MELDERTSE TYPES FLANSKES SOEEKEN BENEFIETAVOND «SCHOONDERHAGE» IN CSV NIEUWS VAN MILAC Technische Dienst 4 - 16-1-76 - De Voorpost Wie een vijftiental jaren terug te Meldert woonde, die moet hem nog gekend hebben. Hij heette eigenlijk Franciscus Vereertbruggen, geboren te Meldert op 25.10.1903 als zoon van Petrus Dominicus en Rosalia Coleta Peirlinekx. Maar ik heb hem nooit anders horen noemen dan «Fianskes Soeëken». En ik geloof dat hij die naam 't best verstond ook. NAAR DE SCHIETING Ik zie Soeele, nog altijd naar de wipschieting trekken: een klein manneken, zijn haar op een brosken of plat tegen zijne kop gekamd, een kopke dan met vinnig oogjes en een mond die altijd lachte als Soeëken hem opendeedsoms zaagt ge hem te voet, maar meestal met zijn koersveloken en zijn koereurs- mutsken op. PER VELO Op zijn koersvelo was Soeëken bizonder tier. En daar waren redenen voor. Hij had hem, naar zijn eigen zeggen althans, per soonlijk van Stanneken Ockers gekregen. Waarom juist, dat weet ik niet, maar ik heb het hem toch altijd horen beweren. Er was trouwens nog meer. Met dau veloken heeft hij een respektabel aantal kilometers afgelegd. Hij is er misschien wel vijftig keer mee naar Scherpen- heuvel gereden. Dat is een rekord! Want d'er zal wel niemand van Meldert meer maals naar Scherpenheuvel ge weest zijn dan Soeëken zeker! Met enige andere mannen reed hij daar ieder jaar in de mei naartoe en als ge hem vroeg hoe hij dat op zijn jaren nog afkon dan antwoordde hij: «eider- dooiers jong, en pillen suiker, daar haal ik mijn fors uit!» En 't was gelijk hij het zegde. Onderweg deed hij bijna niets anders dan rauwe eieren uit- zuipen en pillen suiker in zijn mond steken. Onze Lieve Vrouw van Scherpenheuvel en daarbij de Bloed processie van Brugge, daar ging Soeëken ook altijd naartoe. Onderweg stopten ze elk jaar in Sinte-Kruis bij Lowisken in «De Paling». Dat w as een klein stamineeken langs de weg en Soeëken stapte daar zo gaarne af omdat hij er altijd «oogvlek». bij ons noemen ze dat «ket»kon gaan eten. in brugge In Brugge zelf deed hij niets liever dan met zijn kompagnie naar 't Belfort te trekken en die grote toren te beklimmen. «Elk jaar.doe'k die trappen eens om te laten zien da'k nog gezond ben». Dat was zijn reden voor de jaarlijkse klimpartij. Maar zijn verwoede belangstelling voor de belforttoren valt wellicht ook te verklaren vanuit zijn eigen funk tie als klokkenluider in de Walburgakerk te meldert, al thans bij begrafenissen want anders deed koster Alfred De Medts of zijn Gertrude dat zelf. Soeëken deed dat jaren lang uit zijn eigen, spontaan, uit een goed hart maar op na zekere moment heeft de kerkfabriek hem als «officiële klokken luider» aangesteld. «Zo'n zware klok luiden, dat is allemaal niet zo simpel», zie Soeëken. D'er zijn mensen die denken dat dat vanzelf gaat! Niets is minderwaar, ge zoudt er U zelfs lelijk aan mispakken. 't Zou d'eerste niet zijn die armen of benen gebroken heeft omdat hij het klokzeel te langs vastge houden heeft en op den duur. uit vrees van tegen 't plafond getrokken te worden, toch moest lossen. In Meldert wonen nu drie van zulke begrafenisluiders per okkasie die nooit hun eerste klokkegelui zullen vergeten. Nee. nee. het luiden van de klok dat is een werk van stiel, en het is maar goed dat ze het indertijd aan Soeëken overgelaten hebben zoniet waren er te Meldert misschien nog meer malheuren gebeurd, Na Soéëkesdóód vonden. ze. trouwens niemand meer die,het werk wou overnemen en dat is waarschijnlijk ook een van de redenen waarom onze pastoor zijn werk elektrisch heeft laten marcheren. Een ongeluk is zo rap gekomen. Met Soeëken