r L ONTMOETING MET JO BOON KOMT VRIENDEN INDE RONDE! s> oisrüP PIET I, KARNAVALPRINS DER LEUVENSE STUDENTEN!!! HERFSTIMPRESSIES VAN EEN KARNAVALZONDAG he Voorpost - 12-3-76 - 23 het! |lk ben een vreselijke luierik», j ik heb niet de ambitie om iemand groots te worden. Waar iedereen dan over spreekt. Dat jiteresseert me niet. Ze moeten mij alles op de schoot brengen. Ik laat me wel gemakkelijk .jieesleuren als ze me iets vragen. En dan nog. Gelukkig dat mijn vrouw Lucienneaf en toe het ten*# eens 'n handen neemt. Of ik bleef in mijn zetel zitten». Jo Boon. Een ietwat op een verhaal van Louis-Paul ide persoonlijkheid, die Boon. Ook verzorgde hij het toch weer zo gewoon illustratie- en dokumentatie on"ierkomt, dat het magische materiaal voor talrijke literaire ierur van klokslag middernacht ïve,feeds ver voorbij was, toen wij 'Ukjjt portier van onze wagen itklapten en ons te ruste laven. Een vriendelijke Jo en ega achter ons latend, jjivend in de deuropening. e man zag het levenslicht 'l Aalst op 12 maart 1939. Tot ijn dertiende jaar bleef hij een fclstenaartje waarna hij met Jjn ouders verhuisde naar 'embodegem. ijdens zijn kinderjaren bleek een erge kapoen te zijn. In zin dat er geen enkel ding in handen mocht komen of moest kapot. Steeds wou oke weten wat er in zat. Wat louwens nu nog blijkt te zijn. jijn jeugdherinneringen ver- jpen tamelijk normaal. Is zoon van schrijver Louis- aul Boon kreeg hij een bij- bndere aandacht voor litera- lur. Zo ook bloeide zijn ver- >ce[ngen uit naar fotografie. Van 956 tot 1959 studeerde hij e eze tak aan het Nationaal celtjadio- en Filmtechnisch Insti- ,eniut te Vorst-Brussel. ;enfmwille van verdere interesse Dor het fotografisch vak, dereeg hij het klaargespeeld om njajomenteel «assistent foto- jnlbo» te zijn aan het Hoger ,enijksinstituut voor Toneel- en ie.liltuurspreiding (RITCS) te innirussel. !Z eerecht mag men Jo Boon ook et etiket van «kunstfotograaf» 1p_pkleven. lert 1958 stelde hij in tal rijke losities vooral naakten, ab- acten en reportages ten- waarbij hij zich opwierp )qIs een hartstochtelijk verdedi- er van de fotografie als kunst, lij publiceerde het fotoalbum Blauwbaardje in de Ruimte» en essayistische uitgaven. Te vens schreef hij verschillende bijdragen en recensies in dag en weekbladen over kunstfo tografie. In zijn werk tracht hij een nieuwe esthetische dimensie te verlenen aan de fotografie. Aldus maakt hij collages van fotoknipsels op fijnzinnig ge kleurd viltpapier, of plaatst hij onscherpe fotofragmenten in kleurrijke kastjes, wat een sur reële atmosfeer schept. Waarom hij officieel nooit een fotohandel begonnen is, vertelt Jo ons: «Ik was toendertijd wel van start ermee gegaan, maar daar ik vanaf 1962 aan de Staat verbonden, ben, mocht dat niet. Nu, sedert een 5-tal maanden heb ik vernomen dat dat wel mag. Omdat wij nog al tijd tijdelijk zijn. (n.v.d.r. zijn be roepsbezigheid aan het RITCS). Dus, 12 jaar eigenlijk hebben wij daar goddomme mee inge zeten dat men dat niet mag doen. En nu blijkt dat het toch mag. Als niet vast aangestelde mag men dat gedomme wel al lemaal doen. En dat is nu het smerige van gans die historie geweest. Dat ze zoiets nooit zeggen, hé. Dat statuut van U mag niet werken telt niet voor de tijdelijke. En financieel gezien is dat een enorme gel delijke verliespost geweest. Dat is nu niet zodanig wreed, maar 't is wel erg als U dat ach