4 STEER10 ACHTERWESJOEVER DE MOIKES KROT EN KOMPANIE DE AALSTERSE OFFICIËLE STICKER BRIEF AAN EEN KEIZER NIEUWE KARNAVALVERENIGINGEN DOEN HUN EERSTE STAPPEN IN DE WAGENSLIERT i*)E FRAKEDAROSSEN «IP® -- ma- «r De Voorpost - 20-2-76 - 5 1* DAUGIN Zoals de meeste karnavalgroepen is Achterwesjoever eerder toevallig ontstaan tussen pot en pint. Voorzitter Luc Simal vertelt hierover: «Een van onze vrienden kwam met het voor stel voor de dag een karnavalgroep te stichten, wat we allen op het eerste moment als een lachertje beschouw den. Doch de volgende dag hadden we reeds een wagen, en we konden beginnen!» Het ledenaantal groeide lang zamerhand aan tot een vijftien tal weekend-leden. Werk, le gerdienst en school lopen ma ken het vergaderen gedurende de week moeilijk. Dit is trou wens iets waarmee de meeste van de jonge karnavalgroepen moeten mee afrekenen. Veel historiek is er aan Achter wesjoever nog niet gekoppeld en dit is maar normaal, Ach terwesjoever is pas aan een eerste deelneming aan de stoet toe en kan dus nog alle wegen uit in het karnavalge- beuren. De weg die ze kozen om hun intrede te doen is het uitbeel den van de sneeuwpret. Voorzitter-sekretaris Luc Simal en penningmeester Donald Van de Maele, vertelden hier over: «Wij Aalstenaars verdie nen met de dag meer! Een der tiende, ja veertiende maand, dubbel kindergeld enz. Wij gaan niet alleen meer op zo mervakantie, maar nu ook in de winter gaan we onze ontspan ning elders zoeken. Het ligt in de sneeuw! Onze kinderen gaan allen op sneeuwklassen en wij zelf gaan de skisport be oefenen Wat de karnavalisten van Ach terwesjoever op hun wagen zullen uitvoeren verklappen ze natuurlijk niet graag. In grote trekken willen ze echter wel kwijt dat er heel wat bergen, sneeuw en skies worden ge toond op 29 februari. Luc ver volgt: «Wij zelf, de figuranten, zullen aardig wat evenwicht moeten zoeken daar het op twee latten niet al te gemakke lijk wandelen is. Al dit gedoe wordt natuurlijk zeer lachwek kend en komisch voorge steld, dat hopen we al thans. Enfin, we zien later wel Awel mensjen, ee geir al ne kier nor de nief poliesjewoagens van Oilsjt gezing? Ze zen zu nief as de Moikes, want weir moaken onzen entrei in de stoet op neigenentwintieg februo- re.» De Moikes komen dit jaar op de proppen met de uitbeelding van de nieuwe politiewagens en, vervolgt Patrick Kiekens (sekretaris): en'tzollengien ottos van de poliesje zen as ze ne kier nie in panne vallen. Dademme weir oeik verzien. Mor as eer keire na eir kees oitbloost, wa moeten die floitjes- blozers ten doen om eren boetram te verdienen?Gon doppen zegde goi dor? Ja maan, die van de poliesje da zen oeik nog zekken oilen nie, zé. 'k Zattekik ne kier zeggen wa dazze kennen doeng: ze trekken -»er een ander kostuum oon en ere woagen da werd een Patrick stopt, want je mag toch niet alles vertellen en daar bij«ge moetj mor ne kier komme koiken!» In een overbezette Fiber Fleet vonden we de druk timme rende Moikes. Ze leken niet zo tevreden met de zigeuner woonwagen die hen in een hoekje heeft gedrumd: «Op een morgen zagen we dat onze wagens naar achter waren ge schoven. Dat is wel vervelend aangezien onze Anglia moet worden getrokken.» De Moikes laten het echter niet aan hun humeur knagen, zij geloven in hun onderwerp. Dit was al thans de indruk die we hadden. «Hoe het begonwel, met veel entoesiasme», vertelden ze ons. «Vorig jaar al waren we van plan geweest in de stoet te gaan. We werden lid van Uni- versitas en zouden dus met hen Karnaval vieren. Maar bij Universitas hebben oud leden en