VOLGENDEWEEK: MET DRIJFZAND DREEF EEN LAND VAN RIEM IN HET ERNSTIGE GENRE DE AALSTERSE NACHT VANDEPOEZIE IS DE NACHT VAN 'T FABRIEKSKE UITAGENDA MUZIEKAKADEMIE VIERT 2e LUSTRUM tie- -RALDES EN HET GEWESTPLAN DE AALSTERSE NACHTl VAN DEPOEZIE SPREKEN MET DE BRUGGEWACHTER VAN DEST. ANNABRUG VERSLAGEN VAN DE AALSTERSE 1 APRIL GRAPPEN 24 - 2-4-76 - De Voorpost Om even de komedietraditie, die in het Aalsterse hoogtij viert te doorbreken kwam «Het Land van Riem» met een stuk uit het ernstige genre «Drijfzand» van Mare Fontenel en Oscar Ferket. En wij moeten wel zeggen, misschien het publiek niet met ons mee, dat aKteurs en aktrices die afwisseling sterk nodig hebben om hun tlent ook op andere vlakken te kunnen ontplooien. Het Land Van Riem heeft een verdienstelijk gebaar gesteld dat hopelijk navolging kent. Het gebeuren speelt zich af in Australië, waar Bent Ter Schoot de leiding van een kopermijn heeft. Hij wordt er bijgestaan door de mulat ingenieur Jess Meffries. en door werkopzichter Klaus Arkels, die een stel negers met sterke hand leidt. Reeds drie jaar houdt Barbara, de dochter des huizes het in deze voor haar zeer netelige situatie uit. na de dood van haar echtgenoot, de halfbloed Emmerson, die aan een vrese lijke ziekte stierf, is zij het mikpunt van spot en vernede ring in het dorp. Zelfs haar stiefmoeder laat niet na elke gelegenheid te baat te nemen om Barbara te kwetsen, maar de sterke jonge vrouw hoopt dat alles eens zal veranderen, klaus Arkels wil met haar trouwen, Jesse Meffries is verliefd op haar. Ze aarzelt en op het ogenblik dat ze zelf haar zinnen op Meffries zet wil deze een huwelijk liever uitgesteld zien. Dus ze trouwt met de harde brute Klaus Arkels. Meffries vertrekt. Maar hun huwelijk is niet wat men harmonisch noemt. De echtgenoten leiden een apart leven. Voor Klaus is Drijfzand door toneelvereniging 't Land van Riem (JM) Barbara een noodzaak, onder verstaan een vrouw die voor hem zorgt, wast en plast en de boel op orde houdt. Na een jaar duikt Meffries weer op. Ondertussen is Klaus bevordert. Een nieuw huwelijksaanzoek eindigt in een dramatische moordpoging. Meffries wordt aangehouden en na nog wgt wrijving in verband met de verzorging door de meid Dina van de gekwetste Klaus vinden de echtgenoten elkaar eindelijk. Regisseur akteur Willy De Swaef heeft hier een staaltje geleverd van zijn talent. De Swaef die men zeer aprrecieert in het komische genre bewees hier dat hij een all round akteur is. Zelfs onder de kombinatie regie-spel heeft zijn vertolking niet te lijden gehad. Een verrassing hield het spel van Luc Noel in. Zijn typering geaksen- tueerd door de aangepaste grime, van de nieuwsgierige maar verstandige Orke was een pijl in de roos. Myriam Bockstael als Barbara akteerde bijzonder vlot. Spijtig van die ongewone spreektaal met zeg-jes en hoor-jes die men bijzonder storend in haar mond legde. Lieve Boulonne als de Stief moeder Adeline was aanvaard baar. Als die twee echter ruzie moeten maken en dit op scène meer dan een geakteerd tintje moeten meegeven dan resulteert zich dat in een zacht onderonsje waarin slechts de hooguitschie- tende stemmen kwaadheid sug gereren. Hun samenspel diende keihard te zijn, schrijnend bitter, het was slechts een kopie, leen Reners als de meid Dina deed het goed. Zij beschikt beslist over talent. Freddy Lespire als Jesse had niet de juiste toon te pakken. Hij slaagde er niet in de kontrasten tussen zijn liefde voor Barbara en zijn afkeer voor Klaus Arkels voldoende scherp te tekenen. Verder wordt in dit stuk herhaaldelijk benadrukt dat hij een mulat is. Van een gebruinde blanke gesproken. Wij zijn overtuigd van de akteerkunst van Leo Huylebroeck (Ben ter Schoot) maar zien hem toch liever in het komische genre. Een Land van Riem ploeg heeft met Drijfzand bewezen dat het in het ernstige genre ook zijn