Weekblad van Dender Dnrme - en Seheldestreek STANVIN0 RALDES EN HET ONTWERP-GEWESTPLAN DE DRAKEN DRAKEN DRAKEN EIZER KAMIEL, KARNAVALIST IN HART EN ZIEL 2 KOSTUUMS kopen voor cv* DE PRIJS VAN I KOSTUUM RAAD EENS. IER SPREEKT MEN OIUSTERS(2) De Voorpost EEN UITGAVE VAN VRUDAG 30 JANUARI 1976 29 e JAARGANG Nr. 518 p. ENIG IN DE NEDERLANDEN DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DE CUYPER- ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever: A. DE CUYPER PCR. 115692 (DeCuyper) Bureau: Pontstraat 64 - Aalst 053-70.41.19 Jaarabonnement 850 F Halfjaar 425 F I Trimester 215 F DENDERMONDSESTEENWEG 276 AALST TEL. 053-217973 Het Ontwerp-Gewestplan Aalst-N inove-Geraardsber- gen-Zottegem is op dit o- genblik volop in de belang stelling. Oorzaak hiervan is het feit dat het openbaar onderzoek plaatsgrijpt. Tot 29 februari heeft iedere bur ger de mogelijkheid om bij 5®!sde Provinciegouverneur be- 1 dezwaar in te dienen ;k (Het ontwerp-gewestplan in9jwerf officieel vastgesteld bij ul®'Ministrieel Besluit van de9/5/1975. De bedoeling van ze'jdit plan is tot een goede uimtelijke ordening te ko- len op gewestelijke schaal, it betekent dat de ruimte, ,~ie nodig is voorde verschil- '$ende bestemmingen van de tofeodem zoals woongebied, )orfndustriegebied, groenge- ^^fbiedenz. op een planolo gisch verantwoorde wijze afwordt afgebakend. 9eiDe Regionale Aktiegroep ^[Leefmilieu Denderen Schel- :ivi"de (Raldes) hecht veel be llang aan dit plan, vooral ge leien de wettelijke gevolgen b^ie er aan verbonden zijn De 3e,bverheid moet dit plan im- i uïners volgen en dit voor mi- lkefiimum drie jaar, zijnde de bejperiode waarbinnen het bij 1 t%oninklijk besluit dient de finitief vastgelegd te wor den. J's"Wat de algemene beoorde ling van het Gewestplan be- t isjreft konstateert Raldes het 'kt^olgende: 9^1) Op het vlak van het leef- -'Qimilieu is het een goed ont- de'werp. Nochtans moeten nog no1een aantal korrekties aange- te>1bracht worden. De Raldes-voorstellen die geformuleerd werden tus sen 15.10 en 15.11.1974 zijn dikwijls aanvaard en staan dus reeds op de kaart gete kend vb. de natuurreserva ten, de expressweg Schen- delbeke-Ninove. 2) Voor de enkeling zitten er in het gewestplan veel dis- kriminaties. Raldes wil hier bij planologisch verant woorde hulp verlenen. Ver geten wij immers niet dat het gewestplan voor de ge wone burger in de eerste plaats een beknotting van de mogelijkheid tot bouwen betekent. Raldes wil dus de burgers bijstaan in het opstellen van een planologisch verant woord bezwaar. Deze vereniging stelt im mers vast dat sinds 1 de cember 1975. datum waarop het openbaar onderzoek startte, de openbare bestu ren (gemeenten-intercom munale) praktisch geen ak- tieve informatie hebben ge geven aan de inwoners van het gewest, zodat dit open baar onderzoek voor heel wat belanghebbenden onge merkt dreigt voorbij te gaan. Meestal beperkt men zich tot het organiseren van een tentoonstelling, zoals er op dit ogenblik één in Aalst plaatsgrijpt. Wegens het groot belang van het gewestplan voor alle inwoners lanceert Raldes een informatiekampaghne met een dubbele nota. De eerste nota is getiteld: «Hoe een gemotiveerd be zwaar indienen tegen het Ontwerp-Gewestplan?». Deze nota wordt volledig gratis ter beschikking ge steld van iedereen die erom vraagt. Zij behandelt speci fiek het probleem van bouw grond. dus het indiduele be lang. De meest gestelde vraag over het gewestplan is: «Ligt mijn eigendom in de bouwzone?». Een aantal praktische richtlijnen als mede een aantal planolo gische richtlijnen worden in deze eerste nota dan ook duidelijk besproken. Twee grote probleemgeval len worden verder behan deld. a) Iemand is eigenaar van een onbebouwd perceel grond dat valt buiten het woongebied. b) Iemand is eigenaar van een bebouwd perceel buiten het woongebied. Zoals gemeld heeft Raldes ook een tweede nota opgesteld waar uitgelegd