'ORTRET VAN JEF RORRERECHT ZO DE VADER, ZO DE ZOON De Voorpost - 2-4-76 - 11 ERTIG JAAR LANG HET OMPROMMIELOZE GEWETEN VAN IOFSTADE! if Robberecht heeft zich stilietjesaan uit het Hofstaadse smeenschapsleven teruggetrokken: meer dan dertig jaar Binvloedde hij met zijn maandelijkse uitgave: 't Hofstade- aarke» het politieke en sociale leven van een gemeente, die idanks haar rijk patrimonium weinig oog had voor de rzuchtingen van de arbeidende klasse, waartoe Jef ook shoorde. «De strijd voor het algemeen welzijn, waarin zelf was betrokken» is steeds mijn leidmotief geweest aarvoor ik mijn ganse leven heb gestreden, aldus, een voor jn ouderdom, nog zeer strijdlustige Jef Robberecht. ILITANTE JEUGD Robberecht werd in ilst geboren op 11.2.1905. jn vader, die als dekensnij- >r zeven hongerige magen oest spijzigen was reeds jeugdige leeftijd sympa- ziji^ant van de socialistische s vitvoogdingsbeweging, die lenforal in de fabrieken meer meer volgelingen begon tellen. Bij het uitbreken n WO I moest Jef nood gedwongen de school veria toen haar gebouwen £e'or de installatie van een ilpziekenhuis werd op- Jp Sist en op elfjarige leeftijd •rd hij eerst metserhelper later tekstielarbeider in m weverij alwaar hij'zijn lidig vrouwtje, Adrienne ;aes leerde kennen. Op nper zestienjarige leeftijd erd hij hoofddélégé in zijn briek en op twintigjarige eftijd huwde hij met «zijn Jrienne». Hij werd be- Juurdslid van de tekstiel- Y >nd en in opdracht van de Eirtijsekretaris Alfons Berg- Jan verhuisde hij naar Hof- ade alwaar hij met de hulp n jfa Jos Pieters in 1930 een aatselijke socialistische r.eèrtij hielp stichten. )t de oorlog van '40-'45 eef hij zowel als bestuurs- van de tekstielbond als in plaatselijke Hofstaadse irtij aktief zodat de partij et Jos Pieters een eerste 'rtegenwoordiger in de ge- eenteraad kon binnen- in< èngen. 11 Communistische SpORMAN t eerste twee jaren van WO afbracht hij in Duitsland '"poren in 1943 werd hij door bs Pieters aangeworven deel te nemen aan de dergrondse aktiviteiten de weerstand. Bert Van orick, die uit de koncen- tiekampen terugkeerde, ïfende met zijn verhalen ir de gruwelen die hij had en de kommunis- che visie die hij had ver- rven zulkdanige invloed op Jef, dat deze zich in kommunistische partij it inlijven. Na de bevrijding in Aalst verplichtte Jef, als ikretarisvan het Eenheids- syndikaat, de fabrieken om teruggaan het werk te gaan. Opzijn aandringen brachten de fabrieken de inventaris van de nog aanwezige stocks op zijn bureau en de fabrieken, die onder de oor log voor de bezetter hadden geweFkt, hernamen vlug hun produktie, het voorbeeld volgend van de dekenfabriek Leclerq die als eerste de richtlijnen van weerstander Robberecht had opgevolgd. Gedurende vijf jaar had Jef samen met de andere leiders van het Eenheidssyndikaat de eigenlijke macht over de stad Aalst in handen: dank zij vele stakingen, die door hen financieel werden on dersteund werden (voor die tijd) enorme loonsverhogin gen afgedwongen: kortom, «ik heb in die vijf jaar enorm veel voor «mijn» volk kunnen presteren» konkludeert Jef zijn met veel gloed gehou den betoog. VAN REGIONAAL TOT PLAATSELIJK VLAK In 1949 toont Jef zijn onver- zetelijke mentaliteit wan neer hij tegen de wil van zijn nationale voormannen op komt voor financiële gelijk schakeling in de tekstielsek- tor: het ABVV, dat kort na de oorlog door een samen werkingsakkoord tussen eenheidssyndikaat en de Socialistische Vakbond tot stand was gekomen volgde de slogan van Van Acker: «Opvoering van de produkti- viteit en rationalisatie van de bedrijven». Deze slogan, was volgens Jef enkel voor de patroons een nuttig in strument: kompromisloos eiste hij minder lage wedden en behoud van een gematig de produktiviteit zodat men op dezelfde hoogte van de Waalse barema's kon Ko men. Ook andere wantoestanden, zowel in de onderscheidene bedrijven als in de vakvere niging zelf werden door Jef ongenadig aangeklaagd, zonder aanzien van persoon en instantie eiste hij sociale rechtvaardigheid: wars van alle opportuniteitszin werd or akwerk uit hout, kreatie D'Hondt (EL) •DE p de Wichelsesteenweg werd :t jongetje Etienne De Bock ingereden door een vracht- agen. Het kind werd naar het Z. overgebracht gezien de nstige aard van de verwon- ngen. ERDERSEM ix>r oververhitting ontstond in de meelpoedersilo van de firma Lambrecht brand. De brand weer kon de brand spoedig overmeesteren. HO EST A DE In de leegstaande tramstatie brak ingevolgde een opgestapel de hoop papier brand uit. Een snel optffcden kon grotere schade verhinderen. hij voor de nationale leiding een figuur wiens machtspo sitie duchtig moest vermin derd worden. Men bood hem zes maand loon op voorhand uitbetaald indien hij zijn (gerechtvaar digde) eisen wat wilde mil deren: toen hij hardnekkig bleef weigeren werd hij stil letjes aan van zijn belang rijkste posten verwijderd zo dat hij voor zijn mensen in de fabrieken niets meer kon presteren: hij nam uit deze likwidatie (zo noemt hij zelf deze donkere levensperiode) de passende konklusies en hij ontbond in 1950 het Een heidssyndikaat: de nog-be- schikbare stakingsgelden werden uitbetaald en hij raadde zijn leden aan bij het ABVV aan te sluiten, wat 60% dan ook prompt deed. HOFSTAADSE GEMEENTEPOLITIEK Op gemeentelijk vlak werd de eerste gemeenteraad ge vormd naar rato van het aan tal bekomen zetels voor de verkiezingJef nam de plaats in van Jos Pieters (BSP) alhoewel hij zelf reeds twee jaar bij de KP had aan gesloten: als laatste op de BSP-lijst voor de oorlog werd hij immers automa tisch aangeduid, daar de an dere lijstgenoten onbe schikbaar waren géwordén dit «peetje lap» spelen duur de twee jaar, want bij de eerstvolgende verkiezingen had Jef juist 1 stem te wei nig om verkozen te worden, in 1946 begon hij met het maandelijks uitgeven van «'t Hofstadenaarken», waarin hij op kritische manier het gemeentebeleid op de korrel nam: daar dit blaadje de enige publikatie was die in Hofstade verspreid werd had dan ook voor gevolg dan iedere Hofstadenaar Jef's ideeën soms beter kon for muleren dan de bestuursbe sluiten van de gemeente zelf: elke verkiezing kwam Jef met een KP-lijst voor de pinnen: doch hij werd nooit voor enig mandaat verko zen. RATIONALE KBONDSPOLITIEK ^t 1954 stuitte hij op een veto van de hogere vak bondsleiding om als lid van het ABVV opgenomen te worden. Doch eens een lid- kaart op zak werd hij weldra als bestuurdlid van de Alge mene Centrale voor Bouw vakarbeiders opgenomen in deze funktie hield hij op de nationale kongressen vu rig pleidooien voor de verbe tering van de werkomstan digheden van de bouwvakar beider: hij is dan ook mede onder impuls dat de be staanszekerheid, het re genverlet en de veiligheid op het werk op nationaal vlak als een verworven recht werd aangenomen. Ondanks zijn vroegere te genslagen, nl. de likwidatie in 1950 bleef hij steeds vast beraden akties voeren tegen de bestaande onrechtvaar digheden en als voorzitter van de gewestelijke Bouw vakvereniging bleef hij ver der voor