mannetje kan staan. Toch schortte er iets aan het geheel: een dramatische situatie die in de zaal op gelach onthaald wordt is een tragiek die de speler op scène verlamt. Dat is iets in ons inziens de onrijpheid van een deel van het publiek en één keer een ploeg die lange tijd komische paden bewandelde, ook in minder grappige verwik kelingen te appreciëren. Het dekor dat vooral in het tweede bedrijf prachtig was werd gere aliseerd door het stadspersoneel en de technische ploeg o.l.v. J. Bockstael. Voor de belichting eenvoudig maar goed stond Hubert Janssens paraat. Achter de schermen was nog een hele ploeg druk doende om de technische kanten te verzorgen. ROEL VAN DE PLAS De Aalsterse Nacht van de Poëzie moet dit week-einde meer zijn dan zomaar een reuze konfrontatie met artiesten allerhande uit en buiten de streek. De nacht moet de doorbraak betekenen van het C.S.V. (of in de volksmond 't Fabriekske) als organisator van verre van oninteressante aktiviteiten, een kennismaking zijn met dit «Centrum voor Samenievingsvernieuwing» en de aldaar gehuisveste groe pen, of gewoonweg de ontmoeting worden met al dan niet poëzieminnende jongelui en ouderen. De ingrediënten en de akkomodatie zijn e als voer voor de meest eisendenWie ziet de zon weer niet in het water? Toen het idee van een poë- zie-happening over de doop- - vont (zegge bierpot) werd gehouden was het de bedoe ling er een typische Aalster- se aangelegenheid van te maken. Mettertijd zijn de or ganisatoren ook niet-streek- genoten tot het gebeuren gaan betrekken. Niemand een zorg eigenlijk, er is heel wat hooi op de poëzievork en dat is toch wel het be langrijkste, niet? Verder is er ook aardig wat muziek geprogrammeerd. Ook een poppenspel en een filmpje zijn voorzien. De innerlijke mens indachtig zorgen 't U- topieken en Pan bovendien voor dë lekkerste en meest versterkende hapjes en eet- lustwekkende verzenbout- jes uit de pruttelende kook potten. De Nacht van de Po2ie vangt aan om 21 uur, zoals reeds tussen de regels vermeld op 3april, en zal eindigen rond 4 uur 's nachts, 't Fabriekske blijft open tot de eerste trei nen naar Gent en Brussel. Inkom60 fr. in voorverkoop of met CJP- kaart en 80 fr. aan de ingang. PROGRAMMA In volgorde van optreden krijgt U van zaterdag op zon dag volgende mensen te be kijken, beluisteren, toe te juichen of uit te fluiten Dolf den Stadstromme- laar: heeft als ondankbare taak het ijs te moeten breken met zijn toneel- en klaroen virtuositeit. Hij is het ook die met tot-grote-spanning- leidend geroffel de volgende artiesten moet aankondi gen. de heer Marcel D§ Bis schop, burgemeester: ons aller burgervader die vast en zeker zal zorgen voor een passend en boeiend ope ningswoord. Paul Balmandie we hier niet bij naam vernoemen omdat hij dat niet graag heeft en bovendien niet ze ker weet of ie wel op het voorpopening VRUDAG 2 APRIL 1976 Vanaf 20 uur tentoonstelling Fred Bervoets in galerij S65 Engels weekend in de Mikisklub Tot 3 apirl tentoonstelling struktuurplan Aalst-Centrum Tot 16 april in galerij Pieter Coecke, tentoonstelling W. Van Hecke. Tot 3 mei in galerij Valerius de Saedeleer grafisch werk van paul Delvaux. Muzikale avond ingericht door het Don Bosco instituut in de feestzaal van het stadhuis te 20 uur. Inkom 75F. In de Bank Brussel lambert opening tentoonstelling met werken van de Poolse kunstschilder Jerry Anotowski te 20 uur. ZATERDAG 3 APRIL 1976 Opening tentoonstelling Fred Bervoets in galerij S65, tot 24 mei. Spaarzaamheidstraat. Opening tentoonstelling Achiel Geerts in de Belfortzaal. Open van 13 tot 18uur. Zat. en zon. lOtot 12envan 14tot 18uur.Tot 12 april. Aalsterse nacht van de poëzie in CSV 't Fabrieksken vanaf 21 uur. In jeugdklub Ypsilon te 20 uur optreden van Luk Soffloer Engelse avond in de Mikisklub met typsiche muziek en gerechten. Vanaf 20uur. Nieuw Leven