:RANS WAUTERS: EEN VRIEND VAN DE ZWARTE MAN SuLTUUR IS NIET TE 3uur VOOR CJP-JONGEREN Ingoede De Voorpost - 12-3-76 - 5 alleen omdat wie «a» zegt, ook «b» moet zeggen maar ook omdat men niet over iemand del praten zonder hen zelf aan het woord te laten, gingen we een tijdje terug bij Frans Wauter nor tezoek. 3eli rustige verschijning die Frans Wauters, zonder veel omhaal inpikkend op onze vragen, )rg roudig en met de charme van een ware karnavalist. Een befaamd karikaturist, tekstschrij- toneelregisseur, kwismaster, koorzanger, Draeckenier en een gewaardeerd lid van het ch lelijk Feestkomitee. Kortom, een drukke persoon aan wie nooit genoeg vragen konden den gesteld. bent u destijds bij het g. tkomitee gekomen? in, 5 nogal toevallig geweest, pi vas in '59 In 't begin deed natuurlijk een beetje nd aan maar ik ben toch [tiejvlug na een drietal ja- bj- volledig ingeburgerd in te choot van het Komitee en U atik langzamerhand (zon- 'ynij op een verhoogske te jerffi zetten) één van de toon- Sjc evende figuren werd. Op ^bepaald moment, bij on- enis van de voorzitter van tedelijk Feestkomitee, nl. rt Claus die geen inte- e meer had voor de zaak, I ik opgenomen in dat klein tee die bestond uit vier vij; i(Gaston Van den Hauwe, i Buys, Fritz Van der fmkt, Simon D'Hondt, Walter er Herrewege). Dat klein ko- e heeft toen gedurende drietal jaren de zaak voort ikken. Met het nieuw Ko- e en de politieke verwikke en die zich hebben voorge- 9 is de toestand totaal an- vageworden. Dat klein komi eks ontbonden geweest, laat or> zeggen op tamelijk bru- bewijze zonder enige vorm ep|>edank. Er kwam dus een ïbiw bestuur met Fons Singe- söls voorzitter en als onder- zitters Daniël Jacobus en jsjBlommaert. Ik zit daarin ■afmijn fraktie, zo gezegd in hippositie. Wij zitten daarin S(negen B.S.P. -ers maar ge t nu eerlijk zeggen dat wij tamelijk opbouwende en an|werkende oppositie. We •eifen mee zoveel we kun de s*ieft nog een pak andere ,,}iteiten. Wil u die eens op rijtje zetten... 0 Sraeckenieren, het Corum fum Imperiale, ik ben fitter van de toneelvereni- JKunst, Licht en Vrijheid.. 1 ike aktiviteit ligt u het jsiivst aan het hart? .ik ben, Louis-Paul Boon dat eens van mij gezegd, —rasechte Aalstenaar die al- ith)ver heeft om zijn stad op lajet even welke manier in de ngstelling te zetten, naar jnult. Van al mijn aktivitei- lbïtaeleef ik persoonlijk het mjst genoegen aan het kar- ia|lgebeuren. Tja... ik speel ïg toneel en ik regisseer J$ESTERING vurigste kultuurwensen len vanaf heden in vervul- "s| jaan dankzij dat magische etterwoord Maar je hoeft fer iet te zwaar aan te tillen n i het gaat zo je broekzak of iaI efuilie in. CJP staat voor Itureel Jongeren Pas- rt». Een 'pasje', inderdaad: reduktiekaart die voor jul- gt ongeren van 15 tot 25 jaar, wat kulturele drempels wil tgen De motivering is evi- zoveel mogelijk jongeren lakkeiijker, beterkoop toe- graag. Ik heb daar ook veel tijd voor over en ik kan u verzeke ren dat de regie enorm veel tijd vraagt. Dat is iets fantastisch en dan vraagt ge u soms wel af of het sop de kool wel waard is. Voor twee keer te spelen zijt ge er weken aan een stuk, bijna dagelijks mee bezig, om min of meer een resultaat te bereiken zodat onze vriend Van de Plas niet te veel met de hamer kan slaan in De Voorpost. Een vraagje van Piet Moe- reels: komt het Draecken- schap u van pas in al u over ige aktiviteiten? Persoonlijk denk ik dat we de zaak beter zouden omkeren en zeggen dat mijn verschillende aktiviteiten het Draeckenschap ten goede komen. En dit door het feit dat ik zeer docht bij het lokaal politiek gebeuren sta hier in Aalst, dat ik reeds veel karikaturen en liedjes heb ge maakt. Ik weet dus ook zeer goed in de schoot van de Draecken al die aktiviteiten die buiten het Draeckenpro- gramma liggen, naar de D.raecken