w CINDERKAVALKADE ST.ANNA STEEDS GROTER EN BETER FEESTKOMITEE BOOS EN MET ROUWBAND OM DE ARM MALLE MANNENZUSTERS CHARMEREN BIJ LEENTJE EN ZIJ ZINGEN KA KA KA DE KLOK HEIT TIEN TIEN HEIT DE KLOK ALLES IS VEILIG AL ZIT 'T VUUR AAN 'T LONT GOUDEN AJUIN '76 NAAR DAKNAM De Voorpost - 5-3-76 - 11 »t volle zon en muziek bood de St. Annaparochie een uniek eld van een karnaval, die te Aalst enig is. Zes jaar geleder., Is jeugdbegeleiding, wou men de kinderen betrekken in arnaval. Steeds met een stijgend sukses en de organisato- 5n zijn wat gelukkig, dat ze nu over de oude St. Annakerk innen beschikken om het jonge volkje, dat massaal op ram, te huisvesten na de stoet, die, terwijl we deze regels og schrijven, opstapt langs De Oude Gentbaan, Welvaart- traat, Naarstigheidstraat, Boudewijnlaan, Asserendries, edebaan, Sint Annalaan, Volksplein en nog tal van andere (nliggende straten. Met muziek, toeters, balonne- tjes, pruiken en maskers, ver kleedpartijen en originele vondsten. Beter dan onze kommentaar geven de foto's een beeld van het hele gebeu ren, waar fiere ouders en een talrijk opgekomen publiek deze enige manifestatie in Aalst la chend en blijgezind volgden. (tok Prins Karnaval en bloe- fienfee Annick was aanwezig, [elfs Burgemeester De Bis- jchop himself stapte mee op in eze bonte stoet van een jong jn uigelaten volkje, die met rote vindingrijkheid en ener- pe de grote en echte karnava- Bten nadeden in een nog uit- (elatenere stemming. Zij, de leelnemers, de kinderen van Ie St. Annaparochie doen het liet voor de prijzen. Er zijn ook een opgelegde tema's. leder- jen is vrij. Het is gewoon een ligen specifieke optocht en nen wil de kinderen geen fana- isme of favoritisme bijkweken joor het toekennen van eerste irijzen of wat dan ook. /aar de organisatoren willen iet niet alleen laten bij het op- itappen van de kinderen. De bijschool «De Hoefslag» uit Erondegem. Een majoretten jn trommelkorps uit Erembo- jlegem. De Tierekatajes 4® aargang, De karnavalwagens «Vader aan de haard». De jan- jende ajoinspellers, de foesje- eers met hun hellepoort, ze waren aanwezig en betoonden ?iun waardering door deel te nemen. ifooral ook waren aanwezig, je mannen die er iets van ken nen, «de jefkes». Prachtig om gevormd tot clowns. Beslist passend in het unieke dekor pan jongens en meisjes, die aan hun optocht een dol plezier beleven en die van een namid dag genieten zonder voor gaande in een hartelijke sfeer. In laatste instantie besliste het schepenkollege, zater dagmorgen in spoedzitting bijeen, dat de toegangsprijs van 20 fr, op de Grote Marktafgeschaft werd Deze beslissing werd in ekstremis bekend gemaakt aan de komiteeleden, die meteen twintigtal mensen moeten afzeggen, die bereid gevonden warn op deze «kassa's» op te houden en de kas te spijzen met een 200.000 fr. De autoskoter uitbater Barrez zou het niet genomen hebben dat er een toegangsprijs op de markt voorzien was en vreesde klanten te verliezen Uit protest tegen de beslissing van het schepenkollege, droegen de leden van het stedelijk feestkomitee sinds zaterdag een rouwband. Mee gelukkig met de jonge spruiten. Het zijn honderden «snotters en snotterinnekes», die na hun optocht in de grote feestzaal van St. Anna attracties, films en nog eens attrakties aange boden worden. Wie het zelf wil meemaken, en het is beslist de moeite waard, moet volgend jaar naar de Sint Annaparochie komen en zelf meekijken en meegenieten. Dan zien ze zelf de kinderen (tot 14 jaar) als zottekes en zttinnekes opstappen als één vrolijke en zwierende bende, in hun eigen vertrouwde omge ving, op hun eigen terrein en hun eigen karnaval. Kinderen mogen ook wel eens iets meer dan alleen maar kij ken of verloren lopen tussen de grote massa in de stad. Zeg gen de inrichters tot de ouders: «Help uw nakomelingen een fijn kostuumke te maken en wij zorgen dat U ze voor een paar uur kwijt zijt en zij zelf een hele boel pret