OUDE KARNAVALGROEPEN HALEN HERINNERINGEN OK VERDWENEN MAAR NIET VERGETEN N 4 - 20-2-76 - De Voorpost een nieuwe aanleiding om liet ge beuren te Ronse tijdens de Karna val te Aalst op hun manier weer te geven. Er kwam zelfs een meka- nowagen bij te pas en een hele reeks kleine fietsen, die onderweg ook wel eens echt dienden ge maakt te worden. Voor het eerst maakten de lachers toen gebruik van polyester koppen. Vosse kilo in een grote bierton (nog niet de oorspronkelijke reus vosse killo) was een ander idee om aan het publiek voor te stellen. Voorafgegaan door reuze gen darmes en omgeven door wande lende kilo's moesten het geheel van bier en gewicht voorstellen. De lachers, die al heel wat erva ring hadden met ont weipen, brachten ook een wagendie oor spronkelijk bedoeld was om een koning karnaval uit te beelden, die rijkelijk zou strooien met ka ramellen. En in feite was het de bedoeling om de toen populaire Antwerpse komieken, de wood peckers, op deze wagen te krij gen. Een van hen weigerde echter mee te werken aan de idee van de lachers. ALS DE KAT VAN HUIS IS Een kat vangen is een zwaar probleem. Wij hebben driemaal een poging moeten ondernemen om «de kat» in een artikel te kunnen verwerken. De wijk «de kat» is immers geen karnavalgroep. Het is een entiteit, die bijzonder aktief is en eenmaal per jaar op zoek gaat naar verloren maandag. In de jaarlijkse optocht treffen we nochtans steevast -de Kat» aan in de zondagse stoet. De Kal is een overgebleven stukje folklore, die naast majoor Cans van de wijk Karmelieten opstapte. Net als de wijk Houtmarkt. Thans is een kavalkade zonder Kat ondenkbaar. Wanneer we in de geschiedenis teruggrijpen, was het Roeland Jan, die vóór 1937 een kat maakte en met de reuzen meeging. De oorspronkelijke kat is weg. Ze bestaat niet meer. Een feit is dat in 1921bij besluit van de gemeente raad, de reeds eerder geciteerde drie wijken als officiële kennis sen, waar ook vreemde foorreizi gers mochten een standplaats ver overen, erkend werden. Alleen de wijk Houtmarkt had geen reus. De reus «de Kat» gaat op dit ogenblik nog altijd steevast mede in de tra ditionele optocht. De kat zelf, als symbool van een aktieve wijk, heeft een hele ge schiedenis achter zich. Voorzitter Van Der Eist Gustaaf, 70 jaar en sinds 1937 feestleider en in 1950 voorzitter benoemd, kan hon-. derduit vertellen. Het gekende beest speelde een zeer grote rolMet de nodige ka priolen. Maar dat ligt met aan de voorzitter, noch aan de huidige mensen die er bestendig voor in staan, zoals ondervoorzitter. "Gits Leonard, sekretaris Domien Van Geit, schatbewaarder Kamiel Laurent en de leden Becqué Leon (tevens lokaalhouder) en De Buck Raymond. Wie het nog allemaal het best van allemaal weet, is voorzitter Van Der Eist Gustaaf, met meer dan 25 jaar ervaring achter zich. De Kat, die elk jaar mee opstapt, met vurige ogen en pikzwart, was onlangs aan een herschildering toe. Jammer genoeg maakte men er een gestreept beest van wit en grijs van, en gingen de vurige ogen teloor. De wijk «de Kat. treft voor de transformatie niet alle schuld en zit zelf verveeld, dat de ogen van deze kater of kat- tin. meteen mede een verfbeurt kregen en hun vurige elektrische gloed verloren. Wat weinigen weten is, dat de kat een skulptuur van hout is, ge maakt door ëen beeldhouwer uit het omliggende, die aangezocht werd vanwege het komitee, om dat hij voor de stad Ninove een prachtige ezel had gemaakt. Wie een ezel kon beeldhouwen, kon ook een kat beeldhouwen, zo dachten de organizatoren. Het ding weegt echter zeer zwaar en moet op een wagen geplaatst wor den om de optocht te kunnen vol gen. De huidige kat werd gemaakt in 1947. In 1950 werd cr een nieuwe kat gemaakt. Een echte reuze kat. Deze stond in de oude