UW WOORD Vrije Tribune ±1 GESLAAGDE L.B.C.- KONTAKTAVOND VOOR HANDELS VERTEGENWOORDIGERS DEBAT AVOND STRUKTUURPLAN: KWISMASTER DE STOEL GELICHT ROGER MOENS TE GAST BI «DENDRIA» 2 - 2-4-7_6 - De Voorpost t d< de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. BU EEN STRUKTUURPLAN Het stadsbestuur van Aalst heeft na goedkeuring in de gemeente raad opdracht gegeven tot het opstellen van een voorontwerp van «struktuurplan Aalst- Centrum». Dit voorontwerp is er gekomen en va een tentoonstel ling. een perskonferentie, een folder die over de ganse stad werd verspreid, werd een open bare «hearing» met de bevolking voorbereid, die doorging op woensdag 24 maart 11. in de feestzaal van het stadhuis. We waren op deze hearing aanwezig en ziehier eerst en vooral een paar eigen opmerkingen en vaststellingen. 1. De idee en de uitvoering van een gespreksavond met de bevolking omtrent een probleem dat eenieder aanbelangt is niet alleen goed maar absoluut noodzakelijk. Inspraak moet ergens een begin van verwezen lijking krijgen. 2. Wat het initiatief van het stadsbestuur wel-enigszins ver dacht. maar daarom niet minder te waarderen maakt, is het feit dat het de eerste keer is sedert I januari 1971. begin van de nieuwe zittijd van de gemeente raad waar tijdens de verkie- zingskampagne nochtans ieder een de inspraak in het pro gramma had ingeschreven. Dat ruikt ergens naar een verkie zingspropaganda op enkele maanden voor de nieuwe ver kiezingen. 3. Er was wel volk maar bijlange niet genoeg voor dergelijke belangrijke avond. Daaromtrent kan alleen het verwijt worden gemaakt dat dergelijke ekspe- rimenten i.v.m. «volkse in spraak» niet al veel vroeger werden aangedurfd én. met reëel gevolg gevend aan wat daar naar voren wordt gebracht. Dat zou wellicht een traditie hebben in het leven geroepen, na al die ontelbare jaren dat men het volk voor onmondig is blijven aan zien. waarbij de dialoog bestuur- bevolking zeker zeer vruchtbare resultaten zou hebben afge worpen. Wat nu het struktuurplan zelf betreft zijn wij het eens met de ideeën die aan de basis ervan hebben gelegen: het centrum weer leefbaar maken voor de gewone mens met behoud van wat het historisch te bieden heeft, als hart van wat straks een stad van 80.000 inwoners zal zijn. als kern waarin het aangenaam is rond te kuieren, als urbanistisch geheel dat niet als een vloek maar als een harmonieus samenspel over komt. Vertrekkend van deze principes zijn wij het dan ook grondig oneens met belangengroepen (terzake het verbond van deke nijen) die het ganse probleem vooral uit de enge hoek van eigen profijt gaan zien en dan nog op een kortzichtige wijze zonder zich om de werkelijke gezonde uitbouw van de stadskern reeël te bekommeren. Dit is altans de indruk die we uit de verschillen de tussenkomsten hebben me nen te onderscheiden, het is jammer dat negen tienden van de hearing zich o.m. door tamelijk scherpe, op het randje af van het provokatorische. uitlatingen van deze tijd heeft beperkt tot een strijd om het ai of niet verkeersvrij maken van het centrum waarbij de onder grond steeds weer terug te vinden was in het «mogelijk verlies van één of meerdere kliënten». Er zitten nochtans in de voorstellen van het Verbond der Dekenijen een paar dingen die goed zijn; de manier waarop ze werden verdedigd en vooral de ondertoon ervan, zeer goed verwoord in een betekenisvolle tussenkomst zoals «laat alles zoals het is. het centrum leeft immers», haalt ze neer tot het peil van de ongeloofwaardig heid. het is te betreuren dat vanuit deze hoek het ganse probleem veel te kort wordt gezien, waarbij dan nog aller minst rekening wordt gehouden met het feit dat de stadskern niet het monopolie van de hande laars is maar een belangrijk stuk siad waar ook nog andere mensen wonen en waar duizen den anderen van buiten de kern zich