.OUIS DE PELSMAEKER LEERDE MUHAMMAD ALI KENNEN ER ZIJN IN AALST OOK NIET-KARNAVALISTEN ÏOORHEEN HET LAND VAN DE ZWIJGENDE MOLENS PROVINCIALE MUZIEKTORNOOIEN 1976 EEN VENTILATOR IN HET HERENTOILET Of de grieven van Pol De Paepe De Voorpost - 5-3-76 - 5 i vertelde het ons allemaal) jog waren wij er niet gerust in: wij gingen op zoek naar smand die onze vragen in verband met de grote match kon Jeantwoorden. Als volslagen leek in de bokssport konden lij het maar niet harden dat twee mensen die zo zeer van 'asse verschillen toch tegen mekaar in de ring worden ge acht. Louis De Pelsmaeker, sportjournalist bij de BRT- fclevisie was er bij in Puerto Rico en wij waren nadien bij >m. Hij wijdde ons (gedeeltelijk?) in de geheimen van de ip-boks-sport in. Hij beantwoordde al onze vragen (die toch jngeveer rond hetzelfde tema draaiden) op een vlotte en marmante manier, eigen aan mensen die goed ter taal zijn. lm te beginnen vroegen wij im hoe een dergelijke top- latch tot stand komt. Het ant- >ord is vrij eenvoudig. Zoals Ike topsporter heeft Jean- ierre Coopman een manager, and die zijn (hoofdzakelijk) financiële belangen verdedigt ™£n op die manier een aardig :ntje meepikt. Die man heet Jaegher. Deze manager leeft op zijn beurt een verte- lenwoordiger in de Verenigde Itaten: Kanter. Dan is er nog derde belangrijke man: ion King, de organisator van Ie topmatchen. Op een gege ten moment zoekt deze Don ling iemand om tegen Ali uit te ;omen. Kanter, de Ameri- ;aanse vertegenwoordiger van ~>e Jaegher, heeft Coopman ooit eens in België zien boksen legen Charlie Green, een Ame rikaanse bokser. Angezien poopman bovendien kandi- tiaat Europees titelhouder was stelt Kanter Jean-Pierre poopman voor. Om onze Belg /at geschikter te maken wordt lij in Amerika wat opge- roefd en klaar is kees. Voor iet overige kan het niemand log wat schelen of Coopman Inderdaad een kans maakt te- jen Ali, de centjes zijn ver- iiend, en goed zelfs. De beurs 'oor Coopntan was vier mil- Sjoen Belgische frank. Daarvan worden er al dadelijk twee in gepikt door Kanter, een aardig bedragje als ereloon. Voor de 'overige twee miljoen moet .'Jean-Pierre Coopman dan nog ien deel aan zijn manager De laegher afstaan en dan gaat er tok nog een niet onaanzienlijk iedrag naar de fiskus en U lerkt dat er voor Coopman zelf liet meer zo veel overblijft. De iaieve Jean-Pierre werd een- oudigweg in de zak gezet :onder het zelf te weten, hij werd bedrogen waar hij bij stond. In de eerste plaats door Kanter natuurlijk. Louis De Pelsmaeker beschrijft Kanter als een schaamteloze oedrie- ger, een soortement maffia figuur. Daar staat dan Coop man tegenover, een eerlijke, doodbrave maar naïeve jongen die in zichzelf gelooft en te weinig persoonlijkheid bezit om het spelletje te doorzien Even een sterkverhaal ter illus tratie: de clan van Kanter heeft Coopman voor zijn gevecht' met Ali in kontakt gebracht met een waarzegster, eerder een soort heks. De diepgelovige Westvlaming was uiteraard sterk onder de indruk, temeer omdat het vrouwmens hem twee emmers water over het hoofd goot. Zij gaf hem ook nog een fles water mee: die diende hij vóór de aanvang van de match over zijn hoofd te gieten. Wat hij dan ook gedaan heeft. Van loense praktijken gespro ken. Muhammad Ali heeft zelf ook wel ingezien dat de kamp onge lijk was en hij heeft zich vast voorgenomen in het vervolg beter uit te kijken tegen wie hij uit moet komen. Een slachtof fer als Coopman is toch wel iets te gemakkelijk voor de we reldkampioen. Wie er buiten Coopman