wm MET VLAAMSE GEMEENTEMANDATARISSEN UIT HET AALSTERSE NAAR DE D.D.R. ÜÉ8# «fc. -po GEMEENTE DICHTER BD DE BE VOLK INC* ERPE WAS HET TONEEL VAN EEN AFPERSING IN HET MILIEU 10 - 2-4-76 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Normaal gezien zag het dagpro gramma eruit als volgt: 7 ii.: Ontbijt. In de voormiddag: ofwel naar een museatn, of gemeentelijke infor matie. 12 uur: middagmaal met soep, overvloedige hoofdschotel en na gerecht. 's Namiddags ofwel naar het in formatiecentrum, ofwel stadsbe- zoek, bezoek aan woonwijken, sportinrichtingen, informatie over intergemeentelijke verbonden, bezoek aan een coöperatieve boerderij, bezoek aan een huis voor bejaarden, sociale inrichten, 's Avonds: na het avondmaal be spreking met «Bezirksrat» (pro vinciale raad), bespreking met gemeenteraadsleden, bespreking over milieubescherming (huisaf val). Zoals U ziet niet alleen een wel gevuld maar bijna een overladen programma, vooral als U weet dat de Vlaamse mandatarissen er dan nog wat bij vroegen zoals bv. een bezoek aan het koncentratiekamp van Sachsenhausen. Om een degelijk en waarheidsge trouw overzicht te hebben van wat deze reis en deze week betekende voor onze mandatarissen en om na het souper kon men wel doen en laten waar men zin in had, zon der énige kontrole. Gewoonlijk echter brachten onze vermoeide mandatarissen die reeds van 's morgens 9 uur uit hun hotel waren het niet verder meer dan tot in de bar. Ray De Smet replikeert over de geladenheid van het programma dat daar toch moet bij vermeld worden dat onze mandatarissen zelf er supplementair nog een en ander bijdeden, als bv. dat ze ge vraagd hadden het koncentratie kamp van Sachsenhausen te be zoeken wat ook weer een hele tijdspanne in beslag nam. Verder meent R. De Smet terecht dat men bij een eerste kennismaking met de DDR niet zo gemakkelijk met de kleine man kontakt kan hebben wegens enerzijds de taalbarrière en anderzijds het begrijpelijk weigerachtig staan tegenover bui tenlanders. De mensen waarmee dan toch werd gesproken, meestal in amusementsgelegenheden zijn misschien niet de meest gekwali ficeerde om een beeld van hun land te geven want dat zijn vaak niet de interessantste om een ern stig gesprek mee te voeren. Met burgemeester De Bisschop en Freddy Van den Bossche ging Wernigerode, toeristisch pareltje in dt hun indrukken te vernemen gin gen we te rade bij burgemeester Raymond Uyttersprot van Moor- sel.die ons uitvoerig over hun be levenissen inlichtte en die de reis aanzag als een verrijking in zijn ontwikkeling nu hij zelf had ge zien hoe het er ginder werkelijk aan toeging. Ook burgemeester Antoon Muy- laert vertelde ons dan de eerder sappige kanten van hun bezoek en schepen A. Stockman, eveneens van Herdersem. had het meer over de landbouwproblemen die ech ter, enigszins wegens het zware programma en anderzijds door het minder interessante tijdstip qua landbouwaktiviteiten, minder aan bod waren gekomen. Eerlijkheid, zin voor objektiviteit en fair play brachten ons dan uit eindelijk Ray De Smet van de K P., afdeling Dender, die in zijn wijk aan het Aalsterse Begijnhof bekend staat als een eerlijk en in teger man, als een idealist, en dit eveneens bij politieke tegenstan- Algemeen tenia van het bezoek zou zijn het gemeentebeleid en dan vooral de manier waarop in de DDR plaatselijke problemen hun oplossing kregen, zowel op admi nistratief vlak als n landbouw en woningbouw. Besprekingen werden gevoerd met leden van gemeenteraden, van provinciale raden, van de koöperatieve boerderijen en vooral met leden van de Volker- frcundschaft die de grote leiding i behield van de hele reis en het programma nauwkeurig uitstip pelde. KONDEN DE BEZOEKERS ER ZICH VRIJ BEWEGEN? Uiteraard is kontakt met de kleine man, uiterst