beleven. En pret beleven ze. Dat heb ben we zelf gezien en meege maakt. Aan de inrichters mo gen voor hun zesde prestatie een hartelijk proficiat toewen sen voor deze dag, waar de kinderen dagenlang en maan den zelfs, naar toe leven. Hun eigen karnavaldag in de St. Annaparochie. En de Jefkes? Die hebben er evenveel plezier aan. Net als wij. E.A.R. (Deze dinsdagavond om halftwaalf (afspraak met moeders mooiste, tenminste die ken ik pas nadat een furie van mannenzusters voorbij de eerbiedwaardige Heren en Dames van de jury hun inge snoerde vrouwentorsen en trico- llore lingerie geshowd hebben. De Sdoorlopende voorstelling van l'onze nichten wordt besloten met de verkiezing van Miss Vuil Jean- net 1976, die dan een pluchen beer in de gespierde armen krijgt gestopt bij wijze van apoteosc. De lezer wil ik alvast verwittigen dat hij/zij geen heel doordachte tekst krijgt zoals U kan verwachten van een reporter ter plaatse. Alles is gepend al stampvoetend, hik kend. Terwijl de eerste kandidaat zijn stuiptrekkingen laat in ogen schouw nemen en zo te zien min der recht in zijn schoenen staat kom ik met veel ellebogenwerk tot bij de eerste rij opzij. Waar Jannckc Pietje bij de lenden pakt en hopsafaldera van links naar rechts balanceren, ook van rechts naar links, en hoeperdepoep tegen een driepotige tafel aanflikkeren waarop ik mijn lauwe beduimelde pint met na-smaak had gedepo neerd. Het koppel lag voor me op de grond voort te wriemelen in een poging om recht te krabbelen. Is hier een vorklift inde zaal? Wat verbeelden zij zich wel. Die ko nten hier de potten breken. En ik, zoon van de ajuinenstad gun hen niet vanavond. Binnen is de spanning om te snijden, buiten bestel ik straks een portie escar- gots die ik er vakkundig zal naal den, ik kan het ma! De massa kijkt zich suf naar de ietwat te opval len^ opwippende boezems, die klaart elijk al door heel wat vingers ren bezoedeld, beha- aaglijk is een tussenbeideko- ntertje Miji 'unsappel wipt op en neer. Ik rcgi or de heksenke tel die het hier aa net worden is. doch zonder voile jeannetten waarvan ik vroeger dacht, bij de padvinders, dat zij een soort fami lie waren van de engeltjes. Maar als ik de gekorsetteerde kluchti- gaards hun apestreken zie uitvoe ren weet ik wel beter. De laatste kandidaat met duidelijk hangende proporties boven de gordel drukt een poederroze zoen op mijn voorhoofd. Ik kan bij de laatste kandidaat alleen maar vaststellen hoe ver zij allen hun doel voorbij hebben geschoten. Ik ben de me ning toegedaan dat met de kom- mercie van Karnaval het Aalsterse Voile Jeannettenverschijnsel in geruild heeft voor luksueuzer spullen van de specialiteitenzaak in geinartikelen. Ambiance was er ook nauwelijks in de zuilenzaal van Madeion, Madelijntje, Leentje (zo staat het mooier, niet?). Wat niet belette dat het publiek met elk dijenklet- serrefrein gelijkgestemd met handgeklap omlijstte. Ik licht mijn hielen en laat de zaal voor de feestneuzen die zich «Voil Jeannet- noemen. Op het moment dat ik schuin de straat oversteek bots ik tegen een straat- schuimer in berevel en een knots in de aanslag, zodat ik niet zach taardig naar het trottoir terugla- veerde. Als ik mijn neus ophaal wordt ik bedwelmd door een ver enigd aroma van bier, gin, friet, worst, poep, mosterd Met een potige bereklauw geraak ik terug overeind en ik kreeg nog een eresaluut van zijn alaam d'r bij. Ik ervaar weer eens wat lome oogleden zijn. Uitvoerige beschrijving van de laureaat, ten voeten uit dan, ne geer ik hier neer te tikken. De lezersbrievcn die volgende weck beweren hun eega gevonden te hebben herkend kunnen haar dan op kniehoogte nemen voor een veeg op de pan. Paul BALMAN «Waaien de wimpels aan masten als blommen; klappen de vlaggen bij krans en festoen; joelende scharen kampen om prijs wie er drolligst zal doen; gilles, pierrots, en pieretten komen 't plezier op hoogspanning zetten; hoep, met ons