moest hij daar niet benauwd om zijn, die hing even gerust aan zi jn zeel als aan den toog. EN BIER! Daarmee wil ik nu pertang niet zeggen dat Soeëken ne zatlap was. Bijlange niet. Hij was niet vies van een pint bier. akkoord, maar om te zeggen écht drinken, nee. dat deed Soeëken niet, of toch niet dikwijls. Eten. ja. dat was wel wat anders. Als Cecilia was. want Soeëken was ook ne muzikant, hij speelde tweed bugel zijn hele leven lang en de solfège had voor hem weinig geheimen, dacht hij althans. kon Soeëken eten als niet een en men vertelt wel eens dat hij op ne Ceciliamaandag. na 's zondags w at meer dan 1 kilo vlees in zijn kas te hebben gespeeld 's maandagsavonds, op' den thea ter. in zijn eentje, op zijn knieën voor een stoel zat met daarop een hele kom «stoverij». Neen, opstaan voor ze helemaal leeg was. dat was tegen Soeëken zijn principen en tot den bodem heeft hij zè geledigd, natuurlijk dit allemaal nadat hij, in de zaal, zoals iedereen, zijn normaal rantsoen had binnengespeeld. CURIEUS Veel slechte «gaven» had Soeëken niet. Misschien wel één: hij was zoals men zegt «wredig curieus». Dat heeft Thansken, zijn vrouw, me zelf nog verteld. Van alles moest hij 't laatste w eten en gebeurde er ergens een of ander «accident», of werd er gevochten, dan zag Soeëken altijd middel om tussen de nieuwsgierigen door op de eerste rij te kletteren. Thanske heeft meer dan eens schrik gehad dat ze hem zelf zouden verminkt hebben met zo dicht bij de vechtgrs te staan. EN COIFFEUR Ge moet nu niet denken dat Op zaterdag 17 januari gaat in het CSV een benefieta vond door ten voordele van het projekt «Schoonderha- ge». Wat is dit? Hierbij een paar uittreksels van een arti kel in «Fabriek» door deze werkgroep. «...Een hoeve in St.Lievens- Esse verbouwen tot een dagverblijf voor meerderja rige ernstig mentaal gehan dicapten. Want deze men sen hebben nergens een plaats in de maatschappij, omdat ze volgens de gelden de normen onproduktief zijn. De zogenaamde mentaal ge handicapte mens verschilt in zijn mens-zijn niet van de zogenaamde normale mens. Hij kan alleen «anders» ge noemd wordeneen andere persoonlijkheid, andere be hoeften, een ander gevoels leven, andere normen tout court. Wij de normalen, zouden we eerder de aangepasten kun nen noemen, degenen die gemakkelijk in een gareeltje lopen, degenen die hun be loften kunnen indijken of opfokken, volgens wat de maatschappij wil. Ons initiatief bestaat erin, te proberen een leefgemeen schap te maken met even waardige mensen, perso neel en gehandicapten. Mensen die samen de dag doorbrengen, hun. kreativi- teit ontplooien, mekaar hel penen leiden, zonder autori taire strukturen. Leven in en met de natuur, zonder dwang, alleen stimulatie, interesses laten groeien We beginnen met een boer derij omdat ze ons de natuur verschaft, het milieu. De mensen die hiermee starten willen samen met die ande ren hun dagen doorbrengen, elk op basis van hun idealis me. Veel financiële midde len zijn dus nodig want dit «huis» moet eerst in werking zijn vooraleer kan gerekend worden op erkenning en subsidie.» Tot zover iets over projekt. Op 17/1 treden volgende mensen op. Gustaaf De Meersman is op de eerste plaats dichter. In onze reeks over poëzie werd z'n werk reeds voorgesteld en kwam Gustaaf naar voor als een sociaal en politiek (niet: partij-politiek!) geën gageerd dichter die konse- kwent verschillende mistoe standen van onze maat schappij aanklaagt. Gustaaf staat volledig achter z'n werk en vraagt een even vol- Soeëken zijn heel leven lang niets anders gedaan heeft dan bedevaarten ondernemen en klokken luiden. Absoluut niet! Dat waren, om zo te