belangrijk voor wie wil trachten zich een min of meer juist beeld van de DDR te vor men Wegens de min of meer óverladenheid van het programma kon Jaar echter niet veel van in huis komen en werd door sommi gen wel de mening geopperd of het prpgrujjima niet met opzet zó over/er was In de dag moest im mers normaal het programma wordèn 'gevolgd, doch 's avonds Ray De Smet wel bij een vriend van hem en daar kon men het ap partement zien waarin deze woonde. Daarenboven meent Ray ook dat een dergelijke ploeg 's avonds wel eens de neiging heeft wat te blij ven hangen in de bar en dgt daar door gelegenheid tot individuele gesprekken met autochtonen ver loren gaat. DE LEVENSSTANDAARD IN DE DDR -In de DDR.» zegt burgemeester Uyttersprot, «is al wat leven snoodzakelijk aanwezig is, en dat voor iedereen. Niemand heeft er armoede, ledereen heeft er, in zijn termen altans, genoeg om goed en voldoende te eten, gekleed te gaan en te voldoen aan zijn werkelijke dagelijkse behoeften. Luxe artikelen zijn er echter niet onbes taande, maar ontzettend duur Onder luxe-artikelen auto's, benzine, nylonkousen, goud». Auto's en benzine zijn er zó duur en anderzijds is het gemeen schappelijk openbaar vervoer zó goedkoop dat men zonder het u te verbieden u verplicht tot het openbaar vervoer te wenden. Voor 20 pfennig, 3 F rijdt men bv. van Aalst naar Brussel met trein of bus en voor 2,5 F rijdt men heel Magdeburg rond, zo gewenst een hele dag. Auto's kosten er mini maal 90.000 F (in polyester) of meer voor de grotere merken. Naft kost er ongeveer 24 F per liter. Ray De Smet antwoordt hierop dal dit ganse probleem moet wor den gezien in de volledige poli tieke gedragslijn. De lonen zijn inderdaad niet hoog (40 a 50 F) per uur, doch de prijzen zijn se: dert 15 jaar onveranderd geble ven. Sociale zaken gaan in socia listische landen immers vóór. In elk socialistisch land begint men bvb. met totaal kosteloze genees kunde, totaal kosteloos onder wijs, een reeks voordelen voor mensen met grote gezinnen, voor ouden van dagen. Niet de hoe veelheid loon telt, zegt Mr. De Smet, wel wat men met dat loon kan aanvangen. Luxe is relatief, zegt hij. Het aantal wagens is, al hoewel nog niet zo groot, toch Hink gestegen, zegt Ray De Smet, doch ook in de verkoop van auto's zit politiek beleid. De verkoop wordt afgeremd omdat er méér dringende behoeften zijn. De auto mag nog niet de bovenhand ne men op allerlei andere zorgen. Ondertussen voert men echter wel wagens uit. In hun huis of flat hebben we wel mooie tapijten en hun vrouwen dragen vaak mooi bont en mannen (bij ons dure doch ginder) goed kope chabka's. Vele mensen gaan regelmatig op restaurant. In een volksrestaurant, genre self-service, kan men goed en degelijk eten voor 5 mark, dus voor ongeveer 80 fr.drank inbe grepen. EN DE MUUR? Ja, zegt burgemeester Uytter sprot, we hebben de muur gezien, onbegeleid, want zij zelf brengen U er niet heen. We hadden het immers ook niet gevraagd. Vanuit het bureau van de Volkerfreund- schaft waarin we onze meeste be sprekingen hielden, bureau des tijds deel uitmakend van het pro- pagandaministerie van Goebbels, zagen we echter vanop het derde verdiep de beruchte muur. Eerst een muur van betonplaten van on geveer 3 meter hoog. Waar moge lijk maakt men daarvoor een strook van 30-40 m. breed volle dig vrij en zaait er gras op zodat men goed kan zien wie erover gaat. Achter die platenmuur zijn de wachthuisjes van de Vopo's, om de 200 m. Dan is er nog een soort neutrale zone en dan komt de echte muur, ook ongeveer 2,5 tot 3 m. hoog. Dit is dan een ge metste muur. In Oost-Duitsland verklaart men het bestaan van de muur ongeveer als volgt: ze Weten dat hun levens standaard lager ligt dan in het wes ten en wijten dit aan het feit dat na de