gebouwen van de waterdicnst in de Vrij heidsstraat, waar nu de brand weerkazerne is. Maar tijdens de afbraak van die oude gebouwen, is de reuze kat spoorloos verdwe nen. Tevergeefs zocht de voorzit ter Van Der Eist naar het reuze beest. Men zou het dier wel graag terug hebben, want zeggen de or ganisatoren. burgemeester De Bisschop beloofde ons een nieuwe kat. telkens wij bij hem, ter gelegenheid van verloren maandag, «hete broodjes» aanbo den. Het blijft echter bij een bur- gemeesterlijke belofte en de kat zit nog altijd opgescheept met een weliswaar oud en houten kat, maar van een nieuw beest, is on danks plechtige beloften niets in huis gekomen. Onze gesprekspartners, en hier staat voorzitter Van Der Eist niet alleen, zouden zeer graag zien dat het feestkomilee zou helpen om een nieuwe reuzekat te helpen be zorgen. De huidige kat is te klein en steekt af tegenover de evolutie van de wagens, die steeds groter worden De kat sleept een stukje folklore en traditie met zich mee. Een offi ciële karnavalstoet zonder kat is ondenkbaar. Zij miste nooit deal- spraak en is sinds mensenheugnis in de kavalkade. Maar niemand schijnt bijzondere aandacht te be steden aan dit grote gebeuren. Het traditionele is misschien te tradi tioneel. Te gewoon en als van zelfsprekend en het zou misschien alleen opvallen, wanneer de kat er niet is. Vooral omdat het een be scheiden buurt is. die geen hoge prijs stelt op reklame. Die het voor zichzelf en met mekaar zoe ken in hun buurt. De kat mag nochtans niet voor de poes zijn. Majoor Cans verdween reeds en de «kat» mag nog altijd rekenen op het gemeentebesluit van 1921 Geen enkele karnavalgroep doet dit na. Sinds 1937 viel de kat even stil sinds de mobilisatie. Maar in 1945 was er een heropleving. Vandaag de dag leeft de wijk «de kat» met hun grote poes, verder. Zij houden een traditie in eer. die elders verdwijnt. Toegegeven, de moderne evolutie stelde haar ei sen. Met het muziek uitgaan is er niet meer bij. De verkeersproble men en de eisen hieraan verbon den. werden te moeilijk. De tal rijke onteigeningen rondom de Ridderstraat, het grote en mo derne RTT-kompleks en vele an dere faktorenmaakten het de be- LACHEN MET DE LACHERS «Als het voor karnaval is, mag van mijn man gans het kot over hoop,» zegt mevrouw Goevaerts. En de leefkamer staat overhoop wanneer de oud-voorzitter van «de Lachers», Herman Goevaerts, uit laden, kasten en boekentassen (die van de zolder dienen ge haald) een massa foto's en archiefstukken opdiept. Het Iaat ons toe een beeld te vormen over de in 1967 gesneuvelde karnavalgroep, die sinds 1953 deelnam aan de stoet. Toeval wou, dat ook de gewezen voorzitter van de oud-karnavalgroep «de loebassen», Roger Gar- gam, aanwezig was, bij de rekonstruktie van een stukje geschiede nis, die en aan de groep en aan de toeschouwers heel wat jolijt bezorgde. De lachers gingen van start in het duivenlokaal «Land van Aalst» in de Pontstraat en in 1953 waren ze paraat om deel te nemen aan de karnavalstoet. Toen stonden Aalsterse typen en figuren op het programma: Tiepke Vermeir, klein Juditken, de scherregossen- man. Ook Aalsterse toestanden, zoals een parodie op het stempel lokaal dat ingevallen was. Kortom, een dertigtal deelnemers ijver den voor het eerst. De prijs en meteen toelage (zonder BTW zegt Herman Goevaerts) was toen 1.250 F. Of het door die fenomenale som kwam weten we niet. Maar het daaropvolgend jaar, waar ze een zeventienhonderd frank kregen, hadden de lachers de idee om iets groots te doen. Zij hadden een ra ket gemaakt. Het werd een enorm gevaarte met het bekende duo Suske en Wiske. Het was de be doeling om eens een eerste prijs te kunnen winnen. Helaas, de in richters waren verplicht om in Dendermonde deel te nemen aan de