Weekblad van Dender - Dnrme - en Scheldestreek "STANDING" SUPER SHOW STANDING EEDSE KARNAVAL EEN SUKSES PRINSENCAEMERE,PROFICIAT 4 4k MODEHUIS DRIE DODEN TE EREMBODEGEM m ADICAM SLEEPT AAN De Voorpost VRIJDAG 12 MAART - 29° JAARGANG NR. 11 - 18 F DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DE CUYPER- ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever: A. DE CUYPER PCR. 115692 (DeCuyper) Bureau: Pontstraat 64 - Aalst 053-70.41 19 Jaarabonnement 850 F I Halfjaar 425 F Trimester 215 F ZONDAG 14 MAART KEIZERSHALLEN AALST JAARLIJKSE met WILL TURA en vele andere Vlaamse vedetten Dendermondsesteenweg 276 9300 Aalst - Tel. 053-21.79.73 24ste karnaval van Lede was maar een koude belevenis! Koning Winter die een week 'n! >eger zo genadig op de «keizerlijke stede» en haar karnaval had neergekeken, ontbond nu n zijn duivelse kunsten en hield de Ledenaren zo lang mogelijk bij de kachel. Even na het ddaguur was het Marktplein trouwens nog opvallend rustig. De foormotor lag stil en 8chts hier en daar zag je ijverige handelaars hun kraampjes haastig optrekken, lar geleidelijk kwam er meer en meer beweging in de «sluimerende» brouwerij. Ongedul- je kinderen schudden de paardemolens wakker en vochten al onmiddellijk konfettiduels ak In de kafees zorgde de bonte wemeling van karnavalisten voor de gepaste stemming. mmigen dronken zich vóór de opocht nog eens ekstra warm, terwijl anderen bijna onzicht- 'Tjar waren achter grote pakken friet met heerlijkdampende karbonadehompen. Praalwagens Lede en Aalst toeterden zich moeizaam een weg door de nauwe straten waaraan het Jdntrum zo rijk is. De muziek, de foor en de suikeren feestgeur trokken de lachspieren open n de Ledenaars die steeds talrijker aan de rand van de weg gingen postvatten. was niemand minder dan de stoere lolbroek Prins Mon I die letterlijk en figuurlijk voortdu rend in zijn «baard» lachte. Jammer genoeg ontbrak de tweede eredame wegens een ongeval op het appel. Het officiële gezelschap stapte voor de tribune uit de wagens en voegde zich bij de talrijke ere-genodigden. Onder hen- bevonden zich burgemeester Gravez, de voltallige meente- raad, een paar fusieburge meester en de voorzitter van het feestkomitee Julien De Cr enter. We merkten ook Prins Johny en bloemenfee Annick op die de prinsenviering in Aalst even verlaten hadden om ook hun sympathie te betuigen aan de karnavalgemeente Le de. Zelfs burgemeester Marcel De Bisschop en feestkomi- teelid Odilon Mortier waren van de partij. Het viel trouwens op dat hij weer de enige burge meester was die een zotskap droeg. BREUGEL ACHTERNA! De genodigden bleven met van emoties gespaard. In het mid den van de tribune spatte een afschuwelijk ruikende rookbom uit elkaar die de dames op de vlucht dreef. Ook zoiets is allen maar in Lede mogelijk. Pas na dat het vieze goedje wegge trokken was, kon de troepen- schouw van de zotskappen beginnen. De Jabbereirs openden het rijtje met een ode aan 't café «Het Vat». Op de muziek van «als het gras twee kontjes hoog is» gingen ze Breugel achter na. Uit de tapkraan stroomde onophoudelijk het heerlijke ge rstenat en van de tientallen vettig-glimmende worsten die de toeschouwers bij het begin van de stoet zo hadden doen watertanden, bleven er amper nog twee over. De groep had er bovendien een ezel bijgehaald die luidkeels balkte dat hij nooit «in 't vat dronk». De Leedse karnaval is blijkbaar ook aan onze kust bekend. De IJslandvaarders uit Oostende brachten een stukje vissersfol- klore mee maar hadden de vis vergeten. Voor de tribune