NOG VIER AALSTERSE KARNAVALGROEPEN UNIFU5JITR5 VAN 'T ALVERDROI DONKER DE BERKENS VAN ST-ANNA NIEF NIES TOT ZONDAG! UNIVERSITAS AAFT ONS VAST JEUDRADEN IN HET KADER VAN DE FUSIE 10 - 27-2-76 - De Voorpost Van 't Alverdroi donker zal dit jaar voor de tweede maal deelnemen aan de karnavalstoet. De groep ontstond uit een vriendschapsband onder een 8-tal Ateneumstudenten. Hoewel ze nu bijna allen tot het studentengenootschap Universitas behoren, en Universitas eveneens aan de karnavalstoet deelneemt, hebben ze toch een eigen karnavalgroep gesticht. Oorspronkelijk zou men de groep 'De Schramoeijlekrab- bers' noemen, doch net voor hen hadden reeds andere karnava- listen deze naam voor hun groep gekozen. Uiteindelijk ontleen den ze hun naam aan het Aalsters gezegde «'t is moar van 't alverdroi donker» ('t is maar twijfelachtig). Deze keuze was eerder toevallig. In een oud nummertje van het Ateneum- tijdschrift «'t optimistje' botsten ze op een lijst met Aalsterse uitdrukkingen, opgetekend door Jan Louies, die hiertoe baanbrekend opzoekingswerk heeft verricht. Voor de studenten van 't alverdroi donker' komt het erop aan een 'toffe karnaval mee ie maken. Daarin zijn ze aldus hun woordvoerder Ivo Van Cleemput. verleden jaar beslist geslaagd. De vriendschapsband onder de leden is verstevigd, en in hun 6de prijs lag het bewijs dat het mogelijk is om met beperkte middelen iets te pres teren. Als onderwerp kozen ze toen: de aankoop van de eeuw, de vliegers van V.D.Béé. Dit jaar wordt het terug een politiek komisch onderwerp. 'Politieke Vogelverschrikkers' Tindemans als vredesprofeet voor de een heid in Europa. De Croo en zijn onderwijsplan. VDB" met zijn defensiebeleid en De Clercq met zijn monetaire problemen wa ken als vogelverschrikkers over hun plan-ten. De leden van de groep zullen echter kost wat kost herstel- onderwijs- en defensie planten trachten te vernietigen. Als studentengroep houden ze zich inderdaad tot projekten die het van de komische elementen moeten halen... Geld voor grootse praalwagens is er niet. De kostuums worden zelf ver vaardigd. en de materialen voor hun wagen worden voor een prikje op de kop getikt. Tenslot te komt het er voor hen op aan om zich met karnaval te amuseren. Op bepaalde situa ties in te spelen, evenwel zonder echt mensen te gaan kwetsen of in vandalisme te vervallen. Nee gewoon zot doen. eens stoom afblazen. Na de karnavaldagen stopt ook de werking van de groep. Hun interesse voor het officiële karnavalgebeuren is dan ook miniem. Ze zijn trouwens ook niet bij het Aalsters Karnavalverbond. LIEVEN r' es gelikt, t' es gebeirt t' es gevangen en t' es ne langen nog noeit gezien, moar toch ist woar t' is ne groeitten komt zien t' eis jour Verontruste ouders behoeven evenwel niets te vrezen, het gaat oin een onschuldig amazoneserpent. We krijgen_geen nieuwe bedrevo- intip van De Berkens. len en de verwerkingstechnieken die gebruikt worden. Dat wil evenwel niet zeggen dat de Berkens de karnaval wagens van Rio willen gaan nabootsen Nadruk moet blijven liggen op het komische Het projekt dat de groep dit jaar uitwerkt, biedt daar ongetwijfeld alle mogelijkheden toe. Met Kar naval krijgen we een dertig meter lange amazoneslag te zien, ge vangen door de autochtone bevol king. Daarachter komt de praal wagen met enkele kleinere slan gen die eveneens aan de ketting liggen. De kop van de reuzeslang werd door beeldhouwer Paul Backaert gesneden. Een naam die borg staat voor een professionele aan pak. De groep vraagt zich echter af of dergelijke grootse projekten in de toekomst nog mogelijk zul len zijn. De kostprijs van de mate rialen ligt dit jaar merkelijk hoger dan voorheen zodat nu reeds vast staat dat de groep dankzij de Kar- navalstoeten buiten Aalst, waar De Berken van St-Anna bestaan nu zeven jaar, de groep vindt zijn oorsprong in de scheuring