Till-TOCH!! FRANS WAUTERS: OPEN REGISTERS IN HET KARNAVALGEBEUREN KARNAVALSKLANKEN GENTLEMAN-BEZOEK AAN DE FIBERFLEET HELP BRAND! 900! 4 - 27-2-76 - De Voorpost Praten over Frans Wauters Het hele reilen en zeilen rond de karnavalgebeurtenissen kunnen niet worden losgekoppeld van al die mensen die er voor of achter de schermen hun hart en ziel aan verpanden. Eén van de toonaangevende karnavalisten in Aalst is zonder twijfel Frans Wauters. Met deze bladzijde willen we de schijnwerper richten op deze persoon die zo vaak anderen in de belangstelling heeft helpen zetten. Eerder dan ze zo maar te gooien hebben we de bloemen bijgehouden om er een boeket kommentaren van te maken. Hiertoe hebben we uit de zovelen die we hadden kunnen raadplegen vier prominenten uit ons feestgebeuren opgezocht: Simon D'Hondt, Fons Sin- gelijn, Piet Moreels en last but not least Kamiel Sergant. DUIVEL-DOET-AL Je zou je kunnen afvragen waar Frans Wauters de tijd en ook de energie vandaan haalt om zich op zovele terreinen te uiten: lid van het Feestkomitee, Draeckenier, regisseur bij Kunst, Licht en Vrijheid, karika turist, tekstschrijver, kwismas- ter... de tijd raakt niet vol. Frans Wauters is een enorm aktieve persoon! Piet Moreels: «Ik heb Frans le ren kennen bij de Draeckenie- ren. Dat was in de periode dat Frans samen met o.a. Odilon Mortier. Hector Rombaut en Herman Louies toegetreden is tot de groep Frans had wel dat hij in verschillende bewegin gen stond en dus een zeer rijke aanwinst was. Hij is geweldig bedrijvig bij het Corum Alostum Imperiale voor het maken van teksten, hij doet veel regiewerk bij KLV. Hij is op verschillende bedrijvig als karikaturist en hier sluiten we aan bij het Gele Boekje waarbij Frans een zeer grote rol heeft gespeeld. Hij houdt zich dan ook bezig met de oude volksliederen (zowel karnaval- als folkloreliedjes), hij heeft aan de verzameling meegewerkt voor het boek Karnaval Aalst - dat ook is zijn werk. Ge ziet dat hij veel pijlen heeft, kortom, hij bestrijkt alle vlakken van het plezierige leven, het le ven in onze stad. En dit met een zeer fijne humor.» Fons Singelijn: «Als je spreekt van een duivel-doet-al dan is het Frans Wauters. Hij is aktief in de toneelwereld, als karika turist... hij doet juist alles en is bestendig en vooral voor AALST in de weer. Hij is uitge groeid tot een figuur die Aalst uiteindelijk dan ook niet meer kan missen.» Simon D'Hondt: «Hij is ook de aanbrenger geweest van tal rijke nieuwe ideeën. Bijvoor beeld in verband met het orga- nizeren van de bloemenfee- en prinsenverkiezing. En natuur lijk is Frans ook de ontwerper /an vele vlaggetjes en van 't stadsplakket. O.a. zelfs van het plakket van het Feestkomitee, een magnifiek plakket waar mee we trouwens overal waar we afgevaardigd zijn van de stad en ergens op bezoek zijn, veel bekeken wordt en ge waardeerd.» SCHAKEL IN DE KARNAVAL - GESCHIEDENIS Wat is het belang van Frans Wauters - karnavalist voor een stad als Aalst? Is hij een on misbare schakel geworden? Kamiel Sergant: «We zijn allemaal iets en we zijn allemaal «lids». Karnaval is vooral een feest van h et volk en ons Frans ook zetten ze altijd op een schavotje, het geen in Aalst sterk wordt benijd door sommige mensen. Als ge van Frans dan zou zeggen dat hij hier absoluut noodzakelijk is met zijn spirit en voor zijn kari katuren (denkend aan wat hij hier al heeft gepresteerd met zijn nieuw plan van