TRAATNAMEN IN GROOT-AALST GEMEENTERAAD MELDERT ASTORU IN EEN NIEUW KLEEDJE IN MEMORIAM PHILEMON DE SCHRIJVER BIJ DE LIBERALE SOCIALE WERKEN TE MOORSEL De Voorpost - 6-2-76 - 9 ERANDERINGEN IN BAARDEGEM, ELDERTEN MOORSEL rmits er enerzijds typische straatnamen voorkomen vol- men specifiek voor een bepaalde huidige gemeente als de Alfons De Cockstraat te Herdersem en de Dom )dest Van Asschelaan te Erembodegem doch er ander- ds namen van straten zijn die in verschillende gemeenten vinden zijn als bvb. de «Molenstraat» die in niet minder n zeven gemeenten die Aalst gaan vormen voorkomt met arbij nog varianten als Molenweg te Meldert en te auwkerken zonder nog te gewagen van Molenkouterstraat Erembodegem, Meldert en Hofstade, de Molenkouter- an te Moorsel, de Molendries, Molendreef en Molenhoek- g is het duidelijk dat hier een probleem gesteld wordt dat loplossing vergt. >n kan die oplossing zoe- n door alles te laten zoals t was doch bij het adres •eds de afdeling (de huidi- gemeentenaam) te ver fden. Wellicht is dat wel gemakkelijkste en vooral goedkoopste oplossing, het de beste is laten we n ieders appreciatie over. ideren zoeken het in een andering van dubbel- orkomende straatnamen it uiteraard wel wat zal sten, verwarring mee- sngen maar alleszins op mijn de deugdelijkste op- jsing zou kunnen zijn die t minst tot vergissingen misverstanden aanlei- igzou kunnen geven, j dezelfde naam moet een rm gebruikt worden waar straatnaam kan blijven en tar er een andere dient te men. Een kriterium daar- zou kunnen gevormd ^crden door het aantal men- In dat die bepaalde straat fwoont. ezien in dergelijke optiek jllen we even de toestand ferlopen in Baardegem, eldert en Moorsel. •BAARDEGEM volgende straten heeft ïardegem het hoogste mtal inwoners en zou daar bestaande naam dus kun- m bewaard blijven, citeer: Bosstraat met 250 genover Hofstade (7); Drpstraat eveneens met i0 tegen Erembodegem D7), Meldert (175), Nieuw- irken (158) en Gijzegem D); Europastraat (200), te- nover Europalaan te E- mbodegem (60) Hofstade "3)en Nieuwerkerken. volgende reeks straten ikt Baardegem met het ntal inwoners in die be- jalde straat aan het kortste nd en zou dus eventueel t naamverandering kun- F jn genoopt worden roenstraat (20), tegen alst (1000), Erembodegem m 20), Moorsel (165), Nieuw- rken (10); Hoogstraat 50) tegen Hofstade (385); ipellestraat (48) tegen E- mbodegem (101) Gijze- !m (70) en Nieuwerkerken 3); Kerkhofstraat (25) te rn Aalst (220) en Erembo- sgem (171), Molenstraat 08) tegen Aalst (320), Hof- ade (203), Meldert (170), euwkerken (213), Erem- >degem(23). TEMELDERT: In vier straten trekt Meldert aan het langste eind qua aantal inwoners, nl. in de Achterstraat (140) tegen Hofstade (18) en de Aalster- se Achterweg (35); in de Eeckhoutstraat (138) tegen Hofstade (116); in de Kerk- weg (85) tegen Moorsel (15) en de Herdersemse Kerkwe- gel (25) en in de Kleindries- straat (135) tegen de Erem- bodegemse Kleine Dries (44). Anderzijds zijn er vijf geval len waar Meldert in de be paalde straat minder inwo ners teltnIDorpstraat (175) zoals hoqer reeds vermeld de eveneens reeds hoger vermelde Hoogstraat (250); de Kammestraat (87) tegen Moorsel (105); in de Meys- berg is het gelijk (elk 7). TE MOORSEL: In volgende straten zijn er meest inwoners te Moorsel Dorp (64) tegen Hofstade (25); Kloosterstraat (83) te gen Erembodegem (42); Po pulierenstraat (52) tegen de stad zelf. In de minderheid zijn ze te Moorsel in volgende stra ten