Vrije Tribune BAARDEGEM STEEKT MOORSELDE LOEF AF EURANJE CHRIS DE BACKER «MISS BETTEMET GROOTSTE ONDERSCHEIDING A 2 - 6-2-76 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. DE WERKLOOSHEID, PROBLEEM NUMMER EEN Het Aktiekomitee voor Ekono- mische Ekspansie heeft vorige week in verband met de werk loosheid en de pendel in het arrondissement Aalst enkele cijfers medegedeeld, die dik onderstrepen hoe zeer de KP steeds gelijk heeft gehad de kwestie van de industriële af braak van ons gewest sedert jaren als punt nummer één van haar programma te stellen. Voor wat de pendel betreft blijkt dat van Aalst niet minder dan 10.798 mannen en vrouwen buiten hun stad werken, en dit op een bevolking van 45.000 gepensioneerden en kinderen inbegrepen! Voor Geraards- bergen is dit cijfer 5.412 en voor Denderleeuw 3.476. Slechts 2.760 inwoners van laatstgenoemde gemeente werken in het arrondissement. De cijfers van de werkloosheid zijn niet minder sterk. Op twee arrondissementen na, is de werkgelegenheid in het arr. Aalst de laagste van het ganse land! Slechts 61% van de aktieve bevolking werkt in het arron dissement, en een ganse reeks van steden en gemeenten be reiken op verre na dit cijfer niet: Aalst 48%, Zottegem 43%, Geraardsbergen 40%, Ninove slechts33% en het reeds geci teerde Denderleeuw 29%! Men kan ons natuurlijk zeggen dat dit voor Denderleeuw met een goede en korte aansluiting met het spoor op Brussel niet erg is, maar dit kan zeker niet beweerd worden van Ninove en nog minder van Geraards bergen. Zonder dan te gewa gen van de ganse reeks van kleinere gemeenten, waarvan de inwoners dan in heel wat gevallen nog eerst de spoorlijn moeten bereiken Trouwens hoe erg ook op zich zelf, het gaat ons niet alleen om de sociaal-onverantwoorde tijd van verplaatsing. Wij moeten hier niet uitleggen dat een ge west zonder industrie hiervan nog vele andere nadelen on dergaat, bijv. inzake het loon peil, het sociale en kulturele le ven enz. Het Aktiekomitee weet wel te melden, dat er in 1975 drie be langrijke investeringsbeslis singen werden genoteerd, met samen de belofte van vijfhon derd tot achthonderd tewerk stellingen, maar het voegt er toch aan toe dat de aanvragen karig zijn gezien de zwakke konjunktuur. En wij weten dat er de jongste jaren door ratio nalisatie en sluitingen meer werkgelegenheid verdwijnt dan er nieuwe geschapen wordt! Wij zullen maar niet blijven staan bij de ongerustheid van het Aktiekomitee omtrent de daling van het geboortecijfer en geboortekoëfficient in het arrondissement. Wij hadden de heren liever zien uitpakken met konkrete voorstellen in zake ekonomische ekspansie, zodat de duizenden jonge werklozen onder de vijfentwin tig jaar niet zonder perspektief op de keien zouden blijven staan! Dit gezegd zijnde moeten we eens te meer terug komen op de houding van de grote syndi- kale organisaties, de BSP en de kristendemokratie in ons gewest. Hoeveel erger moet het nog worden vooraleer ze met wat anders dan woorden tegen de werkloosheid zul len tekeer gaan? De nationale aktie van één uur staking op 23 december jl. heeft van hun nentwege in ons gewest weinig steun ontmoet. En terwijl de Waalse Intergewestelijke ABW zich uitgesproken heeft voor een nationale aktiedag met de strijd tegen de werk loosheid als eerste eis, domi neert bij de kristendemokratie blijkbaar de angst de CVP- PW-regering nog meer moei lijkheden te bezorgen en vre zen de sterk aan de BSP ge bonden ABW- verantwoordel ijken zichtbaar al even erg in een strijd gewik keld te worden die de BSP- topleiders bepaalde maneu- vermogelijkheden onmogelijk zou maken. Wat we hier schrij ven wordt bevestigd door het artikel van