UW WOORD Vrije Tribune O.L.V. HEMELVAARTKERK TE NIEUWERKERKEN WORDT GERESTAUREERD J HET AKTIEKOMITEE IS NIET GELUKKIG MET DE A8 2 - 12-3-76 - De Voorpost FADICAM-FRIAC Officieel heet het, dat het bedrijf Fadicam van Aalst, dat de diep vriezers Friac produceert en dat plusminus tweehonderd perso neelsleden tewerkstelt, einde maart zal gesloten worden tenzij het staatssekretariaat voor Streekekonomie er een koper voor vindt. Het bedrijf is voor het grootste gedeelte eigendom van de direkteur van «De Standaard»-groep Albert De Smaele, de arbeiders zijn er reeds geruime tijd werkloos en de be dienden dopten eveneens van wege kontraktbreuk van het be drijf, dat een belangrijke achter stand had inzake uitbetaling van de wedden. Het passief van de firma beloopt 142.000.000 F, waarvan onge veer 9 miljoen aan de arbeiders (13' maand) en de bedienden, 14 miljoen aan de BTW, 8 miljoen aan de Stad Aalstmeer dan dertig miljoen aan de Rijksmaatschappe- lijke Zekerheid enz. Tiet aange vraagde konkordaat zou gewei gerd worden. Een delegatie van de vakbonden en de meerderheid spartijen van het stadsbestuur werd op Streekekonomie ontvan gen, maar meer dan een belofte om te trachten het bedrijf door een ander te doen overnemen, kwam er niet uit de bus. Vorige week hebben we in ons weekblad «de rode vaan» omtrent deze kwestie de stelling van KP- Dender naar voor gebracht. Het wanbeheer bewijst overvloedig dat met de huidige beheerraad, waarvan De Smaele voorzitter is, niets ernstigs kan aangevangen worden. Integendeel, in feite werd reeds overvloedig misbruik gemaakt van allerhande gelden die de gemeenschap en de werkers toekomen. Wil men tenvolle trachten de werkgelegenheid te behouden, dan zou men er best aan doen het bedrijf onder se kwester te plaatsen, en een diep gaand onderzoek te verrichten naar het vroeger beleid ervan en naar de mogelijkheid het onder een nieuw beheer opnieuw te doen werken, rekening houdend dat het hier het enige Belgische bedrijf van diepvriezers betreft. De in boedel gewoonweg verkopen, zoals eveneens naar voor werd ge schoven, lost inzake tewerkstel ling inderdaad niets op. Ziedaar nog eens zeer kort sa mengevat het relaas van een on derneming die over de kop gaat. Wij kennen de argumenten van de beheerraad: bestellingen die uit bleven en recessie. Waar men ons minder over spreekt is de wijze van beheren en met geld omsprin gen. Of bijv. hoe het mogelijk is geweest dat na blijken van wan beheer nog staatsgelden worden toegestaan? Bepaalde invloeden? Of ten derde nog, of het waar is dat de afgevaardigde beheerder een wedde ontving van 900.000 F per jaar, en dit in een bedrijf van plusminus tweehonderd tewerk- gestelden? Wanneer de grootste holding van ons land, de «Generale Bank- maatschappijin zijn jaarlijks verslag verklaart dat een reeks van kleine bedrijven eruit moeten, kan ons dit in dergelijke gevallen niet verwonderen. Maar hoe kan een regering het normaal vinden dat de werkers daar voor opdraaien?! En hoe potsierlijk doet het dan niet aan in een hoofdartikel van een zogenaamd kristendemokra- tisch blad als «Het Volk» te lezen, dat aan de openbare holding de eis moet worden gesteld het even goed te doen als in de privésektor! Er is iets rot daarboven. We zijn er ons van bewust dat men met een dergelijke vaststelling niets op lost, maar wij denken meteen aan een ernstige kontrole op het be drijfsleven en op het toekennen van gemeenschapsgelden, op het benadelen van de werkers die op zoveel goede wil niet moeten re kenen. Wie zal hen nu weer scha deloos stellen voor het verlies van hun werkgelegenheid? Waar zit ten diegenen, die bij stakingen over de vrijheid van werk. n der staki