Bredestraat (100) tegen Aalst (800), en Erembode gem (279); de Dries (130) tegen Nieuwerkerken (167), Erembodegem (67) en de Aalsterse Driesstraat (105)"; Eikenstraat (145) tegen aalst (230); Groenstraat (165) te gen Aalst (1000), Erembode gem (420), Baardegem (20) en Nieuwkerken (10); Heu- velweg (7) tegen Erembode gem (303): Kattestraat (120) tegen Aalst (210); Kerk straat zoals vermeld voor Baardegem; Kerkweg (15) tegen Meldert (85) en de Her dersemse Kerkwegel Marktweg (8) tegen Aalst (70), Erembodegem (42) en Herdersem (15); Molen straat zoals reeds geschre ven voor Baardegem; Nieuwkerken (90) tegen Aalst (210) en Erembode gem (44); Paternosterbaan (3) tegen Aalst (22); Ploeg- straat (40) tegen Aalst (90); St.Gudulastraat (33) tegen Aalst (195); Vandernoot- straat (22) tegen Aalst (90) en Ijzerenwegstraat (40) tegen Aalst (100). NAMEN VAN BOMEN EN BLOEMEN: Uiteraard vindt men in Aalst en omgeving veel straten met namen van bloemen. Aalst is toch een bloemen stad die er o.a. een bloe- menfeeop nahoudt. Op gevaar af er te vergeten sommen we toch op: Aca ciastraat (Aalst en Hofsta de), Anjersstraat (Hofsta de), Bloemenstraat (Aalst), Goudbloemstraat (Aalst), Hyacintenstraat (Aalst), Le liestraat en Mimosastraat Aalst), Nachtegaalstraat (e- rembodegem en Nieuwer kerken). Rozendreef en Ro- zenweg (Aalst), Rozenstraat (Hofstade^ Rozebaan (Moor sel), Tulpstraat (Hofstade) en Violettestraat (Aalst). Straten met namen van bo men zijn er ook een hele resem. Beukendreef (Aalst), Ber kenlaan (Erembodegem en Aalst), Beukenlaan (Erem bodegem), Dennenlaan (E- rembodegem), Eik (en) straat (Aalst en Moorsel, A- beelstraat (Aalst), Bosstraat (Hofstade), Bosveldstraat (Nieuwerkerken), Dennen boomstraat (Aalst), Dreef- straat (Erembodegem en Moorsel), Eeckhoutstraat (Meldert en Hofstade), Gul- denboomplein (Aalst Haze- straat, Krekelstraat, Oude Vismarkt, Paardendries, Paddenhoek, Reinaartdreef, Snoekstraat, Varkensmarkt, Wolvenveld en Wolvenweg te Aalst; Kattestraat te Aalst en te Moorsel, Katten broekstraat te Moorsel, Koeweideweg te Meldert, Koebrugstraat, Koesteert- weg en Konijnenaardeweg te Moorsel, Vosholleweg te Erembodegem. VRUCHTEN: In deze rubriek passen o.a. Appelstraat, Hopstraat, Koolstraat, Kriekenlaan en Rapenstraat te Aalst; Boon hofstraat te Erembodegem, Corenteweg te Moorsel, Kriekstraat te Nieuwkerken en Spruithoekte Moorsel. CURIOSA: Uit de wereld van de kunsten komen de Guido Gezelle- straat te Aalst en Hofstade, de Peter Benoitstraat te Aalst, de Stijn Streuvel- straat te Erembodegem, de A. Van de Maelestraat te Erembodegem en de Alfons De Cockstraat te Herder sem. Herinneren aan historische figuren de Van der Noot- straat te Aalst en Moorsel, Twee straatnamen op één huis te Gijzegem (jmi laarstraat en Kerselaarstraat te Nieuwerkerken, Kluizen- dreef (Erembodegem), Kruisabeei (Moorsel), Lin- denstraat en Esweg te Aalst, Lindenlaan te Gijzegem, E- rembodegem en Hofstade, Lindeveld te Hotstade, Mo lendreef te Herdersem, Sparrenlaan te Erembode gem. Terlindendreef en -straat te Aalst, Wilgstraat te Erembodegem. NAMEN VAN DIEREN VOORALVOGELS: Qua vogels vinden we vol gende namen: Arendstraat te Aalst, Fazanten laan, Leeuwerikenlaan, Vinken- laan, Meerlaanstraat, Vogel zang en Nachtegaalstraat te Erembodegem, Exterken te Moorsel, Duivekeetstraat te Aalst, Zwaneneststraat te Baardegem, Zwaneveldweg te Meldert. Namen van andere dieren vinden we o.a. terug in vol gende straatnamen: Hoen- derveld, Kalfstraat, Koei- de