stoet en kregen daar wel meer dan hun kosten terug. Hun parodie, het jaar na hun raket-ervaring, op het feestkomi- tee bekwam hen evenmin goed en ze mochten met een troostprijs huiswaarts keren. Het was een spotprent op het feestkomitee, waar ze alle typen en figuren er van nadeden en meteen de duiding gaven, dat de prijzen te zwak wa ren. Gezeten op een grote foor wagen, typeerden zij een groots banket met taarten, sigaren en drank. Kortom, een FEESTkomi- tee. Elk lid van de lachers had bovendien een plaatje op de borst met de naam er op van de persoon die ze voorstelden. Andere wapenfeiten zijn: de zuidpool-expeditie bejieicta en een parodie op de janenen. De lachers haakten vooral in op aktuelc plaatselijke toestanden en bij de opkomst van de snel- en nieuwkuisbedrijven, die toen rondreden met hun hoge auto's, haakten zij in met een persiflage. Uiteraard met kleine wagens dan. De schwicbcrkapelle was een schimp op de oktoberfeesten en met die kapelle trokken de lachers naar de Expo 58. Daar hebben ze alles op z'n kop gezet. Er waren overigens ook nog andere karna- valgroepen aanwezig. Een reis in drie dagen rond Aalst met de paardentram en meteen ook een vrolijk (België) Aalst in hun lo kaal op 't Keizerlijk Plein, was een nieuw initiatief om de mensen bezig te houden. Met de fiskale hervorming kwam honoré gepluimd op de proppen en de l-achers pakten uit met een mager manneke als honoré die een haring vasthield. Daarnaast een prachtige weergave van de minis ters, die men werkelijk kon her kennen zonder onderschriften, za ten op kabinetten. De affaire Beheyt-Van Looy was Deze wagen van koning karnaval zou overigens een totaal andere bestemming krijgen. De «stads wagen», die prins karnaval moest rondrijden was in panne. Na on derhandeling hebben de lachers aan het verzoek toegegeven om hun wagen ter beschikking van de stad en de prins te stellen en zou sindsdien nog tien jaar meegaan als officiële prinsenwagen. De gouden fluit, toen zeven spe lers van het veld verwijderd wer den door scheidsrechter Blavier bij de match Eendracht tegen Standard, was opnieuw een inha ken op een gekende gebeurtenis. Tijdens een tv-uitzending «op de man af» werd vanuit het stadhuis te Aalst «vosse kilo» in het zon netje gezet. Dit was voor de la chers weer eens een aanleiding om iets speciaals te doen. De «reus» vosse kilo, een bewegende uitschuifbare figuur van maar liefst 8,5 meter, was de kroon op een reuzenwerk. En het is jammer dat dit fenomenaal werkstuk te loor ging en er alleen nog de kop overblijft. Tijdens een reuze stoet, met alle reuzen van het land, kwamen de lachers ook met vosse kilo opzet ten en hebben hem toen te koop gezet. Een verhaal los van de karnaval stoet, was de stunt tijdens de jaar beurs op de Hopmarkt. De inrich ters hadden namelijk een mini- standje opgezet om Aalst als eer ste kamavalstad van België in een publiciteitsstand voor te stellen. We schreven toen 1959. Als pro test tegen het niet voldoende in het licht stellen van Aalst karnaval namen de lachers, de loebassen en de platzakken deel aan een aktie. die heel wat stof deed opwaaien. Net de laatste dag van deze jaar beurs, vlak voor het sluitingsuur, ontving toen Keizer Karei Fransky de Keizer van Ethiopië op de belachelijke stand van Aalst Karnaval. Niemand van de jaarbeursmensen was ingelicht over deze stunt en het gezelschap daagde gewoon op met taxi's, die na hun vrachtje af gezet te hebben niet teruggezon den werden, bleven maar liefst vier uur wachten. Ondertussen bleef de meter van de taxi's draai en De Keizers en hun aanhang waren door de drukte het hele verplaatsingskosten- probleem vergeten. Behalve de taxichauf feurs. Een zaak die later gelukkig kon geregeld worden voor het goede doel. Maar 1967 