TONEELTORNOOI «RENAAT RAVIJTS» AAN TWEEDE UITGAVE «PEE KLAK» DOOR DE «CLAERHAEGSE COMEDIE» VOLKSFIGUUR UIT DE FALLUINTJES HERLEEFT AALSTERSE FLITSEN UIT-AGENDA COTE D'ALOST IN FUSIEMARINADE FORMULA ANTIQUA RENOVATA AFFLIGEMS ABDIJRUINE AAN HERSTELLING TOE L> TENTOONSTELLINGEN '2 BUITEN DE DENDERSTREEK^ 24 - 12-3-76 - De Voorpost Het toneeltornooi «Prijs Renaat Ravijts» wordt uitgeschre ven om de twee jaar, voor liefhebberstoneelverenigingen uit Aalst en omgeving met de steun en in samenwerking met de Vlaamse toeristenbond en de stad Aalst. De dynamische werkgroep is niet bij de pakken blijven zitten. Nog zeven maanden scheiden ons van het begin van het toneelseizoen 1976-1977 en reeds is de werkgroep volledig klaar met de opstelling van reglement en uitnodigingen. Een honderdtal toneelverenigingen in een zeer brede kring rond Aalst, gaande van Hekelgem tot Wetteren, zullen eerst daags hun deelname in overweging kunnen nemen. Voor 15 mei 1976 dienen zij schriftelijk en aangetekend hun kandida tuur te stellen. Door openbare lottrekking zullen op 21 mei de acht kandidaten weerhouden worden. ONTSTAAN Het tornooi werd opgericht in 1974 en streeft ernaar in herin nering aan de verdienstelijke persoonlijkheid die Renaat Ravijts was als akteur en als regisseur, het amateurstoneel in Vlaanderen te bevorderen. Vorig jaar kende het tornooi reeds een groot sukses. Vooral de plechtige proklamatie op lijst door voordracht en muziek was een waardige kroon op het werk. Rond het hele opzet was toen weinig publiciteit gemaakt en de formule voor deelneming bleek voor verbeten ng vatbaar. VROEGTIJDIG Elke amateursvereniging in een brede kring rond Aalst wordt uitgenodigd. De werk groep is er beslist vroeg bij deze keer. Dit kan de toneel verenigingen toelaten de keuze van het stuk te bepalen in funktie van deelname aan het tornooi en ook rekening te houden met de data van op voeringen die dienen te vallen tussen 15 september 1976 en 30 april 1977. De inschrijvin gen worden uiterlijk op 15 mei afgesloten. Een openbare lot trekking in tegenwoordigheid van één getuige van de kandi daat deelnemers, zal de acht verenigingen weerhouden Sint Barbara Arbeid en Kunst, winnaar van het eerste tornooi wordt mits inschrijving a priori in de wedstrijd opgenomen. REGLEMENTEN Elke amateursvereniging, elke Beter leven geven geeft ook te Aalst. De vzw «Solidariteitsak- tie Boemerang» voerde de aktie «Beter leven geven» voor het bouwen van gezinsvervangende tehuizen voor alleenstaande meerderjarige gehandicapten. Eind januari 1976 kon een bedrag van meer dan 53.500.000 fr genoteerd worden, en nog dagelijks komen kleine giften die som aandikken. De kosten van de aktie zijn daarenboven gedekt door de opbrengst van vroegere beleggingen. Dit be tekent dat de opbrengst volledig zal ten goede komen van de aangehouden werken, d.w.z. 24 instellingen, waarvan twee te Aalst: «vzw Levensvreugde» en vzw «Beschermkomitee voor het gehandicapte kind», die van de grote koek mogen meege nieten. Leerlingen van het St.-Jozefkollege in het B.R.T. spelpro- gramma «Gans de gemeente» op woensdag 17 maart te 17.30 uur heeft de uitzending plaats van het kwispro- gramma «Gans de gemeente». De leerlingen van het St.- Jozefskollege zullen het opnemen tegen volgende scho len: O.L. Vrouw Kollege Tongeren, St.-Jozefinstituut Kortrijk en St.