Borluutstraat te Aalst, de Baron De Meerstraat te Moorsel de Churchillsteen- weg te Erembodegem en de Dirk Martenstraat te Aalst. Groot gezien zijn de namen Europastraat of -laan te Baardegem of Erembode gem en de Verenigde Na- tiënstraat te Nieuwerkerken. Moorsel telt enkele eigen aardige straatnamen als de Cisweg, de Kwezelsweg en de Fijfelweg met daarbij dan de fransklinkende Avoué- straat. In Herdersem is er een Disgenotendreef en in Gijzegem een Fatimawijk. Qua geklap en gebabbel is er een mooi trio met de Aals terse Klapstraat, de Hof- staadse Babbelaarstraat en de Erembodegemse Kra keel straat. HOE WORDT EEN NIEUWE NAAMGEGEVEN? Vroeger gebeurde het wel meer dat een of ander sche pen of raadslid een ingeving had en met een voorstel tot het geven van een nieuwe straatnaam op de proppen kwam. Welke norm of crite- riunrv hierbij van pas kwam was meestal niet te achter halen. Normaal, en zo gebeurt het in Aalst reeds verschillende jaren, wordt aan iemand de taak opgedragen voorstellen de te doen in verband met nieuwe straatnamen. In Aalst is dat dan de stadsar chivaris Karei Baert die met deze taak belast is en die reeds voor een 25-tal straten verschillende namen voor stelde met erbij vermeld welke zijn persoonlijke voor keur is. Historikus als hij is wil Karei Baert dan zo wei nig mogelijk persoonsna men maar steunt zich hoofd- zakelijkopdetoponymie, de plaatsnaamkunde. Op oude kaarten, uiteraard te vinden in het Aalsters archief (Vre deplein), op kadasterplan nen en op de kaarten uitge geven door het gemeente krediet kunnen meestal va labele namen gevonden worden. Is dit dan toch niet het geval dan wil de archiva ris namen voorstellen die passen in 't kader, bvb. van een boom of bloem die ty pisch is voor die streek. Eens de namen voorgesteld worden ze overgemaakt aan de Koninklijke Commissie voor advies. De heer Baert houdt er dan ook aan dat deze een gunstig advies zou verlenen wat tot hiertoe voor al zijn voorstellen inderdaad het geval was. Verder verloopt de procedu re via Schepenkollege en Gemeenteraad eer de naam definitief wordt. EN WAT NU IN GROOT-AALST? Naar de mening van de heer Baert zullen de straatnamen in de verschillende deelge meenten wel voorlopig be houden blijven tot de hele administratieve rompslomp van omschakeling achter de rug is. Wat betreft de quasi overal voorkomende «Dorpsstraat» zou men «Dorp» reeds kunnen ver vangen door de naam van de deelgemeente wat reeds een vereenvoudiging zou zijn. Als criterium om de straat naam die voorkomt in ver schillende deelgemeenten te laten voorkomen zag de stadsarchivaris in de plaats van het aantal bewoners lie ver, als historicus uiteraard, dat de naam zou blijven waar men er de oudste vermel ding zou van vinden. Er is dus vooraleer het probleem van de straat van de baan is nog een lange weg af te leggen. L.H. rijdag 31 januari vergaderden de Meldertse gemeentevaderen wel in nieuwjaars- ais in afscheidsstemming. cuwjaarsstcmming wegens de door Schepen Frans Nuelant, in ve/.igheid van Burgemeester De Vos (weerhouden wegens ziekte) uite wensen en gevoelens van toenadering in het zicht van de nu aiwcndbaar geworden fusie en de op de raadszitting volgende :cptie. scheidsstemming omdat het laatste jaar van autonoom bestaan n onze gemeente is ingezeten reeds voor 1/12 voorbij NANCIES e eerste drie punten waren vlug m de baan. Voor de geteister- door de overstromingsramp trd 25.000 F gestemd, dus jgeveer op basis van 10 F. per )p. Uit