IN MEMORIAM HOOFDINSPEKTEUR VAN ROSSEM EEN MOOIE DAG IN DE FALLUINTJES MET LEIREKEN AALSTERSE BRANDWEER VERBROEDERT VEILING A POINT VOOR DE NIET-MET- rsc EEN DIKGEVULDE PORTEFEUILLE RONDLOPENDE BURGER K r 10 - 20-2-76 - De Voorpost Na ernstige rugletsels en na een heelkundige bewerking vóór een paar jaar kluisterde een slepende kwaal Rijkshoofdin- spekteur Alfons Van Rossem aan zijn ziekbed en velde hem, nog in volle kracht, op 62-jarige leeftijd op donderdag 5 februari. Niet alleen de rouwende familie doch gans Moorsel en omge ving en het hele personeel van zijn hoofdgebied verliest in hem niet alleen een gezaghebbend pedagoog, begaan met de toekomst van het volkskind, maar tevens een vriendelijk gekultiveerd man, een ware «vader». ZIJN JEUGD Te Meldert in de Kokerijstraat in 1913 geboren werden hem in de gemeenteschool de eer ste basisbegrippen waarop zijn verdere studiën zouden stoe len bijgebracht. Reeds daar onderscheidde hij zich niet al leen door zijn plichtsbesef maar tevens doorzijn leerzucht en weetgierigheid. Nauwelijks 19 jaar behaalde hij, met grote onderscheiding, aan de Bisschoppelijke Nor naaischool van St-Niklaas, het diploma van onderwijzer. ONDERWIJZER TE MOORSEL Na waarnemende diensten vanaf 31 maart 33 werd hij de finitief benoemd te Moorsel aan de lagere gemeentelijke Jongensschool op 1 mei 1933, taak die hij bleef vervullen tot 18 september 1944. Als onderwijzer stelde hij zijn vele gaven ten dienste niet al leen van de leerlingen van zijn klas maar ook van de hele school en het personeel. Het vijfde leerjaar dat hem werd toegewezen was voor hem een terrein waarop hij zijn teoreti- sche kennis kon testen en ek- perimentereR en het mag wel gezegd dat zijn periode van ak- tief lesgeven doorslaggevend was voor zijn latere opvattin- Rijkshoofdinspekteur Alfons Van Rossem (JM) gen en beoordelingen als kan tonnaal inspekteur. INSPEKTEUR Alfons Van Rossem studeerde steeds verder en reeds op 12 oktober 1938 behaalde hij aan de Universiteit van Gent het di ploma van licentiaat in op voedkundige wetenschappen. Nadat hij (na de bevrijding) nog had gefungeerd als waarne mend schoolhoofd en dit van 19 september 1944 tot 31 juli 1945 werd hij op 1 september 1945 benoemd tot kantonnaal inspekteur van het schoolkan- ton Asse. Op 29 augustus 1951 lukte hij voor de centrale eksamen- kommissie het eksamen voor grondig Frans erfop 18 augus tus 1958 werd hij hoofdinspek- teur van het toezichtsgebied St.-Jans-Molenbeek, gebied dat later evolueerde tot «Brus sel Nederlands». ENKELE AKTIVITEITEN Zijn bliksem-karrière kon niet beletten dat Hoofd inspekteur Van Rossem op elk pedago gisch gebied zich zeer aktief toonde. Zo was hij o.a. lid van de verbeteringsraad van het kleuter- en lager onderwijs, medewerker aan de hervor ming van het leerplan aard rijkskunde van het basison derwijs, voorzitter van de ek- samenkommissies van het eindexamen in verschillende normaalscholen, voorzitter van de Raad van Toezicht, voorzit ter van de kommissie van Bui tengewoon Onderwijs, voorzit ter van de eksamenkommissie voor de leergangen van het Buitengewoon Onderwijs, lid van het Kristen Inspekteurs- verbond, medestichter van de Diensten voor Studie- en Be roepsoriëntering te Aalst waaraan hij trouwens enkele jaren meewerkte, enz. enz. Verder wijdde hij zijn beste krachten aan een nieuwe re- kenmetode en publiceerde o.a. «Door levend Taalonderwijs naar hechte Geestesvorming» in C.O.V. 1957, MUZIKANT Ook de edele «musiekconste» liet hem verre van onverschil lig. Reeds van in zijn jeugd zong hij te Meldert op het ok saal en bleef dit trouwens te Moorsel verder doen waar hij af en toe het orgel bespeelde en optrad als vervangend orgelist. In de Koninklijke Harmonie van Moorsel speelde hij een tijd lang met brio de partij van pic colo en wist er zich, nog zeer jong, samen met de kleine kla rinet Benoit Peirlinck, in een schitterend duet te