zeggen, maar zijn hobby's, zijn neven- aktivitciten. Zijn hoofdberoep, denk ik. was Coiffeur. Daarvan had hij «diplonis». Die hingen bij hem tbuis boven de kamerdeur. D'er hing er zeker ene van het Nationaal Verbond der Haar- kappers. nen diplom die hem geschonken was voor «federatie verdiensten». Welke onder Soeëkes verdiensten nu juist de «federale» waren zou ik wel niet kunnen zeggen maar in elk geval het stond op het diploma. Al was 't maar alleen omdat hij zijn leven lang. elke week, de zieke mensen en de oude mannekes thuis bij de haard de baard en het haard heeft afgedaan. Om dan van de Paters van Asse nog te zwijgen want daar trok hij ook iedere week naartoe. Als kin- deren gingen we bij Soeëken omdat hij zulk een plezant elektriek «machiéntje» had. Want in die tijd, ik spreek nu van de jaren 45-55, waren alle Meldertse coiffeurs nog niet geëlektrificeerd. Soeëken echter wel. toen al! De kinderen gingen dus voor dat machientje, de grote mensen, vooral de boeren, om eens tc kunnen lachen. Bijzonder 's zaterdaags kwamen ze daar toe, van Nievel. en van 't Kokerij: Torremans Miel, Schorre. Witj. de Mieris, Seppen van Manilles... Die mannen lieten zich daar scheren om mekaar te tempteren en om nog eens te kunnen vertellen al wat ze vanzeleven uitgestoken had den. En 't was dan dikwijls, al een stuk in de nacht als ze daar buiten geraakten. Terwijl ze zo gezellig achter de stoof malkan der zaten te koejoneren zeepte Thanskens hen één voor één in en dan volgde Soeëken met zijn mes. In 't scheren was hij nen akrobaat! Dat kon hij zelf met één hand terwijl hij ondertussen zijnen boterham opat. EN BOER! Veel tijd was daar immers niet te verliezen, vooral niet op zo'n zaterdagavond want tussen zijn scheren, zijn knippen en zijn eten door moest Soeëken ook -nog zijn koei melken. Ik geloof niet dat er ooit meer dan één in zijn stal gestaan heeft want veel boer is hij niet geweest. Ze waren maar met twee en zijn coiffeur- derij hield hem teveel thuis of op de baan. Bovendien fungeerde hij ook nog als bode van de Meldertse beëstenbond en als roeper bij begrafenissen. Voor die tweede jobkes kon men wel moeilijk iemand anders vinden Soeëken deed dat allemaal. Hij kon niet «refuseren». OM ST-PIETERSPENNING Ook niet aan de pastoor. Samen met de koster vergezelde Soeëken hem ieder jaar op zijn ronde voor St-Pieterspenning, Soecken voerde altijd de krui wagen met de hop terwijl pastoor en koster de geldelijke bijdrage in ontvangst namen. Op het einde van den toer kon me, echter wel eens zien dat Soeëken door de koster moest gevoerd worden. «Ja. wat wilt ge, in zoveel huizen iets moeten drinken en als ge iets laat staan doet ge de mensen affronten aan». Soeëken moet dat wel plezant gevonden hebben, zo om St-Pieterspenning te gaan want als ze onze hudige pastoor ingehaald hebben stapte hij samen met Tepelkes Lowie en Nourekes Oktaaf ook in de stoet. Oktaaf met pasterskleren aan, Soeëken met de kruiwagen en Lowie als koster. Het schijnt dat ze dien avond 1400 F. hebben rotidgëhaald. 't Grootste part gaven ze, in een edelmoedige bevlieging aan den onderpaC maar met de rest hebben zef1" wel een avond lang kuiïi amuseren. 1 Voor zulke «stoten» was Soesj wel te vinden. Zo liet hij ziel: Aalst in de coiffeurschoojT, een weddingschap, «Vos» vel^ en zes maanden lang heefL( dan vols rondgelopen. F andere keer kon men L. overhalen mee te rijden k velokoers Brussel-Izegeni,|ci koers speciaal voor ambachtL], Zijn supporters herkenden! an ver aan zijn «vareusken.^ groter dan Filleke Plas, dat de vouw van zijn benen 1 Soeëken reed in die koer|.