KEIZER PADOVA10 JAAR NAR Till-TOCH!! HET GEWESTPLAN KOMT TIEN JAAR TE LAAT. KINDEREN ILLUSTREREN BELANG VAN SPEELRUIMTE IN DE STAD STICHTING STEPHAN DE JONGHE 3 jaarlijkse pianowedstrijd 1976 De Voorpost - 6-2-76 - 11 n d Hij is niet, wat men noemt «een slanke verschijning». Hij is reeds grootvader. Een kam is voor hem bijna overbodig attribuut geworden. Reeds tien jaar staat hij in het middel punt van de Leedse karnavalbeweging. Velen hadden hem reeds afgeschreven.-^Pe opvolging scheen toch verzekerd. «Overigens...hij werd toch al een dagje ouder!». Maar de «oude» leeuw had nog scherpe tanden. Hij klom met de geestdrift van een 18 jarige opnieuw op het podium. Zijn karnavaldroom, zijn geesteskind kwam tot leven. «BOERKES» Hij. die jaren geleden alle Ledenaars plechtig her doopte tot «hovaardige boerkes». mocht het bele ven dat er een «Orde van de Leedse Hovaardige Boer» werd gesticht. Het werd een nieuwe start in de karnaval- loopbaan van Petrus Nei- rinckx, door klein en groot gekend als «Keizer Padova». Wanneer je met deze man over karnaval praat, dan merk je geen «Buikje» of jfigl geen kale kop meer. Dan kun je op die imponerende fi- pS guur geen leeftijd meerplak- ken. Wanneer hij over karna- I val praat, lijkt hij als het ware een «tijdloos wezen». Hij straalt één en al geest drift en enthousiasme uit. Zijn optimisme is er één van het gezonde, het blijvende soort. Hij komt over als ie mand die vast gelooft in de dingen waarvoor hij werkt. En die daar. dan uiteraard hel ook hard voor vecht. Kortom ssen nog eentje van het soort dig^ waarvan er tegenwoordig drijf steeds minder te vinden df zijn. iezj Tien jaar «karnavaldienst» heeft hij er opzitten. Tien jaar waarin, naast zijn «Ir- eei ma» en zijn gezin, karnaval centraal stond. Zoals alle belangrijke dingen in het le- i d( en. begon het nochtans heel i dq onschuldig. «Tussen pot en pint». Maar misschien laten we hem dat liever zelf vertel- 975 len. rooi Zoals elke vrijdagavond had- var den we met het zangkoor ieid «Hand in Hand» repetitie in 't Wit Paard, 's Anderen- daags was het Prins Karna- ;lig. valverkiezing en Remi Troch nee was nog steeds de enige orif kandidaat Albert Smolders f en Omer Lanckman kwamen vAS rond 11 uur naar 't Wit Paard om Alois De Rieck nog aan tezetten. zich ookkandidaat testellen. Alois weigerde en atie Julien DeCremergaf mij een 5U9! duwtje. Louis Verschelden J gaf enkele tips...en 's d- nachts schreef ik reeds mijn col eerste «verkiezingsspeech». 'lijk 's Zaterdags werd er druk he geeoefend en met veel moei- ,ne( te geraakte ik nog aan een 'kre karnavalkostuum (want toen ou» moesten de kandidaten nog iree in pnnsenkledij aantreden.) 's Avonds was er niet teveel ).W volk in de «Lelie». Het mu- ziek supporterde voor Remi Troch. en ik had het zang- j koor achter mij. Alles verliep vlot en bij de afroeping der punten nam ik vlug voor sprong. Naar het einde toe veranderde dit echter in een achterstand en uiteindelijk verloor ik met één punt. Re mi zou dus prins worden. Wat er tijdens en na deze verkeizing allemaal gebeur de, werd nooit duidelijk uit de doeken gedaan. Overi gens bestond de jury toen nog niet uitsluitend uit men sen van het feestkomitee. De uitslag werd geannuleerd wegens vastgestelde onre gelmatigheden en de dei ning was zo groot dat aan dit geval zelfs een gemeente raadszitting werd gewijd. Daar werden Padova uitein delijk aangesteld tot prins karnaval'1967. In de stoet ging Remi Troch en zijn vrienden in rouwkledij. «Leê-karnaval werd begra ven». En dat feit heeft in