV) en in de oppositie stemde ja. Niettemin was de schepene echt en diep ont goocheld. Zijn opmerking tijdens de zitting: «Spijtig over de stemming». Pas nu, zoals in onze intro,k kwam het tot een dispuut tussen Burgemeester Hoog huys en raadslid Meganck. Het belangrijkste aspekt der begroting was voorbij en met een zekere zin van op luchting haken we in op het volgende agendapunt: «Herstellen van boven- bremt.» Het is een «raming» van 233. 000 fr. om de toestand te verbeteren. Opmerkingen Raadslid Braem: «Ge komt met een raming inplaats van met prij zen. Het is een vraag ge weest van de PVV om deze weg te herstellen en moet het dan nog eerst op de gemeenteraad komen?» Burgemeesters Hooghuys: «Ja natuurlijk». Braem«Wat gaat er Raes meedoen?» Burgemeester: Zonder per soneel van ons. Uiteindelijk stemming over dit punt: elf ja en één ont houding. Punt 4, goedkeuren uitbrei ding drinkwaterbedelings- net vooraansluiting. Generale Bankmaatschap- pij. (114.000 fr.). ledereen bleek akkoord en er was slechts één onthouding. Raadslid Goossens merkt nochtans op, dat het de eerste keer is dat er iets op de gemeenteraad komt in verband met de Generale Bankmaatschappij en merkt verder op«er mocht daar in feite niet gebouwd worden.» (n.v.d.r.een uitgebreidere- pertage over de G. Bank ver scheen in de voorpost). Burgemeester Hooghuys: «In principe hebben wij wei nig bouwvergunningen ge weigerd. Er is geen organis me meer korrupt dan stede- worden. Wij hebben geen bezwaren om deze instelling hier te krijgen.» Tot daar de letterlijke opmerking van B Burgemeester Hooghuys tij dens de zitting van 30/12 75. Het vijfde agendapunt: ver- beteringswerken aan land- bouwwegen Lange Haag. De burgemeester geeft lezing van een brief der betrokken inwoners om te vragen ver- bredings en verkavelings- werken uit te voeren. Zij stellen, dat er na de fusie niets van terecht zal komen. (Bedoelde weg is op het o- 1975 geeft er de brui aan, 1976 ligt in zijn wieg, dus zullen we het nu over 1974 hebben. Dat is kulturele logika waar je geen speld kunt tussenprikken. Want wie al het artistieke en mo numentale dat in 1974 in onze provincie werd gepresteerd gaat samentellen, raakt pas diep 1975 met z'n som klaar. Op de valreep worden die gegevens dan gedrukt en ondertussen is het zover: 1976. Ook De Voorpost was erbij toen donderdag 18 december in Gent de 28ste jaargang van het «Kultureel Jaarboek van de Provincie Oost-Vlaanderen» aan de pers werd voorgesteld. De publikatie handelt over 1974. Kuituur dekt vele ladingen, ze is een bonte stoet van fanfares en schrijvelarij op niveau, van liefhebbend toneel, folklore en schilderwerk. Een kultu reel jaarboek is in wezen dus ook rijkgeschakeerd. De inven taris van onze min of meer kunstzinnige bezigheden in 1974 biedt diezelfde bonte aanblik, maar is méér dan zo maar een samenraapsel, een hutsepot van een toneelgroepje hier en een letterminnend genootschap daar. Door de ijver van men sen als advizeur dr. Paul Huys en bestendig afgevaardigde Etienne De Cuyper werd het een keurige, goedgeordende en bovendien rijkelijk geïllustreerde bundeling van hoe onze provincie eenjaar lang op kultureel gebied gereild en gezeild heeft. BERG VAN BARMHARTIGHEID TE BRUSSEL Dit degelijke dokument, erg aanbevolen als dokumenta- tiemateriaal voor bibliotheken, scholen, kulturele centra en ook verenigingen, is het 28ste in de rij. Vroeger verscheen het op wat in het jargon «baksteen formaat» genoemd wordt, nu werd de vormgeving hertoetst: er is nu meer ruimte voor afbe eldingen, het zetwerk komt soepeler voor de dag, het glan spapier geeft er een écht artis tiek tintje aan. Ook inhoudelijk werd aan de publikatie gedokterd. In het ei genlijke jaarboek verschijnen gegevens die per rubriek wer den ondergebracht. In een nieuwe en voortaan aparte reeks, «Jaarboekbijdragen» geheten, worden studies over een of ander deelonderwerp uitgegeven en wanneer die het daglicht zullen zien hangt af van de auteur, van de beschik baarheid van de teksten. Zo werden o.m. bijdragen gepland over oudheidkundige opgra vingen (Waasmunster, enz.), een historiek van het Arcatea- ter, een dokument over huis namen onder het Ancien Ré gime. Het eigenlijke jaarboek kreeg enkele toemaatjes mee: genblik een voetweg). De Burgemeester onderstreept verder dat er met de eige naars in kontakt moet getre den worden voor het verwer ven in en huur nemen, en verwijst naar het principe van de autostrade. Resultaat: Twaalfmaal ja. De raad is unaniem akkoord. Zesde en laatste punt: aan vraag van de heer Louis Van Herzele voor afschaffing voetweg nr. 95 (princieps beslissing) verliep zonder diskussie met twaalf ja. De laatste raadszitting had, wat de openbare zittings- brief, een einde genomen. Met het oog op de komende fusies misschien met een «oef», maar ook met een «de suspens is er nu af». I igomfietser gewond anterdag deed zich langs de jenweg op Dendermonde aan Zeshoek te Aalst, een lenrijding voor tussen de per- ckjenauto bestuurd door Theo i'k.n Wayenbergh uit Aalst en de er4mfietser Rudy Van Den Deck eveneens uit Aalst. RS.tstgenoemde werd gewond en est worden verpleegd, stuurder gewond idagavond kwam het langs Gentsestwg.-Siesegemstr. te 1st tot een aanrijding tussen personenauto's bestuurd >r Frans Vervest, wonende irkt te Deinze. en deze ituurd door Gerard Coppens Herzele. Eerstgenoemde liep bondingen op en moest rden verpleegd. duurder gewond het Kan. Colinetplein te 1st deed zich een aanrijding >r tussen de personenauto's tuurddoor Leopold De pauw Lede en door Joanna De Vos Hekelgem. laatstgenoemde verwondingen op en moest rden verpleegd, stuurder gewond de Bredestraat te Aalst kwam tot een aanrijding tussen de rsonenauto's bestuurd door rman Halct uit Lebbeke en bestuurd door Jean-Marie trbruggen uit Dendermonde. jn der bestuurders liep ver- •ndingenop. straat overleden jijdagvoormiddag omstreeks 9 li in de Posthoornstraat te alsi wandelde de 76-jarige Petrus De Greve, wonende Regelsbruggestr 21 te Aalst toen hij plots onwel werd en ineen- zeeg. Onmiddellijke genees kundige hulp kon niet meer baten. Men vermoedt een hart- intarkt. V echtpartij Donderdagnacht in een herberg langs de Moorselbaan te Aalst kwam het na een hevige woor denwisseling tussen verbruikers tot een vechtpartij waarbij harde klappen werden toegebracht. Hierbij liepen Julien Stegherns en Alfons Dhaese, beiden uit Aalst, verwondingen op en moesten worden verpleegd. Ernstig gekwetst In de Beekstraat kwam de bromfietser Paul Van Den Steen Tinnenhoek 14. Moorsel bij het ontwijken van een hindernis ten v al en werd ernstig gekwetst. Ter hoogte van het Priester Daens- plein kwam de voerganger Charles De Ketelaere, Vooruit gangstraat 7 Aalst ingevolge een misstap ten val en liep verwon dingen op. Een gewond Zaterdag deed zich aan de Brusselsesteenweg- Zcebergbrug te Aalst een aan rijding voor tussen twee perso nenauto's. Hierbij liep Rosalie De Nininck. wonden Korten- hoekstraat 2 te Hofstade. ver wondingen op en moest naar het hospitaal worden overgebracht. Gewond door zaag Zondagvoormiddag werd Valery Van Nuffel, wonende Moorsel baan 459 te Aalst, ernstig aan het been gewond door een boomzaag. De man moest naar de kliniek worden overgebracht. NIEUWERKERKEN Bestuurder gewond Vrijdagnacht bij de afrit van de snelweg te Nieuwerkerken slipte de personenauto bestuurd door Jean Diertens. wonende Lessen- straat te Geraardsbergen en kwam naast de baan in de gracht terecht. Benevens materiële schade liep de bestuurder ver wondingen op en moest worden verpleegd. HOFSTADE Bromfietser gewond Tussen de steenweg op Dender monde te Hofstade kwam het tot een aanrijding tussen een per sonenwagen en de bromfietser Roland Jassens, wonende Den- dermondsesteenweg te Hofstade. De bromfietser werd gewond en moest naar het hospitaal van Aalst worden overgebracht. EREMBODEGEM Bromfietser gewond Woensdagavond langs de Brusselbaan te Erenibodegeni werd de bromfietser Herman Arents. wonende Hof ten Berge- straat te Aalst aangereden door de personenauto bestuurd door Louis Kieckens uit Kobbegem. De bromfietser werd gewond en moest worden verpleegd. VREEMDELINGEN MAKEN AMOK