ngsbrekers pratennu met het RECHT op arbeid? Er is iets rot daarboven! Ray DE SMET STRUKTUURHERVORMINGEN Via overheidssteun en overheids bestellingen pompt de overheid elk jaar miljarden inde ekonomie. Al lang eist het A.B.V.V. dat daaruit als tegenprestatie ook meer tewerkstelling zou voort vloeien. De overheidssteun mag niet dienen om de winsten van de privéondememingen te vergroten en enkelen te verrijken. De miljarden overheidsbestellin gen moeten werk scheppen. Dat kan, door ze te hergroeperen en naar die sektoren te richten, die een kans op meer arbeidsplaatsen inhouden. Daarom moet de over heid voorrang geven aan het openbaar vervoer, kommunika- tie, ziekenhuisuitrusting, kinder- crèchen, technologie van het leefmilieu, sociale huisvesting en onderwijstechnologie. Door die maatregelen zullen er op kortere termijn arbeidsplaatsen komen, maar onvoldoende, omdat de kern van het probleem niet is opgelost. Om alle werkloosheid op te slor pen zijn dringend fundamentele struktuurhervormingen nodig OPENBARE BEDRIJVEN Het wordt de hoogste tijd dat er openbare bedrijven komen, die zorgen voor meer arbeidsplaatsen en meer welzijn. Daarom moet de openbare holding en de Geweste lijke Ontwikkelingsmaatschap pijen (GOMS) dezelfde rechten krijgen als de privé holding. Het ABVV stelt vast dat in het zogenaamde herstelplan van de regering Tindemans de planma tigheid ver te zoeken is. In feite is er van een plan helemaal geen sprake. Men verdedigt de vrije onderneming. Inplaats vanplane- konomie met inspraak van de ge meenschap, gaat de regering ver der met een liberaal ekonomisch beleid, waarvij de staat financieel ter hulp mag komen wanneer de partikuliere sektor tekort schiet. Het A.B.V.V. wil door het open baar ekonomisch initiatief de ar- beiderskontrole op alle vlakken verwezenlijken. Door een demo- kratische planning moet men ko men tot volledige tewerkstelling in eigen streek. FISKALE RECHTVAARDIGHEID De regering legt een loonstop op onder het voorwendsel van inko mensmatiging voor iedereen, maar weigert in te gaan op de te genvoorstellen van het A.B.V.V. voor een herverdeling van de in komens door fiskale maatregelen. Het A.B.V.V. eist fiskale recht vaardigheid door de uitroeiing van de fiskale fraude en een extra belasting op het bruto inkomen van meer dan 1 miljoen frank per jaar inplaats van een belasting op de sociale vergoedingen. SOLIDARITEIT De programmawet van de rege ring Tindemans betekent sociale afbraakomdat ze een reeks maat regelen tegen de zieken, de volle dige welvaartsvast zijn, zobevat. Die maatregelen werden wille keurig een eenzijdig beslist, zon der overleg met de vakbonden. De sociale vergoedingen moeten vol ledig "welvaarts vast zijn, zoals bepaald in het akkoord van 1973 tussen de vakbonden en de rege ring Leburton. De programmawet vermindert de staatstoelagen aan de verschil lende stelsels van de sociale ze kerheid voor loontrekkenden met 10 miljard. Zo komt het financieel evenwicht van dit stelsel ernstig in het gedrang. ABVV BETOOGT OP 13 MAART VOOR WERK VOOR ALLEN Op 13 maart houdt het ABVV te Brussel een grote nationale beto ging voor werk voor allen en te gen de sociale afbraakpolitiek van de regering Tindemans. Het ABVV heeft een aantal dokumen- ten verspreid waarin de doelstel lingen van die betoging nader worden toegelicht. Ons land telt nu 230.000 volle dige werklozen, onder wie 90.000 werklozen van minder dan 25 jaar; daarnaast zijn er bijna 100.000 gedeeltelijke werklozen. De werkloosheid in België is één van de hoogste van gans West- Europa. Bovendien zullen in juni 80.000 jongeren de school verla ten en werk zoeken Om de jongeren werk te bezorgen en om de