het kasonderzoek van C.O.O.4de kwartaal 75 bleek in in kas van 246.088 F. en voor brandweerbijdrage voor het Hips van Aalst werd een Instig advies verleend niet- genstaande werd opgemerkt at de stijging wel zeer aanzien- jk is. nl in'73 161.183 F. in 74: 20.027 F. en nu in '75 I5.828F. ERKEN AAN E PASTORIJ idal vóór enkele jaren de nheiningsmuur vrij plots ver leen worden nu absoluut lod/.akelijke werken voorzien. oorgevel zal men laten kappen, zuiveren, afslijpen, de ogen uithalen en hervoegen. jdoeling is zoals bvb. bij de vel van het St.-Jozefskollege te «1st de eronder verscholen ooie rode baksteen zuiver te laken en te houden. Zachte erin in komende stenen zullen die- l'ii vervangen te worden. Als itiarbij dan nog aan de raam- kassen en de rolluiken wordt gewerkt zal de voorgevel er flink voorkomen en het Dorpsplein sieren.De linkerzijvleugel wordt ook afgekapt en er komt een halve steen voor terwijl de arduin zal worden opgekuist. De achtergevel wordt ook afge schuurd en hervoegd en ook de rechterzijgevel wil men presen tabel maken. Onderaan komt dan een plint (cement of iets aiiders) van 80 cm. De architekt raamt de kosten op 402.234 F. KOESTAART Weg 192. zijnde de door Meldert lopende grote weg die vroeger de beste was en nu de slechtste, zal worden aangepast zo mogelijk vóór de fusie opdat het Aalsters magistraat niet zijn goede wil zou kunnen tonen om van 6 straten, de Klaarhaagstraat, de Kokerijstraat, de Hoogstraat, (de Diepestraat). de Dorpsstraat en de Putstraat slechts één slechte straat te maken door ze gewoonweg een gemeenschap pelijke naam te geven daarbij alles latend zoals het was. Ter betaling van het ereloon van ontwerper Studiebureel Camu wordt een lening van 760.000 F. aangegaan (op 10 jaar). Negen tien onteigeningen, allen zeer struktuur en opening van wan delwegen stelt lambert Van de Sijpe voor deze aanvraag van gedeeltelijke afschaffing on gunstig te adviseren waarbij de Raad hem eensgezind volgt. NOG EEN PAAR PUNTJES De Raad bekrachtigt het aan stellingsbesluit van het Kollege van de waarnemende onder wijzers Linda Jacques van Denderleeuw in vervanging van de heer De Block, ziek (novem- Buurtweg 43 te Meldert (jm) miniem, zullen ten gepasten tijde voorgesteld worden. BUURTWEG 43 Deze buurtweg, kort bij de beek in de nieuwe straat die de Horing met de Kleindries verbindt, zou op vraag van de heer Van Dricsfjche van Aalst dienen afgeschaft te worden. In het kader van toeristische infra- - her '75). De vergoeding van veearts Van der Schueren als toezichter op de 4 Meldertse vleeshandels wordt aangepast en gebracht van 100 F. op 300 F. per bezochte handel per kwar taal voor reiskosten, bezoek en verslag Tenslotte wordt ook de individuele jaarbezoldiging van de ontvanger van de C.O.O. OUD-STRIJDER 14-18 Van de laatste Meldertse tien Oud-strijders van de eer ste wereldoorlog blijven er nu, na het overlijden van Philemon De Schrijver, 82 jaar, Klaarhaagstraat 4, nog juist zes over. Achtereenvolgens verlieten ons René Van den Bos sche, Oscar Nuelant, Clément De Backer en nu Phile mon De Schrijver. Zijn nog in leven te Meldert Louis Bruyninckx, Arthur Michiels, Alfred De Medts, Theofiel De Coninck, Pros per De Meyst en Constant De Witte. Nu Philemon overleden is en ondertussen reeds ten grave gedragen willen we zijn belevenissen tijdens de eerste wereldoorlog nog eens in herinnering brengen. «Als ge er een moet hebben die veel schrik gehad heeft, wel die staat hier voor U. Schrik hadden