zwiepten ze hun loos vissertje de hoogte in en vingen hem telkens op in de opengespreide ankervlag. Het popje maakte op een gegeven ogenblik zulk een flukse karpersd(ong dat het bijna over de tribune heen in niemandsland verdween. Ook de Hels Kluddens uit Wi chelen hadden hun inspiratie in het schipperswereldje gevon den. Zij hadden het vooral ge munt op de schippersstaking en de Minister met de «Porte feuille van Waterstaat». Van staken en betogen was noch tans niet veel te merken, de meiden en het bier in de ha venkroeg vergden te veel van de schipperskrachten. Nou ja, je kunt van de noog ook een deugd maken. Traditiegetrouw was ook Aalst door een paar karnavalgroe- pen vertegenwoordigd. De Schramoeillekrabbers waren er één van. Hun brede sombre ro's, eksotische kleurenpracht en woestijnlandschap staken schril af tegen de asgrauwe hemel. De verkleumde toe schouwers konden zich echter opwarmen aan hun samba- en bambashow. Lees door blz. 10 Drie doden aan onbewaakte overweg te Erembodegem. Dinsdagavond rond 17.36 uur kwam Walter Strijpens, wonende Langestraat te Welle met zijn personenwagen aan de onbewaak te overweg nr. 7 te Erembodegem onder de sneltrein Oudenaarde - Brussel terecht. Het voertuig werd 680 m meegesleurd. De bestuurder werd een honderdtal meter voorbij de overweg uit zijn wagen geslingerd. Hij was op slag dood. Uit de wrakstukken haalde men de lijkjes van zijn twee kinderen. Het parket o.l.v. onderzoeksrechter Mertens kwam ter plaatse. Het 33 jarige slachtoffer was onderwijzer aan de Erembodegemse gemeente school. Hij laat echtgenote en baby achter. Prins Mon I bij zijn aankomst aan de tribune (EL) IE-GENODIGDEN het helse tumult van karna- ilgroepen die zich naar de irtrekplaats van de optocht javert, daagden de eerste amewagens op. De orde- insten hadden geen tijd om te kijken. De traditionele ta- relen van roekeloze kinderen volwassenen di,e als beze- nen elkaar wegdrumden voor Vcfen luciferdoosje of pakje ïewing-gum waren immers vlok hier schering en inslag. I pvallend in dit kommercieel ar edeelte was de riante publid- ss»t van bepaalde automerken Vi e stuk voor stuk met een hele iakÉiert neiuwe wagens uitpak- bn in. chter de laatste reklamewa- ptta gen stapte het reuzenechtpaar Willem Bette waardig naast el kaar. Op de muziek van de ko ninklijke harmonie Sint-Cecilia uit Lede openden de adellijke reuzen de eigenlijke stoet. Ze stoorden zich blijkbaar niet aan de kou en waren heel wat kleurrijker dan hun lotgenoten uit Aalst. Zij werden gevolgd door de lief tallige Miss Bette en keizer Pa- dova die zich de avond voor dien duidelijk in karamellen- zwaaien had geoefend en nu onophoudelijk zijn Ledenaren pakjes drop toewierp. Even charmant als Miss Bette was ere-dame Gerda Galle die in de tweede bloemenwagen had plaatsgenomen. Haar cavalier Zondag 7 maart II. kende Aalst zijn vijfde prinsjesdag. In Aalst is deze dag beter gekend als de dag van de Prinsencae- mere, maar aangezien deze dag toch een verbroederingsef- fekt heeft, zal men het ons denkelijk niet ten euvel duiden dat we even de naam van deze welbekende Noordnederlandse dag gebruiken voor een Aalsters karnavalesk gebeuren. In 1972 gestart, groeide deze manifestatie stilaan uit tot een massagebeuren. Wanneer de ex-prinsen aan dit tempo blij ven opwaarts stuwen, gaat men binnenkort in Groot-Aalst geen drie dagen karnaval vieren, maar acht dagen. Dus een verhoudingsgewijze toename met het stijgende bevolkings aantal. 