was het laatste jaar dat de lachers in de stoet zouden op dagen. In feite waren ze het zelfs niet van plan, maar aangezien ze toch al aan het werk waren, deden ze wat van hen verwacht werd en daagden ze op met ijskreemkarre- tjes en echte ijskreem. Bij deze karretjes was ook een wagen met Henri van de Perre uitgebeeld, die geen ijskreem weggaf, maar dranken. De Beatles, Mao en an dere internationale figuren deel den wel ijskreem uit. Een speciale soort was de ijselijke kreem van de maan. Waarom de lachers als officiële groep niet meer in de stoet opstappen? Gewoon omdat men steeds grotere en mooiere wagens diende te maken en de goesting eraf geraakte. Het ple zier was er voor hen niet meer bij wanneer zij met mooie praalwa gens moesten rondrijden. Zij wa ren te gehecht aan echte plaatse lijke toestanden. Daarom spitsten ze zich toe op eigen plezier. Hun karnaval, waar ze echt konden in meeleven. Buiten de deelname aan de stoet waren er een hele reeks wapenfeiten om typen en toestanden uit te beelden in de ca fés. Ook hier zou Carlos de I remmerie als grimeur buitenge woon werk leveren en hun eerste aktie was Casino de Paris, waar ze op een kinderkoets kansspel mon teerden zoals we dit op de foor zien met een zeerat, die willekeu rig in een genummerd holletje loopt. In plaats van een zeerat maakten zij gebruik van witte muisjes, om hun mini-kansspel te demonstre ren. De hunnen, met prachtige kostu mering. fakkels en eigen muziek, maakten 's maandags van karna val hun entree met dansen en strip tease. Een waaier van attrakties, waar het publiek en de lachers wat aan hadden. Zeer dubbelzinnig waren de queens peimelvangers singers clan met Lord Mac Noch Ienchs, Sir James Mac Mey. Duke 'k Ben Weir Wech, Mister Old Chicken Bill, Master Jeffing Naait and day. Het Peimelvangerslied, op de wijze van «Ik heb een huis met een tuintje schetste een dub- Dc lachers, dc loebassen en de /.walpeiren op de wereldtentoonstelling 1958. Wijk «De Kat», 1946, de Chinese hofwandelaan. stuursleden bijzonder lastig. Maar een kat heeft een taai leven. Eén van hun populairste aktiviteiten is verloren maandag. Een geschie denis apart, die buiten het karna val bestek valt. De echte volksspe len en het aanbieden van «hete belzinnig lachnummer. Het triestig verschijnen van de BTW was in 1971 aanleiding om de geboorte van het kindje BTW te vieren onder vorm van een doop. De deelnemers waren vol ledig in de kledij van de oude tijd, met akkordeon, de pastoor, de vroedvrouw, doopkaartjes en al wat er bij hoort. Met een liedje uit het leven gegre pen brachten deze aktieve karna- valgasten ook een parodie op de sluwheid van de joden. De prach tige jodenkoppen. de typische kledij en het liedje van de joodse kommersanten bracht weer apart leven in de brouwerij. Overigens met een apart staartje. Een echte jood, die het gedoe van nabij ga degeslagen had, had aanvankelijk bezwaren tegen deze parodie. Tussen pot en pint kon een en an der uiteengezet worden. Toen hun onverwachte gesprekspartner ook een pintje wou betalen, kwam hij tot de vaststelling, dit pintje niet te kunnen betalen. Hij had z'n geld vergeten. Herman Goevaerts zegt. dat het liedje en de uitbeelding in feite niet beledigend was voor de jo den. Integendeel, zegt hij, het was een parodie op de oorlog en de toestand waarin zij verkeerden. Ook het publiek kon van deze la chers meegenieten of ervaren. De zakjes zand, in tipzakjes, die ze te koop aanboden, hield wel een ver rassing in. Tijdens hun rondgang met het zakje zand, deponeerden zij het met zand gevulde tipzakje links en rechts in een vestzak van de ene of andere spuiter. Zij zagen echter kans om het puntje van dit papie renzakje weg te scheuren, alvo rens het demonstratief in de vest zak van