-Jozefkollege Borgloon. Veel sukses! Vanaf 1 mei komt een nieuw verkeersreglement in voege en zal het beurtelings parkeren aangepast worden aan de mo derne noden. Op het ogenblik worden ruim 500 verkeerspla- ten aangepast voor de nieuwe regeling die toelaat om de veertien dagen de voertuigen aan de ene of andere zijde der straat te plaatsen. Systematisch worden de verkeersplaten om op pare of onpare dagen te parkeren, herschilderd volgens de nieuwe norm. Ter gelegenheid van zijn 70e verjaardag kreeg kunstschil der Maurits Schelk van het stadsbestuur een stadsplakket en het karnavalboek. Het gedenkboek Maurits Schelck werd door het Stadsbestuur aangekocht. KUNST, LICHT EN VRIJHEID Op initiatief van K.L.V. richt het «Interfederaal Centrum Vlaams Amateurtoneel» kursussen in te Aalst voor «PERSOONLIJKE VORMING IN FUNKTIE VAN HET AMATEURTONEEL» Deze lessen zijn gratis en voor IEDEREEN toegankelijk. Ze worden gegeven op woensdag 17, 24, 31 maart en 2128 april, telkens van 20 uur tot ong. 23 uur in het Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst. Inschrijvingen vóór 15 maart bij V. Nieuwenborgh Gracienne, Koolstraat 16 te Aalst. VRIJDAG 12 MAART Tot 15 maart Naïeve kunst uit Yoegoslavië in galerij Valerius de Soedeleer. Opening retrospektieve tentoonstelling van Willem Van Hecke in galerij Pieter Coecke. Tot 16april. Tot 14 maart Gaston Rossignol in het kultureel Centrum te Affligem. Te 20 uur in feestzaal van het stadhuis «Europa waarheen en hoe» voordracht. VII met «Ik ben er.ik blijf er» te 20 uur. Tot 29 maart R. Clicque in S65 Te 20 uur «Het gewestplan» voordracht in de Mikisklub. Opening tentoonstelling Struktuurplan Aalst-centrum 18 uur feestzaal stadhuis-19 uur in Kapellestraat. ZATERDAG 13 MAART VII met «Ik ben er, ik blijf er» te 20 uur. CSV «Mimeen kabaret met Luc De Smet» te 20 uur. ZONDAG 14 MAART «Wij luiden de lente in», lentewandeling vanuit St.Katari- na-Lombeek. V.T.I. met «Ik ben er, ik blijf er» te 19 uur. Stedelijk poppenteater met «Kokske wordt koster» en «Fung Ku». Aanvang 14.30 uur. Marcelinoklub «Het avontuur van de Poseidon (zaal v.d. paters Capucienen) MAANDAG 15 MAART Pro Arte koncert te 20.30 uur in de Kapucijnenkerk. toneelgroep tot welke politieke of ideologische strekking zij ook moge behoren, kan deel nemen. Tijdens de opvoering van het gekozen werk mogen geen beroepsakteurs meespe len, het mag wel geregisseerd worden door een beroepsre gisseur. Het op te voeren to neelwerk moet in de neder- landse taal opgevoerd worden, het moet een volavondstuk zijn, geen lyrisch werk en een bezetting van minstens vijf personen bedragen. Voor 30 augustus dienen de deelnemers het gekozen stuk en de speeldata bekend te ma ken. De jury die zal beoordelen op één van de vertoningen, wordt samengesteld uit de voorzitter, dienstdoend voorzitter van de werkgroep en uit de sekretaris afgevaardigde van de werk groep (beide zonder stem recht), verder worden de acht leden met stemrecht door elke deelnemende vereniging afge vaardigd. Het gekozen lid woont alle vertoningen bij maar heeft geen toegang tot de be spreking en de stemming van zijn eigen vereniging. De jury, en de werkgroep dringt aan om de grootste zorg te besteden aan de aanduiding van de jury leden, moet oordelen over de rolinterpretatie, de taal, de techniek en het totaalbeeld. De kwotering gebeurt onmiddellijk na de bespreking die volgt na de opvoering. PRIJZEN Een wedstrijd onder deze vorm heeft veel voordelen en zal vermoedelijk weer zeer gunstig onthaald worden. Vooreerst kost het de toneelverenigingen geen ekstra inspanningen. Er wordt gespeeld in eigen zaal voor eigen publiek en de jury leden komen ter plaatse. Benevens de eer die de laure aat te beurt valt zijn aan dit tor nooi e ook geldprijzen verbon den. De eerste prijs Renaat Ravijts