(( 16de prijs. Zonder de pinteiT.,1 hij onderweg moest wegkap. ware hij ongetwijfeld nogdicL,! geëindigd. Fianskes Soeëkï^ gestorven de 2,7ste noyembij,, '64. Van de kanker. In de kl|jc hebben ze hem nog eens «L en toe gedaan» om hem kon*s te stellen. Hij werd wat bete0l is zelfs nog eens tot in Asse bi w paters gereden om haar sjjll doen. Enige dagen later \vje met hem gedaan... Hij kreejL, schoon begrafenis n 't muziek. En als ze Soeëke;()| den dienst buitendroegen luLj nand anders voor hem' doodsklokken.. en ledige inzet van z'n mede werkers. Hopelijk voldoet K2 aan deze - volgens mij noodzakelijke-eis. Chrisma werd ongeveer 8 maanden geleden opgericht en bestaat voor het ogenblik uit Chris Latour (elek. git.), Mark Vanschandevijl (12- string), Bert Van Lierde (ak. git.)en Jempi (drums). Centraal staan hier de niet- gemakkelijke teksten van Chris Latour hoofdzakelijk. Chris werd 2 weken geleden voorgesteld is onze poëzie reeks. De «gedichten» wor den gebracht op een menge ling van kleinkunst- en folk- achtige eigen muziek van de groepsleden. René Dewit, onze medewer ker zonder «te»,, is bij het Aalsters publiek een stevige reputatie aan 't krijgen zodat het bijna niet meer nodig is hem nog voor te stellen. René zingt eigen neder- landstalige teksten op eigen - sterk Angelsaksisch beïn vloede - muziek (deze in vloed is geen verwijt - wel integendeel!), die men als een gelukkige, verdere ver breding van de kleinkunst- kring kan noemen.-Let wel René staat op dit vlak niet alleen er zijn nog andere debutanten (niet uit Aalst) die ook vernieuwde dingen aanbrengen in de te enge kleinkunst. René brengt op 17/1 ook- de premiere van enkele totaal nieuwe num mers. Isopoda is de groep die per se vóór René wou optreden omdat ze bang waren dat na René al het volk zou weg gaan. (zijn jullie zelf niet boeiend genoeg, jongens?!) Deze groep bestaat uit Ar nold (bas), Walter (gitaar), Guido (orgel), Marc (drums) en een nieuwe gitarist waar van ik de naam niet ken. De muziek die ze spelen wil ik niet opsluiten in een of an der genre. Het is gemakke lijkst en ook het vaagst te omschrijven met rock. Mis schien weten de mensen ge noeg wanneer ik zeg dat hun muziek in het verlengde ligt van groepen als Yes, Gene sis en Wishbone Ash. De nummers zijn eigen kompo sities. Allen welkom op deze avond met (hopelijk) goeie muziek. Plaats en tijdstip: CoSoV., Wellekensstraat, Aalst; 20.30 uur. Inkom40 fr. (30 fr. in voor verkoop). Hugo De Troyer Beste Vriend (toekomstige) soldaat, familie en verloofde van soldaten, Gezien «De Voorpost» wekelijks GRATIS een zending maakt voor onze soldaten- miliciens, zijn we de mening toegedaan dat we ook langs deze weg regelmatig wat meer informatie kunnen versprei den aangaande de legerdienst. We zullen telkens het artikel inde len in 2 of 3 rubrieken: 1. ten technisch gedeelte. 2. een algemeen probleem 3. gestelde vragen in het parle ment met de daarbij horenae ant woorden. Toch willen we vooraf de mensen van dit blad nogmaals danken voor dit alles. Dank U jongens van de «Voorpost». 1. A: AANDACHT VOOR DE ONTHEFFING MET KLASSE 1975 In het Belgisch Staatsblad van 27 september 1975 verscheen het zeer belangrijk bericht aan de ge schikt bevonden dienstplichtigen van klasse 1975 met betrekking tot de ontheffing. Wanneer een dienstplichtige van kiasse 1975 behoort tot een van volgende categoriën: a) Behoren tot een gezin met ten minste zes kinderen in leven, op voorwaarde dat geen enkele broe der als lid van een gezin met ten minste zes kinderen in leven het genot van onbepaald uitstel, ont heffing, vrijlating van werkelijke dienst of aanwijzing voor het spe ciaal contingent heeft bekomen. Een tweede lid van het gezin