c DE RONDGANG VAN DE VUIL JEANETTEN VIERT KARNAVAL IN RUSTOORD ST. JOB DE HUTSEPOT VAN NICOLE KARNAVAL-NA-KLANKEN 10 - 5-3-76 - DFe Voorpost Veel rondgang en weinig vuil jeanetten. Zo zou men deze rondgang van de vuile jeanetten kunnen Destempelen. Met een uur vertraging startte de kavalkade aan het lokaal van de 'Oude Garde'. Het te volgen parkoer liep langs de Molen straat, de Werf, de Vaartstraat, de A. Liénartstraat, het Statieplein, de Statiestraat, de Esplanade, een gedeelte van ae Dendermondse steenweg, de Dirk Maartensstraat, de Sint-Jozefstraat, de Vrijheidsstraat, de Schoolstraat, terug naar het Vredeplein, de Nieuwstraat om tenslotte te eindi gen op de Grote Markt. Rond 14.30 uur waren reeds een aantal jongelingen voor het lokaal van de 'Oude Gar de' verzameld. Onder me kaar leute makend wachtten zij op de rest. De toeschou wers, nieuwsgierig naar het spektakel, verzamelden zich druppelsgewijs op de Markt. Een paar geschmink te vuil jeanetten met nieuw uit de voddezak geraapte kledingstukken, plastieken borsten en achterwerk, daagden eveneens op. De muzikanten van de 'Oude Garde' lieten op zich wach ten. Wat meer leven kwam er in de brouwerij toen de 'Oilsj- terse Mokskes' van het Co- rum Alostum Imperiale op de proppen kwamen. Met hun blozende kokskes, hun ondergoed zonder kantjes en hun dinges zonder soe- tiant'jes was het al pure na- tuurdat de klok sloeg. Nicoleken met de vlag (van de CAI) voorop, gevolgd door de trombon F. Wauters en de hele sliert, marcheer den op en af, heen en weer, links rechts. De rom-bom- bom. Om 16 uur was het dan zover. De stoet startte. Het Corum had reeds lang zijn geduld verloren en was reeds opgestapt, gevolgd door een hele reeks kar- navalisten. Twee agenten voorop. Daar na het muziek van de 'Oude Garde' en daarna de liberale functionarissen. Onder hen merkten we op schepen van cultuur G. Van den Ede, ver kleed in zijn alledaags vuil jeanettenpakje, zijn vrouwe lijk attribuut zoals gewoon lijk achter zich aanslepend, kaarsrecht, zo fier als een pauw. Kam iel Sergeant en zijn Ka- millekens zwikzwakten van de ene kant van de straat naar de andere, gevolgd dooreen aanhang van karna val isten. Daartussen en daarachter enkel vuil jeanet ten. De meesten nogal zeer sierlijk gekleed, zonder vis- josjes. Echte verwijtende exemplaren waren er om zeggen niet. Een tweetal kon je wel tot dat soort reke nen en zij gaven er de werk lieden van het cultureel cen trum in de Molenstraat dan ook duchtig van langs. Eén specimen, uitgerust met kinderkoets, soetien, nylonkousen en nog heel wat anders niet nader te i- dentificeren onderdelen sloot de stoet, samen met pseudo procesverbaal ma kende politieagent Rudy. S.J. Dinsdagmorgend, tien voor twaalf. De mooiste, prachtigste en ontroerendste ogenblikken zijn net voorbij. We komen van het Rustoord St.Job, waar een groot aantal mensen genoten hebben. Ontroerd waren en aan iedereen en simpe le «merci zenne menier» ten afscheid namen, ledereen de hand drukten. Een enige belevenis meemaakten in hun anders zo rustig home, waar de dagen aan mekaar rijgen met een wandeling in het prachtige park of een zit in de ruime instelling. Dinsdagmorgen, kwart voor tien. Het is mistig. Er is nog geen levende ziel te bespeu ren op de terreinen van het rustoord. We lopen een beetje nadenkend in de fris se morgendlucht. Door de mist heen zien we nieuws gierige blikken, ledereen zit te .wachten en kijkt verlan gend uit. Vandaag is het immers- de beurt aan hun rustoord en wordt Prins Johny. Bloemenfee Annick, Keizer Kamiel en zijn Kamil- lekens en de leden van het stedelijk feestkomitee ver wacht. Het is een jaarlijkse gebeurtenis. Een traditie. Tien uur: enkele leden van het stedelijk feestkomitee begeven zich naar de instel ling. Ook de prinsenwagen komt aangereden. Prins Johny en de Bloemenfee. Nog enkele genodigden en weinig later Kamiel Ser geant met z'n Kamillekes. De spanning en het verlan gen in de zaal van het