VBA FADICAM OP DE FLES? 1 AAIEN, BOTSEN, SCHIETEN, SMULLEN, GOKKEN H Saanse namiddag J DE MIKISKLUB ZO ZIE JE MAAR WEER (berichten uit de witte kamer) De Voorpost - 27-2-76 - 5 jolg van blz. 1 Alle pogingen mis- D omdat de vereiste orto- van het dossier niet rborgd was. Bij de RMZ, Lje zwaarste schuldeiser was [het beginstadium 17 milj.), tussenbeiden gekomen om Wide betalingen te verkrij- I Een akkoord terzake werd Jwerkt, maar dit voorstel iblijkbaar slechts gedeelte- gewaarborgd was. akkoord terzake werd •werkt, maar dit voorstel [blijkbaar slechts gedeelte- jerbeidigd worden, zodat Evan die kant de houding verstrakt. IICAM tam - friac - Adicom, zijn I namen die in een adem ■en genoemd worden, maar "schuilt juist onder deze hantels? kam, het bedrijv in kwestie, je produktie-eenheid, de e in België, van een bepaald soort diepvriezers. Adicom, is de verkoopsorgani satie die er zich toe verbonden heeft jaarlijks een aantal eenhe den af te nemen bij Fadicam om deze op de markt te brengen. Friac tenslotte is de merknaam waaronder Adicom haar pro- dukten op de markt brengt. Om verder onheil te voorkomen moet wel even duidelijk worden dat indien Fadicam over de kop gaat dit niet wil zeggen dat Adicom of Friac failliet gaat. Verre van!. Adicom voert ook nog andere, buitenlandse pro- dukten in, zoals wasautomaten, droogzierders, elektrische ap paraten, ed. meer, om deze onder de merknaam Friac, te verkopen. Juiste cijfers zijn niet bekend, maar het aandeel van Fadicam in deze verkoops organisatie bedraagt misschien maximum 1/8 van de totale aktiviteiten. Kopers van Friac- apparaten hoeven dus niet bang te zijn. De verkoop en de nazorg berust bij Adicom, dat zelfstan dig staat, en slechts kontrak- tueel met Fadicam verbonden is. DETOEKOMST De vakbonden blijven intussen formeel. Fadicam moet gered worden. Aalst en het ganse arrondissement zijn al ten overvloede getroffen. De werk loosheid overstijgt er het rijks gemiddelde en het werkgelegen- heidskoëfficiënt is het laatste van het land. Langs de N.I.M EN DE PUBLIEKE HOLDING MOET ER VOLGENS HEN EEN OPLOSSING TE VIN DEN ZIJN; Deze oplossing is echter niet zo vanzelfsprekend. Enkele cijfers geven misschien een duidelijker beeld. Het bedrijfskapitaal van Fadicam bedraagt 20 miljoen. Tussen 1964 en 1974 werd om 161 miljoen geïnvesteerd. Om rendabel te werken moest men vroeger meer dan 160 stuks per dag afwerken, een cijfer dat weliswaar sinds de hervorming teruggebracht werd op 90, maar toch niet kan overtuigen wan neer men weet dat 1974 een lening moest aangegaan worden van 27 miljoen. Op het ogenblik heeft de firma nog een leningen- last bij de stad van ongeveer 8 miljoen, voornamelijk toe te schrijven aan huurgelden van de gebouwen. Onder druk van de RMZ werd voor het tweede èn derde kwartaal van 1975 een achter stallige afhouding uitbetaald van 6.701.OOOF. Ongeveer 4 miljoen van dit bedrag kwam uit de zak van de voorzitter van de beheerraadde heer De Smaele. Ondanks deze laatste geste, die door de vakorganisaties als een teken van goede wil worden omschreven kan men zich toch enkele vragen stellen. Van waar die geslotenheid van de direktie van Fadicom ten overstaan van de vakorganisaties en de pers? Waarom pas vandaag deze verklaring? De feiten zoals ze op de perskonferentie uit de doeken gedaan werden waren reeds in november '75 bekend. Hebben de aandeelhouders hun deviden- ten voor het jaar '75 reeds uitbetaald gekregen? Waar schijnlijk niet, verklaarde men, maar men kan het moeilijk bewijzen. Een pvba. dient