ouderen de kans te geven een welverdiende rust te genieten, eist het A.B.V.V. een veralge meend brugpensioen op aanvraag voor alle arbeiders van 60 jaar af en voor alle werkende vrouwen vanaf 55 jaar. De regeling die de regering in haar zogezegd herstel plan voorstelt is volgens het A.B.V.V. onvoldoende. Ze geldt alleen in de bedrijven met tenmin ste 20 arbeiders en van 62 jaar af voor de mannen en van 58 jaar af voor de vrouwen. Om de werkgelegenheid te bevor deren eist het A.B.V.V. ook een verkorting van de arbeidsduur in bepaalde sektoren in plaats van loonsverhoging, het verbod om overuren te presteren, het verbie den van elke vorm van sluikwerk en de beperking van de toegelaten arbeid voor gepensioneerde mili tairen en rijkswachters. Door die maatregelen zullen en kele tienduizenden arbeidsplaat sen vrijkomen voor werkloze jon- SCHOKKENDE CIJFERS Door de Gewestelijke Ekonomi- sche Raad voor Brabant werd een studie gemaakt dat het verband vastlegt tussen de exportprijzen en de arbeidsplaatsen. Wij weten reeds dat onze export zeer kwets baar is en dus ook de tewerkstel ling die er van afhangt. Daarom is de studie belangrijk. De vaststellingen van het onder zoek hebben een eerste reeks schokkende cijfers geleverd. Bij een stijging van één procent van de exportprijzen zou onze uitvoer met 2,46 procent dalen, wat gelijk staat met de weerslag van het ver lies van 17.300 arbeidsplaatsen. Een stijging met tien procent van onze exportbedrijven zou een kwart van onze produktie lamleg- gen en 173.000 arbeidsplaatsen doen verliezen. Wanneer men weet dat een aantal buitenlandse faktoren onze ex portprijzen bepalen, naast de bin nenlandse faktoren als fiskaliteit, enz dan dient men in de eerste plaats de binnenlandse faktoren te matigen. Prijsdaling van onze ex port betekent immers stiumlering van oprichting van arbeidsplaat sen. Maar, ingevolge de finan ciële toestand van het land, rijst de vraag of wij inderdaad in de mo gelijkheid zijn de binnenlandse faktoren te herzien. Anderzijds kan er geen sprake zijn van lonen of wedden aan te tasten. Zo doende blijft de keuze beperkt tot de middelen die de regering voor uitstelt: matiging om kompetitief te kunnen blijven voor de uitvoer. Een ander schokkend cijfer is ze ker de 10 miljard bijkredieten, voor de ziekteverzekering, die deze v> -k bekend geraakten. Het planbureau voorspelt 100 miljard tekort in de rijksmaatschappelijke zekerheid. Een niet houdbare toe stand. De klassieke korrektiemid- delen, R.M.Z., Staatstoelagen, kunnen anderzijds in deze periode niet worden aangewend omdat de druk op de ondernemingen nu reeds zeer zwaar is en grenzen heeft bereikt die de ondernemin gen in gevaar brengt en dus ook de werkgelegenheid. Voor velen is tot heden dat alles van minder belang geweest en ge looft men nog niet aan de nood zaak van een anders gerichte dan de Sint-Niklaas- politiek. Schokkende cijfers als deze die begin deze week werden bekend gemaakt, moeten ons toch doen nadenken. Hopelijk zullen ze ook positief inwerken op de partners die mor gen de sociaal-ekonomische poli tiek moeten bepalen. Men zal dat moeten doen aan de hand van nuchtere cijfers en wars van de magogie. In Nederland wordt door de socia listische eerste-minister de vraag gesteld of men niet verder en har der moet afremmen. In België roept, schreeuwt en protesteert BSP en ABVV om nieuwe uitga ven voor de Staat. Tegenstrijdig'1 Demagogisch? Zeker gevaarlijk voor de toekomst. Diane D'HAESELEER 9.3.1976 EEN UITDAGING Deze zaterdag wordt door de C.V.P. te Gent een nationale konventie gehouden in het voor uitzicht van de a.s. gemeente raadsverkiezingen. Het is geen kongres, waarop alleen afgevaar