5 ra oals we reeds eerder schreven werd op 27 februari II. door iocepvba Fadicam op de Rechtbank van Koophandel een -iar onkordaat aangevraagd. Nu 14 dagen later sleept de zaak ark og steeds aan. loi ast De aanloop tot de eigenlijke dag van de Prinsencaemere begon reeds op zaterdag 6 maart. Dele gaties afkomstig uit Kaatsheuvel en Neumansdorp, Nederland, ar riveerden reeds vroeg in onze stad. Na ondergebracht te zijn geworden in het Hotel des Arca des. het lokaal van de Prinsen caemere, werd een bezoek ge bracht aan een aantal niet nader genoemde Kulturele instellingen. De rondleiding voorbij, ging men naar de Mikisklub waar men de Nederlandse gasten een gezellige avond bezorgde die zij niet licht zullen vergeten. De Prinsencaemere wil de roem van Aalst hoog houden. Nu de Nederlanders eindelijk Aalst we ten liggen op de kaart wil de Cae- mere er voor zorgen dat ze dat niet vergeten. En wanneer ze even te rugdenken aan die fameuze kater 'zullen ze dat zeker niet doen. Na reeds menig glas achterover geslagen te hebben, tijdens de rondleiding, begon men in de Mi kisklub met de zware dranken. Een Nederlandse champagneprin ses mag haar drank niet versma den. Aan de genodigden werden dan ook flinke teugen Russische champagne aangeboden, die zeer zoetjes naar binnen liep, maar «We hebben hier vannacht om lu.30 een paar lijken binnenge bracht,» merkte een ex-prins op. Ze zagen er de zondagmorgen reeds een heel stuk beter uit, maar 100% zou je het toch niet kunnen noemen. Omrande ogen, vale ge laatskleur en vertrokken gezicht. 27 februari vroeg de pvba dicam, de belangrijkste foducent van diepvriezers Aalst, een konkordaat aan m m aan het faillissement te ntwerpen. is maar weinig hoop dat 150 ét 200 werklieden nog ati( oit het werk zullen kunnen 1Si ervatten. Tenzij, natuurlijk, atit "en van overheidswege er antDldoende geld wil inpom- arken. Of tenzij men andere dooelangstellenden kan vin- itelen die op een of andere ads (anier de manke leiding ts( (innen vervangen en het be- )di' rijf terug rendabel maken, tijdens de personeelsbij eenkomst op 27 februari lerd het nogmaals duidelijk gesteldDe arbeiders kot- arlj en van al dat wanbeheer, te leiding was niet vooruit- iend. Er was geen eenheid ïselhel beleid. Men was niet ereid te luisteren naar de g oede raad van de kleine, 1 oms scherpzinnige arbei- ter. De arbeiders vinden er geen woorden voor. Ondraaglij ker is echter de dreigende onzekerheid. Wat gaat de toekomst brengen? De vakbonden ondernamen pogingen om te bemidde len. Vorig week op 4 maart had een onderhoud plaats met Vlaamse Streekekonomie. Staatssekretaris Dhoore be loofde de vakbonden een ko per te zoeken, maar onder tussen verstrijkt de tijd en kunnen de 200 arbeiders in onzekerheid afwachten. Eind maart valt ditmaal de zoveelste beslissing. Het ACV daarentegen zegt op een akkoord met boedel afstand te rekenen, maar zet ondertussen zijn bemidde lingspogingen verder. De hoop op redding is er nog, maar een passief bedrag van 140 miljoen is veel. Kopers vinden is moeilijk. S.J. prinsencaemere bij hun suikerwieg. Karnavalvieren is een geseling waard! HET PROGRAMMA Een pluimpje (fazanten veer, pauwenveer of andere vogel- pluim) mag men de Prinsencae mere alvast geven voor het stipt naleven van het geplande uurroos ter. Uitzonderlijk, misschien de eerste maal, slaagde men er te Aalst in eens een manifestatie op het geplande uur te laten verlo pen. Soms zelfs voor het uur. uur. Of dat dat nu was omdat die Hol landers er waren, werd niet ver duidelijkt. Om 9 uur werd er verzamelen ge blazen in het Hotel des Arcades, waar de Nederlandse gasten met