zijn mensen vech ten: «als zij hun brood ver dienen, dan geniet ik daar ook van» was het motto waarachter Jef zich met hart en ziel opstelde, en deze recht-door-zee mentaliteit bezorgde hem zowel verbit terde tegenstanders als vrienden-voor-het-leven. dat deze laatste groep zeer groot is, kon men aan de massa bloemen die Jef, ter gelegenheid van zijn gouden trouwjubileum in ontvangst mocht nemen, duidelijk zien! LANGZAAM AFSCHEID In 1970 verscheen 't Hofsta- denaarke voor het laatst: de KP van Jef had een kartel- lijst gevormd met de plaat selijke BSP-vereniging: het kind kreeg de naam van Volksbelangen en deze schepping had een tiental stemmen te weinig orrf één zetel te halen. Jef, die ook jarenlang bij Wilskracht Hofstade ploegafgevaardig- de was geweest en bij de kaatsclub van de Keizer be stuurslid, voelde zich door 2ijn gezondheid genood zaakt het kalmer aan te doen: enkel als voorzitter van de Onafhankelijke Ge- pensioneerdenbond is hij momenteel nog aktief. Zijn visie op het huidige ge meentebeleid verdedigt hij nog steeds met de gloed van zijn vroegere glorietijd: hij klaagt de politiek van be paalde gemeentemandata rissen aan die hun grond laten omtoveren in bouw grond, doorerop kosten van de gemeentenaren wegen langs aan te leggen, namen citeert hij van mensen die het kasteel dat de gemeente De heer en mevrouw Robberechis (EL) voor 1 miljoen kon kopen, liever later voor 10 miljoen aan derden doorverkochten in plaats van er een ouderen- tehuis in te vestigen voor de Hofstaadse bevolking waar van 2. op 5 mensen op leef tijd kunnen genoemd wor den. Hij pleit voor de volledige aanleg van de waterleiding, de verbetering van de ge meentewegen, de bouw van sociale woningen en het of ficieel laten erkennen van de nijverheidszone. Kortom, dit en andere uitspraken die menig Hofstaads politikus zouden laten blozen, wor den door deze krasse grijs aard gespuid, met de ver melding dat het gerust mag vermeld worden met naam en toenaam. Een bewijs, dat de vitaliteit van Jef bijlange nog niet aan het verminde ren is!!! BEDENKING Wat hierboven werd uiteen gezet bewijst duidelijk dat we hier te doen hebben met een figuur die de politiek eerlijk en recht door zee ge bruikt om zijn idealen uit te voeren. Idealen, waarbij de evenmens centraal wordt geplaatst, en waarbij de ei gen persoon slechts wordt gebruikt om voordelen voor de gemeenschap af te dwin gen, in plaats van voor eigen persoontje te ageren, wat spijtig nog te dikwijls ge bruikt. Jef heeft steeds zich zelf willen zijn, en kompro- misloon heeft hij zijn ganse leven vooreen rechtvaardige verdeling van de rijksdom- men gestreden zowel op na tionaal, regionaal en plaat selijk vlakde inwoners van Hofstade leerde hij hun ge meente kennen, voor de uit gave van zijn «Hofstade naarken» en door zijn kon stante aanwezigheid gedu rende dertig jaar in het ge wone gemeenschapsleven het heengaan van Jef uit het aktieve leven zal voor velen zwaar vallen: vriend en te genstanders hebben steeds zijn rechtschapenheid ge prezen, hij verdient ons aller waardering!!! Dirk Daelemans Een kunstwerkje in balatum maken is niet zo moeilijk. Wat han digheid en een kreatieve geest volstaan. Dat heeft Patrick D'Hondt, een zestienjarige, reeds bewezen. Een tentoonstelling in het Apostelken te Mijlbeek en zijn deelname aan de Week van de Vrijetijdsbesteding in de Keizershallen zijn er het voorbeeld van. De appel is bij de familie D'Hondt echter niet ver van de boom gevallen. Vader Staf knutselt ook graag, al