mij voor goed de karnavalist wakker geroepen. Toen ik deze «be grafenis» aanschouwde, nam ik bij mezelf het rots vast besluit: «Leê-karnaval zal niet sterven. Hij zal le ven. En meer en feller dan ooit». Vanaf dat ogenblik heeft Pa dova kosten noch moeite gespaard om karnaval in Le de een betere plaats te ge ven. De plaats die het ver diende. VOORUITGANG Een jaar later was er heel wat gewijzigd. De jury bestond uitsluitend uit leden van het Feestkomitee en de verkie zing had voor het eèrst plaats in het Kultureel Cen trum. Norbert Van Cauter en Mare Présiaux- waren de twee tegenstanders van Pa dova. Hij rijfde zijn tweede prinsenlint binnen en vierde met zijn twee opponenten karnaval zoals het voorheen nooit was gebeurd. 1968 is in zijn ogen nog altijd het prachtigste karnavaljaar uit zijn tien edities. 1969 was om diverse redenen een ui terst belangrijk jaar. Niet al leen stond een keizerskroon op het spel, maar toen kwam ook voor het eerst de be roemd geworden kruik (de spaanse porron) boven. Het was ook in dat jaar dat hij in het Kultureel Centrum, met massa's confetti, alle Lede naars plechtig herdoopte tot «Hovaardige Leedse Boer kes». Vijf jaar later zou de Orde met dezelfde naam op gericht worden. Eric De Vos was zijn enige tegenstander. Padova won onbedreigd en ter gelegen heid van zijn laatste verkei zing gaf hij nog het startsein voor een nieuwe traditie: vanaf dat jaar bezocht elke prins het psychiatrisch ge sticht, de oudste inwoner van de gemeente en de be woners van het rusthuis voorouden van dagen. Wanneer Padova nu even te rugblikt óp die eerste drie jaar, dan heeft hij alle lof en waardering over voor zijn vrouwtje Irma die hem door. dik en dun heeft gesteund. De prinsen- en nadien de keizerstitel brachten hem wel mooie geschenken op, maar hadden hem enorm veel geld gekost. Bovendien had hij nooit de steun geno ten van een karnavalgroep, zoals dit de laatste jaren wel het geval is met prinsenkan didaten. En terwijl .Padova, steeds even enthousiast, zeer gea nimeerd verder vertelde, had Irma met ons reeds een e- norme stapel foto-albums doorgemaakteen ware kar- navalgeschiedenis van de laatste tien jaar. We weten niet of het te wij ten was aan de uitstekende wijn, die tot dan toe door de keelgaten was verdwenen, maar vooraleer we afscheid namen, kregen we nog enke le filosofische ontboeze mingen van een vergrijsde (maar geen «grijze») keizer die na tien jaar allicht weet waarover hij spreekt. Karna val heeft voor deze man geen geheimen meer. Alhoewel de verschijning van de karnaval-fonoplaten hem eerder droevig stemde («het is meteen een financië le onderneming geworden, de liefhebberij is eraf») sprak hij toch zijn voldoe ning uit over de huidige evo lutie. Er komen steeds maar nieuwe karnavalgroepen bij. En wanneer die Leedse groepen maar voldoende medewerking en steun on dervinden, is het volgens hem geen utopie dat Lede ooit nog eens tot een «zuiver Leedse karnavalstoet» kan komen. De jeugd heeft als maar meer interesse voor karnaval en dat stemt toch hoopvol. Of hij nog wensen had? De «lege» karnavaldagen zouden moeten opgevuld worden met enkele organi saties...al was het met een prijskamp van ketelmuziek, dat doet er niet toe. Als er maar iets gebeurde. Bo vendien zouden de organi sators van feestelijkheden er eens mogen aan denken om de prins uit te nodigen. Het brengt altijd een zekere luister bij voor de organisa- Vervolg van blz. 1 Het is eens te meer betreu renswaardig dat het weerom een privé-organisatie moet zijn die de bevolking