VERVOLG VAN PAGINA 1 1 M-76 - De Voorpost dan het zich niet vergenoegen niet de oude incidentele aanpak, maar moet een beleid uitstip pelen en scherp vooruitzien. Inzake alle belangrijke proble men en noden moet een klare keuze gedaan worden. Die beleidsfunktie is precies de taak van de raad. De raad legt zijn stedebouwkundige beleids lijn vast in plannen van aanleg, stelt rooiplannen vast, voorziet in wegenaanleg, stemt ontwer pen ter oprichting van stadsge- bouwen. neemt alle besluiten betreffende het stadspatrimo- nium zoals vervreemdingen, aanwervingen, onteigeningen, ruilingen enz. Zijn financieel beleid legt hij vast in de begroting. Hij stemt de dienstjaarrekening. vaardigt taksreglementen uit en gaat leningen aan. Met het perso neelskader. het administratief en geldelijk statuut bepaalt hij in grote lijnen zijn personeelsbe leid. Hij is zelfs een lokale wetgever wanneer hij reglemen ten van huishoudelijk bestuur en. ter handhaving van de openbare orde. veiligheid en rust. politiereglementen uit vaardigt. Een zeer omvangrijke opdracht dus. met doorgaans maandelijkse zittingen en tel kens een agenda van om en nabij 100 punten. HET KOLLEGE VAN BURGEMEESTER EN SCHEPENEN Een aantal schepenen, vastge steld in verhouding tot het bevolkingscijfer, wordt door de raad uit zijn leden gekozen. Ze hebben een korpsbevoegdheid die ze in momenteel wekelijkse vergaderingen uitoefenen. Het kollege bestaat uit de burge meester. 5 schepenen en de stadssekretaris. Met de fusie, op 1 januari 1977, zal het aantal schepenen oplopen van 5 tot 8. Het kollege voert de raadsbe sluiten uit en streeft de verwe zenlijking van het uitgestippeld beleid na. terwiji anderzijds, vanwege zijn dagelijkse betrok kenheid bij de noden van de stad, het denkwerk doet. en aan de raad voorstellen en zelfs een beleidslijn voordraagt. Het be heert bovendien het patrimo- .nium en de voorzieningen van de Omdat hij de regering vertegen woordigt wordt hij benoemd door de Koning, principieel maar niet noodzakelijk uit de leden van de raad. Als vertegenwoordiger van het central bestuur is hij belast met de uitvoering van wetten en besluiten van algemeen bestuur evenals de besluiten en verorde ningen van de provincieraad en de bestendige deputatie tenzij die bevoegdheid uitdrukkelijk is opgedragen aan het kollege of aan de raad. Hij is in het bijzonder belast met de uitvoe ring van politiewetten en politie verordeningen. Als eerste ge meentelijke magistraat is hij v oorzitter van de raad en van het kollege en handhaaft hij de orde in de raadszittingen. De regle menten en besluiten van de raad en het kollege, de bekendma kingen. de openbare akten en de briefwisseling worden door hem ondertekend en medeonderte- kend door de stadssekretaris. Telkens als de burgemeester het gepast oordeelt, woont hij de vergaderingen van de C O.O. bij die hij dan voorzit. Hij. of een schepen daartoe aangewezen door het kollege, vervult de bediening van ambtenaar van de burgerlijke stand, in Aalst is dat een schepen. Hij is belast met het toezicht op de agenten van de plaatselijke politie. In geval van oproer, kwaadwillige sa menscholingen en ernstige ver storing van de openbare rust. wanneer het geringste uitstel gevaar of schade voor de ingezetene zou kunnen veroor zaken. kan de burgemeester reglementen of verordeningen van politie maken onder ver plichting daarvan onmiddellijk aan de raad kennis te geven en onmiddellijk een afschrift aan de gouverneur te zenden, met opgave van de reden waarom hij gemeend heeft zich niet tot de raad te moeten wenden. DE STADSSEKRETARIS De sekretaris is niet alleen de «geheimschrijver» van de raad en het kollege, maar hij is tevens de eerste ambtenaar van de stad. Dit behelst de hoogste ambtelij ke leiding van de diensten, de organisatie, de aktiekontrole, en ling van de behoefte aan personeel in bepaalde diensten en de mogelijke mutaties (van