Vrije Tribune Aalst binnenkort bouwwerf! J; ONDERZOEK VAN HET SI GEWESTPLAN TE MELDER'! 2 - 20-2-76 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. PARTICIPATIE Op 30 januari jl. verscheen in «Vooruit» een interessante bij drage van de Oostendse BSP- volksvertegen woord iger A. Laridon onder de titel «De politiek strategie van de BSP». De auteur vertrok hierbij van de historische tweespalt in de socialistische rangen tussen «participationisten» en «opposi- tionisten», tussen degenen die door deelname aan de macht een stuk van de ideologie willen realiseren, ook al moet daarvoor een compromis worden aange gaan. en degenen die de ideologie niet willen laten be smetten en enkel aan de macht willen deelnemen, wanneer zij de zekerheid hebben dat de eigen ideeën zullen uitgevoerd worden. Over 't algemeen zijn de Vlaamse socialisten meer ge opteerd voor een deelname aan de macht, terwijl de doctri- nairen. de «zuiveren», in grote mate te vinden zijn in Wallonië: het Waals socialisme wordt trouwens als meer strijdbaar aangezien dan het Vlaamse en dat zal wel niet alleen te wijten zijn aan de affiniteiten met het Franse socialisme. De vraag moet evenwel worden gesteld of de meer pragmatische Vlamin gen met hun visie niet meer hebben bereikt. In de huidige politieke context moet geen enkele partij hopen op een volstrekte meerderheid. De socialisten hebberv nog slechts een vierde van het kiezerskorps achter zich en de evolutie van de laatste jaren wijst er niet op dat de BSP hier veel verbetering mag verhopen. A. Laridon schijnt zich goed be wust te zijn van deze situatie, want «wij willen de maatschap pij veranderen, wij willen het geleidelijk doen telkens eer zich eeii gelegenheid voordoet, d.w.z. telkens als we deelnemen aan de macht», en hierop verder door bomend schrijft hij dat de oppositie geen doel op zich mag zijn. maar een middel: «noch de meerderheid van de bevolking noch de meerderheid van de arbeiders zien enig heil in de oppositie om de oppositie». V olksvertegenwoordiger Laridon legterde nadruk opdat de BSP een partij moet zijn die regeringsverantwoordelijkheid moet nastreven en hij gaat hierbij nog verder waar hij stelt dat uitsluitend de CVP de aangewezen partner is om een «eindweg in de goede progres- sistische richting te kunnen evolueren». A. Laridon die ook schepen van Oostende is. in een Coalitie met de CVP. weet derhalve uit ervaring dat beide partijen inderdaad zonder al te zwaarwichtige compromissen samen heel wat kunnen verwe zenlijken. Levensbeschouwelijk liggen de accenten vaak wel eens anders, soms diametraal tegen over mekaar, en met de doctri- nairen uit het socialistisch kamp valt er alsdan niet te praten. Wij geloven ook niet in de alléénza- ligmakende Staat, evenmin als Wij ons willen verbinden met de liberale ekonomie en haar excessen. Uitgaande van de bekommernis voor het lot van de mens als individu en vooral van de zwakkeren onder hen is er een gulden middenweg te vinden. De geschiedenis zal moeten uitmaken of de socialisten in 1974 geen onvergeefelijke flater hebben begaan, toen zij weiger den een coalitie met de CVP aan te gaan. Maar het ware luidop dromen te denken dat de ekonomische moeilijkheden van nu alsdan zouden weggebleven zijn. De kans zat er misschien in om vlugger over te gaan tot de nodig geachte ingrepen, terwijl nu veel tijd is verloren gegaan. Een meerderheid onder de socialistische leiders heeft twee jaar geleden bewust de oppositie boven de participatie verkozen maar het heeft de BSP helemaal geen baat bijgebracht. Wij zitten al volop in de voorbereidingsperiode van de gemeenteraadsverkiezingen en voor de ernstige politici, ook op gemeentelijk vlak. betekent dit dat de meeste aandacht moet gaan naar een programma, waarmee wij onze nieuwe ge meenten willen uitbouwen. Door de nieuwe strukturen