In een herberg in de Nijverheids straat te Aalst maakten een drietal vreemdelingen herrie met de uitbaters en enkele verbruikers. Zij lokten moeilijk heden uit. en het kwam ook tot slagen. Drie verbruikers liepen lichte verwondingen op maar toen een beroep werd gedaan op de rijkswacht en de politie sleogen zij op de vlucht. Zij rijden met een voertuig waarvan de gegevens echter bekend zijn zodat het onderzoek wordt voortgezet. LEDE Aan het kruispunt van de Molenstraat en Kapellestraat kwam het tot een frontale aanrijding tussen twee perso nenwagens. Hierbij werd karei Beckers, Brouwerijstraat 59 Aalst, erg gewond naar een ziekenhuis overgebracht. MELDERT Wielrijder gewond Maandagmorgen langs de Mo lendries te Aalst kwam de wielrijder Frans De Brauwer. wonende Langestr. te Aalst bij het ontwijken van een hindernis ten val. De wielrijder werd gewond en moest worden ver pleegd. Drie gewonden In de Molenstraat te Meldert deed zich een aanrijding voor tussen twee personenwagens. Hierbij liepen Arthur Nuelant. wonende Molenstraat 10 te meldert zijn echtgenote en zijn kind verwondingen op. Alle drie moesten worden verpleegd. een lijst van beschermde mo numenten en landschappen, een overzicht van wat er in de afgelopen vijf jaar op gebied van plastische kunsten in de provincie te beleven viel. Vol gend jaar wordt in dat supple ment de letterkunde bij ons ex tra onder de loep genomen, naderhand komen toneel en muziek aan de beurt. Benad rukt moet hier dat deze ver zorgde uitgave met beperkte mankracht moest tot stand komen. Dr. Paul Huys stond in voor lay-out en supervisie, lie. E. Dhont nam het redaktionele werk op zich. Het jaarboek ver schijnt in een oplage van 1100 exemplaren en kost om en bij de tweehonderd frank. Het is te verkrijgen bij de Provinciale Kulturele Dienst, Bisdomplein 3 in Gent. SUBSIDIES, REGLEMEN TEN, UITSLAGEN, PORTRETTEN Vanzelfsprekend is zo'n over zicht een dokument waar je, naarmate de jaren verstrijken, graag naar teruggrijpt om je kulturele geheugen op te fris sen. Waardevol vooral met het oog op de toekomst dus, omdat het in een notedop tot in detail informeert over toelagen, wed strijdwinnaars, reglementen. Je verneemt hoeveel procent «De Goudbloem» of «Sint- Genesius» bij het veertigste Koninklijk Landjuweel behaal den, je komt aan de weet met welke melodie de fanfare «De Vriendenbond» uit Berlare op zaterdag 25 mei om 16 uur in de jongensschool van Oude- gem eerste werd op een mu- ziektomooi en 't is altijd mee genomen als je leest dat het Sint-Niklase knapenkoor «In duld Jubilo» twintigduizend frank aan toelagen van de pro vince kreeg voor een koncer- treis naar Engeland. En wie nog niet wist dat Herdersem over een harmonie «Concordia et Dodlitas» beschikt, weet het nu. Portretten van bekroonde au teurs of kunstenaars werden ook opgenomen: kursiefjes- schrijver Henri Van Daele, volkskundige Rita Linthout uit Vrasene, de Lebbekenaar Jo zef Dauwe (familiekunde), André Roelant, de Sint-Niklase schepper van de onderhand beroemde «Pink Floyd Koe». Bij de beschrijving van de kunstwerken die de provindale kollektie hebben verrijkt ver melden we een biografie van weer twee Sint-Niklazenaren, Robert Buyle en René De Lan- noy. Verder zijn er een aantal tabel len die o.m. een beeld geven van het bibliotheekwezen, lijs ten van de al dan niet erkende kulturele raden en last but not least een uitgebreid hoofdstuk van de monumenten en land schappen die per 31 december 1974 beschermd zijn. We ver melden die bouwwerken waar van een foto werd afgedrukt. Voor het Aalsterse is dat de kerk van Hofstade, voor het land van Dendermonde het kasteel van Berlare, de kerk van Appels, de Sint-Gilliskerk in Dendermonde, de Sint- Pietersbandenkerk in Hamme, de oude pastorie van Uitbe rgen. Het Waasland komt aan zijn trekken met foto's van het Hof ter Welle en het Huis Piers in Beveren, de kerk van Bazel, de Sint-Annakapel en het stadhuis in Lokeren, het huis «De Kloeke» aan de markt in Temse. Méér hoeft hier niet over deze onmisbare brok kuituur te wor den verteld, probeer het zelf maar bij