hierover in formeert Wat is nu zo'n gewestplan? De bedoeling van een gewest plan is tot een goede ruimte lijke ordening te komen op ge- rde westelijke schaal. De ruimte die nodig is voor de verschil lende bestemmingen van de bodem wordt in het gewestplan op een planologische verant- woorde wijze vastgelegd. Der- gelijke bestemmingen zijn: ■t woongebied, industriegebied. HF rekreatiegebied, natuurgebied, I agrarisch gebied, gebieden voor openbare nutsvoorzie ningen enz. Voor de natuurliefhebbers be tekent dit konkreet dat talrijke open ruimten worden be schermd tegen de verdere aanvreting door woningen, in dustrieën of autosnelwegen. De waarde die aan deze be scherming kan gehecht wor den is echter relatief. Het zal inderdaad zo zijn dat kleine landeigenaars niet meer in het wilde weg zullen kunnen bou wen maar aan de grondspeku- latie op grote schaal komt ze ker nog geen einde. In het plan zelf hebben vernuf tige heren reeds spekulatieve elementen ingebouwd. Som- Informatieavond in Kreja ingericht door Raldes (el) mige stroken langsheen ge meentelijke verbindingswegen worden tot woonuitbreidings- gebied gepromoveerd en dit ondanks het feit dat er geen bestaande bebouwing te be speuren valt Raldes zoekt dergelijke fouten in het plan op. De overheid heeft immers zelf als principe gesteld dat nieuwe bouwgronden gegroepeerd moeten worden rond reeds be staande woonkernen en niet langer verspreid langs de ver keerswegen. Men wil dus de lintbebouwing met haar talrijke nadelen tegengaan. Juist wat dit punt betreft, komt het plan zeker tien jaar te laat. De voorontwerpen uit die pe riode konden inderdaad nog échte gemeentelijke kernen afbakenen, nu is deze situatie op vele plaatsen verbrod. Anderzijds zal het plan op lange termijn talrijke hinderlijke bedrijven uit onze woonkernen bannen. De stelregel is hier dat dergelijke bedrijven nog mak simaal tot het einde van hun vergunning hun aktiviteiten mogen voortzetten en nadien nog een korte periode krijgen om hun installatie teverhuizen. Wat Aalst betreft worden tal rijke woonuitbreidingsgebie- den voorzien. De meeste zijn tamelijk goed gelegen Wat het centrum van de stad betreft vertoont het plan talrijke fou ten. De meeste scholen heeft men gewoon vergeten aan te duiden, evenals de voorziene tie en de prins krijgt de eer die hem toekomt. Een prins, evenals miss Bette, zouden bij alles moeten betrokken worden. Zij zijn toch de eer ste «feestburgers» van de gemeente! En wanneer je me vraagt of ik er iets voor voel, het pu bliek te laten meestemmen bij de prinsenverkiezing, dan kan ik u daar op ant woorden dat ik tijdens die tien jaar op heel wat verkie zingen ben geweest. En tel kens als er een publieke stemming bij te pas kwam, heb ik niets dan moeilijkhe den en soms zelfs zware ruzies gezien. Laat die ver kiezing dus voorlopig maar over aan het feestkomitee, hoogstens aangevuld door vertegenwoordigers van de Leedse karnavalgroepen. Maar ik ben wel voorstander van een stemming met bord jes. Een jurylid moet er pu bliek durven voor uitkomen hoeveel punten hij aan wie geeft. Inmiddels wat het «uur der spoken» reeds lang voorbij. We namen afscheid van de ze man die reeds ettelijke jaren in Lede en ook in Wichelen van karnavalfees- ten met de mikro in de hand weet op te luisteren. Vorig jaar presenteerde hij zelfs de prins karnavalverkiezing Oost-Vlaanderen te Aalst. Het was ook vorig jaar dat hij, de in zijn ogen mooiste vereremerking ontving: de zilveren nar van Europa, van wege de Federatie Europese Narren. Hij liet ons niet