KARNAVALSKLANKEN PIANOWEDSTRIJD STICHTING STEPHAN DE JONGHE IKISKLUB OP ZIJN HONGAARS 'P\NGWEDSTRIJD IN OSZENCLUB - AALST GALERIJ VALERIUS DE SAEDELEER NAÏEVE KUNST UIT JOUGOSLAVIE ARMEN VAN BIER EN PLEZIER De Voorpost - 20-2-76 - 23 de plaatopname in gesprek met H. Heyndrickx <JM) De «Keininck» der voile jeanetten wordt weer verkozen. Zaal \ladelon rond 23 uur dinsdag 2 maart. In de jury zetelen Fons Singelijn, de Prinsencaemere, Keizer Kamiel en de pas verkozen eantinière van de Oude Garde. Zorg datje er bij bent. Het Aalsterse karnavalboek werd aangekocht door de stedelijke biblioteek. Het staat geetaleerd in één der etalages. Er naar kijken niag, lezen is voor later. Schijnbaar zullen de Kaloeterskabassen voor hun tijd klaar zijn. Het zijn krakken die weer met een prachtige lange wagen het publiek in beroering zullen brengen. Dit jaar zal de karnavalstoet beslist een hoogtepunt bereiken. De kwaliteit van de wagens is zeer hoog en men spaart noch tijd noch geld om een perfekte afwerking te bekomen. Emails en vernissen zullen er voor zorgen dat ze ook beter bestand zijn tegen alle weersomstandigheden. 1976 zal misschien minder gespeend zijn van humor, maar het zal zeker prachtig worden. De brandweer heeft woord gehouden. In de Fiberfleet werd een brandslang aangelegd zodanig dat bij het minste onheil de groepen aktief kunnen optreden. Tijdens dit weekend gaat de Prinsencaemere op reis naar Nederland. De bloemenfee Annick vergezelt hen naar Rotterdam. De dag voor Prinsendag zal een Rotterdamse delegatie een tegenbezoek brengen aan Aalst. Wellicht zullen alle karnavalgroepen een ereteken krijgen van het stadsbestuur. Eerlijk ook want als er iemand een medaille verdient dan zijn het de karnavalisten zelf. Prins Johny zocht zijn kostuum in Nederland. Het schijnt een prachtig eksemplaar te worden, rood en wit van kleur. Hoge laarzen geven het geheel een apart tintje. Keizer Kamiel zal gekleed gaan naar de Aalsterse hyper moderne karnavalmode. Niet lichtblauw maar beige. Er wordt gefluisterd dat hopen stickers, nog steeds op het bureau van Henri Van de Perre hun definitieve bestemming afwachten. Als alle Aalsterse auto's een sticker zouden dragen dan is onze drukker aan herdruk toe. De stationsstraat, invalsweg bij uitstek kreeg als laatste het spandoek Aalst karnaval. Maar ook de St. Annabrug voor speurdersogen van op de trein te zien, maakt reklame voor karnaval. 1.300 vlaggen, als alles goed gaat en ze niet opgeplooid blijven liggen zullen de Aalsterse huizen versieren. Ze gingen als zoete koekjes van de hand. Een pluim voor het karnavalsverbond. R. VAN DE PLAS Zaterdag laatstleden gingen in de feestzaal van het Stadhuis de schiftingsproeven door van de pianowedstrijd der Stich ting Stephan De Jonghe. Deze wedstrijd heeft plaats om de drie jaar. Reeds uit de schiftingsproeven bleek dat het geheel op hoog peil stond. Veelbelovend dus wordt de finale die plaats vindt op zondag 28 maart te 15 uur, eveneens in de feestzaal van het stadhuis. De toegang is gratis. Tien kandidaten, allen onder de 21 jaar en dit volgens de algemene voorwaarden, kwa men aan bod. Elk van hen speelde een preludium en fuga uit «Das Wohltemperierte Cla vier» van Johann Sebastian Bach, uit het hoofd Het opge legde werk waren de «Variaties voor klavier» van de Belgische komponist Marcel Poot. Een werk dat ondanks de weinig pianistieke schrijftrant niet zo gemakkelijk bleek te zijn voor sommige