daar het onderzoek naar de werkzaamheden van de jobstu denten). de bewegwijzering in de diensten, enz. Deze voorbeelden zijn vooral taken van een beginnend personeelsbeleid, dat duidelijk te onderscheiden is van de belangrijke routinewerk zaamheden van het personeels beheer in strikte zin, zoals dit nog toe door de personeelsdienst verricht werd. merkt meteen dat er dus een nog groeiende belangstelling is voor de mens in het bestuur. DEONTVANGER De ontvanger heeft tot taak om. alleen en onder zijn verant woordelijkheid. de ontvangsten van de gemeenten te innen en tegen regelmatig bevelschrift en de betaalbaar gestelde uit gaven te doen ten belope van het bijzonder bedrag bepaald iri elk artikel van de begroting. De omvang van deze taak heeft dezelfde ontzagwekkende ont wikkeling gevolgd als de op drachten van de gemeenten. Verwacht mag worden dat de ontvanger, die vanuit zijn funk- tie een goed zicht heeft op de financiële toestand, ook verant woordelijkheid zou krijgen voor het uitwerken van financiële adviezen. Tevens zou hij zelfs naast zijn huidige wettelijke taken de bevoegdheid kunnen krijgen over de gehele boek houding. DE POLITIE- KOMMISSARISSEN Er zijn in Aalst drie politie- kommissarissen. In tegenstel ling met alle andere personeels leden die door de raad worden benoemd, worden zij benoemd door de Koning, uit een lijst van twee kandidaten voorgedragen door de gemeenteraad, waaraan de burgemeester een derde kandidaat kan toevoegen. De burgemeester duidt onder hen elk jaar de hoofdpolitiekom- missaris aan. Bovendien be noemt de gemeenteraad zes adjukt-politiekommissarissen. Behalve de bevoegdheden hun door de nationale wetten opge dragen, zijn de kommissarissen EERSTE AFDELING Sekretariaat. juridische dienst, militie, drukkerij, receptie, ex peditionairs en chauffeurs. SEKRETARIAAT De funktie van de sekretaris, die beschreven is in de inleiding, bepaalt de taken van het sekretariaat dat trouwens zijn meest rechtstreekse medewerker is. Zowel uit zijn rol van koordinator tussen de organen van het bestuur, als uit zijn ambtelijke leiding, organisatie, aktiekontrole en koördinatie van de diensten, vloeiën voor het sekretariaat een reeks van praktische taken voort. Een kleine greep uit zijn koördinatie- taken: het verzamelen van de agendapunten van de raad. de memories van toelichting de dossiers, de ontwerpbeslissingen en de legistieke verbetering daan an. het uitwerken van het proces-verbaal van de raadszit tingen. het bijhouden van de registers van de raad en het kollege, het opstellen en ver spreiden \an dienstnota's, de redaktie van verslagen van de staf en het uitwerken van zijn adviezen, het verdelen van de briefwisseling onder alle dien sten. enz. In samenwerking met de sekretaris en de staf verzorgt het enkele taken van een modern personeelsbeleid, meer bepaald de integratie en de vorming, hetgeen meer is dan de belang rijke en repititieve personeels- taken die tot het domein van de personeelsdienst behoren. Het is ook een soort sas tussen de diensten en het publiek ener zijds en van de sekretaris anderzijds, waar een overvloed aan informatie verstrekt wordt en vele kleine problemen een onmiddellijke en gepaste oplos sing vinden. Terwijl het team van het sekretariaat. met de sekretaris als dirigent, voor een perfekt samensepel van diensten ijvert, houdt het zich bezig met studie- en denkwerk, bestendig onderbroken door een reeks van kleine taken: het wettigt ad ministratieve stukken, levert vergunningen af voor koliekten en loterijen, houdt de inventaris bij van rechtswerken, adviseert de bestelbons voor drukwerken, verzorgt de redaktie van het jaarverslag, deponeert de stads- publikatics bij het Wettelijk Depot, adviseert de begrotingen militair met onbepaald verlof, een verkeer van militaire do- kumenten. adreswijzigingen enz. De dienst levert militiege tuigschriften af voor het zieken fonds. de