vertrekken zonder ons op het hart te drukken dat we geenszins mochten vergeten van «ie dereen gemeend te danken, die-voor Leê-karnaval ooit iets had gepresteerd». En geloof ons, hij meende het! Marcole In Aalst is het alle dagen van het jaar karnaval. Dit is dan ook de enige reden waarom geen datum vermeld staat op de officiële karnavalaffiche. Het bestuur van de stedelijke kinderkribbe «Een instelling voor liggertjes, kruipertjes en lopertjes» vergallopeerde zich bij de uitgave van een info brosjure door deze bij de inleiding enkel ondertekend was, door de direktrice van de instelling en de schepen van sociale voorzorg, dus niet konform met de dienstnota's der stad. Burgemeester De Bisschop schoot uit zijn kramme en wat deed onze Aalsterse stadsdrukker Odi- lon?... Hij herbegon. O- Op hun zwerftocht door Aalst hebben de Drackenieren een voorlopig onderkomen gevonden in de spelonk van hun zus termaatschappij «De ware Draken» bij Remi Buys. Een te waarderen gebaar of bloed trekt. Kerverse arbeidsrechter in Chicagostijl Toen dhr Stefaan Van Lierde arbeidsrechter te Aalst om 5 uur 's morgens na een etentje huiswaarts keerde zag hij op de Grote Markt toevallig een auto die na enkele aanrijdingen veroorzaakt te hebben vluchtmisdrijf pleegde. In de haast nam dhr. Van Lierde een toevallig aanwezig politieagent in zijn wagen en aan 140 km. p. uur werd een dolle achtervolging ingezet die uiteindelijk bekroond werd met het klem rijden der betrokkenen. Uit waardering voor zijn daadsverachting maakte de agent geen bekeuring aan dhr. Van Lierde. Niette genstaande hij tot tweemaal toe aan overdreven snelheid door het rood gereden was, en om de moed van de agent te belo nen beloofde dhr. Van Lierde, de broek van de agent gratis in het nieuw te kuisen. Vervolg van blz. 1 STARTPUNT Voor de aanwezigen werd eveneens een diamontage ge- projekteerd. Deze illustreerde de kaduke toestand van som mige pleinen alsook de kon- ceptie van de niet- konventio- nele terreinen. De korte dis- kussie die hierop volgde stelde nogmaals duidelijk dat het wijkkomitee zal moeten bepa len welke spullen als speeltui gen kunnen of mogen worden gebruikt. Telkens met het oog op hygiëne en op het tegemoet komen aan de vrees voor een vuilnisbelt. Het belanvaadit in itiatief werd onderstreept, maar dan vooral als eerste stap tot het leefbaarder maken van de stad. In dit opzicht moeten de ijver van de Jins, de steun van Rotary en de adviezen van de C.A.R.J. een uitstraling bete kenen voor projekten die el ders kunnen uitgewerkt wor den. Het ravotterrein aan de Boudewijnlaan en de Biekorf- straat moet een startpunt zijn! PRIJZEN De tentoonstelling van de in gezonden tekeningen toonde dat het uitkiezen van winnaars geen sinekuurzal geweestzijo. Niet alle kinderen waren aan wezig op de prijsuitreiking zo dat we graag vermelden waar ze prijs of diploma kunnen af halen: Hilde Van De Velde, C. Haeltermanstraat. 77, Aalst (tel.:053-70.04 65). Volgende kinderen werden vermeld: Derde Kleuterklas: Frank Van den Eeckhout (eer ste prijs), Leen Renneboog (tweede prijs), Ann De Schrij ver (derde). Werden eervol vermeld: llmse Bosman, Pa scal Van der Meersche, Leen Willems, Hilde Eeckhout, Na thalie di Martinelli. Eerste leerjaar: Laureaten tekenwedstrijd (el) Peter Van Nuffel (eerste). Ann De Breucker (tweede), Ingrid Ontwerp ravotterrein Lorri (derde) en verder: Heidi Van den Bossche, Anne-Marie Borms, Ilse Vernaillen, Anny De Vos, Lutgard Renneboog. Tweede leerjaar: Christy Roelandt (eerste), Sophie De Nil (tweede), Ann