met jubileumopvoering ?Montserrat» in regie van Herman Larcher. Te 20 uur stipt. Zaal «Kring» Dr. De Moorstraat 104. Te 10 uur akademische zitting struktuurplan Aalst Centrum De zwartkop herstelt nestkastje: stadspark voormiddag. In de zaai klaroen te 20 uur Paul Severs-show. ZONDAG 4 APRIL 1976 Te 13 uur voettocht ingericht door Jeugdgemeenschap van Ter Muilen, samenkomst kerk Ter Muilen. Ommegangstr. te Liedekerke. Jubileumopvoering met «Montserrat» door de toneelvereniging Nieuw leven te 20 uur in zaal «Kring». Marcelinokiub te 14 uur filmvertoning voor de jeugd met «De dokter verzuipt». podium zal verschijnen. Rudolf Maes: Aalstenaar en tevens...jawel. Mat Gallede kerel die we destijds langs een venster op een podium zagen neer komen om er zijn -zoals hij zelf z$gt- «liederlijk absur de» voordracht ten beste te geven. Yang- dichtersgroep: Gentse groep en even eens...jawel. Louis-Paul Boon: van wie iedereen wel zal weten dat hij op 15 maart 1912 te Aalst geboren werd, dat hij kunstschilder wilde worden maar uiteindelijk na zijn krijgsgevangenschap in Duitsland penseel en papier ruilde voor pen en papier. Met het resultaat dat we kenneneen niet weg te cij feren verrijking van onze Vlaamse literatuur met wer ken als «De Kapellekens- baan», «Menuet» en «De Bende van Jan de Lichte». Wat L.P. boon zaterdag is niet te voorspellen want Boontje is steeds even ver rassend als ie groots is. Marjorijke: de Ninoofse groep die U beslist moet zien of herzien. Zij brengen «konstruktieve» poëzie waarbij zelf een Van Ostaey- en gaat «swingen». Een waarborg! Marcel Wauters: geboren te Aalstop9oktober9121 en uitgeweken naar het Brus selse. Hij werkte mee aan verscheiden tijdschriften en gaf opmerkelijke (met eigen tekeningen geïllustreerde) poëzie (vb. «Anker en Zon», «Nota's voor.een zelfportret. Wit tegenbericht») en proza («Als de Nachtegaal toe slaat»,...) uit. Willie Verhegge: geboren te Denderleeuw op 22 juni '47. We kennen hem o.m. van zijn bijdragen in tijd schriften als Knack en Voor uit en tevens van werken als «Met Ikaros op schoot», «De Vlaamse Guerillo 's» en «De Adem van Amor». Filmklub Kinova: brengt de film «Gramschap» van m. De Vos. Onder voorbehoud Corum Alostum Imperia le: de 10 vrolijke, olijke Draeckenieren (en Feestko- mitee-leden) die na hun eerste-april zitting wellicht in de beste stemming zullen zijn om in koorverband hun volkse en eigentijdse liede ren aan de man te brengen Jo Verbruggen45-jarige Gentse dichter, novellist en kunstkritikus. Hij kreeg de letterkundige prijs van de stad Gent voor zijn roman «Ik ben Judas Ikariot». Ver der oogsste hij sukses met o.A. zijn bundel «Spijker bloemen voor Israël». Hij is de medestichter geweest van talrijketijdschriften. Thierry Deleu: met de zeven bundels die hij te We- Kunt u zich voorstellen dat er zo veel mensen meewerken aan één toneelproduktie'' (JM) 1 ap imaa tril ei Leerlingen Steven Daelman, Agnes Geerts en Ann Verdoodt jubileren mee. De jaarlijkse leerlingenauditie van de Erembodegemse mu- ziekakademie ging door op donderdag 18 maart 1976 in zaal Animo. totj oper velgem schreef behoort hij tot onze vaste waarden in de jongste poëziestromin- gen. Hij is medewerker aan Boulevard. Dit tijdschrif brengt ook een boekenstand mee. Pan's Poppenkast: speelt «Jaws». Naar wij ver moeden een ludiek haaien- verhaal. Bea van «'t Pompierke» brengt toog- ofte karamelI- poëzie. Destijds reveleerde zij haar zin voor humor in het speciaal voor ons geschre ven verhaal van «de muis en de olifant». Denis Gheys: met «poe try from the seventh button hole». Piet Louies: een van die Aalsterse jongelingen die er zal voor zorgen dat we bin nen vijftig jaar nog steeds karnaval zullen vieren. Piet zal de ondertussen nachtui len geworden toeschouwers improvisatiepoëzie kado doen. William Souffrau: ex- I- risch Coffee; hij