oud-praeses voor rang op nieuwe leden. Begrij pelijk in elk geval was het voor hen allang en werd het ons drie weken vóór karna val duidelijk dat we in '75 niet in de stoet zouden gaan. In twee weken zijn we er toch in ge slaagd een kostuum te ontwer pen en uit te voeren. In de zelfde twee weken besloten we als naam «de Labbekakken» te kiezen.» Met nog meer entoesiasme als vorig jaar is deze kameraden- bende begonnen aan de uit bouw van een eigen karnaval groep. Sindsdien luisteren een veertiental leden naar de naam «Moikes». Van voorzitter Rie Van den Broeck kregen we een lijstje doorgespeeld waaruit blijkt dat de taakverdeling mooi uitgestippeld is: er zijn namelijk een voorzitter, een sekretaris (Patrick Kiekens), een andere voorzitter (Patrick Van Lan- duyt), een hoofd van de prakti sche technische dienst (Johan De Baere), een hoofd van de technische dienst zwakstroom (Karei Van den Steen), een hoofd van de dienst andere nieuwe gedachten (Guy Van Sinaï), een afdeling praktische uitvoering van vlecht-, plak- en stikwerk (Mireille Van den Broeck en Patricia Schel- linckx), een sekretaresse (Christine Ketels), de dienst voorbereiding en afwerking (Micheline Van den Broeck) en last but not least de taak om in rodage te lopen als jongste lid (Hilde Pauwels). «Veel titels en uitleg» zegt Pa trick, «om maar te zeggen dat iedereen in feite bereid is overal een handje toe te ste ken.» «En vertel er maar bij want dat heeft nog nooit in de Voor post gestaan dat de meisjes evenveel doen als de jon gens!» Alsof wij dachten dat de meis jes niet kunnen werken!?! (RENE) Ook deze Aalsterse Karnavalvereniging staat nog in een paar kinderschoenen. Zesenzeventig brengt voor Krot en Kom- panie het eerste kontakt met de wagensliert van karnaval. K K bestaat uit vrij jonge mensen: ze zijn allen tussen zestien en achttien jaar oud en lopen school in het Atheneum. Daar is het dan ook dat ze kort na karnaval '75 besloten een groep op te richten. Zo gezegd, zo gedaan in november vorig jaar sloegen ze .met een vaste twaalfkoppige kern aan het werk. VoorzitterGuyVanBiesen(17) staat wat schuchter tegen de nog niet afgewerkte wagen ge leund. Schuchterof is het een zeker wantrouwen voor de journalistieke nieuwsgierig heid? Feit is, hij laat niet veel los. «Ons onderwerp? Wel het is «Infloisje! Mor...». Onze bedoeling is de inflatie eens vanuit een ander gezichtspunt te bekijken dan al onze Belgi sche politici. Eén ding staat vast: er zal veel geld aan te pas komen.» Op onze vraag of ze met geld zullen gooien gedurende de stoet krijgen we n glimlachje terug en we hebben dus wel gissen naar meer details. We krijgen toch nog te weten dat de mensen van Krot en Kom- panie zullen verkleed lopen in uit isomo gesneden geldstuk ken. Op onze vraag of zo'n grote wagen niet wat veel hooi op de vork is voor 'n begin nende groep, antwoordt Guy bovendien niet gemakkelijker werken is op een kleine wagen. Heeft Krot en Kompanie buiten de kou in de Fieber Fleet nog andere problemen? «Wel,» zegt Guy: «De beloofde subsi die van de stad Aalst blijft ach terwege. Wij moeten onze (ho ge) kosten dekken door het ge ven van enkele T-dansants en door de steun van partikulie- ren. Zeg. kan het er bij dat we op 14 februari een dansavond geven bij de Sissen?» Wel ja, maar dan in ruil voor de namen van jullie bestuursle den. «Ik ben voorzitter (en te vens ontwerper), Ann De Mae- seneer (16) is onze sekreta resse en Maryse Van Hauden- hove (16) is de penningmees teres.» Krot en kompagnie aan de benen toe. Van Biesen dat de kosten er niet zó mee verlagen en dat het Een uitgave van het stedelijk feestkomitee Ook een keizer krij'gt wel eens fan-mail. We waren toevallig aanwezig toen er een epistel in de bus viel en niet alleen Kamiel Sergant genoegen deed, maar ook bj ons overkwam als een ontroerende bijdrage van een 70-jarige, die dertig jaar intensief met karnaval meeleeft en meedoet. Helemaal alleen en als vuil janet. Aalst. 