hogervermeld adres op de kop te tikken. Wouter Vloebergh De openbare Kas van Lening, in het Brusselse beter bekend als De Berg van Barmhartig heid of Mont de Piété, is gele gen aan de rand van de Marol- lenwijk. Het werd oorspronkelijk opge richt in de Middeleeuwen door monniken in Italië, met als doel de welige woekerpraktijken die daar heersten, uit te roeien. Ten tijde van Albrecht en Isa bella werd de instelling over gebracht naar België, waar ze een grote bloei kende en nog kent. Dagelijks telt het huis 300 a 350 bezoekers, hetgeen ze ker aanzienlijk mag genoemd worden en als men naar de omzetcijfer van '74 kijkt: 170 miljoen, geeft dit een duidelijk beeld van de omvang. De ligging van het huis laat vermoeden dat het vooral uit dit bepaalde milieu zijn «klanten» heeft, hetgeen niet waar blijkt te zijn. In de Berg van Barmhartigheid komen mensen van het ganse omliggende, zowel plattelands- als stadsbewo ners. Het zijn vooral diegenen die een tijdelijk geldgebrek kennen die een beroep doen op het pandjeshuis, steeds in de hoop op betere tijden. Als pand komt zowat alles in aanmerking mits het een mini mum waarde heeft van 250 BF.. gewone kleding echter uitgezonderd. Immers, de mode verandert te snel en ge zien de goederen voor zes maanden in pand kunnen ge geven worden zou men hier voor problemen komen te staan. De zaken worden belegd aan 415 van hun geschatte waarde Hiervoor wordt speciaal perso neel aangesteld dat een goeie kijk op de waarde heeft. Even tueel kan een verlenging op de maximale termijn aangevraagd worden, mits het betalen van een zekere som. Voor juwelen, dit kan gaan van een eenvou dige trouwring tot de briljant van zeer hoge waarde, gelden aparte regels. Dit zijn de goe deren die het meest verpand worden. De beleningstermijn bedraagt drie maanden en de uitbetaalde som 21 3 van de waarde. Goud wordt getest op een toetssteen, die bewerkt wordt met «koningswater», mengsel van salpeterzuur en waterstofchloride. Achttienkaraatsgoud weer staat deze vloeistof, 14- karaats echter verdwijnt. Voor zilver gebruikt men een derge lijk mengsel, waarin jodiumtinc- tuur verwerkt is. Van briljanten meet men de grootte en ze worden natuurlijk een nauwkeurig visueel onder zoek onderworpen waarbij men gebruik maakt van uiterst fijne loupes. Maar naast juwelen komen ook bontmantels, radio's, magneto- foons, schilderijen en alles in feite wat als roerend goed be schouwd wordt, in aanmerking. Bij het in pand geven van gelijk welke goederen wordt steeds het voorleggen van de identi teitskaart gevraagd maar van zelfsprekend eist men van het personeel een volledig stilzwij gen hieromtrend. Berg van Barmhartigheid is geen keten van pandjeshuizen in het Brus selse zoals wel eens verkeer delijk wordt gedacht, maar be staat uit één enkel huis dat in deze moderne tijd met al zijn financiële instellingen nog zijn nut bewijst. Dirk Daelemans fr*uC.H Tl HG» F M.\ 6, »_/-?£ L N ut N In haar antwoord op de vragen van volksvertegenwoordi ger Chris Willems laat mevrouw Rika De Backer, Minister van Nederlandse Cultuur, weten dat zij de restauratie van het Hotel Van Langenhove en het Belfort allebei voorzien heeft voor Rijksbetoelaging in het begrotingsjaar 1976. De werken aan het Hotel van Langenhove (voorheen Rechtbank van Koophandel, aan de Kapellestraat) wor den geraamd op 10.781.497 fr. D'hoofdwerken van het Belfort belopen naar raming tot 8.422.714 r. Deze beide, uiterst belangrijke toezeggingen voor Aalst werden bekomen in de allerlaatste dagen van het monu mentenjaar 1975. PERSOONLIJKE LENINGEN snel, discreet, vanaf 10.000 F - Lage intresten. FINANCIERINGEN (auto - meubelen - reizen enz.) HYPOTHEEKLENINGEN Aankoop eigendom (huis of grond) Bouwen Tot 100 van geschatte waarde 1e of 2* rang Verminderde interestvoeten aan trouwe spaarders. HUIS VAN VERTROUWEN Officieel agentschap Spaarkas 1PPA GRATIS ONTWERP ZONDER VERPLICHTINGEN N.V. KANTOOR RAVYTS Molenstraat 75 - 9300 Aalst Tel. 053-21.63.64. WIJ KOMEN AAN HUIS VERZEKERINGEN SPAARKAS GELDBELEGGINGEN IMMOBILIËN

De Voorpost | 1976 | | pagina 3