Groot- Aalst, parkeerpleinen, stede lijke straten en ook met de Uit de botsing der (verschillende) gedachten ontspruit het (karnaval) licht. Draeckenieren, enz.) dan zou den ze hier zeggen dat wij al lemaal aan 't zelfde zeel trek ken of dat we de stille werkers vergeten. Ik zou toch zeggen dat Frans hier voor Aalst zeker noodzakelijk is, want hij straalt uit door zijn spirit alleen en hij trekt er bovendien een hele boel mensen mee aan Vol gens mij is Frans onmisbaar voor karnaval». Simon D'Hondt: «Wat Frans al gepresteerd heeft op gebied van karnaval met zijn mede werking in het komitee en met zijn hulp aan allerlei karnaval- groepen moeten we wel zeg gen dat we in ieder geval zo'n persoon moeten gaan zoeken om hem te vervangen. Dat is mijn idee daarover.» Fons Singelijn: «Een belang rijke schakel? Alleszins! Wij zouden ons niet kunnen inbe elden dat Frans er niet bij zou zijn. Ik vermoed dat verschil lende leden wanneer ze een voorstel willen formuleren eerst bij Frans ten rade gaan. Hij is ook zo'n beetje de biecht vader voor velen. Hij is werke lijk de man die in het brandpunt staat door zijn aktiviteit en ook door zijn goede kameraad schappelijke geest Onmis baar? Ik denk van wel.» POLYVALENT ONVERZADIGD ALS MODERNE MARGARINE Wat is de mooiste en de mis schien minder goede kant van Frans Wauters? Piet Moereels: «Ik moet zeg gen dat Frans altijd iets gelijk moedigs meebrengt. Hij is nooit de man die bvb. uitvliegt, ik heb hem nog nooit zo gezien of gehoord. Hij is zeer gelijk moedig. Hij heeft zo iets als hetgeen de karikaturist past een gewrongen lachske maar hij is speels en zijn sterkste kant is dat hij niet gauw nega tief gaat spreken over iemand. Ik meen dat dit zijn sterkte is. Hij is een zeer vlotte mens om mee om te gaan. Van de andere kant, de nega tieve... tja ik zie het niet zo di- rekt. Hij heeft mij onlangs nog gezegd: «Het kan te veel zijn» (lacht). Hij somde op wat waar hij op veertien dagen tijd overal Frans Wauters moest aanwezig zijn op verga deringen, oefeningen en der gelijke. We zouden werkelijk van hem kunnen zeggen dat hij polyvalent onverzadigd is als de moderne margarine. Zeker is Frans iemand met eenzeer open blik open vensters een fijne karikaturist en ook., een prachtige vriend.» OP MENSELIJK VLAK Wat typeert het meest de mens Frans Wauters? Kamiel Sergant: «Wel, ieder een gaat antwoorden dat hij een fantastische karikaturist is, en dat dit misschien zijn groot ste of alleszins één van zijn grootste eigenschappen is. En daarbij dat hij er zeer spirituele teksten kan bijschrijven. Ik denk dat Frans de gave heeft met iedereen goed te staan. Hij zal niet gauw achterklap gaan vertellen van iemand... enfin, hij kan iedereen apprecièren. Zelfs mensen met andere ideën over Karnaval dan hij. En dat vind ik bij Frans, vergele ken met al de mensen die ik in karnavalverband ken, wel één van zijn grootste gaven: het mens-zijn, de hartelijkheid... ik heb Frans al dikwijls zien we nen voor karnaval en over kar naval en... We hebben zeer dikwijls sa mengewerkt en ik geloof niet dat we al eigenlijk één keer woorden hebben gehad... en dat kunnen ze niet allemaal zeggen van mij in Aalst (lacht) Fons Singelijn: «Zijn sterkste kant dat is dat als Frans zegt «dat zal ik doen» (en normaal verdelen we de laatste tijd meer en meer de taken in het Feestkomitee) dan moet je daar niet meer naar omkijken. Dat is gedaan en dat zal goed gedaan