sleutelt momenteel aan een grote «kom-bek». (Binnenkort een groot intervjew van hem in onze bladzijden! Kathleen De Brauwer: Aalsterse dichteres die des tijds in onze poëzierubriek, onder de naam Eva Ziele- poot, vertelde dat het pla fond verliefd werd op de vloer en dat even later het huis in mekaar stortte. Naar verluid brengt zij haar groep mee. Ook hier mag Joost weten wie tot deze groep behoort. Frans Matthieu: Aalste naar en...maar natuurlijk zeg! Jong Dichtersbloedis een groep van maatschap pijkritische Aalstenaars die zich ofwel als dilettant ofwel als debutant kreatief bezig houden met de letteren. Op de nacht zal JDB vertegen woordigd zijn door Neejoo (animatie), Chris (muzikale achtergrond) en Suzy (voor dracht). enkeleNederlanders: uit genodigd door New Reform (zie verder). Lode Coudron: die we hier niet mogen aankondi gen, maar aangezien het toch al uitgelekt is...Hij sluit de avond en hem ken nende waarschijnlijk ookm het buurtcafé. Vwala, dat waren vieren twintig puntjesom tekomen tot het vijventwingiste: er zijn tevens enkele stands voorzienMeer bepaald is er New Reform met een ten toonstelling omtrent visuele en konkrete poëzie. In de bovenruimte van het C.S.V. kan U het werk van verschil lende internationaal beken de kunstenaars bewonde ren. Verder heel wat stukken uit het archief van New Re form alsook klankbanden, een dia-reeks en enkele films. René De Witte Naar aanleiding van het 1 U-jarig bestaan van deze afdeling van de Muziekakademie te Aalst werd dit muzikaal gebeuren zo mogelijk met nog meer zorg voorbereid en met ekstra veel luister gebracht. De talrijke aanwezigen werden er vergast op een klankrijk en stijlvol optreden der leerlingen. De ver schillende optredens, zowel indi vidueel als gezamenlijk, getuig den van een zeer behoorlijk kwali tatief niveau. In zijn welkomstwoord drukte akademiedirekteur Jef Dispa zijn voldoening uit over het behaalde resultaat, zowel als over het na 10 jaar bereikte peil. Iedereen die di- rekteur Jef Dispa kent zal weten dat het niet in zijn aard ligt om de dingen niet bij hun naam te noe men. Zijn waardering, voor wat Erembodegem realiseerde in 10 jaar tijd, vloeit gewoon voort uit het nuchter vaststellen der feiten zelf. En inderdaad, als het goed is, mag het zeker gezegd worden! Dit alles kan alleen maar tot eer strekken van de leerlingen zelf zowel als van hun ouders, die dan toch op elk ogenblik geheel achter en naast hun meisjes en jongens hebben gestaan, voor de gele verde inspanningen. Vooral ech ter kunnen wij hier de initiatief nemers niet ontlopen welke dit al les mogelijk hebben gemaakt. Evenmin dient lof gespaard aan het adres van het relatief kleine doch kwalitatief sterke leraren korps, Aktieve steun en entoesiast mede leven van zowel de schoolraad als het gemeentebestuur zullen al evenmin vreemd zijn aan zowel de duurzaamheid als de degelijk heid van het te Erembodegem ge brachte muziekonderricht. 10 JAAR AKADEMIE GELUKKIG INITIATIEF, GESLAAGDE START! Bij het begin van het schooljaar 1966-1967werden kontakten ge legd enerzijds door het gemeente bestuur van Erembodegem (sche pen De Cremer) en anderzijds door de stad Aalst (schepen Van Hoorick en onderwijsattaché de h. Van Der Ghijlen) en de direkteur van de akademie (de h. Dispa), dit om een Filiaal op te richten van de akademie van Aqlst te Erembode gem. Dat dit initiatief gelukkig was bewees de interesse van de bevolking. Onmiddellijk volgden circa 90 inschrijvingen. Er werd gestart. Twee klassen diktie. Onze eerste leraren: mevr. Scarp- hout en de heren De Kerpel en Van der Poorten. EN DE BOER, HIJ PLOEGDE VOORT Wie dacht: nieuwe borstels vagen goed. en 't zal niet blijven duren, had het verkeerd voor, want onder impuls van de dynamische direk teur en door de inzet van een ij verig lerarenkorps werd reeds in 1967 de onderafdeling Terjoden