liggen de kaarten wel eens door elkaar; doch er wordt nu een unieke gelegenheid geboden om te bewijzen dat wij ons kunnen optillen boven de dorpspolitiek en onze gemeenten in de komende jaren een totaal ander gelaat geven. Dertig jaar CVP-participatie heeft bewezen dat de man datarissen van de Christelijke Volkspartij deze nieuwe en meer verantwoordelijke taak aan kunnen. Ons programma zal dan ook in die optiek worden opgemaakt. Personen zijn en zullen steeds belangrijk zijn, maar op de allereerste plaats komt her programma. Ook bij coalitevorming. HUBERT VAN WAMBEKE WELK HERSTEL? Eindelijk is het dan zover! Het zogenaamde «herstelplan» van de ploeg Tindemans ligt ter bespreking voor in het parle ment. Na maandenlang ge treuzel en eindeloze touwtrek kerij tussen de regeringspart ners, is deze katholieke- liberale regering dan toch klaar gekomen met haar oplossin gen voor de huidige crisis; een, crisis, laten wij het niet verge ten, die uitgegroeit is tot de ernstige van de naoorlogse pe riode. Onder «herstelplan» verstaat men letterlijk een plan tot her stel van onze ekonomie. In werkelijkheid gaat het om gans wat anders! In feite is dit herstelplan een SOBERHEIDSPLAN!!! In moeilijke tijden zoals deze, waar de gewone man het reeds moeilijk heeft, treft het herstel plan in de eerste plaats hen, die het niet breed hebben. Een eerste staaltje van een derge lijke regeringspolitiek was de door het parlement gejaarde programmawet, waarvan de sociaalgerechtigden het groot ste slachtoffer werden. Nu is de arbeidende bevolking en meer algemeen, al degenen die met werken hun brood moeten verdienen, aan de be urt. De filosofie van dit regerings ontwerp is eenvoudig. Vermits er krisis is, moet er gematigd worden, aldus de re gering en patronaat. Wanneer zij dan spreken van «herstel len» denken zij in de eerste plaats aan de lonen en de wedden. Maanden aan een stuk hoorden wij hetzelfde lied je: de lonen in ons land zijn veel te hoog, de konkurrentie met het buitenland komt daardoor in het gedrang. De loonkosten zaten het patro naat reeds lang in de maag. Vandaar de heftige aanval, en kele maanden terug op ons systeem van indekskoppeling, dat, vergeten wij het niet, één van de belangrijkste verwezen lijkingen is van de arbeider sbeweging. Nu is het opvallend stil gewor^ den in de hoek van het patres naat. Hun vertegenwoordiger verklaarde zondag onomwon den op de TV, dat hij relatief tevreden is over de loonmati ging, zoals deze is ingeschre ven in het herstelplan van de regering. En terecht! Het principe van de vrije on derhandelingen tussen de so ciale partners, voor het afslui ten van kollektieve arbeidso vereenkomsten, werd met de voeten getreden. De bepaling van "het herstel plan, dat voor iedere frank loonsverhoging die afgedwon gen wordt, de patroon daaren boven 2 frank moet storten in een kas die het brugpensioen zal financieren, zal voor gevolg hebben dat in 1976 er praktisch geen loonsverhogingen en an dere voordelen zullen worden toegekend. Een gevaarlijker precedent is ongetwijfeld de niet- indeksering van de wedden boven de 40.250 frank per maand. Het gaat hier op het eerste gezicht, om relatief hoge inkomens, maar wie durft te verzekeren dat, nu aan het principe werd geraakt, men morgen niet verder zal gaan en ook de lagere lonen en wedden aanpakken? KRUIMELS VOOR DE VAK BONDEN... De regering heeft weliswaar enkele toegevingen gedaan aan de vakbonden. Zo werd het principe van het brugpen sioen aanvaard. Wat de moda liteiten betreft zijn er echter heel wat negatieve kanten: werknemers in kleine onder nemingen (en dat zijn er tens lotte een 700.000) en de open bare diensten komen niet in aanmerking voor een brug pensioen. De ingang van het brugpensioen blijft beperkt tot 62 jaar voor de mannen en 58 jaar voor de vrouwen. Ook voor de ruim 