1 februari 1976. aan de heer Keizer Kamiel, Reeds meer dan 30 jaren stap ik mede op in de stoet, die hier gaat 's zondags van karnaval. Het is niet in een groep, maar gans alleen ^ls vuil janet. die tussen de groepen door, aan de kijkers de lachspieren en de koude voeten doet vergeten binst die lange omloop. Die enkele vuil janetten gaan daar niet naar toe om de vette prijzen op te strijken, maar alleen om het plezier er in te houden. F.n dan Keizer Kamiel. de dinsdag is het de dag der vuil janetten achter het muziek der oude garde. Men schrijft in de gazet: «massas vuil janetten», maar u ook, hebt u ze al geteld bij het vertrekken van het muziek op de Grote Markt? Laat ons zeggen een tiental, en na het bezoeken van een kafé 2 of 3 nog. Voor mij als vuil janet doet hét mij pijn dit te moeten aanzien. Ik ben bijna 70 jaar en houdt het nog vol tot het laatste kafé. Aan de prijsdeling van vuil janet doe ik niet mee, want dan ben ik al kontent dat ik nog 't huis geraak. Wat ziet men daar bij de prijsuitreking? Degene die wij niet achter het muziek gezien hebben of gehoord hebben gaan met de eerste prijzen lopen, en die gans de omloop mede gedanst hebben en zot gedaan hebben die krijgen het alVagen van hun neus. Ik denk dat dit kan vermeden worden, door aan iedere halt een bon te geven van vuil janet en bij de uitreiking degene die de meeste bons heeft, uit te roepen tot vuil janet van het jaar. Kunt U daar niets aan doen Kamiel, aangezien u er ook achter loopt gewoonlijk. Die vuil janetten zijn maar arme stakkers en een pintje aan iedere café zal er de moed in houden. Dank op voorhand mr. Keizer Kamiel. Een van de weinige vuil janetten. EAR hi Vanneer we vragen wie ae ;e h ostuums betaalt dan zegt hij rkt at hij het doet samen met Wil- ;r c ied De Batselier die tevens de roe inktie van sekretaris op zich tot eemt. Als derde bestuurslid var logen we ook Van de Perre edi ernoemen. )IC! ii m .ijkjoor de Frakedarossen is het iet de eerste keer dat ze in de loet gaan, het is echter wel de mferste keer officieel t.t.z. met nummer Wat evenwel lijft primeren is de liefde voor n arnaval en in die zin zijn de lensen van de groep bereid m in de stoet te investeren. Hebben we 'n prijs dat is dan oed, hebben we geenook lijjoed, de rest passen we altijd 'Taag aan want voor ons telt oofdzakelijk het plezier dat we an karnaval hebben,» zegt Toen de Frakedarosscn nog geen karnavalvereniging was. Blarnavai: de Breugeliaanse inslag van een folkloristisch gebruik taat hier meer dan elders in Vlaanderen vóór de deur. En dit, als een ebeurtenis die de Aalstenaar ten voete uittekent en waarrond het ,ele feest- en gezelschapsleven te Aalst draait. De liefde voor de lering bloeit terwijl jolijt en uitgelatenheid groeien naargelang de ;arnavalwagens vorm krijgen. De tijd van het plannen is voorbij, de ealisatie is aan de beurt, en dit maakt een bezoekje aan de Fiber Fleet if andere werkruimten maar ai te duidelijk. De ene groep heeft wat jeer ervaring dan de andere. Feit blijft, de werklust is bij allen voel- aar en de liefde voor het afscheidsfeest aan het vlees staat sterk voor n zoveelste wagensliert in de (hopelijk zonnige) straten van