ïf -r E AALSTERSE DANSGELEGENHEDEN IJN NIET VEILIG! <a HERDERSEMS KERKORGEL GEKLASSEERD Aanvullend Meh Pikkels of Ajontjes? HULPCENTRUM 900 ONTVING REEDS 3.422 OPROEPEN. GELD NODIG? WIJ BEZORGEN HET U De Voorpost - 27-2-76 - 3 ko februari jl. werd het nieuwe politiereglement, betref- hende de brandvoorkoming in de dancings en de lokalen n rgar gedanst wordt, afgekondigd. Dit nieuwe reglement rk(|ar sinds meer dan een jaar aan gewerkt werd is op de >e tste gemeenteraadszitting van 29 januari goedgekeurd en vangt het oude dat dateert van 29 juni 1972. Niettegen- 'v,- ande het reglement tot stand kwam volgens wettelijke b rtnen en met juridisch advies blijkt het toch niet volledig irvast te zijn. male kapaciteit van de zaal ot de lokalen waarin gedanst wordt zodat deze in een mini mum van tijd en op een veilige wijze te ontruimen zijn. De uit gangswegen, de deuren en gangen die er naar toe leiden, moeten een totale breedte hebben minstens gelijk aan zoveel centimeters als het aan tal personen die ze moeten ge bruiken om de uitgangen van het gebouw of van de inrichting te bereiken. In ieder geval moet de breedte van de uitgangswegen, uit gangen en uitgangstrappen minimuem 0,80 m zijn. Zij moe ten steeds over de volle breedte vrij zijn van belemme ringen. Zij mogen niet versperd worden door vestiaires, het stallen van fietsen, het opslaan van goederen of het verkopen van eetwaar. De deuren tussen de lokalen waar het publiek aanwezig is en de in- en uitgangen moeten steeds opengaan in de richting van de vluchtweg. Alleen elektriciteit is toegelaten als voedingsbron voor de ver lichting. Alle inrichtingen moe ten voorzien zijn van een noodverlichting die voldoende lichtsterkte heeft om een orde lijke ontruiming te verzekeren. Deze moet automatisch en onmiddellijk in werking treden bij het uitvallen van de gewone verlichting en minstens één uur in werking blijven. Het opslaan van brandbare vloeistoffen, vloeibaar ge maakte gassen en licht brand bare vaste stoffen is verbóden in de lokalen waar het publiek vertoeft. sit ET '"tGLEMENT n nieuwe politiereglement n <feeft een drieledig doel na. ee no, brand voorkomen. Se- 1 b ido, iedere begin van brand s isnel en doeltreffend moge- 1 bestrijden. Tertio, een vei- rd( en snelle ontruiming van ov aanwezige personen be- kstelligen. 16 reglement is van toepas- J'nop alle dancings en loka- 9 waar gedanst wordt. Dit be- Ir9 ent dat lokalen waar ge- un jnlijk niet gedanst wordt 1 ^minste acht dagen vóór de Vispartij de toestemming zul- v moeten vragen aan de bur- leester. en de politie vaststelt dat er le epaalde lokalen of instellin- iV zonder toestemming ge- n st wordt kan de burge- vctester passend ingrijpen. Bij ^tiebesluit kan hij de gele heid voor een termijn van maand sluiten. Bij een a<*ituele tweede overtreding et de burgemeester de in- ^Ptting voorgoed sluiten, of tot <het ogenblik waarop de in- <afling aan de in het nieuwe ^iereglement opgesomde 3Zén kwa brandbeveiliging, efloet. gfnormen die van toepassing e't op de bouwelementen, de z«idbekleding, de versiering, infaooduitgangen, de verlich- iS de elektrische installaties de brandbestrijdingsmidde- zijn door het ministerie be- ild. Deze ministeriele nor- lan zijn steeds voor vemieu- <g vatbaar en worden opges- ;tel aan de hand van statistie- lee van voorbije branden, /vevoornaamste normen voor ;eebouwelementen, de wan- i Bekleding en de versiering dg de weerstandsgraad van materialen, het al dan niet Jjandeld