'RIJSUITREIKING KARNAVAL 1976: EEN MENGELING VAN VREUGDE EN ONTGOOCHELING PRINS JOHNY DOET HET GOED De Voorpost - 5-3-76 - 9- ulandagavond, 18.30 u. Voor een tweede en laatste maal dit ejr is de karnavalparade door de keizerlijke stede getrok- t in. Als een Nijlpaard met wijd opengesperde muil wacht de gjizershalle op de 45 karnavalgroepen die straks willens af.JIens het verdikt (zo mogen we het toch wel noemen!) over jgin maandenlange inspanningen zullen te slikken krijgen, gjt is bevreemdend stil in deze koele «rechtzaal». In een r,Q)ek houden wij fier de wacht bij onze gratiese ekstra-editie, Ucht van team-wrok, improvisatie en veel nachtzweet. Een 0(^etje eenzaam en verrast door deze immense leegte sloft Q jhepen Bogaert naar Dolf ke de trommelaar toe. Wat verder, "n ssen een paar leden van hetfeestkomitee, priemen een stel Srlijke veren keizerlijk de hoogte in. Het is, hoe kan het ook "iders, keizer Kamiel die rustig koutend de komende gebe urtenissen afwacht. par dit rustig intermezzo pTiurt niet lang. Als een aan bellende sneeuwbal die met btzettend geraas een berg af- llejndert, buitelt het karnaval- a9jweld de keizerlijke halle bin- De bonte, bewegende ^Trfdoos van vermoeide, half- inken karnavalisten zoekt luwachtig een plaats aan de lenlange rijen tafels. De gar ens, voordien nog slaperig, ^jmen handen te kort. Hot- anbgs met heerlijke repen mos- a%d bespoten, verdwijnen ach- acV hongerige kiezen. Onze jrstra-editie lokt algemene "ewondering uit en wordt met tkjes tegelijk door nieuwsgie- karnavalisten verslonden, steeds meer groepen spoe- met fanfaregeweld binnen, lar zelfs in dat helse tumult is limte en tijd te over voor huis- ijke verwenning. Als het le- ind symbool van een karna- Ifamilie poseert Karei iloeter -LTD met zijn babv Karnavalist die, half weggedo ken achter de reuzestrik van papa, met onschuldige ver wondering toekijkt hoe zovele grote mensen plots weer kind geworden zijn. Een origineel duo dat in zijn uitbundigheid wellicht zelf niet beseft wat een formidabel snap-shot het voor kiekgrage fotografen zou zijn. Indexaanpassing Toch ontbreekt er iets. De mu ziek van de feesthal zwijgt en slechts op het laatste nippertje haalt de technicus de be- schermhoezen van de geluid sinstallatie weg. «Een klas sieke organisatie van het feestkomitee», merkt Simon D'Hondt op en voegt er haastig aan toe dat het aantal aanwe zige leden andermaal op vijf vingers kan geteld worden. Na een laatste gulp bier bestijgt Alfons Singelijn onder oorver dovend gejuich het podium en neemt plaats tussen de andere ere-genodigden. Benevens de voorzitter zijn dit v.l.n.r. Sche pen Bogaert, Keizer Kamiel, Henri Van De Perre, bloemen- fee Annick, Prins Johny en Scheoen De Neve. In zijn welkomstwoord prijst voorzitter Singelijn zich geluk kig te kunnen melden dat het budget dit jaar tot 1.152.000 F (vorig jaar: 1.000.000F) werd opgetrokken. Deze medede ling wordt vanzelfsprekend met een groot applaus begroet. Een nog grotere ovatie valt Dolf de trommelaar te beurt als hij van bloemenfee Annick de erewimpel krijgt. Zijn dan kwoord is eenvoudig - ontroe rend: «Als ik niet meer kan gaan, zal ik wel in een «koesj- ke» meetrommelen» Hierop gaat A. Singelijn tot een paar zakelijke mededelingen over: «Wegens de verruiming van het jurypanel is het pun- tenmaksimum tot 90 punten verhoogd (vorig jaar 80 p.). Hoewel het feestkomitee geen enkele opmerking van de jury heeft gekregen, wil het alle groepen hartelijk feliciteren voor de medewerking aan kar naval 1976 die een voordien nooit geziene hoogte bereikt heeft.» Uit zijn fel opgemerkte toespraak o nthouden we nog dit: het reglement zal in die mate gewijzigd worden