LEEDSE KARNAVAL EEN SUKSES EEN PRIJSTUIREIKING MET VERRASSINGEN mmmr GEEN AJUINEN MAAR WEL KARAMELLEN TE LEDE! 10 - 12-3-76 - De Voorpost De minister van vuile voorzorgen achter het ijzeren gordijn (el) Na de optocht vonden we Julien De Cremer bij een lekker broodje en een geurende kopje koffie terug. De voorzitter van het feestkomitee was zichtbaar verheugd over het spektakel maar gaf toch toe ongerust te zijn over dee toekomst van de Leedese karnaval. Zoals iedereen wel weet, wordet Lede eind 1976 fusiegemeente. DEit zou teoretisch de potentiële moge- lijkhedeen van het feestkomitee moeten vergroten maar tot nog toe weet niemand wat de weerslag ervan zal zijn in de praktijk. stoom, vuur en konfettiwolken. Minder gelukkig was hun lot genote die, stevig vastgebon den en bewaakt door twee kei zerlijke soldaten, haar vonnis op de brandstapel geslagen afwachtte. Weinig verkwik kende beelden waarvan kinde ren ongetwijfeld zullen ge droomd hebben. Gelukkig kwamen de Klodderonnen met het speelgoedland van de tin nen soldaatjes opdagen. De sleuteltjes van hun ruszakjes waren wellicht vóór de stoet nog eens ekstra aangedraaid, want zelfs in de finale troffelden ze ongestoord verder op hun kleine trommeltjes. Jeugdklub De Leeuwerik was met 90 deelnemers de grootste groep. Ze toonde hoe de Vlaamse huiskamer en 't huis van «Commerce» er omtrent de eeuwwisseling uitzagen. De bonte verscheidenheid van negentiende eeuwse kledij liet sterk vermoeden dat de jonge lui voor de gelegenheid de kleerkast van hun grootjes eens duchtig hadden omge keerd. De karousel van nonkel Jef be zorgde de Flieramoizen weer heel wat plezier. Op een vro lijke orgeldeuntje toerden ze weer speels op en neer tot groot jolijt van de talrijke kinde ren. Een grote blikvanger waren de De Rembrandkluddens en het verdronken kalf (el) De Brassers uit Lede hadden blijkbaar bij Miekenhulpio wat te veel gedronken. Zij vergast ten het publiek op een paar spetterende vuurpijlen en kar- revrachten konfetti. Eén van hen wou absoluut dat prins Mon eens van zijn lekkere ver sgebakken pensen proefde. EEN QEBOORTE Wat verder doken de Billeboi- ters en Judocus de schildpad op die het gehele wereldje van de Fabeltjeskrant langzaam maar zeker voortsleurde. Mijn heer de raaf, met bolhoedje, zag er voor de gelegenheid bij zonder guitig uit en Donald Duck stond weer springens- De Leedse kalveren (el) ezels vandaan halen, mag de duivel weten. Je kan heel Be lgië rondtoeren zonder ook nog één specimen tegen te komen maar de Ledenaars hebben er blijkbaar nog een hele stal. Ook de Leedse Kalveren sleurden een eksemplaar mee dat zijn ongenoegen uitte over een ju rylid dat Denis I slechts 5 pun ten gaf. De klowns waren over- gens heel mooi gekostumeerd an verdienden beslist het harte- ijk applaus dat hen te beurt viel. De Mackintosch folkloregroep uit Assenede had haar reuzen Stinneke en Mauriske meege bracht. Ze waren echter niet zo warm gekleed als de Gentle- klaar om fratsen uit te halen. Sint Cecilia moet toch wel een bijzonder muzikale heilige ge weest zijn, want ook de harmo nie van Oordegem draagt haar naam. Het majorettenpark met groen-witte kostuumpjes en gele berenmutsen maakte gra- cieuse bewegingen op de mu ziek van de harmonie die prompt de kou wegblies. Algemene ontzetting bij het publiek wanneer plots de moe der van Tistje-de-eeuweling uit Erpe moet bevallen. Dokters, verpleegsters en bakervrou wen buigen zich gekonsen- treerd over de zichtbaar lij dende moeder en halen tot al gemene opluchting een schril krijtend biggetje te voorschijn dat onmiddellijk in de waskuip verdwijnt. Van seksuele voor lichting gesproken! De Cirkushoed van de Gaa- Lowies uit Aalst zag er nog mi- stroostiger uit dan vorige zon dag. Voor de gelegenheid na men ze nog eens hun gammel 2 pk. -'tje uit elkaar, maar wij verwachten volgend jaar van die eens zo goede groep toch wat meer. Ook Holland was vertegenwoordigd en wel met de «Belcrum boys and girls» uit Breda. Gesteund door ritmisch tromgeroffel en uitbundig kla roengeschal, toverden ze prachtige arabesken op de hobbelige straatstenen. Waar ze in Lede allemaal die mans uit Aalst wiens steppe- kledij bijzonder goed van pas kwam in dit koude weer. Hij rij dende disko-bar en rasechte kozakkendans ontlokte an dermaal bij het publiek enthoe- siaste reakties. Je ziet immers niet elke dag een brok folklore van achter het ijzeren gordijn. Je gelooft het of niet maar ook Lede heeft zijn ijzeren gordijn. Daarachter ligt blijkbaar de ideale staat verborgen en werkt de vuilniskar gratis. In Lede is dat niet het geval en daarom kwam de Minister van Vuile Zorgen in hoogsteigen persoon met een gratische vuilniskar opdagen. Bij de Ware Vrienden uit Leu ven vielen vooral een paar dikke matronen op die zo uit het Pallieterland van Felix Timmermans kwamen over