toe aangetrokken voelen, wat ook hen rechten geeft op een evenwichtige veilig uitgebalan ceerde en aantrekkelijke ruimte. We geven grif toe dat de handel daarbij een zeer belangrijke rol speelt maar lang niet de enige en misschien zelfs niet de voor naamste. Wie dat niet wil inzien benadeelt op langere termijn zichzelf. Het probleem dat door onze kameraad R. Baert werd gesteld vinden we op dat stuk veel fundamenteler nl. welke midde len zal de Aalsterse Grondregie werkelijk ter beschikking heb ben om dit plan ten uitvoer te brengen en hoe ziet men de indijking van de grondspekula- tie in deze vernieuwde stads kern? Zal die kern omwille van financiële redenen taboe worden voor de gewone mens? Op deze pertinente vragen kwam geen afdoend antwoord. Wellicht is daar nog niet dieper over nagedacht, maar het zou mis schien een tema kunnen zijn voor een volgende «hearing». Ook dit probleem is immers voor de Aalsterse bevolking van voldoende, om niet te zeggen essentieel belang. J.DEGEYTER AMNESTIE Voor enkele weken werd in de Antwerpse gemeenteraad een motie aangenomen waaruit bleek dat de meerderheid in die gemeenteraad bereid was een einde te zien maken aan de repressie en een streep te trekken onder dat hoofdstuk van onze vaderlandse geschie denis. Met andere woorden, een amnestie-maatregel zou de goedkeuring wegdragen van de meerderheid van de Antwerpse gemeenteraadsleden. Hoeverdie amnestie precies moest gaan, werd er niet duidelijk in gezegd. Maar voor dc rest was de motie wel duidelijk: de tijd voor amnestie-maatregelen was nu wel aangebroken. Ook de Antwerpse socialisten hebben die motie mee goedgekeurd. Dat laatste achten wij zeer belangrijk, omdat eindelijk vanuit socialistische hoek een humanistische stem aan het opklinken is ten voordele van een of andere vorm van amnes tie. Daarenboven achten wij die BSP-goedkeuring van de Antwerpse motie ook belangrijk omdat blijkbaar een einde gekomen was aan de absolute heerschappij van de Waalse socialisten over hun Vlaamse partijgenoten. In alle eerlijkheid en oprechtheid, die blijk van zelfstandigheid verheugde ons. omdat met een zelfstandige Vlaamse BSP aan onze Vlaamse welvaart kan gewerkt worden, wat met een BSP onder Waalse heerschappij tot nu toe niet mogelijk is gebleken. Onze vreugde heeft echter niet lang mogen duren. Vorige week werd inderdaad het VU-voorstel tot oprichting van een kommis sie die de sociale gevolgen van repressie en reputatie moest onderzoeken, niet eens in over weging genomen. Vanuit parle mentair standpunt is die ver werping een treurige zaak. Elk voorstel wordt in overweging genomen, tenzij het te grote nonsens is. de orde dreigt te verstoren of indruist tegen de goede zeden. Men kan moeilijk beweren dat het oprichten van een staatskommissie nonsens zou zijn. de orde dreigt te verstoren of indruist tegen de goede zeden. Nochtans werd het VU-voorstel niet eens in overweging geno men. Stemden tegen: Alle frans- sprekende kamerleden. Stem den voor: Alle Vlaamse geko zenen. Er was één betreurens waardige uitzondering op die regel: De Vlaamse socialisten stemden tegen, met andere woorden: alleen de Vlaamse socialisten verbraken de Vlaam se solidariteit en stemden slaafs en onderdanig met hun Waalse partijgenoten mee! Wj vinden dit een betreurens waardige zaak. Niet alleen voor de zaak van de amnestie. Het is inderdaad beschamend dat der tig jaar na het einde van dc oorlog zelfs geen kommissie kan worden opgericht om de sociale gevolgen te onderzoeken van een repressie die vandaag niemand nog durft verdedigen. Maar het verwerpen van de inoverweging- neming van het VU-voorstel is nog om een andere reden een droeve zaak. De illuzie van een Vlaams zelfstandig socialisme, waaraan zo velen na de stem ming in de Antwerpse ge meenteraad gedacht hebben, bleek niets méér te zijn dan een