kandidaten. Opvallend waren de verschil lende benaderingen van Bachs Wohltemperierte Clavier. Geen der kandidaten echter kwam tot een autentieke speelwijze. Gelukkig mis schien, het zou de jury zeker voor gewetensproblemen hebben geplaatst. Trouwens, een autentieke bach op de pia- Belangrijkst bleek de techni sche perfektie; dé grote voor waarde om tot een goede in terpretatie te komen. De ene kandidaat wist het beter te doen dan de andere en na deli beratie kwamen volgende na men uit de bus: Paul Arents, Katrien Friant, Caroline Qazia- no, Christel Kessels, Mare Mat- thijs en Stefan Poelmans. Zij staan in voor de finale waar ze naast een pianosonate van Jo seph Haydn of W.A. Mozart een werk naar keuze zullen spelen van een komponist uit de 19e of 20® eeuw. Kandidaat Paul Arents utt Heist op den Beig aan het klavier. (EL) ctiviteitenkurve van het klubleven in Aalst gaat de iste tijd steeds meer de hoogte in. Naast Okarina, Tuf- JTanu e.d. draait nu ook het Mikis Theodorakis Kontakt- um op volle toeren. Vorige zaterdag bijvoorbeeld ont- gde klub de Hongaarde dansgroep Kulacs en een delega- bn de Hongaarse ambassade in haar gebouwen, Nieuw- fcstraat 35. »n we er vooraf geen geheim van maken dat de Mikis-klub [politieke achtergrond heeft. Ze verdedigt inderdaad de jimunistische ideologie en voorzitter De Smet geeft graag jdat de verhouding met de geburen daar aanvankelijk Ier geleden heeft. Op dit ogenblik schijnt het ijs wel ge- ken te zijn. Hiervoor hebben vooral een aantal initiatieven de ruime kontakten met andere klubs gezorgd. >hlMikisklub ontsing men een delegati afe arJMUM EN MAXIMUM erjiitiatieven werden vroeger i, bri gekelderd door het ge- aan een degelijke akko- airtatie. Op 21 december fa* mocht Mikis eindelijk de Rwe lokalen in de Nieuw- tajstraat betrekken. Indruk kend groot is het er niet er het minimum aan ruimte sdt maksimaal uitgebuit. De z^ijvoorbeeld fungeert tege- •tijd als toon- en sportzaal orljjl het kafé in een mum van Tot gespreks- of filmzaal imgetoverd worden. Dat is j g ook want elke week ver- Mikis een druk pro- ima. Voorzitter De Smet: l_| moeten hier veel aan im- iatie doen. Vroeger wa- lokalen immers enkel op raag en zondag open. Nu ten de mensen hier ook op Isdag- en vrijdagavond te- I. Zaterdagnamiddag en lagvoormiddag houden wij bor het jeugdatelier», ms denkt dus aan jong en NoOp 1 juni vorig jaar orga- irvrde de klub de Internatio- ivetiag van het kind. Het suk- vas een aansporing om dit ireriment verder te zetten. ol ook moeder- en vader- Mworden gevierd, i' r ^naast hebben geregeld ^reksavonden plaats in diverse sociale en poli- w problemen worden be- |eld. Opvallend is dat (pp ruimte aan andersden- ,ien wordt geboden. Ver- xjdene priester -arbeiders asters hebben reeds heel fla van de Hongaarse ambassade. JM wat interessante voordrachten gehouden. Ook de plaatselijke toestanden worden belicht. Een reeks lezingen in het kader van de fusie (waaraan o.a. ook stadssekretaris Chris Willems zijn medewerking heeft ver leend) zijn daar het bewijs van. In maart e.k. zal trouwens het gewestplan Aalst nog eens be sproken worden. NATIONAAL NIET ERKEND... Toch moet deze bedrijvige klub het zonder subsidies stellen. Niettegenstaande haar lid maatschap bij het Masereel- fonds en de Socialistische en Vlaamse Federatie van Jeugd tehuizen wordt ze immers niet erkend door het Ministerie van Kuituur. Voorzitter De Smet: «Dat is heel jammer. Officieel heet