4- /EEL LAWAAI OM NIETS N RAADSZITTING TEVEEL AAN X STRALEN XAN GEVAARLIJK ZIJN HET BEVOLKINGSAANTAL STUGTiN EREMBODEGEM >EEDSE FLODDERS HET GEBEURDE IN UW STRAAT BIJ ONZE VINKENIERS De Voorpost - 20-2-76 - 11 .EDE groting C.O.O. 1976. Aankoop oude melkerij. Aanbeste- Jing weg langs administratief centrum. Openbare verlichting Beuwe woonwijk. 3 begroting van de C.O.O. jor 1976. Van 3.630.000 F in 1)75 ging de tussenkomst van te gemeente met één ruk naar J277.000 F. Dit verschil zou te ftjten zijn aan het feit dat de (.O.O. het jaar 1975 kon star- in met een boni van om en bij b 4 miljoen. Omtrent de be- fissing van het C.O.O. bestuur ver de uitoefening van de ki- £sith.e.r2D!e 'n het rusthuis, ilen de eerste haro'e woof- Op 6 februari kwam het tuur terug op zijn beslis- dat één kinesitherapeut bt monopolie kreeg in het rus- tuis. De C.V.P. -oppositie roeg en verkreeg dat alle dok- irs van Lede op de hoogte fcuden gebracht worden van et feit dat het de bewoners in het rusthuis voortaan vrij- aat, eender welke kinesithe- ipeut te kiezen voor hun be- iplf9en- in ild^et politiereglement op de ge- laajeentelijke begraafplaats ierterd aangevuld met het ver- iswpd, dat er voortaan geen iVC-lijkkisten meer mogen Iste^bruikt worden. «zelfde begraafplaats zal n ^rtelings uitgebreid worden Aings de kant van de kapel van ooiyerimpe. De werken zullen ■injpwat 1.300.000 F kosten. pit alles werd zonder moeite OOöingenomen, evenals de Hefondverwervingen langs Lan- jm^nakker en Heiplasweg. Over Is de gerechtelijke onteigeningen langs deze wegen kwam enige diskussie in verband met de toepassing van het taksregle ment en met een te lage schatting van een paar wonin gen die onteigend worden. Met 10 ja-stemmen bij drie onthoudingen kwam ook dat voor mekaar. De aanbesteding voor de weg langs het administratief cen- tfL'rrr Z~ O-'Srgedaan worden. De twee laagste aanbieders beschikken niet over de ver eiste verqunningen voor dit werk. Voor 5.217.765 F kocht de ge meente Lede definitief het vroegere melkerij-gebouw. Dhr. Roelandt onthield zich bij de stemming. Met éénparigheid werd de rooi lijn voor de Katstraat goedge keurd. Op de grond van de ont eigende woningen, komen 12 parkeerplaatsen. De hoek van de Katstraat en de Nieuwstraat krijgt een groen-beplanting met een paar rustbanken. Met 12 ja-stemmen bij één onthouding (dhr. De Brouwer) kreeg ook de rooilijn van de Olmend reef rede de zegen der raadsleden. Over de openbare verlichting in de nieuwe woonwijk van S.V. Veilig Wonen viel nog enige diskussie. Dra bleek echter dat de gemeente er nietonderuit kan, deze openbare verlichting geheel ten haren laste te ne men. In een eerste fase die 80 lichtpunten omvat, zal dit 1.332.000 F kosten. Voor de tweede fase werd nog geen prijs bekendgemaakt. Het kasnazicht van het eerste kwartaal 76 en het goedkeuren van staten van oninbare pos ten waren evenveel formalitei ten. De openbare zitting werd be sloten met een éénparig ge nomen beslissing: de ge meente Lede zal 5 F per inwo ner storten aan het «Provinci aal Rampenfonds» voor de slachtoffers van de overstro mingen in GoST- VTSSncsjrêfr- Buiten agenda werd nog een punt toegevoegd dat eveneens een éénparig akkoord kreeg. In het oude rijkswachtgebouw kregen de meeste lokalen reeds een bestemming. Er zal plaats zijn voor: gemeen telijke bibliotheek (die reeds naar daar werd overgebracht), Rode Kruisafdeling, dienst voor kinderwelzijn, gemeen schappelijke wachtplaats, dienst voor het ijken, verga derplaats voor gemeentelijke