BSP- volksvertegenwoordiger Lari- don in «Vooruit» van 30.1.76, waar hij duidelijk pleit voor een CVP-BSP-regering. Zo juist bereikt ons uit Antwer pen het bericht dat vanaf 1 fe bruari de bij de werkloosheids vergoeding gevoegde be staanszekerheid aan de wer kers van de scheepsbouw niet meer zal uitbetaald worden. Zich door de regering ge steund voelend kan het haven patronaat in dezelfde richting oprukken, en hoelang zoü het dan nog duren vooraleer de zelfde bedreiging ook op de duizenden bouwvakarbeiders van ons gewest weegt? Van «vijf vóór twaalf» gespro ken! RAY DE SMET Onder impuls van de Volksunie jongeren en met de steun van alle partij- afdelingen, heeft op zon dag 29 februari e.k. in het Gentse Sportpaleis een reuzegroot natio nalistisch feest plaats waaraan vertegenwoordigers uit de meest verscheiden volksgroepen in Eu ropa deelnemen. Het volledig programma ziet er uit als volgt: Vanaf 10 uur: Ideeënmarkt, waarop de nationale bewegingen zichzelf voorstellen en hun volk, terwijl aktie-groepen zorgen voor informatie rond het tema «Europa der volkeren» Om 14.30 u: Grandioze muzikale happening. Troebadoers van overal in Europa bezingen de hoop van hun volk op bevrijding en hun geloof in een Europa der volkeren. De toegangsprijs: 120 F. (hou ders van KJP: 100 F); bij voorver koop: 100 F. Kaarten zijn ver krijgbaar op het nationaal Vujo- sekretariaat, Volderstraat 71, 1000 Brussel. Tel. 02-512.51.60. bij de plaatselijke bestuursleden, in Studio 12. Kouter te Gent. Een greep uit de lijst medewerkers zal U overtuigen dat het w erkelijk de moeite (en de prijs) waard zal zijn: Alex Campbell (Schotland). The Chieftains (Ierland). Wim De Craene (Vlaanderen). Alfred den Ouden (Frans- Vlaanderen). Jef Eibers (Vlaanderen), De Spele- mannen (Vlaanderen). Elster Sil- berflug (Duitsland), Fungus (Noord- Nederland), Glenmor (Bretagne), Gyala Folky Gruber (Hongarije), Maite Idirin (Bas kenland). Dafydd Iwan (Wales), Claude Marti (Occitanië), Roel Slostra (Friesland), Viroux (Wal lonië), een zigeunerorkest en vele anderen Eveneens werken mee: de groep FRO en het Krea- Labo. Regie: Walter Boni. Het wordt werkelijk een groot volksfeest, waarop wij U zeer tal rijk verwachten. En niet alleen de jongeren C.V.P. BREDERKONTAKT Het is een traditie dat de CVP-leiding van het arron dissement Aalst ieder jaar een nieuwjaarsreceptie aan biedt aan de leden van het Arrondissementeel Partijbe stuur, de CVP-burgemees- ters en schepenen en de plaatselijke patijvoorzitters en -secretarissen van het ganse arrondissement. Dit keer gebeurde dat op 30 januari in het «Groen Kruis») te Aalst. In zijn welkomwoord herin nerde arrondissementeel voorzitter Hubert Van Wau- beke aan de nagedachtenis van vriend Kamiel Walgraaf die onlangs overleed. Als voorzitter van'de CVP-afde- ling Erembodegem en gewe zen schepen deed hij enorm veel voor de partij en voor zijn mensen. Hij werd ge waardeerd voorzijn kwalitei ten en zijn vriendelijkheid. Met hem verliestde Christe lijke Volkspartij één van haar pioniers. De voorzitter wees dan op het belang van de herstruc- turatie van de partij. Deze niet gemakkelijke opdracht werd beëindigd zodat wij de komende maanden, die ui teraard zeer belangrijk zijn, met vertrouwen kunnen te gemoet zien. De overgaven als belangrijkste taak het voorbereiden van de ge meen teraadsverkeizingen van 1G oktober: opstellep van het programma, het voe ren van propaganda, het sa menstellen van de CVP-lijst en het organiseren van de ledenpoll. Vermelden wij terloops dat de Arrondissementele Stuurgroep der CVP-jonge- ren eveneens de herstructu- ratie van de jongerenwer king heeft aangepakt. Ver wacht mag worden dat erop het einde van