digden uit de onderscheiden afde lingen worden uitgenodigd, ook geen open partijdag, waarop alle belangstellenden welkom zijn, maar een soort nationale verzame- ling van partijleden die zich min of meer rechtstreeks betrokken voelen bij de konfrontatie van ok tober. De uitwerking van deze konventie werd origineel opgevat: geen in leidende toespraken of referaten, maar zes afzonderlijke groepen die, vertrekkend van bestaande modellen in bepaalde gemeenten, van gedachten zullen wisselen over 1de vormen en voorwaar den van inspraak, (2) de ruimte lijke ordening, het huisvestings beleid en de ekonomische bedrij vigheid, (3) de welzijnszorg in haar brede facetten, (4) het kuituur-, onderwijs- en jeugdbe leid (5) de administratie en (6) de begeleidende maatregelen inzake personeelsstatuut, voogdij en fi nanciën. De twee enige toespra ken, op het einde van de dag, zul len gehouden worden door eerste-minister Leo TINDE MANS en partijvoorzitter Wil- fried MARTENS. Men heeft reeds vaak herhaald en geschreven: wegens de schaal vergroting, resultaat van de fu sies, worden de komende ge meenteraadsverkiezingen wel uit zonderlijk belangrijk. In het Vlaamse land blijven nog 309 gemeenten bestaan en de inwo ners ervan mogen terecht ver wachten dat de politieke partijen een grote inspanning zullen leve ren ter verwezenlijking van een integraal welzijnsbeleid voor de totale mens en voor iedere mens. De C.V.P. streeft, in deze globale optiek, naar de uitbouw van elke gemeente tot een getneenschap van mensen, met voorrang voor de intermenselijke relaties en de menselijke instellingen. Een van de verwijten die men tegen de fu sies heeft aangevoerd, is de vrees voor een grotere vervreemding van de burger t.o.v. de gemeente lijke administratie en de mandata rissen. Het zal, aldus dit verwijt, gedaan zijn met de mogelijkheid op ieder ogenblik van de dag bij de burgemeester of de schepenen aan te bellen voor alles en nog wat. Deze mensen hebben zich nooit de vraag gesteld of deze mandatarissen, die reeds zoveel uren wijden aan de gemeente ook geen recht hebben op enig privé- leven. Welnu, door de schaalver groting kan de gemeentelijke ad ministratie op een meer efficiënte wijze worden uitgebouwd en waar nodig, worden gedecentraliseerd, kan elke gemeente, zeker in ons arrondissement, een full-time so ciaal assistent in dienst nemen, waar men gemakkelijk met zijn zorgen terecht kan. Dat betekent niet dat de mandatarissen nu on der een glazen stolp zullen ge plaatst worden: hun kontakten met de inwoners van hun ge meente zullen nooit zo groot ge weest zijn. De C.V.P. wil inde tweede plaats de bevordering van het welzijn van iedere persoon. Wij zijn fun damenteel tegen een egalitaire maatschappij meestal een uto pisch denkbeeld maar dat houdt in dat niet elke kategorie van de bevolking over dezelfde wapens beschikt om haar rechten te verdedigen. Iedere persoon heeft evenwel recht op een stukje aards geluk en het is dan ook de plicht van de overheid scheefge trokken toestanden recht te trek ken en de grootste aandacht te be steden aan de zwakkeren. De ge meente kan hier enorm veel: den ken wij enkel aan een rechtvaar dig grondbeleid en een gedurfde sociale huisvestingspolitiek. De C.V.P. wil ten derde een gro tere participatie. Ook al trekt men het aantal gemeenteraadsleden en schepenen per gemeente soms ge voelig op, toch zal het globaal aantal verkozenen heel wat lager liggen dan in de vroegere afzon derlijke gemeenten. Voor het ar rondissement Aalst betekent dit een vermindering van 725 tot 280 gemeenteraadsleden, van 160 tot 57 schepenen en van 69 tot 10 burgemeesters. Dit kan grotendeels worden ge- kompenseerd door