rust- oord St. Job is zo voelbaar. De al even onvermoeibare Nicole Schellinck (jawel van de; hutsepot) is er ook en nogmaals bij. Met het to neeltjevan Markententster. Kwart na 10 uur. De prins en prinses van de derde leef tijd. Karnavalesk opgetuigd, scheppen de sfeer. De genodigden helpen de sfeer verder opbouwen. Ze hebben voor de mensen van de derde leeftijd een paar heerlijke echte cognacfles- sen meegebracht. De glazen gaan rond. De zusters van het home zijn plots gepro moveerd tot eersterangs op- diensters. Prins Johnny doet zijn intre de en krijgt het welverdiende applaus, in de zaal. Pas nu kan het echt beginnen en iedereen zich verlangend te kijken waarop hun knusse stoeltjes aan hun vertrouw de tafeltjes. Ondanks zijn vermoeidheid geeft Prins Karnaval een zangnummertje weg en geeft de start voor een heer lijke en bijna twee uurlang durende sfeer, die nog beter is dan het dolle ritme in de stad. Keizer Kamiel, met zijn Ka- milleks steelt de show. In nog geen vijf minuten tijd staat iedereen op de dans vloer. Muziek en lach is niet van de lucht. De «gepensio neerden» krijgen een «mai den speech» van de Keizer met de laatste nieuwsjes o- ver karnaval en de karnaval- gasten. Plots is het een ongelooflij ke sfeer. Waar ze vandaan komen weet niemand, maar de «rustige oudjes van de derde leeftijd» komen op de proppen met een verkleed partij. Zij hebben de sfeer absoluut te pakken. Niet van het «druppelke», maar wel van de stemming. Eerwaarde of niet, iedereen op de dansvloer. De kamil lekes, Prins, Keizer, Bloe menfee, leden van het feest- bestuur, het zwiert en loopt holder de bolder door me kaar in een bonte sliert. Het was de heerlijkste en dankbaarste karnaval. Ont roerend, eerlijken open. Ge woon dankbaar. Een dank baar publiek en overgeluk kige gasten die tijdens hun drukke en oververmoeiende dagen, het beste van zich zelf bieden aan die mensen, die niet naar de stad kun nen. Die het buitengebeuren niet kennen. Er zegt iemand van het insti tuut: «er staan hier mensen op de dansvloer, die met moeite kunnen gaan; maar die nu, ondanks hun handi- kap, op de dansvloer staan en die morgen nog de pijn van hun inspanning voelen, maar ze genieten ervan.» Iemand anders van het ho me: «nog dagenlang zullen ze over hun belevenis spre ken.» «Zij beleven de mooi ste ogenblikken van hun le ven.» De Prins heeft z'n handen vol om lintjes uit te reiken. Bloemenfee Annick heeft niet veel muziek nodig om op de eerste tonen op de dansvloer rond te zwieren. Ook de «zusterkes» ont snappen niet aan de sfeer, zij doen flink mee. Keizers, Prins, Kamillekes, leden van het feestbestuur en Nicole weten van geen ophouden. De oudjes allerminst. En toch...om half twaalf moe ten zij aan tafel. Het wordt kwart voor twaalf. Maar de keuken roept. Met spijt wordt er afscheid genomen. Sommigen zijn ontroerd. Amper twee uur maar met een impact van drie dagen karnaval. Een welgemeend en oprechte karnaval, beter dan in de stad. Achter de stille muren van een insti tuut, waar zich een aantal mensen opofferden, niet te gen hun zin, maar met de oprechte bedoeling een stukje van hun drukke tijd af te staan aan diegenen, die hen anders niet zien en mee maken. Zij brachten karnaval in het rustoord Sint Job. Olsjt viert karnaval, jawel, maar de echte karnaval in dit rustig oord, dat eenmaal per jaar dolle ogenblikken mee maakt met ene persoonlijke kontaktname. Keizer en Prins, de kamillekes en de enkele leden van het stede lijk feestbestuur (altijd de zelfden trouwens) doen in tens mee. Net zoals de Bloe menfee. Ondanks hun ver moeidheid. Want het is al dinsdag-morgend. Zij heb ben dagen en nachten door gebracht. De meesten heb ben bijna geen stem meer. Maar er was geen moeite teveel voor het dankbaarste publiek dat ze zich konden indenken. -*• Nicole voorstellen is niet nodig. Zij is een zeer bekende figuur in het karnavalgebeuren. Vooral met het Corum Alostum Imperiale. Bovendien is mw. Nicole Chris- tiaens - Schellinck