zijn met brandver- jende stoffen en de moge- giftigheid. Bepaalde wan- kledingen en versieringen deen onder invloed van j Ante giftige gassen vrij. 5 «gelijke elementen moeten fer en vast geweerd worden, n dn- en uitgangen moeten in touding zijn met de maksi- ve Voor de brandbeveiliging moe ten de passende brandblus- middelen aanwezig zijn. Deze uitrusting moet vastgesteld worden in akkoord met de officier-dienstchef van de be voegde brandweer. Het brandbestrijdingsmateriaal moet in goede staat van on derhoud verkeren, beschermd zijn tegen vorst, doelmatig ge signaleerd, gemakkelijk be reikbaar en oordeelkundig ver deeld zijn. 't Materiaal moet steeds bedrijfsklaar zijn. Binnen de lokalen is het ge bruik van snelblustoestellen met monobroommettaan, te- trachloorkoolstof of andere produkten waardoor giftige uitwasemingen kunnen ont staan, verboden. Brandbestrijdingstoestellen, verwarmingsinstallaties en elektrische installatie moeten periodiek door bevoegde in stellingen gekontroleerd wor den. De dancing of het lokaal waar gedanst wordt moet op het openbaar telefoonnet aange sloten zijn. In de onmiddellijke omgeving van het toestel, dat rechtstreeks moet te breiken zijn, moeten de nummers van de voornaamste hulpdiensten aangebracht zijn. Voor bepaalde artikels kan de Burgemeester, na raadpleging van de officier-dienstchef van de bevoegde brandweer, een afwijking toestaan. KOMMANDANT DE VIDTS Kommandant, heeft het tra gische voorval in La Lou- vière een aanleiding geweest om dit nieuwe politieregle ment op te stellen? Neen, wij zijn daar trouwens reeds van in januari van vorig jaar mee bezig. Het is ook een reglement dat niet alleen van toepassing is op dansgelegen heden of kafees. Ook andere instellingen zoals bv. bejaar dentehuizen zijn er aan onder worpen. Het is wel zo dat wij door het geval La Louvière een grotere armslag gekregen hebben. De mensen zijn er gens gaan beseffen dat er be paalde zaken niet kloppen! Dit politiereglement is ver schenen en goedgekeurd één maand voor karnaval. Kan dat zijn invloed hebben op het ontspanningsleven van Aalst. Ja. Met karnaval zijn er altijd mensen die veel geld willen verdienen zonder er iets aan in te steken, zonder te investe ren. Dat is menselijk, maar dat kan zeer gevaarlijk zijn voor de andere mensen. Vroeger reeds zijn er in die aard versla gen doorgegeven. Ik heb hier nog verslagen liggen van vijf jaar geleden, waarin op be paalde wantoestanden gewe zen wordt. En wat ziet ge: sommige mensen doen een in spanning, doen zware investe ringen. om in orde te zijn. An deren daarentegen denken dat hen niets kan gebeuren, en wijzigen niets of bijna niets. Maar tenslotte zullen ze zich toch moeten aanpassen! Ik veronderstel dat de meeste inspekties reeds ge beurd zijn. Hoe is globaal ge zien de toestand van de Aals- terse dancings uit te leggen? We kunnen niets maken dat 100 in orde is, maar we kun nen toch zoveel mogelijk bevei ligen. En ik moet zeggen, de toestand in Aalst is niet roos kleurig. Er zijn heel wat instel lingen die een negatief advies gekregen hebben en weinig die een positief advies gekregen hebben. Een brandweerkom- mandant kan alleen adviseren. Het is tenslotte de Burgemees ter die zal moeten beslissen. Bepaalde mensen noemen dit nieuwe politiereglement een reglement waarin vol doende achterpoortjes opengelaten zijn om vriend jespolitiek op gemeentelijk vlak toe te laten. Kunt u daarmee instemmen? Neen, zeker niet. Dat regle ment is er niet