oorlog men in het westen te doen had met het kapitalistische Amerika dat inderdaad financieel kon helpen terwijl Rusland dat niet of alleszins minder kon. Ook was ginder bij hen veel meer be schadigd en vernield dan bij ons. Daarom zouden Oostduitsers kunnen de neiging hebben naar het Westen te komen en daarom «de Muur». EN DE WOONGELEGENHEID Veel wederopbouw heeft in Oost-Duitsland mogelijkheid tot experimenteren gelaten en schoolvoorbeelden van nieuwe bouwkoncepties mogelijk ge maakt. Meestal bouwt men flatgebou wen, maar dan maximaal 6 a 7 verdiepingen hoog. Voor 3% van zijn wedde huurt men er een ap partement dat past bij de eigen gezinstoestand. Heeft men ver schillende kinderen, dan krijgt men een appartement met bv. 3 of 4 slaapkamers. De keuken is steeds ingebouwd want. als dege- zinslast vermindert, kan men U naar een kleinere flat verwijzen. De grootte van het appartement is echter niet bepalend voor de huurprijs. Die is steeds 3% en daarin is ook verlichting en ver warming inbegrepen. Ook kan men zelf bouwen en dan weer bedragen de afkortingen on geveer 3% van de eigen wedde. Wel moet men dan zelf voor het onderhoud, verlichting en ver warming zorgen. Daar men veel aan volledige nieuwbouw doet wil men de ste den zo verkeersvrij mogelijk hou den en bouwt men dus bij de flat- wijken geen autobergplaatsen. Die komen later, als er meer au to's zullen zijn, aan de rand van de stad. Te voet is dat niet zo ver. zeggen de bestuurders, en verder is er het goedkope openbaar ver voer oin U erheen te brengen. Misschien wel eigenaardig, maar de trend is hier, alhoewel uiter aard minder absoluut, in verband met verkeersdrukte en milieuver vuiling, gelijkaardig. Verkeersopstoppingen die zijn er niet te zien en zelfs in de spitsuren ziet men nergens vóór een stop licht meer dan enkele auto's wachten. Privé-woningen zijn er slechts 10% want men vraagt er niet naar. Uit de woning' kan men niet gezet worden en echte «dompelaars» ziet men er niet. EN BOERDERIJEN? Echte boerderijen zijn er niet, zegt burgemeester Uyttersprot. en kol- chosen evenmin. Dat is meer het Russisch systeem. Schepen Albert Stockman, zelf landbouwer te Herdersem, inte resseerde zich uiteraard fel aan de toestand van de landbouw in Oost-Duitsland. Boerderijen worden er koöperaticf uitgebaat. Vele boerderijen zijn bij elkaar gevoegd en zo komt men tot koöperatieven van 8.000 tot 10.000 ha. met afzonderlijke per celen groter dan Herdersem zelf. De koöperatieve die we bezochten in Köningsborn was gelegen in een streek met lichte zandgrond. We zagen er oudere vrouwen en enkele oudere mannen bezig aan het sorteren van een reusachtige hoeveelheid aardappelen in drie grote hallen van ongeveer 15.000 m2 elk en de aardappelen lagen er tot 5 m. hoog. Mechanisch wer den ze gesorteerd en enkele per sonen schiften er nog wat in. De aardappelen brachten er dit jaar 1/5 minder op dan bij ons en de suikerbieten merkelijk minder wat normaal schijnt als men weet dat de grond er te licht is. Men wil dan ook deze teelt verlaten en overschake len op iets meer geschikt als bv. aspergekweek. In een koöperatieve is er nor maal een afdeling akkerbouw, een afdeling veekweek en een centrale afdeling waar reu sachtige en up to date machi nes worden onderhouden en eventueel hersteld. Jonge mensen, gedurende het seizoen bezig in de koöpera tieve, worden in het stille sei zoen overgeschakeld naar an dere jobs. De winst van de koöperatieve gaat o.a. naar scholenbouw, sportuitnjstingen en andere en een klein deel komt in handen van de koöpterende boer als stimulans. Winstaandeel dat kan schommelen rond de 150 mark per jaar, dus niet zo fan tastisch maar ginder toch iets betekenend. Op reis bijv. zou men er niet mee kunnen gaan. Ten andere, uit Oost-Duitsland