teraf verneemt». Wat is volgens U een foto graaf? «Wel, zeer breed gezien is dat iedereen die met fotografie zijn brood verdient. Ik pak dat wel een beetje nauwer. Voor mij is een fotograaf, eerder iemand die op een serieuze manier fo tografie naar voor brengt. Ie mand die werkelijk er zijn leven van maakt. En daar reken ik dan niet on der, o.a. de verkopers. Die ech ter wel fotograaf kunnen zijn. Er zijn hier in de buurt genoeg mensen die afgestudeerd zijn en officieel fotograaf zijn, maar die in hun winkel staan. En dat is voor mij geen fotograaf meer op dat moment». Is er een vergelijking moge lijk tussen fotografie en schilderkunst als uitdruk kingsvorm? «Dat is identiek hetzelfde. Vanals de fotografie geboren is (1822) hebben fotografen en schilders regelmatig van elkaar gepikt. Het «hyperrealisme» is louter fotografie, maar het portret, dat hebben wij overgenomen van de schilderkunst. Er is, laat me zeggen dikwijls een loutere wisselwerking tussen beiden. De Spaanse schilder Salvador Dali heeft ooit toegegeven dat zïjn wereldberoemd schilderij Kristus aan het Kruis ge maakt is naar een dia die vanuit een bepaalde hoek was geno men. Een schilder die zich wou wagen op het pad van het hy perrealisme heeft me zelfs eens opgebeld, met de vraag of ik hem geen foto kon bezor gen dewelke geschikt zou zijn om een schilderij naar te ma ken. Ik heb die foto natuurlijk nooit bezorgd aan die man. Niet uit kwade wil, hoor! Maar gewoon weer vergeten, zoals ik zoveel vergeet.» Bestaat er ook'n reëel ver schil tussen kunstfotografie en reportage? «Reportage kan zeer artistiek zijn. U moet er waarschijnlijk we! wat meer moeite voor doen. Een oorlogsreportage bvb. kan men heeft het feit natuurlijk dat het om een speciaal even ement gaat zeer artistiek zijn. Of bijna. Dus laat me zeg gen, goede beelden tonen.» Welk genre fotografie beoe fent U? «Er zijn er eigenlijk drie. Voor eerst de gewone amateursfo tografie. U gaat op reis en schiet een aantal beeldjes. Niks artistiek eraan, maar schoon. Alhoewel niet noodza kelijk. Dan is er een lijn van re portagewerk. En ten slotte, het min of meer experimentele. Dus spelen met materiaal». Wat is in dat laatste treffend voor Jo Boon? «Ik denk, iets laten zien op een andere manier». Zo liet Jo ons een aantal wer ken zien, dewelke binnenkort als expositie materiaal zullen worden gebruikt. Een landschapsfoto met daar- rond een raam zodanig dat het lijkt alsof wij iets bekijken vanuit een venster. Wel waren de fo to's genomen vanuit het ge zichtspunt van een venster. Dus «geen» schijn die zou be driegen. Ook denkt hij er sterk aan om eens de gewone amateursfo tografie in het licht te stellen tijdens een expositie. «De meeste mensen zijn be schaamd om die foto's te to nen. Dat gaat in een album en dat is gedaan. Soms halen ze dat nog eens boven om te to nen hoe hun slaapkamer eruit zag in het hotel. Waarom zo'n foto eens niet vergroten. U kunt even goed zoiets tentoonstel len als wat anders.» Wilt U door uw foto's een in druk meegeven aan de kij ker? «Ik denk dat dat niet mogelijk is. leder individu ervaart «een zicht» anders. Ik heb eens een reeks gemaakt over de Wes- terschelde. Wel, die zeelucht en het gekrijs van de meeu- ■aandag 1 maart te 20.30 u. op de Grote Markt, RONDEDANS, ^jotheose van het optreden van de Aalsterse Gilles. Gedu nde een gans uur worden duizenden appelsienen gewor- m. Met