over te hevelen. Bvb. met sommige teksten, ka rikaturen of liedjesteksten die in boekjes van de Draecken werden gebruikt maar eigenlijk ontstaan zijn buiten het Draec ken hol. De vraag zou dus wel beter anders gesteld zijn. Een anekdote van Kamiel Sergant: in '63 heeft u hem met karnaval leren kennen op een ogenblik dat hij als jonge prins helemaal alleen rond liep. U vond dat er wel wat meer belangstelling mocht zijn langs officiële zij de. Is deze belangstelling er volgens u volledig gekomen of moet er nog wat aan ge daan worden? De tijden zijn zo min of meer veranderd. De prinsen toen die zagen op naar het Feestkomi tee omdat het karnavalmilieu nog niet zo uitgebreid, nog niet zo georganizeerd was als nu zodat ze nog meer afgestemd waren op het Komite. Ze von den het een eer wanneer er een paar mensen van het Feestkomitee met hun mee gingen. Nu is de toestand zo danig veranderd dat er een tendens bestaat dat sommige karnavalverenigingen denken dat ze het Feestkomitee niet meer nodig hebben. Wel, die mensen zijn volledig verkeerd. Soms doet het mij een beetje zeer en ik ben de eerste om te bekennen dat er onder de ze ventwintig leden misschien wel een paar mensen zijn die beter niet zouden zetelen. Maar dan mogen de karnavalgroepen ook niet iedereen in de schoot van het Feestkomitee over de zelfde kam scheren en ze moe ten ook ergens leren begrijpen dat er ook leden zijn die dage lijks in de bres staan om de zaak te dienen. En dan een zaak te dienen in het alge meen. We moetenrekening houden met alle mogelijke groepen, propaganda, organi- zatie en wat weet ik nog alle maal. Ik heb ergens gevoeld dat onze groepen dit nog niet objektief genoeg kunnen zien, dat ze dat te veel door de bril van hun eigen groep bekijken. Ik moet er natuurlijk aan toe voegen: met alle respekt voor onze karnavalgroepen, het is op de eerste plaats dankzij hen dat onze karnaval geworden is wat hij nu is. Dat wil ik benad rukken. Het is dank zij onze karnavalgroepen dat onze kar naval op een niveau gekomen is waar weinig Belgische ste den kunnen aan rieken. Ik her inner me nog de tijd van Kel ders dat de Aalsterse karna valgroepen hoogsten geduld werden in de stoet, met een klein subsidie en zelfs meestal zonder subsidie. Ik geloof dat het Komitee dat nadien geko men is daar meer belang aan gehecht heeft en ingezien heeft dat de redding van de karnaval lag op het Aalsterse vlak zelf. Wat bij u belangrijk is, is de uitstraling van de stad Aalst. Moet dit «onder andere» met karnaval of verder «vooral» met karnaval? Vooral met karnaval! Hoe zou U Aalst vergelijken met Binche? Wel, Aalst en Binche hebben «/olledig verschillende karak ters wat betreft de karnavalvie- ring. Binche heeft misschien wel meer een traditioneel ka rakter, het is zeer bekend maar ergens moet men toch zeggen dat het wel erg eenzijdig is. De Gillesdans is wel een mooi spektakel maar op de duur wordt het wel wat afgezaagd. Terwijl wij hier, en dan vooral sinds de laatste jaren, de enige stad zijn die bij machte is een stoet te vormen met eigen mensen. De tijd is voorbij van die verklede groepen die ge kunt zien in Hasselt, in Oos tende of in Blankenberge. le der jaar hebben we hier iets anders. Bij ons is karnaval nog echt een volksfeest dat op straat wordt gevierd en niet in een gesloten ruimte. Het is hier nog echt breugeliaans. Waarom komen zoveel kar- navals elders niet van de grond? Al jaren trachten ze tevergeefs in Leuven bievoorbeeld en laat ons maar zeggen in Blanken- berge ook ze hebben wel dikke nekken de karnaval van de grond te krijgen en ze lukken er niet in. Waarom niet? Wel heel eenvoudig omdat het bij hen een flauwe kopij is van hetgeen op een ander gebeurt. Ga naar een viering in Leuven, Hasselt 't is overal hetzelf de: een lach van hier en een lach van daar, en die