ALFONS VAN VAERENBERGH: BELGISCH, EUROPEES EN WERELDKAMPIOEN HAARSNIJDEN ONTMOETING MET JOE DASSIN 22 - 2-4-76 - De Voorpost Mifons Van Vaerenbergh moet niet lang naar z'n woorden zoeken. Als bedreven vakman is hij gewoon om met mensen te praten en door z'n rijke ervaring en de vele reizen en kontakten, de dingen te zien zoals ze zijn. Met alle gemak spreekt hi j uit z'n reeds 46-jarige praktijk, waarvan precies 23 jaar in Erembodegem en 23 jaar te Aalst, waar hij zich kwam vestigen na het Belgisch en Europees kampioenschap. Uit een stukje geschiedenis Ie- De verschillende maandbla- ren we, dat de haartooi van den met de laatste modesnuf- vroeger totaal anders was. Ondermeer: «zo kort moge lijk». Dit had bovendien het voordeel, dat het bezoek aan de kapper ietwat langer kon uitgesteld worden. Vervolgens ontplooide zich de Engelse snit, met scheidingslijn en de «Brosse» waar de haartooi, dank zij een handjghejr^ pa! rechtop blijft staan in een strak en kort geknipt platform. Pas in de periode 1936 - 1937 kwam het lange haar min of meer op de proppen met de «swing coupe». Het werd een snit waar de haren achteraan bijeengekamd werden en er een flinke opmaak met kosme- tik aan te pas kwam. In die pe riode wees Alfons Van Vae renbergh op het gevaar van vroegtijdige kaalheid, indien men deze snit zou volhouden. Uit latere tests bleek, dat de haarkapper gelijk kreeg. Ook toen al keek Alfons Van Vaerenbergh op naar zijn kol lega's en vooral naar de be roemde Parijse kapper «Har- dy». Het is door deze persoon te volgen, dat Alfons Van Vaerenbergh z'n loopbaan op bouwde en later ook deze Hardy te Parijs en Brussel .„•ntmoet heeft. Hardy was on der andere de uitvinder van de «coupe met het scheermes» en de «zachte brosse». EEN LOOPBAAN BEGINT Alfons Van Vaerenbergh steekt het niet onder stoelen of banken dat hij veel te danken heeft aan Van Nuffeltaire, waar hij drie jaar «op stiel» was. Vervolgens ging hij zich ver volmaken aan de kust. Werkte vervolgens twee jaar in Brussel en begon nadien aan een jaar legerdienst waar hij koiffeur van het regiment werd. Daar werd het «gewoon» werk en dienden de snitten zo kort mo gelijk te zijn. jes, waren hier niet van toe passing en zou zich pas na zijn legerdienst verder kunnen specialiseren en aan wedstrij den deelnemen. Inmiddels schrijven we 1938, waar Alfons Van Vaerenbergh als zelfstandige begon in '39, tijdens de mobilisatie, als een der eersten uij te zijn, die opge roepen werd. Daarna volgden negen maanden krijgsgevan genschap, waar hij niettemin haarkapper bleef. Bij zijn terugkomst na z'n krijgsgevangenschap bleek al les geplunderd te zijn en moest in 1945 opnieuw van start gaan in het beroep, waar hij alles voor over had. DE WEDSTRIJDEN In 1946 neemt Alfons Van Vae renbergh voor de eerste maal deel aan de wedstrijden. Een van de eersten op internatio naal gebied was voor hem de gekende «lentedagen». Met een deelname van 80 binnen en buitenlandse, werd hij zes de. Meteen zat de kompetitiegeest er definitief in, om in 1947 op nieuw aan de lentedagen deel te nemen tussen een tachtig a negentig deelnemers en deze maal als derde te eindigen. Het klubkampioenschap van België, in 1949, is een andere vorm van wedstrijd. Trainingen te Brussel en Antwerpen, om met de klub waar men aange sloten is, bijeen te komen en de beste onder de besten vast te stellen. Alfons Van Vaeren bergh schiet meteen in de roos en verwerft de eerste prijs in het KamDioenschap van Be lgië, wat de interklubs betreft. Een kompetitie, waar alle klubs tegen mekaar uitkomen Meteen staat deze haarkapper voor een niet meer te stuiten loopbaan en in 1951, bij het kampioenschap van België, komt hij als eerste en dus Kampioen van België te voor schijn uit deze zware wedstrijd. Amper een jaar later gaat Al fons Van Vaerenbergh op nieuw in de arena, tussen kol lega's van internationaal ni veau, die uit 17 landen naar de Magdalena-zaal in Brussel wa ren gekomen. Hij kaapte er de derde prijs weg tussen de meer dan honderd deelnemers. 