zijn. Hij maakt geen wind, hij presteert! Dat is ty pisch Frans. Hij is één van de aktiefste leden; niets is hem te veel of te weinig...» Simon D'Hondt. «Frans is een persoon die altijd bereid is te helpen, gelijk bij welk initiatief: of het nu voor karnaval of de handelsfoor is. Frans is altijd aan gelijk welke zijde bereid die persoon te helpen of bij te staan. En of het nu een prins, een lid van 't komitee, een poli tieker of om het even wie is. Bvb. wanneer er iets moet ge tekend worden (voor een wa- Dit jaar hebben ook de leden van het feestkomitee geen uitnodiging gekregen voor het jaarlijkse karnavalmiddagmaal. In de Borse van Amsterdam. Zou het dit jaar niet doorgaan of sturen zij geen uitnodigingen meer? Kwestie geld en papier te sparen voor de komende verkiezingen! Of was het budget overschreden door de aankoop van hun 200 kamavalboeken. Wie zal die opeten? Alle treinreizigers die vorige week in het Vlaamse landsgedeelte op uitstap waren zullen nu wel weten dat de Aalsterse karnaval het trefpunt van de humor is. Twee bloemenmeisjes en vier leden van het feestkomitee boden aan al de passagiers een karnavalprogramma aan metdedaarbijhoorende wegwijzer. Een zaak werd vergeten, namelijk de inventaris van de kafees waar je veilig een pintje kunt drinken na de stoet. Nochtans zoveel vielige kafees zijn er in Aalst met karnaval niet. De Aalsterse kamavaltribunes worden dit jaar ekstra versterkt. Het dekzeil wordt eveneens met een meter verhoogd. De zware mannen en hoge personaliteiten die dit jaar op de karnavaltribunes zuilen zetelen zijn oji. de leden van het schepenkollege (met de nodige uitzonderingen) staatssekretaris D'Haeseleer, voorzitter ACV Houfhuys, Willy De Turck, talrijke burgemeesters komen is nog niet bekend. Misschien komen die incognito, als voil janet om niet verweten te worden! De ajuinenworp. of zijn we te voorbarig met onze konkluzies wanneer we vaststellen dat amper een goede week voor het gebeuren er vijf prijzen door sommige komiteeleden zelf gekocht werden, er twee afkomstig van een minister en van de zeven andere schenkers er verschillende uit verplichting of andere relatie tot de goedgevigen bebhoren. De burgemeester stond zo perpleks van dat uniek mooi paardje van de Kaloeterskabassen LTD in de Fiber Fleet, dat hij er aan dacht het te kopen en het als kado weg te schenken aan... Och god moetje dat nu vragen! Hij was zelfs bereid er zelf liedjes voor te zingen op de Grote Markt met karnaval. Van een karnaval hart en een hese (sorry prestatie gesproken. Keizer Kamiel schaamt zich niet om in de Keizerlijke Fiber Fleethallen te komen meewerken met zijn ploeg kamillekes. Voortdoen, meewerken, eens-daar-zijn Keizer Kamiel, eens een pint drinken met iedereen in de Fiber of Andpit, doet ons allemaal deugd! Voesjdoen Keizer Kamiel! Jos, de waker van de Fiber Fleet is nu een echte «deurwaarder» geworden. Zijn speurdersoog merkt de laatste weken gewoon alles. Hij kent uit het hoofd wie daar wel en wie daar niets kan komen doen. Dus voorlopig geen veiligheidskomputer nodig In de Fiber Fleet. Er zijn karnavalgropen die al hier en daar uitzien naar «reserves» voor karnaval, ook in de Fiber Fleet waart het Japanse griepspook rond. Even rekenen: ongeveer 4800 inwoners Aalst. 