mutsen met die pluimen, wel dat ligt ons niet. Wij zijn volks, wij zijn breugeliaans, het komt er op de eerste plaats op aan van te spotten, van iets te hekelen. Dat is typisch Aalsterse en die mentaliteit hebben ze niet op een ander. Voor hen is karna val enkel show en dat is geen karnaval. We zullen toch moeten oppas sen, ik kan het niet bewijzen maar ik krijg toch ergens het gevoel, dat bepaalde karnava- listen van ons een voorbeeld beginnen te nemen aan de Duitse karnavalvieringen. En dat ze met de tijd hun eigen karakter zouden gaan verlie zen en dan zweer ik: dan is het gedaan met de karnaval van Aalst! Wanneer we een soort flauw afkooksel beginnen te worden van hetgeen in het bui tenland gebeurt dan mogen we er hier een kruiske.over maken. b heeft ook teksten geschre ven voor verschillende kan didaat -prinsen, wie waren dat? Michel, Luc, Jacky en Antoine. Die zijn gekozen Verleden jaar heb ik geschreven voor Fran- gois, de twee niet verkozen Johny's. r 3 verschaffen tot elk facet de kuituur. Anders gezegd rechtstreekse poging tol lokfati sering van die kul- jongere sta je nog al vlug iciële drempels, in je weg /rhet toneel, kabaret, klein- •tavonden (pop)koncerten vat al niet meer zowat driehonderdtwintig- end moeten ze nu zijn die •ers. De Belgische CJP- ders nemen die laatste aa tigduizend voor hun reke- or Da's ook niet mis. In Ne- k and kent men immers al r tien jaar het Jongerenpas- e( rt, bij ons echter is men aan lerde jaargang toe. je STAAN p n een flash-back naar de s die het CJP nog is: in 1968 te d het Nederlandse initiatief genomen door Info-Jeugd lent en bleek in het prille n al aardig van de grond te len In 1971 zorgde voor stagnatie van de verkoop jlt a, er viel zelfs een achte- 1 |ang waar te nemen. In sselse kulturele kringen d in mei '73 de vzw CJP ericht op vraag van de A.N.B.J (overkoepelend or gaan van het Nederlandstalig jeugdwerk te Brussel waar je ook Jeugd-lnfo kan vinden). In augustus werd dan massaal gestart met de verkoop op het Muntplein waar op dat ogenblik de reeks animatiedagen van Mallemunt gehouden werd met gebaarde liekeszangers als at- traktie. Dit gebeuren was de stormachtige aanleiding tot een blitse kettingreaktie: grote belangstelling vanwege aan wezige media: tv, radio en pers. De inrichters werden overstelpt met vele aanvragen van buiten Brussel... Deze ver rassende evolutie had voor ge volg dat er ernstige strubbelin gen met Gent ontstonden. Zij voerden het hoogste woord en spraken over ideeënroof en onderkruiperij... Diplomatisch werd een Kissin ger onder de arm genomen in de persoon van de voorzitter van de Cultuurraad voor Vlaanderen die er na woelige vergaderingen in het holst van de nacht in slaagde de stand punten der beide partijen te verzoenen Teneinde het verspreiden van een Cultureel Jongeren Pas poort op een nationaal vlak te kunnen plaatsen werd beslo ten tot de ontbinding van het oude CJP over te gaan en een nieuwe vzw werd opgericht 'ter bevordering van het deelne men van jongeren aan kuituur'. De aktieradius werd nu geogra fisch uitgebreid tot laten we het zo maar stellen de ganse Vlaamse Kuituurgemeen schap. In het Franstalige landsgedeelte spreekt men van de 'Carte J' of ook 'Passe- port des Jeunes'. Daarmee be sluiten we dan ook de historiek van dat pasje In essentie "is het CJP er dus om de jongeren aan het kultu- reel gebeuren tout court te la ten deelnemen «met reduktie». Het CJP is een breekijzer, een sleutel, een kuituurhit. Je kan er niet enkel mee goedkoper naar de kleinkunstkroeg, de Beursschouwburg, het teater, het Design Center... maar je kan er ook een fikse reduktie op tijdschriften, maandbladen en niet in het minst boeken mee los krijgen. Een greep uit het tijdschrifte naanbod: Knack en Spectator 50%; Vandaag kost je 100 fr, verder Openbaar Kunstbezit, Vrij