van de vroegere Karnavalgroep «De Be rkens» Inderdaad zeven jaar ge leden vielen de Berkens uiteen in «De ware Berkens» en «De be rkens van St-Anna». Als gemeen schappelijke stichter hebben ze «Berken van 't begoinhof». Van daar de ietwat onduidelijke bena ming van de groep De groep heeft geen bestuur, wel komt het er in de praktijk op neer dat een vriendenkem van een zes tal leden de verantwoordelijkhe den op zich neemt en het reuze aandeel van het werk verricht. Dat is nu al jaren zo en onze Woordvoerders schijnen er ook geen erg in te hebben. Als we met tevelen zijn wordt er toch met ge werkt, voegen ze'r met een kwinkslag aan toe. Als er verandering is in de groep, ligt deze eerder op het vlak van de technische uitwerking. Op zeven jaar tijd kwam er inderdaad een grote evolutie in het soort matena- ook wordt aan meegewerkt, de fi nanciële eindjes aan elkaar zal moeten knopen. Aan karnavalisteri die reeds zo lang jaar na jaar in de stoet op stappen. mag je ook wel even huh mening over het gehele karnaval gebeuren vragen: De stoet ging er kwalitatief op vooruit, jammer is wel dat sommige groepen zichzelf overschatten. Dat is ten eerste onmogelijk en heeft bovendien weinig met karnaval te zien. Vooral groepen als Noig, Univer sitas en nog enkele anderen waar deren ze. Tegenover de wildgroei bij de kamavalverenigingen en de origi naliteit in de onderwerpen staat de verstarring der officiële, karna- valgebcurtenissen. Het feestko- mitee doet misschien wel zijn best, maar tenslotte zijn drieko ningenfeest, prinsenverkiezing en dergelijke elk jaar weer even mo notoon. Bovendien is men de laatste jaren volgens hen ook wat gaan over drijven, sommigen leven een heel jaar door in een kamavalroes. Voor hen zit het er na half-vasten weer eens voor een jaartje op en rest van de groep nog enkel de werkkern, vrienden die elkaar goed kennen, ook buiten het kar navalgebeuren. Asdammen verplicht zén van heir op dhoeigie te bringen van een sinsj moinden in stiltfe weirkende ondergrondse bewei- gink, die icn van deis kommende weken in d'oepenboorheid zal treiden, naumelek: De K.V.V.H.B.V.I.O.D. of de Koiserlèke Verieegink Vèr Het Behaad van het lenig Oilsjtcrs Dialckt. Ge begrept na daddaal dénnen anderen mingeimoes door go boikommen, dammen moeten op ons bannen passen of ons icnig Oilsjt voort gelék als 't Vlom in Brissel. Begintj mor al ma oitspraukoefeningen asge 't sauves nié en wetj wa doen. 't Kaan gebeiren dammen binnen af/.ienboren toid beginnen, mè ne geschreiven kirses van d'Oiljsterse oitsprauk. Ge kentj ten oefenen in eir bad op de weisei, terwoil dagge elpt den afwas doen, ofwel moetemen A.B.O.-kernen stichten gelék as op de schoeien. Waarom? Omdammen Oilsj- tencirs /.én eiter iemand gezeit. VDGZ Unifusjitas. de originele kopie van het strijdschild van Universitas. Overtollige burgemeesters worden onverbiddelijk geslachtofferd en in de fusiemolen gewor pen Een paar jaar terug werd deze groep opgericht door Martin De Vulder, een jongen die zijn sporen had verdiend in de, intussen ontbonden groep «de Bisjekens», «Aaft ons vast» heeft niet de pretentie een superlatieve kar- navalvereniging te zijn zoals hun antipool «Lotjonslos» maar is toch aangesloten bij het Aalsters Karnavalverbond en verkreeg daardoor ook een plaatsje in het wcrkatelier van de «Fiber Fleet». Deze jonge mensen vinden het fijn te werken in de «Fiber», waar eenieder elkeen met raad en daad bijstaat, waar niet naast maar met elkaar gewerkt wordt. Zo is deze groep als het ware verbroederd, jazelfs soms ver- zusterd met de knettergekke jongens van «Noig». De basis van de vereniging wordt gevormd door de familie De Vulder. geflankeerd door Patrick Van Cauter, Hugo Tas. en andere kleppers: kortom een stel jongens en meisjes die over de vereiste technische hand vaardigheid beschikken om een degelijk geheel