een zwaar hoofd zaten te ontbij ten. Om 9u.l5 vertrok een bus van 50 plaatsen, gevuld met de Prinsencaemere, de twee delega ties en de genodigden, naar het rustoord Sint-Lievens. Tussen de vale muren van dit hos pitaalachtige oord worden de ou de. minder gegoede mensen door de Aalsterse C.O.O. tegen een minimumtarief verzorgd en on derhouden. Een aangenaam ge voel geeft het je niet wanneer je er binnentreedt. Een kleurrijke, le venslustige groep karnavalisten tussen de grauwe muren waar mensen hun laatste levensuren slijten. Enerzijds een schrille te genstelling, maar anderzijds ook een straaltje licht, een straaltje le vensmoed in het uitstervende, eentonige leven van deze ouder lingen. Door de Prinsencaemere werd in de ontspanningszaal aan alle op zittende oudjes een klein ge schenkje overhandigd dat aarze lend aangenomen werd. Een extra editie van De Voorpost om al le zend de tijd wat te doden, en een zakje karamellen. Een bezoek aan de diverse zalen, waar de bedlegerigen vertoefden, deed menig traantje vloeien. Op merkelijk was hier het gedrag van de Nederlandse gasten. Spontaan, zonder aansporing, gingen ze een praatje maken met de oudjes. Ont roerende tafereeltjes speelden zich hier af. Wenende oudjes, sussende, bemoedigende stem men. feen zacht schouderklopje Een strelende hand. Een sprankeitje "Vreugde was ge bracht in een rustoord waar men je vandaag niet met zekerheid kan zeggen met hoeveel men morgen nog zal zijn. Staatssekretaris D'Haeseleer, vergezeld van Diane, begeleidde de groep en hadden her en der een vriendelijk woordje klaar. Vele politiekers waren uitgenodigd, maar weinigen daagden op. Via de Koolstraat, waar een af vaardiging een bezoek bracht aan een gehandicapte, ging het naar het Rustoord Sint-Job. De Gilles stonden reeds paraat. Het Corum Alostum Imperiale had zijn show al gebracht en maakte aanstalten om in het busje te stappen, rich ting Dendermonde, om ze ginder eens te gaan leren dat men in Aalst nog leeft van de pure natuur en dat het ginder moet wel zijn met al die onhygiënische dode honden uit de Dender op te vissen om er kop- vlees van te maken. De talrijke groep wrong zich door de ingangsdeuren en werd reeds onmiddellijk gekonfronteerd met een oudje, dat kaarsrecht in de gang stond: Emiel Van Delsen. Met zijn 78 jaar is hij een op en top kamavalist. «Hij kan het maar niet laten.» verduidelijkte ie mand, «bij elke gebeurtenis moet hij zich verkleden.» Lage schoe nen, nylonkousen, een minirokje en een wat bijgevulde trui onder een gerimpeld gelaat met feest neus en feestbril, Emiel Van Del sen, Doe zoe voisj Mil! Alle oudjes, voornamelijk welbe- goeden, waren verzameld in de moderne, luchtige ontspannings zaal. De show kon beginnen. Een woordje van de Prinsencaemere, de Bezemdans van de Gilles en een toespraakje van de heer Singe- lijn. Prins Johnny deed het met zijn karnavalslied maar moest de duimen leggen voor Willempie, alias Jean Paul De Boitselier. Wil lempie is ook gekend door de oud jes' «Het bewijs is nogmaals gele verd. sprak Johny in de mikro- foon. karnaval kan ook binnen gevierd worden De sfeer was er! D<? geschenkjes 'werden uitge reikt: een extra editie van de Voorpost, een zakje karamallen en een schaaltje sinaasappelen (geschenk van de Gilles). Greti ger dan in Sint-Lievens wierp men zich op de geschenken. Iedereen krijgt graag! «In Oiljst est karna val» zong Antoine.endat was dan hel einde van de show in Sint-Job. Het middagmaal was klaar, en de logees konden aan tafel. Lees door blz .11

De Voorpost | 1976 | | pagina 1