wordt hoe men een gemotiveerd be zwaar vanuit milieubezorgd heid kan indienen tegen het Ontwerp-Gewestplan. Deze nota is een aanvulling van de eerste en hier wordt achter eenvolgens het probleem van de woongebieden-de in- dustriegebiedende groenge bieden-de rekreatiegebie- den-de gebieden voor ge meenschapsuitrusting-de openbare nutsvoorzienin gen en de verkeersinfra- struktuur behandeld. Deze tekst werd reeds naar alle gemeentebesturen van het Gewest Aalst en naar alle plaatselijke verenigingen van Raldes verstuurd, om dat zij immers bij het formu leren van hun bezwaren zo veel mogelijk moeten reke ning houden met het alge meen belang. Iemand die meent in één van de bovenvermelde materies ook een gegrond bezwaar tegen het huidige plan te kunnen formuleren kan de tweede nota eveneens gratis bekomen bij Raldes. Het volstaat telkens een schrif telijk of mondelinge aan vraag te richten tot één van ondergaande personen Voorzitter: L.Van Der Helst, Eikstraat, 78, 9300 Aalst Tel: 053/70.49.25. Sekreta- ris: S.Van Nuffel, Kapelle- ommegang, 23. 9381 Herdersem Tel: 21.44.78 of bij de vertegenwoordigers van de plaatselijke Raldes- afdelingen te Aalst - Lede- Gijzegem-Denderleeuw. Raad het juiste uur... waarop het kultureel centrum te Aalst officieel zal geopend worden! Vrijdagavond daalden wij met knikkende knieën, ons een weg banend door de overal verspreid liggende 'patatten' af in het muffe hol van de Draken. De reden waarom men de persmensen naar deze krocht gelokt had was het van de pers komen van de negende uitgave van het gele boekje. Vrijdagavond werd in het hol van de Kaiserlycke Soeve reine Caemere der Draecke- nieren de negende uitgave van hun gele boekje aan de pers voorgesteld. Dit werkje dat uitgegeven wordt in het ABO (Algemeen Beschoofd Oilsjters)getuigt voorde ne gende maal van de spiritua liteit van de Draken en hun zin voor fijne spot. Een ei- zonder het over de inhoud te hebben ware niet serieus. No 't protje veirnaf da ge schreven werd deer den Op- Vrijdag jongstleden werd de tweede Karnavalelpee van Kamiel Scrgant officieel aan de pers voorgesteld. Het hele gebeuren de hele show mogen wc wel zeggen greep plaats in de Bourse van Amsterdam, die een passende achtergrond vormde voor deze keizer waar Aalst terecht fier mag op zijn! De karnavalherinneringen van Kaniicl gaan terug tot 1950, waar hij als een 15-jarig jongen tje voor de eerste maal in de stoet opstapte. Hij had al dadelijk de sniaak te pakken. Reeds tien jaar later is hij kandidaat-prins. Alhoewel hij een mooie plaats behaalt, is het toch niet van de eerste maal roos. Geen nood echter: de aanhouder wint! Twee jaar later is het reeds zover. In plaats van netjes de A.B.N.-Oiljsterse regels te vol gen, komt Kamiel te voorschijn als een moderne Tijl Uilen spiegel: de eeuwige spotter. Met zijn schalkse moppen en vooral met zijn lied heeft hij onmiddel- 'ijk alle Aalsterse harten ge- Pljroerd. Aalst Karnaval moet ^'steeds origineel blijven en yKamiel heeft dat bewezen! Resultaat: een jaar later kunnen I«e reeds spreken van Prins Kamiel. In 1966 zorgde hij voor de «Farce Majeure»! Niet alleen deed zijn «Oiljsters lied» het formidabel, maar ook werd Kamiel de Karnavalprins 1966, In zijn rede ging Prins Kamiel toen zover, dat hij niet alleen de aanwezigen op de hoogte stelde vande val van de regering, maar ook verraste hij daarmee de 'aanwezige minister. Zelfs deze gal toe nog nooit zo vlug zijn informatie te hebben gekregen. Hiermee komen we op één van dt grootste troeven van Kamiel. Spontaan inspelen op de aktua- liteit. vooral de Aalsterse aktua- liteit, is steeds zijn geliefkoosd terrein geweest. Op de planken groeide zijn optreden stilaan uit tot een rasechte one-man-show. In 1968 kan men dan ook nog moeilijk van een Prins- Karnavalverkiezing spreken, want Kamiel was DE prins. DE Keizer van Aalst. Elke Aalste- naar zong of neuriede zijn liedjes niee, zodat