zijn devidenten niet in het Staats blad te laten verschijnen. De markt van de diepvriezers is een seizoenmarkt. In de winter kopen de mensen geen dievrie zers. Voor dit seizoen is men aangewezen op het buitenland. De Australische markt, een van de voornaamste afzetgebieden van Fadicam, kan men wel voorgoed vergeten. De recessie in België en in Australië enerzijds en de devaluatie van de Australische dollar anderzijds hebben alle konkurrentie voor dat gebied uitgesloten. Een voorname bestelling uit Irak, 8.000 stuks, 40 dagen werk, blijft achterwege. Een princi- piëel kontrakt ligt getekend op de ambassade van Irak, maar... Arabische boycot of Irakees wantrouwen ten overstaan van Fadicam? Alle goedwil van vakorganisa ties. direktie en werknemers ten spijt. Fadicam lijkt een verloren zaak. Financiële steun kan in het huidige ekonomische stelsel alleen de doodstrijd nog wat langer rekken. SJ. »rdl°lg van blz-1 Drtplgt de trend van zijn tijd en veel geld over voor dure terende karnavalkos- die al te vaak opvallen n j hun potsierlijke kitsche- k ipid en anti-oriqinaliteit. De ;t, te dinsdag», zoals de heer ^atfne (ere-voorzitter van de ajische Foornijveraars) be- ïd#t» wordt veel minder ge- j dan tien jaar terug. De alsfeizigers voelen dat goed "vjllMPING erere-voorzitter bekijkt over- fels de gehele foorbusiness Freen gezonde dosis realis- i Hij wijst terecht op de eko- oujsche waarde van het eóark voor de stad Aalst in 't ïsjrneen en de handelaars in au)ijzonder. Drie weken lang ten hier immers 300 men- ekïten en drinken. Dat brengt oop. Bovendien lokt de foor riliolk en het winkelcentrum teert daar automatisch •om is het ook zo jammer Je foor meer en meer met Jsqebrek gekonfronteerd wordt. De verbetering van de stedelijke infrastruktuur komt misschien wel de wagen en de wandelaar ten goede, maar vormt toch een fundamentele bedreiging voor de foor. Het Esplanadeplein is daar een sprekend voorbeeld van. «Vroeger stonden we dicht bij de straat, nu echter moeten de mensen om de afsluiting heen stappen om tot bij ons te ko men», aldus de heer Viaene. Ook de foorreizigers op de Grote Markt en de Veemarkt maken zich zorgen. Mocht het centrum in de toekomst volle dig verkeersvrij worden ge maakt (d.w.z. met aanleg van bloemenperken enz.) dan zou dit een ware katastrofe bete kenen voor de foor. En wat dan met karnaval? Zowel Willy Ca- lemin als voorzitter Viaene on derstrepen echter de goede verstandhouding met het stadsbestuur dat veel begrip toont voor het standpunt van de foormensen. De sekretaris heeft trouwens van schepen J. De Neve (Openbare Werken) himself vernomen dat tot nog toe niets definitiefs werd be slist. De plaatsingsmogelijk heid van de foor zou blijven be staan. Inmiddels zijn er steeds meer en meer kandidaturen voor minder plaatsen. Een late kar naval werkt dit natuurlijk ekstra in de hand en bij de verpach ting zijn weer zware bedragen neergeteld. «Zo een verpach ting staat gelijk met een jaar van je leven», zei de eigenaar van een autoskooter. VRIENDELIJKER Sinds een paar jaar, en dit op initiatief van Nick Barrez, orga niseert het Aalsters foorkomi- tee in samenwerking met de Prinsencaemere een dag voor gehandikapten. Traditioneel valt die op de tweede zondag van karnaval. Dergelijke initia tieven stimuleren uiteraard de wisselwerking tussen het pu bliek en de foor. Volgens de heer Viaene zijn de mensen ook veel vriendelijker gewor=- den. Ze beschouwen de foor reizigers niet langer meer als marginalen maar als mensen die een volwaardig