de oprichting van adviesraden, op voorwaarde dat deze een degelijke struktuur krijgen en betrokken worden bij het gemeentelijk beleid op zijn di verse terreinen. Het nemen van bestuursverant- woordelijkheid, op welk niveau ook, is steeds een uitdaging. De C.V.P. heeft nooit vrees gehad voor dergelijke uitdagingen, om dat zij steeds over bekwame krachten en vooral over een pro gramma van algemeen welzijn beschikte. Dat zal ook het geval zijn voor 10 oktober. Hubert VAN WAMBEKE Arr. voorz. C.V.P. WILLEMSFONDS AALST KULTUURBELEID IN DE GEFUSIONEERDE GEMEENTE Staatssekretaris Louis D'Haeseleer hield een uiteenzetting op de jaarvergadering van het Willemsfonds, afdeling Aalst, met als tema: Kultuurbeleid in de gefusioneerde gemeente. Hij sprak de mening uit dat voor kulturele organizaties een belang rijk terrein te bewerken is nu door de fusies grondige wijzigingen in het gemeentelijk beleid zich zul len voordoen. De Staatssekretaris benadrukte dat in de eerste plaats de kulturele werking, de samen leving naar meer menselijkheid moet richten door het bewuster maken van de mens. Louis D'Haeseleer onderstreepte dat Kultuurbeleid leeft en evolu eert in de omgeving waarin de mens woont: dat is de wijk, de gemeente, de streek, het gewest met zijn eigenheid. De eerste doelstelling van een kultureel be leid moet zijn een wijk, een ge meente, een stad tot stand te bren gen om in te leven, dus die bij draagt tot de ontplooiing van ie dereen en allen. Hij wees er op dat tot heden het niet eenvoudig geweest is in de 2.507 gemeenten van ons land een kultuurbeleid te voeren wegens het tekort aan mogelijkheden. Door de fusies van gemeenten wordt de schaal van de gemeente uiteraard groter en groeien de mo gelijkheden. Een ander zeer gevaarlijk pro bleem duikt echter op, namelijk dat men de overheid voor ver schillende domeinen de binding met de bevolking verliest. De taak van de bestuurders van de gemeenten is toch in de eerste plaats de inwoners, ongeacht leef tijd, afkomst of overtuiging, wijk of kern, de kuituurbemiddeling verschaffen door bestaande initia tieven een ruimere werkmoge- lijkheid en een breder werkterrein te verschaffen. De Staatssekretaris wees er op dat in een alles omvattende gemeente lijk kultuurbeleid er keuzen zullen moeten worden gemaakt. Het mag ook niet de bedoeling zijn van de overheid het partikulier in itiatief te fnuiken en zodoende de bevolking tot een passieve hou ding te verplichten. Als overheid van een stad met ge fusioneerde gemeenten zullen wij in de eerste plaats optreden door het geven van alle morele mate riële en financiële steun die het kuituurleven nodig heeft zonder enig onderscheid. En daar waar het privé-initiatief in gebreke blijft, d.w.z. in de mate dat be paalde gedeelten van onze nieuwe gemeenten of bepaalde mensen of groepen geen voldoende keuzen geboden worden om deel te ne men aan kultureleaktiviteiten, wij als gemeentelijke overheid de vereiste maatregelen zullen tref fen. Maar de taak van de overheid in de gefusioneerde gemeente zal stimulerend en koördinerend moeten zijn omdat er een grote verscheidenheid is van de kultu rele organizaties, omdat de ver schillende initiatieven elkaar zul- h: tnb jell len overlappen, wat aanleidingL geven tot krachten verspil ling, gJ Maar dat alles moet gebeuren i«o0 de eerbiediging van de specifit.on eigenheden. Praktisch zai LQr neerkomen op erkenning enfcjj preciatie van al de organizatieS instanties die pogen te werkem het kulturele vlak. Het wordt op 1 januari 1977i vertrek, met de bestaande mi lijkheden en initiatieven, een bieden aan al de inwoners en| len van de gemeente van dezi mogelijkheden, een uitbouw, overleg, een