120.000 jonge werklozen van dit ogen blik zijn er weinig perspektie- ven. De zogenaamde stages in de ondernemingen van deze jongeren, zoals voorzien in het herstelplan, betekenen in de praktijk dat zij tijdelijk uit de werkloosheidsstatistieken ver dwijnen en dat de patroons zul len kunnen beschikken over enkele duizenden goedkope arbeidskrachten. MAAR NIEUWE WINSTEN VOOR HET PATRONAAT Om uit de crisis te geraken re kent de regering op de privé- investeringen. Het is echter duidelijk dat de privé-sektor slechts bereid is te.investeren, wanneer er nieuwe winstvoor uitzichten zijn. En het herstel plan zorgt daarvoor: bv de niet-indeksering boven 40.250 is een kadeau van 8 miljard, ook moeten de bazen in 1976 geen bijdragen betalen voor kredieturen enz. En welke waarborgen geven de patroons, in ruil, inzake te werkstelling? Geen! Het her stelplan waarborgt wél de win sten van het patronaat maar riiet de tewerkstelling van de werknemers. Het klinkt belachelijk, wanneer de katholieke minister van ekonomische zaken in de ka mer van volksvertegenwoordi gers verklaart dat deze rége- ring vastbesloten is de struktu- rele aspekten van de cnsis aan te pakken, o.m door de oprich ting van een publieke holding (in welke mate is die publiek?) en de inschakelin van de hol dings bij de ekonomische planning. Dit herstelplan is eens te meer het bewijs, dat zij die het in dit land voor het zeggen hebben geen planekonomie willen en de grote verdedigers blijven van de volledige vrijheid van de vrije ondernemingen met alle gevolgen van dien. Een andere maatschappij- opbouw, via echte struktuur- hervormingen, zal het mogelijk maken én een degelijke te werkstelling én hoge lonen voor onze mensen te waarbor gen! CARLA GALLE COMMUNAUTAIRE GESPREKKEN MAAR VOORALAANDACHT VOOREKONOMISCH HERSTEL! Het voorbije week-end was gekenmerkt door verrassende communautaire gesprekken die gegroeid zijn uit het geheim beraad over de staatshervor ming. Het bruiste van pogingen om een vergelijk te vinden voor onze gemeenschapsmoeilijk heden en dat alles op een ogenblik dat in het Parlement de herstelwet aan de orde is. Men kreeg de indruk van een kleine paleisrevolutie die mis schien grote gevolgen zou ken nen. Inderdaad, een politieke krisis die uit deze besprekingen 7.ou voortvloeien, en rekening houdend met de ekonomische moeilijkheden, zou ons kunnen leiden naar de katastrofale toestand van Italië. Gelukkig is tot heden de Regering niet bij deze bespre kingen gemengd althans op officiéél vlak. Indien echter een communautair akkoord tot stand zou komen, dan dient daaraan zeker een verruiming van de meerderheid te worden gekoppeld en een wijziging in de Regering door opname van de beide extreme taaipartijen F.D.F. en V.U. En zeker zal de toetreding en de uitbreiding van de Regering met nog twee partijen niet de stevigheid van het bewind versterken. De vraag die men zich kan stellen is of het allemaal zo een loop zal nemen. Inderdaad, het ontwerp-akkoord dat vandaag opnieuw ter sprake is, gelijkt zeer veel op de basisdokumenten van - de besprekingen te Steenokkerzeel. En naar blijkt zal ook nu hierover geen akkoord worden gevonden voor al als men de reaktie in de Vólksuniekringen ziet op het voorstel van hun voorzitter, die een spel van «alles of niets» speelt. Het aanvaarden van het ontwerp-akkoord zou voor de V.U. betekenen dat ze een deel van haar programma moet prijsgeven voor een regerings deelname en ministerzetels, hetzelfde kan ook gezegd wor den voor het Brusselse F.D.F. Zullen deze taaipartijen deze politieke moed opbrengen? Anderzijds zou het mislukken van een gemeenschapsakkoord niet verheugend zijn voor de toekomst en zeker niet met het oog op de komende gemeente raadsverkiezingen, waarvoor nog 8 maanden resten. Be treurenswaardig is dat bij deze besprekingen er geen