kan er nochtans van genieten mits het eerste deel uitmaakte van een lich ting welke aan die van de begun stigde ten minste vijf jaar vooraf gaat. b) Een of meer kinderen ten laste hebben vóór 1 januari van het jaar tijdens hetwelke zij de leeftijd van 24 jaar zullen bereikt hebben welke ook het contingent zij waartoe zij behoren. Het spreekt vanzelf dat alle bepa lingen van artikel 87, 2 tot 9, toe passelijk zijn. (artikel die eveneens over de ontheffing handelt) OPGELET: Wie geen bericht van ontheffing heeft ontvangen op 1 december 1975 moet een be zwaarschrift indienen vóór 15 de cember 1975. Dit kan met een aangetekende brief aan de Minis ter van Landsverdediging, Com missie voor Ontheffing, Kazerne Klein Kasteeltje, 1000 Brussel. Dit bericht geldt niet voor de gewe tensbezwaarden die geen onge wapende dienst vroegen en reeds geschikt bevonden werden. Zij dienen te wachten tot 1 april 1976 voor ze bericht kunnen krijgen. Hebben ze op die datum geen ont- heffingsbericht ontvangen dan dienen ze hun bezwaarschrift te sturen vóór 15 april 1976 aan de Minister van Binenlandse Zaken, Leuvense Weg 1,3, 1000 Brussel. 1 B. NOG EENS OVER VRIJLA TING NA EEN BROEDERDIENST MITS BIJKOMENDE VOORWAARDEN In het parlement werd reeds her haaldelijk aangedrongen dat de ca tegorieën voorzien in artikel 12 1, 5 bis (krijgsgevangene, politieke gevangene, gedeporteerde, ver zetslid) zouden aangevuld worden door «inlichtings- en actieagenten, werkweigeraars, oorlogsinvaliden, enz.» Tot op heden werd steeds geant woord dat de afbakening ergens moest liggen en men het bij de oor spronkelijke tekst hield. Sinds een paar maanden komen echter an dere geluiden in de zin van: «een gunstige oplossing mag worden verwacht ter gelegenheid van het neerleggen van een wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet ten». We houden dit verder in het oog en zullen er ten gepaste tijde op terugkomen. 1 C. SPOEDVERLOF OM GE WICHTIGE REDENEN VOOR DE BEAMBTEN VAN DE REGIE DER POSTERIJEN Zoals iéder jaar staat de Krijgs macht spoedverlof om gewichtige redenen toe aan de beambten van de Regie der Posterijen die mo menteel onder de wapens zijn. Dit heeft betrekking op het personeel van de Regie der Posterijen, van de sorteercentra en van de Post- chekdienst. Op aanvraag van hun administratie kunnen de miliciens, beambten van de Posterijen en van de sor teercentra dit spoedverlof beko men van 22 december 1975 tot 9 januari 1976 inbegrepen. De beambten van het postchec- kambt van 22 december 1975 tot en met 30 januari 1976. II. HET R.S.C. (Rekruterings- en Selektie Centrum) Waarmee kunnen we beter begin nen dan met het «Klein Kasteeltje» of het R.S.C. van het leger, (en dit ten behoeve van diegenen die er eerlang zullen heengaan). Sinds de dienstplichtigen slechts één dag op het RSC verblijven en sinds de mechanisatie voor het verwerken van de gegevens is er ook wel een en ander in de keuring gewijzigd. De doortocht in het RSC verloopt voor de dienstplichtige in twee delen: het medische en het psychotechnische gedeelte. a) Het medisch onderzoek Iedere dienstplichtige wordt on derzocht tussen 8 en 13.30 u. naar gelang de groep waarbij men is in gedeeld (vandaar dat er verschil lende uren van aankomst op de op roeping vermeld staan). Per dag verschijnen 180 neder- landstalige en 135 franstalige dienstplichtigen, HET VERLOOP IS ALS VOLGT administratieve formaliteiten eerste medische ondervraging controle van de familiale toestand - toespraak - urineonderzoek - ra diografie - geneeskundig onder zoek. De gegevens van deze onderzoe ken worden onmiddellijk doorge zonden aan de dienst voor verwer king van de