47 karnaval- groepen, dat maakt bijna 1/1000, trek daarvan plus minus 500 a 600 personen af (kinderen en bejaarden). In 1 groep plus minus 20 a 25 man in de stoet en plus minus 15 thuiswerkers (kostumes, helpers enz...). Dat maakt een prachtig percent en meteen een reeële macht die in de Aalsterse stoet opstappen of niet? Kandidaten bierprins: De Grom Dirk uit Welle (de jankende ajuinpellers); Eddy De Landtsheer (de zwierige zoipers); Georges Draps (groep de vrije dronkaars); Jacques Liebaut (groep de Kalouterskabassen); Guy Mens (groep de kornissesluipers), Bruno Redant (groep De Sjiepeerekes) Jean Roelandt (groep De Foesjeleers) en Johan Saeys groep (Krot en kompagnie) gen of een groep) Frans gratis willen helpen. I spijtig dat er zo geen 27 zijnl Feestkomitee want dan I stond er geen schepenkollfe of geen burgemeester, bestond alleen maar Feestkomitee. Natuurlijk wL, deze man ook bekritizeerdl 9 moeten we zeggen, tekortjplgt daan door personen diejtve goed begrijpen welk doelter» nastreeft op karnavalgebiejis c kwa uitvoerende werken hi het Feestkomitee. Kritiek i£id altijd en hoe meer je doet, je d meer je er krijgt. Maar watfpe ker is en blijft: Frans Waujiscl dient de zaak in het goedig We drukken er nogmaalsjeizi dat we nog verschillende dere personen hadden kuni aanspreken. Feit is, wat gaande personen wistewe- vertellen zal zonder twijfefc di presentatief zijn voor wat Frjeen kennissen, kameraden Hü vrienden over hem zoulscf zeggen. In volgende e(>ark krijgt u het uitvoerig gesjbie» dat we met Frans Waujijzc hadden, te lezen. ten (gesprekken opgetekiter cop. Rene DE WITVol) leer De Fiberfleet beleefde vorige week een primeur. Een nieuws gierig feestkomitee, o.l.v. Alfons Singelyn, kwam zijn sympa tic betuigen aan de talrijke groepen van het Karnavalverbond die zondag e.k. opnieuw voor een grandioos spektakel willen zorgen. Gemakkelijk hadden de heren het niet. Alle karnavalisten draaiden immers op volle toe ren en de meesten hadden tussen twee borsteltrekken door amper de tijd voor een groetje. Want het embryonale stadium van de karnavalide- eèn is reeds lang voorbij en de bevalling nakend. Armen, hoofden, benen, halve rompen en dikke buiken wachten on geduldig op hun verfpakje. Kamiel Sergant herkenden we nauwelijks toen hij zwaar be pakt langs ons liep en nog net voldoende adem had voor «ne goeienoaved». Voorzitter Singelyn snoof de verflucht uit stomme verbazing eens ekstra op en mompelde: «Dat gaat me weer wat wor den. Me dunkt dat de kwaliteit van onze stoet met de indeks stijgt. Wat me vooral verheugd is dat elke groep dit jaar, op anderhalve week van de finale, veel verder staat dan vorig jaar op hetzelfde tijdstip. Op de vraag of het bezoek een in- spektietocht was, antwoordde hij vinnig: «Neen, neen! Het is gewoon een initiatief van het feestkomitee om dichter bij het publiek te komen. In het verle den is dat jammer genoeg te weinig gebeurd.» Wat verder wrong Simon D'Hondt zich met zijn rond buikje (een deken waardig!) tussen twee stapels isomo. Ook hij was fel onder de indruk van het schouwspel: «Er zijn opvallend meer originele ide eën dan vorig jaar. Ik ben blij dat ik eens gekomen ben. A propos, het is je wellicht opge vallen dat we hier slechts met een twaalftal mensen zijn. We hebben nochtans 47 uitnodi gingen gestuurd». De deker van de Prinsencaemere vond echter onmiddellijk de glimlach terug toen hij met een veel be tekenend knipoogje een paar brieven uit zijn binnenzak op diepte: «Kijk, deze brieven zijn het beste bewijs dat onze kar naval een internationale stan