bedraagt 8.000 F en een tro fee. De tweede prijs wordt dankzij de tussenkomst van de heer Voorzitter Van Overstrae- ten geschonken door de Vlaamse toeristenbond en be draagt 6.000 F. Derde prijs 4.000 F, vierde prijs 3.000 F., vijfde prijs 2.000 F De niet ge klasseerde deelnemers ont vangen een aanmoedigings prijs van 1.000 F. Aan de toneelverenigingen nu om het waar te maken. Roel Van de Plas. Je neemt wat dit, je neemt wat dat Je neemt van alles wat Blancheer een kg. boereworst uit Meldert zodat de Cöte Alostzaus wat verheldert Marineren in een ons oude wijn uit Baardegem en een halve liter wijnazijn uit Gijzegem meng in dit alles 2 pastillekes sulfarlem uit Hersersem om den boel in 't slaap te wiegen ervan proeven vooraleer de kiezereters te bedriegen. een V2 kg. filet pur uit Hofstade instrijken met mosterd en zachtjes laten braden De oven van de fusie op 200 graden niet laten roosteren of de maag raakt overladen Neem nu een snuifje gemalen Nieuwerkerken om de fusiesmaak wat aan te sterken 1 kgr. gefileerde Erembodegemse ambities deglaceren want overhitte spijzen zullen de Cöte Alost gastronomisch degeneren Voeg hier aan toe: een dag zuiver blauwsel uit Moorsel vermengen met fijngehakte stemmen en ajuin als afboorsel Leg dit alles op een voorverwarmde Aalsterse Caranvaleske schotel bij voorbaat ingesmeerd met Aalsterse belastingsboter Opdienen met een gechambreerde Mise au chateau Ministre Michel Oilsteneers het bekome u wel A.K.V. KROT EN KOto Beschouwingen ach teraf van een eerstejaarsgroep Na onze misnoegdheid, onze teleleurstelling over het aal moes van 5000 F en de «eer volle» voorlaatste plaats (of zo iets) hopen wij dan toch de kans te krijgen om onze me ning te zeggen. Dat er verlie zers in elke wedstrijd is een feit en het is natuurlijk erg moeilijk de uitslag te gaan betwisten maar de manier van jureren hier te Aalst moet dringend veranderen. Nu is het feestkomitee bezig de stoet vanop een hoogtepunt opnieuw op een laag niveau te brengen. Inderdaad! Elk jaar verdwijnen één of meer groe pen van het toneel. Hiervoor komen elk jaar enkele nieuwe in de plaats. Meer en meer mensen met er varing verdwijnen dus. Maar hoe kunnen jongeren ervaring kweken als ze na één jaar reeds opnieuw verdwijnen, to- Op 14 -15 en op 21 en 22 augustus 1976 wil de «Claehaegse Comedie», een groep jonge, dynamische lui die van aanpak ken weten, een overbekend volksfiguur uit de Falluintjes- streek even laten herleven en na hun vorige prestaties kun nen we hen gerust alle krediet verlenen en mogen de ver wachtingen hooggespannen staan. ONTSTAAN De mensen van de wijk «Klaar- haag» gelegen te Meldert en dadelijk grenzend aan Moor sel, zijn altijd zowel wat een grensgeval geweest. Niet al leen behoort de wijk burgerlijk tot Meldert en kerkelijk tot Moorsel, wat de mensen verta len in «levend Meldert en dood Moorsel». maar tevens dient gezegd dat de bewoners van deze wijk zich steeds een be etje verongelijkt hebben ge voeld en onlangs nog hun wijk symboliseerden in een «zwart taal ontmoedigd of wegens geldgebrek. Het volgend jaar moeten er weer nieuwe nieu welingen komen die wéér geen perfekte wagen kunnen ma ken, en zo zitten we in een vi- scieuse cirkel die we enkel kunnen doorbreken als het feestkomitee en de stad Aalst beginnen met de nieuwe groe pen aan te moedigen en te steunen. Dit alles is de schuld van het feestkomitee dat juist omge keerd redeneert: zij geven liefst zo weinig mogelijk geld aan nieuwe groepen uit angst dat deze zouden stoppen en het geld niet meer aan karnaval zou besteed wroden. En het