deze tekst blokletterde de karnavalsaffiche van de lilsterse Gilles een kleurrijk, fascinerend spektakel, de prijstuireiking in ons aller Wie vangt er het meest? (we eizershallen begaven alsterse Gilles zich op de to en van hun bloedeigen mu- ek, via het Keizerlijk Plein en Nieuwstraat, naar de Katte- jraat. Daar maakten ze zich lar voor een 60 minuten du- ide show op de Grote Markt, lp de Grote Markt werd alles Kussen in gereedheid ge- racht. De blauw-geel-groen- »de spots werden aangeslo- in en voor een laatste maal etest. De 50 kratten appelsie- en werden geopend, de re- 0rvekorfjes werden gevuld en e begeleidende kameraman en de Gilles teste z'n toorts- mp. et werd 20.40 u. en de talrijke eschouwers stonden wat on- iduldig op hun plaatsen te ippelen. Meerdere malen oesten een paar Gilles in irgerpakje het ongeduldig ordende volk doen achteruit- aan. ndelijk het was zo ver De ag van de Gilles draaide de larkt op. De tonen van hun lelodietje ging verloren tus- en de hutsekluts van her en erbulderendegeluidsinstalla- es e kring rond 't ronde punt op e irote Markt week open en de luzikanten gevolgd door de latige met struisveren be- Jste Gilles, knikknieden hol- erdeblokkend de kring bin- en. De muzikanten, waartus- en we een schuiftrompet inde Harry Pinky opmerkten, amen plaats in het midden an de kring en bliezen en oegen er maar op los. De ingsten van de Gilles namen laats bij de kratten en zorgden oor de bevoorrading. Het lektakel kon beginnen, et volk keek toe, geïnteres- eerd, bewonderend, ver- eeld, verwachtend De eerste naasappe! vliegt door de icht en belandt in 'n gretig ingende hand. De tweede, de srde, de vierde,... volgt. Am- ance, sfeer! e gekleurde spots, gericht op i wuivende hoeden van de il'es, missen hun effect onder b helle kwartsverlichting van 5 Grote Markt. et volk wacht, kijkt begerig aar de in alle richting vlie- Bnde sinaasappelen, en acht af. Groepjes hebben ich bij elkaar geschaard en Bken er een wedstrijd van: bedoelen hier: appelsienen!). Opgevouwen plastiektassen worden bovengehaald en een voor een stapelen de kilootjes gevangen sinaasappels zich op. «Ruwgeschat zo'n negen kilo», horen we iemand door het lawaai heen roepen. De mensen op de eerste rijen staan 't slechtst, daar worden het minst appelsienen gewor- pent. De kinderen, die staan er goed. Een kinderhand is snel gevuld. stenen suizen omhoog als ge nsters uit een vulkaan, scheren over de hoofden, belanden in een grijpende hand, slaan te pletter tegen de straatbedek king of rollen tussen de benen door. «'k Heb ze!» horen we een achter sinaasappelen aanduikende karnavalist roe pen. En daarna verontschuldi gend, zacht: «Sorry, juffrouw ken, 't waren uw benen die ik vasthad.» Een paar agenten staan op vei lige afstand het schouwspel glimlachend gade te slaan. Voor eenmaal zijn zij het eens niet die bekogeld worden. Wanneer de reuk van de open- getrapte of opengespatte si- De zwaar hijgende Gilles, die druipen van het zweet, doen een laatste inspanning. De laatste oranje-rode bolletjes suizen door de lucht. Een kleurrijk, tingelend, klopperde- klopspektakel is gedaan. Zwaarbeladen appelsienen vangers druipen af. Smullende genieters, met van sap drui pende handen, resten. Kratten en lichtbakken worden verwij derd. De Grote Markt wordt te rug één grote door elkaar vrie- melende vlakte. Niet voor lang. De Gentle mens Dom- en Zwansko