hun slachtoffer te depone ren. Wie dit zandzakje achteraf wou verwijderen had alleen het papieren omhulselHet zand bleef werkelijk in de zak achter, in een andere dan, deze van uw al of niet beste vestzak van uw beste kos tuum. De druïden, met hun gouden sik kels, was de laatste lachersgroep. Zatterix, Felix, Jakke lx en andere Ixen waren figuren die bij het pu blick applaus en bewondering wekten. Nadien trokken de twee gewezen voorzitters. Herman Goevaerts van De Lachers en Roger Gargam van de Loebassen, alleen samen op om op hun eigen manier toch verder karnaval te vieren. Niet onopgemerkt trouwens. Onder andere met de feministische par tij. Hun transformatie in vrouwen met een magische lantaarn, schonken zij aandacht aan de pas opgerichte feministische partij. Toen een derde man het duo ver voegde, waren zij de drie konin gen op karnaval. Zij hadden ge schenken bij en ondermeer een speciale jack-pot. waarmee ge niets kon winnen. De lachers hebben veel gewon nen. De harten van het publiek. Hun mooie en originele uitbeel dingen Hun lol. Hun ervarin gen en de vele vele foto's, die een stukje geschiedenis uitbeelden van een vervlogen tijd. Dc teloor gang is misschien te wijten aan het feit dat men nu moet meegaan met de publiciteit Karnaval verliest zijn plaatselijk karakter. De La chers zijn rasechte Aalstenaars, die met en in hun stad willen le ven. Zij willen cr intens aan deel nemen. Op hun manier dan, want ze blijven karnaval trouw. EAR broodjes» aan burgemeester en schepenen, waarbij de mannen met de manden voorafgegaan worden door een belleman, be hoort tot een van de geplogendhe- den. Zoeken naar verloren maan dag, wanneer alle inwoners klaar staan met een kaars om verloren maandag te vinden en uitgeroepen te worden tot «mister of mevrouw verloren maandag» is een andere traditie. En zowel de te zoeken persoon (iemand die slechts een kenteken draagt, verborgen in z'n vest) als de deelnemers hebben reuze plezier. Alhoewel eigenaardig genoeg, de deelnemers en bestuursleden nooit de bedoeling hadden om in de stoet mee te gaan en dit als verklede groep, waren de ver kleedpartijen in hun eigen entiteit niet uit de lucht. In 1946 liepen een Angeliksken en Oilleschoiter rond. Een prach tige Chinese groep en de kat in de bloemen liepen eveneens rond. Een stukje spiritualiteit, in de ei gen wijk. In 1947 liep het spel «verloren maandag» van start. De wijk ontvolkte. Gebouwen werden verlaten en 'n nieuw beeld MET EEN LOEBAS AAN TAFEL Met een kennelijk genoegen volgt Roger Gargam het gesprek tusl Herman Goevaerts en ondergetekende. Als gewezen voorzitter de karnavalgroep De Loebassen haalt hij mee oude herinnerinf op. Automatisch komt het gesprek via De Lachers op dit van: Loebassen. Een vereniging die in 1953 reeds bestond, maar werkelijkheid als karnavalgroep van start ging in 1956 met personen en een gewone opgekalefaterde auto. Als. volwaartpe deelnemers stapten zij in 1957 op het tema Rock 'n Roll in^n Asmar. Een stunt die een parodie bracht op de massale aankfn' van voedingswaren naar aanleiding van het sluiten van het SuFe» kanaal door Nasser. Alhoewel de^Loebassen slechts vijf jaar officieel deelnamen, ont ketenden zij heel wat lol. Men denke bv. aan de razzia als agen ten van de stad Aalsteen tema dat zijn oorsprong vond toen er in werkelijkheid invallen gedaan werden in de Aalsterse uitgaans buurt. Roger Gargam ging met zijn agen ten en razzia's driemaal naar de expo 58 om op de Heizei een loe- bassennummertje ten beste te ge ven. De inhuldiging van het verkeers- centrum Lauwerys in het stad spark, was aanleiding tot een kar- navaleske manier van voorstellen aan het publiek. Omdat naar de mening van de Loebassen teveel domino's in de stad rondliepen, diepte men dit