kassen voor kinder bijslagen en verlofgeld. de pensioenkas e.a., ook aan trouwers kandidaten voor een openbare betrekking. Het leger werft vrijwilligers aan ook rouwen die een getuigschrift van «kandidaat-vrijwilliger» kunnen bekomen. De taak van de dienst militie omvat nu ook de samenstelling van de aan vraagdossiers voor militiever goedingen en heroproepingen. Alhoewel de dienst militie (en hetzelfde geldt voor de dienst verkiezingen) logisch thuis hoort in de bevolkingsdienst, waar men de vereiste gegevens via de mekanograftsche dienst onmid dellijk bij de hand heeft, is hij in Aalst voorlopig nog steeds gehuisvest in de burelen van de eerste afdeling. Over de dienst verkiezingen wordt hier in het geheel niet gesproken, omdat het maken van de kiezerslijsten op de bevolkingsdienst gebeurt, zi j het voorlopig nog steeds door mensen van het sekretariaat. DRUKKERIJ De stad heeft gekozen voor drukwerk in eigen beheer en moest uiteraard de drukkerij huisvesten in ruime lokalen, uitgerust met offsetpersen, een typopers. een snijmachine, een donkere kamer, een stensil- machine, en enkele grote foto kopietoestellen. De drukkerij maakt niet alleen formulieren, briefpapier en omslagen van de stad. maar van haar eigen persen kwamen reeds vele prachtige brochures met allure van grote vakbekwaamheid. RECEPTIE Stemmen, bedreven in de kunst van het telefoneren, in een centrale met een zenuwslopende reeks kommunikaties. Tussenin informatie verstrekken aan be zoekers. krantenknipsels over de stad verzamelen, pers versturen en almaardoor vriendelijk men sen welkom heten en talloze attenties betonen. EXPEDITIONAIRS CHAUFFEURS Briefwisseling en dossiers ver delen en ophalen, mensen ont vangen en wegwijs maken, verwerken zal de rekendienst spoedig kunnen beschikken over een mini-computer, die het college, naast vele andere toe passingen. steeds een goede kijk zal geven op de financiële toestand om het beleid nog meer planmatig en doelgericht uit te voeren. Want. met een computer voert men een dialoog: men vraagt hem statistieken, de precieze aanwending van alle kredieten, de noodzaak van begrotingswijziging en een on middellijke informatie over de kastoestand. BOEKHOUDING Naast de boekhouding van de stadsontvanger, die alleen de gedane ontvangsten en uitgaven optekent, houdt de rekendienst een budgetaire of beleidsboek- houding bij. die tot doel heeft de begroting zo nauwkeurig moge lijk uit te voeren. De stad is immers verplicht haar uitgaven aan te w enden binnen de perken van de voorziene kredieten. Met de computer zal dit feilloos kunnen gebeuren en zal men dagelijks een juiste blik hebben op de erkende vorderingen en aangewende uitgaven. De rekendienst zal meteen kunnen zeggen wat elke dienst aan de stad kost. wat de totale uitgaven 7ijii voor personeel, werkings kosten. schuldenlast enz., en wat de opbrengst is van diensten, belastingen en toelagen. Naast die grote opdrachten bezit de rekendienst vele kleinere taken met een onvermijdelijke paperassenwinkel van aan vraagbons. bestelbons, enz. PERSONEELDSDIENST De regelingen voorzien in het statuut brengen voor de perso neelsdienst verschillende taken mee. o.m.: vaststellen van aan- wervings- en bevorderingsvoor- waarden. openverklaringen van betrekkingen, organisatie van eksamens. benoemingen, tus sentijdse aanstellingen, heraan stellingen. aanwerven van job studenten. geschiktheidsonder- zoeken. geneeskundige tegen onderzoeken. vaststellen van individuele jaarwedden, jaar lijkse afrekening en wijzigingen van de wedden, doorgeven van de gegevens aan de computer, toekennen van vergoedingen, toelagen en achterstallen, over uren. aanwezigheidskontrole. 