Nederland, het Poppen- GEEF DOOR DIE KRANT In 1974 kwam de eerste CJP- krant van de rotatiepers, een prettig in de hand liggende in formatiekrant voor de leden waarmee de krant een 'kom- munikatie' beoogde aan te gaan. Van dubbelgeploeid vouwblaadje is deze geëvolu eerd naar een tijdschrift die zestien bladzijden telt. Een keurige opmaak en mooi blank papier verheffen de vroegere krant tot de informa tiekrant bij uitstek voor jonge ren die niet steeds voor de buis willen gekluisterd zitten of pas sief hun vrije tijd verspillen. CJP mag er terecht fier op zijn zo een Ibad te kunnen presen teren. Zij vermeld nieuwe re- dukties, manifestaites waar je voor veel minder geld dan normaal (en vaak zelfs gratis) naar binnen kunt. CJP is gewoon niet te stuiten en alsof dat nog niet op kan start er één dezer dagen een plaatselijk CJP-bureau die de Aalsterse agglomeratie onder haar houde wil nemen. Je kan nu terecht, met zestig frank in je pollen want dat kost het CJP, in het C.S.V. of kortweg 't Fa- brieksken in de wandeling. In de weekdagen is het verkrijg baar aan de toog van het buurtkafé 't Utopieken; de grote groene poort door in de Wellekensstraat45, achteraan links en je bent er! Bij optre dens en andere aktiviteiten in de Grote Zaal (benedenver dieping gans achteraan) kan je er één verkrijgen aan de kassa. Raadpleeg daarvoor de regio nale pers. Het C.S.V. fungeert als plaat selijk bureau daar kan je dus terecht voor inlichtingen, sug gesties. Binnenkort hopen we ook een lijst van zg. 'onder dealers' te publiceren, dat zijn jeugdklubs, jeugdverenigin gen, kortom plaatsen waar veel jongeren samen komen. Denk je dat je vereniging of club hier voor in aanmerking kan ko men, wil je redukties toestaan aan CJP-ers zodat je aktiviteit in het CJP-tijdschrift wordt op- genomen(!), laat dan niet na kontakt op te nemen met het C.S.V. Doen! Stuur alles door aan: CJP, Wellekensstraat 45. DRIE STUIVERS Het CJP is een machine dat goed gesmeerd loopt. Momen teel leveren de verantwoorde lijken in het Centraal Bureau te Brussel een vernieuwde in spanning ter bekendmaking, de zg. «Drie Stuivers Aktie». Het is zowat een invoering van remgeld op kultureel vlak. Ere aan wie ere toe komt. Voor vijf tien frank (drie maal vijf dus) kun je gaan kijken en meeluis teren naar o.a. Willem Ver- mandere, Jean «Toots» Thie- lemans. CJP-Aalst heeft einde mei wellicht een aangename verrassing in petto. Hoogstwaarschijnlijk trekken zij dan de «Drie Stuivers» naar zich toe. Informatie volgt. Wij sluiten, met het CJP in de hand! PAUL BALMAN Is het schrijven van zulke teksten niet wat ondank baar? Bievoorbeeld wanneer de kandidaat verliest kan hij de reden zoeken in de tekst; wint hij dan is echter niet meer dank zij uw tekst. Dat is juist hetzelfde in de to neelwereld. Neem bievoor beeld een zeer succesvol stuk, dan zullen er zeer weinig spe lers zeggen dat het dank zij de regie is. Maar valt het stuk ne gatief uit dan gaan er altijd au tomatisch zeggen: 't ligt aan de regie. In dezelfde zin is het tekstschrijven voor kandidaten ondankbaar. Alhoewel ik moet toch zeggen dat het niet altijd in de praktijk zo ver gekomen is, op een paar uitzonderingen na, want meestal moet ik zeggen dat de mensen die ik zo gehol pen heb er mij nog altijd dank baar voor zijn. Denkt u niet dat er een over- saturatie is aan karnavalak- tiviteiten? Een waarschijnlijk aanzienlijk aantal mensen zeggen dat het nu het ehele jaar door karnaval is? Ik vrees ook ergens dat indien we geen bepaalde aktiviteiten gaan koncentreren, het te vele wel eens zou kunnen terugke ren als een boemerang, dat het karnavalgebeuren niet zou ten goede komen. Niet karnavalisten uit Aalst moeten toch wel ergens, en ik kan dat zeer goed aannemen, denken: bestaat er nu niets anders in Aalst dan karnaval? Ik denk dan