beroep uit oefenen Deze mentaliteits verandering kontrasteert wel fel met de huidige wetgeving die sinds Napoleon nog niet veranderd is. Het wordt hoog tijd dat de menselijke erken ning ook een wettelijk statuut krijgt. De wet zegt immers dat elke foorreiziger, als Belg, een vaste woonplaats moet heb ben. Heeft hij die niet dan komt hij op een speciale lijst. Het valt trouwens op hoe kwetsbaar de foorreiziger wel is. Zijn hele onderneming ver huist van gemeente naar ge meente maar, en dit is belang rijk, staat steeds op straat met alle gevolgen van dien. In Aalst bijvoorbeeld is de vandaliteit met karnaval de jongste jaren sterk toegenomen. Ze zou vooral het gevolg zijn van de vele vreemdelingen die eens per jaar naar Aalst komen en het vaak al te bont maken. Dat is de tol van de roem die Aalst moet betalen. De heer Viaene wijst er echter op dat in ver houding met andere grote fo ren het vandalisme in Aalst nog relatief klein is. De Aalstenaar denkt gelukkig nog in de eerste plaats aan karnavalvieren. Misschien past het niet meer in een tijd van harde business te mijmeren over de romantiek van het verleden toen de statig op- en neergaande karoussel en het draaiend orgel jong en oud dol maakten. De moderne techniek heeft zijn klauw im mers ook over de foor uitge strekt. Maar ondanks de ver nieuwde vormgeving is de ma gische trekkracht van dit rond reizend spektakel nog intakt gebleven. En Aalsters karnaval zonder het kleurrijk en luidruch tig dekor van de foor zou maar een doodse vertoning zijn. Een reden te meer voor alle karna- valisten om ook eens te den ken aan hen die hun eksub- erante buitelingen van op af stand moeten volgen. Van haar kant belooft onze redaktie aan alle foorreizigers een speciaal gebed te richten tot de Ger maanse «weergoden»! J.A. wa 1 4rdagnamiddag, 21 februari 11. was er om 15 uur in de Mikis- 5 een Spaanse namiddag voorzien, naar aanleiding van de 40r <eaardag van de Spaanse Burgeroorlog. Op het programma dansen, het voordragen van gedichten, gitaarmuziek en inse snuisterijen. stl nrf 5 uur bood de Mikisklubeen it fcale indruk. De opkomst was jbijster groot. Enkele Span- t:n. de organisatoren en ook e belangstellenden. Aan- ilijk maakttn we ons geen n In Aalst beginnen immers voorstellingen minstens een 11 uur te laat. Waarom zou de lss sklub daarop een uitzonde- 'In naken. Naarmate de tijd ver en het stilaan 16 uur werd i.' n iedereen aan te voelen dat s mis liep. Van Ray De Smet tmen we dat een Brusselse n Spanjaarden die beloofd e komen nog niet was komen ten. Aanvankelijk dacht acaan autopech, maar na tele- 111(1 ch kontakt, toen bleek dat de i in Brussel van niets scheen :ten, kon men niets anders dan zich behelpen met de ag(elen die men ter beschikking tw za 17 uur, met 2 uur vertra- werd er dan van start ge- Raymond De Smet opende i5 i imiddag voor de nu al wat sa »r geworden toeschouwers en korte redevoering waarin vaarom van de namiddag els uit de doeken gedaan. De i w nd in Spanje werd op de kor- d< nomen. Vaneen mens zou ik >oit zeggen, maar Franco, de likker, de bloedhond, is ein- ba gestorven. De Aalsterse KP dair met haar kameraden in (in E. Solidair met allen die >rf e groter zouden gewild heb- tu Solidair met diegenen die n naar een socialistisch, kratisch Spanje». 18< ilgens werd het woord gege- 11an een Spaanse kameraad, zijn radde Spaanse tong hij zich vooral tot zijn h« is e lotgenoten. Evenals Ray ''j net had hij het over de krisis lanje, de dood van Franco. 