Claus (derde) en verder: Syn- thia Matthijs, Veerle Vernaillen, Annemie De Noor, Els Uytten- sprot, Hilde De Backer. Derde leerjaar: Christine Renneboog (eerste), P Jansegers (tweede), Sandra Van Handenhove (derde) en Ann Verbrackel, Freya Van Droogenbroeck, Maartje Van Hesse, Bernadette Wittock, Annick De Lange. Vierde leerjaar: Pascale Roelandt (eerste), Ca- rine Sterck (tweede), Inge Van de Borre (derde), Kristien Roe landt, Patricia Van Nuffel, Mar- tine Petit. Ann Van Tichelen, Brigitte Segant. Vijfde en zesde leerjaar: Carine Callant (eerste), Koen De Groote (tweede), Carine Van der Steen (derde) en Els Borms, Shirley Mostaert, Hilde De Raeve, Greta Dessein, Gi- sele Verleijsen. Afzonderlijke kategorie: Witnest St-Joris, Choin Daniël, Peter Lagrou, Johan Perre- man. Peter De Waele (rood nest), Veerle Van den Steen, Geert Blommaert, Wouter Ver- leiren. Geel nest, Zwart nest, Steven Verbeiren. René De Witte uitbreiding van het Astndpark (klein parkske) en het domein Schelfhout. Ook heeft men er niets beter op gevonden dan de laatste scha kel van de ring om Aalst, nl. de verbinding tussen de Albrecht- laan met de invalswegen aan de andere oever van de Den der, doorheen het Osbroeck- terrein te trekken. Indien men de weg 50 meter zuidwaarts legt zou dit natuurgebied on geschonden blijven. Een andere flater is de ekspresweg naar Vilvoorde Deze zal indien men het plan volgt de ganse wijk Mijlbeek in twee stukken snijden. Oor spronkelijk was deze weg die aan dé Albrechtlaan begint en de vroegere spoorwegberm volgt richting Moorsel, bedoeld als oprit voor een autosnelweg die Nederland met de Borri- nage zou verbinden. Intussen heeft men dit plan la ten varen maar vergat men de invalsweg voor Aalst te schrappen. Als alternatief stelt Raldes vpor de huidige Moorselbaan te be houden en voor Moorsel de ekspresweg naar Vilvoorde te laten afbuigen, zodat men het centrum van Moorsel ontwijkt. Voor wie heeft het plan ver strekkende gevolgen? In elk geval voor de kleine landeigenaars, mensen die 'n stukje bouwgrond hebben ge kocht dat nu in een agrarisch gebied.is gelegen doen er best aan na te gaan of er op hun grond nog gebouwd mag wor den. Anderzijds moeten bewoners van woongebieden nagaan of de geplande uitbreiding van in- dustrievelden niet schadelijk kan zijn. Wat dit betreft heeft men met het Wijngaardveld bijvoorbeeld een fout gemaakt daar een bestaande huizenrij binnen de uitbreiding valt. Lieven In de feestzaal van het stadhuis heeftop 14 februari aanstaande te 15 uur de schiftingsproeven plaats van de driejaarlijkse pianowedstrijd «Stichting Stephan De Jonge». De finale heeft plaats op zondag 28 maart te 15 uur. Beide wedstrijden zijn openbaar. De kandidaten mogen op 28 maart 1976 de leeftijd van 21 jaar niet overschreden hebben, tevens mogen ze geen laureaat zijn van de eerste prijs Stephan De Jonghe. Tenslotte moeten ze het Vlaamse landsgedeelte bewonen of daar geboren zijn. Dit zijn de voorwaarden waaraan de kandidaten moeten voldoen. Op het programma voorde schiftingsproef staat één preludium en fuga uit het Wohltemperierte klavier van J.S. Bach, uit het hoofd te spelen. Een verplicht werk dat naderhand aan de kandidaten zal worden meegedeeld. Voor de finale moet men een sonate van J. HaydenofW. A. Mozart in extenso spelen. Een werk naar keuze van een komponist uit de 19de of de 20ste eeuw wordt er ook gevraagd. De minimumduur van ongeveer zeven minuten is eeeïst. De som van 150.000F. wordt onderde finalisten verdeeld. R.V.D.P.

De Voorpost | 1976 | | pagina 11