mag men niet buiten zolang men produktief is, Westberlij- ners kunnen tegenwoordig wel met een soort jaarlijkse kaart gedurende dertig dagen per jaar in Oost-Duitsland verblij ven, dagen dan naar eigen keuze. Wel moeten ze te 24 u. zeker over de grens zijn. Ray De Smet zegt dat de streek die we bezochten voor de landbouw verre van de ideale is en dat veel betere voorbeelden van koöperatieve uitbatingen te zien zijn ten noorden van Berlijn, in Me- denburg. De koöperatieve van Köningsborn staat immers nog in haar kinderschoenen. IS ER REKREATIE MOGELIJKHEID? Algemeen valt op, verklaart ons burgemeester Antoon Muylaert, in zijn groot nieuw herenhuis, dat er niet teveel mogelijkheid tot re- kreatie en vermaak geboden wordt, 's Avonds zijn de straten er quasi leeg en herbergen zijn er zeer weinig te vinden, en dan nog in verschillende kategorieën. Wie eens naar een bar wil gaan 's avonds, zelfs in zijn eigen hotel, moet dit op voorhand bespreken. Als ik aan een tafeltje met vier stoelen alleen zit, dan zullen de andere drie stoelen onbezet blij ven. Niemand komt bij u zitten en aan de ingang zegt men dat de bar volzet is. Ook gaat het zo in een restaurant. Men laat maar binnen als zij oordelen dat er plaats is. Bars zijn er van drie verschillende soorten. In de eerste soort drinkt men gewoon bier, fruitsap of wa ter en die blijft open tot 24 uur, in een tweede soort kan ook wijn ge dronken worden en is er orkest doch daar moet dan wel inkom geld betaald worden. Deze bar biijft open tot 2 uur. De derde soort biedt alle sterke dranken en blijft open tot 4 uur. In vele bars dient men een inkom geld te betalen doch daarvoor krijgt men een gedateerde bon die daar die nacht kan worden opge maakt. Terugkrijgen doet men in geen geval. In een bar zagen we: «1st das Bier gut, melde es Ihren Freunden. 1st es aber nicht gut, sage es mir». ZIJN ER WERKLOZEN? Werkloosheid kent men er niet, verklaren onze zegsmannen. 95% der vrouwen is in het arbeidspro ces ingeschakeld en er rijzen on noemlijk veel kinderkribben op. Ze hebben werkelijk werkkrach ten te kort, meestal ter oplossing van hun dringendste probleem, de woningbouw. Magdeburg is een industriegebied en als men daar spreekt van een bedrijf is dat meestal een ir rich ting met twee a drieduizend werk nemers. Wernigerode is een naar hun maatstaven fel bezocht en uiterst mooi toeristisch gebied en Oost- Berlijn is een ontmoetingscen trum op internationaal niveau. is ER STAKINGSRECHT? Waarom, vragen de bewindslie den van een socialistische staat zich af, zou men daar wel kunnen staken. De arbeiders zijn immers eigenaars van de hele onderne ming en als het in de onderneming slecht gaat moet men toch niet staken tegen zichzelf. Beter is dan. zegt men, de fout op te zoe ken en trachten eraan te verhel pen. Staken in een socialistische staat heeft geen zin, meent R. De Smet. ZIJN DE MENSEN IN DE DDR VRIJ? In onze maatstaven niet, meent burgemeester Uyttersprot, in hun maatstaven wel. Als men u zegt: mijnheer, voor drie frank rijdt ge vandaag naar Brussel met de trein, als ge met uw auto rijdt kost het u 200F. Dan zijt ge inderdaad vrij om met uw wagen te rijden, maar als ge dan maar 2,75 Mark per uur verdient, loon van een gewoon werkman, bestaat dan nog die vrijheid? De doorsnee werkman verdient er 40 a 45 F per uur doch de eetwaren zijn er, volgens ons, spotgoed koop. Rundsvlees is er minder te zien. Varkensvlees, het beste, kost maximaal 80 F per kilo. ZIJN ER VERKIEZINGEN IN DE DDR? Ja, die zijn er, maar niet naar onze maatstaven. Er zijn bv. vijf verschillende par tijen, die echter allen in hun pro gramma hebben een socialistische staat te helpen opbouwen. Samen zorgen ze voor een gemeenschap pelijke lijst in een nationaal front met kandidaten