het dat een nationaal sta tuut afhankelijk is van het aan tal leden, hobbyklubs en in- stuifruimte. Paul Claus, de broer van de vroegere sche pen, heeft ons echter een le lijke pad in de korf gezet. Door onze gebouwen een partij lokaal te noemen, werden we automatisch voor staatssteun uitgesloten. Nochtans ken ik in Vlaanderen drie jeugdklubs die slechts 30 leden tellen en toch permanent door een gesubsi dieerde verantoordelijke geleid worden». Van de stad ontvangt het Mikis-centrum jaarlijks de ronde som van 1.000 F. wat zoveel is als de symbolische frank. Over de jeugdpolitiek in Aalst is voorzitter De Smet trouwens niet te spreken: «De vroegere jeugdraad is geli- kwideerd en vervangen door een stel marionetten.» MAAR OP DE «INTERNATIONALE» TOER Mikis ziet het nochtans zeer ruim en ontving reeds een aan tal hoge^ gasten. Onder hen treffen wé de ronkende namen aan als Alberto Neto (leider van het Angolese Bevrijdingsfront M.P.L.A.) en Fania Davis (zus van de beruchte Angela). Maar de jongste tijd wordt meer aan dacht besteed aan het voorstel len van een reeks landen. Dit gebeurt tijdens de weekends en zo kon 't Aalsters publiek reeds kennis maken met dele gaties uit Bulgarije, Polen, Roemenië, Frankrijk, Spanje (er wonen vrij veel Spanjaar den in het Aalsterse) en Portu gal. Telkens ging dit gepaard met films, voordrachten en een stukje folklore. Dezelfde ingre diënten vonden we ook vorige week ter gelegenheid van het Hongaars weekend terug. Nadat vrijdagavond reeds een vijftal films over dit weinig be kende land waren gedraaid, trad zaterdagavond de dans groep Kulacs op in aanwezig heid van de Kulturele Attaché van de Hongaarse ambassade in België. Ze gaf een bloemle zing uit het rijke Magyaarse zang- en dansboeket waaruit wij graag de Transylvaanse dans en rekruteringsdans ont houden. Een professionele vertoning werd het niet maar wegens plaatsgebrek kon slechts de helft van de groep optreden Hoewel deze Hon gaarse immigranten jaarlijks tijdens de zomervakantie naar hun land terugkeren, zijn ze wellicht te ver van de folklore- bron verwijderd om hun land- genotendansers te evenaren. De meest opvallende figuur onder hen was 'n omvang rijke jongeman die vlot Frans sprak en op de koop toe over een goede, zij het weinig gekul- tiveerde, basstem beschikte. In een ware Bobbejaan Schoeppe stijl nam hij het pu bliek mee op de tonen van een Angelsakssisch «Joepijaja joepijoepi jejeje» wat wij eerlijk gezegd van een Magyaar niet zo duidelijk verwacht hadden. Vermelden we tot slot nog de naar ons gevoelen weinig inte ressante fototentoonstelling in de hall van de Mikisklub. Het kontaktcentrum heeft beslist reeds interessantere dingen getoond. Dit doet echter geen afbreuk aan de verdiensten van het bestuur dat op 3 april met een Engels weekend zal uitpakken. J.A. Poëzie met I grote korrel Deel I: Holderdebolder de feestneus lag op zolder. Er hangt beslist konfetti in de lucht en als straks de kwik wat hoger op zal kmipen in de Celsiusbuis dan is er geen ontkomen meeraan. Het zal gaan sneeuwen beste vriend en liefste vriendin, duizend en duizend gele en blauwe en rode en vulgair-witte papie ren vlokjes, vriend en -in. De sneeuw koningin is 'n kamavalisteOok zij haalt nu al de feestneus uit de rommel- doos op zolder. Of hangt die bij u als een kostbaar ornaat naast de dassen aan de kastdeur? Oh hum naast de bh's op de tweede plank? Wel nee, de feestneus hangt aan de kapstok (A.B.N.: aan de knaap) naast de pun tige hoeden. Want als straks Karnaval aanbelt en je haastig de deur uitgaat dan is de pret zo groot dat niemand nog zal geloven dat jouw blauw-roze neus blauw-roze is van de kou. Wel nee, straks staat Karnaval op «Rio- de-Janeiro» - temperatuur of niet mis schien? En laat ze in Dendermonde maar kastanjes poffen en wanne wijn drinken. Hier spelen bier en plezier geen verstoppertje! -Heer veileken van kop tot steert is zonder oeverdroiven 'n Klein model van 't Oilsjters peerd Lotj ze mor anders schroivcn In Oilsjt es 't Peerd van Balatum En 't heer mor 'n kartonnen Ba groette windj vliegt 't biestjen om In 't derp van Dciremonne...- Deel II: Waarin de pauwen indianen worden... Terwijl tientallen Sterling Mossen en Jakie Iksen brocmbroempjes roepen in het botswagenpark, terwijl kleine en veel grotere kinderen zich verlekkeren aan de gesponnen suiker, terwijl de verhitte sfeer het opvrijen van hum verhmeisjes in de ban van een foei werpt, staat ons aller prins Johny te pronken naast andere pauwen zoals jawel -Boeven de stad 't Soynt de mèrt zè gat Stoot onzen droeven tettentoeren Vernilgelezjeird Half gekreveird Stootn door al jooren stom te sjoeren Moor da's m't geval Mè Karnaval Ten werdt de sikkeleir herboeren. Hè ziet de Sergant en de Marc Van Hoever en den Biskop Mè nc roei pelloever En Bcnnonieken as vooil Zjannct Oilsjt heid de blommekes booitcn ge- zetj Deel IIIwaarin Jan de voei! jannet je nodig heeft. Wanneer op zondag 29 februari de lange wagensliert zich als een lenige slang door de straten van onze Keizer lijke Stede zal bewegen, zorg dat je erbij bent. wanneer het Beltort 's maandags honderden ajuinen zal spuien naar de goudzoekers, zorg dat jij erbij bent; en wanneer dan dinsdag de vuil jannetten verwijten naar ie kop willen gooienzorg dat je erbij bent DE LESTE VOEIL JANNET 'n Oeitgevasjeld kJied van wit-blaat strépeksgoed 'n Slik gordoin genooid on en verslei- ten hoed En 'n aa korseistik rond 't loif ge- drooid Neen gedroeigdeen herik in voegel- mooit Azoei trekt Jan as vooil jannet deir Kanarval Al dertig joren, kier op 't kier was da 't geval En in zén ploenjeken da niemendalen kost Bleif Jan as léste maan op zenne post. En ieder joer azoei verkliedj trekt Jan nor 't stad Want anders heit 'm gienen vastelau- ved g'had In de windj en regen, geloik wa weir 't Kost hen ni schillen Jan trekt er deir En niemand heit as onze maan zoeiveil plezier A viert de karnaval nog op de aa ma- Mé te verwoiten in cafées en op de mert Da zélfs de zwerte maan er roeid van werd Mor deize keir heit onze Jan hem 't lest verkliedj Hoe da da kwam; het was hem toch zoei rap verlietj Want a liep verloeren voeiltj'hem al lien Onze vooil jannet hooi wél kénnen schrien 't Was zenne léste kier a voeiltj'hem nimmer thoois Veil vroeger dan gewoeintje trokt de Jan nor hoois En 'l is mé Jan da gingjer veir 't énje de stroot 'n Stikske karnaval verloeren goot. Appendix P.S.: de gedichtjes die geen gedichten zijn maar liedjestek sten (vandaar de grote korrel) werden ons bereidwilliu ter beschikking ge steld door het CORUM ALOSTUM IMPERIALE I000 x dank en een vroom vastenavondfeest aan al haar leden. Hopsasa Falderidera. René DE WITTE Werk van Mladen Dolovski (EL) ïheer, waarom was De J^post hier op 1 februari niet ^rezig Zo "n grootse talen- cht der stad Aalst, en dat men haast onopgemerkt Jijgaan». waren de woorden de- e Ie wij te horen kregen van "Aalsterse inrichter en Coiffeur Jacques en zijn lieftallige) echtgenote hflella, toen wij vrijdag II. 