zakken maakten van onze Kei zerlijke Grote Markt een klein Rood Plein, waar onze Marcel, moest hij aanwezig geweest zijn, zich waarschijnlijk opper best zou thuisgevoeld hebben. Ons Rood Pleintje, ook nog gekend als Place Nols, werd alvlug één grote, voor brand veilige, dancing. Op de tonen van populaire hits dansten voil jeanetten naast in deftig bur gerpak gestoken burokraten, domino's naast Smurfen, Ko zakken naast Chinezen. Een suggestie misschien. Waarom volgend jaar, wan neer al die inwoners van Groot-Aalst naar ons centrum afzakken van de Grote Markt geen reuze-dancing maken. Veel plaats, midden in de leute, geen brandgevaar, maar hope lijk wel bier. Veel bier, veel ple zier en veel vertier! S.J. Ik heb niet de ambitie om iemand groots te worden wen, dan kan ik gewoon niet overbrengen. Er spelen teveel zaken mee als U een beeld fo tografisch vastlegt. Elke indruk die U dan opneemt, kunt U eenvoudigweg niet overbren gen bij de kijker. Het kan na tuurlijk wel gebeuren, dat U bij een beeld een schok krijgt en zegt: «Tju, dat is het!» Maar dat is één op duizend, hé. U kunt een heleboel teorieën opbou wen van, il wil dat brengen, enz. Maar ik wil dat niet. Enfin, ik geloof zelfs niet dat dat ge beurt, dat het zou mogelijk zijn.» Wordt de markt van de vakfo tografie niet teniet gedaan door het veelvuldig geknoei van amateurs? «Als ze goed of zelfs beter zijn, dan heb ik geen enkel bezwaar tegen een amateur. Maar er zijn er veel, die gewoon slecht werk afleveren en dermate ook onder de prijs blijven, dat ze het als een lol aanzien. Dan maken ze een markt kapot. En de meeste mensen, laat het ons nu scherp stellen, zien het toch niet of iets goed of slecht is. Als U velen een fout toont op een foto, dan antwoorden ze haast altijd: Dat is waar. Maar wij hebben daar toch geen ver stand van. Voor ons is het goed.» dat is heel spijtig, hé. Artistiek, godver, de meeste mensen staan artistiek gezien nergens. Het is allemaal geen kwestie van verstand van iets te hebben of niet. Alleen kijken, meer niet! Maar voor hun is het al goed genoeg... Tussen haakjes, er zijn ook beroeps mensen die rotdingen bren gen, hoor. Kan men in België terecht als artistieke beroepsfotograaf? «Om werkelijk uw brood mee te verdienen, neen. Er zijn trouwen geen tijdschrif ten die uw werk degelijk kun nen presenteren. Enkel met kiekesinstallaties en de kinde ren van uw buren te fotografe ren kunt U hier bij ons terecht. Als natuurlijk uw ambitie slechts ligt in reportages te maken voor Rosita, e.a. Oke dan.» Bent U tevreden over uw werk als fotograaf? «(Jo maakt een giller van een lach). Dat is wat anders hé. Ik denk niet dat het erop aankomt tevreden te zijn over uw werk. Dat is af, en daarmee gedaan. Maar ik denk dat het grootste plezier ligt in het werk dat U doet. Ik heb zelfs dingen liggen die nog nooit iemand gezien heeft, maar waar ik toch deugd aan gehad heb.» Heeft Jo Boon nog toe komstplannen? «Och, ik heb een 10-tal projec ten op een papiertje staan. Waarvan ik er aan drie bezig ben, o.a. een reeks over de dood. Dus over het sterven van mensen, dieren en planten. Verder ook een serie over de zon, maar die zie ik nog steeds liever zo, dan te fotograferen. Ik denk zelfs dat die reeks nooit gaat afgeraken...» En zo kan men met Jo Boon uren praten. En als dat zou vervelen, waar we echter sterk aan zouden twijfelen, kan men nog steeds terecht