feestkomitee en bejaarden- raad, stempelkontrole. Nog enkele lokalen staan vrij ter be schikking voor eventuele ge gadigden. De mogelijkheid voor een kinderbewaarplaats werd verworpen: het gebouw voldoet niet aan de hygiëni sche voorschriften en boven dien is er op dat punt meer dan voldoende privaat initiatief in Lede. Het aanbod overtreft zelfs de vraag MARCOLE do J «Test Aankoop» nr. 154 van september 1975 verscheen èn belangrijk artikel omtrent het gebruik van X-stralen in de .geneeskunde, onder de titelX-stralen: misbruik is gevaar- enplgens de Belgische wetgeving zou de maximumdosis op- defwekte straling het gemiddelde van 170 mrem per persoon >m<P Per jaar niet mogen overschrijden. elejet is echter niet uitgesloten, e jat men met twee bestralingen ,htsr jaar, ongeveer 600 mrem u ondergaan. in is er nog geen uitsluitsel, it men bij een ongeval of een ider nodig geneeskundig on- trzoek. nogmaals aan een intal stralingen blootstaat om erjen ziekte of letsel op te spo- krjn. Qs#einigen kennen deze geva ren en bieden zich al te gemak- plijk aan op alle medische on- Li^ferzoeken om zich te laten rdiporlichten, zonder zich af te agen, of er geen andere me iode kan aangewend worden. yanleiding van dit artikel is een 34pndschrijven uitgaande van tvjst stadhuis, door de schepen n volksgezondheid, naar de irsoneelsleden, om zich op 2 tgapril te laten doorlichten. lerqens in dit rondschrijven nifjst men echter op 't reële ge- lar, daar waar men geredelijk ig aannemen, dat vooral de irantwoordelijke voor de grcplksgezondheid de geldende bezwaren zou moeten kennen of althans mede delen. Thans beperkt men zich tot de niets zeggende en allesverzwij- gende zin: «alle personeelsle den, ja dan neen vallende on der het risiko der beroepsziek ten, mogen in principe aan dit longonderzoek slechts deel nemen, indien reeds plus mi nus één jaar verstreken is vanaf de datum der laatst uit gevoerd longonderzoek, hetzij door «progecov» of door een om het even welke andere ge neeskundige dienst, tot op de vooropgestelde datum van 2 april 1976. Op pakjes sigaretten wijst men op het gevaar van roken en het staat eenieder vrij hier al of niet rekening mede te houden. Voedingswaren die kleurstof fen bevatten en zovele andere voorbeelden, waarschuwen de bevolking tegen mogelijke ge varen. Een andere reden van deze bijdrage is een brief, die op 17 januari 1976 verzonden werd KURSUS NATUURGIDS1976 Het Centrum voor Natuurbeschermingsedukatie v.z.w. organiseert jaarlijks een kursus voor natuurgids. Op 13 maart e.k. start de kursus in Antwerpen, Beringen, Brugge en Gent. De kursus staat onder de bescherming van de Minister van Landbouw en wordt mede ingericht door de Bel gische Jeugbond voor Natuurstudie. Met deze kursus wil het Centrum gidsen vormen, die inzicht hebben in samenhang van het landschap, die een algemene kijk hebben op het gebeuren in de natuur tijdens de verschillende seizoenen. Een ruime kennis alleen is echter niet voldoendeeen natuurgids moet op een prettige en verantwoorde wijze de belangstelling en de eerbied voor de natuur kunnen doorgeven. Naast de theoretische lessen worden dan ook ekskursies en praktische stages voorzien. Wij vermelden enkele onderwerpen die behandeld wor den: momentopnamen uit de dierenwereld, momentop namen uit de plantenwereld, enkele problemen bij de samenleving van planten en dieren, het bos, de kust, de heideen kultuurlandschappen, in en om de stad, planten en dieren tijdens het wisselen der seizoenen, beginselen van geologie, migraties, methodiek