in elkaar te steken. Karnaval 1975. was voor ons eerste jaar. een echte meevaller» aldus woordvoerder Martin De Vulder. Geschraagd door dat sukses willen ze dit jaar hoger mikken met hun «Inca's en de zonnegod». Met de uitwerking van dit ontwerp willen ze een parodie brengen op hun antipool, die niet alle middelen steeds de top beogen. Door het opstellen van veel beweegbare delen, gaksen- tueerd door felle kleuren willen ze de overdreven «pracht en praal» van sommige lukse- groepenaantonen. Even de mechanische werking van hun wagen opsommen: De goudgele zon draait rustig aan het hemelfirmament. Een aap zwiert dartel rond een palmboom. Een zonnegod daalt statig naar beneden om daarna terug hemelwaarts te keren; terwijl een mensenslachtoffer in een leeuwenkooi achtervolgd w ordt door een angstaanjagende panter. Nog een heel stel andere figuren worden door een uitge breid mechanisme in beweging gebracht. Een mengelmoes van oranje, purper, magenta, geelgroen, geel en rode kleur beklemtonen het superlatieve. LIEVEh Aaft ons vast. de tegenpool van Lotj o Wc kregen er gewoon geen speld meer tussen. Wie als would M; journalist bij student rechten, Denis Gheys, terechtkomt moet i. ge verslagen voelen. Het is gewoon één woordvloed, je staat er paf van.ab karnaval '76, HOEZOE? Zoals de meeste Aalsterse groepen- gelukkig maar voor de kontinuiteit van ons allergeliefde karna» alfeesten- is de jeugd, in deze vereniging volledig aan bot. Ook deze jonge lui dienen, om het financieel te kunnen bolwerken en hun plannen te kunnen uitvoeren, T-dansants te organiseren, steunkaarten te verkopen en een beroep te doen op milde schenkers. Samen met hun ouders, andere familieleden en vrienden behoren zii eveneens tot die talrijke schare van mensen die maanden lang belangloos hun vrije tijd aan de Aalsterse karnaval spenderen. Denis: Sinds bijna twintig jaar is Universitas van de partij in het Aalsters karnavalgebeuren. Men zou ergens kunnen gewa gen van een vaste waarde, of een respektabele karnavalgroep: al deze omschrijvingen schieten evenwel tekort, en slechts een diepere kennismaking kan ons ware karakter blootleggen. In de eerste plaats is Universitas een Aalsterse (lees- sinds jaren «Groot-Aalsterse») studenten groepering. Dit betekent een jaarlijks welge vulde aktiviteitenkalender met o.m. kantussen. kiubs. sport wedstrijden. een bal. dansavon den. grootseen meest gewichtige aktiviteiten. maar niet veel meer. In Universitas dus geen voorbereiding vanaf september, geen afzonderlijke, gespeciali seerde karnavalwerking, geen semi-professionalisme. zoals dit meer en meer bij de echte Aalsterse kamavalverenigingen het geval is. üok kunnen we ons moeilijk bezighouden met de karnaval- problematiek. zoals wegwijzer (Gaan we de Kattestraat weer eens kwaad krijgen of niet?) subsidies (hoeveel krijgen we en wanneer), werkruimte (wie heeft er voor ons in Aalst een lege fabriek?) en andere organisa torische moeilijkheden. Dit be tekent evenwel niet dat de ware karnavalisten onder ons daar hun mening niet over hebben! Toch is het duidelijk dat onze inbreng in Karnaval ieder jaar weer met de grootst mogelijke energie wordt geleverd. Daarbij kan men zich terecht afvragen of in de huidige evolutie een specialisatie zich toch niet zal opdringen, gewoon om «mee te kunnen». Want precies het nogal losse verband brengt de grootste problemen met zich: talrijke studenten, op kot in Leuven. Brussel of Gent, laten zich enkel eventjes tijdens het weekend zien. Weer anderen verdwijnen na enige jaren bij het einde van hun studies. Nog anderen leven in de zorgeloze traditie die wil dat enkelen het doen en velen er gewoon met de drie zotte dagen bij aansluiten. Hun wagen is klaar, hun kostuum is klaar, hun bierbon netjes zijn klaar. Zoiets kan in een echte karna valgroep natuurlijk niet. maar wij moeten er wel rekening mee houden: dit gesprek aan eder zekere inzet, die voortdurend, wisseling van personeel, waai, door men van Universitas i recht zegt dat ze goeie en rondii slechte jaren heeft, dat allL maakt het voor de werkers v zeer moeilijk. Dit jaar komen we tiaai, maj zeker) op de proppen met fusiehistorie. Dit onderwerpje vrij abstrakt, en velen kijken djnl ook met belangstelling uit najl de uitwerking ervan. Wie op ogenblik de fiber bezoekt. echter weinig wijzer worden. 