ook dat men meer zou moeten selektioneren en even tueel kombi neren om tot een kleiner aantal kwalitatief beter mensen tegen die menen dat ze het beter kunnen of weten, of die misschien ergens afgun stig staan dat ze niet recht streeks bij de zaak betrokken zijn... Er is nog een ander spreekwoord dat zegt: doe wel en ziet niet om! Het komt er niet altijd op aan de hoofdvogel te schieten, het komt er dikwijls meer opaan de moed te hebben mee te doen. U bent zeer bekend als kari katurist. Heeft u daar een op leiding voor gekregen? Nee, 't is moeilijk om te zeggen, maar ik ben een gevoelsmens. Ik kan ook zeer impulsief zijn en ik kan schreien ook, of mijn geluk intomen. Dat is gewoon lijk zo bij een artiest. Ik denk dat die karikaturen voortkomen uit het feit dat ik een gevoelsmens ben. Ik kan gemakkelijk van iemand op 't gezicht zijn inner lijk karakter te kennen en er gens blijft er dan iets in het ach terhoofd. Want tenslotte, in een karikatuur moet niet alleen het fysische voorkomen maar ook het karakter. De karikatuur is een soort kombinatie van de twee. Ik zou bvb. moeilijker een karikatuur kunnen maken van een foto die ze me brengen. Het zal gemakkelijker gaan zonder iets of zonder foto van de mensen met wie ik dagelijks in kontakt kom. Ik heb daar geen speciale scholing voor gehad. Ik ben wel technisch te kenaar bij de Nationale Maat schappij der Waterleidingen, alhoewel ik de laatste tijd meer en meer ingeschakeld wordt in de public-relation. In de grond ben ik technikus. Ik heb nooit een artistieke opleiding gekre- met dat ik mij dan totaal zou distanöëren. Ik zou wel verder meedoen, hetzij met een groep, hetzij met het zangkoor of misschien thuis bepaalde dingen schrijven of tekenen. Ik moet toch bekennen dat het mij vreemd zou voorkomen moest ik morgen voor een of andere reden en die mogelijkheid van ontbinding van het Komi tee en zelfs het hele karnaval- bestel bestaat enigszins met de komende verkiezingen buiten het Komitee zou komen. Heeft u bepaalde toekomst dromen die u nog eens wenst in vervulling te zien gaan? Ja, ja. Ik zou nog een ding wil len zien verwezenlijken. En dat is in Aalst, net als in vele an dere steden aandacht te geven aan lokale gebeurtenissen, le genden en wat weet ik nog al lemaal. In vele steden hebben ze dat gedaan: bvb. in Binche staat er standbeeld van Gilles die als symbolisch element de stad Binche uitstraalt voor ie dere vreemdeling die er komt. In Brussel hebben bvb. het Manne Pis, ergens in Duitsland hebben ze een standbeeld van Reinaert De Vos, Thijl Uilen spiegel... Er zijn nog plaatsen waar er echter een symbolisch element aanwezig is die de ge est van die stad weergeeft. Tot hiertoe heeft Aalst ondanks de grote traditie en reputatie, nog niets. Het zou mij plezier doen moest er eens een heldere ge est op het Stadhuis komen die er zou voor zorgen dat wan neer er nog eens een versie ring komt het iets met karnaval zou te maken hebben. We René De Witte in gesprek met Frans Wauters (JM) aktiviteiten te komen. Anderzijds is het toch ook zo dan veel Aalsterse niet- karnavalisten, wanneer ze buiten Aalst zijn de karnaval geen bestoefen. Van nature uit is de Aalstenaar naast zijn goede kanten van openhartig lëvenslustig en jo viaal te zijn ook een geweldige kritikaster. Op alles en nog wat weet hij kritiek uit te brengen maar wanneer diezelfde Aals tenaar op de vreemde is dan is alles wat de hemel geven kan Aalst. Hij voelt zich verplicht zijn stad in een positief daglicht te stellen. De grootste kritikas- ters zijn soms zelfs de grootste propagandisten! Is het voor u niet ontgooch elend wanneer u iets kon- kreets realizeert, er komt onmiddellijk zoveel kritiek? Int beginde eerste jaren dat ik in dat milieu zat, moet ik wel zeggen dat ik daar soms onder geleden heb en dat het me pijn