SUKSESVOL BEWEGINGSFESTIVAL BOYCOT, WANVERHOUDINGEN EN ONTEVREDENHEID BIJ AALSTERSE BRANDWEER KUNNEN FATAAL ZIJN VOOR DE BEVOLKING HET GEBEURDE IN UW STRAAT 4 - 2-4-76 - De Voorpost Kreatief en sportief turnen zou je als slogan kunnen plakken op het 7° bewegingsfestival van de Aalsterse turnkring. Dit spektakel dat doorging op 27 maart II. lokte een bomvolle BBC-zaal, voorname lijk ouders en sympatisanten van de meer dan 200 leden. BewegingsfestivaI voor de jeugd ingericht door de turnkring vun de stad Aalst(EL) HOE HET BEGON Dertig jaar geleden behaalde een jong en dynamisch Aalste- naar, Piet Van de Velde, zijn licentiaatsdiploma lichamelijke opvoeding. Een van de eerste in Aalst. Bij zijn terugkeer in de stad stelde hij vast dat het hier met de lichamelijke opvoeding, het turnen, maar pover gesteld was. Voorheen had Aalst rijke, bloeiende turnverenigingen gekend, maar deze waren al len verbonden aan een of an dere politieke partij. Dertig jaar geleden waren deze echter al lemaal teniet gegaan. Na een kontaktname met di verse oud-turners groeide sti laan een idee. De stad werkte gewillig mee, en zo raakte Aalst aan een pluralistische turnkring, die bij grootse feeste lijkheden gratis optrad in ruil len. De oud-turners waren al len wel zeer gewillig en pres teerden ook wel zeer veel, maar toch haperde er wat. Er moest wat bijgeschaafd wor den. Aangepast aan de toe- ndertijd geldende normen. Zo groeide de turnkring stilaan uit uit tot 'n organisatie die in het kader van de KBT, Koninklijke Belgische Turnbond, mensen opleidde om deel te nemen aan kampioenschappen. Dat vraagt echterveel oefening; 2 a 3 uur in de week is een mini mum. Maar de tijden evolueerden. De muziek begon een plaats in te nemen in het turnen. Sport- beoefenen werd gepromo veerd. Kreativiteit werd aan gewakkerd. En de vrijetijdsbes teding werd een zich steeds meer en meer opdringend ver schijnsel De turnkring evolueerde mee. Geen woorden maar daden. Beter één uur in de week aktief deelnemen dan drie uur naar sport kijken. In dat kader groeide het 7e bewegingsfesti val van de Aalsterse turnkring. SPRANKELEND PROGRAMMA Ouders of sympatisanten die naar de Okapi-zaal kwamen om er een spektakulair show programma te zien kwamen bedrogen uit. Wat ze wel zagen was turnen, bewegen. De voorstelling van de deel nemers gebeurde in het olym pisch kader In hun kleurrijke pakjes vormden zij de vijf olympische ringen op de grijs- betonnen vloer. De meisjes leerlingen van groep B, o.l.v. Marco Van den Bremt, deden uitgedost in de meest diverse pyjama's en slaapkledij hun ochtendgym, waarna de meis jesleerlingen van groep C, o.l.v. Marijke Robijns, hun kunde toonden in een kruis vormig matmozaiek De aspirant meisjes van groep A, o.l.v. Annie Linthout, voer den het eerste koreografische nummer op. «Do it wanna» in kleurige pulls en zwarte col- lants. Een rustig sfeervol dansje vol beweging. De leerling jongens o.l.v. Ro land Buyl waren erg vaardig op de Zweedse mat. In hun witte pakjes rolden zij over de mat, liepen armzwaaiend rond, draaiden een rad op één hand, liepen op de handen en stolen de geslaagde avond waren de mini-mini's, de lievelingen van het publiek, in hun klownesk nummer 'Klowns vliegen in de turnzaal'. Met hun blauw-witte en rood-witte pakjes waren ze om te stelen. Hun geschminkt gezichtje en hun grote rode strik maakte hen fantastisch. Wanneer ze op de koop toe dan ook nog een fragmentje uit de French-can-can dansen en een treinsliert door de zaal ma ken kan het applaus niet op. Nog een reeks tumblings van de keurgroep jongens en dan een sublieme expressie op Jazz-muziek. Dat deze ex pressies van de turnsters, o.l.v. Linda De Smet, zo stilaan een jaarlijkse sprankelende dan- stradiiié géworden is «Sfd nogmaals bewezen. Spektakel kwam er met het tweede optre den van de turners. Toestel- sprongen. Na een reeks op- warmingssprongen volgde een reeks gewone sprongen