opgericht. Van jaar tot jaar groeide het aantal kursisten. En op het huidig ogenblik telt de af deling 250 leerlingen, verdeeld over450 kursisten. Beide scholen zijn samen 50 uur per week open en een korps van 10 leraren zorgt voor een degelijke kwaliteit van het kunstonderwijs. De geslaagde audities en de uitslagen van onze leerlingen zijn daar ccn sprekend bewijs van. MENSEN VAN HET EERSTE UUR: ZIJ BLEVEN! Zij waren er bij in 1966-67. Zij zijn er nog. Proficiat voor 10 jaar aktiviteit. Schepen: de h. De Cremer F. - Direkteur: de h. Dispa J. Leraar: de h. De Kerpel G. - Ad ministratie: de h. De Sadeleer O. en De Vos W. Schoolraad: Mevr, Daelman- Troffaesen deh. Rochus De Dec ker. Ook enkele leerlingen, die na hun eindexamen notenleer, zich nog vervolmaken in instrumentenleer of zich ten dienste stellen van het samenspel, studeren reeds 10 jaar aan de akademie. Het vernoemen waard: Steven Dael manAgnes Geerts en Ann Verdoodt. Dank: aan het voltallig gemeen tebestuur die voor de akademie steeds een grote morele en finan ciële steun was. Aan de mensen van de schoolraad, die zonder ei genbelang, ijveren en werken voor de bloei van de akademie. Volkslied van D, Kabalewsky Lieve Hutsebaut (piano) n Fuga in Do Groot van J.S Bac^ Geert Diependaele (tromp met Romance van M. Reger Ann De Mi! (voordracht) h *9 De Vulpen en het Potloodstoni|n.mi9 van H. Diddens. Ann De Bundel (piano) Menuetto uit Sonate 20 van Haydn. L. Deroo (fluit) en H. Dei (klarinet) met Spring Sunshine High Summer van A. Arvin. William Baeten (piano) Prelude - Wals - Mars - Novele) van Kabalewsky. Daelman - De Bruyn - Dero Ruyssinck (klarinetkwartet) n Menuet uit Serenade nr. 11 W.A. Mozart. Marijke Van den Bossc (piano) met Sonatine nr. 2 in Groot Opus 36 van dementi. Beatrijs Verbeken (vo< dracht) met De Nozem van Durnez. Roelof Van Der Hauwacr^e (piano) met Zeven Variaties j SIE ind in di ids e ante ze v t ee illeer lus 'jaeck latse el-zv en jr di aka' jwv; st Wim De Bruyn (klarinet) Chanson Exotique van M. Dé° JUBILEUM AUDITIE Tot het welslagen van deze jaar lijkse leerlingenauditie deze keer een werkel ijke jubileumaudi tie hebben uiteraard de leerlin gen zelf bijgedragen. Gaarne vermelden wij hierna de verschil lende optredens en besluiten hier met te zeggen dat ze het allemaal «om te beter» deden: William Baeten (slagwerk) met Rythmos van L. Dinjarten G. Colin. Katrien Redant (piano) met Bretoens Lied van M. Morange. Jan Diels (hoorn) met Sara bande van M. Poot. Veerle Van Vaerenbergh (voordracht) met De Wondere Tocht - Anonymus Jan Van Bellingen (piano) met Melodie in C en Rondini - Enck- hausen Staes-Gabriels - Van Scheur- beeck (klarinet trio) met Prome nade van Van Lijnschoten. Nancy Van Landuyt (piano) met Zes Variaties op Slovaaks es P! een Tema van D. Kabalewsky|jj^| ot 1 Eiudice Hilde Muylaert (piano) nf M Sonatine in Sol Gr. Presto - A|\( dante - Menuet van J, Haydn Gezels (fluit) - Vertong[J (fluit) - Verstraeten (piano) i Menuet van J.B. Bully - Aufzj^ van J. Staden - Rigaudon van Ij scher Ann Muylaert (piano) inP Sonatine Nr. 5 in Do Gr, ModtF ato - Menuet - Finale van f Haydn. Klas van samenspel o.l.v De Kerpel met Childrens Gai Scherzando Winter Solstice van B. BartJ en Sad Little Tale - Old Dance! Little Song van D. Kabalewsky Mars van S. Prokofieff. Voor de Erembodegemse leze die meer inlichtingen wensen ov het plaatselijk muziek- en tone onderwijs, vermelden wij hi gaarne enkele praktische geg vens: er is te Erembodegem mogelij heid tot het volgen van lessen notenleer, hout, koper, fluit, pi g no, slagwerk, voordracht en 1% Hoofdleraar is GDe KerpelAl )ari verdere informatie voor het ce at c trum bij O. De Saedeleer, p eler Dorpstraat 28. Tel. 21.75.96 jfj| voor Terjoden bij W. De Vos p. Ninovestraat 81, tel. 21,21.35. totii Jng iter n di og

De Voorpost | 1976 | | pagina 24