aangeduid door de politieke partijen, de jeugdbewe ging en de vrouwenbeweging. Deze kandidaten worden aange duid door fabrieksradenwijkra den, schoolraden enz In Werni gerode zijn er zo 55 kandidaten voor 55 plaatsen en wie dus kan didaat geraakt is zeker verkozen. Wel is er een soort voorverkiezing waarbv. de kandidaat voorde ver tegenwoordiging van een bepaald bedrijf wordt aangewezen door zijn werkmakkers. Uit die 55 raadsleden wordt dan een kollege van bv. 15 man geko zen en dat zijn dan de werkelijke bestuurders, uiteraard vrijgestel den. Ook zetelt I persoon op 4 in allerhande, onnoemlijk vele kommissies en wordt zo bij de be- Si&W Raymond De Smet (JM) sluitvorming min of meer betrok ken. DE JEUGD Burgemeester Uyttersprot zegt dat wij vele dingen hebben die men i n de DDR niet heeft maar dat anderzijds de DDR zaken heeft verwezenlijkt die ons zouden doen blozen. Qua openbare nuts voorzieningen, als bv. zwemba den en sportinrichtingen zijn we inderdaad ver achter. De lessen in de scholen duren er tot 14 uur. Praktisch elk kind eet in de school. Na 14 uur worden de leerlingen dan opgevangen in hun specialiteit. Vooral aan sport wordt veel tijd gespendeerd en dat kan men dan ter gelegenheid van internationale sportmeetings wel konstateren. Verder is aan elke school een soort atelier, een soort beroeps- school waar allerlei vakken, kne pen en kunstjes worden aange leerd. Zo is er geen enkele Oost duitser die niet aan elektrische toestellen of allerlei eenvoudige machinerie kan werken. Buiten de geleide werkzaamhe den en ontspanning schijnen wel vermaakgelegenheden voor de jeugd te ontbreken. R. De Smet geeft toe dat daar in derdaad nog wel een leemte is doch meent dat het uitgaansleven er helemaal anders is gestruktu- reerd en dat er toch jeugdherber gen, jeugdhuizen en typische hui zen van de Deutsche Freie Jugend aanwezig zijn. Een bowling in Berlijn is zelfs verbluffend, zegt de heer R. De Smet. EN DE KERKEN? Op een paar plaatsen zagen onze mandatarissen wel dat er nog kerkgang is. Ze zagen er aanplak- brieven van een «Bibelwoche» en uren van goddelijke diensten. Anderzijds zagen we toch maar weinig kerken en ook kerken nog )Ei ;oi 10 9f F aarl nda ilst jn v steeds in puin. R. De Smet zegt dat er wel Joes genheid tot kerkgang sommige kerken in puin zijièan bleven als «mahnung», als vitvc schuwing tegen de gruwelei oré de vroegere nazi's waarme DDR niets gemeen wil heb! Is de kerkgang er vermint n hier ook, zegt De Smet en wo !(jv\ er kerken tot tentoonstel li n ruimten omgebouwd, dat gel l0', hier ook. De Aalsterse begiji kerk zou immers hetzelfdi jg-", wachten, dixit R. De Smet. Ic ENKELE ALGEMENE INDRUKKEN Quasi unaniem kwamen mandatarissen tot volgende «besluiten»: Wij zouden er niet willen Ik ook niet, zegt R. De Sm<1 ben een Vlaming en wil in V deren wonen. Ik zou ook Brussel niet willen gaan wc ar^ Men is immers het produkt van zijn omgeving en men n mee vergroeid. Ook in Am aal zou ik niet willen wonen, ze; trti Smet. 2. In de DDR is het absoluut beter dan dat ze zich ha I voorgesteld R. De Smet stelt hel zeer op trti dat deze mensen, die toch politiek geëngageerd zijn, openhartig en oprecht ware de verwoording van hun ine ken en dat ze wel bekenden dtp^ vroeger op verschillende gj den een verkeerd oordeel ha< Met de middelen DÏ)R beschikte hebben ze fat tisclt gewerkt Inderdaad, zegt R. De Smel «Wirtschaftswunder» is bel situeren in Oost- dan in Duitsland. Veel hebben ze gej voor de wederopbouw van land. je te ilp; iidi ae: npf erd brii efti idrit uui >no trti ad< eef uw lacl eet br ide n o Negen maanden voor de fusie die het verdwijnen van de autonome gemeente Nieuwerkerken inhoudt, deed haar laatste gemeentebe stuur nog een inspanning om de bewoners hun gemeente