de leizerlijke stede. ok dit jaar staan een aantal piepjonge, nieuwe groepen paraat om lich in het grote avontuur van een eigenste karnavalwagen te werpen, let veel geestdrift, ambitie en karnavalisme jeze week komen op deze bladzijde vier groepen aan de beurt die aan ien eerste deelneming aan de stoet toe zijn. De één zijn wat jonger dan Ie andere dat wel, er wordt overal even ijverig getimmerd en geknut seld. De hele rompslomp van de noeste arbeid wordt dan later in korte pjd weggevierd in die onvergetelijke dagen van zottigheid en uitgela den vreugde. Begrijpe wie begrijpen kan; maar elke waarachtige ajuin fjwordt met karnaval de goedlever, de pallieter, die leeft en laat leven. *ij die hiervoor ontelbare uren arbeid, pakken geld en veel goede wil noeten opbrengen, laten zich niet afschrikken. Wij prikken deze week »en pluim op de eerste karnavalstappen van vier nieuwe groepen: Achterwesjoever (voorzitter Luc Simal, Arendstraat 21, Aalst), Krot fmlompanie (voorz. Guy Van Biesen, Hovenierstraat 31, Aalst), De Fra- <edarossen (Jan Sergeant, Noordstraat 33, Aalst) en tot slot De Moi res (Patrick Kiekens, Osbroekstraat 61, Aalst). icnf del ie s| ptii yjiiirfs*' jé 1! m ^OÊÊÊÈ De Fradcdarossen met voorzitter Jan Sergeant op de voorgrond. arfpe aandachtige lezer zal in de naam «De Frakedarossen» al inang de naam van een bekende Aalsterse kafébaas hebben „gpntdekt. «Eigenlijk heeft hij met de groep niets te maken,» Sljtegt Jan Sergeant, «maar wel een van de kelners die bij hem werken. Deze had voor twaalf flessen champagne gewed dat lij in de stoet zou gaan. Dat was enkele weken voor karnaval ^'•'75, maar één week voor de karnavalsdagen had hij nog n Steeds de gezochte triporteur niet gevonden en ook zijn maat iet hem vallen. En ik ben dan maar ingesprongen. Vandaar 1 tye naam vlo file w an Sergeant is een karnava- hu st in hart en ziel. Hij laat ons nuisteren in zijn kollektie Vlaggetjes, stickers en medail- )ns. Jan is de voorzitter van de t d rakedarossen of beter ge- egd de spil, de kern want de «Woorden «bestuur», «leden» d. maken geen deel uit van o(iet vokabularium van de roeo. at «Wij hebben geen leden, of al- hans zo noemen we ze niet. Er leu vordt immers geen lidgeld be- bet aald. Er is ook geen werkelijk ;ian>estuur, er zijn wel twee men- ien die de kostuums betalen, in )e mensen die willen mee op- wa stappen krijgen de stof maar noeten zelf het kostuum ma aien We zeggen wel lang op 'oorhand wat het tema is Ver- mdfeaderingen komen er niet aan .ure pas, geldproblemen in de tte merkelijke zin van het woord ijl ligenlijk ook niet ik vind dat an et best voor de goede ver- iar standhouding.» Jan: «Hetgeen natuurlijk niet wil zeggen dat we afkerig staan tegenover een geldprijs!» Of dit zal gebeuren zal natuurlijk af hangen van het al dan niet in de smaak vallen van het onder werp dat ze presenteren. Zij komen dit jaar op de proppen met «Allemaal Missen» want vertellen de Frakedarossen, «het jaar van de vrouw is voor bij en dat was een flop en hier door zeggen we in Aalst dat de vrouwen missen. Ze zijn dus allemaal missen. Wij gaan dit jaar rond met één of twee wa gens en met enkele missen: Miss Alost, Miss België, Miss Amerika De Frakedarossen vormen samen één grote familie, en wat voor hen speciaal is, is dat zij dit ook in de werkelijke bete kenis zijn. Immers, de onge veer tien vrouwen en tien man nen zijn bijna allen familiele den: broers, schoonbroers, neven, nichten enz. Het wordt dus wel lachen ge blazen in de families Sergeant De Batselier en Ko.

De Voorpost | 1976 | | pagina 5