is zijn specialiteit dan kunstwerkjes maken in plakhout. motief van de balatum en de te verwezenlijken tekening. Een tweede kreatief punt is bepa len welke vorm elk stukje balatum moet krijgen. Driekantig, vier kantig, vijfhoekig, noem maar op. Eveneens moet er rekening mee gehouden worden of men de Zo vader, zo zoon (EL) Patrick D'Hondt was wel eventjes verrast toen we hem zo plotseling op de hals kwamen vallen. Dat we voor hem, een zestienjarige, be langstelling hadden had hij stellig niet verwacht. Het gesprek met de vrienden aan de voordeur werd snel afgehandeld. Nog een laatste afspraakje: «Om 3 u. op de voet bal! O.K. Daaag!». En we werden binnengeleid in de woonkamer. Vader Staf D'Hondt begroette ons met een omslag in de hand. «De eerste maal dat ik met de kaarting iets win,» verduidelijkte hij, «ik dacht hem eerst aan de muur te hangen, maar...» De omslag werd gescheurd en belandde in de papiermand. In het huis D'Hondt nog een plekje vrij vinden aan de muur had toch immers een pro bleem geweest. Als je er binnen treed merk je reeds onmiddellijk dat Staf reeds heel wat uurtjes ver sleten heeft aan zijn hobby. De gang en de woonkamer hangen vol met zijn kunstwerkjes, grote en kleine, landschappen, monu menten en noem maar op. Aan de tafel van de woonkamer zaten twee meisjes affiches te te kenen voor het mei sjeschiro-feest in de Kring op 27,27 en 28 maart. Kreatieve aktiviteiten schijnen er een familietrek te zijn. Terwijl wij even de sfeer opsno ven van dit artistieke gezin was Patrick vlug naar zijn kamer ver dwenen om er enkele van zijn werkjes op te diepen. De werkjes werden op de grond opengelegd en deden ons wel even verwon derd staan. Hoe is het mogelijk dat je met stukjes afval van bala tum zulke kleurrijke kunststukjes kunt maken. De werkjes doen je op het eerste zicht aan mozaïek denken. De diversiteit van de vormen en de grootte van de ge bruikte stukjes doen je dan ander zijds ook denken aan een glas raam. Maar het is geen van be iden, het is balatuminlegwerk. BALATUM INLEGWERK Hoe komt een dergelijk kunst werkje tot stand? Vooreerst wor den de maten van de plank waarop het geheel zal aangebracht wor den bepaald. Vervolgens wordt de te verwezenlijken tekening, ge woonlijk afkomstig uit een teken boek, een leesboek, kortom: een geïllustreerd blad, overgenomen. Het overnemen gebeurt door een blad karbonpapier op de plank te leggen, de tekening er bovenop te plaatsen en de lijnen van de figuur met een stift te volgen. Eenmaal dit werk klaar kan Pa trick kreatief beginnen werken. Uit de verschillende stalen bala tum die hij ter zijner beschikking heeft worden de te verwerken kleuren gekozen. Af en toe kan het ook noodzakelijk zijn reke ning te houden met een bepaald motief in het balatum om dit in de kollage zo te plaatsen dat een be paald effekt bekomen wordt. Even verduidelijken misschien. Een roodkleurig stuk balatum met groene cirkels kan misschien zo verwerkt worden dat het in een werkje, dat een ventje voorstelt, gebruikt wordt als een rode trui met een groene kraag. Bruine ba latum met witte strepen kan ver werkt worden tot bruine schoenen met witte tippen. Het komt erop aan een verband te zien tussen het ruimte, de groeven, tussen de ver schillende stukjes breed of smal gaat maken. Want ook dat bepaalt het uitzicht van het werk. Dit alles gedaan zijnde en op de plank genoteerd, begint het knut selwerk. Stukje per stukje wordt nu van de plank overgekalkeerd en in balatum uitgesneden. Met stevige lijm worden