en zijn supporters nog in een neder laag van Ali geloofde? Insiders wisten vooraf natuurlijk dat Coopman het onderspit zou delven. Omtrent de afloop van de match waren er drie menin gen. Een eerste geloofde in het feit dat de match acht ronden zou duren, omwille van het (du re) kontrakt met CBS, een Amerikaanse televisiemaat schappij. Een tweede groep dacht dat Coopman, die inder daad zeer sterk is, het wel vijf tien ronden zou kunnen uit houden en dat er dan mis schien een kleine (om niet te zeggen minieme) kans voor hem zou inzitten. Een derde opvatting was dat Ali, die toen sterk verkouden was, het vroe ger dan vipen ronden zou ge daan maken. Ali heeft het spel wel erg spor tief gespeeld: Coopman liep al in de eerste ronde een oog kwetsuur op. Die werd vakkun dig verzorgd door een Ameri kaans specialist, maar het blijft natuurlijk wel een zwakke plek. Ali heeft bewust vermeden die kwetsuur een tweede keer te treffen. Dat pleit voor hem na tuurlijk. Louis De Pelsmaeker is trouwens sterk onder de in druk gekomen van Muhammad Ali als mens, als persoon. Wij kennen hem wel van allerlei sensationele geruchten en praatjes, maar Louis De Pels maeker ontdekte een totaal andere Ali. Een vriendelijke en joviale topatleet, een grote meneer, die het als een grote verdienste beschouwt dat hij met zijn verdiende geld zijn ne derige omgeving in chique mi lieu's kan brengen. Hij is vrien delijk en sympathiek en heeft in het bijzonder oog voor vrouwe lijk schoon, een echte rokken jager dus. Over Amerika is hij lang niet meer zo opgetogen als vroeger: hij wil verhuizen naar Centraal Amerika om zich vrijer te voelen en verlost te zijn van vervelende belastingsin- spekteurs. Het is een man met ijzeren principes: omwille van zijn godsdienst werd hij dienstweigeraar. Als gevolg daarvan liet hij 300 miljoen aan de kant liggen, geld dat hij ge makkelijk met boksen had kunnen verdienen in de drie ja ren die hij in de gevangenis doorbracht. Zijn omgeving be staat uit eenenveertig mensen die er in een soort uniform bij lopen om hem te beschermen en te dienen. Hij heeft enorm veel klasse, kortom een echte professional. Om de BRT ploeg toe te laten hem te inter viewen onderbrak hij een train ingsgevecht en liet hij een dui zendtal mensen staan wach ten: hij had met de BRT ploeg immers een afspraak gemaakt en afspraken worden nage leefd. Wat er in de komende maan den met Coopman zal gebeu ren? Hij werd gedurende twee jaar uitgesloten voor de Eu- ropse titel, een hypocriete be slissing: een schorsing had men vóór de kamp Ali - Coop man moeten uitspreken Dat het in de Belgische Boksbond ook niet allemaal zuiver op de graat is illustreert Louis De Pelsmaeker door erop te wij zen dat de voorzitter van deze Bond, die Coopmans' manager De Jaegher, levenslang schorst, in Puerto Rico was en er platte broodjes bakte met diezelfde De Jaegher. Jean-Pierre Coopman kan in de komende maanden om het even welke kamp leveren. Het lijkt echter uitgesloten dat hij ooit nog een kans maakt op de Europese titel: Coopman is een typische slagenpakker, een sterke kerel wiens taktiek erin bestaat zijn tegenstander af te matten door hem op zijn ijzersterke lijf te keer laten te gaan. Dergelijke types van bokser zijn echter vlug over hun toppunt heen. Tot slot nog een en ander over Don King, de grote organisator van de topmatchen. King ging in '67 de gevangenis in wegens moord. Na zijn vrijlating werkte hij zich op korte tijd op tot mul timiljonair die alle grote wed strijden «produceert». Het is een imposante