illuzie De Vlaamse BSP blijft voorlopig wat ze altijd geweest is- de onderdanige knecht van de Waalse meester! Wij vinden dat spijtig! WILLYCOBBAUT LEBURTON BEKENT De verklaring van de gewezen socialistische Eerste Minister Leburton is in het voorbije week-end overgekomen als een donderslag in een heldere he mel. Niet min of meer heeft Leburton toegegeven dat de socialistische oppositie niet ge slaagd is ondanks alle strijdlust en strijdvaardigheid, men mag achteraf nog verklaren dat het gezegde van leburton niet strookte met de werkelijkheid, maar dergelijke logenstraffing kan toch en vooral omdat ze met de waarheid strookt niet teniet worden gedaan. Het is inder daad zo dat de socialistische oppositie met de obstruktie die ze heeft gevoerd haar alternatie ven niet heeft weten te doen aanvaarden door de bevolking. Misschien is de kollektivistische stelling van de BSP meer aanvaard in Wallonië dan bij ons. maar acht op tien Vla mingen verwerpen het staatsdi- rigisme en de strukturen op oost-Europees model. Onze be volking is gehecht en heeft vertrouwen in het privé-initia- tief, in de mens en zijn mogelijkheden in een samen werking met de staat. Ze wil echter niet de staat in de plaats van de mens. Indien de socialis ten dit sinds de laatste verkie zingen nog niet hebben be- brepen dan blijkt daaruit dat ze de geest van onze gemeenschap niet snappen en de trein blijven missen. Men mag dan nog verklaren, zoals Leburton. dat het beter is erbij te zijn en zijn deel van de verantwoordelijk heid te dragen wanneer be langrijke beslissingen moeten worden genomen. Maar woor den alleen overtuigen niet. De socialistische houding in het verleden en bij de regeringskrisis van 1974 heeft bewezen dat ze hun verantwoordelijkheid ont vluchten en liever een regering ten val brengen dan naar oplossingen te streven. Ook nu is daarin bij de gedragslijn van de BSP weinig veranderd. Waarom aanvaarden ze niet een overleg om de problemen zowel op ekonomisch, sociaal als kom- munautair vlak op te lossen? Het gaat toch om de koop kracht, de werkgelegenheid, en het verlangen van de bevolking om de crisis te boven te komen. Maar veeleer dan de problemen positief te benaderen, voeren ze een politiek van boycot van het herstel. DIANE D'HAESELEER WIE LEEFT ZORGELOOS? Tindemans en De Clercq heb ben verleden week een nieuwe aanslag op onze sociale ver worvenheden voorbereid. Onder het mom van de verde diging van de Belgische frank wil deze rechtse CVP-PW- regering 30 miljard frank be zuinigen op de rug van de werknemers. De ekonomische krisis en de speculatie tegen de Belgische frank worden op rekening van de sociaal-verzekerden, de werklozen, en de arbeiders en bedienden gezet, want an de programmawet en de herstel- wed snijdt dit soberheidsplan nogmaals diep in hun vlees. De christen-democraten, on der de invloed van de PVV in deze regering Tindemans - De Clercq, laten maar betijen. De behoudsgezinde pers en voor namelijk de liberale demago gen, trachten de publieke opi nie nu te doen geloven dat «het zo niet verder kan». Deze dooddoener, en andere, zoals «de grens van de belastings druk werd bereikt» moeten hun anti-sociale politiek dekken. Volgens hun commentaren moeten wij maar minder luxu eus leven in deze welvaarts maatschappij. De overcon sumptie. zelf op het getouw gezet door deze kapitalistische maatschappij om nog grotere winstoogmerken, is zogezegd de aanleiding tot besnoeiin gen. Wie in deze maatschappij leeft in overconsumptie en in over vloed7 NIET de zieken, de werklozen, de werknemersgezinnen, die weeral eens het slachtoffer zul len worden! WEL diegenen die de welda den van deze kapitalistische maatschappij genieten! Wij willen niet boeten voor deze uitbuiters' Wij hebben er genoeg van te moeten opdraaien voor de fou ten en de anarchie van deze op winstbejag