1955 wordt een belangrijk jaar. Het Europees kampioenschap heeft opnieuw in België plaats, op de HeizeiDe Erembode- gemse Aalstenaar verwerft er meteen de titel. Tussen de honderden gelu kwensen die hij ontvangt staat zijn oude «patron» die hem van vreugde kust en voor een blijde verrassing zorgde, waar onze gastheer nu nog met veel ge noegen aan terugdenkt. Inmiddels werd Alfons Van Vaerenbergh aangespoord in de Nationale Beroepsvereni gingvoor haarkappers om deel te nemen aan de schiftingen voor de Wereldbeker. De Na tionale Beroepsvereniging or ganiseerde de schiftingen en Alfons Van Vaerenbergh nam er prompt aan deel. Training op training volgde en een jury van haarkappers, die in de beheerraad zaten, moes ten de punten toekennen aan de deelnemende kappers in deze schiftingsreeks. Alfons Van Vaerenbergh verwierf er 92 der punten. Meteen werd hij aangeduid om definitief deel te nemen met de ploeg voor de Wereldbeker. Een ploeg die bestond uit drie vast aange duide haarkappers en een re serve man. Alfons Van Vae renbergh nam als enige Vla ming deel aan het wereldkam pioenschap. Op zichzelf reeds een prestatie, omdat de vlaamse haarkappers min of meer weggedrukt werden en het optornen was tegen Brus selse en Waalse kollega's. Alfnns Van Vaprenhemh stoomde zich in 1956 klaar om in Oostenrijk, te Wenen, de handen uit de mouwen te ste ken. Met de Belgische ploeg mochten ook twee «modellen» meereizen en een derde werd ter plaatse aangeduid door het lot. Toevallig werd hem een Oostenrijker als model aange duid en ditzelfde lot zou hem gunstig gezind zijn, want in dit wereldkampioenschap werd hij tweede. Een duitser ging met de eerste prijs lopen. Het Wereldkampioenschap, dat om de twee jaar plaats heeft, met steeds een schifting vooraf, zou in 1958 te Keulen doorgaan. Zijn vorige ploegmaats echter durfden er niet meer aan deel nemen en waren bang voor de landenrangschikking. Als enige vlaming hield Alfons Van Vaerenbergh echter vol en toen hij opnieuw aangesteld werd in 1958 eindigd hij op nieuw tweede in Duitsland en laat de eerste prijs voor z'n neus wegkapen door een Pa- rijzenaar. STEEDS AMBITIE Door zijn ervaringen deed Al fons Van Vaerenbergh aan de Nationale Beroepsvereniging een voorstel om hem aan te stellen als trainer om mensen voor te bereiden voor de wed strijden. De jarenlange oefe ningen en de praktische deel nemingen lieten hem toe om anderen de weg verder te wij zen. Maar zijn goedbedoeld voorstel liep op een sisser uit en werd geweigerd door de wa len. De verhouding tussen de vlaamse en waalse haarkap pers is trouwens altijd een voortdurende strijd geweest in de periode dat Alfons Van Vae renbergh aan de kampioen schappen en de voorbereidin gen ervan, deelnam. Vooral omdat zijn twee mededingers walen waren, die wel mochten trainen. Zijn bedoeling was om ook voor de Vlamingen op te treden als trainer. Het bleef echter bij een waalse aangele genheid. Maar hij werd achte raf wel aanvaard als jurylid op wedstrijden. Naderhand werd Alfons Van Vaoronhornh jjQ jury en is dit ten huidige dage nog altijd. Een van de getuige nissen is het diploma uit Parijs, als internationaal jurylid. Internationaal jurylid kan men slechts worden door prestaties en men moet er bovendien