deed. Maar met de jaren wordt ge daarin gehard en weet ge soms dat gans die kritiek een soort klatergoud is. De jaren hebben me geleerd er niet zo veel aandacht aan te vestigen wanneer de kritiek komt om wille van de kritiek. Ik heb ook geleerd een bepaalde selektie te doen van de gegronde kritiek en van de kritiek die wordt ge maakt uit afgunst, of uit on macht. Momenteel kan kritiek mij persoonlijk niet zo erg ra ken. Er heeft eens iemand ge zegd, en hij was er vlak op, als ze van u spreken, hetzij goed of slecht, trekt het u niet aan want dat betekent dat ge iets bete kent. Dat waren wijze woorden van die vent. Want van iemand die niets betekent zullen ze niets zeggen maar iemand die soms de moed heeft om bepaalde zaken te realizeren komt altijd Zou u niet verloren lopen mocht u op een bepaalde dag geen lid meer zijn van het Feestkomitee? Het Feestkomitee is voor mij de sprinkplank geweest om mij in verbinding te stellen met de honderd en een karnavalisten die ik ken. Moest ik morgen niet meer in het Komitee zetelen dan zou me dat wel ergens zeer doen omdat er mij daar de mogelijkheid ontzegt wordt om bepaalde ideëen verder te kunnen uitwerken. Nu zeg ik zouden bvb.ergens een stand beeld kunnen zetten van een vuil jaenet, of op een grote sok kel een grote ajuin plaatsen We zouden bvb. wanneer er neiuwe straat komt die noemen naar iets dat verband houdt met karnaval. Waarom niet? Ze geven zoveel namen die niets betekenen. Dat is een be trachting van mij waarmee ik al jaren mee in het hoofd loop. U wilt een gebuur voor de Zwarte Man? Ja, ja. René De Witte TERUG VAN WEGGEWEEST Ze zijn er weer. Het is uit met de rust. Pardoes overvallen ze U. Nog vóór karnaval. Zomaar. Op uw weg kent ge rust noch duur. Het flegmatieke «denk ook eens aan mij», doet U plots realiseren dat het over geen karnavalverkiezing gaat. maar een andere, en daarom niet minder karnavaleske opvoering; de verkiezingen. De echte. De dingen waar ge met een dwangplicht een stukje komedie mee moet helpen opvoeren in een zucht naar macht of realizatiezin. Naar een oudsher gevestigde traditie of ambitie. Een waaier van kameleons, die op oorlogspad gaan om uw gemoedsrust dagelijks te verstoren. Partijloos rondzwalpend zijt ge een gegeerde buit en zij die u vroeger nooit bekeken, stevenen op U af. Ook mensen die ge niet of nauwelijks kent komen met vingerwijzingen op de proppen. Ten lange laatste zoudt ge zelf moeten gaan doen zoals de politiekers, veel beloven. Andere schuimers willen een plaasje veroveren onder de zon, die van kafe tot kafe kunnen ntrekken om op kosten van de propaganda en de kandidaat tussen de rijen pintjes heftig ja te knikken en te doen alsof. Een stem gekocht met een pintje, is ook een stem. En in het hokje van de bolleks doet ge toch wat ge wilt. De drukkers krijgen het weldra druk. Zij mogen hun zwaarste persen nog eens ekstra oppoetsen. Hun schoonste letters bovenhalen en de voorraad papier aandikken. Op een paar bomen min of meer komt het niat om uit de schaduw te treden. Eerstdaags krijgt ge uw brievenbus volgestopt met proza en de kassa van de posterijen varen er wel bij. Behalve de briefdragers, d ie zijn er aan voor hun moeite. Met schrik om het hart en een sombere blik kijkt ge naar de toekomst. Alle kleuren van de politiekeregenboog zenden hun mannetjes uit van allerlei slag en soort. Het is uit met de vrede, de kalmte en de rust en ge moet steeds maar opnieuw uitleggen, dat ge van politiek geen verstand hebt en er u ook niets van aantrekt. Dat gc niet begrijpt dat een simpele werkvrouw een eksamen moet afleggen en dat de hoogste gezagddrager. bij wijze van spreken, analfabeet mag zijn, als hij maar aan de tapkast en elders een grote aanhangt heeft. Het is nog een lange, lange, lange en wrede weg tot oktober.

De Voorpost | 1976 | | pagina 5