georganiserende maatschappij. De budgettaire tekorten op de departementen met sociale dimensie, georganiseerd door deze regenng, moeten worden vertiaald op diegenen die van de inflatie profiteren. Een extra-belasting op de hoge inkomsten tot een betere herverdeling van het Nationaal Inkomen en een daadwerke lijke ekonomische democratie moeten de armen minder arm en de rijken minder rijk maken. Dit socialistisch alternatief moeten wij bij de arbeidende bevolking de meerderheid in dit land propageren. Jacques TIMMERMANS Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie*9 bekend is. komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst tt bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktit achter de inhoud staat. Op donderdag 25 maart waren een 50-tal handelsvertegen- woordigers aanwezig voor de eerste aktiviteit-naar-buiten-uit van de pas opgerichte belangen groep voor handelsvertegen woordigers. Na verwelkoming door Fred Ruyssinck, plaatselijk L.BC-sekreatris. gaf Lucien Stragier, adjunkt-sekretaris- genefaal van LBC en nationaal verantwoordelijke voor de han delsvertegenwoordiger, een dui delijk beeld van de momenteel in de Nationale Arbeidsraad lo pende besprekingen in verband met de verbetering van de wet op de arbeidsovereenkomst voor bedienden en het statuut der handelsvertegenwoordigers. Aan een uiterst aandachtig publiek schetste hij de L.B.C.- standpunten terverdediging van de handelsvertegenwoordigers, als bedienden, met erkenning van hun apart statuut en hun sterk van sedentaire bedienden afwijkende arbeidsvoorwaar den. Hij stelde met genoegen vast dat een steeds groeiend aantal handelsvertegenwoor digers hun vertrouwen aan een sterke vakorganisatie zoals LBC schenken, om hun rechten op nationaal en persoonlijk vlak te verdedigen. Dit bewijst een sterker wordend bewust zijn dat voornamelijk de grote, intersektorieel uitgebouwde or ganisaties best de belangen behartigen, en verzekeren, ook van kleinere groepen. In de daarop volgende bespre king kwam vooral het juridisch advies aan bod. Problemen, door aanwezigen ten berde gebracht, werden door Mr. Iwein De Gois. advokaat te Aalst, en raadsman van LBD- ACV, van juridisch gefundeerde oplossingen gediend. Na afloop van de vergadering werd nog druk nagekaart. De meeste aanwezigen drongen zelf aan op een verderzetting van wat een onder hen een «zowel qua opzet als formule» zeer gelukkig initiatief noemde. We kunnen alvast medelen dat eind mei- begin juni een volgende kon- taktavond gepland wordt. U hoort (of leest) hierover binnen kort meer. Onlangs was in deze krant sprake van enige moeilijkheid inzake het archiefgebruik te Aalst. Na verloop van enkele dagen blijkt nu dat de gebruikte bewoordingen niet volledig strookten met de ware omvang van de zaak. die in feite als volgt kan samengevat worden: Vooreerst dient te worden aan gestipt dat tussen de betrokken partijen, de heren Ghijsens en Baert. overgegaan werd tot de juiste regeling voor de in samenwerking geleverde pres taties. Tevens wordt er op gewezen dat deze prestaties door de heer K. Baert werden verricht als co-auteur en niet in zijn funktie van bezoldigde ambte naar. Wat betreft de toegankelijkheid van het archief is hier waar schijnlijk een misverstand in het spel. Deontologisch kan de archivaris verplicht zijn de inzage van archiefmateriaal te onderwerpen aan de beslissing van het schepencollege. Indien bijvoorbeeld de notulen van de gemeenteraads- en schepencol- legezittingen van de laatste jaren in het stadsarchief werden ondergebracht al was het maar uit plaatsgebrek blijft wat betreft de raadpleging van deze stukken de wettelijke reglementering gelden, dat van om ntf eli de gemeenteraadsbesluiten kei de ingezetenen van de i kennis kunnen nemen en van schepencollegebeslissingen enkel de Aalsterse raadslede ont