gewaaid. De Rembrandtklud- dens uit Lede beeldden de Nacht der Ruiters uit en brach ten een persiflage op alle Leedse Karnavalgroepen. De Onderwatermannen uit de Je- zuTetenstraat echter sproeiden het overtollige water dat ze destijds te slikken kregen over de Leedse straten en riepen dat bij hen de zakjes zand gra tis waren. Angstaanjagend was het hek- senspektakel van de Omhuëg- vallers. Twee reuzeheksen met kromme banaanneuzen gierden door een mengsel van De Leedse kalveren in een muzikale bui (ei) Jeugdhuis De Leeuwerik was 80 man sterk (el) Sleuren van Heipias. «Het le ven is een grote sleur maar je moet er maar van profiteren», dachten ze en ze lieten zich in een lange rij groen-gele wa gentjes door een dikke bierd rinker voorttrekken. De Sjiepeirekes hebben on langs de vangst van de eeuw gedaan. Uit de Dender te Aalst haalde één van hen een dikke grijze vis, opgeblazen door het vuil van de fabrieken. De ande ren hadden minder sukses en moesten zich tevreden stellen met een ouwe koffiekan, twee kamwielen, een pispot en een nest ratten! Na hen speelde de Kon. Harmonie Sint Cecilia van Ledegem een mars uit haar rijk muziekboeket en daarmee zat de kavalkade 1976 er voor Lede op. Och ja! Er waren nog de Gentlemannen die aanvan kelijk in hun ceremoniële paar- dekoets goed aansloten. De verleiding van het bier was ech ter te groot zodat de heren net vóór sluitingstijd het eindpunt bereikten. Nu ja, ze kunnen er maar deugd van gehad heb ben. JA. DEe voorzitter gaf ook kom- mentaar bij het nieuwe kwote- ringsstelsel van de jury deie dit jaar slechts uit vijf personen bestond: Gerarde Goeman (ondervoorzitter feestkomitee) Gerard Lievens (schatbewaar der), Aimé Van den Haute, Jo zef Nijs en Louis Verschelden (leden). DEeze mensen kwa men tot het volgende besluit: 1. DEe Sleuren van Heipias. 2. DEe Leeuwerik 3. De Omhuëgvallers 4. DEe Jabbereirs. 5. De Leedse Kalveren 6. Achter 't IJzeren Gordijn 7. De Brassers. 8. De Rembrandtkluddens Buiten wedstrijde ontvingen ook dee Ondeerwatermannen en de Gentlemannen een prijs net als alle andeere niet Leedese groepen trouwens. Persoonlijk hadden we de Om huëgvallers en Leedese Kalve ren wet wat hoger geschat. Zij stonden deuidelijk op een kar- navalesk peil deat veel belooft voor dee toekomst. Volgende jaar bestaat dee Leedese karnaval een kwar teeuw. DEeze jubileumuitgave moet dean een aansporing zijn voor alle groepen uit Groot- Lede om meer te streven naar perfektie en verfijning. De ou- dee volkspreuk «al doendee leert men» is immers ook op karnaval van toepassing. J.A. In Aalst suizen dee ajuinen door de lucht, maar in Lede heeft men wel wat zoeters bedacht. DEaar had vorige zaterdeag aan het gemeentehuis dee traditionele karamellenworp plaats deie weer heel wat mensen in beweging bracht. Toen Prins Mon I dee ramen van dee raadzaal opendee werd hij door tientallen kin deerkelen joviaal begroet. Als echte Sinterklasen (de goedee Sint hoort toch geslachtsloos te zijn) slingerden Miss Bette en hij wolken dropjes naar de tal rijke opgestoken handen. Wat niet onmidedellijk kon worden opgevangen, werde in een ge wriemel van jewelste wegge- graaid. Even werde het gestoei verstoord door een zakelijk toe terende vrachtwagen die zich onverbidedellijk een weg baande door de feestvreugde en van de omstaandeers een fluitjeskoncert meekreeg. Het viel trouwens op deat heel wat volwassenen aanwezig waren die de kindeeren fervent aanmoedigden in het vang- maar-op-spelltje. DEe karar mellen konden wel eens num mertjes bevatten die recht ga ven op prijzen. Die prijzen waren overigens boven in de raadezaal met ele gante deameshand deoor Miss Bette uitgestald en toonden een rijke verscheidenheid. Naast koekjes, cakes, koffie, wijn- likeur- en whiskyflessen trof ons vooral dee brede waaier van briefomslagen die, zoals jurylid Van DEen Haute ons toefluisterde, heel wat inte ressante waardebons verborg. Eén na één deoken dee geluk kige wirinafR nn maar- rioo fQj-_ tuinlijkste ondeer hen was dee 14-jarige Sonja Van Caeien- bergh (Veldekensweg 123 Le de) die met door de eer haar werde bewezen, ontv ze van Prins Min het prachl uurwerk. DEe winnares deus deit jaar heel wat vlug bekende dean in een voi uitgave toen het gedeulde het feestkomitee ekstra zw op dee proef werde gestel! f erd [nn Het is trouwens het feestko tee deat in samenwerking dee foormensen en hand^ aars deit karnavalesk werpfj331" tijn voor de achtste maal hé georganiseerde. Voor Lerm' naars die van cijfers houd?"0 kunnen we alvast melden dfs t( deit jaar 20 kg. karamefs werdeen uitgestrooid. I\fr" schien wordet het volgerfze jaar wel 25 of 30 kg. De ka?.n mellenworp kent immers eis_ grGGiêndë sukses en draj001 beslist bij tot het eigen karalf1 r van de Leedese karnaval. *n J >nm En maar grabellen (EL)

De Voorpost | 1976 | | pagina 10