een buiten gewoon vriendelijke en harte lijke dame, voor wie niets te veel is om de vrienden en be kenden een dienst te bewijzen Dat deed zij ook verleden zon dag, waar zij een tiental corum vrienden, de bloemenfee en prins karnaval uitnodigden op een lekkere hutsepot Spuiters draaiden haar echter een loer, die zij niet licht zal vergeten. Onder het hoofding van het stedelijk feestkomitee werden, buiten weten van Nicole, een groot aantal brieven verzonden met vol gende inhoud: Betreft: Karnavalf eesten Waarde Heer. In laatste instan tie besliste het Komitée toch een klein middagmaal te laten doorgaan op zondag 29 fe bruari. Hoe klein ook (Hutse pot) verwachten wij U ten laat ste te 11 uur bij Mw. Nicole Christiaens - Schellinck, Wa tertorenstraat 23, Aalst. Het Komitée (handtekening on leesbaar). N.B. gezien de laat tijdigheid van dit bericht hoeft u met in te schrijven Natuurlijk ontvingen alle feest- komiteeleden een dergelijk schrijven. Men kan zich voor stellen wat er gebeurde. Niet de tien genodigden kwamen opdagen, maar ook nog een aantal anderen, die van geen kwaad bewust waren en bij Ni cole de hutsepot kwamen ver orberen. Sommigen keerden onver richte zake huiswaarts. Ande ren schoven toch nog mee aan tafel. En Nicole? Zij was stomver baasd maar zat lelijk in zak en as, omdat zij geen hutsepot genoeg had. Van een goede grap gesproken. Het Corum Alostum Imperiale had in een mum van tijd heel wat karnavalvierders achter zich, in afwachting dat de oude garde het vertrek zou geven voor de optocht van dinsdagnamiddag. De friskoman van zondag, had op de omloop niet het verwachte sukses. Dit kan niet gezegd worden van de kafeebazen. De seksshop in de kattestraat is seksationeel met spirituele vondsten. Oud en jong kijkt met de klassieke nieuwsgierigheid door het venster. Men zou zich bijna in Nederland wanen. Nog in verband met de seksshopeen spuiter telefoneer de naar de E.H.Deken om z'n beklag te maken over het openen van deze shop. De Oude Garde kon dinsdagnamiddag na een uur vertra ging vertrekken. Enkele leden dienden eerste deel te nemen aan een burgerlijke begraving te Erembodegem. De Burgemeester beschikte gedurende de karnavaldagen overeen uitgebreide reeks hoofddeksels. Voor wie goed heeft opgelet. Er schijnen wel politiemannen met een zendertje rond te lopen, maar bij sommigen ontbreken de batterijen. Het paard van een rijkswachter trapte op de teen van een kind. De karnavaivlaggen-aktie in de Koolstraat is buitenge- woon goed. Twee paarden van de Rijkswacht deponeerden hun gevoeg vlak voor de tribunes van jde genodigden. Dat is zeer ongepast. Beleefde paarden doen dat niet. Maar de paarden van de Rijkswacht ondergingen allemaal een speciale dressuuren die doen precies wat hun baas wil. Karnavalopmerking in de kattemaand: onze poes heeft ook een kater. De witte kat met de zwarte vlekken en gloeiënde ogen is beslist aan een betere wagen toe om rondgereden te worden. De showparade op het keizerlijk plein, voor de aanvang van de optocht, was een prima vertoning door de majorettes, trommelaars en kon. harmonie uit Oorde- gem, die heel wat handgeklap in de wacht hebben gesleept bij het tentoonspreiden van hun vindingrijkheid. De Jefkens, van de wijk St. Anna danken hun naam en ontstaan, toen in de kring geroepen werd «Jef». Er keken toen 8 man om. Vandaar. De kinderstoet van St. Anna beperkt zich tot nu toe, sinds 6 jaar, tot deze wijk. Men denkt er wel aan, om in de toekomst de kinderkavalkade naar de stad te brengen. De bedoeling van diezelfde kinderkavalkade is, om ook de ouders een tijdje te ontslaan van hun zorgen en geen kinderen naar de ajuinworp te brengen. Het is er soms levensgevaarlijk. Zeg nu nog dat Aalst geen karnavalburgemeester heeft Zaterdagmiddag liep onze brave Marcel zo fier als een gieter, met zijn nieuw plakket van Johny I rond de hals, door de Aalsterse Nieuwstraat te paraderen. Marcel doel het voor Aalst! Dat zou je tenminste op het eerste