aanmoediging der onderscheid van overtuij of streek. Tussen de uiteenzetting door, teerde de spreker ook prakti; voorbeelden o.m. uitwisselen- toneelvoorstellingen, muziel voeringen gespreid in de verst lende delen van de gemeenl dus in plaats van meerdere stellingen in het centrum: gebruiken van bestaande meentelijke gebouwen als g) genheden voor diskussie en gaderzalen in de gemeenten. optreden van gastgroepei andere plaatsen dan in het trum. spreiden van de tentoon; lingen over het gemeenti grondgebied. De heer D'haeseleer zegde dat sociaal kultuurbeleid de gemt ten en de inwoners, door uitwii ling, elkaar beter zullen 1< kennen. Resolutie van het Federaal Kongres KP-Dender Het Federaal Kongres van de KP-Dender te Aalst op 6.3.1976 besprak de huidige sociale en politieke toestand nationaal en gewestelijk. Het sprak zich positief uit over het richtinggevend dokument van het Centraal Komitee ter diskussie van het XXIIe Kongres van de KPB. Het stelde vast dat de so ciale gevolgen van de huidige kri- sis van het kapitalistisch systeem, zich in de Denderstreek nog scherper doen voelen dan in de overgrote meerderheid der andere arrondissementen van ons land, namelijk doorheen de verhoogde cijfers van de pendel en de werk loosheid, en dan vooral onder de vrouwen en de jongeren van min dan 25 jaar. De Denderstreek telt geen enkel bedrijf meer van dui zend tewerkgestelden en de kol- lektieve afdankingen en de slui tingen van kleine en middelgrote ondernemingen bereiken er de hoogste cijfers in Vlaanderen ter wijl nog tientallen andere be dreigd zijn. Intussen wordt het le ven steeds duurder en wofden dt veroveringen inzake sociale ze kerheid steeds verder afgebroken. Het kongres betreurt dat de andere organisaties van de arbeidersbe weging in het gewest bij deze toe stand te passief blijven, of zich dan toch zonder de minste poging tot mobilisatie van de massa der werkers laten opsluiten in de ge wone sleur van geïntegreerden in het kapitalistisch systeem. Het besluit daaromtrent zijn informa tie en aktie verder te zetten, om de werkers van deze gevaarlijke toe stand bewuster te maken, en om alle werkers- en demokratische organisaties tot een gezamenlijk en scherper verzet te brengen. Het begroet daarbij de meer strijd vaardige houding van het ABVV-nationaal en roept de wer kers op massaal aan de betoging van 13 maart te Brussel deel te Het Federaal Kongres stippelde de houding uit van de afdelingen van de KP-Dender bij de aan staande verkiezingen: bereidheid tot elk begin van linkse samen werking, met een opening naar de kristendemokratische krachten, in de geest van progress!stische frontvorming. Dit, op basis een welbepaald vooruitstrevig programma en in verzet tegen; pogingen van CVP en PVV oi arbeidersbeweging uit het bel, van de gefusioneerde gemeenlr te houden. De KP ziet deze menwerking in de geest van vorming van een breed front t< de soberheidspolitiek die de dmuur en rechts de werkers ook de gemeenten willen opl£rc gen, tegen de programmawetrrc het zogenaamd herstelplan van;e^ CVP-PVV-regering &n Het kongres nam eensgezind |^v besluit, alle krachten van de Dender te mobiliseren, om KPB in de Denderstreek te w* sterken, om zich beter in ;f\1 stroom te plaatsen van de aktf c door de KPB nationaal geplandin, gevoerd, om aldus meer afdoet haar rol te spelen in de sociale ,g politieke gebeurtenissen in eij gewest, om er de werkers vooral de jeugd een hoopgevc perspektief te bieden, om bij dragen tot het welslagen van objektieven die door het X.Ve kongres van de KPB zullen vo opgezet worden. 