00 o Blanco en natuurlijk over even naar een demokratisch De Aalsterse Pioniers, de kom- munistische jeugdbeweging, bracht een paar Spaanse strijdlie deren. Het eerste, de «Thalman- kolonne», in het Nederlands en het tweede «El Ejercito del Ebro» in het Spaans. Met Paco, een Spaans gitarist die in Antwerpen woont, kwam de Spaanse sfeer in de zaal. Snel over de snaren tokkelende vingers en de lyrische Spaanse klanken van bekende liedjes deed iedereen in de zaal opleven. De twee Spaanse schonen die in afwachting van hun dansnummer achter het gordijn wat stonden te improviseren op de getokkelde klanken van de gitarist werden door twee lolbroeken verrast die bliksemsnel het gordijn wegtrok ken zodat de twee meisjes plotse ling voor de aanwezigen stonden te dansen. Lang duurde het ver- rassingseffckt niet. Het Spaanse temperament nam vlug de over hand. Olé. Frans Jacobs, voor de derde maal in de Mikisklub, las ditmaal ge dichten voor geschreven voor en door Spaanse demokratische strijders. Om zijn beweegreden te staven haalde hij een gezegde aan van Garcia Lorca: «Ik dien de zaak van de verdrukten. Ik dien de zaak van de armen». De wat te lange teoretische inleiding over de voor te lezen gedichten interes seerde de aanwezigen maar ma tig. Het gedicht «De Misdaad in Granadavan Anthonio Ma- chando handelde over de moord op Frederico Garcia Lorca «Ro mance de la Guardia Civille» van Frederico Garcia Lorca is opge bouwd als een symfonie en schetst de tegenstelling, de strijd, tussen de Guardia Civille en de Spaanse zigeuners. Besloten werd met een eenvoudiger gedicht van Marcos Anna. Op de klanken van een af en toe haperende plaat brachten de twee Spaanse senoritas nogmaals een dansimprovisatie Paco! Paco! Paco! Het publiek kreeg maar niet genoeg van deze Spaanse Antwerpenaar. Samen met de twee meisjes deed hij een stukje Spanje opleven. Flamen coklanken, vlugge, sierlijke, rit mische steppasjes, zwaaiende rokken, vingergeknip, vloeiende bewegingen van de slanke armen en van hel ranke lichaam. Terwijl Spanjaarden en Aalste- naars door mekaar zaten en tussen pot en pint aan het verbroederen of verzustercn waren, werden lo ten verkocht. De ganse opbrengst CVP.-JONGEREN AALST Onder een talrijke opkomst vergaderden de C.V.P.-jongeren van de stad Aalst op zondag 15 februari 1976 in het Apostelken. Als gastspreker vertolkte Dirk Baert, gemeenteraadslid, uit voerig de politieke verwezen lijkingen van de huidige be- stuurskoalitie. Hieraan koppel de hij een persfektief voor de toekomende fusie en stelde dat het voor een bestuursmeerder- heid belangrijker is de mens te dienen dan een aantal gewaagde en groots opgevatte ideeën te verwezenlijken die Aalst enkel prestige en allure zouden bijbrengen. Hij onderstreepte de moeilijk heid in Aalst een bestuursbeleid van de namiddag was bestemd voor het blad «Mondo Obrero», een kommunistisch tijdschrift dat te Brussel gedrukt wordt en over gans West-Europa verspreid. Ook wordt het op klandestiene wijze in Spanje binnengesmokkeld voor de kameraden aldaar. Al was er niet zoveel volk als op de Hongaarse avond, de sfeer was er, evenals de verstandhouding. Een paar woorden Nederlands, een paar woorden Spaans, af en toe overwippend op het Frans, of op de gebarentaal. Alle middelen helpen als je maar «wil» kontakt zoeken met je medemens. S.J. te voeren waar het financiëel aspckt een drukkende rem uitoefende op de laatste zes jaren. Vervolgens werd door de ver gadering de wens uitgedrukt tot een eendrachtie samenwerking tussen alle jongeren op de C.V.P.