het stilaan nodig werd een plaat te persen. In 1969 was het zover: «Oiljst viert karnaval» kwam van de pers en luidde een enorme platenkar- rière in voor Kamiel. Bewijs is dat dit plaatje het nog steeds doet op karnaval. Sindsdien zat Kamiel niet meer stil: «Weirzen van Oiljst» (1970). «Sansuniek» (1971), «Oiljst ghetj men hert gestoelen»(1972), «Wa zeggen ze van Oiljst?» (1973) «Hoempapa» (1914) en «Voil Janet» (1975). Onlangs kwam Kamiels achtste plaatje uit «Eu zot geval» op de markt. Maar niet alleen singeltjes kunnen onze Keizer z'n interes se boeien: na zijn «Hier spreekt men Oiljsters 1» werd nu een tweede uitgave van deze plaat aan de pers voorgesteld. De bovenzaal van de Bourse was voor de gelegenheid van «Hier spreekt men Oiljsters 2» met vlaggen versierd en keizer Kamiel. nu eens in burgerpak. LEESBLZ5: [VIJF NIEUWE KARNAVALGROEPEN IN DE KIJKER kon nog eens van een triomf genieten: niet alleen was de pers aanwezig, maar ook «Mevrouw de burgemeesterin». de bloe- menfeeën Myriam en Annik, alsmede de afvaardigingen van de Prinsencaemere, Coruni Alostuni Imperiale en vele delegaties van verschillend komitees en verenigingen. De zaal was niet te klein, maar 't scheelde niet veel. Keizer Kamiel verwelkomde iedereen hartelijk en dankte eveneens de aanwezige mede werkers aan zijn tweede L.P., evenals zijn sponsors. In feite stak hij zijn loftrompet ook uit naar iedereen in en rond Aalst, want «wat zou Karnaval zijn zonder alle zotten van Oiljst»? H ierna volgde het eerste deel van de L.P.. waarin onze burgemees ter Marcel De Bisschop (die zich had verontschuldigd) weer eens de spits afbeet. De Chevaliers van de Koolstraat bleven op dezelfde zotte toer, waarna de Niefjoarsbrief van de Prinsen caemere zelfs de grootste droogstoppel aan het lachen moest brengen. De doktoers van het Corum Alostum Imperiale, het lied van Prins Bob en natuurlijk Voil Janet en Vie van d'Ajoinen lieten een grote na klank gedurende onze Karnaval vermoeden. Het tweede gedeelte van de L.P. deed voorde eerse niet onder: 't Nies en het Vertelselken van de Poitepit waren hier de absolute toppers. Karnaval belooft weer iets te worden met zo'n plaat als start, en zoals Keizer Karnaval op zijn plaat terecht besluit: «Wij zullen doorgaan... omdat wij Oiljste- neers zen... en met een derde Hier Spreekt men Oiljsters voor volgend jaar!» DANIEL HOSTE Voorstelling van het boekje van de Draeckenieren (jm) genschap die men ook aan echte Aalstenaars toekent. Dit boekje dat als titel mee kreeg «Officieel Vastelo- vend Program 1976» zal voor menig Aalstenaar af en toe nog wel eens een punt van diskussie zijn. De titel al leen al lokte diskussie uit. Zo dacht een uitgeslapen heer die nog niet goed wak ker was de Draken er te doen inlopen door er hen op te wijzen dat er wel op dat boekje staat 'Officieel Vas- telovend Program', maar dat er nergens in het ganse boekje een programma voor komt De Draken wreven deze brave man echter de slapers uit de ogen en vroegen hem nog eens goed te kijken. Stond daar niet onder, in kleine letters en tussen haakjes, 'Jaar van den Draak'. Het gele boekje heeft werke lijk de bedoeling met de Aalsterse problematiek en met bekende Aalsterse per sonaliteiten de draak te ste ken. Maar apropos, dat gele boekje. Alhoewel het niet gezegd werd liet het in mij toch ergens de indruk achter dat dit een overrijp eksem- plaar is van het 'Rode Boek je', dat van Mao. Een indruk die nog versterkt werd toen onze burgervader, pardon, burgerdraak, in zijn rede ver kondigde dat er volgend jaar naar alle waarschijnlijkheid een reproduktie zal in staan van het Drakenembleem. dit embleem werd de Draken overhandigd via hün interna tionale organisatie en is af komstig uit het geboorte land van de Draken, China. Alle draken waren daar on middellijk eenstemmig mee akkoord, op voorwaarde, dat de burgerdraak de kliché be taalde. Onder het eten van een sma kelijk