tema uit onder het motto «de dood aan de vuil janetten». Met deze schimp wou men de aandacht trekken op het schrikbarend groot aantal domino's. Trouwens een vorm van verkleden die weinig aantrekkelijks te bieden heeft. De laatste deelname in 1961 was voor de Loebassen ee.n parodie op de bloemenveiling en door hen met een grootscheepse tombola tijdens de karnaval werd ver kocht. Bij het ontbinden van deze karna valgroep ontstond een nieuwe groep lolmakers, de UNITED METTES, die verschillende ma len optraden met een zes a zeven mensen. Ook eens met 24 perso nen. Het uitbeelden van de fotografen. Een ode aan Breugel. waar ze dankbaar gebruik maakten van spreuken en driftig met teljoren gooiden en kwistig met taarten omsprongen en cr de mensen lie ten van proeven, behoorde tot de daden van de United Mettcs. Een fel gesmaakt optreden was de hulde aan Robert Dc Mette. Hun fietsend beiaardspel was een uni cum. Op de stuurstang van de fiet sen monteerden zij fietsbellen, die aangesloten waren op de wielen van de fietsen en hiermede kon- mj den zij een melodie ten gehf75 brengen. Bovendien zongen zigtg een gepast wijsje bij. jej Met genoegen denkt Roger Gje gam nog terug aan het optredef de verschillende herbergen, wlar men de mensen aan hel hulst bracht. Werkelijke tranen mettni ten. Het geheim zat in de vallat die ze bij hadden en het grote vferi: driet bestond er in om uit dfra reiskoffer een aantal ajuinen tetec len en deze kapot te trappen oflvot grond. In sommige cafés vloi.d we buiten, besluit de ojiet voorzitter der Loebassen. Het is echter een verhaal dat zo erg is als dit wat hij eens zjM en hij voegt er meteen aan toe,[ha zijn groep of hijzelf er heler niets mee te zien heeftHet betlaa een spuiter die op de Ledebaanpe; het lokaal van Volharden gewfer een zak cement van 40 kg in P® mazoutkachel uitgoot. Ze walt® ook bij moïer binnengegaanPiO ook daar waren zakken cen»er uitgegoten over de vloer. !"X Roger Gargam trok op een andflac keer, verkleed als agent, naatje buitenwijken. In een café zetter® zich parmantig neer, terwijl pig uitbaters op die fameuze maara6t gewoon zaten te kijken naarpta karnavalstoet in Keulen, via I TV-scherm. Roger was cr biF® aan voor z'n moeite, want ze hjos den hem niet certs opgemerktfat Herman Goevaerts en Roger (Te gam zijn het er over eens. Vroelm ging de optocht soms 12 totpÉ kilometer ver. Elk straatje vai»K) buitenwijken werd aangcdaler Maar. zeggen ze, de mensen m| ten naar de stoet komen kijktoc De stoet moet niet naar dc menie! gaan. Wanneer men de stoel atoi vormen aan dc brug. dan koner de kijkers slechts tot daar en éer in het centrum van de stad.ilijf hebben het bekeken en gaan nkar huis Ze doen de moeite nietèlei buiten te komen. lm Dit neemt niet weg dat er vPi deze spuiters nog heel wat ple»0e aan vastzat en nog zit. Ze lijl0€ aan kronische kamavalitis. fa 56 ontstonf. Maar die eeuw- kat bleef. Nog niet zolang gelr was het de bedoeling omM nieuwe kat te maken, man kwam er nooit. L_ Vandaag de dag steunt men| op een prachtig gesculpteerde^" die betere tijden kende en ii handen van de schilder nieuwe huid kreeg. Dat is daii^ alles voor een prestatie, die s mensenheugnis mee opstapt ia karna valeske. De verzuchtingen van de ora satoren zijn niet ongegrond.1 beetje meer aandacht voori paar bescheiden mensen dier traditie niet laten teloorgaan,» door de goede wil en beloften» een burgemeester en een aandl tig feestkomitee zeer goed holpen worden. Maar de kat. die komt Steeds en altijd, in de stoet.I De wijk, die leeft verder. DeB ste maandag van oktober voi tijdens verloren maandag. daar zijn we nog ver vanaf. IJ ige mensen zetten inmiddels! beste beentje voor. WanneeS kat van huis is danst karna»

De Voorpost | 1976 | | pagina 4