de stukjes op de plank vastgekleefd. Hierbij wordt er zeer goed op gelet dat er geen luchtbellen of niet plakkende balatumdeeltjes zijn, want dat brengt extra moeilijkheden mee voor de volgende bewerking: het opvullen van de groeven met plas- todar. Niet lijmende delen en luchtbellen worden bij het insme ren met plastodor opgevuld met als gevolg dat er oneffenheden ontstaan in het werkje. Dergelijke onsierlijke elementen zijn niet meer te verwijderen en kunnen het geheel verknoeien. Eenmaal de pastodor openges- meerd wordt er voorzichtig met een vod overgewreven zodat al leen de plastodar in de groeven blijft zitten. Wanneer alles opged roogd is stopt men het geheel in een zwart kadertje en het werkje is klaar. MISKEND GENIE «Zo'n werkje maken duurt onge veer een week, wanneer ik er elke dag een twee uur aan werk,» zegt Patrick. Wanneer we dat dan eventjes narekenen spendeert hij zo tussen de 10 en de 14 u. aan één werkje. We maakten in gedachten even tjes een rekensommetje: 100 F per uur en 10 14 u. Zo'n werkje moet 1.000 a 1.400 F kosten! Wij vroegen Patrick naar de prijs voor zo'n kunstwerkje. «Dat hangt ervan af, de prijzen slaan ei achteraan op». De mozaïekjes worden omgedraaid en we lezen 150, 200, 150 F. «Hebben de mensen geen belang stelling voor je werk, Patrick» «Ja, ze hebben wel belangstelling voor wat ik doe, maar niet vol doende om te kopen.» Tijdens de Week van de Vrijet ijdsbesteding deed de stand van vader en zoon D'Hondt het anders niet zo slecht. Belangstelling was er voldoende, maar de kopers ble ven achterwege. Ook de tentoon stelling van Patrick in het Apos telken bracht weinig aarde aan de dijk en weinig geld in de zak. Be langstelling maar geen kopers. Op een kinderkamer zouden mijn werkjes goed thuishoren, ver klaarde Patrick, maar Zijn er nu werkelijk nog nooit ko pers geweest? Vroeger wel, een paar mensen vroegen toen om een werkje te verkopen, maar Patrick kon geen afstand doen van zijn eigen makelij en verkocht niets. De toestand is echter wel geëvo lueerd. Patrick werd ouder, pro duceerde meer, en kan al, beter wat zakgeld verdragen. Nu wil hij verkopen, maar er zijn geen ko pers ER WAS EENS Er was eens een jongetje dat in zijn school, aan de Oudenaardse steenweg te Erpe, heel erg handig was tijdens de lessen handvaar digheid. Vooral in één speciale techniek, knutselen met balatum. Zo zou je in feite het begin van Patricks hobby kunnen schetsen. Dat hij inderdaad handig is bewij zen niet alleen zijn balatumwerk jes maar o.a. ook een uit getorst ijzer vervaardigd tafeltje met mo zaïek blad en een verchroomde dobbelsteen op voet. Twee sier- stukjes die de huiskamer tooien. Ga je verder? Patrick wil zijn hobby wel verder blijven uitoefenen. Het absen teïsme van de kopers is niet de oorzaak dat hij op dit ogenblik haast zonder grondstof, balatum, zit. Onze moderne wooninfra- struktuur maakt nog zelden ge bruik van dit broze materiaal, zo dat er in de tapisseriewinkels geen staalboeken meer voor handen zijn. En het zijn juist die staalboe ken waaruit Patrick zijn materiaal putte. OPROEP Patrick vraagt dan ook dat mensen die nog dergelijke 'staalboeken' op zolder liggen hebben, en deze willen wegdoen hem even zouden een seintje geven. Zijn adres is: Patrick D'HONDT Oude Dendermondsë steenweg 131 9300 AALST Belangstellenden kunnen zich eveneens op dit adres aanmelden. Nog vele uurtjes knutselgenot Staf en Patrick. S.J. Mozaïek uit balatum gemaakt door Patrick D'Hondt (EL)

De Voorpost | 1976 | | pagina 11