vooraf gaand overleg tussen Vlaamse en Waalse partijen is voorafge gaan. ingevolge de weigering van de B.S.P. Hopelijk echter zal men echter bij al deze diskussies geen tijd verliezen en oog blijven hebben voor de gemeenschappelijke problemen die aan de ekono mische krisis verbonden zijn. De inflatie en de werkloosheid moeten in de eerste plaats de aandacht hebben en bestreden worden door het bewerken van ons ekonomisch herstel. DIANE D'HAESELEER BIJ DRIE KORTE BERICHTEN Drie berichten in de dagbladen tijdens de eerste week van fe bruari: Op het einde van 1975 wa ren er bij het Staatssekretariaat voor Vlaamse Streekecono- mie, in de dienst «knipperlich ten», 115 dossiers van Oost- Vlaamse bedrijven in moeilijk heden binnen. Het betreft 13.644 arbeidsplaatsen Oost-Vlaanderen komt daar mee aan de kop van de Vlaamse provincies. West- Vlaanderen 73 ondernemin gen, Antwerpen 50, Limburg 49 en Vlaams-Brabant 40. Overal met minder en zelfs aanzienlijk minder bedreigde werkgelegenheid; In 1975 werden er door de Oost-Vlaamse Koophandels rechtbanken 168 vonnissen van faillissementen van hande laars en handelsvennoot schappen uitgesproken en ge publiceerd; Bij de «Union Allumettière» te Geraardsbergen werd door de direktie bekendgemaakt, dat een zeventigtal vrouwelijke arbeidskrachten met ontslag bedreigd worden, als gevolg van een afname van de uitvoer en de daling van de binnen landse markt. Een zeventigtal arbeidsters is reeds tijdelijk werkloos. Er wordt met de vak bonden onderhandeld. Genoeg om er nogmaals op te wijzen, dat we nog niet aan het einde van de krisis zijn, en dat zelfs van een min of meer gun stige kentering, met dewelke de ministers steeds weer uit pakken, geen sprake is. Wij hebben hier reeds menige keer dik onderstreept dat de huidige krisis de ganse kapita listische wereld treft, en dat het dus niet opgaat ze voor te stel-' len als een gevolg van de poli tiek der regering Tindemans - De Clercq Maar we hebben al even dikwijls geschreven, dat dit niet betekent dat deze rege ring er niets kan aan doen, dat ze met haar huidige politiek vrij-uit gaat, dat ze geen schuld draagt in de OMVANG die de werkloosheid in ons land neemt. Vooreerst moet gezegd, dat het feit dat Oost-Vlaanderen 3n de Denderstreek zo zwaar worden getroffen, onbetwist baar het gévolg is van de poli tiek sedert jaren door de opeenvolgende regeringen gevoerd. De Denderstreek is sedert tientallen jaren een slaapgewest en een reserve aan arbeidskrachten voor Brussel geweest. Er is niets be langrijks gedaan om bij de ver dwijning van de schoen- en tekstielnijverheid het verlies aan werkgelegenheid te kom- penseren. Men heeft de gel- dmuur ongekontroleerd zijn gang laten gaan, méér, men heeft er hem zelfs bij aange moedigd. Enorme uitbreiding van andere centra, de Dender streek die industrieel werd af getakeld. Alhoewel dat we het van die zijde niet verwachten is het toch wel het vermelden waard, dat de onlangs onder nomen prospektiereis naar de USA voor het aantrekken van investeerders voor Oost- Vlaanderen, geen enkel inves teringsdossier opleverde... En de regering Tindemans - De Clercq zoekt het in een «her stelplan» dat tot meer sobver- heid voor de werkers moet lei den, en waarbij in feite in eerste instantie de vrijwaring van de belangen en de toegenomen winsten van de trusts en de multinationals op het oog wor den gehouden. De «patatten- krisis», waarbij men om de stijging van de indeks en de aanpassing van de lonen te be letten, van ons aller geld een tussenkomst betaald aan de invoerders, is daar nog eens een treffend voorbeeld van. De door de KP en de vakbon den voorgestelde maatregelen ter kontrole op de grote onder nemingen en hun winsten, voor de verkorting van de werkduur en de verlaging van de pensi oengerechtigde leeftijd, vinden bij de regering geen