ze eigenlijk wel alle maal maar iedereen durfde het niet zeggen. Dat ik schrik had wil niet zeggen dat ik mijn plicht niet heb gedaan» voegde onze te Moorsel geboren oudstrijder die nu in de Klaarhaag, burgerlijk Meldert en kerkelijk Moorsel, woont. «Geboren op 3 september 1893 was ik op 4 augustus 1914 nog geen soldaat. Eigenlijk heb ik me soldaat «gelopen», maar dat is een hele historie. Met 13 andere Moorselaars werd ik op 27 september 1914 te Moorsel aan de molen door de Duitsers die een post hadden te Wieze gepakt. «Sie haben geschossen» luidde het. Ze hadden onze «paspoor ten» gevraagd en Maria De Kuyper moest als kontrole onze namen nog eens noemen. «Heraus», bulderde een Duitse kolonel en zo geraakten we weg. Niet ver echter want aan café Molenhuis werden we door Duitse sentinelles tegen gehouden zodat 's avonds diezelfde kolonel ons weer deed vertrekken. Toch niet meer naar huis durvend trokken we in de richting Wieze, te Berlare over de Schelde en te Zevekote kregen we in een klooster overnachting. De veldwachter vroeg daar reeds om te willen tekenen aan alle mannen tussen 18 en 25 jaar maar dat deden we toch nóg niet. In Duinkerke geraakten we met honderden op een trein die gedurende drie dagen en nachten op weg was en voortdurend op een zijspoor gerangeerd werd. Zo kwamen we te Rommerentin in de streek van Bordeaux waar we weer aangezocht wer den om te tekenen maar we deden het nu ook nóg niet. Op de markt gingen we ons presenteren en werden er gehuurd door een boerke die eigenlijk maar één helper nodig had. Mijn kameraad mocht echter mee en we verdienden er per dag 1,25 F. plus de kost. Met ons eerste geld kochten we het hoogstnodige: een nieuwe broek. In een vellenfabriek kregen we 3,5 F. doch zonder de kost. Eten en slapen deden we in een barak en vermits dat slechts 1,5 F. kostte begonnen we volop te sparen. De Fransen werden echter nijdig op ons die daar zo rond liepen en de toestand werd er voor ons zo onhoudbaar dat we naar Parijs terugkeerden. Met enkele mondvollen Frans die we ons intussen hadden eigen gemaakt geraakten we op de trein en aan de poorten van de stad. Toen een gendarm ons vroeg waarheen we gingen zegden we dat we naar «Nouvelle France» gingen, een soort aan wervingsbureau en werden door die man van de wet als «hommes courageux» geprezen. In plaats van ons te laten aanwerven geraakten we echter weer uit de stad en kregen door bemiddeling van een Ant werpenaar werk in een gasfabriek. Zes weken later haal den echter Belgische rijkswachters ons van ons bed en brachten ons naar een kamp zodat op 29 oktober onze opleiding al voltooid was en we naar het front trokken waar we ingedeeld werden bij-de «Compagnie du Chemin de Fer». Later kwam ik dan in een speciale afdeling Deceauvil- lewagens. Vol schrik zaten we daar in de sektor van Steen- straete maar deden er toch goed werk. Na de wapenstilstand was ik de eerste soldaat die zich weer te Moorsel vertoonde want op donderdag was ik reeds thuis (de 11® was een maandag). Samen met 8 andere Moor- selse oudstrijders zaten we de volgende zondag te Moorsel in de kerk in het hoogkoor gedurende de hoogmis. Daarna kwam ik nog in Aken, in Krefeld en zelfs tot aan de Rijn in Hoch Emmerich Friemersheim tot ik op 21 septem ber werd gedemobiliseerd.» L.H. VERDIENSTELIJKE LEDEN ONDERSCHEIDEN! aangepast. ADIEU MELDERT... Onder het motto «Meldert Zaliger» bood het gemeentebe stuur een afscheidsreceptie aan de raadsleden, de C.O.O.