mede, gezongen, gesprongen! Al wie nog leeft viert Aalst-Karnaval!» Om Albert Baeyens wijsheid uit de mont te plukken. Zomaar, bij wijze van karnavalgeschenk voor de lezer, dit passievol drinklied, en als het dat niet is, dan toch iets van soortgelijke strekking. Een evergreen der Aalsterse karnavalliederen toen de stoet nog een andere kant opkeek, de kant van 't water dan. Het is nu dinsdagavond, tien over tien, en we trekken met z'n allen naar de Grote Markt met de kar- navalpop als een relikwie voor aan. Maar haar is geen lang leven gegund. Wij leggen ze straks op de rooster a la Jeanne d'Arc, als een speenvarken a.h.w. Dit zou dan de domper zetten op Karnaval 1976 die we dus ook gehad heb ben. Op de Grote Markt staan de toe schouwers in rijen van negen te reikhalzen. Een nepagent met een reusachtige snor voert met De Gaulle enkele geïmproviseerde danspasjes uit op de muziek van de voorbijtrekkende fanfares. En hier en daar komen uit de plaatse lijke cafés dikbuikige orkestleden gestormd die fanatiek beginnen mee te trommelen of te blazen, wat hen niet belet van toeten nog blazen te weten. Het luidruchtig geschal heeft intussen een spon tane volksopkomst uitgelokt die het ritueel assisteren. Uit het ruimvolle café Egmont, die het niet van Dirk moet hebben, ko men drommen uitgelaten vierders gebeend. Wanneer men de Kar- navalpop, gedragen door leden van de Prinsencaemere, het Vuur tocbicnt neemt Prins Johny het woord en maant ons aan van: «Wc doemen voesjü». Een kreet die Annick feeëriek en Kamicl galant kunnen beamen, en Kamiel no digt de 'mensen van Oiljst' me- Reeds een half uur lang grabbelt een immense massa naar de uien die vanuit de vensterramen op de Grote Markt de me nigte worden toegegooid. Het zonnetje brand lekker in mijn hals, en geeft een prettige weerschijn op heen en weerwie- gende, soms omhoogspringende of doorbuigende karnaval- vierders. Nog steeds is nummer 1, de tenaars hem blijkbaar kwalijk, gouden ui, niet gevallen. De Een toesnellende moeder wijst prijzentafel van het feestkomi- echter op zijn Aalsterse af- tee lag voor deze 17® massa- ajuinworp gevuld met 38 leuke verrassingen. Nog slechts een tiental prijzen blijven over. Een knaap uit Ruisbroek, Luc Pa termaker, schiet de eerste hoofdvolge, hij neemt de tinnen schotel geschonken door mi nister Chabert mee naar huis. Uit een kort gesprekje begre pen we dat ie op familiebezoek naar Aalst kwam, elk jaar mee doet aan deze grabbelpartij en 's avonds met vrienden een rol ling organiseert. Een goed woordje voor onze stoet zat er ook in, het is allemaal eigen werk en dat vindt ie wel tof. Intussen worden om de haver klap verloren gelopen peuters naar het podium gebracht, va der Doorns ontfermt er zich over en vind voor elke kleine de familie wel terug, knap. Ook even loos alarm, niet nummer 9 maar nummer 1 wint de gou den ui, dus naar huis met een aankoopbon. Er worden bijna geen uien meer naar beneden gegooid, Singelijn trekt een bedenkelijk gezicht? Men vraagt overal eens goed te kij ken, misschien ligt het uitje met de nummer I hier of daar ver- trappeld. Uiteindelijk is het dan toch zover. De twaalfjarige Bart Vermoe- sen komt met een glunderrood gezichtje het podium opges tapt. Even een minder spor tieve reaktie van het publiek als Bart zijn woonplaats noemt, hij komt uit het Lokerse en dat nemen chauvinistische Aals- trapt. Dat het de winnende ui zou zijn ontdekte zijn paps. De familie had nog een vijftal an dere uien gegrabbeld, daar tussen lag de vertrapte ui van Bart. Daardoor duurde het wel een heel tijdje vooraleer de winnaar op de proppen kwam. Bart nipt van zijn limonade, nog steeds even stilzwijgend. Er moet heel wat doorzijn hoofdje gaan. Wat ze op school zullen zeggen? En zijn bomma en zijn omms en tantes als hij met zijn komst. Zijn wiegje stond er gens inde Zoutstraat, mooi zo. Een dikke zoen van de bloe- menfee, smak. Karnavalprins Johny overhandigt de benij