onder scheiden. Die harmonie zou hij in een overgangsperiode ook een tijd lang dirigeren, hierbij de stappen van zijn schoonva der volgend. Ook de teorie was hem niet vreemd want te Aalst behaalde hij het diploma van notenleer en instrumentatie aan de Ho gere Leergang van de Muzie- kakademie. Als trouw lid van «het zwart muziek» van Moorsel vierde hij trouwens elk jaar het Cecilia- feest mede en de muzikanten wisten maar al te goed dat de Inspekteur toch zo graag «Un der the Double Eagle» hoorde en dat zulks gewoonlijk wel een tournee waard was. VADERLANDER Alfons Van Rossem was ook een trouw vaderlander en van 22.4.44 tot 14.10.44 was hij in de weerstand Reserve luitenant werd hij in '47 na ge durende de mobilisatie bij de 18e Linieregiment als officier T.S. te hebben gediend. Hij werd dan ook vereerd met de Kroonorde waarin hij Officier werd. Ook in de Moorselse Oudstrijdersvereniging was hij een tijdlang aktief tot spijtig ge noeg de eendracht in die groe pering totaal verloren scheen geraakt. EEN EENVOUDIG MAN Voor wie het zover had ge schopt als de hoofdinspekteur is het wel niet meer alledaags dat men zich zo eenvoudig ge draagt. Een babbeltje met ge- buur of voorbijganger was hem altijd even lief en steeds was hij vriendelijk en gedienstig voor iedereen. Is het inderdaad niet echt teke nend dat de hoofdinspekteur met al zijn talrijke nevenfunk- ties als b.v.b. de leiding nemen van de Nederlandse delegatie op de pedagogische weken of op studiereis trekken naar Bul garije in opdracht van het De partement in zijn eigen ge meente die hem zo lief was nog altijd aangesproken werd en in de omgang genoemd als «Meester Van Rossem»! L.H. PIKFEEST MET HELE WAAIER AKTIVITEITEN De Pikfeesten van de VW De Faluintjesstreek die doorgaan op zaterdag 31 juli en zondag 1 augustus e.k. en voorafge gaan worden door de «Week van de Landelijkheid» zullen dit jaar door een uitzonderlijk groot aantal merkwaardige aktivi- teiten worden omkaderd. Niet alleen zal er de stoomtrein zijn die zal rijden op het oude trajekt Moorsel-Baardegem maar tevens komt er een echte kruidenmarkt, een merkwaardige tentoonstelling van schil derijen en foto's met de oogst als algemeen tema en hebben we verder een optreden van een boerenkapel, een volks dansgroep en een zangkoor dat het feestvuur zal opluiste ren. VOLKSDANSGROEP De volksdansgroep «Eglan- tier» uit Denderleeuw, een jonge dynamische groep, be staande uit een vijfentwintigtal dansers met akkordeonisten en fluitist, uitgedost in een Breugheliaanse kledij, zal zo wel op zaterdag als op zondag een programma verzorgen van aangepaste dansen met o.a. het typisch oogsttafereel de «molenmazurka». Om het de mensen aange naam te maken en het publiek in de aktie en in de pret te be trekken zullen de leden van deze groep personen uit het publiek ten dans noden, dit al les op een plankenvloer in de weide bij de Moorselse hoeve «Muyiaert». KRUIDENMARKT Voor de kruidenmarkt hebben we beroep gedaan op specia listen en via schepen Alois Van den Bossche van Herdersem werden deskundigen van de Rijkstuinbouwschool van Vil voorde gepolst die ons hun vol ledige steun en medewerking verlenen. DE STOOMTREIN De kogel is nu door de kerk. De stoomtrein rijdt op de twee da gen van het Pikfeest en dit om het uur vertrekkend te Moorsel en gedurende de spitsuren zelfs om het half uur. Spoorkaartjes, speciaal voor deze gelegenheid gedrukt, zul len te koop worden gesteld in café «Bij de Kuiper» waar U ook vergast wordt op mooie melodieën op een oude lier en waarschijnlijk ook op muziek voortgebracht door een verre voorvader van onze «juke box» Ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de NMBS als maatschappij (voorheen was het de staat die exploiteerde) wil deze maatschappij voor ons wel iets speciaal doen. De spoorlijn werd geschouwd en oude wagens, één houten en drie oude metalen, werden rij klaar gemaakt. In de