zomaar geko men. Daar is aan gewerkt ge weest. Alles is overwogen. Al les is gebeurd volgens de letter van de wet en onder juridisch toezicht. De Burgemeester kan inderdaad wel uitzonderingen toestaan, maar hij zal dat moe ten overwegen. Hij zal moeten zien of het werkelijk kan. Of hij zijn verantwoordelijkheid kan opnemen. Volgens het reglement zijn er drie personen die hun ver antwoordelijkheid zullen moeten opnemen, nl. de uit bater, de officier-dienstchef van de brandweer en de Bur gemeester. Inderdaad. De uitbater zal op de eerste plaats zijn verant woordelijkheid moeten opne men en elke dag kontroleren of alles functioneerd. De officier-dienstchef zal zijn ver antwoordelijkheid opnemen in die zin dat hij zal adviseren. En de Burgemeester die zal tens lotte de beslissing moeten ne men. Let wel, de Bestendige Deputatie heeft ook nog iets te zeggen. Zij kan de beslissing van de Burgemeester vernieti gen. Ook 't Ministerie van Binnenlandse Zaken kan erbij betrokken worden. Maar indien er iets gebeurt, wie zal dan voor het voorval opdraaien? Dreigen be paalde gelegenheden met karnaval gesloten te worden omdat ze onveilig zijn of om dat er sinds het verslag van vijf jaar geleden nog maar weinig of niets veranderd is? Inderdaad, indien er in be paalde gelegenheden niets verandert, zouden zij kunnen gesloten worden met karnaval, maar daarover moet de Bur gemeester beslissen. De verantwoordelijkheid van een adviserend brandweer- kommandant is zwaar ver onderstel ik. Zeker. Ik lig daar soms ook wel eens van wakker. Dat regle ment heeft niet de bedoeling de uitbaters in de grond te boren. Het wil alleen maar voor de vei ligheid van de mensen zorgen. In het geval van La Louvière werd de kommandant het ver wijt gemaakt dat hij niet over het hoofd van de Burgemees ter gesprongen is en het nega tieve advies doorgegeven heeft aan hoger instanties. Maar wat moet ge doen, de burgemeester is tenslotte ook de werkgever van de brand weer, de baas. Dat impliceert ook dat wij onze werkgever geen moeilijkheden kunnen aandoen. De bedoeling is allen tot een goede samenwerking te komen om een zo groot mo gelijke veiligheid na te streven. De bedoeling van dit nieuwe politiereglement is een zo groot mogelijke veiligheid opbouwen voor de bezoekers van open bare gelegenheden. Niet ie dereen staat daar positief te genover. Het komt erop aan de mensen te sensibiliseren, zegt kommandant De Vidts, en dat kan niet van vandaag op mor gen gebeuren. De mensen be ginnen zich bewust te worden van het gevaar dat hen kan be dreigen. Maar aan de mentali teit van sommigen moet nog geschaafd worden. Met karnaval beleeft Aalst drie dolle dagen. De mensen zijn los, vergeten alles wat rondom hen gebeurt, leven zich uit. De onvoorzichtigheid van be paalde mensen met rookgerief is adembenemend. In bene velde toestand is roken niet al leen een gevaar voor jezelf, maar ook voor je medemen sen. Om rampen te voorkomen is met zulke dagen een dege lijke brandbeveiliginn noodza kelijk. Moge iedereen zijn ver antwoordelijkheid opnemen! Jan Strickx yNDRACHT AALST, WELDRA MEER JKERHEID OVER STADION ilang werden tussen de lalploeg «Eendracht Aalst» iet Aalstèrse stadsbestuur aar van het Pierre Corne- rtstadion kontrakten afge- die jaarlijks te her- 'en waren. Schijnbaar zal binnenkort verandering in ~n. Een huurkontrakt voor ieloop van negen jaar zou inkort afgesloten worden, m van de korte huurkon- jJen ligt vooral op admini- ief vlak. Een bestaand inder