man (2.03 me ter groot, 120 kg. zwaar), die echter sterk belezen is en ook bijzonder hartelijk. Sportief? Nou en of, Coopman had geen sparring-partner in de States, weer iets dat Kanter vergeten was. Don King vroeg dadelijk aan Jean-Pierre wie hij hebben wou? Ik wil Green wel ant woordde Coopman. Green zat echter op dat moment in de ge vangenis, maar in een wip slaagde Don King erin hem eruit te halen. Met het eerste vliegtuig al kwam hij aan. Al bij al is Louis De Pelsmaeker enorm opgetogen over zijn kennismaking met de Ameri kaanse bokswereld. Keiharde business, dat wel, maar heel wat beter georganiseerd dan bij ons, en géén loense af spraakjes aan de top. GUY DELE Louis De Pelsmaeker in gesprek met sterke Ali. Mijn hele stam heeft me bijna verloochend. We zijn nu zaterdagochtend voor karnaval. Want zo moet je alles nu uitdrukken, zaterdag voor, eerste zondag na, tweede zondag na, enzovoort. Wel, gisteren waren ze'er nog allemaal, het meisje dat samen met mij urenlang aan het kostuum heeft gewerkt, 'de naaier' die een handje toestak, Jo die op het laatste moment nog met het onmogelijkste drukwerk voor de dag komt. Met karnaval moet ik ze echter allen missen, ze zitten ergens op een trein tussen Folkstone en London. Pas dinsdag stappen ze uit onze Aalsterse stationsburcht... Boeiende lentewandeling vanuit St. Katharina-Lombeek op zondag 14 maart 1976 (14u.) >zze wandeltocht van zowat ,5 km. begint aan de neogoti- ;che St. -Katherinakerk, gele ien nabij de Steenweg Asse - "dingen. lamenkomst aan de kerk anaf 13.30 u. Ruime parkeer- lelegenheid. tocht begint te 14 u. stipt met een door Z.E.H. Pastoor iSmismans geleid bezoek aan het interieur van deze kerk, die over heel wat kunstschatten leschikt en waar Sint- Catherina speciaal vereerd wordt om genezing af te sme ken van allerhande huidkwalen oals het St.-Katrienewiel... Na het bezoek wordt doorheen de weiden en beemden nabij de Meersstraat gewandeld naar de nog schilderachtige watermolen van Steenvoor de, waarvan het rad vorig jaar werd bedolven onder een laag grond maar waarvan het mo lenhuis nog vrijwel intakt is. De eigenaar van de molen vertelt er het verhaal van deze histori sche watermolen. Vervolgens wordt opgeklom men naar de heuvelflank van de Morette, waar de indru kwekkende ruïne van de ste nen windmolen, de wacht op trekt langs de Romeinse heir baan. Vanaf de Morette wordt afge daald langs de Louwijnstraat bezijden de Overnellebeek en gezocht naar wat nog rest van de watermolen van Oveer- of Avenel Ie. Even later wordt de autosnelweg Brussel - Oos tende gekruist en vanop de brug geniet iedereen van de majestatische Bellemolen, die zo prachtig werd gerestau reerd en eens het bezit was van de abdij Affligem. Tenslotte wordt teruggekeerd naar Lombeek doorheen een sliert van kleine bosjes en na nog even de Steenvoorde- beek, door middel van een amechtig bruggetje, te hebben overgestoken wordt nog ge speurd naar de grondvesten van de vijfde molen, namelijk de windmolen nabij de Mui- lembaan. Over het lot van deze molen vertellen dan ron duit Gust en Zoë die de wan delgroep opwachten in hun «Huize Markhove» op 'n boog scheut van de windmolen. In Huize Markhove eindigt de mooie molentocht met 'n ge zellig onderonsje: gelegen heid om het lunchpak aan te spreken, terwijl Gust (samen met enkele muzikanten) op zijn tuba speelt en Zoë een zangs- tonde inzet. Als toemaat vertonen nog Al- fons Martin en Frans De Vuyst (die de tocht uitkiende) een reeks dia's: de reportage van de wandeltocht! Het wordt