vroegere typische kledij zal het treinpersoneel waarvan we verhopen dat het mensen uit de streek zullen zijn, hope lijk Désiré Van Oost als machi nist, bijgenaamd de «champet ter» en Jefke Van der Donck als stoker, genaamd «zwèt Jefken». Met een reminiscentie van «Den Bokser» en «Leireken» die de afstand Aalst-Opwijk in ongeveer een half uur wist af te leggen zal U kunnen rijden aan 25 fr. per rit en 40 fr. voor de rit heen en terug. De NMBS zal dit initiatief pro pageren en in elk Belgisch sta tion komt weldra een affiche met «Een Mooie Dag in de Fal- luintjes». Ook in de folders van de NMBS komt deze vermel ding. WANDELWEGEN Schepen Pieters van Moorsel zorgde voor de op kaartbren- ging van twee wandelwegen te Moorsel die o.a. het station en de tentoonstellingszaal zullen aandoen, vertrekkende en te rugkomende naar de hoeve Muyiaert. Samen met Burgemeester Uyt- tersprot zal hij zorgen voor de volledige be egwijzering en de burgervader zorgt dan nog voor een folder met wetens waardigheden langsheen de wandeltocht. Ook in Baardegem wordt een wandelweg voorzien, met te rugkeer naar de hoeve. TENTOONSTELLING Vanaf zaterdag 24 juli tot en met zondag 1 augustus gaat in de turnzaal van de zusters- school te Moorsel een tentoon stelling door van schilderijen en foto's in verband met de oogst en de lokale folklore. Het wordt ook weer, maar nu op merkelijk grotere schaal, een levende kunstuiting waarvoor verschillende kunstenaars hun interesse reeds lieten blijken. Langs deze weg doen we nu ook een oproep tot andere ge gadigden. Mooie realisaties worden door de VW bekroond en aangekocht. FOLDER Teneinde onze propaganda die we dit jaar willen voeren uit buiten onze grenzen een ze kere standing te geven komt er hoogstwaarschijnlijk een folder met verschillende foto's in kleurendruk. Niet alleen komt er een in elk huis van de Falluintjes doch ook op vele andere plaatsen zal die gratis te bekomen zijn. Een programma wordt er bij gevoegd met alle aktiviteiten o.a. het optreden van het zangkoor tijdens het feestvuur en de veld- en schuuraktivitei- ten. Reeds van nu af geven we U rendez-vous voor de Pikfees ten einde juli. L.H. Sinds 50 jaar, vanaf 1976, is de stedelijke brandweer van Aalst verbroederd met deze van Pontoise, in Frankrijk. In de laatste tijd gaf dit aanleiding tot het wederzijds en jaarlijks bij wonen van de Sinte- Barbarafeesten te Pontoise en te Aalst. De Aalsterse bevol king en in het bijzonder de Aalsterse brandweer zijn met deze uitwisselingen vertrouwd. Hierbij is de bekendste figuur uit Pontoise zonder twijfel kapi tein Gilbert Willems. Jarenlang voerde hij de Franse brand weerdelegatie aan op de zijn eigen gemoedelijke en gulhar tige manier. Steeds getuigden ook zijn toespraken van de warme vriendschap die hij de pompierswereld en vooral deze van Aalst toedraagt Eerder dan voorzien en hoofd zakelijk om gezondheidsrede nen verliet hij nu zopas het korps van Pontoise In de graad van Kommandant zal hij in de toekomst bedrijvig zijn bij de generale staf van de brand weer in de prefektuur Pontoise De overdracht van zijn bevel hebberschap aan opvc.ger, kapitein Picaut, greep vorig week-end plaats in het sport centrum van Pontoise tijdens een indrukwekkende ceremo nie. Aalst was er vertegen woordigd door burgemeester De Bisschop, stadssekretaris Willems, brandweerkomman- dant De Vidts, Kapitein De Na- eyer, muziekchef De Vuyst en brandweerman Van Tittel boom. Zij brachten aan com mandant Willems, goed her steld van zijn recente ziekte maar zichtbaar ontroerd, de wensen over van de Aalsterse gemeenschap. Al leidt com mandant Willems nu niet lan ger meer het korps van Pontoi se, toch zal men hem in Aalst nog wel te zien krijgen. Hij lijkt te zeer met die uitwisselingen vergroeid te zijn om hieraan zo maar te verzaken. Een eerste maal verwacht men hem al in juni van dit jaar tijdens de grootse herdenkingsfeesten van de