ding krijgt. Het zijn stuk voor stuk toezeggingen uit binnen- en buitenland om karnaval in Aalst mee te vieren. Nederland zal met Rotterdam en Neu- mansdorp vertegenwoordigd zijn; uit Duitsland verwachten we delegaties van Aken, Keu len en Düsseldorf. Tussen de Belgische vertegenwoordigers vinden we natuurlijk afvaardi gingen uit'het Land van Aalst terug, maar ook Blankenberge komt. In een hoekje bij de Merckx- kop van Noig, begroetten we jury-lid Bert Cornand. De oud- karnavalist en lid van de «La chers» bekeek het allemaal met een fijn, humorrijk glim lachje. Van hem wilden we wel even weten hoe de jury bij de beoordeling van de groepen te werk gaat: Elk jurylid mag kwoteren van 1 tot 10. Tijdens de optocht stel len wij ons zo op dat we ttwee keer kunnen beoordelen: een eerste keer op de omloop, een tweede keer op de Grote Markt. Waarom? Als je een groep slechts één keer ziet, kun je er onmogelijk een juiste beoordeling aan koppelen. Nu is het kwoteren van de twee beste groepen niet zo moeilijk. De punten van 1 tot 8 toewij zen, is echter een ander paar mouwen. Toch liggen de be oordelingen nooit ver uit el kaar. Vraag me niet welke kri- teria wij toepassen want dat moet elk jurylid, op basis van zijn karnavalintuTtie en erva ring, zelf uitmaken. Je moet echter alles goed bijhouden. Vorig jaar bijvoorbeeld gaven 7 van de 9 juryleden aan een be paalde groep een «9». Twee van ons (waaronder Albert Cornand himself) gaven slechts een «5». Hoe kwam dat? De meesten hadden niet bemerkt dat de wagen van die groep bijna identiek dezelfde was als die van het jaar daar voor. Kwoteren is dus niet ge makkelijk en wij, juryleden, dringen er bij het komitee zo veel mogelijk op aan nog meer groepenkategorièn te onder scheiden (bijvoorbeeld met en zonder praalwagen, grote en kleiene praalwagens, enz.)». Sympatiek was het kreatief ad vies van A. Singelyn aan een karnavalist: «Zeg, as ik van a was, zaèk da poepen nie doen blinken jong.» De architekt voorzitter kreeg echter geen gelijk van Fritz Kieckens die meende dat ze «wel» moesten blinken. Het bezoek werd besloten met 'om Je fi een geïmproviseerde rece aangeboden door het kai(— valverbond De ingrediënt) Lekkere, gloeiend hete k<) (de plastieken bekertjes f gen vlug van de ene hand rff de andere) en smakelijke re" jes cake. De officiélen wa ermee opgezet en na een dr(ja kwoordje verdwenen ze t-e| voor één door het welbeket flapdeurtje van de Fiber 1 Voor de laatste keer? Welliren Felle geruchten doen imnfns de ronde dat de Fiberfleet gend jaar niet meer zal b en wij betuigen onze inijl deelneming bij de klacht 1 vele karnavalisten. ibijs 3t isti inr|5 u )t kale felij Of hoe verwittig ikdehulpdienst900. Je draait een 9 en vervolgens twee nullen. Inderdaad, maarzo eenvoudig is het nu ook weer niet. Een toestand van paniek en niet weten wat zeggen zijn er soms oorzaak van dat zeer kostbare tijd, die uw leven of dat van anderen kan redden, verloren gaat. Neem daarom deze basisre gels in acht: 1Neem de hoorn af en draai het nummer900. 2) Vermeldt onmiddellijk de naam van de gemeente vanwaar u belt of waar het onheil zich heeft voorgedaan. 3) Geef kort en bondig, in telegramstijl wat er zich heeft voorgedaan. (Een hartinfarkt, een verkeersongeluk met zwaargewonden, een frietketel in brand, e.d.). 