bij de aller lei caféspelen die zijn woning sieren. Zelfs een rasechte juke-box met de originele «Let's twist again» misstaat niet. Aan sfeer ontbreekt het niet ten huize van Jo Boon en vrouwtje Luöenne. «En dat we toffe jon gens zijn, dat willen we...» Hugo Heyndrickx Dat Aalst dé karnavalstad bij uitstek is hoef je niemand meer te vertellen, zelfs de pasgeboren zuigelingen zullen je het volmondig beamen: Dat onze Aalsterse karnaval bij iedereen in België bekend is kon je deze dagen in elke Belgische krant uitvoerig belicht zien! Dat Aalstenaars ook in andere steden hun faam eer aandoen werd deze dagen zelfs in de universiteitsstad leuven bewe zen: onze Aalsterse Hoogstudentenklub Den Domper speelde het eerst klaar haar kandidaat, Piet I door de Oost- vlaamse klubs als gemeenschappelijke kandidaat te doen kiezen en als klap op de vuurpijl werd ons Domper-lid na een denderende finale door de vijfentwintig - SK-klubs als Prins Karnaval 1976 ingehuldigd en met de nodige «honneurs» behangen. HISTORIEK De Leuvense studentenkarna- valstoet wordt dir jaar voor de twintigste maar georganiseerd: deze stoet, die enig in Europa is staat dit jaar in het teken van «550 jaar universiteit» De deelnemende wagens zijn al len afkomstig van een regio nale studentenklub, wiens le den allen in Leuven hun uni versitaire studies beeindigen. De inzet van deze karnavaleu- forie vindt steeds plaats enkele weken voor de feesten ter ge legenheid van de verkiezing van de onderscheidene gilde- kandidaten: in de Oostvlaamse gilde zijn vooral de Wase (Sint-Niklaas), Ros Beyaert (Dendermonde) en Den Dom per (Aalst) bij de aktiefste klubs te rekenen: na een spannende strijd behaalde Piet De Brau- wer, Domper-lid en praeses van thgisklub Egmonts vooral dankzij een machtig karnavals- lied en prachtspeech de zege zodat alle Oostvlaamse stu denten zich achter hem gingen scharen: promotietoernees door de voornaamste Oude- Marktinstellingen en een affi- chenkampanje lieten de an dere kandidaten reeds duide lijk verstaan dat de onze een Een stralend voorjaarszonnetje deed zondagvoormiddag het hart van alle Aalsterse karnavalisten openbloeien. Veel volk werd verwacht, hopelijk tien rijen inplaats van vijf. De profesie werd waarheid. Met drommen stroomden de mensen onze stadskern binnen. Je hoorde er Nederlands, een hutsekluts van dialekten (meestal toebehorend aan onze toekomstige fusiegenoten), Frans, Duits, Engels, Spaans, Italiaans en Japannees. een beetje, er kan nog altijd De belangstelling was groot, eentje bij! de kavalkade was denderend, Onze uitvalswegen raakten de sfeer was enorm. Een over- overbelast. Druipende een- verhit Aalst deed de lucht örcu- «Het publiek wordt vriendelijk verzocht geen sinaasappelen terug te gooien om de fortuin- kostende hoeden van de Gilles niet te beschadigen», bromt een stem door de luidsprekers. Wat een prachtig sinaasappel vuurwerk voor onze zo prachtig versierde (sic) stadhuisruïne (sic). Wuivende struisvogelpluimen hobbelen op en neer boven de hoofden van de massa. Appel- naasappeien er zowaar in ge slaagd is de reuk van frit, olie bollen en bier te verdrijven zou je je echt in sinaasappelland wanen, waar het volk leeft van appelsienen en spelen. Achter de tribune op de Grote Markt staan enkele bengels te wachten op de op het dekzeil belande sinaasappelen. Je moet ze maar opvangen als ze benedenrollen, en het dekzeil