-lijst bij de komende verkiezingn, hierover zal het bureau dienen te waken, op voorstel van Humbert Barrez werd het huidig jongerenbureau onder voorzitterschap van Luc Van Besien. met unanimiteit van stemmen bevestigd in haar funktie en werd de wens uitgedrukt tot een verdere samenwerking met de jongeren uit de andere deelgemeenten van de nieuwe fusiegemeenschap. Op dit voorstel sloten zich enkele jongeren uit de deelge meenten aan bij het jongeren- bureau van de stad Aalst. Beslist werd Dirk Baert als kandidaat van de jongeren voor de stad Aalst voor te dragen. DE VOORTZETTER L. VAN BESTEN Vrijdagavond, het loopt al tegen elven wanneer de laatste voorbereidingen worden getroffen. Rufus stelt het televisie toestel angstvallig nauwkeurig af op Duitsland 1Jaklien giet de hete tee in een thermosfles. Ik kijk nog even na of het uur wel degelijk klopt. We komen tot de ontdekking dat Luc Va- renne via de RTB-radio kommentaar zal geven en even we gen we het bekende opgewonden gedoe van Varenne af tegen een onverstaanbare Duitse kommentaar. Varenne haalt het nipt (voorlopig uiteraard). We knielen neer en zeggen een schietgebedje, vragen dat Jean-Pierre het toch een aantal ronden uit zou houden, niemand komt tenslotte graag uit zijn bed om vier uur 's nachts voor drie minuten televisie-kijken. Dan naar bed, maar eerst de onfeilbare elektrische wekker tot op vijf minuten naukeurig ingesteld. Ik raak natuurlijk niet in slaap, zo gaat het altijd wanneer je eens vroeg gaat slapen. Daar is maar één remedie voor: opstaan, de kurk van de fles halen en grondig de keel spoelen. Als ik dan maar wakker geraak hoop ik. Na vijf minuten lig ik te snurken als een rozig varkentje, jochei. Zalig, ik droom allerhande rare dingen tot de onfeilbare wekker stipt om tien voor vier zijn elektrische ge zoem begint. Ik mep hem grondig achterover, maar dat helpt natuurlijk neits, je moet zo'n ding met zachtheid behandelen. Ik besluit nog even (héél even) te blijven liggen, stiekem twijfel ik natuurlijk of het eigenlijk feitelijk wel de moeite loont om op te staan, het warme nest te verlaten. Mijn nieuwsgierigheid haalt het tenslotte toch en ik daal de achttien trappen af. Rufus en Jaklien zijn al op post, een Duitse speaker wenst ons goede morgen en wat weet ik nog allemaal, we verstaan er toch geen barst van. Dan schakelt ergens iemand over naar Porto Rico (de wonderen van de techniek, ze kennen geen grenzen). We zien een eivol stadion, twaalfduizend mensen zitten opge wonden te joelen terwijl ikke de slaap uit mijn ogen wrijf. Een tas hete teee maakt mij onnodig bruusk wakker, ik verbrand mijn tong en proest het uit. Plotseling ontstaat er enige deining rond de ring, de heren zijn aangekomen. Ze begroeten elkaar vrij koel. Op het eerste gezicht lijkt Jean-Pierre Coopman echt een boertje naast de prachtatleet die Ali alias Cassius is. Wanneer ze hun badjassen uittrekken is het verschil nog groter, dan zie je pas hoe dominerend Ali is. Rufus zegt welis waar dat Ali een buikje gekregen heeft en zijn, ideale gewicht niet heeft maar dat hindert blijkbaar niet, Jean-Pierre zal het ongetwijfeld lastig hebben. Ondertussen krijgen we Luc Varenne te horen, dat belooft, die zit er waarschijnlijk al even slaperig bij als de andere helft van West-Europa. Hij heeft al evenveel verstand van boksen als Rufus, Jaklien en ikke samen en dus schakelen we maar weer over naar de Duitse kommentator. Die komt niet zo zuiver door, maar wij begrijpen er toch niets van, de ambiance pikken we ondertussen wel in. De scheidsrechter