vast een prettige namiddag, waarop iedereen welkom is. De deelnemers ontvangen, ter plaatse bij de inschrijving (15 F per persoon - kinderen 5 F) een wandelkaartje, samen met de beknopte beschrijving van de wandeltocht. Best laarzen of waterdicht schoeisel meene men! Deze wandeltocht wordt inge richt door de V.T.B. - V.A.B. afdeling Hekelgem die ook reeds haar volgende wandel tocht aankondigt: zondag 25 april te 14 u «Wandeltocht naar de Kluis, met mei boomplanting». En ze zijn niet alleenVerle den jaar stapte onze bloed eigen stadsarchivaris het ook al af...tot boven de moerdijk dan nog wel. En zeggen dat het vroeger zo'n uitbundige karnavalisten waren...God ja; ze weten wat ze missen, en mis schien ontvluchten ze pre cies daarom deze stad. Zelfs onze schepen voor feeste lijkheden stapt hel regelma tig met karnaval op. Dit jaar blijft hij thuis, want er komt bezoek! Sommigen zoeken het minder ver. Ze laten de stad lekker zot roezen, ze bèstellen voor zondag een bisquit en bij een kopje al ternatieve tanzaniakoff ie zit ten die dan rustig thuis naar plaatjes van vuile mong te luisteren. Exempli gratiae Gustaaf De Meersman en vrouwtje Ilse. Gustaaf: Met karnaval barst het puriteinse gedrag van de vroede Aalstenaars eens los. Wat ze normaal verwer pen doen ze dan wel, in feite rukken ze het masker waar achter ze zich een heel jaar verschuilen eens af. Als je probeert progressief te den ken moet je je verzetten te gen deze kommerciële or gie. Wachten tot karnaval om het met de sex wat los ser te nemen, iedereen es te overpampelen, de plezanten uit te hangen en het hele jaar puriteinse leven is voor mij onnatuurlijk en onwaardig! Nochtans was: DM vorig jaar ook van de partij met karnaval. Ilse: ze zouden be ter met Karnaval een beetje minder uitbundig zijn en na Karnaval wat vriendelijker. Eensvastelavond verbrandt, is de rest ook verbrandt. Gustaaf: Men legt ook te veel het aksent op Karnaval als toeristisch evenement, men poeseert karnavalfigu- ren terwijl zoveel anderen geen kans krijgen. Ik vraag me trouwens af hoe groot de schade op kultureel gebied is die dit feest met zich meebrengt. In Aalst krijg je moeilijk iets van de grond, voor Karnaval wordt echter werkel ij kalles gedaan Er zijn honderden mensen, er wordt kapitaal in gesto ken...Kent Aalst door de promotie van Karnaval geen achteruitgang? Het is een goeie zaak dat het nu de Aalstenaars zelf zijn die een stoet opbouwen. Maar zal de Aalstenaar zich binnenkort niet gaan prosti tueren voor de toeschou wers van buiten Aalst en in wiens voordeel? Voor mij is niet deelnemen aan het echte karnavalge- beuren, want de sfeer daar deel je verplicht aan mee, een konsekwent doortrek ken van mijn levensvisie. Ik ben tegen uitbuiting, loon naar werken en waar voor je geld. Nu zie je dat met kar naval de prijzen fors worden opgetrokken, waarschijnlijk betalen de foorkramers ook veel te veel voor hun stand plaatsen. Kortom ik ben tegen die hy- pokriete boel en het kom- mercieel gedoe. Met karna val mag je doen wat je wil, Het stadsbestuur weet best waarom. Het breekt even de spanning en dat is heel goed voor het systeem. De film die nu loopt: Roller Ball komt net op tijd, hij handelt over de gladiatoren van de toekomst. Intussen trachten we van ge spreksonderwerp te veran deren, maar onvermijdelijk valt steeds weer het woordje Karnaval. En ook nu, wan neer ik deze regels typ, zendt de radio-Oost Vlaan deren flitsen uit over het karnavalgebeuren. Even een zinsneden van Alfons Singe- lijn«Karnaval is een toege