dat alle groepen volgend jaar van op de Moorselbaan zullen moe ten vertrekken. Wij kunnen al leen maar instemmen met de luide toejuichingen die deze wijziging uitlokte. Aalst is im mers Aalst en de uitdrukking «van oever 't woater» moet de finitief naar de archieven wor den venwezen. Mexico boven In de kategorie groepen zonder praalwagen skoren de Poesj- zakken met hun Mexikaans huwelijk de eerste prijs. Ze verslaan Noig en hun Eddy Sterck met 7 sekonden, pardon punten. Spontaan denken we aan de woorden van Jan Louies die een maand geleden zei: «Wij zullen goed zijn, maar als anderen beter zijn, zullen we dat aanvaarden. Het kan de kwaliteit van de stoet alleen maar ten goede komen». En inderdaad! Noig neemt sportief de tweede prijs in ontvangst en hun body -building - borstkas sen worden er niet smaller door. Met hun derde prijs zullen d'Hasjeleers alvast een paar maanden van «doppen» gesp aard blijven. Het balloneske avontuur van de Perrewette- moakers is goed voor een vierde plaats. Na hen komen nog de Moikes, Kapstokken, Frakodarissen en De Jan kende Ajoinenpellers, Hekkes- luiter van dit klassement in-mineur is «Alles of Niets». «Ken uzelf», zei Socrates ooit en het mag de groep een troost wezen dat het in de toekomst ook nog eens «Alles» kan wor den. Utopische skore en awoertgeroep! Na deze kleine finale verstomt alles plotseling. De delibera tiesfeer, zo gekend en ge vreesd door studenten, snoert alle monden dicht. De halle is één grote taart waaruit je de stukken spanning ongehinderd kunt wegsnijden. I n dez e sfeer I eest voorzitter Al fons Singelijn het ongeloof waardig verdikt voor: «Eerste prijs, Lotjonslos met 90 op 90»... Wat dan gebeurt is on- beschrijvelijk. Onder een luid fluitkoncert en awoertgeroep beklimmen de pere spiet pom- peirekens het podium in een stijl die zelfs wereldkampioen Ali zou doen blozen. De tweede prijs, met 86 op 90, is voor de Kaloeterkabassen. Het kontrast in de zaal is fel. Een ovatiestorm begeleidt Kaloeter Karei De Naeyer naar de ereta- fel. Fier en als een echte kar navalist steekt hij de bijzonder kleurrijke kaloeterpop de hoogte in en overhandigt ze aan Henri Van De Perre. Om ringd door zijn kaloeters roept hij tot het publiek: «Ik dank ie dere karnavalist voor alles wat hij gedaan heeft. Hier rond mij staan 30 tot 40 mensen die nu voor jullie eens allemaal harte lijk in de handen gaan klappen (luid applaus). En dan is er nog dit: de komende fusie mag geen rem zijn op onze karna val. Ik hoop dat alle toekom stige gemeenteraadsleden me horen want in naam van alle karnavalisten wil ik hen op het hart drukken dat we Aalst moe ten hoog houden met karnaval en daartoe niets onverlet mo gen laten». Deze toespraak alleen al zou de Kaloeterkabassen in om het even welke andere wedstrijd de persprijs bezorgd hebben. Naast deze twee karnavalgi- ganten behalen ook de Deste- reers het diploma met Grote Onderscheiding. Alleen weetje bij deze mensen niet of ze met hun rug of gezicht naar je ge keerd staan. Voor hun Mexi kaans woestijnlandschap krij gen de Geleiboekes de vierde prijs terwijl de luidruchtigste groep van de stoet, de Brikal- jons, hun perfekt geïmiteerde vrouwenborsten eens ekstra optrekken om voor de eretafel te verschijnen. De Berkes van St. Anna die na karnaval alvast meters slangevel te koop zul len hebben, krijgen de zevende prijs. Ze worden voorafgegaan door de groep van wie we ho pen dat ze na de «Oesjepot van de fusie» nog steeds even «ga lant» «moilen» zal trekken. De verliezers Zoals het vaak in een kompeti tie gebeurt, oogsten de moedi gen niet altijd de verdiende lauweren. De stem van Fons Singelijn die de minder hoog gekwoteerde groepen