geld dat deze eerste- jaarsgroepen er eerst zelf in gestoken hebben? Onze kos ten beliepen ongeveer 50.000 F. Met onze prijs kunnen we juist gepast onze pruiken beta len. Verder oordeelt het feestkomi tee verre van objektief en ge ven zij hun punten enkel af gaande op de naam van een groep. Dit jaar hebben wij hier van duidelijk voorbeelden ge- Laar daar nu een groep dyna mische jonge mensen aan bod komen die de Klaarhaag als wijk tenminste levensrecht wil len schenken door zich inder daad ergens positief te affirme ren. De reeks Kwissen in het Paro chiecentrum bracht hen de goede gelegenheid, vooral als het zuiver «brainswerk» wat op het achterplan kwam en men meer overhelde naar sketches en show, naar toneel. Verleden seizoen pakten ze ,,~\mers uit met niets minder <Het Gezin van Paemel» en, gesterkt door een fantas tisch sukses, voelden ze zich inderdaad niet alleen verplicht om verder te doen maar acht ten zich ook uiteraard tot heel- wat in staat. Dit stuk brachten ze achte reenvolgens op de Klaarhaag zelf en dit met drie vertoningen. Daarna kwam Essene aan de beurt waar fity-fifty gespeeld werd voor de Parochiale Wer ken. De Pikfeesten van de VVV-De Falluintjesstreek van 75 werden ingezet met een ver toning van dit stuk en kende 65G toeschouwers en last but not least kwamen 1400 toe schouwers naar twee verto ningen te Lebbeke. SUKSES! Sukses hadden ze alleszins. T^els zal dit wel te wijten ge lest zijn aan de dynamiek die uiteraard van een jonge homo gene ploeg kan uitgaan. Ook het feit dat gespeeld werd niet in een zaal (en dit louter bij gebrek aan een passende niet partijpolitiek gebonden zaal) maar wel op oude hoeven, liefst vierkantig omringde, met ruime binnenkoer Achtereen volgens zag men dat stuk dan vertolken op de Klaarhaag op hoeve De Gols, te Essene op Clerckens Hof (Burgemeester Verdoodt) en te Baardegem op Hof ter Linde. zien. Een groep die reeds jaren bestaat en enkel met een her t/erfde woonwagen en een 2 PK-tje in de stoet gingen krij gen toch een hoge prijs. Ande ren hoeven enkel een toog op een wagen te zetten en een ganse stoet te drinken om een behoorlijke plaats te verove ren. Hiermee wil ik deze groe pen niet aanvallen maar wel het feestkomitee dat tenslotte de prijzen verdeelt. Onze groep heeft vanaf oktober min stens twee dagen in de week gewerkt. De laatste weken voor karnaval elke avond en soms snachts. Deden we in de stoet niets voor het publiek? Jawel veel meer dan de meeste anderen: we deelden «briefjes van 1000 uit en vanop de wagen werden chocolade geldstukken uitge worpen. Of was de jury ons tegen het einde van de stoet reeds verge ten door het feit dat sommige groepen voor de tribunes een dansje uitvoerden. Of worden de punten daar soms op ge zet? Sedert enkele jaren hebben verschillende goede vrienden van Affligem ervoor geijverd dat de nog rechtgebleven mu ren van de oude abdijkerk als mede de St.-Benediktuspoort en het Bisschoppenhuis zou den geklasseerd worden door het Ministerie van Nederlandse Kuituur, afdeling Monumenten en -Landschappen. De Op- wijkse houtsnijder en natuur vriend Bert Van den Broeck vervulde hierin uiteraard een belangrijke rol. Dit is inmiddels geschied maar, wat nog belangrijker is, er werd een aanvraag ingediend om de bouwvallige ruïne te konsolide- ren en, waar mogelijk, te res taureren. Het gevaar is immers niet denkbeeldig dat door de wisselende weersomstandig heden en door de wildgroei van planten en struiken de stenen NOG verder zouden afbrokke len. Ook dit is nu weer in een stadium dat eerstdaags de werklui kunnen beginnen