laten kontestatie», 1 kilo goed bloed erbij krijgen zo als een Aalstenaar het zegt» Lieven Matthieu Om meer leven te blazen in onze plaatselijke fanfares en harmonieën en anderzijds om hun aktiviteiten te stimuleren en op te tillen ver boven louter herbergbezoek en hen tevens een degelijk repertorium, vooral van huidige Belgische Meesters, te bezorgen richt het Provinciaal Bestuur van Oost-Vlaanderen telkenjare een Muziektornooi in dat bij de gegadigden een ruime belangstelling geniet en zich in een vergadering van de subkom- echte waardering verheugt. In een schrijven gedateerd 3 december 1975 en gericht aan de Heren Schepenen, de voorzitter en de kollega's van het Feestkomitee maakt Pol De Paepe zijn opgekropte grieven tegen alles en nog wat bekend. Het dossiertje omvat vijf punten: Ten eerste een brief van 29 juli 1975 omdat op sommige vragen van Pol De Paepe nog niet geantwoord was. Ten tweede een verslag van de mondelinge mededeling van P. De Paepe, gedaan op 2 oktober. Ten derde een verslag van de eerste vergadering van de subkommissie Financies omdat er op de komitee-vergadering sprake was van tech nische en stencileermoeilijkheden en ook omdat besloten werd alle leden in te lichten. Ten vierde, een lijst van beslissingen in verband met de organisatie van de Jaarbeurs (omdat zulke dingen niet mogen verloren gaan voor het nageslacht!) En tenslotte een lijst met nog te beslissen punten. 1.BRIEF Inde eerste brief, geschre ven op 29 juli 1975 in Den Haan waar Pol De Paepe zomersproetjes aan het kweken was, wordt vooral aandacht besteed aan dè pu- bliciteitsmiddelen van Kar naval en van de Jaarbeurs. In 1974 werd 32.000 fr. be taald, BTW inbegrepen voor 000 jaarbeurs-affiches. In '973 was dat slechts 17.000 'r., BTW niet inbegrepen. Voor de programma-boekjes van de jaarbeurs, 25.000 ex emplaren werd in '74 402 000 fr. betaald BTW inbe grepen. Het jaar daarvoor werd 308.000 fr. betaald. In dit bedrag is de 6% BTW niet inbegrepen. Buiten deze bedragen wor den ook nog een paar vragen gesteld. Hoeveel karnaval- en Jaarbeursaffiches wor den er jaarlijks betaald, ge drukt, verstuurd en uitge hangen? Dient de oplage niet verlaagd of beter nog hoe kunnen we bekomen dat ze beter worden uitgehan gen? Kunnen sommige af fiches geen 2 jaar gebruikt worden, en kan er geen ge bruik gemaakt worden van een tweede of een derde vroeger bekroonde affiche, die toch de eigendom zijn van het Feestkomitee? Moet een Jaarbeurs-affiche wel in 4 kleuren gedrukte zijn? Kan al het aldus uitgespaarde geld niet beter besteed wor den aan bv. een wedstrijd voor het beste Karnaval- lied, dia of foto? (Het zou een goede gelegenheid izjn indien tientallen foto's bij een goede gelegenheid eens zouden tentoongesteld wor den en door het publiek ge klasseerd.) 2. MONDELINGE MEDEDELING Een mondelinge medede ling gedaan tijdens de ver gadering van het Feestkomi tee op 2 oktober 1975 heeft het vooral over het gebrek aan openheid in verband met financiële verrichtin gen. Zowel inkomsten als uitgaven. «Hoe meer open heid hoe meer vertrouwen», besluit De Paepe», zo zal de vriendschap, de solidariteit en de ijver onder al de leden gunstig beïnvloed worden.» 