plan van aanleg si- I rde het voetbalplein in een jzonc. Het ontwerp gewest plan ziet het Pierre Cornelissta- dion nu echter als groenzone en als gebied dat voor aanleg van sport en spel terreinen. Een dracht Aalst die fel gehandikapt was door dit eenjarig kontrakt, wijzigingen, herstellingen aan ondermeer het sanitair, de tribunes, herinrichting van de kleedkamer bleken niét moge lijk. Nu zien de zaken er rooskleuriger uit. Als het negen jarig huurkontrakt er doorkomt zijn voor Eendracht ook de financiële lasten door spreiding makkelijker te dragen. RVDP. 3 mOLITIEREGLEMENT TER GELEGENHEID VAN KARNAVAL ïni on ar jaarlijkse gewoonte zal ter gelegenheid van karnaval het lal keer en stationeren verboden zijn zondag van 11 uur tot ge andag 6 uur, maandag van 11 uur tot dinsdag 6 uur en van X)f sdag 11 uur tot 24 uur van het gedeelte Kattestraat (tussen lejote Markt en De Ridderstraat) en Lange Zoutstraat. Het keer van motorvoertuigen en het stationeren zal eveneens d boden zijn van 13 tot 19 uur gedurende de karnavaldagen yc idag. maandag en dinsdag, op de openbare wegen en pleinen ng gswaar de officieel ingerichte stoeten voorbijgaan. /ar tioneren en verkeer van voertuigen is eveneens verboden op de gende openbare wegen gedurende karnaval: Grote markt, darkstraat, Boterstraat, Korte Nieuwstraat, Nieuwstraat, - vanaf gljOte makt tot de Keyzerstraat, Hopmarkt, Molenstraat (tussen js Grote Markt en Kapellestraat), Sint Jorisstraat. Stationeren en keer van motorvoertuigen is eveneens verboden van 13 tot 19 n0 gedurende de karnavaldagen. op de openbare wegen en ral inen langswaar de officieel ingerichte stoeten voorbijgaan. ef (luiende de karnavaldagen. zijnde zaterdag vanaf 14 uur, 0n idag. maandag en dinsdag voor Aswoensdag, is het verboden bulante handel uit te oefenen op de hierna aangeduide wegen: ^gDte Markt. Hopmarkt. Esplanade, Vredeplein. Nieuwstraat. jef ttestraat. Lange en Korte Zoutstraat. Molenstraat, kerkstraat. we rte Nieuwstraat. Boterstraat. keierzlijk Pleinen St. Jorisstraat. Iverbod ambulante handel uit te oefenen is niet van toepassing de personen die regelmatig deelgenomen hebben aan de pachting van de standplaatsen op de winterfoor van de naval en aldus een vaste standplaats op de foorpleinen mien hebben. geldt er geen verbod voor de karnavalwagens en voor de iamewagens. die de zondagnamiddag van karnaval de stoet rafgaan in verband met verkeers- en stationeerverbod, zoals Ier omschreven. iet a Het orgel van de Hemelvaartkerk is feitelijk een merkwaardig kunstwerk, herkomstig uit de oude kerk, cn vervaardigd in het jaar 1778 door P. Van Peteghein en zoon Lambert. Een historisch orgel dus. Daar zowel de orgel kast als het instrument in verval zijn en steeds verder afgetakeld worden, en aangezien een voor stel tot restauratie formidabele sommen opleverde, nl. 1,5 mil joen voor een grondige herstelling en 2 miljoen voor een volledige restauratie (op het einde van 1973) werden er voetstappen ge daan in de betrokken ministeries teneinde het orgel te klasseren. Zopas ontvingen we een afschrift van een Koninklijk Besluit: Bou- dewijn. Koning der Belgen, Aan allen die nu zijn en hierna wezen zullen. Onze Groet. Gelet op de wet van 7 augustus 1937 op het behoud van monumenten en land schappen, gewijzigd bij dekreet Het klavier van hel orgel le Herdersem (jm SCHIEFRECHTOEVER mèn deir es 't er ne meesEn in ilenne mees stoot er eh peerd. Al lei, eh péreken. Nad noeme ze da neponnie! Da zén azu