de maand fe bruari in 7 van de 10 fusie gemeenten een aangepaste jongerenafdeling zal zijn op gericht. Een toelichting over het ge westplan Aalst-Ninove-Ge- raardsbergen-Zottegem door de heer Leonard Quin- telieren oud-minister Lodo- vic Moyersoen bracht heel wat klaarheid in de soms ingewikkelde materie van de ruimtelijke ordening. Hun uiteenzetting zal meerdere mensen ertoe aanzetten nog ^een kijkje te gaan nemen op stad- of gemeentehuis, vóór het openbaar onderzoek op 28 februari e.k. wordt afge sloten. Vooraleer het nuttige aan het aangename te paren vroeg de heer Van Wambeke aandacht voor de ledenwer ving. Waar wij. wat het le denaantal betreft, procen tueel de Vlaamse arrondis sementen aanvoeren, moet het ons objectief zijn onze aanhang met 10% te doen aangroeien in 1976. Dat kunnen wij mits een nieuwe inspanning van ieder van ons. Dat zal ons ook met versterkt vertrouwen waar de confrontatie van 10 okto ber voeren. Dat de Christelijke Volks partij klaar is om de op drachten die met de schaal vergroting van de gemeen ten ook veel belangrijker worden, te aanvaarden en ze op doelmatige wijze aan te pakken, is duidelijk. Uit het kontakt dat wij hadden met de bredere ruggegraad van onze partijwerking, hebben wij ten andere de overtui ging opgedaan dat wij vol vertrouwen de toekomst mogen tegemoet zien. Theo Van Santen Arrond. Voorzitter CVP-jongeren van bepaalde partijen, zoals de obstruktiepolitiek van de socia listen in de Kamer bij de fusiebeperkingen, heeft zware kloppen toegebracht aan de parlementaire instellingen, die veel van hun geloofwaardigheid hebben ingeboet. Laat ons hopen dat bij de behandeling van de wetsontwer pen door de houding van partijen en parlementsleden, onze instellingen opnieuw her steld worden in hun waardig heid. in afwachting dat ze aan een vernieuwing naar meer efficiënte en een modernisering toe zijn. DIANE D'HAESELEER Jelienne Vermaeren Vervolg van blz. 1 Julien DeCremer, voorzitter en Guy Van Looken en Gerard Goeman, ondervoorzitters van het feestkomitee. Herman De Neef, afgevaardigde van de Leedse harmonie en René Moens, tekenaar van het embleem van de Orde. Wat aanvankelijk een moeilijke taak leek, zou vlug uitmonden in een logische beloning van de voor iedereen beste prestatie van de avond. Chris De Backer bracht een uitge breide en goed opgebouwde toe spraak over het lot van de vrouw in de wereld. Haar podiumpré- sence deed de rest. Voor Gerda Galle, die zich tweede rangschik te. wel spijtig dat ze op een zo briljante Chris-»De Backer moest stuiten. Met de verrichting die ze weggaf, moet Gerda volgend jaar zeker herbeginnen. Er zullen er haar weinig van de titel houden. Ook Julienne Vermaeren trok zich goed uit de slag en behaalde een verdiende derde plaats. De twee overige kandidaten, Marianne Van den Steen en Marleen Van den Stock werden verraden door hun zenuwen. Marleen Van den Stock had alle troeven in handen om het Chris De Backer erg lastig te maken. Dat bewees het entoe- siasme in de zaal toen ze haar liedje over Bacchus bracht. Voor dien had ze het bij haar toespraak echter finaal laten afweten. Met wat minder «track» steekt er wel licht een toekomstige Miss Bette in Marleen. Voor de dertien juryleden was het verdikt vrij snel gevallen: Chris De Backer kreeg liefst dertien eer ste plaatsen, dus het maximum. Een beter bewijs van haar superio riteit was er niet. Toen dan keizer Padova en voor zitter Renaat Roef aan de prijzen regen begonnen, scheen er geen eind aan te komen aan het entoe- siasme. Het was echt te dol. Is de «Orde» hovaardig in alles, dan waren deze jongens in het be kendmaken van hun prijzenbed- rag eerder bescheiden geweest. I.p.v. de