denswaardige hoofdprijs. De gouden ui 1976. Met beide handjes houdt hij zijn prijs boven het hoofd, Bart kan het precies nog niet goed gelo ven. De belangstelling van ee nieder trekt hij, de lensen van de persfotografen op hem ge richt, Bart krimpt er een beetje van ineen. Met de familie van Bart banen we ons een weg naar 't pavil joen, 't cafeetje vanwaar num mer één naar buiten werd ge gooid. Het blijkt dat ie de ui, ergens tussen de benen door, op de grond zag liffen, half kapotfe- foto in alle kranten staat, de ui zal kunnen tonen. We nemen ook even de gou den ui in de handen. Het is mooi, een kunststukje, zeker 750 gram zwaar, bevestigt op een houten voetstukje. Enkel een inderhaast opgeplakt pa piertje verwijst naar de 17® ajuinenworp. Jammer dat men dat er niet heeft ingegrift, We verlaten de gelukkige Bart. Bui ten passeren de Gilles, karna val is nog lang niet ten einde, voor vastelavond in een knet- tervuur verbrandt liggen er nog vele zotte uurtjes. Mijn voeten zijn doortrapt, en reeds ligt de plunje klaar voor een nieuwe dansnacht. De sambamuziek zit besloten in elke spier, da' s karnaval. Lieven Matthieu. teen uit de Rondedans te begin nen. Maar de vonk is er nog niet. de pop staat er nog heel kil bij. Wat gebeurt er.Avaar blijft de ont branding? Waarheen met onze vu rigste wens want wij spelen hier in onze Keizerlijke Stede toch zo graag met vuur. Vuur en spelen. Nee spe, nee metu is al lang aan kanker toe. Is de ontsteking nat? Waar is de vlag die de lading dekt? Maar ja, de vlag is volgela den met ajuin en vermits het ons aan de nodige karren ont breekt maar ongelooflijk en toch waar zie ginds daar komt een heel klein vlammetje zijn licht opsteken gevolgd door zijn broers en zusters zodat zij vlug een knappend vuurtje zetten in de ge lederen van onze pop en wij allen juichen kunnen. Een wat smoeze lige Grote Markt wiegt mee op de rookslierten die het vuur vrijgeeft De pop kan rekenen op een pu bliek van het meest verscheiden allooi: het gewone volk in loden en regenmantelzij bijtend op een hot-dog. van de warme bakker (Polfliet) waarbij een hond zich meesmuilend de natte snoet likt, twee heerschappen die zo uit de bedstee komen gestapt getooid in een wit bovenlaken waar de kon- fetti aan vreet (de Arabieren heb ben al lang vaste grond aan hun mocassins), wat verderop een bleke lummel in matrozenpak met bierschuim op de lippen en een rode knolneus bovenop (lijkt een beetje op de ene helft van hewei van die Spanjool, Christoph. Die Sp-utters hebben hier te lande en kele eeuwen geleden duchtig de aardappeltjes buiten gezet. Kon de goede Sint nu maar komen, maar dan niet met marsepeinen fritten. Onze gebaarde Christoph kon je trouwens één dezer nachten zien rondzwalpen en zit geloof ik nu bij Mien op schoot zich vragen te stellen Twee verdiepingen hoog kijken drie mevrouwen en een schare juniors op de troep neer. De laatste gensters ontsnappen aan onze karnaval, het beeld ver vaagt maar de herinnering blijft. Morgen zal ik op deze plek mij meren naar de voorbije hoogvlie gers van kamavaldagen. De fanfares zijn aan het afmarche ren en het gebeuren heeft een goeie sier gemaakt op het publiek. Bij velen stond het wenen nader dan het lachen. Het devies «Er mag al eens gelachen wórden- klinkt hier als een vloek in de oren. Een moment van kamava- leske ingetogenheid. Zo mag het wezen. Die frele meisjes die al een ganse dag achter me aanzitten, komen huppelend aangewalst. maar door me achter een kleerkast van een superstar Eddy te werpen ontsnap ik aan hun al te uitbundig slam pampen. Ik laat me geen twee keer een boeremeidenzakdoek rond de nek snoeren door zes dui veltjes van poederroze wangen die mij hun ware identiteit verho len houden. Onbekend wordt door mij onbemind. Al is René het daarmee klaarblijkelijk niet eens Dit was dan de Grote Markt, tijd bij het derde sein: halfclf. Paul BALMAN

De Voorpost | 1976 | | pagina 11