1 moet evenwel een van stelregels blijven dat de «pral wagen» niet alle of de oven gende aandacht moet krijgefc 40 mensen, in kostuums, i attributen en een «optrede! vragen minstens evenveel aal dacht, voorbereiding en fan! Ze maken het levei element uit van de stoet. V^ werk wordt dan ook thuis I partikulieren verricht, en geklop en getimmer hoort op i 'erdieping van het lokaf kan wel vermoeden dat de wagf10 daar niet staat. U ile Voorts is een streven detaillering en uitwerking p| mordiaal. Voor grootse (leL. reusachtige) realisaties is no! tijd, noch geld. Ook de groot van de werkruimte en de z<° netelige kwestie van de feestvt lichting van de Molendries meter) en de al weinig hogi spoorwegtunnels (de konkj/ri bvb. 4 meter 33) zitten er ook wl 7 voor iets tussen. Teksten moetvai het humoristisch element brei gen, niet de absolute schoonhejg wordt nagestreefd. Het onderwerp is ontegenspi kelijk politiek getint. Het is nit^ de lste maal dat Universitas zir daarmee inlaat, en alhoewel evolutie anders is, menen we d| lokaal politieke satire niet nu verdwijnen uit de Aalstei karnaval. De fusies bleken een gelegenheid (en eigenlijk is I ieder jaar wel een go^ aanleiding voor wat politiek) o een allegorisch allegaartje geven van toestanden «na ruzies en de fuzies». Klein Aalst is dood. de nieu»flls burgemeester van Aalst p Groot, maar een rustig leventru leidt hij niet: de geslachtofferd^1 burgemeesters en schepenPs dwalen nog altijd rond, tot in foi eeuwigheid misschien, mal 4 zeker met Aalst Karnaval! #86 irer KOLLOQUIUM OVER GEMEENTELIJKE JEUGDRADEN De koordinatie- en Adviesraad voor de Jeugd (KARJ) van de st Aalst organiseert in het kader van de kampagne «Jeugd Gemeente» en in samenwerking met het Bestuur voor Jeugdvormi (Ministerie van Nederlandse Kuituur) en het Stadsbestuur kolloquim over gemeentelijke jeugdraden dat zal doorgaan zaterdag 27 maart in het stadhuis. Grote Markt te Aalst Er worden zes temas behandeld die, zo bleek uit een enquête, op ogenblik in de belangstelling staan en die het meest met problematiek van het gemeentelijk jeugdbeleid zijn verbonden. I is de bedoeling om. in het geheel van het gemeentelijk beleid, c door de komende fusies terug aktueel is geworden, het jeugdbek als dusdanig niet naar de achtergrond te laten verdringen. PROGRAMMA 9.20 uur: Onthaal 9.40 uur: Openingszitting 10.00 uur: i. Prof. Dr. R. Depre, direkteur Vervolmakingscentru tr< voor Administratie K.U.L. «De Adviesraad in de nieuila Gemeentewet». 2. Dr. Jur. C. Willems. gemeentesekretaris van de stad Aal: •Jeugdraden en de fusies». 11.20uur: Koffiepauze. 11.40 uur: 3. Luc Wielockx, leraar: «Strukturen van gemeentelij fg jeugdraden». Qf 4. H.J. Bos. direkteur van de Dienst der Gemeenteplantsoen v; ar 's-Gravenhagc: «Welke gebruiksmogelijkheden kan het openba loi groen de jeugd bieden?» 13.00uur. middagmaal 14.00uur: film «Een Temeente gebouwd van Stemmen». 14.30 uur: 5. Marjet Garrebeek. stafmedewerkster Jeugddien el Maatschappelijke Participatie en Ekspressie: «Kontakt tusst ar jeugdraad en bevolking». 6. Paul Claus, adviseur-hoofd van dienst Bestuur Jeugdvorming: «Betoelaging door gemeenten van jeugdverenigil 0 gen». 16.00 uur: slotzitting. 17.00 uur: receptie aangeboden door het stadsbestuur. Deelname in de kosten: I50F. (deelnemers minder dan 25 jaaifta, I00F.).

De Voorpost | 1976 | | pagina 10