stedelijke brandweer van Aalst die zijn 100-jarig be staan viert, tevens de 50-jarige vriendschap tussen Pontoise en Aalst. Ook de nieuwe kapitein Picaut, samen met een sterke delega tie uit Pontoise beloofden in juni op de afspraak te zijn. Als de hamer klopt, (foto Luk Buerman Juis toe ipe Zoals onlangs werd vermeld in deze zelfde krant had er maandag 9 februari laatstleden ten huize van Galerij Van de Steen een interessante veiling plaats waardoor de gebruikelijke veilingdag - zondag dan ook één dagje later verschoven werd. De te koop aangeboden verzamelingen antiek- en kunstvoorwerpen waren andermaal afkomstig uit verscheidene nalatenschappen, o.a. van Bertha Vidts over wie we het nog zullen hebben in deze rubriek. Deze veiling was zowat een testcase om te kijken in hoeverre de Aalstenaars nog wat voelen voor hun gevierde meesters en andere curiosa uit het Land van Aalst. Allereerst willen we hier een lintje weggeven aan alle soortge lijke galerijen in de provincie. Men gaat nogal gemakkelijk voorbij aan de socio-kulturele funktie van dergelijke veiling zalen. In deze tijd dat men de mond vol heeft over al dan niet gesubsidieerde demokratisering van de 'kuituur', om maar een gevleugeld woord te gebruiken, lijkt mij het feit dat de voorafgaande ekspositie in de veilinglokalen jaarlijks duizen den niet-kopers komen opdagen ten hoogste vermeldenswaard. Men kan gerust stellen dat deze ekspositics mcér bezoekers tel len dan welk groots opgezette tentoonstelling in het centrum. De uitstraling van deze eksposi tics heeft de kulturele bewust wording in de hand gewerkt, wat niet betekent dat er nog aan bepaalde leemten moet gedok terd worden. We noemen o.a. de drempelvrees die nog aanwezig is bij het grote publiek. De schrijvende pers publiceert gre tig de waanzinnigste piekprijzen bereikt bij een Londens gerepu teerd veilinghuis. Een verfijnd bloemstuk voor 4.000 F., een 19de eeuwse hoekkast voor 5.000F, of een kleurets voor 1.400F. halen echter nooit de krant of een gespecializeerd tijdschrift. In onze tijd van funktionele vormgeving en meer logische architektuur nu een stoel niet meer van hout en een glas niet meer van glas hoeft te zijn verdringt men zich om voorwer pen die uit circulatie zijn verdwenen en waarin men herkenbare motieven terug vindt. Kon de hedendaagse vormgeving nu ook nog ingang vinden bij burgers die het bij antiek houden dan zijn we helemaal rond. antiek valt immers zeer dekoratief te kom- bineren met modern interieur. Om dit kort betoog te beëin digen even Peter Wilson, presi dent van Sotheby en Co citeren: «Koop nooit antiek waar je niet van houdt, koop het nooit alleen voor belegging». Even een blik op de prijzen nu behaald tijdens de veilingdag die duurde van halfdrie tot halfne- gen. Kan men stellen dat alle rekords qua opkomst gebroken waren, dan geldt dit niet voorde biedingen. Het publiek in de zaal kwam zelden los. Tientallen gegadigden stonden achter in de hall te gluren naar het gebeuren vooraan waar de veilingsmeester met argusogen de nummers afhamerde. Ook de katalogus die zo'n 534 nummers telde was ai lang uitverkocht, zodat die broederlijk met z'n buur gedeeld moest worden. Een reeks van zeven negentiende eeuwse Aalsterse stadsgezichten in herdruk en ingelijst verander den van eigenaar voor 4.500F. Een originele kaart der katho lieke landen anno 1755 haalde hetzelfde bedrag. Een 'Map- County of Flanders' gekleurd en daterende van 1700 bereikte gul 6.500F. Een laatste kaart, even eens gekleurd 'The Spanish Netherlands' van 1719 kostte 5.000F. Van Petrus Van Nuffel, werd een lot heemkundige en historische werken verkocht voor 2.000F. Het lot bevatte ondermeer een werkje over de 'Abdij van Ten Roozen', de 'Abdij St.