van het excursielei- den, planten determineren, natuurbescherming in Bel gië, internationale natuurbescherming. Na afloop van de kursus volgt een eksamen en kan men het getuigschrift natuurgids behalen. De Kursus richt zich tot onderwijzend personeel, jeugdleiders, moni- teurs, leden van natuurhistorische verenigingen en krin gen voorvolksopvoeding en tenslotte tot alle belangstel lenden (minimum 16 jaar). De lessen worden gegeven van maart tot oktober (met onderbreking tijdens het zomerverlof) telkens op zater dagmiddag van 14 uur tot 17 uur; de excursies gaan door op zondag. Het inschrivingsgeld is vastgelegd op 1.500 fr. Geïnteressereden kunnen alle verdere informatie verkrij gen bij het Centrum voor Natuurbeschermingsredukatie, Ommeganckstraat 26, 2000 Antwerpen, tel. 031 /31.84.81 (van maandag tot en met vrijdag tussen 9 uur -12 uur en 14 uuren 18 uur). naar de V.Z.W. Belgische Na tionale Bond tegen Tubercu lose te Gent. Het is een formele weigering om deel te nemen aan de radio- fotografie, met verwijzing naar de bezwaren, met het beleefd verzoek het artikel in «Test Aankoop» te willen weerleg gen De briefschrijver, met wie wij telefonisch kontakt onderhiel den, kreeg tot op heden geen enkel antwoord. De briefschrijver wil zich wel onderwerpen aan een genees kundig onderzoek tegen TBC en alle andere eventuele ziek ten, maar niet door middel van een gevaarlijke straling, om dat, zo zegt hij, «niemand vrij is van ongevallen en binnen het jaar «nogmaals» moet onder worpen worden aan röntgenfo tografie om een of andere breuk of letsel vast te stellen». Hoeveel millirem heb ik dan ontvangen? «Daar waar voor TBC andere mogelijkheden van een medisch onderzoek openstaan». Het niet antwoorden op kon- kreet gestelde vragen lijkt ons veelbetekenend en het ver zwijgen van mogelijke geva ren, verbonden aan het door lichten met X-stralen, onve rantwoord. Het was waarschijnlijk eer der toevallig dat de gemeen teraadszitting van woens dag 11/2/76 een opmerke lijk grote publieke belang stelling kende. Misschien zorgde juist dit feit voor een vlot verloop ervan: er werd stipt op tijd begonnen, de burgemeesterverstrekte uit leg en de leden brachten hun stem uit, zonder teveel on der mekaar te praten over koetjes en kalfjes zoals dik wijls het geval is. BEVOLKINGSEVOLUTIE 1975 De goede verbindingen met de grote-steden en de aan wezigheid van het industrie terrein lag ogenschijnlijk aan de basis van een stijging van het bevolkingsaantal in 1975met 25 éénheden. Hier onder de cijfers: Geboorten'74:143 '75: 149 Overlijdens: '74: 118 '75: 114 Woonstveranderingen '74550 975533 Aantal mannen '75: 5816 vrouwen5995 totaal: 11811 tegenover 11786 in 1974 TELEFOONCELLEN: Enkele jaren geleden reeds werd de mogelijkheid tot op richten van openbare tele fooncellen besproken. Daar de gemeente echter al Ie kos ten zelf moet dragen werd hiervan afgezien. De R.T.T. stelt nu echter een nieuwe regeling voor: de gemeente lijke tussenkomst zou af hangen van het aantal Kom- munikaties. Als proef zullen daarom een drietal telefoon cellen geplaatst worden te weten voor de kerk van Ter joden, op Ressebeke en op de hoek van het Hageveld. Raadslid Roels (V.U.) vroeg in dit verband naar de wijze van kostenberekening. De burgemeester, spreekbuis van de CVP, antwoordde hierop dat de R.T.T. 4200 aansluitingen per jaar voor stelt, komt men niet tot dit aantal dan moet de gemeen te het saldo betalen. liet «vuile Mon», maar ge- pjoon «Mon» zal dus regeren 'er karnavalvierend