informatie. De kontrole van de dienstplichtigen die terugkeren van het militair hos pitaal, waar ze in observatie wer den genomen, wordt natuurlijk in deze medische keten ingelast. b) de psychotechnische proeven Deze onderzoeken starten rond 10.30 u. en verlopen als volgt: ad ministratieve formaliteiten - mede deling dat de dienstplichtigen on derworpen zijn aan de militaire wet ten vroegere voorlezing wordt door deze mededeling vervangen) autobiografisch formulier - inter- vieuwtest: algemene intelligentie tests en test ruimtelijke faktoren, test voor mechanika, woorden schat, rekenkunde, en administra tietest Uit het geheel van deze proeven wordt een «basis-selektie index» afgeleid en de uitslagen voor be paalde tests worden gegroepeerd als criterium voor bepaalde func ties in het leger. Men heeft namelijk op het RSC monografieën waarop, per functie, de vereisten en ge wenste eigenschappen staan ver meld. Bemerking: de dienstplichtigen die zich kandidaat stellen voor een K.R.O. -opleiding, dienen nog twee dagen langer in het RSC te blijven voor verdere proeven die vroeger in Everberg werden afgenomen). Naast de test die iedere dienst plichtige maakt, krijgen ze daarbij: anamnese (levensloop van de kandidaat), projectieve technieken (voor het bestuderen van de per soonlijkheid en het karakter), agressiviteitsmeting, observatie- proeven, groepsdiskussie en bij komende papier- en potloodtests. c) Het interview Het interview is meestal het na gaan van de wensen van de sol daat: kazernering, oproepingsda tum, functie en de gegevens con troleren (gezinstoestand, prioritei ten, Dienstplichtigen met sociale moei lijkheden die een terugslag kunnen hebben op hun kazernering kun nen een onderhoud aanvragen met de sociale dienst van het leger in het RSC. VERDELING EN AFFEKTATIE De selektie, door de ordinator, ge beurt door uit het fichesysteem van de kandidaten (dienstplichtige mili tairen) enerzijds en noden van het leger anderzijds de corresponder ende fiches te zoeken. Twee maand voor de voorziene oproepingsdatum worden de ge gevens door het RSC doorge stuurd aan de dienst voor verdeling en affektatie, daarna terug aan het RSC. De dokumenten en fiches worden enkele dagen later door gezonden naar de algemene dienst encadrering waar de con trole gebeurt om te zien of alle no den zijn beantwoord. Tenslotte gaan de fiches terug naar het RSC waar op administra tief vlak alles wordt in orde ge maakt zodat 42 dagen voor de op roeping de papieren vertrekken naar de toekomstige milicien in kwestie. Voor wat de affektatie aangaat bestaat er een verschil tussen de miliciens voor B.S.D. en de miliciens voor België: Voor B.S.D. worden de noden van het leger uitgezet m.b.t. de wensen van de milicien voor een bepaalde functie (of zo equivalent mogelijk) Voor België dient men maxi maal rekening te houden met de sociale en wettelijke prioriteiten en wordt de opdeling gemaakt van de miliciens per gewenst garnizoen en niet per functie) en voor de func ties per gewenst garnizoen. MOEILIJKHEDEN Men heeft voor de aanduiding voor een functie niet alleen af te reke nen met de geschiktheid van de kandidaat, met zijn specifieke vraag, maar ook met het aantal functies en het aantal kandidaten. Als ge weet dat er zich per jaar meer dan tweeduizend metaalbe werkers aanbieden en dat er in het leger maar tien functies zijn voor metaalbewerker, dan snap je on middellijk waar het knelpunt zit. En hetzelfde kan ook gebeuren in om gekeerde richting. Zo heeft men 420 functies voor dactylo en het aanbod is maar 212. Je kan verstaan dat hier de ern stige knoop zit voor de selectiepro cedure en ook de vele klachten van dienstplichtige militairen dat ze de gevraagde functie niet bekomen hebben In een ruwe schets kan men een militieklasse indelen als volgt: 1/3 wordt ingedeeld bij de strij dende eenheden in een functie waarvoor geen analoge burger functie bestaat. 