5d BELASTINGEN EN LENINGEN He Mits inachtneming van dewe wettelijke beperkingen want^u wal is iiet begrip «gemeentelijke ^a' autonomie» toch betrekkelijk a 1 mag de stad belastingen in-!er voeren. De grootste beperking is^Ui nog de bestuurlijke voogdij.'16 uitgeoefend door de organen vair6 het provinciaal gouvernement." die zich laat leiden door wat zijzelf billijk en \an algemeenp belang acht. Zo heeft de voogdijlce een aanzienlijk aantal pseudo en rechtsregelen geschapen, die deoc stad moet naleven als ze haar taksvorderingen goedgekeurd wil zien: belastingen van de eredienst en de liefdadigheidjy niet schaden, mogen geen ver-Lj biedend karakter hebben, moe-j ten soms minimum- en maxi Lg mum tarieven in acht nemen.iöl mogen de nijverheid niet treffen] \ooi zover niet alle andere, rendabele belastingen wordenj^ ingevoerd, moeten eerst weelde-L^ artikelen en pas dan ekono-L| miseh nuttige zaken belasten.,.,»e| liskaal beleid in een keurslijf. De»Q, dienst maakt de ontwerpbeslis-Lg siugcn die door de raad voor-Lr lopig worden aangenomen eii|er pas definitief worden indien eenLj openbaar onderzoek tot geerl*: bezwaren aanleiding geeft. Daarna wordt het voorgeschre-jy ven dó-aer samengesteld ter?ur goedkeuring door de Koning of|er de Gouverneur. Dan volgew( afkondiging en invordering.! rechtstreekse belastingen via!'2 kohieren, onrechtstreek be-P" lastingen via invorderingsstaten.jie kistingen via invprderingsstaten.| Dit is reeds het domein van dejj0 stadsontvanger, terwijl de dienstig' belastingen zich meer bcpaaldfjJ bezighoudt met de jaarlijkse®'1 aanpassing van de lijst der0' belastingsplichiigen: dc gcmak-rr stoelen en beerputten. organi-ja seren van de kontrole op deLr; betasting op vertoningen en-, c vermakelijkheden. LENINGEN cc Up elke agenda van de raadpe wordt gehandeld en beslist oveijïn liet algemeen van leningen opij' het te voeren beleid van de stad0 v te financieren: beslissingen enCh dossiers dus. iteraard jaarlijkspn een studie van een lijst van alléro opgenomen leningen met berciai ketting van het bedrag dat hela: volgend jaar moet belaaldfer jtu WEGWIJS WEZEN IN HET STADHUIS gemeente: bibliotheken, scholen, peutertuinen, kinder- kribben. sport- en speelpleinen zwembad enz. Het heeft een belangrijke opdracht inzake openbare werken: leiding van de werken waartoe de raad besloten heeft, de aanwijzing van de aannemers, de bestellingen enz. Het geeft de rooilijnen aan, doet de buurtwegen en onbevaarbare waterlopen onderhouden, ver leent bouw- en verkavelingsver gunningen. voert de rechtsge dingen van de gemeente als verweerden en, na machtiging van de raad als eiser. Hij stelt de vorderingen in kortgeding en de bezitsvorderingen in en verricht alle handelingen tot bewaring van rechten of tot stuiting in en verjaring of verval, beheert de inkomsten van de stad. verleent bevelschriften tot betaling van de stadsschulden. houdt toe zicht op de boekhouding en stelt de kolhieren vast van de direkte belastingen. Het kollege houdt toezicht op de door de gemeente bezoldigde beamten. met uit zondering van de leden van de plaatselijke politie. Het kan de bedienden schorsen voor een termijn die zes weken niet mag overschrijden; zwaardere tucht straffen behoren immers tot de bevoegdheid van de raad. De leden van het kollege gaan onderling doorgaans bij het begin van elke bestuursperiode, soms ook in de loop ervan. over tot de feitelijke taakverde ling, zonder dat dit invloed heeft op de hoger genoemde korpsbe voegdheid van het kollege. In Aalst gebeurde de taakverdeling in 1971 als volgt: Burgemeester Eerste schepen: Financiën, eko- nonf.sche ekspansie. personeel, en jeugd. Tweede schepen: openbare wer ken en ruimtelijke ordening. Derde schepen: onderwijs, kui tuur en sport. Vierde schepen: sociale voor zorg. gezin, huisvesting ambtenaar van de burgerlijke stand. Vijfde schepen: volksgezond heid. middenstand en feestelijk heden. Stadssekretaris. DE BURGEMEESTER De burgemeester heeft een tweevoudige bevoegdheid: hij is de vertegenwoordiger van de regering in de stad en is tegelijk het hoofd van het stadsbestuur. de koördinatie, ook