aangekondigde 30.000 F werden er minstens voor 40.000 F prijzen uitgedeeld aan de verraste kandidaten. Alle vijf waren ze dan ook dik tevreden over hun deel name. Ook bij het publiek werd de uitslag algemeen aanvaard. De Orde van de Leedse Hovaar dige Boer bewees andermaal dat G.Galle bij haar optreden ze de moeilijkste opdrachten Over kamaval-organisatie K hoeft men hen echt niet veel mee ;J( te leren. EFFICIENTE PARLEMENTAIRE WERKING IS NOODZAKE LIJK De Eerste Minister heeft bij zijn nieuwjaarsontvangst voor de pers de nadruk gelegd op de werking van het parlement. In een moeilijke crisisperiode, dat men zeer snel en ingrijpend beslissingen moet kunnen ne men. valt de trage werking van onze parlementaire instellingen zeer erg op. Men kan zelfs de vraag stellen in welke mate de rol van het initiatief en de controle nog door Kamer en Senaat wordt vervuld. Misschien komt het door de weinig sinds 1830 geëvolueerde instellingen, en zeker is dat een modernise ring van de werking van Kamer en Senaat zich opdringt. Het is toch onaanvaardbaar dat slechts drie wetten in een periode van drie maanden tot stand komen. Het mogen dan nog fundamentele en ver in grijpende wetten zoals de rijksmiddelenbegroting, de pro grammawet en de fusiewet zijn. Daartegen staat dat een ganse reeks wetten wachten op een behandeling in het parle ment: de beschouwing van de privacy, het overheidsinitiatief, het statuut van het leger, de herstelwet. de wet op het rampenfonds. Dezè kritiek op de werking van de parlementaire instellingen mag niet gezien worden als een negeren van onze demokratisch instellingen Maar een Regering moet toch kunnen verhopen dat haar beleid en de wetten die ze tot stand wil zien komen, in uitvoering van dat beleid, bin nen een redelijke periode wor den gestemd en vooral wanneer ze van uitzonderlijk belang zijn en de tijd dringt zoals in deze moeilijke tijden van ekono mische en sociale krisis. Een efficiënte en moderne werking van Kamer en Senaat is in de eerste plaats het werk van de parlementsleden zelf en op een ogenblik dat men opnieuw spreekt van een grondwetsher nieuwing is het meer dan noodzakelijk dat ook aan de werking van de iristellingen opnieuw aandacht wordt ge schonken. Ze zijn de werktuigen in een staatsstruktuur. hun rol is belangrijk voor de leefbaarheid van de gemeenshcappen. voorde welvaart van de bevolking. Hun degelijke en doeltreffende werking is de beste waarborg voor de democratie. De houding Vervolg van blz. 1 De joker is ditmaal een stok met een dikke ajuin wat uit de zaal de repliek laat komen 't Is de eerste keer dat ge met een ajuin iets goed kunt doen!» In de rubriek «varia» zet Herdersem dadelijk de joker in en behaalt ermee de eerste plaats wat voor aardrijkskunde- geschiedenis Baardegem ook zal doen met evenveel sukses. FIL ROUGE De rode draad geweven door de proeven heen bestaat erin ge blinddoekt tussen flessen te lopen zonder er om te gooien, geleid zijnde door een aanwij- zinggevende ploegmaat. Daarbij diende dan nog een stuiver en een bal opgeraapt te worden en dit uiteraard in de minste tijd. Na de verschillende prestaties die soms hilariteit verwekten bleek Meldert het met Clement De Meersman best te hebben gedaan gevolgd door Moorsel. Baardegem. Hekelgem en Herdersem. DE LANGSTE AFSTAND DISCIPLINE Bij een kwis. zoals bij een rally, is er uiteraard steeds diskussie. Inrichters willen hun spitsvon digheid tentoon spreiden en deelnemers betalen hen met dezelfde munt. De «langste afstandsdiscipline in het lopen bij de Olympische Spelen» leek voor de meesten dadelijk de marathon. Hekelgem hield het echter bij snelwandelen dat 50 km be- draag in zijn langste vorm. Grote