Lede. pelijk verloopt alles vlot, niet met «stampen en d|J9en"- 3'a 'er een verkiezing kun je [en en dagen nakaarten. En ereen zal steeds argu- tlljenten vinden waarom zijn wafididaat nu wel of niet :ht|ocht gewonnen hebben, itsjnze mening? Die krijg je, IF.feheel vrijblijvend. Want het is een goede verkiezing: it kwam zoveel volk op been voor een prinsen- 'kiezing in Lede; vijf kan- laten waren een luxe die in de laatste jaren niet ser kende; geen enkele de vijf kon als op voor bid verloren beschouwd __rden; en er waren geen logoplopende ruzies ach- raf. Wat wil je nog meer? at we nog meer willen ver- llen we straks nog wel on bracht een uitstekende uzikale show en vergat ien «pikuren» te geven, enis I was o.i. veel karna- llesker in zijn optreden, aar schreven we vorige eek al niet dat zijn gebrek Jn enig zangtalent een han- ikap kon betekenen? Hij irloor slechts met vijf pun- s, na een goed opgebouwd en begeesterend naar voor gebracht optreden. Hij was bovendien het best ver staanbaar van de vijf. Over die puntjes straks nog een woord. Guus't heeft zichzelf versla gen. Hij begon op een ma nier die ons versteld deed staan. Zijn tekeningserie met bijhorende kommentaar waren tot dan toe het beste wat reeds te horen en te zien hadden gekregen. Enkele woorden die men op een podium niet zegt en enkele daarbij horende krachtter men hebben er echter voor gezorgd dat Guus't zichzelf versloeg bij de jury. Had hij opgehouden voor hij over zijn (niets terzake diende) soldatenleven begon te ver tellen...dan was Mon nog lang niet zeker geweest van zijn titel. Luc I lag een ietsje onder op het karnavaleske vlak. Zijn bandmontage had uitste kend kunnen worden maar de slechte technische kwali teit en de storende onder breking zorgden voor een omgekeerd effekt. Hector was gewoon goed. Misschien een ietsje te braaf. Bovendien mocht de speech wat langer duren. Spijtig dat hij in het sterkste deelnemersveld van de laat ste jaren terechtkwam En nu de punten. Ook daar kun je uren over doorbomen. Toch even drie rariteiten Een kwotering van 8 punten voor één kandidaat en 9 pun ten voorde vier andere, wijst op besluitloosheid of op ge brek aan onderscheidings vermogen. 8 punten geven aan de twee laatst geklasseerden en 6 punten aan de twee eerst geplaatsten lijkt ons nog be denkelijker. Dat ruikt naar onkunde. Terwijl iedereen in de zaal ht erover eens was dat Mon en Dennis sterk aan mekaar gewaagd waren en dat zowel de ene als de an dere gerust had mogen win nen, een kwotering zien ver schijnen van 9 punten voor Mon en 5 punten voor Den nis...dat lijkt vervaarlijk op favoritisme. Om in de toekomst deze «vreemde» stemwijzen uit te schakelen zijn er o.i. maar twee middelen voorhanden ofwel een grotere kieskeu righeid aan de dag leggen bij het samenstellen van een jury, ofwel overschakelen op het reeds lang gevraagde systeem van openbare stemming. Wie zijn plaatje met de punten aan gans de zaal moet tonen, zal dan GEWESTPLAN: Volgens burgervader Boel zijn er tot hiertoe weinig aanmerkingen van de bevol king op het ontwerp Ge westplan. Dit kan natuurlijk resulteren uit het feit dat de bezwaren rechtstreeks aan de goeverneur dienen ge richt en men niet verplicht is een afschrift aan de ge meente te zenden. Raadslid Pijck (BSP) drong aan op een kenbaar maken van deze grieven aan de gemeente raad. De burgemeester be loofde tegen de volgende zitting hiervan een inventa ris op te maken en voegde er nog aan toe dat het tot hier toe vooral gaat om vragen omtrent het al dan niet