-leden en het gemeentepersoneel aan. Na een welkomstwoord van eerste schepen Nuelant wordt de «familiefoto» (hierbij) gemaakt. Ontbreken erop: burgemeester De Vos (ziek), ontvanger De Backer. C.O.O.-lid ,Fr. Cley- ntans. gemeentebediende Paul Beek en schoolhoofd J. Muylaert. allen weerhouden. Aan alle aanwezigen werd een geschenk aangeboden als unieke herinnering aan het «vroegere Meldert». Het is een nHooi glazen raampje, in lood gevat, met vermelding «meldert» en het dubbele wapenschild, zijnde dat van de Schepenbank van Asse en anderzijds van de aloude abdij Aftligem. Wat het dan ook waardevol maakt is het feit dat er slechts dertig exemplaren van gemaakt zijn. Daarna werden de flessen ontkurkt en werd het ineens veel warmer en gezelliger en in een geest van wederzijdse verstandhouding werd menig glaasje schuimwijn naar binnen gewerk t Boze tongen vertelden dat nog nooit een raadszitting een zo lange nasleep had gekend en dat de vroede gemeentevaderen nog nooit zo laat (pardon, zo vroeg) thuis geraakten. Nou ja. we zijn dan ook in het afscheidsjaar! L.H. In de volledig bezette zaal «Breughel» te Moorsel had het ledenfeest plaats voor de personen aangesloten bij de Liberale Sociale Werken wonende te Moorsel en te Meldert. GENEGENHEIDSREDE: Niemand minder dan Staatssekretaris Louis D'Haeseleer, vergezeld van zijn dochter Diane Van Ren- terghem-D'haeseleer, volks vertegenwoordiger - opvol ger en een aantal vrienden uit het politiek en sociaal leven, werd er begroet door de dynamische Mevrouw De. Maght-Aelbrecht, provin ciaal raadslid en door de gemeenteraadsleden G. Caurdron en R.Aelbrecht plus C.O.O.-lid Alfons Van Biesen. Mevrouw Diane D'haeseleer hield de gelegenheidstoe spraak, wenste ieder het beste voor het komend jaar en drukte tevens de hoop«uit dat in 1976 een evolutie ten g©ed kan genoteerd worden. «Ondanks de tegenkanting die de regering op velerlei gebied zoals bij de maatre gelen voor de prijzenstop en -controle heeft gekend, le verde deze regering reeds veel gunstiger resultaten in een crisistoestand zoals deze zijn uitzonderlijke maatregelen inderdaad op past verklaart Mw D'Haese leer. Tot slot dankte ze de organi satoren van het feest, de P.V.V.-vrouwen beweging van Meldert en de P.V.V. van Moorsel die onder leiding van Antoine Paridaens voor het succesrijk verloop van het feest zorgde. DE MINISTER AANHETWOORD: In de hem eigen gemoedelij ke stijl haalde Louis D'Hae seleer herinneringen op uit het reeds tamelijk ver ver wijderde verleden waarbij hij namen citeerde van vrienden en sympathisanten die sa men met hem 25 jaar gele den de Liberale Sociale Wer ken gestalte gaven. De staatssekretaris ziet de huidige krisis gunstig evo lueren en meent dat het dieptepunt voorbij is daarbij vergelijkingen trekkend met de periode 1933-36 doch nu minder fataal wegens de veelvuldige sociale vergoe dingen. In het kader van de fusie schetste hij de moge lijkheden die de gefusio neerde gemeenten zullen geboden worden en wijst er op dat de plaatselijke dien sten gedeeltelijk zullen be houden blijven. Tevens laat hij uitschijnen dat de nieu we gemeente veel meer mo gelijkheden zal hebben dan de vroegere kleinere entitei- téh. ERETEKENS: Daarop worden door de Staatssekretaris en door Mw. Van Renterghem aan volgende verdienstelijke le den van de Liberale Vakbond eretekens uitgereikt. Het waren dan Everaert Frans, Theofiel, Verbeiren, Gustaaf Aelbrecht, Irma Verbeiren en Florent Van den Bos sche.

De Voorpost | 1976 | | pagina 9