'O^ezig waren bij de plaat- mime, geschonken aan de agfaars. ">nVie waren de opmerkelijk- e^iamen tijdens de zang- isftrijd? ja ren drie kategorieën. On- P e 15 jaar werd de eerste r« weggekaapt door Renaldo da Aan, met een vertolking 'e^et lied: «Je veux être un ttfne». ei n die leeftijdsgrens ging 'ri skroning naar Jean Mer- met het nummer «You sUtys hurt the one you love». P derde reeks, aenre klein kunst, ging de 19 jarige Linda Van De Wiele met de bloemen lopen, door een sublieme ver tolking weer te geven van het thans wereldberoemde num mer van Leonard Cohen «Su zanne». De prijs van het publiek. Een plakket, geschonken door Mi nister Mevr. De Backer, in naam van het Ministerie van van Kuituur, ging eveneens naar Renaldo De Man. Tevens werden drie plakket- ten, geschonken door de stad Aalst, omwille van een lof waardige prestatie. Deze gin gen naar Martine Berrevoets, Frangois Van Oost en Alfons Verleysen. Al deze kandidaten werden begeleid door 't orkest «Ben ny Scott and the Big Benn», die een pluimpje verdient voor de puike orkestratie, en het gratis optreden. Dit omwille dat de avond door ging ten voordele van het hart patiënte Peterke. Ook de zaal Koszenclub werd hiervoor gratis ter beschikking gesteld door de Heer en Me vrouw Kennis, uitbaters, uit sympathie. De plaatopname met de be langrijkste talenten werd ver zorgd door studio festival, waarvan big-boss Lester (n.vd.r. van het duo Lester and Denwood) ons toelichtte dat de ■Koszenclub een zeer ideale zaal is kwa akkoestiek. Hier door werd deze zaal dan ook gebruikt als studio voor de op namen van de langspeelplaat. Wij hopen dat wij in de toe komst nog meerdere avonden als deze krijgen, om verborgen talenten hun kans te laten wa gen. De Voorpost wil hiervoor steeds in de bres staan. Maar laat de inrichters van dergelijke festiviteiten dan ook hun steentje bijdragen, door ons tij dig een seintje te geven op de redaktie. Hugo HEYNDRICKX Tot 15 maart is in de galerij Valerius De Saedeleer (Keizerlijke Plaats) werk te bezichtigen van een zestal Yougosiavische kunstenaars: Svastec, Zelko en Mladen Dolouski, Udiljak, Maricevic en Bahunec. Elk van hen bezit uiteraard een eigen stijl. Maar toch konden we ons niet van de indruk ontdoen dat er een gezamenlijke belangstelling aanwezig was voor eigen verleden en gebruiken. Een kunst die ergens etnotolo- gisch geïnspireerd is en daar door de specifieke kenmerken van land en volk sfeervol over draagt. Vooral Mladen Dolo vski boeide sterk; dis is echter een persoonlijke voorkeur want niets is meer relatief dan de naïeve schilderkunst. Svas tec bleek ons «te braaf». Mar- cevic, slechts met èén werk vertegenwooridgd, een aan een boom gekruisigde Christus in een haast visionair land schap, sprak sterk tot de ver beelding. Alles bij elkaar, een waardevol geheel, dat echter een aan passing van de toeschouwer vraagt; een inleven in de we reld van de kunstenaar. Een niet-universele kunst, maar niettemin boeiend. Tech nisch beperkt van middelen en toch sterk in het oog springend omwille van de direktheid der ekspressie en het gevoel voor kleurenkombi naties. Bijgaande afbeeldingen kun nen slechts een vaag idee ge ven van wat het in werkelijk heid is, evenmin als de woor den waarmede we het om schrijven. Een bezoek is de moeite waard. ANDRE DE GROEVE

De Voorpost | 1976 | | pagina 23