bouwgrond zijn van eigen dommen. SPOOKSTRAAT Opnieuw kwam de verkave ling De Geyter in de Dokter Carlierbaan. Ook wel eens de Spookstraat (zie de Voor post 24/10/75) genoemd, ter sprake. Hierop haalde de burgemeester een eigen domsakte te voorschijn van de heer Van der Eist door wiens eigendom de bewuste straat loopt. In dit dokument staat duidelijk vermeld dat deze laatste verplicht is een strook af te staan voor de aanleg van een straat, indien deze door de aanlegger be kostigd wordt, wat hier het geval is. De gemeente dient alleen de toegang tot zijn huis te betalen. Aangezien de toelating tot aanleg nu ook officieel door de ge meente werd gegeven, kan het probleem van de straat waarvan de werken ooit aan gevat werden zonderde toe stemming van de gemeente raad eindelijk als opgelost beschouwd worden. MUZIEKSCHOOL: Om volledig in regel tezijn tegen de komst van de fusie, werd gestreefd naar een goedkeuring van een statuur voor de muziekschool. Van het Ministerie van Binnen landse Zaken werd de toela ting verkregen tot de aan stelling vanéén sekretaris maximum 15 uren per week gedeelte wedde opsteller. En twee toezichters: maxi mum 15 uren per week, ge deelte wedde klerk. Hierbij kan ook vermeld wor den dat de van het onderwij zend personeel dat deze ta ken meestal vervult, ge bracht werd op 125 fr. per uur. Verder werd nog de goed keuring gehecht aan de aan leg van het waternet verkav- ling De Geyter Dr. Carlier- laan 269460 fr., verkaveling De Geyter Gerstenstraat 124631 fr. en verkaveling Hof ter Lokeren (Terjoden) 14391 Of r. Deze bedragen zijn allen ten laste van de verkavelaar zelf. De elektriciteitswerken in de Gerstenstraat zullen hem 242222 fr. kosten. Ook het definitief onderwerp verbe- teringswerken buurtwerken Veldstraat II, Vennestraat 12. op de dranklijsterij 1975 (8356 fr.) werden aanvaard. Binnenkort zal er ook een kabelnet in de Bronlaan ko men. In geheime zitting werd dan nog overgegaan tot de aanstelling van een vleeskeurder. G. Van der Spiegel dubbel opletten. Nu weet lekker niemand van wie die «gekke puntensprongen» af komstig zijn. En waarom niet onmiddellijk overscha kelen op een systeem van toekenning van plaatsen: elk jurylid geef punten voor zichzelf en kent, aan de hand van zijn eigen punten, de plaatsen toe. En deze klassering wordt dan prins. Mocht er dan al een jurylid bijlopen, die één kandidaat ver boven de anderen wil «duwen», dan zal zijn groot puntenverschil toch geen verstrekkende gevolgen hebbentussen iedere plaats ligt toch maar één éénheid. Met 9 en 5 krijg je een verschil van vier. Maar wanneer zij eersteen tweede zijn, en de plaatsen tellen, dan zit er maar een verschil van één punt op. Hopelijk blijft het Feestko mitee niet konservatief vast houden aan het systeem dat nu reeds jaren een boel kri tiek te verduren krijgt. Al deze bedenkingen doen echter niets af aan de pres tatie van prins Mon. Hij en Dennis waren twee waardige overwinnaars geweest. Maar één moet verliezen. Marcole ZWARE GEWONDEN Maandagavond rond 18.30 bot sten op de Brusselsesteenweg te Erembodegem de auto's be stuurd door A. Bayens uit Overmere en deze van P. Van der Eist uit Erembodegem. Deze laatste werd zwaar gewond naar de kliniek overgebracht. Te Erenibodegem in de Geraardsbergsestraat werd dinsdagmorgen Petrus Smekens met zijn fiets aangereden door een personenwagen. Hij werd overgebracht naar het hospitaal. In de Driesleutelstraat - Brede- straat kwam het donderdag avond tot een aanrijding tussen bromfietser E. Becque en per sonenwagen