van de staforganen zoals de juridische dienst en de stafvergadering. Het is m.a.w. onder zijn uitein delijke verantwoordelijkheid dat de uitvoering van het admini stratief werk gebeurt. Hiervoor is hem een direkt en indirekt gezag gegeven over het personeel •dat hem bijstaat in zijn om vangrijke opdracht. Deze be voegdheid van rechtswege heeft altijd bestaan, maar is vandaag in omvang sterk toegenomen in vergelijking met bvb., 1836, jaar van onze gemeentewet, toen de opdracht van de gemeenten nauwelijks meer betekende dan nachtwachter en politieman zijn ter bescherming van personen en eigendommen, evenals ter handhaving van de orde. Voor noemde oude gemeentewet spreekt dan ook niet met zoveel woorden over de bevoegdheid van de sekretaris. zoals hij ook andere geëvolueerde materies niet omschrijft, noch kan om schrijven. Die wet is dan ook nodig aan een herziening toe. want zoveel'"veranderde sinds 1836 in de gemeenten, vooral in de laatste decennia. In tegenstel ling met vroeger is er nu een aanzienlijk ambtenarenkorps met taken die een reuzegroei kenden. Spoedig komt daar nog een gemeentelijke schaalvergro ting bij om de bestuurskracht van de gemeente nog te vergro ten. Zulke verruiming biedt veel mogelijkheden, maar zal ook veel eisen stellen aan de organi satie en haar leiding. DE STAF De staf. bestaande uit de topfunktionarissen onder lei ding van de sekretaris. is vanwege zijn ervaring en ambte lijke deskundigheid, de groeps- adviseur van het kollege. Het is dus ook een orgaan van bezin ning en koördinatie tussen de afdelingen dat uiteraard goed geplaatst is om allerlef initiatie ven, voor te leggen aan het kollege en de band te versterken tussen het kollege en de dien sten. De stafvergadering kreeg o.m. van het kollege reeds enkele belangrijke opdrachten, zoals de introduktie van het personeel in de stedelijke organisatie en diensten (een cyclus van 7 halve dagen in 1975). de vormings- aktieviteiten met o.m. de studie dagen van het Instituut Admini stratie Universiteit, de beoorde- en hun adjunkten belast met de zorg voor de uitvoering van de reglementen en verordeningen van de plaatselijke politie. KOMMISSIES VAN DE GEMEENTERAAD De raad achtte het nodig om in zijn schoot verschillende kom missies op te richten ter beharti ging en studie'van specifieke opdrachten. Vermits ze geen wettelijke organen zijn hebben ze geen beslissingsmacht, maar zijn ze raadgevers van de raad. In Aalst werden zes kommissies opgericht: 1. Verkeer, 2. Financiën, eko- nomische zaken en personeel, jeugdbeleid. 3. Openbare wer ken en ruimtelijke ordening. 4. onderwijs en kuituur. Sport. 5. Sociale voorzorg, gezin, huis vesting. vrijetijdsbesteding, burgerlijke stand. 6. Volksge zondheid. middenstand en feestelijkheden. STEDELUKE KOMITEES Het bestuur laat zich graag adviseren en stelt de voorstellen van vele stedelijke komitees bijzonder op prijs. Bestuurs- kommisie Akademie Muziek, Ballet en Toneel. Bestuurs- kommissie Akademie voor schone Kunsten. Bestuurs- kommissie Hopmarkt en Stede lijke Waag. Komitee ter Bestrij ding van Krotwoningen en voor Woningbouw. Komitee Ruim telijke Ordening, komitee Vrije tijdsbesteding. Kommissie van Advies van de Stedelijke Bi- bibliotheken. Kommissie voor Toerisme. Kommissie Volksge zondheid. Feestkomitee. Gezinsraad, marktkommissie. Middenstandsraad. Raad Derde leeftijd. Sportkomitee. (de be schrijving van de stadsorganen en hun werking is slechts een ruwe schets). Alle aktie van het stadspersoneel samen omvat verschillende funkties. die ont staan gaven aan zes afdelingen met verschillende diensten. De zes afdeling, die we bondig zullen beschrijven, zijn: I. Sekretariaat en algemene zaken. 2. Financiën, ekono- mische zaken, personeel, jeugd beleid. 3. Openbare werken en ruimtelijke ordening. 4. Onder wijs. kuituur en sport. 5. Sociale voorzorg, gezin, huisvesting, vrijetijdsbesteding en burger lijke stand. 