een eksamen voor afleggen. Inter- «Brosse» dit is de snit waarmee Alfons van Vaerenbergh de tweede prijs behaalde in de wereldbeker 1958. Hedendaagse herenkapseleen modeverschijnsel (EL) EEN NAAM IN DE FRANSE MUZIEKWERELD Ons klein Belgenlandje wordt regelmatig over spoeld door een golf van franse chansonniers en hit zangers. Claudq Frangois, Mireille Mathieu, Gilbert Bécaud en nog zovele anderen prijken jaarlijks op de affiche van onze schouwburgen, hetzij te Antwerpen, Brussel, Gent of Oostende. En onze Waalse televisiekol- lega's, de RTB, zijn daarvan, kwa promotie en plugging van platen niet vreemd aan. Let U maar naar het variété programma «Chansons a la carte». dat met veel zwieren professionalisme, maande lijks de eter wordt inge stuurd. Eén van de vedettennamen die regelmatig de hitlijsten siert, is zeker Joe Dassin. Ton man met een druk bezet agenda en en platenverkoop die er niet om liegt. Hier in Vlaanderen kwam zijn naam op de voorpagina te staan. dank zij het in het oor lig gend nummer. «A la Santé d'hier», dat werkelijk door heen merg en been werd gedraaid via onze Limburg se radiozender Hasselt. Jan Van Rompaey liet de mikro- be een aanvang nemen in zijn eks-woensdagavond- programma: Zomaar. Een presentatrice Ireen Hoüben bleef niet ongevoelig voor de charmes van het lied in haar laatavondeditie. Korte tijd nadien mikte onze noorderbuur Gerard Cox roos met het lied nummer één te plaaten in Top-Pop. Zijn versie «Die goei ouwe tijd» was meteen een reden om een nieuwe LP naar voor te brengen. En bij ons zon gen De Elegasten van «Pra ten, zingen, dansen», maar met een matig sukses. Mis schien was de weinig door gevoerde promotie hiervan de reden? Maar wie is nu die kerel die voor zulk een «Joe Dassin rage» heeft gezorgd en zomaar rozenliedjes uit zijn mouw schud? Hij werd geboren in Amerika als zoon van zangeres en aktrice Melina Mercouri en filmregisseur Jules Dassin. In 1954 verliet hij dit land en belandde met zijn ouders in talrijke Europese steden, waaronder Parijs. Dit rei zend beeld beviel hem best, doch eens 17 jaar geworden verkoos hij etnologie te stu deren en keerde alleen naar Amerika terug. Toch, de lok roep van Frankrijk trok hem aan en na zijn studies gaat Joe Dassin doceren aan de Sorbonne te Parijs. Maar de kriebel van het franse chan son laat niet lang op zich wachten. Met enkele vrien den richt hij een orkestje op en speelt in een Parijse klub. Daar ontmoet hem een pla- tenproducer en begin 1966 haalt hij de frontpagina van «Salut les copains». Zijn eerste nummers «Bip-Bip, Ca m'avance quoi» worden toppers. En 3 jaar later, in 1969 be reikt hij hetgeen waar elke jonge Franse ster van droomt: zijn naam op de affiche in de Parijse Olym- pia! Sedertdien zijn zijn suk- sessen niet meer te over zien: Les Daltons - Champs Elyzées - L'Amérique - Si tu t'appelles mélancholie - L'été indien - en zijn nieuw ste topper van formaatga va pas changer* Ie monde. Joe, heb U een bepaald streefdoel met uw liedjes? «Louter ontspanning. Als ik dat aan de mensen, de dag van vandaag, kan bezorgen, ben ik daar al heel tervreden mee». Waarom neemt U Frankrik als pleisterplaats en niet A- merika, uw geboorteland? «De fransen zijn zeer ver draagzaam dat U niet de per- fekte bent. En vooral willen ze zich amuseren en ont spannen.» Hugo Heyndrickx nationaal jurylid is een beeë- digde funktie en er zijn slechts een 10 tal die zich op deze grote titel mogen beroemen. IDEALIST VAN HET VAK Er is niet alleen veel ambitie nodig, maar men moet ook idealist van het vak zijn. Zo zegt onze gesprekspartner. «Het kost veel tijd en geld, rei zen naar