4) Citueer het onheil aan de hand van een straatnaam plus huisnummer, een herkenningspunt (bv. De Haring) of via de naam van bv. een café. 5) Verstrek eventueel meer uitleg op de vragen van de telefonist, of beschrijf uit eigen initiatief het onheil. Waarom deze 5 basisregels? Nr. 1 is nodig om in kontakt te komen met het hulpcentrum 900. Nr. 2 het vermelden van de gemeente, stelt de tweede telefonist onmiddellijk in de mogelijkheid de fiche, met nuttige telefoonnum mers. van deze gemeente op te diepen. Door de korte beschrijving van Nr. 3 kan de tweede telefonist direkt kontakt opnemen met de daarvoor bevoegde diensten. Met de gegevens van punt 4, en door middel van radiokontakt met de hulpverleners, kan de centrale hen naar de plek van het onheil leiden. Punt 5 kan er de oorzaak van zijn dat zeer vlug ekstra, meer gespeciali seerde, diensten ingeschakeld worden. Het verst verwijderde punt is met een ambulanciewagen te bereiken in max. 15 min. Dikwijls is het een kwestie van tijd Raak niet in paniek! Bel zoals het hoort! MENSENLEVENS KUNNEN ER VAN AFHANGEN! S.J. De laatste karnavalslager «Ruzie in het straatje» werd uit Uur wandel genomen. Naar wij vernamen werd het geschil tuss ^j, Keizer Kamiel en de Aalsterse karnavalgroep «LOL» in er min na|, geregeld. a Hoe het groeide en hoe het stierf, vertelde men ons als volgt: i ;n j, patroon die zijn kliënteel vertroeteld, ging de Heer Willy V sm Mossevelde, zijn waar, als een bakker zijn broodje aan huis «1 lmc Fiber Fleet» bestellen. Dit viel echter niet in de smaak van huurbaas van het pand «Keizer Kamiel», die oordeelde de^( goederen zowel op de drempel kunnen gedeponeerd worden als de werkkamer (de melkboer doet dat wel) of die misschien dac aa[] dat te veel aan het goede schaad en elk zijn eigen kot maar mo zien van de straat te houden. jn Het resultaat van deze wederzijdse ijver, was geroep, geloop ov ,(ei en weer. met als slot. buiten of ik telefoneer naar de 1 gebroeders Jan en Piet Louies vonden het als jonge maar rasecf karnavalisten in een woord «Noig», nu vooral met die mooie dag voor de deur. Wij weten niet zeker of het dank zij deze tw geuitige kerels is, maar een zaak is zeker, daar waar eerst nog za 1 laat staan verf aan te strijken was. werd zand over gestrooid. Het bestuur van «Universitas» laat ons weten dat er tijdens i uni karnavaldagen in hun lokaal «Brochetten met pain sai;er Gracque» te verkrijgen zijn. Men zoeke het voort! en va; Burgemeester De Bisschop ging vorige week zijn zoveels Ul knieval» doen. ditmaal te Parijs^ En dat voor een man van w wd men zegt dat hij in Aalst dé enige vogel is. die klaar ziet in d< noi d oen kele.TJU-TOCH! uk) Een grote Aalsterse textielzaak was vorig jaar verplicht ha ge reklameslogan «Tweemaal kopen, eenmaal betalen» da veranderen, daar deze publiciteitlballon wettelijk niet opgin|e Een komitee te Aalst zonder handelsregister probeerde het vorf e g maand met «Eenmaal kopen, tweemaal betalen». Ook die stu So werd spijtig genoeg AFGEWIMPELD. n kra Karnavalisten die er aan houden een zichtkaartje te ontvang» ,|g, van onze Aalsterse Prominenten met verlof, kunnen hun naam an adres laten noteren op het Stadhuis, dienst: «Karnavltoerisme». f De leden van het Stedelijk Feestkomitee kunnen dit jaar tot ht Ke grote spijt geen enkele karnavalmedaille wegschenken, daar zij nc( zelf maar EEN mochten ontvangen. Het Schepenkollege sloeg an| ditmaal niet NEVE, vroeg en kreeg er twintig stuks per persoo n Eerst waren het er zeventig! cv

De Voorpost | 1976 | | pagina 4