6. Volksgezondheid, middenstand en feestelijkheden. en rekeningen van de kerk fabrieken. behartigt het sekre tariaat van de komissie voor toerisme, enz. JURIDISCHE DIENST De juridische dienst is een stafdienst: hij adviseert de sekretaris, het kolege, de raad en de diensten bij alle juridische problemen en betwistingen. Daarnaast heeft hij nog vele opdrachten: Verzekeringen, schade aan het openbaar do mein, arbeids- en schoolongevallen. ongevallen met burgerlijke verantwoorde lijkheid voor de stad. beheer van de dossiers van maatschappijen en verenigingen waarvan de stad lid is. geschillen, betwiste zaken, huurovereenkomsten en kon- trakten: onderzoek en behande ling. Koncessies taksies. In verband met de reglementeren de bevoegdheid van de gemeen teraad en van de burgemeester: art. 78 van de gemeentewet geeft de raad de bevoegdheid om reglementen van huishoudelijk bestuur (inwendige administra tie) en politiereglementen uit te vaardigen. Het is de taak an de juridische dienst deze politiere glementen te koördineren en ontwerpen van nieuwe veror deningen uit te werken; zij zijn niets minder dan lokale wetten die de burgers voorschrijven wat ze moeten doen en laten in het belang van de openbare orde, gezondheid en veiligheid. Dc wetskracht van die verordenin gen ligt in het feit dat de rechterlijke macht ze moet doen eerbiedigen door de erin voor ziene strafmaatregelen toe te passen. MILITIE De dienstplichtwet van 30 april 1962 is een van die vele wetten die uitgevoerd worden door het kollege. Een bevoegdheid van het kollege brengt meteen studie mee en een reeks taken voor een stadsdienst. Vanaf 1 januari van het jaar. waarin zij de leeftijd van 17 jaar bereiken, worden alle dienstplichtigen opgenomen in de werfreserve. De ingeschre venen kunnen om allerlei door de wet bepaalde redenen uitstel of vrijlating van legerdienst vragen en dus... in januari in de rij staan aan het loket militie. Nadat de dienstplichtige zijn militaire dienst volbracht heeft, wordt de militiedienst de be middelaar tussen het leger en de boodschappen en duizend kleine karweien. Altijd paraat zijn voor vele dienstreizen. TWEEDE AFDELING Rekendienst. personeelsdienst, ekonomische dienst, belastingen en leningen, jeugdbeleid, ont- vangerij. REKENDIENST De opdracht van de rekendienst is in vele details beschreven in het Algemeen Reglement op de Gemeentelijke Comptabiliteit van 10 februari 1945. De kern daarvan is de opmaak van de begroting en de boekhouding. De begroting is het jaarlijks huishoudplan van de stad: een raming van de inkomsten waar over de stad zal kunnen be schikken en van de uitgaven die noodzakelijk zijn voor de goede werking van de diensten en voor de geplande investeringen. Ze is het grootste zorgenkind van de rekendienst een reusachtig werk overigens, dat evenzeer van alle afdelingen veel aandacht en bezinning vergt, en een liefde voor cijfers. Een uiterst belang rijk werk omdat ze de blauw druk is van het financieel en algemeen beleid van de stad, een grote bekommernis van het kollege en een kluif voor de oppositie in de raad. waar ze meestal aanleiding geeft tot eerder scherpe debatten. De bevoegdheid van de gemeente om haar begroting op te maken is een bevestiging van haar zelfstandigheid, ofschoon de hogere overheid precies via de begroting toezicht uitoefent op het stadsbeleid. Ze moet voldoen aan een overvloed van voor schriften van de Minister van Binnenlandse zaken en moet goedgekeurd worden door de bestendige deputatie. Vermits de begroting de besten- ding is van gemeenschappelijke inkomsten is ook de burger daarbij betrokken: de gemeen tewet voorziet dat ze in openbare zitting van de raad moet behandeld worden en nadien gedurende 10 dagen ter inzage moet liggen van de burgers die overigens bezwaren mogen in dienen. De uitvoering van de begroting is een bestendige taak van het kollege. Die uitvoering