is groot! Klein maar slim! leren, zuid- oost-west. In de verkeerde richting begot. Er kwam iets aandrijven! De regen pletste neer. Op hun zomers geklede toeschouwers en karnavalisten doken de ka- fees binnen of spoedden zich naar hun wagen. De kafees en dancings leken wel sardienendoosjes. Duw dagskarnavalisten en karnava- listinnen stonden in de gie tende regen te duimen. En de auto's zoefden voorbij. De Voorpostmedewerkers za ten achter hun schrijfmachines te zwoegen. Tot in de vroege uurtjes. Om 4 u. waren alle ko pijen en foto's binnen en om 17 u. reden zij met hun wagens mee in optocht van de Aals- terse karnavalgroepen om de gretig uitgestoken handen te vullen met een Extra Karnaval Editie. De Nachten van Parijs zijn be rucht. Deze van Aalst be roemd. Aalst viert karnaval, drie dagen lang. De confetti en serpantins wa ren door de overvloed aan wa ter opgelost en vormden een papierbrij die wanneer een ple zante er even middeninsprong aan je kouwe kleren bleef kle ven. Een in verwachting zijnd moe dertje tracht op de Hopmarkt tevergeefs haar feestvierende man naar huis te krijgen. Te vergeefs. Er hangt weer iets in de lucht: ruzie. In de Krocht stoort men zich niet aan de bordjes «verboden te dansen» en men huppelt mee op de to nen van Willempie. Mensen wat een leute. Gebro ken pinten stapelen zich op, de vloeren van de dancings liggen onder een laag modder, maar de dag is goed geweest. Ein dafrekening van een dancing om 3.45 u 144 591 F. In Aalst zijn er kafees die met karnaval meer verdienen dan anders op een gans jaar. 5 j «ijzersterke» kandidaat mocht genoemd worden. STUNTWERK De eigenlijke karnavalverkie- zing wordt steeds ingeleid door de onderscheidene stunten van de verschillende gildes: de Oostvlaamse filde ontvoerde volgens alle Vlaamse kranten woensdagnamiddag fernand Roelands. Europees boks kampioen bij de lichtgewich ten: deze valse bericthgeving werd enkel door «De Krant» niet overgenomen: dit Vlaams dagblad verbaasde zich iro nisch over het feit dat deze valse feitenweergave klakke loos door de andere kranten was overgenomen, zonder dat ze het bericht naar haar waar heid checkten: kortom: deze stunt bereikte het ganse dag- bladlezende volk zodat we de verkiezing reeds met puntjes voorsprong kinden aanvatten: de voorstelling van de prinses viel zo mee dat de helft van de zaal onze zijde koos: enkel de Westvlamingen met Obelisk (pr chtige entourage) en de Ant werpenaren (meeste suppor ters) bleven in de run voor de overwinningen: de praktische proeven zoals het rekordfiet- sen, bierproeven, historiekwis- sen brachten weinig afschei ding, zodat de uitstraling van onze stunt en de subtiele speech onze Piet naar de overwinning loodsten: deze uitverkiezing werd met vele gevoelsuitlatingen tot laat in de morgen gevierd. TOEKOMST Piet I wacht dit jaar een zware taak: als karnavalprins dient hij de studentenstoet te leiden en te begeleiden, dot op de praal wagen die door «Den Domper» ter dezer gelegenheid in me- kaar wordt gestoken: als am bassadeur der Vlaamse Leu vense studenten dient hij het ganse jaar de studentenuitstra ling te verzorgen. Kortom, den Domper verwacht veel van zijn karnavalprins: hij kan onze Aalsterse klub bij de mensen bekend maken en tevens een propagandist zijn van het stu dentenleven, wij menen dat hij deze taak schitterend zla vol brengen! A JOIN

De Voorpost | 1976 | | pagina 23