van die hizjekes wormei da ze in de koers royn en woor da snotters opzitten die di hizjekes afsjakker en om vér 't iest oever 'n witte loyn te zén. En da zette ze tèn in de gazet. Miladie azoei of Lord van Hier en Door hei gewonnen'. Mor ja, newoor, elk zén goeste, gelèk as to Meneikes. Woor was ek na? Aan ja, oever denne mees en da péreken A wei, da péreken doe moy atoeis peizen op vasteloaved, allewel da 'k gezeid hem van dor ni oever te klappen veiralier da 't gepasseird was. Mor ja, 't bloed kreupt woor da 't ni 'n kaan goon. Oever vasteloavedgesproeken in verband meh da péreken, awei tèn peis ek op die Ros, oever da Ros wil ek zeggen, ge wetj wel hein, en azoei kom ek er op. En as ge toensj bepeist dat er al rissen Deiremonne en Olsjt eh klein woerdeken es oever eh peerd en nog eh klein woerde ken oever didde en oever 't gein, en ge leist in de Veirpost dat Olsjt al meh zenne fiestneis (ik zol zeggen 'n ftestkezze) DE Karnaval- stad van West-Euroepa - on 't werren es, awei, tèn peisde ne kier: wü gommen dor meh doeng? En'k hem gezing dat"fiestkominetoyt van Olsjt ne s tinker, per dong ne stikker in moynen toyd zolle ze gezeid hemmen: eh plekmaneken) ooitgegeiven heidt, meh ne kop van ne maan op en da zol toensj dè stikker, van Olsjt zèn. 'r Er zén d' er die zeggen da dat azoei nog 99 joor zal zén, want noor 't joor van de vraa komt verom d'iew van de maan! Mor wacht hein, want 'k ben on 't fantazeiren: van den andere kant werd er gesproeken oever groeit Olsjt, en oever groeit Euroepa en weg meh de grenzjen en tén plekke ze ne stikker van VL en BZH (ooit simpatieen wa weit ek nog... Lodj'ons na kalm bleiven en dér ne kier oever peizen dat aal die mensjen da goed op hemmen en elk van here kant geloyk hemmen. Awei zé, tén zol ek ik veires'téllén dammen 'tnoste joor ne stikker lanseiren (op de kosten van groeit Olsjt vanoyges) zonder letteren, mor meh ne groeiten ajooin op. En dammen den doynen allemool lalachter op ons koesj plekken. Kwestje van da ze op den hooi ten (of oeik nog op de vremden as men op konzjei goon) zolle zing dammen van Olsjt zén. Van Olsjt de stad van d' Ajooinen en de Stad woor da ze in de Vierpost nog in heer oygen tooi mei ge schroyvenEh klein bravoa- ken astablieft! 't AkkoerdAl lei, toef- tar ramjen en wajjer zén debie. Menne kamerood F. Waaiers hei weirk op de winkel vér 't noste joor. 'k Hem vernoemen da de patatten van langs om roljer werren. Woor gommen nor toe.' As dat azoei bleift dieren zemmen binnen 't kert verplicht zén van alle doagen frit t' eiten vér patatten te sporen.' In de keikes van t minesteire geive ze naa al twie doagen op droy roys va plek van patatten. Dor zol I en d er al mensjen zén die dor schief oei gen van kroygen en tén zolle ze verbabereird zén as de Chineische griep hier van heren hadden mokt. Teigen die Chinei- sesche griep weit ek el 'n goei remeide: verklidj a meh vasteloaved in ne Chineis dat es na niet nief, mor allei, ge wedj ni worveir da 't goed kaan zén) en drinkt zuveil mei gelèk Russische Wodka! Mor tèn (hik) in gralèkke (hik) groeite gelozen, goe vol. kwestje van loten te zing dagge d' oevermacht hetj! Ge ziet, dagge ooit de internasionole polletiek nog iet kendj lieren. Oever die reigelkes van gepasseirde weik in verband meh Rooi- sbroek: 't schantj dat er gheer naa al 'n ghiel weik alle oagen ottobissen toekommen en da 't er door gedierég meh honderden en honderden maan ooit stappen... allemool Chineizen. Die kommen dor roys planten! Eh