gehoor, daar waar zij nochtans in sommige andere kapitalisti sche landen, zij het dan zonder ingrijpen tegen de geldmuur, wel gedeeltelijk worden toege past. En soms met bepaalde resultaten. We verwerpen zeker de hou ding van sommigen die de za ken voorstellen alsof het vol doende zou zijn te kunnen meepraten of meebeslissen met dezelfden die het vandaag voor het zeggen hebben, sommige scherpe hoeken af te ronden, om aan de krisis een einde te stellen. We menen dat de arbeidersbeweging verder moet zien, en zich als objektief moet stellen de hefbomen in handen te krijgen om diep gaande hervormingen van het systeem te kunnen doorvoe ren. Maar de aktie moet met de werkers gevoerd worden, ver trekkend van wat snel kan af gedwongen worden, om met versterkt vertrouwen en gro tere macht de strijd voor ho gere objektieven te kunnen doorzetten. De week van de werkloosheid door de KP gevoerd gaat in die zin, maar we zouden ook in ons gewest verder staan, indien het geheel van de arbeidersbewe ging zich gezamenlijk voor een dergelijke aktie wou inzetten. Hoe lang nog? Ray DE SMET alle duidelijkheid gezegd: Nie mand moet op de Vlaams nationalisten rekenen om de toegevingen van de regering Tindemans aan defranstaligen opnieuw af te kopen met Vlaamse grond en Vlaamse mensen! Onder een dergelijk misselijk-makend kontrakt zj een Vlaams-nationalist handtekening niet! Gistei^ niet, vandaag niet en nooit ni Dat is, meen ik, duidelijk o noeg en het is overbodig dal aan wat dan ook toe te voegel WILLY COBB Alfa ise GEEN TOEGEVINGEN MEER! Reeds meer dan een halve eeuw bepleit het Vlaams- nationalisme de enige oplos sing die verdedigbaar is voor het Belgisch nationaliteiten vraagstuk: Het tweeledig fe deralisme. Even zoveel jaren heeft men de nationalisten in Vlaanderen uitgescholden voor scherpslijpers, ekstremis- ten, karaktergestoorden, door dravers, enz., enz. De rechten van de Vlamingen in dit land hadden geen federalisme no dig. Men zou het allemaal wel in orde krijgen in het kader van de unitaire staat. De waarheid is, en iedereen weet dat vandaag zo stilaan wel, dat de Vlamingen hun rechten helemaal niet hebben gekregen. Niets is in orde ge komen in het kader van de Be lgische eenheidsstaat. Inte gendeel, de bonzen van de traditionele partijen hebben toegeving op toegeving gesta peld, maar vooral rond Brussel, dat vandaag een waterhoofd geworden is waarmee ieder een nu de grootste moeilijkhe den heeft. Dank zij de toegeeflijkheid en de ruggegraatloosheid van de Vlaamse politici uit de zgn. tra ditionele partijen hebben we ja renlang dezelfde komedie meegemaakt: Vlaanderen speelde voortdurend mensen, grondgebied en macht kwijt, terwijl de franstaligen in dit land nooit iets prijsgaven, tenzij en kele schijntoegevingen of iets dat ze ons voordien zelf ontsto len hadden. Een typisch voor beeld van die traditionele poli tiek vormt de zaak van de facili teiten in de zes gemeenten rond Brussel die met dit onzalig stelsel gezegend werden. Die faciliteiten waren oorspronke lijk bestemd om de franstaligen in die zes gemeenten toe te la ten zich in de Vlaamse ge meenschap in te schakelen. Na verloop van jaren moesten die faciliteiten eigenlijk ver dwijnen. En wat zien we van daag? Plots zijn defranstaligen bereid die faciliteiten op te ge ven, maar dan enkel op voor waarde dat de Vlamingen op nieuw betalen met een reeks wijken en stukken van ge meenten rond Brussel. Het spreekt dan ook vanzelf dat de Volksunie op een derge lijke koehandel «Neen!» heeft gezegd en op een dergelijke koehandel «Neen!» zal blijven zeggen. En het is meer dan schijnheilig vanwege een deel van de Vlaamse kranten het zo voor te stellen alsof het de Volksunie is die de invoering van het federalisme aan het blokkeren is. Het is niet de VU die het probleem heeft laten rotten! Het is niet de VU