-Adriaan' en een boekje uit 1916: 'De geschiede nis van het begijnhof aan de Pontstraat. Uit dit werkje cite ren we volgende prozaïsche tekst die ons enkel doet mijmeren. Kent gij het Aalsters Begijnhof, gestoffeerd met zijn ouder- wetsche huizekens, lieve trap gevels en daken van glinsterende purperen zilverkleurige scha- lieën. met zijn graspleinen, waarop hagelblank linnen, on der het warme zonneken, te bleeken ligt... Dat was meteen de aanhef van dit werkje over het Begijnhof waarvoor het'Monumentenjaar 1975 blijkbaar te laat kwam... Een boek over de Zwartzusters van St.-Augustinus was de koper 400F. waard. Een verzamelstuk was de kaart 'Inname der stad Aelst op 23 april 1582 door de Franse legers' alleszins, zij ging voor 6.500F. de veiling uit. Komen we nu aan de eertijds bejubelde Aalsterse meesters zoals Jan Van Malderen (1883) er een is in mindere mate. Een door zon overgoten groot winter landschap met schitterende kleuren steeg tot 18.000F. Deze schilder vond zijn inspiratie uitsluitend in de direkte lande lijke omgeving: Hekeigem, Meldert... De ganse atmosfeer die zo'n landschap in de winterperiode oproept waren voor hem de enige realiteit. Een prachtige koop. Veel werd er ook verwacht van het portret van Petrus Van Nuffel in officiers- kledij en uitgevoerd door Maurits Schelck. vanwie een fokloristisch tafereel in de feestzaal van het stadhuis hangt te pronken. Het portret werd geveild voor 14.000F: Een kleur ets van Valerius De Saedeleer (Hebbelinck), 117de eksemplfQ' op 250. bracht gewicht inj schaal: 9.500F. Een schilwt I van vrouwe Bertha Vidts haajee nog net 9.000F. Dezelfde Berime nu geportretteerd door Oswf>d, Porreau kreeg 6.000F. $/C ophouding bij de Aalstepbr groep nl. een stilleven \jez Modest van Mulders, een |»l€ leraar aan de Stedelijke Aing: demie. Het stokte bij 10.00^ei Een viertal romantici ginjJWc verder met niet onaardige pit zen lopen. Op kop de 60.00(?nc betaald voor een doek van Hefon Schoten die met zijn rom^nc tische beeldvorming steeds t topper is. Zij bekoren niet in minst door hun malse gro#"i weiden en hun viervoetige hl kauwers. De koper van het dé 'Vissersvrouw op uitkijk' Herman Frederik Ten Kate kJX met dit doek in Nederland zeki meer inkasseren dan de h[ betaalde 40.000F. Van Eugf" Laermans was er deze keer t®n< zelfportret goed voor 44.00(1 Dat de moderne doeken etiO'9 grafieken geen vermeldefw' waardige prijzen halen (om<P P geld nog steeds een waardemei is van kwaliteit) is ten delel6* w ijten aan het eenvoudige r dat de in deze kunstrichtifr geïnteresseerde mensen dit veilingen nog te veel links lal liggen. Voor bijna géén pi ging hier eersterangsgrafiek de hand: van Georges Brai een litho met onderaan meesterteken met monogri G.B. 'l'Oiseau blanc'. dit kre?n amper 1.400F. Van Os: Zadkine de litho 'Eprei d'artiste' voor 7.000F Hongaarse kunstenares Li\®rz Vajda was vertegenwoordiP°r met een letterlijk dik in de v«a9 gezet doek en bereikte daari 11.000F. Wolvens ging twee k( onder de hamer. Een litho (3- van 50) 7.500F. Verder 6 schitterende litho's waarv< geen liefhebbers waren. Frj Mmnaert vereiste een uitgj van 6.400F.: een gouache 1964: 4.000F. en een tekenii met inkt 'De familie' 2.400F. Voor goed geld kon men gt kwaliteit kopen. Bij de meub#ra ging voor 85.000F. een grcP'ks bureau in Louis XV-stijl marqueterie met verguld broj en rood lederen bovenblad wü Beslist niet overdreven, unicum van de dag was hijgt unieke bronzen beeld van P|00 M. Mène op marmeren vi voorstellende een Arabisch ri ter. toewijzingsprijs 54.000| Nemen we de woorden van veilingmeester voor waar d, werd een identiek eksempk een zestal maanden geleden Groot-Brittannië geveild 170.000. We vliegen deze briek uit op een tapijt (175x11' in natuurzijde Kayseri en kwalnd teit en model Hereke, die echl niet werd toegewezen, vermits jnzt gelimiteerd werd op 100.000F.ehe idt int ijod 9* n hel huis Standing bezorgde minister Willy De Clercq een paar ingangskaarten van v dele van het rampenfonds Twee kaarten, dat maakt honderd frank, meneer de

De Voorpost | 1976 | | pagina 10