zicht zeggen, maarondertussen liet hij zijn Schepenkollege de beslissing nemen op de markt geen 20 fr. kijkgeld te vragen. Dit betekent dat het Feestkomitee 250.000 fr. van haar budget ziet verdwijnen, of nog anders gesteld dat de bijna 50 Aalsterse karnavalgroepen dit jaar 4.000 a 5.000 fr. minder zullen krijgen. Wie beslist er tijdens karnaval in Aalst? De burgemeester! Prins Johny I! Of die autosko- teruitbater op de markt Diezelfde Burgemeester zegt dat Kafeebazen moeilijke mensen zijn, begrip heeft voor hun opmerkingen, maar het brandpreventiereglement door de ganse gemeente raad werd goedgekeurd. Bij de overhandiging van de sleutel van datzelfde stad huis aan Prins Johny, stelde de Burgemeester en geno digden vast, dat het gul aangeboden pintje bier zuur was. Te oud geworden zegt de Burgemeester... Hier en daar hangen karnavalvlaggen met onderaan een aantal ajuinen. Ze zijn er beter op geworden en waaien niet weg op de vensterbank of elders. De Gillissen sparen noch moeite noch kosten en gooien er een reeks sinaasappelen tegenaan tijdens de optocht. Daarom des te spijtiger dat een paar kinderen (franstali- gen) de appelsienen die op de grond lagen, met hun voet gewoon vertrapten. Zij vonden het leuk. Wij niet. Het is doodsgevaarlijk om met de reklamewagens mee te lopen en papieren of andere reklamematerialen op het parkoers weg te halen. Vooral de kinderen. Suggestie: ofwel de kinderen van de omloop door een goede bewaking ofwel het wegwerpen van folders, luciferdoos jes of wat ook, afschaffen en gewoon aan het publiek ter hand stellen. Ongelukken zijn niet nodig. Twee kamions om «wegwerp» geld in te zaaien is wel van het goede teveel. De idee om met het geld te gooien op en naast de wagen is evenmin een goede vondst naar ons idee. De stadsdiensten hebben een buitengewoon goede or ganisatie. Snel en efficiënt wordt het materiaal ge plaatst. De verbodstekens langs de straten opgehaald en slechts enkele minuten na de optocht staan weeral andere ploegen klaar om de tribunes en nadar op te ruimen. Dit mag ook eens gezegd worden, met dank aan de mensen die ekstra werk leveren en voor hun karnaval- dag een karweidag is. Efficiënt en goed. Het gratis broodje en biertje wordt in de bierhalle ofte keizershalle, met de tribunekaarten door velen aan de bar zelf afgehaald. Om drinkgeld uit te sparen? De gargons geven de mensen nochtans de goede raad om aan tafel te gaan zitten, met de belofte dat ze daar sneller bediend worden. Om drinkgeld te krijgen? Komt de goede oude tijd terug? Er was alleszins opnieuw veel rook en sirenegeloei in de optocht. Ondertussen liet een fanfare het in laatste instantie afweten en kwam niet naar Aalst om de optocht op te vrolijken. Het nieuwste lied van het stedelijk feestkomitee: allez, allez barrez. Gezongen in kooropd&Grote Markt. Jean Paul De Boitselier is een mooi meisje geworden tijdens de karnaval. Alleen z'n stem steekt nog wat af. Dolf van de schone botinne komt er met zijn vrienden goed uit als jagermeester. Maar ook zij steken af in bun prachtige uniformen tussen deze van de oude garde, wanneer ze een stukje muziek mee ten beste geven. De materiaalwagen van het stadhuis, die zich op de omloop bevond voorde aanvang de stoet om de verbods tekens «parkeren verboden» op te halen, kreeg applaus. De Peugeot van de rijkswacht alleen een boe en een schaars handgeklapje hier en daar. Misschien van fami lieleden.. Zondagnacht was de ruit van het Pompierken (uitzonder lijk) nog niet ingestampt. Het behangpapier in de gang naar de danszaal had minder geluk en sneuvelde onder de voeten van de talrijke pasanten. Prins Johny en Bloemenfee Annick beloofden steeds bij elkaarte blijven tijdens dedriedolle karnavaldagen. En je, wou warempel de indruk gaan krijgen dat ze werkelijk onafscheidbaar gaan worden. Hand in hand is zo plezant, arm in arm is nog zo warm! Maarwanneer men je schaakt, Annick, sta je alleen, en indekou!

De Voorpost | 1976 | | pagina 10