keurt de stoere bonken even, voelt of geen van beiden hoefijzers in zijn wan ten zitten heeft en dan gaat de eerste ronde in. Jean-Pierre krijgt al dadelijk enkele rake klappen te verwerken, ze komen echter niet te hard aan, Ali is zoetjes. Hij laat Jean-Pierre al de moeite doen, tevergeefs echter, zijn armen zijn een paar cen timeters tekort. Niet veel, maar boksen is wat dat betreft een delikate sport, het kan op een paar centimeters aankomen. We slurpen ijverig van onze tee en geven terloops onze eigen kommentaar. De pronostieken zijn allang gemaakt: dat houdt de «Leeuw van Vlaanderen» niet lang uit. Coopman vecht met de moed der wanhoop waarschijnlijk, het overwicht van Ali is overduidelijk. Drie minuten duren gelukkig niet te lang en de eerste ronde zit er dus vlug op. De eerste kennismaking is nog meegevallen. Een lekkere griet komt wat reklame maken voor het San Juan Hotel en geeft meteen aan welke ronde volgt. Een klein kind weet natuurlijk dat de volgende ronde de tweede is. Coopman wordt wat bijgewerkt en is net op tijd klaar voor de tweede ronde. Ali beweegt zich haast niet en Coop man staat zich moet te maken tegen de sterren op. We probe ren Luc Varenne nog eens maar die vliegt al vlug weer de eter uit. Ali speelt het spelletje ondertussen gezellig verder, Coop man blijft verwoed aanvallen. Hij bereikt er helaas niet veel mee. Ondertussen haalt hij toch al de derde ronde. Wij zijnal dik tevreden, dat maakt toch al zes minuten boksen, doe zo voort Jean-Pierre! De derde ronde verloopt op ongeveer de zelfde wijze als de eerste twee, het wordt stilaan duidelijk dat Ali het eerder als een spelletje ziet: blijkbaar brengt hij begrip op voor die moedige kerel uit dat kleine landje, die het aange durfd heeft hem, de grootste uit te dagen. In de vierde ronde daarentegen schijnt Ali het een beetje op zijn zenuwen te rkijgen. Hij begint er stilaan genoeg van te rkijgen dat de andere zo ijverig blijft doorvechten, terwijl hij het meer als een kat-en-muis spelen opvat. Coopman krijgt dus weer een paar meppen te vreten, die al wat harder aankomen. Hij reageert met wat ongerichte, slecht gekontroleerde slagen die door Ali vlot worden ontweken. Ali haalt natuurlijk veel sneller uit en staat er ogenschijnlijk ontspannen bij, wat heeft hij immers te vrezen? Juist. In de vijfde ronde begint pas de show: Ali begint rond te dansen. Wij raken stilaan toch wat opgewonden en gaan het ergste vrezen. Want dat dansen, dat lijkt ons niet pluis. Te meer omdat Ali ondertussen toch weer flinke meppen uitdeelt, eentje links, eentje rechts. En dan, tegen het einde van die vijfde ronde gaat hij er keihard tegenaan: links rechts, één twee, links rechts, zijn slagen zijn haast niet te tellen. Nog een stoot onder de kin en Jean-Pierre gaat onderuit?? Komt hij nog overeind, ja, nee, twijfel maakt zich meestervan deverschrikte harten, wij duimen natuurlijk, dat beetje chauvinisme hebben we toch nog. Het mag allemaal echter niet baten, Coopman blijft op het vilt. Dat vinden wij uiteraard jammer, maar onze tranen helpen niets. Gedaan is gedaan. Ik slurp mijn tee op, zeg goedenavond tegen de mensen en slof terug naar boven. Als een blok val ik in slaap deze keer. Achteraf ga je je natuurlijk allerlei vragen stellen en je waagt je ook aan wat voorzichtige konklusies, maar wat baten kaars en bril als Jean-Pierre het klasseverschil niet zien en wil? Guy DELE m.»T zorfpew 'tóe# Er was weinig belangstelling voor Je Spaanse namiddag in de Mikisklub (jm)

De Voorpost | 1976 | | pagina 5