beter te leren kennen. In de brievenbus van iedere woning werd een omslag gedeponeerd met daarin het grondplan en een aanhangsel, waarin alle wetenswaardigheden betreffende de gemeente te vinden zijn. Het geheel is keurig verzorgd en werd op papier gezet in een nette vierkleurendruk. Naast een lijst van alle straatnamen (eenen tachtig maar liefst!) vind je eveneens een lijstje der verschil lende kermissen (ook al dertien) die Nieuwerkerken rijk is. Ver der kan je ook de geschiedenis van de gemeente lezen (in een notedop weliswaar)en vernemen dat ze. 728 ha groot, in 1816, iqoo 'k, ...Wuuci» teiue. INu, in 1976. is dat aantal opgelopen tot 6000. wat vooral het gevolg is van het verstedelijkingsproces. Al bij al is dit mapje een mooie verwezenlijking die een grote leemte opvult. Toch zijn alle reakties niet even onverdeeld gunstig. Vele inwoners vinden het een pracht van een verkwis ting die echt onverantwoord is in deze tijd van steeds stijgende belastingsdruk. Ze vragen zich dan ook af waar de gemeente plots het geld vandaan haalt om het te versDillen aan zn een onzinnig en volkomen nutteloos projekt. Dit is echter toch wel krasse taal waarmee steller van dit artikel niet kari &n akkoord gaan. Inderdaad, pkrc mand zal betwisten dat z<|_ geld kost. Het is echter i onzinnig, noch nutteloos.fc deze moderne maatschap waar men dikwijls zijn bl niet kent. moet ieder initil dat het verbeteren van f kontrakt onder de bevoll beoogt, toegejuicht worden. dit niet gratis kan geci worden, is onvermijdelijk. T lukkig waren er toch velen dl blij mee waren dat ze nog wat informatie over hun meente ontvingen. Er is sle R één ding jammer: waarom m met zo'n initiatief gew «srdes :s: voor is Sw* ie men het toch al enkele jaa B eerder zou kunnen verwezen hebben? DIRK DE PA Het rustige Erpe telt niet alleen een aantal erg gezel lige kroegen, in de buurt van de grote steenweg zijn er ook enkele bars, waar het rode neonlicht enige aan duiding geeft over de aard van de gelegenheid. Die bars brengen de gemeente Erpe regelmatig in het nieuws. Vorig jaar was er de «affaire Mayerling». De uit baters van de bar Mayerling was op uitstap gegaan met een juffrouw uit een andere bar en dat is een zwaar ver grijp tegen de milieuwet. De schadevergoeding die door enkele gangsters werd ge- eist liep in de honderduizen den. De gerechtelijke politie greep toen in en kon enkele beruchtte gangsters in de nor draaien. Eind '75 had te Erpe opnieuw een .dergelijke voorval plaats. Op 13 okto ber '75 kwamen twee man nen binnen in de bar «Den dikken eik». Zij eisten van Mevrouw Leuridan, de uit baatster van de bar het ron de sommetje van 25.000 F. De uitbaatster zou volgens de zware jongens, een dien ster die Michou heet nogal onheus aan de deur gezet hebben. Ook dat is tegen de milieuwet en daarom moest er betaald worden. Om te bewijzen dat ze voor geen kleintje vervaard waren, be gon één van beide, later geï dentificeerd als Jean Luc C.de boèl aan stukken te slaan. Pas toen mevr. L. aan de andere gangster, de fransman Vincent T. beloof- baar aan haar hielen en wittigde de rechtelijke p tie die op 18 november plaatse was toen de ga sters het geld wilden 0| len. Voor de rechter te Dem monde vorderde het baar ministerie bij mot van subsituut procureur Belle een zware straf voorL^, gangsters. Vincent T. vroeger reeds door Frans assisenhof vero deeld wegens hold-up mag dus niete rekenen onze elementie, aldus O.M. De verdediging poogde zaal te minimaliseren en wees naar het erg speci £.'t milieu waarin alles zich de de geldsom later te beta len, gaf deze aan zijn maat afgespeeld. Uitspraak o opdracht op te houden met april, stukken maken. Mevr. L. vaagde de milieuwet blijk- (M VA) P i n8 age z. ng« ER

De Voorpost | 1976 | | pagina 10