3. VERSLAG In het verslag van de eerste In het verslag van de eerste vergadering van de subkom missie financiën, daterende van 22 oktober 1975, scherpt Pol zijn pen tegen de finan ciële ongerijmdheden in ver band met het Driekoningn- feest 1975. Het Driekonin genfeest 1976 zou niet meer kosteloos toegankelijk zijn. Enkele bedragen worden o- verdreven geacht, o.a. het bedrag voor de gebroken pinten, zijnde 1.959 fr. het bedrag voor Elco-kuisgerief, zijnde 2.485 fr. en de vergoe ding aan het personeel zijn de 7.920 fr. Verder wordt nog de vraag gesteld hoe veel gratis -ticketten werden uitgereikt voor bier. Tenslot te wordt ook gevraag of het niet mogelijk is de leden van het Feestkomitee te verze keren voor ongevallen in dienst. Wat wordt daar mee bedoelt? 4. JAARBEURS BESLISSINGEN De jaarbeurs-beslissinen omvatten een hele gamma diverse agendapunten. Sommige zelfs heel grap pig. De koperskaart zouden verkocht worden tegen lage re prijzen en slechts geldig Dit jaar heeft de bekroning van de tornooien 75, nl. de Vaandelwedstrijd, plaats in de Koncertzaal van het Ko ninklijk Muziekkonservato- rium te Gent, Hoogpoort 54 op zaterdag 6 en 13 maart met volgende deelnemers Zaterdag 6 maart te 16 uur Beveren-Waas: Kon. Kat. Harmonie «Kunst en Vreugd» Aalst: So. Harm. «Hand in hand» Kluisbergen: Kon. Harm. «De Vlaamse Ardennen» Sint-Niklaas: Kon. Harm. «De Kunstvrienden» Zondag 7 maart te 10 uur: Ronse: Kon. Harm. «Sin- te-Cecilia» Eeklo: Kon. Harm St.Georges en St.Cecilia» Hamme: Kon. Lib. Harm.. «Kunsten Vrijheid» zijn tot 19.30 uur. De mu- ziekstanden moeten achter glas staans, zoals visjes in een aquarium. Het dak zal hersteld worden, want het regent er binnen en niet alle handelaars handelen in re genjassen of paraplu's. Ex posanten die eetwaren be reiden moeten omwille van de hinderende geuren en dampen (aanbrandende eet waar?) aansluiten op een schouw naar buiten. Hier voor zullen gaten gekapt worden. Zijn er nog niet ge noeg gezien in het dak? De fraude in verband met de vrijkaarten voor genodigden zal betreden worden. Dit door middel van kaarten met X afscheurbare stroken. En, in de herentoiletten zal een ventilator aangebracht wor den. Waarvoor is dat nu weeral nodig? Gewoonlijk zijn toch de helft van de ruiten ingegooid? 5. NOG TE NEMEN BESLISSINGEN In de bierhalle zou een plank aan de muur moeten beves tigd worden om de lege pin ten op te deponeren. Kan er geen verzekering tegen dief stal afgesloten worden? (IJ ver de huidige telefooncel zijn er klachten, vooral inza ke het slechte functioneren, en de discriminatie bij de betaling. Kan er geen twee decel bijkomen? De prijzen van alle tentoon gestelde waar moeten dui delijk zichtbaar zijn. Op 85 exposanten waren er 42 per fect, 28 bijan perfekt, 5 on voldoende, 1 slecht en 9 onmogelijk. In het vervolg zal strenger moeten opge» treden worden. Open vuurhaarden in wer king zijn verboden. En op lossing wordt eveneens ge zocht om de kosten van het programmaboekje te druk ken. In 1975 had men 56 advertenties aan 1.000 fr. en 33 aan 1.5000 fr. In totaal dus een inkomen van 105. 000 fr. De kostprijs voor het drukken en het verspreiden van het boekje liepen op tot 402.000 fr. «Is het geen kar- navalgrap», vraagt Pol De Paepe zich af, «om voor een gewestelijke Jaarbeurs een Ere-komitee op te richten met 72 personaliteiten die jaarlijks 72 katten sturen.» KONCLUSIE Het schrijven van Pol De Paepe is te betwisten en voordiscutievatbaar. Papier is geduldig. Hoeveel van de aangehaalde en gevraagde punten zullen uitgevoerd worden. Of zal het verlopen zoals met de diefstal van het Ros Beiaard in 1952. Tijden de fameuze Paardenzitting in de Aalsterse raadszaal verklaarde Pol De Paepe daarover. «Alles was ge pland, maar de diefstal van het Ros Beiaard is nooit mislukt, om de eenvoudige reden dat we er nooit aan begonnen ijn.»

De Voorpost | 1976 | | pagina 5