Drakenhapje dat op spitse stokjes gestoken was en onder het drinken van een bruisend vocht legde het ge baarde monster Daniel de aanwezigen uit waarom er zoveel 'patatten' in hun hol lagen. Volgens zijn zeggen is dat een drakenmanier van sparen. Een manier die in onze huidige konjunktuur in alle geval een goede geldbe legging betekent. Maar een boekje voorstellen perdraek, stoot da 'boerelie ken' afgedrukt, dat in Oilsjt zoeveel gezongen werd noor oonleiding van de Peere- Ergens te Aalst stond deze zak (jm) stoet op 25.4.1975 in Derre- monne. Ver de rest stoot er hiel veel reklame in, veral veel reklam van kafees. D'es woorschijnlijk omdat de mannen die dat uitgegeven hebben dergelijke kulture- le instellingen nogal veel bezoeken. Mor't es ni alleen reklam dat er in stoot, der stoon ook nog foto's in van Robert Renoncourt - Kakala- ki, de eersten Prins Karnaval van Oilsjt in 1953 - en van Charles van Steenberghe, alias Charle Fantasie -da was nen ongekroenjden prins karnaval. En mor re klam. «Kuituur voor u en uw gebuurü», da es ins iets anders. D'es de 5e reeks van den Oilsjtersen Diksjoneer, de letters M en N. De Drae ken goon nen diksjoneer so- menstellen me allemool oilsjterse woorden. Wan neer da dien ooit good afge raken weten ze nog ni, moor z'emmen toch al enkele woordekens: goed begon nen is half gewonnen! Om 't ni tientoenig t'aven en om metten tijd mee te goon, zen der ook e poor aktuewe- lere hoofdstukken. No dage den tekst van «Sloois» gele zen hebjden tekst van d'eerste oilsjterse sex-ploot op de voeis van: 'k ben nor Parois geweist, beant- woerdt ne specialist P.C. Crevecoeur al u harts- en andere organische proble men. Ver te weten woorover datda zo allemool kan goon e klein veerbeeldje van 'een vertwijfelde moeder uit Aalst (Kerrebroek)'. Zei schrijft: Mijn 18-zoon is een hippie met lang haar dat altijd in zijn soep hangt. Op aanra den van een bekend psy chiater heb ik des nachts zijn haar afgesneden, maar nu heeft hij zich een paruk gekocht met nog veel lan- gerder haar zodat hij nu ook al in mijn soep hangt. Geef mij toch raad, wat moet ik met hem aanvangen? Het antwoord van de specia list luidde alsvolgtLaat uw zoon eens overlezen bij de Pater van Affligem, gevolgd dooreen cider-kuur. Als dat niet helpt laat hem dan uit wijken naar Holland. Daar kan hij een karrière begin nen in het leger. Verder vinnen we nog e foto van nen boerejongen die het langsoever Biskop tot Berre- miester van 'Klein Aalst' bracht en die als den toe- komstigen patroonheilige van Groot Eremoilsjt zal be noemd worden. Ook nog een poor kartoens van F.Wauters, de foto van de aan schaburg. En veel reklam, veral kafees Den top-tien me op 'erste drei plosjen: 1e De Vra. 2. Schoerebeik en 3e 't Stro., lieken van de plekkers, blij ven 't nog altijd doen. Awen horoskoop vindjder hondertoit in oitgeschreven. Alle gegeven zijn verstrekt deer d'oilsjterse politiekers en deer de gegeven die den helderziende Sedy-Mat uit 't koffiedik aflas. Ook een politieke partij, de V.M.mookte van de gele genheid gebroik om er een verkiezingsartikelken in de schrijven. (V.M.= Vlotten de Massa). In een terugblik op 1975, voor de leesbaarheid opge steld in het ABN, worden aan de lezers de nodige tips gegeven om eventuele on duidelijkheden die zij in het werkje tegenkwamen te ont sluieren. Verder nog heel wat Oilsjter sen reklam en een kalender varrxJe 'te onthouden feest dagen voor 1976'. De negende uitgave van dit Draken boekje mag zeker en vast niet ontbreken in de bibliotheek van de echte Aalstenaars. Indien er nog mensen zijn die het nog al tijd niet in hun bezit hebben, geen nood, die kunnen nog aliijd terecht bij de Kaiser lycke soevereine caemere der Draeckenieren tot Aelst of bij de leden van het Co- rum Alostum Imperiale. En nog een laatste goede raad van de Draken: «Beleg uw geld in 'Patatten'. Zeker is zeker». S.J.

De Voorpost | 1976 | | pagina 1