aan kondigt, gaat verloren in een sfeer van onverschilligheid. Toch verslaan de verliezers de winnaars in aantal. Sommigen lachen, anderen strompelen moedeloos de treden van het podium op. Ook zij hebben ge zweet, gezwoegd en meege holpen aan dat onvergetelijk spektakel dat alleen in Aalst te beteven valt. Zij krijgen van ons een speciale proficiat en wij hopen dat ze uit hun karnava- leske kameraadschap vol doende moed en inspiratie zul len putten om volgend jaar be ter te doen. Beter doen! Met die idee in het hoofd nemen vele karnavalis ten afscheid van de Keizershal- le. Ontspannen huppelen ze naar buiten waar alleen reeds het opsnuiven van de feestroes hen dronken maakt. De halle biedt weer een verlaten uit zicht. Een steppe van lege bierpinten, konfettisnippers, papieren en hotdogrestanten. Hebben we gedroomd of heb ben we een bevlieging gehad? Een laatste blik op de wijzers van de decibelmeters overtuigt ons van het tegendeel! Volledigheidshalve publiceren we nog eens de uitslag. De le zer trekke er de nodige beslui ten uit! Hij is overgelukkig, kalm en bedachtzaam. Hij is bovendien wel bevoordeligd omdat hij niet alleen over een privé chauf feur en een bloemenfee beschikt, maar bovendien een ver slaggever van De Voorpost, die hem zoveel mogelijk volgt. moeiende dagen van een prin senschap. Het vriendelijk onthaal van de toeschouwers, het hartelijk ap plaus en de blijken van simpa- tie maken veel goed. Steken een riem onder het hart gedu^ rende de drié dolle dagen. De Voorpost heeft trouwens wat goed te maken tegenover deze vriendelijke prins, want een reeds opgenomen repor tage kon over hembuiten onze goede wil om, niet verschijnen. Prins Johny neemt het alle maal filozofisch op en met de glimlach. Ook het overdrukke programma dat hij te verwer ken heeft buiten de gewone klassiekers van kafee en bal- bezoeken. Sinds hij zijn sleutel van het stadhuis ontving en mag be schikken over het kabinet van de Burgemeester kent Prins Johny rust noch duur. De bloemenhulde op de be graafplaats. Tweemaal een startsein geven van een wie lerwedstrijd op de Oude Ge- ntbaan. Mee opstappen in de optocht van de oude garde. Overal en nog wat aanwezig zijn. Bij mevrouw Nicole Christiaens Schellinck hutsepot gaan eten met de bloemenfee.De karna- valoptocht. Receptie in de Kei- zershallen na de stoet en om 19.30 uur zich alweer klaarma ken voor de taptoe. Maandagmorgend moet de Prins weer vroeg uit de veren want te 9.30 uur is hij in kafee St. Gudula om te 10 uur naar het ziekenhuis te gaan. Onder tussen nog de nodige plciht- plegingen, om te 16 uur op de Grote Markt de ajuinworp mede te maken en te 17 uur weer paraat zijn voor de Aals- terse groepen. Na de stoet weer naar de Keizershallen en om 20 uur opnieuw taptoe. Nog is zijn programma niet af gewerkt, want dinsdag om 10 uur in het rustoord St. Job. Om 12 uur eindelijk een etentje in restaurant Borse van Amster dam om te 15 uur het vertrek van de oude garde mee te ma ken. Om 21.30 uur weer op het stadhuis. Vertrek van de stoet met de pop. Het is gewoon geen prinsenle ven en er komt nog zoveel meer bij kijken. Overal wordt deze goede ziel onthaald, aan gesproken, gelukgewenst en kan hij er niet onderuit om een pintje mee te drinken. Het is gewoon hard labeur. Wij kunnen het weten, die steevast achter hem aanhollen. Geluk kig alleen maar gedurende de karnavaldagen. Voor Prins Johny blijft het echter een jaar lang karnaval en komt er aan zijn plichtplegingen nog lang geen einde. Hij is er zo te zien, erg gelukkig om. Ook zijn simpatieke fami lie, waarbij papa Cooman flink wat foto's maakt als aanden ken aan de heerlijke maar ver-

De Voorpost | 1976 | | pagina 9