Charleroi, Brussel, enzovoorts.» Men moet zich steeds goed dokumenteren, steeds samenkomen met kol lega's, eigen kreaties en nieuwe lijnen scheppen. Een van deze lijnen die ont worpen werden is de slalom lijn en Runway. Een eigen uitvin ding door steeds maar op nieuw te zoeken en het haar in die plooi en lijn te krijgen met een eigen karakteristiek. Ook om aan wedstrijden deel te nemen moet men idealist zijn. Deelnemen wil ook zeg gen de opgelegde kapsels uit voeren volgens de normen die vastgelegd worden. Er bestaan drie snitten voor het Belgisch en Europees kampioenschap en zijn ondermeer: «gebeeld houwd kapsel» (met scheer mes), de Engelse snit met lijn en de «Brosse douce». Daarnaast is het een probleem om een geschikt persoon te vinden die als model wil optre den en zich alle mogelijke opof feringen wil getroosten om 's avonds in het kapsalon door te brengen en mee te gaan naar de verschillende wedstrijden en trainingen. Ook de kwaliteit van het haar en de figuur spe len een grote rol bij de keuze van het model. Bovendien is er nog wat, niemand mag of mocht als proefpersoon voor bereid worden en het haar van het model moest minstens, voor de wedstrijd, vier vijf we ken niet meer geknipt zijn en er diende dan gewerkt naar de juryleden kijken bestendig toe of alles verloopt voigens de voorgeschreven norm en reg lementen. Elk foefje is bij voor baat uitgesloten en er is tijdens de wedstrijd een voortdurende kontrole op alle handelingen RIJK AAN ERVARINGEN De praktijk is de beste les en het alsmaar rondreizen en kon- takt nemen geeft aanleiding tot anekdotes. Belangrijk is om over geen zenuwen te be schikken. Ook al lag Alfons Van Vaerenbergh soms nach ten wakker vóór de grote ge beurtenis. Al moest hij steeds 's nachts terugkeren van de trainingen, hard werken bij de voorbereiding en bovendien zijn kliënteel verder blijven ver zorgen. Op de wedstrijd zelf kan het zich voordoen dat de deelne mers een foto in de hand ge duwd worden van een afge werkt model. De opdracht be staat er in, om aan de hand van het model op de foto precies hetzelfde te kreëren. Na de kampioenschappen is er de weerslag van 't vak, van de inspanningen en al wat er ron dom grote kompetities te ge beuren staat voor, tijdens en na de kampioenschappen Ook kollega's komen opdagen en nodigen Alfons Van Vae renbergh uit ofn in Brussel trainingen te geven en ver- volmakingskursissen. St. Trui den, Tongeren, Tienen, Ant werpen, Deinze, Tielt, Hasselt, overal is Alfons Van Vaeren bergh aanwezig om z'n kennis over te dragen en zijn ervarin gen mede te delen Elke week 's maandags is hij tot 's mid dags in Brussel van 15 tot 17 uur en van 17 tot 21 uur elders in de provincie. Andere kollega's vragen of ze met hun model mochten ko men om hem 's maandags- voormiddags wegwijs te ma ken. Anderen dachten het ge heim van z'n stiel in zijn kam en schaar te zien en dachten dat hierin de reden van zijn sukses verborgen zat. Op een bepaald ogenblik werden zelfs deze kostbaarheden ontvreemd. Inmiddels bleef Alfons Van Vaerenbergh ook trainer in Aalst en kon verwijzen naar zijn waalse kollega's, die zich meer inspanden om literatuur door te nemen, die dichter bij Parijs stonden om elke evolutie te volgen. Ook hier moest hij als vlaming optornen en tegen een gevestigde waarde en erva ring. HET HAARKAPPERSVAK AKTUEEL Het staat ais een paal boven water, dat Alfons Van Vaeren bergh een nieuwe koers heeft aangegeven in het kappers vak. De myte van «barbier»de Alfons Van Vaerenbergh laureaat wereldbeker haarsnijdd in 1959 (EL) «figaro met de tondeuze» is gewoon van het toneel ver dwenen. In de plaats hebben zich