die ermee begonnen is Brussel uit te bouwen tot een derde macht in dit land! Dat heeft de regering Tindemans gedaan, gesteund door de Vlaamse CVP en door de Vlaamse PVV. Daarom weze het volgende in Staatssekretaris D'Haeseleer maakt het waar. De Aalsterse rijksscholen kwamen herhaaldelijk in de aktualiteit in verbij met de slechte toestand van lokalen, gebouwen en de te enge behuiziè Staatssekretaris Louis D'Haeseleer heeft een grondige studie gemaakt alle rijksscholen en diende te konstateren dat heel wat veranderd kon wordj Met een goed gedokumenteerd dossier is hij zijn vriend de minister onderwijs gaan spreken. Thans mocht de heer D'Haeseleer een gunstig all woord ontvangen. In het Koninklijk Atheneum zullen de negen nieuwe lokalen samen met de oude volledig ingenomen worden door het V S.O en de lagere school. Het in ternaat zou ondergebracht worden in het centraal internaatsgebouw, domein Schelfhout en in de voorlopige lokalen in het Koninklijk Lyceum In het Koninklijk Lyceum aan de Pont straat komt de middenschool en een wijkschool gehecht aan de rijkslagere- school Eikstraat In het park De Vis zul len prefab lokalen opgericht worden ten behoeve van de wijkschool en de ate liers van de middenschool. De ingang langs de Klapstraat. nu parking, zal moeten toegebouwd worden. Eveneens wordt de mogelijkheid onderzocht om daar een refter en opwarmkeuken te in stalleren De prefab gebouwen dienen klaar tezijn op 1 september 1976. Langs de Hoogstraat komt een nieuwe vleugel. Er is gebleken dat het nodig is ook hier het internaat elders te huisvesten om tot de sloping van de paviljoenen te kunnen overgaan ten voordele van nieuwbouw. Rechtover het Koninklijk Lyceum zal een parking komen. De aanbesteding van een klassenvleugel voor de H O.R.I.H A.N. op de Keizerlijke Plaats zal plaats hebben op 1 april 1976 De ondergrondse parking in de Rijksla- gereschool Eikstraat zou vervangen worden door een oefenzaal gedeeltelijk onder, gedeeltelijk bovengronds, met op de verdieping een restaurant en keu ken IÜr Aanbesteding van deze werken voorzien voor eind 1976. Het Rijksit tuut voor technisch onderwijs aanl Ledebaan zal verder voltooid wordL, Uit het Hoger Rijksinstituut voor Tel-, nisch Onderwijs aan de WelvaartstrJJ dient de observatiegraad verwijds^) Observatiegraden van de H.R.I T o] R.I.T.O. worden ondergebracht gebouw op de terreinen in de Hai manstraat De heren D'Haeseleer Croo zijn van mening dat dit de gei ste plaats is om reden dat de af! van dit terrein evenver gelegen is beide scholen (minder dan 5 minutq De speciale lokalen en ateliers van d»*' technische scholen kunnen zo ter t is schikking blijven van deze nieuwe n^s denschool die ook refter en keuken; krijgen. Eind 1976 zullen hier een air tiental nieuwe lokalen worden ingePe men. Een rijkslagereschool zal worijnj opgericht in de Haeltermanstraat rijksmiddelbareschool in de Binnt straat zal bijkomende klassen kunn gebruiken tegen 1 september I976iei De nodige schikkingen worden getif fen opdat het Centraal gemengd in»ei naat bij de aanvang van het nietL schooliaar reeds zou kunnen funktiof' ren Eindelijk zullen de rijksscholen te A)r over een degelijke akkomodatie :n schikken. 'V( Roel VAN DE Plf1- »P bo Vervolg van blz. 1 met ook de huizen erbij die nog niet op het kadasterplan, (dat normaal twee jaar achter is), garages, bedrijven, hoeven, ge bouwen, scholen, winkels, kerk, bossen enz. Verder beantwoordde Paul Stockman verhelderend op de vele afgevuurde vragen doch dit in extenso vermelden zou ons te ver leiden. Inlichtingen hierom trent kan U steeds bekomen bij het gemeentebestuur of bij de Groep Raldes. p.a. Smekens Pauls, Ten Berg 77, 9300 Aalst, (tel.: 053/21.77.62) SCHEPEN MATTENS AAN HETWOORD De volgende dag was er in de turnzaal de vergadering die uitging van het gemeentebe stuur