funktie. Vanzelfsprekend h >Q de Aalsterse stadsarchivaris j 25 daarnaar te gedragen. En weet hij ook. In geval betwisting, zoals inzake stadsarchiefgebruik door heer Strijpens het geval beschikt elke archiefbezcx over een recht op verhaal bij schepencollege. Het is in die zin vooral dat .hrijven van de heer Strijp 'er het schepencollege n begrepen worden. Er cl e e hierbij aangestipt te worden .'oorhecn noch door de 12( Strijpens. die in zijn hoeda r r heid van historicus een redt. matig archietbezoeker is. n ku door de geschiedschrijver oei Ghijsens. noch door om het t wie ooit enige klacht geformuleerd inzake het chiefgebruik sinds de heer Baert ruim 5 jaar geleden stadsarchivaris werd benot j in opvolging van erearchiv Van der Heyden. Met communiqué beschouwen partijen het tussen hen ont ling ontstaan incident als bei digd. NOOT VAN DE REDAKTIE Dit gemeenschappelijk kommuniqué werd opgesteld door be partijen. Wij willen er de lezers op attent maken dat aan elk TT A T r<\7 a orrrnwTnnnrm ttwt Tr parujen. wij wuien eroe lezers op attent maken dat aan elk t - XlALr V ASXE-N.T EEST IIN Iv.B.G. betrokken de kans werd gegeven hun zienswijze onder de rubr iV' De Kristelijke bond van gepen sioneerden. te Aalst, hield op woensdag 24.3.1976 te 14.30 uur. in de barkelder van het Groen Kruis te Aalst, haar jaarlijks Halfvastenfeest waarbij een Prins en Prinses van de Derde leeftijd wordt verkozen. Ruim 300 der leden waren aanwezig toen het défilé een aanvang nam van de acht dames-kandidaten, en de vijf lieren kandidaten voor de titel van prins of prinses. Zowel de dames als de heren hadden elk afzonderlijk iets fijn bedacht, men zag er zowel een Chinese schone, als een Oostenrijkse, een bloemenmeisje enz. terwijl men bij de heren een tien had, een Egyptische zonnekoning, een King-Fu enz. De jury had het dan ook niet gemakkelijk. Als prinses werd verkozen Mev. Van Poelvoorde Ant. als de chinesche schone, en voor de heren was het Nimmegeers Frits die de titel van prins wegkaapte... Beiden werden bekroond, en kregen, evenals de andere kandidaten mooie geschenken. Achteraf kwamen het feest nog op luisteren: Keizer Karnaval en de Aalsterse Bloemenfee. De Prins karnaval was belet wegens ziekte. Er heerste een echte karnavalsfeer, temeer daar men kon rekenen op de hulp van een fijn orkest, ook al bestaande uit mensen van de Derde leeftijd, komende uit de K.B.G. Denderleeuw. Het was weeral een schoon feest. Ter herinnering: op 15 april (Witte Donderdag) gaat de bezinningsdag in het teken van het Paasfeest door. eveneens in de bar-kelder van Het Groen Kruis, te 14.30uur. oord» te formuleren. Wij beschouwen nu deze zaak afgedaan en spreken hierbij de hoop uit dat de drie betrokken in samenhorigheid hunopzoekingswerk kunnen verder zetten.I Ier Hc de r z< C- ?p< 54i ;ch UW WOORD Al Rtsl ANTWOORD d ia» dc Kaiserlycke Souvereinc Caemere der Draeckenieren t#"" Aclsl, op het artikel betreffende de oprichting van dc zgn. Wacrddt Draccken: uk list, »cg« aar rerb kek jnw n va pvc It SC fend: Itaa jnm Vervolg van blz. 1 Oostende heeft een toeristi sche funktie te vervullen, evenals Brugge. Antwerpen is een drukke metropool en de verkeersvrije straten zijn er maar gekomen dank zij ludieke akties van een druk kingsgroep. De voorbeelden kun nen veelvuldig aangehaald wor den. De situatie in het Aalsterse is uniek te noemen en kan men niet identificeren met bestaande auto vrije stadskernen. Er past geen kleurtje uit het grote stalénboek bij Dc terughoudendheid van dc De kenijen vraagt om een aantal ex perimenten dan zullen zij verder zien. Parkeermeters en blauwe zones bijvoorb. Blauwe zone werd al in vele centrumstraten doorgevoerd en mits de nodige politiekontrole wordt deze invoe ring positief genoemd. Een par- keermeterwoud neerpoten is geen oplossing al is dat dan voorlopig. Ook