wordt bijgehouden in groot- en hulp boeken en de omvangrijke en voortdurend bijgewerkte infor matie op te slaan en te aantekenen van vakantie en ziekte, disponibiliteit. vaststel len van rust- en overlevingspen sioenen. berekening van de wedden en pensioenen van burgemeester en schepen. Aan vele van die taken gaan bespre kingen, administratieve beslis singen en kontakten met de hogere overheid vooraf. EKONOMISCHE DIENST Een van de jongere diensten, opgericht in 1955. toen de stad haar eerste schuchtere stappen waagde in het domein van het ekonomisch beleid. In die periode werd sporadisch een beroep gedaan op de gemeenten in uitvoering van de wetten op de ekonomische ekspansie. Zijn taken? Opslaan van informatie. Jaar lijkse telling van de gevestigde handelsambachts- en nijver heidsinrichtingen en bijhouden van steekkaarten per inrichting met vermelding van produktie- mogeiijkheden. tewerkgesteld personeel. rechtspersoonlijk heid. nummer handelsregister en BTW Landen tuinbouw. Bijhouden van lijsten van de inrichtingen, geschikt volgens de aard van de aktiviteiten en dc personeelssterkte, ook naam- lijsten van merken en produk- ten. Tellingen van allerlei ver richtingen. Een bron van in formatie dus waarop men steeds beroep kan doen. Uitvoering van wetten, l.curhandel: afleveren van akti- viteitsattesten en de geregle menteerde beroepen. Aangiften van de verplichte sluitingsdag in handel en ambachten en afwij kingen bij bijzondere gelegen heden. Afwijkingen van de regel van de verplichte avondsluiting. De bedrijven een handje toe- sieken. Meedelen en overmaken van binnen- en buitenlandse handelsvoorstellen. Houden van kontaktdagen met buitenlandse ha ndelsprospek toren. Mede werking tot het bekomen van agenturen in het buitenland. cstiging nieuwe bedrijven. In ventariseren van beschikbare nijverheidsgronden en ge bouwen. Expansiedossiers van bestaande en nieuwe bedrijven. Inrichten van paneelgesprekken en colloquia over sociale en ekonomische problemen. Sekre tariaat van de stedelijke mid denstandsraad. worden voor aflossing en intres ten. met eveneens een prognos an de leningen voor het v olgeni jaar. Deze lijsten worden bij d begroting gevoegd, waarin d leningen en de atlossingei dienen opgenomen. JEUGDBELEID Om aan een beginnend jeugd beleid gestalte te geven, werd o I maart 1974. onder impuls v de eerste schepen de Coör dinatie- en Adviesraad voor d Jeugd (C.A.R.) aangesteld. Bi wijze van adviezen aan hef stadsbestuur heeft die voorstellen uitgewerkt m.b.il een aantal zeer dringende enF zichtbare tekorten van hei jeugdwerk te Aalst, namelijk de oprichting van een jeugdsekrels tariaat. projekt ravotterreinetq aktie speeltuigen. projekl jeugdhuizen en vakantie, werl king voorkinderen. Een voorst el van stedelijke subsidiëring kwam zopas klaar. Om echteT een reële behoeftenformulerinj te kunnen opmaken en te kornet lol een echt beleid van jeugd werk. is het direkt en voortdu rend kontakt en werken met des I basis van allereerste vereiste. Deze permanente werking ver-pl onderstelt nattuurlijk het be slaan van een jeugdsekretaris is goedgekeurd en de aanstelling ervan blijft alleen nog wachten op de administratieve afwik'r<: keling van het dossier. !0I[ {lij ONTVANGERU lar De opdracht van de ontvanger,8C die in de gemeentewet. zicjst inleiding slechts beknopt beschreven is. omvat vele taken: hoofdzakelijk innen, uitgeven en boekhouding van de erkendi gedane ontvangsten en uitgaven! De rekendienst houdt de; boekhouding van de erkende! vorderingen en de aangewende^ 2 uitgaven, terw ijl de ontvanger zejaa slechts boekt nadat ze werkelijker werden uitgevoerd. M.a.w-.. dejrv rekendienst boekt de financiële^ verbintenissen van de stad en delke ontvanger de uitvoering ervan.!. De ontvangerij int de belasting geil. de retributies en alle anderej. inkomsten van de gemeente.! g< 'f vervolgl

De Voorpost | 1976 | | pagina 4