1/3 wordt ingedeeld bij chauf feurs en technici, een kategorie waarvoor soms overeenstemming kan bereikt worden tussen vraag en aanbod (soms met een over schot aan kandidaten); 1/3 wordt ingedeeld bij de ad ministratie, gezondheidsdienst, magazijniers (hiervoor heeft men veel te veel kandidaten) Hierbij komt dan nog de vraag naar een bepaalde oproepingsdatum en voor sommigen de kazernerings- plaats, zodat voor de verdeling en de affektatie er heel wat moeilijk heden komen. III. ALLERLEI NIEUWSJES GOED OM WETEN OF OM OVER NA TE DENKEN de inkorting van de militaire dienst (9 maanden in de B.P.S. en 11 maanden in België) alsook een eerste toepassing van het beginsel S st van één dienst per gezin, datt jaar werd ingevoerd, zal voiei doorgevoerd zijn einde 1975. jet maatregelen maken compen eaanwervingen noodzakelijkpj lopend tot een totaal van F vrijwilligers op korte termijn (f. welijke vrijwilligers inbegrqf3 Op 1 mei 1975 waren reeds oMn veer 4.700 vrijwilligers aange^g ven. Op de vraag of, rekening dend met de vredesverzuchtirP15 bij onze bevolking leeft, hefl,c nuttig was een gewapende taire parade af te schaffen qsir juli, antwoordt de ministers landsverdediging NEEN. |ij| Dit «neen» steunt hij op volg;' argumenten: iedereen begrijp voortbestaan van het leger gr dit niet is om oorlog uit te lolg' maar wel om te voorkomen.n Te dure hondenhokken, Is het waar dat het bouwen vat j- hondenhokken voor de opf plaats van het leger te Jej. 516,000 F. zal kosten, vro<" heer Defosset (Vr, 8.7.75)? Het antwoord: Del ring heeft geleerd dat een f koop hondenhok in licht n uiteindelijk zware kosten langrijke onaangenaamh| veroorzaakt o.a.: vroegtijdige sleet van hel liewerk en vernieling door het!t,r gen van de honden aan het h(fie gedeelte met als gevolg: na 1 tijdspanne hoge herstelling^^ ten; ï5, vlucht van het dier lang v, door hem gemaakte gaten: soms het groot gevaar datrai vlucht voor de veiligheid vanrM^ sen en goederen inhoudt. >rc Voor de gezondheid van de wa)n( en van de honden zelf is het Jer enboven van essentieel belanf°< deze hokken gemakkelijk ge/vr: igd en ontsmet kunnen worde Het gaat er dus om hondenhoijle te bouwen waarvan de kos^nj niet te hoog ligt en tevens e«j v. giënische en economisch get toelaten. Voor het geval var militair depot te Jeneffe laat5e! weten dat er geen gevolg gegt.ei werd aan de aanbesteding. Rh" lijnen werden aan de betrotell diensten gegeven om de vereóar van het bezonder lastenkohi^or herzien. y^o De werkingskosten van deen Igische militaire attaché injgt Haag belopen vier en een hafjev, joen per jaar. De betrekkingen^ sen de generale staven van Nederlandse en Belgische j... zijn zo goed dat er weinig br'J moet gedaan worden op deb'' taire attaché. In het kader vaite besparingen wordt deze poslïn ook afgeschaft. ie. de dienstvermindering in Oèn, land.heeft een aantal parlemei k ren ertoe aangezet te vrager» ook de wettelijk prioritairen i%u Igië gekaserneerd dezelfde!^ passing zou gelden. Op al die* gen heeft de Minsiter van Lal verdediging NEE geantwer2 Dus, willen de wettelijke pridbu ren slecht 10 maanden doen,!- moeten ze maar vragen op;sc CRS, in Duitsland gekazerneerd, worden. |ie| Eventuele vragen of inlichtlnfvo aangaande legerdienst kan^sj steeds schriftelijk doen Is het bureel van ons blad?' vermelding: «Milac-Technir Dienst». i,te Raf Haeg

De Voorpost | 1976 | | pagina 4