slecht veirtieken ver de mensjen die op 't minesteire weirken Meh die oonholingstiekes zal ek vanoyges wei ral ne kier den heif opgei ten hemmen ba de die van t minesteire! Mor alia, wie da kosjt mag den baal verwachten ...en da zol ek toch zu geren ne kier hemmen. Aan avaan marsj, jonges en maskes van 't ministeire, die hier alle doagen den troyn pakt en mor zjust nor hoois komt ver te maffen, as ge tèn 's oaves doeidtnoei van ajjer «weirk- thooiskomt, pakt ajjer ne kier sriloe en papier en geifd ne kier van ajjer gat, geifd katoeng en schroyft eh klein woerdeken verom ('t lifst in 't Olsjters). Missching kaan ek er toensj nog iensj op antwoeren en dat es iet van 't lifste da 'k doeng. Naa oever iet anders. In ménnen hof stoot er ne korneilebeize/eer, grad op zèn intjen. Denne sikkel eer stoot hèm dor t' ambeteiren en hè peist dat 'n gielegans allien es op de wéreld. Vér de mensjen die heer zollen afvroagen wa da ne korneilebeizeleer es: awei, dad es nen boeim woor da korneilebeizen op kommen. Da blomt al in jannewore en door komme gralèkke schoein klem blommekes op. Vér de die die da geren in 't Latoyn lieren: Cornus Mas. Ghiel zeikes bestoon der hier in de streik azu nog, 'kzol 'tgere weiten, tèn kaan ek mennen boeim troeisten. Ik verwacht ajjer antwoerd, stier het mor nor de Veirpost en zegt da 't es vér DOLF Op donderdag 19 februari om 11 uur had de hulpdienst 900 - Aalst reeds 3.422 telefoongesprekken gevoerd. Naast Aalst (A) beslaat de hulpdienst ook nog 142 (vreemde gemeenten V) gemeenten buiten Aalst. Het aantal oproepen is als volgt verdeeld: Ongevallen: A-43, V-41; werkongevallen: A-3; V-4; huishoudelijke ongevallen: A-ll; V-6, ziekenvervoer: A-154. V-98, BRANDEN/ A-9, V-12; ANDERE HULP/ A-5, V-4 )onder andere hulp wordt verstaan: leegpompen kelders, weghalen afgerukte antennes, enz). In totaal werden 21 nutteloze ritten gereden. 112 maal werd beroep gedaan op plolitiehulp, 58 maal op doktershulp en 2 maal op apotekershulp. Indien het aantal oproepen voortgaat tegen het huidige tempo zal het hulpcentrum op het einde van het jaar zowat een 27.500 ontvangen hebben. SJ. Het orgel in tie kerk te Herdersem dat als geklasseerd werd.(jm) van 13 juli 1972; Gelet op het ad vies van de Koninklijke Kommis sie voor Monumenten en Land schappen; gegeven op 24 juli 1975; Op de voordracht van onze minister van Nederlandse Kuituur en Vlaamse Aangelegenheden hebben wij besloten en besluiten wij: Art. 1: Als monument wordt ge rangschikt overeenkomstig de be palingen van het artikel 1 der wet van 7 augustus 1931, op het be houd van monumenten en land schappen, het orgel in de O.L.H Hemelvaartkerk te Herdersem. de kerk bekend ten kadaster: Herder sem, sektie A, perceel nummer 478C, eigendom van de Kerkfa briek. Art. 2: Onze minister van Neder landse Kuituur en Vlaamse Aan gelegenheden is belast met de uit voering van dit besluit Met dit besluit werd dus het orgel als monument geklasseerd PERSOONLIJKE LENINGEN snel, discreet, vanaf 10.000 F - Lage intresten, FINANCIERINGEN (auto - meubelen - reizen enz.) HYPOTHEEKLENINGEN Aankoop eigendom (huis of grond) Bouwen Tot 100 van geschatte waarde 1e of 2e rang Verminderde interestvoeten aan trouwe spaarders. HUIS VAN VERTROUWEN Officieel agentschap Spaarkas IPPA GRATIS ONTWERP ZONDER VERPLICHTINGEN N.V. KANTOOR RAVYTS Molenstraat 75 - 9300 Aalst Tel. 053-21.63.64. WIJ KOMEN AAN HUIS VERZEKERINGEN SPAARKAS GELDBELEGGINGEN IMMOBILIËN

De Voorpost | 1976 | | pagina 3