diskussie tussen Raymond Van der Borght van Baardegem en de Hekelgemse ploeg vooral omdat in de vorige vragen reeds iets was toegegeven waar men de volledige naam vroeg en slechts Davis werd vermeld. Toch wint ook in deze rubriek «sport» Baardegem deze reeks. Ook in bizarre vragen over het verkeersregelment of bvb. een stootkar dient voorzien te zijn van een handrem, haalt Baardegem de bovenhand. TAALKENNIS Uit een reeks woorden die met mekaar in een bepaald verband staan moet een synthesewoord vloeien. Bvb uit zoogdier, mu ziekterm. wollen stof diende men «mol» te halen. Uit kaats- net. vuurwerk moest raket gedistilleerd worden. HERKENNINGSPROEF Vijf soorten kaas dienden geïn- dentiliceerd te worden. Het bleken achteraf Camenbert. Roquefort. Gruyère. Emmental en Chèvre te zijn. Baardegem toont zich de beste fijnproevers en de juryleden de gretigste smullers. Bij de pauze is de stand: Baardegem 55 met joker Herdersem 43 met joker Moorsel 34 zonder joker Hekelgem 41 zonder joker Meldert 34 zonder joker PRAKTISCHE PROEF Nadat Moorsel de joker heeft ingezet voor de aktualiteit hebben de deelnemers drie minuten tijd om alle mogelijke voorwerpen in een doos te gooien. Het komt er op aan zoveel mogelijk voorwerpen te hebben met verschillende begin letters. De onmogelijkste voor werpen worden uit diepe zakken of handtassen opgediept en deelnemers staan ook reeds barrevoets in hun bloot boven lijf. Baardegem heeft er 20. Herder sem 16. Moorsel 20, Hekelgem 16 en Meldert 17. MOEILUKE VRAGEN Enkele teoretische vragen in verband met kunst en letteren komen nu aan bod waarna Willy Pieters. in snel tempo, een hele resem woorden afleest waaruit dan namen van vogels moeten worden gezocht. Na deze beide proeven staat Baardegem aan de leiding met 85. Hekelgem heeft er b8. Meldert t>ö en Moorsel en Herdersem 65. Baardegem lijkt dus wel wég te zijn doch de anderen zijn praktisch gelijk geklasseerd. LETTERRAADSEL Namen van dieren moeten eveneens gehaald worden uit strogeulvis (struisvogel), ker steenvalk (stekelvarken), boerke (reebok), zorvelvis (zilvervos) en krokvis (kikvors). Baardegem blijft konstant aan de leiding. Bij ja- en neenvragen blijkt alleen Meldert te weten dat Freud geen Duitser maar wel een Oostenrijker was. SPANNING De wijzer gaat naar de 12 en de kwis naar zijn einde. Spanning om te snijden is er zowel bij de deelnemers als in de zaal. Spellen kaarten zijn door elkaar gestoken voor elk team op dezelfde manier wat door de juryleden wordt nagegaan. In de kortste tijd dienen deze spellen terug in gewone volgorde ge bracht wat best lukt aan Moorsel vóór Meldert. Herder sem. Baardegem en Hekelgem. DE EINDSTAND Zoals de hele avond te verwach ten komt Baardegem als schit terende overwinnaar vooral te gen Moorsel waar men de rollen eens had omgegraaid: Fred Van Biesen. vorige organisator stond nu achter de tapkast en de beste Moorselse kwisser Willy Peters heef zich zelf schaakmat gezet door de inrichting onbaat zuchtig op zich te nemen. Het moet gezegd dat er gezorgd was voor mooie prijzen. 1. Baardegem 103 punten kreeg boeken en reistassen 2. Moorsel 88 punten kreeg boeken en planten 3. Meldert 87 punten kreeg boeken 4. Herdersem 84 punten boeken en kaften 5. Hekelgem 80 punten kreeg boeken en rode lantaarns. De juryleden kregen op hun beurt bloemen aangeboden door de dames en een onschuldige hand trok het winnend nummer van de tombola. De fiets ging naar Emiel' Troch uit de Waverstraat. Tot december '76 te Baardegem. L.H. De Moorselse ploeg (jm) Spanning in de zaal (jm) De ploeg van Meldert (jm) Herdersem steekt de koppen bij elkaar (jm Burgemeester De Pauw serveert (jm)

De Voorpost | 1976 | | pagina 2