een aantal mensen aan gesloten bij de modetendens, het kappersvak een andere richting induwen. Tans be staan er drie klassen, met aan gepaste tarieven. De haarkap- perssalons hebben een nieuw en moderner kleedje gekre gen. De kapsels wijzigen zich. Het lange haar is in de mode. Lang haar, dat in feite zeer kort is. Lang haar om lang te zijn, is een lapsus. Onze gastheer ge eft ons hieromtrent zeer duide lijke vóoroeeiden. Hijzelf is van mening dat, toen de Beatles met hun pruiken tevoorschijn kwamen, met hun lange haar dossen, de kappers benadeeld werden en door hun optreden via TV een verkeerde indruk geven van wat haartooi moet zijn. Deze (haartisten) tooiën zich om op te vallen. Jammer genoeg worden ze na-geaapt en men begreep niet wat een kapsel in feite is. Volgens Al fons Van Vaerenbergh kijkt men teveel op naar de orkes tjes met de pruikendragende artiesten die alleen maar re- klame willen voor zichzelf Vol gens onze gastheer loopt men nu een of tweemaal per jaar bij de kapper binnen. Een goed kapsel vraagt wel degelijk re gelmatige verzorging. Ook als het de indruk wekt lang te zijn. Dit vraagt minstens eenmaal per maand een bezoek aan de kapper om een goede vorm te behouden Vader en zoon Van Vaeren bergh komen als kappers af en toe wel eens in een diskussie terecht over het vak. Soms zijn de meningen over de mode verdeeld. Maar Alfons Van Vaerenbergh is de overtuiging toegedaan dat de lange haar tooi voor mannen, nog zeer lang in stand zal houden Hij blijft voorstander van de «ge dekte franse snit». De huidige koupe ziet hij enkel verkorten tot «juist tegen de kraag». Een nieuw fenomeen is wel. dat de herenkappers ook da mes op bezoek krijgen. De kortgeknipte haren der dames komen tans ook terecht in hi herensalon. Nochtans blijft onze gasthi van mening, dat hij twintig ja; geleden veel meer plezier bi leefde aan de haarverzorgii en dat 10 jaar geleden bij hei het verzet is begonnen tegei de lange haardracht bij mai nen en toen al wees op het g« vaar van onverzorgde haai dossen. Hij is niet tegen d< mode, indien men deze mod; ook eerbiedigd. Hij komt er zelfs rond voor uiti «indien ik toen jaar jonger ge weest ware, ik had er gewoons m mee gestopt», omdat de langcÊ te' haardracht een echte malais#ome teweegbracht in de kappers stiel. Alfons Van Vaerenbergh was?r een der voorstanders en mede?1 rel zi dank zij hem, dat de het haar--' kappen «op afspraak» inge-h""' voerd werd en het 's zondags-rsee voormiddags werken, afge-'n*er schaft werd. Hij is overigen^ °es Voorzitter der beroepsvereni-j"ja^ ging van Aalst en omliggende?, (middenstand). F TOEKOMSTBEELD De haarkapper moet, volgens^1 Alfons Van Vaerenbergh, er van bewustzijn, dateen zekeref' katëgorie de mode zal blijven""* volgen en er vooral in Duitsland toonaangevei ide zaken ge beuren, net zoals in Oostenrijk. Anderzijds moet het publiek meer naar de kapper leren luis- teren en moet de kapper verder kur, een echte en vervolmaakte[ vakman blijven. België hinkt achteraan op hel kappersgebied, zegt hij. Deze en andere bedenkingen komen recht uit het hart van een man, die sinds 46 jaar het wel en wee meemaakt. Die er (rde] alles voor over heeft om in een Apr. tijdspanne van amper dertig minutende meest glansrijke ti tels te behalen op nationaal, in ternationaal en wereldniveau. Hij wil alles doen om het kap persvak steeds betere richtin gen in te stuwen. Het is een eigenschap van per sonen met ambitie en mense lijk inzicht. E.A.R. mm' een gen. kur; he ÏSt i lettt dol nde mdi :koc den n d< de< Igde iges ihei; en llin R1 De beker waar hij zo fier op is (EL)

De Voorpost | 1976 | | pagina 22