bestuurd door Cano Marin Manuel uit Aalst. Becque werd naar het hospitaal overgebracht. Josefine De Gendt kwam in de Denderstraat zwaar ten val. Deze 72 jarige vrouw werd zwaargewond naar het zieken huis overgebracht. Maria Dewolf deed in haar woning. Langestraat 181 te Aalst een erge val. Zij liep een armbreuk en andere verwon dingen op en moest dringend naar de O.L.Vrouwkliniek wor den overgebracht. Op een bouwwerf aan de Kapucienenlaan werd maan dagmorgen de arbeider Van Hove uit Wieze enkele vingers afgerukt. Dringend werd de man naar het Aalsterse hospi taal overgebracht. Bewusteloos Luc De Schepper uit Brussel werd zaterdagavond in de Korte Nieuwstraat bewusteloos aange troffen. De oorzaak is onbe kend. Het slachtoffer werd naar het hospitaal overgebracht ter wijl de politie een onderzoek heeft ingesteld. In de Driesstraat te Moorsel vond men dhr. De Neef bewuste loos na het namen van een bad. Met de 900 werd hij naar het Aalsterse hospitaal overge bracht. Gestolen De zware vrachtwagen van R. Lanibrecht uit Aalst werd door onbekenden gestolen. Met deze wagen werden de gestationeerde auto's van D. Van Haelewyn. L. Sel. en R. Lefèvre aangereden en zwaar beschadigd. De politie stelde een onderzbek in. Schapen prooi van hond In een weide aan de Onegem werden twee drachtige schapen door een kwaadaardige hond doodgebeten. Door de politie werd een onderzoek ingesteld. De rode haan kraait In de derde industriezone te Erembodegem brak in een der werkplaatsen van de fabriek Imfi brand uit. De gemeente lijke brandweer begon onmid dellijk met de blussingswerken zodat ze na een tijdje het onheil kon overmeesterd worden. Er is toch aanzienlijke schade. Personenwagen in de gracht te Moorsel. <JM) HERDERSEM Ter gelegenheid van het Jubileumkongres van ViMiBel (Vin keniers van Midden-België) op zaterdag 13 maart te Herder- sem in de zaal «De Kletser» wordt een oproep gedaan tot alle vogelliefhebbers, vogelbeschermers, vogelkwekers en vin keniers om aan te sluiten bij ViMiBel teneinde tot een werke lijk machtige organisatie uit te groeien. Hierbij dan ook enkele nuttige adressen waar U voor inlich tingen en aansluitingen graag zal te woord worden gestaan. Ere-voorzitter: Leon Loos, Grote Baan 83, Herdersem. Tel. 053-21.16.46. Gewestleider Aalst: Jozef Loos, Hendrik Conscience- straat 20, 9308 Hofstade. Tel. 053-21.68.40. Gewestsekretaresse: Adolp- hine Buyle, Vrijheidstraat 15, 9440 Erembodegem. Tel. 053-21.84.84. Gewestsekretaris: Frans Hendrickx, Rested 81, 9430 Nieuwerkerken. PLAATSELIJKE VERENIGINGEN 1. Moorsel: voorzitter: Lucien Van den Steen, Kokstraat 35, t 9390 Moorsel. «De Bergvink» - lokaal: Willy Heiremans, Herbergstraat 2, Moorsel. Tel. 053-77.83.94. 2. Herdersem: voorzitter: Paul Aeds, Grotebaan 189, 9381 Herdersem. «De Boskantvink» - lokaal: De Meerschman Julienne, Pontweg40, 9381 Herdersem. 3. Wieze: «De Brouwers- vink» Voorzitter: Hektor Callebaut, Kouterbaan 81, 9370 Lebbeke lokaal: Qurien Van Mol, Royen 20, 9380 Wieze. 4. De Dendermonde: «De Dendervink» Voorzitter: Jan Geraed. Hof ten Hedwinkelweg 19, 9330 Den dermonde - lokaal: Frans Van Akoleyen, Otterstraat 130, Dendermonde. Tel. 052- 21.41.51. 5 Buggenhout: «De Eerlijke Vink» Voorzitter: Alfons Sanders, Grote Snijderstraat 16, 9370 Lebbeke - lokaal: Frans Van Cauter, Molenstraat 113, 9360 Buggenhout. 6. Baardegem: «De Europa- vink» Voorzitter: Freddy Callaed, Dorpstraat 47, 9391 Baarde gem - lokaal: Wwe Oscar Fie- remans. Europastraat 1, Baar degem

De Voorpost | 1976 | | pagina 11