het argument dat dc parkeer terreinen té ver van de winkelstra ten verwijderd zijn is erg hol. Voor de Kaltestraat is er het Esplanadeplein, voor de Lange- en Korte Zoutstraat de parking aan de Pontstraat, de Nieuwstraat en het Vredeplein. En dat alles binnen de kleine city-ring. Waar vindt je zoiets? Dat het verkeer stechnisch gezien bij de zater- dagmarkt niet uit dc hand loopt gaat men nogal vlug voorbij. Dan kan de klant wel te voet de straat op en zijn vracht zelf versjouwen naar de autokoffcr. Kan men dan werkelijk op de weekdagen niet in een paar straten 'op zijn zater dags' winkelen zonder oog te hebben voor de auto, die, wan neer je niet goed uitkijkt (en ben je niet zo'n heel klein beetje ver blind door al die kleurige etala ges. madam?) je onderuit rij den Getuigen in de zaal: een jtmg element, een huisvrouw en een doordeweeks dagloner. Over parkings gesproken: de De kenijen wensen ook de realisatie van de bestaande plannen par kings Keizershallen, met betere toegang voor wagens vanaf het Keizerlijk Plein. Voor de ver nieuwde hallen incluis de nieuwe parkings, er zullen daar in de loop der volgende jaren zowat 425 par keerplaatsen mCér gekreëerd worden, verwijs ik naar de Voor post al dan niet op zolder, van 19 maart p. 5. Daar vindt U het voor ontwerp Keizershallen, goedge keurd op de gemeenteraad van 26 februari. Wat echter de toegang tot die parkings voor wagens vanaf het Keizerlijk Plein betreft, wel die komt er nooit ofte nim mer. gezien'dit verkeerstechnisch niet verantwoord zou zijn. Zo'n operatie zou. urbanistisch beke ken. ook een afstompende zaak worden. Als er in hei geheel van die vleugel van dc Keizerlijke Plaats een 'doorgang' wordt ge slagen voor wagens, zoniet een straat met twee rijstroken dan komt er een lek in dat geheel. Het herenhuis aan de voorgevel wordt gerestaureerd mits behoud van de voetgangersdoorgang naar de Be- ekveldstraat. Een ander parking-akkefietje: een veilige uitweg voor de voetgan gers van pendelparking naar de Werf. Het nut kan hier niet van in gezien worden. Voorde honderd meter verschil die dit zou opleve ren zou aan dit projekt miljoenen moeten besteed worden om dc be staande trek weg uit te bouwen tot een voetgangersdoorgang. Afras teringen moeten worden ge plaatst. verlichting geïnstal leerd De zware vrachtwagens die nog door dc Katte- en Nieuwstraat denderen moeten ook .uit het cen trum gehouden worden. Dc deke- nijen willen wel experimenteren. 's Middags kunnen de straten bijv. gesloten worden voor alle verkeer, behalve dan voor voet gangers en fietsers uiteraard. Je kan drempels plaatsen aan het be gin van een straat zodat er automa tisch stiller wordt gereden. Het invoeren van afwisselend dwar- sparkeren i.p.v. dubbel langspar- keren zorgt voor- een levendiger stramien. Er kon nog uren verder gepraat worden en dc vragen wa ren later op de avond van venij ger allooi doch het paneel vt het zo welletjes en de moders achtte de tijd gekomen om er einde aan te maken. Een fijne avond hebben we moj beleven, al kwam iedereen zijn eigenste visie naar voor i.p ruimer te zien in de optiek van struktuurplan. De pro's en de kt tra's ieder met hun vooroordel op schootte aaien ndi rstt kt. kaï nt t Naar aanleiding van de uit gifte van de gelegenheids- postzegelreeks «Olym pische spelen-montreal 1976». waarvoor postzegel kring «Dendria» bij de vie ring van zijn 10-jarig bestaan de voorverkoop werd toege wezen zal meteen ook aan de prestaties van Roger Moens, op de Olympische Spelen van 1960 te Rome, worden herinnerd. Voor deze enige gelegen heid worden bijzondere «Ro ger Moens» herinnerings- kaarten aangeboden welke door de oud-atleet eigen handig werden gesigneerd. Postzegelkring «Dendria» zal Roger Moens als eregast ontvangen op de voorope ning op vrijdag 9 april e.k.

De Voorpost | 1976 | | pagina 2