die ruim 75 belangstel lenden lokte/ Uiteraard kwam hier voor dezelfde materie een en ander aan bod dat heirboven reeds vermeld is en ik dus niet meer herhaal. Na het ontstaan van het gewest plan even historisch te hebben gesitueerd en erop gewezen te hebben dat het een ekonomisch, sociaal en een esthetisch aspekt vertoont komt Jos Mattens tot de hoofdprincipes van het gewest plan, waarmee in ons land begonnen werd aan de ruimte lijke ordening in tegenstelling met andere landen waar een nationaal plan de basis vormde. HOOFDPRINCIPES 1. Bescherming van groene ruimten en waardevolle land schappen. 2. Versnippering'van bestaande open ruimten en van land bouwgronden beletten. 3. De gemeenten aanzetten tot het opmaken van gemeentelijke aanlegplannen. 4. Bouwgronden groeperen rond woonkernen en scholen en niet meer langs de verkeerswegen (lintbebouwing) 5. Verkeersverbindingen ver beteren. DE BODEMBESTEMMING TE MELDERT De verschillende zones worden vermeld met steeds aanduiding van deze zones op het gewest plan overgebracht op een ka dasterplan. 1. Woonzones: afhankelijk van de bestaande bebouwing, de sociale voorzieningen, de opvul lingen en de aantrekkingskracht van de gemeente. a. woonkernen. b. Woonuitbreidingszones waarvoor eerst een gemeentelijk plan moet worden opgemaakt. Dit zijn zones die nog moeten bouwrijp gemaakt worden. Een groep niet sociale woningen vordert snel en reikt naar zijn realisatie. De schepen voorziet ook een tweede zone tussen de Dorp straat met verlenging langs de Stevensveldstraat en de Zwane- veldweg waar waarschijnlijk oi 32 huizen zouden komen. Dipo natuurlijk nog toekomstmuzilr maar belangrijk is dat defle grond er voor voorbehoud|d; blijft. v c. Woongebieden met landeliK karakter. na lts 2. Rekreatiezones: o.a., op f»P' Lochteveld voor verblijfsrekrd" tie (chalets) in tegenstelling b< met Moorsel metdagrekreatie.™" 3. Groenzones en natuurgebL. den El 4. Landbouwgebieden en "PtF ruimten: Meldert telde verledf jaar nog 81 landbouwers die e4oi oppervlakte van 400 ha, zijnen- de helft van Meldert, bebóuweik |tc WIE MOET EEN BEZWAARJq SCHRIFT INDIENEN? 1. U heeft een parceel in her woongebied: U doet niets. 2. U bezit een perceel buiten hftc woongebied dat deel uitmaa ;r van een niet-vervallen en niqR geschorste verkaveling: er geen probleem. Bebouw i verkoop het perceel echter vót het verval want het is onwaaj schijnlijk dat de verkaveling!— vergunning zal worden verlengt 3. U heeft een stedebouwkundij] attest van na 15.2.71 of ee princiepsakkoord van vólc 15.2.71 waaruit blijkt dat U maj0l bouwen: voorzichtigst is het vag,, een bezwaarschrift in te diene|rn want zuiver juridisch zijn dei^, stukken onvoldoende. Voeg b sl het bezwaarschrif een fotokop van attest of princiepakkoord. s 4. U heeft een notariële akte vaL.c vóór 15.2.71 waaruit blijkt dat 1(| het stuk gekocht heeft a tg bouwgrond (bouwland is ie anders, dat is landbouwgrond). Doe een bezwaarschrift in m< fotokopij van de akte. ,n Zo het stuk ligt langs een ni< uitgeruste weg heeft U weini 0[ 5. U heeft een perceel palen aan een blinde gevel van ee woning gebouwd na 1950: die i": een bezwaarschrift in. Nodi blijkt een oppervlakte van 6 are minimum en een afstand va 'j 4m. van de zijgrens. 'l 6. U heeft een perceel dat dei uitmaakt van een huizengroe •- langs één zijde van een goe uitgeruste weg: de vroegei regel, opvulling tussen twe recente gebouwen op minde dan 50ni. afstand, vervalt. Mil te voldoen aan vele criteria ka U sukses hebben. Te bevrage .- voor elk afzonderlijk geval. 7. U heeft een perceel buiten he woongebied: indien U gee landbouwer is of uw hoofdin kopen niet uit de landbouv haalt mag U uw woning nie herbouwen tenzij in sommig gevallen. Voor landbouwers is e geen probleem mits enkel normen in acht te nemen.

De Voorpost | 1976 | | pagina 2