1ht Om het eigen schoon van de ge meente te bewaren en te vrijwaren spant de huidige kerkraad zich in om de O.L.V. Hemelvaartkerk, daterende uit de 13' eeuw en het orgel, dat gebouwd werd in 1703 door de Forceville, in 1760 ge kocht werd van de Sint- Martinuskerk te Aalst, te restaure ren. De kerk zelf werd in haar geheel als monument geklasseerd bij be sluit van de Prins Regent op 23 mei 1947. De kerk is een samen voeging van verschillende bouw- tranten waarvan het oudste en merkwaardigste deel, het koor en de toren, dateert uit de 13' eeuw. In het koor met zijn prachtige bid- stoelen en lambrizering bevindt zich een grafnis van de graven de Liedekerke met bas-reliëfs. Het hoogaltaar bestaat uit ge- skulpteerde motieven. Het schip van de kerk werd ge bouwd in de 18' eeuw. Daarin be- >lc vinden zich twee rococo zijaltari met schilderijen, een prachtig j j beeldhouwde predikstoel, v biechtstoelen en lambrizering uitloopt in een prachtig doks; J? waarop het monumentaal orj prijkt In elk geval wil de gemeen Nicuwerkerken nog voor de fuan met Aalst, belangrijke werkfje uitvoeren »er E.A.» bouwd in de 18' eeuw. Daarin be- iw Op de jongste algemene ver gadering van het Aktiekomi- tee ter bevordering van de Ekonomische Ekspansie van het arrondissement Aalst gingen meerdere stemmen op om te proteste ren tegen het jongste voor nemen van Minister Defraig- ne om het tracé van de ge plande A8 (autosnelweg Brussel - Doornik) te verleg gen naar het zuiden op verre afstand van de grenzen van ons arrondissement, tenein de de doorgang door het Pajottenland te vermijden. Met veel moeite had het Ak- tiekomitee van Minister De Saeger bekomen dat die nieuwe autobaan dicht bij Ninove en Geraardsbergen zou aangelegd worden. De huidige Minister had nog bevestigd vorig jaar dat dit tracé onveranderd bleef. Aan het nieuw projekt heeft het zuiden van onze streek niets. Voor het meest achteruit ge stelde deel van ons arron dissement is een snelle ver binding met Brussel van hoofdzakelijk belang In een brief aan de Minister werd het standpunt van Aalst bekend gemaakt en er werd gevraagd aan de par lementairen dit standpunt bij te treden. Reeds geruime tijd ben ik een trouwe lezer van uw weekblad «De Voorpost». Ik heb steeds veel achting gehad voor uw uitgave, omdat U, waar het nodig was, een wantoestand durfde aan te klagen. Groot was dan ook mijn verwon dering toen ik in De Voorpost van vrijdag 5 maart 1976 in de rubriek «Karnaval na-klanken» moest le zen «Twee kamions om 'wegwerp'-geld in te zaaien is wel van het goede te veel. De idee om het geld te gooien op en naast de wagen is evenmin een goede vondst naar ons idee». Mag ik er uw aandacht op vesti gen dat er dit jaar, met dal 'ver keerde' idee 129.023 F is ontvan gen ten voordele van de Beschutte Werkplaatsen. De vroegere maximale ontvangst bedroeg 64.000 F. Deze omhaling wordt reeds meer dan 10 jaar belangloos gedaan door brandweermannen die ook misschien liever van op de tribu ne, met hun vrouw en kinderen de st '9 kamavalstoet zouden willen b wonderen. Waar vindt Uop heden, nog 15 20 ge willigen die zich vol led 'n gratis inzetten om gedurende weken voorbereidende werken i te voeren, om dan op Karna va zondag de ganse omloop, met n tjes af te lopen, verkeerde an woorden in ontvangst te nemjr om dan tot rond 21 uur het geld tellen? Ik betreur dan ook uw afbrekenc e' kritiek op een opzet dat niets da n lof verdient. Wij staan steeds open voor betel ideeën die de beschutte werl *1 plaatsen meer dan 129.000 waarborgen. Misschien kunt U deze brief pi bliceren in een rubriek «Kamavi u na-klanken» teneinde wat public n teit te maken voor een goed dol in de karnaval optocht van 1977 6i Hoogachtcni Karei Ruyssinc c Lt. bij i J1 Brandweer Aal;

De Voorpost | 1976 | | pagina 2