De kosten worden grotendeels gedragen door de schatkist. Anderzijds komen tussen de itb provincie, de gemeente en de kloostergemeenschap zelf. Ook een Bank leverde een be langrijke bijdrage om dit werk tot een goed einde te kunnen brengen De uitgevoerde werken zullen ook de toegang van het publiek tot de ruïne vergemakkelijken en aldus een nieuwe attraktie vormen voor de vele wande laars die, vooral 's zomers, zo graag langs en naar Affligem komen. L.H. Zijn goede inborst en zijn zi voor rechtvaardigheid w< ten tonele gebracht in het taf< reel waarin Lange Seppen, fuslijder die door iederi wordt verlaten, door Pee KI; gedurende verschillende gen wordt verzorgd en vertr< teld. Ook zijn verloving en zi eerder ongelukkig huwelijk Jozefientje die het niet te naui nam en nogal eens uit Moor< voor een tijdje verdween. Al met al komt Pee Klak, man die de huizen afliep zoek naar «antiek» uit het si te voorschijn niet louter als e( eenvoudige grapjas maar der als het tragi-komisch figui dat hij inderdaad was Qua toneel is het uitera; geen logisch en harmonist opgebouwd toneelstuk mi wel een aaneenrijging van z< typische tafereeltjes die hi impakt op de massa wel zulli bewijzen. Het stuk wordt dit jaar gebrai op een typisch Brabantse Hi ve, nl. op de Hoeve Van Cai welaert, Nieveldriesweg Meldert, bewoond door Gi ges De Pauw en zijn gezin, ei van de énige te Meldert ov< gbleven klassieke all-roui boerderijen. Qua dekor wordt het een brei podium van 15 meter brei deels in bestaande gebouwi deels in paneelvorm. Naast mekaar zal U inderda; zien de pastorij, het huis vi Lange Seppen, een typiscfiWii Dries want veel speelt zich buhiet ten af, het huizeke van PeWVc Klak en een buurhuisje. Om de lokale kleur goed in verf te zetten en tevens om levensecht te maken zal tekst gedebiteerd worden het «Moorsels» Mark De W^osl ver wordt Pee Klak en ir Rogéerc Van Nuffel Lange Seppt Naast deze beide hoofdroll. zijn er nog 18 ongeveer ever waardige kleinere rollen die len gelegenheid tot mooi spfcigs leveren. Voeg daarbij een tier&iss tal figuranten en buiten hèutc technisch personeel vraagt stuk dus reeds een dertig marWe als bezetting. giet De Voorzitter speelt de «fallen teur» en regisseur Van dfen Perre wordt in het stuk eeOef «bedelaar». i*ev TE ENGE BASIS Fons De Koninck verklaarr me dat het hele opzet en verdere plannen (men wil o< in de winter spelen als men zaal vindt en voor 1977 kor iets fantastisch aan bod) groot worden om te rusten de schouders van de bewoni van een wijk. Een wijk in een kleindorp almet Meldert was misschien nog iet maar wat zal een wijk van eeT~" kleindorp zijn in de Grootst Aalst? Fons De Koninck is d; ook een vurig voorstander v; nauwe aansluiting bij de Cull rele Kring Meldert teneinde krachten niet al te fel te v< snipperen en, in het kader v; de fusie, sterker te staan ti genover de stad. Alleszins geven we U reeds rendez-vous bij een der vertr ningen in augustus waarvi eerstdaags de herhalingen bi ginnen. 1lert SURREALISTISCHE STREKKINGEN IN BELGIE De huidige tentoonstelling brengt een panorama van de sur realistische en surrealiserende bewegingen, historisch gevat tussen de opkomst van het surrealisme in onze streek rond 1925, en de opkomst van de kunst van heden. Het publiek wordt geconfronteerd met het werk van belangrijke Belgische fcro' surrealisten zoals dit van René Magritte, Paul Delvaux, E.L.T. gins Mesens... maar tevens met dit van minder bekende surrealis ten die zich vooral in Henegouwen ijverig hebben ingezet voor de nieuwe beweging. Ter illustratie vermelden we werken van Marcel G. Lefrancq, Louis Van de Spiegele, Armand Simon en Pol Bury die bij droegen tot kleine verenigingen zoals: «Rupture», «Surréa lisme en Hainaut» et «Haute Nuit». Zijn ook vertegenwoordigd, de kunstenaars, die na de tweede wereldoorlog, zich boeien voor een problematiek die parallel oh kon gesteld worden aan deze van de surrealisten. Dit surrea- jnt> lisme na «Het Surrealisme» vindt men terug in de verwezenlij kingen van Pierre Alechinsky en Christian Dotremont voor de groep «Cobra»; Jacques Lacomblez, Jacques Zimmerman, Marie Carlier en Jacques Matton voor de groep «Phases»; Marcel Marièn voor «Les Lèvres Nues». De hedendaagse wereld der fantasie wordt picturaal uitgedrukt in de werken van iiei Aubin Pasque, J.J. Gaillard, Alexis Keunen en Suzanne Van Damme. Dat de tentoonstelling slechts een vluchtige en onvolledige kijk kan bieden op een creatieve periode die veertig jaar behelst, zal men gemakkelijk begrijpen. De tentoongestelde kunstwer ken behoren uitsluitend tot de verzamelingen van de Konin klijke Musea voor Schone Kunsten van Belgié. De tentoonstelling is geopend elke dag met uitzondering van maandag, van 10 tot 13 uur en van 14 tot 17 uur. Toegang gratis - Gestencilde catalogus: 10 F Sukses ook door de aard van het stuk. Onze volkmens moet ofwel hard kunnen lachen of eens flink uitwenen. «Het Ge zin» bracht hem dergelijke ge- legc nheid. Voeg daarbij het romantische aspekt van een vertoning in openlucht en een naturalistisch stuk en ge hebt al ingrediënten die U de weg naar het succes openen. Maar bovenal zal wel primeren het feit dat onder degelijke re gie een reeks akteurs aan bod kwamen waarvan enkele, mits scholing, wel tot het professio nalisme hadden kunnen door dringen. Misschien wel ietwat verwonderlijk in deze schare is het feit dat elf van de achttien spelers volslagen neofieten waren die nog nooit op de planken hadden gestaan. EN EEN BESTUUR De «Klaarhaagse Toneel vrienden» hadden dus de wind in de zeilen en lieten zich her dopen in «Claerhaegse Come die». Daarbij hoorden dan uit eraard een bestuur en statu ten. Volgend bestuur kwam dan uit de bus: Alfons De Koninck, voorzitter - sekretaris en ziel van de hele onderneming, Piet Bernaert die de «schatten» be heert, Arnold Van de Perre, als regisseur niet aan zijn proef stuk, Jozef Mannaert verant woordelijke voor het dekor, apoteker Luk Cooreman voor de kaartenverkoop, Mark De Wever als propagandist en «ombudsman», Lieve De Ko ninck als kroniekschrijfster en Gustaaf Triest als archivaris. Vergeten we niet een belang rijk man als Pierre Opdorp die instaat voor lichamelijke noden van akteurs en aktrices als zijnde problemen van «honger en dorst». PLANNEN Het ligt in de bedoeling dit sei zoen dus «Pee Klak» ten tonele te brengen. Naar het boek van Benoit Put- teman (een bestseller waarvan nauwelijks nog één eksem- plaar te vinden was en waar van dan een herdruk ver scheen) bracht Fons De Ko ninck een toneelbewerking in drie bedrijven met elk twee ta ferelen. Uiteraard was dit geen gemak kelijke taak daar het boek wel honderd verhalen bevat en een gemotiveerde keuze zich dus opdrong. Uit het hele boek werden dan enkele taferelen gelicht en die worden dan scenisch verwerkt. Vermelden we enkel bvb. de dood van de vader van Pee Klak, de miserie die hieruit thuis voortvloeide waar men met zeven kinderen overbleef en de wijze waarop zich Pee Klak aan deze toestand moest aanpassen, gedragslijn die wij misschien niet ortodoks von den maar die dit voor «Pee» wél was. iUt( Sc i|l): Hue het len ;io

De Voorpost | 1976 | | pagina 24