over het paard. Na het rad op het paard werd dit tuig in de lengte gekeerd en volgden nogmaals een zevental sprongen Tot slot werd dan het paard verwij derd. Dan pas kregen de toe schouwers te zien welke af stand de turners moesten overbruggen om vanaf de trampoline de veilige matten te bereiken. Als slot van een sprankelend programma brachten de aspi rant meisjes op de walstonen van een sfeervol muziekje en in de koreografie van Annie Lin thout een gymnastische apo theose. Het zevende heweging.festival (EL) SLOT BESCHOUWINGEN «Onze twaalf afdelingen», ver klaarde voorzitter, licentiaat Piet Van de Velde, «leven en bloeien dank zij het dyna misme van onze leerkrachten en dankzij de inspanningen van het bestuur». De Aalsterse turnkring pres teert wat in Aalst, dat is reeds bewezen. Hét grootste deel van de licentiaten of regenten lichamelijke opvoeding die Aalst telt, en dat zijn er veel, zijn lid van de turnkring, of heb ben lid geweest. Ook in de kaders van de turnk ring zit talent, al dan niet met diploma. De technische leider, Jan Borms, is Dr. Lich. Opv. en assistent aan de VUB. De voorzitter en stichter Piet Van de Velde is Licentiaat Lich. Opv. Williame Duquet, de lei der van de turners is assistent aan de VUB en Wetenschap pelijk vorser. Jo Van den Bremt, was niet alleen tweede tijdens het Belgisch senioren- humaniora. Annie Linthout be zit geen diploma's of ronkende titels, maar mag volgens ons zeker en vast naast hen ge plaatst worden. Haar kreativi teit en dansvaardigheid, haar coreografisch talent mag ge zien worden. En dan al die an dere leiders en leidsters, die cd geen titels hebben en niet voor komen met show, m; jeugd aktief leren sport fenen, ook zij mogen er gaan te hebben meegi aan deze avond. Verder wensen wij de nu c 1 jaar bestaande turnkring veel succes toe. Dit jaar f we vast en zeker nog van Een groots opgevat turn 1 staat reeds op het prograr eri waarschijnlijk tijdens de mf" november, maar dat is toekomst. Een zaak hope e alvast en dit is dat de gro,ai groep van de turnkring, g10*1 zijn de «dames, huismoeda™ in november zullen aan\| zijn met een nummer iod pst ;elt one publiek waren- echter de «Mi- nis» in hun gymreeks. Deze leerling meisjes die allen niet ouder zijn dan 6 a 8 jaar en onder de kundige leiding staan van Reine Geudens - Van Nuf fel voerden keurig hun bewe gingen uit. Eerst in V-vorm en daarna in dubbele rij. keurgroep van de meisjes on der de leiding van Jo Van den Bremt de aandacht op zich. in een zeer snel ritme rolden ze, sprongen ze, ratteerden ze of flikkerden ze over de mat. Wegens het tijdrovend opstel len van het olympisch rek werd het voorziene «rekturnen» van de turners naar het begin van het tweede deel verschoven. In de plaats kwamen de leerling meisjes van Marco Van den Bremt. Een vleugje humor ont brak hier niet. In looppas kwa men allen aangehold. In lange broek en wit of zwart turnpakje. Eenmaal in de rij werd de lange broek vliegensvlug uitgespeeld en stond de hele bende trappe lend klaar om te springen. Hun oefeningen waren spektakulair te noemen wanneer men er re kening mee houdt dat zij toch maar 9 a 10 jaar oud zijn. Na een laatste duik over de plint doken zij vliegensvlug terug in hun broek en weg waren ze. Na de pauze kwamen de tur ners, de jongens van ouder dan 16 jaar, o.l.v. William Du quet aan de beurt. Het rektur nen is en blijft een fasinerende tak van het turnen. Fantastisch en zeer toegejuicht was wel de leider van de keurgroep meis jes, Jo Van den Bremt. Jo Van den Bremt is niet alleen een pluim op de hoed van de Aals terse turnkring, het is ook een fantastisch atleet. Zijn klasse bewees hij reeds in het Be lgisch kampioenschap, waar hij in de seniorklasse als 2e eindigde De aspirant meisjes van groep B, o.l.v. Els Willems, bewezen eveneens dat ze kunnen turnen, zeg maar sier lijk bewegen Hun oefeningen op de mat logen er niet om. Met «Flash» toonden de zwart ge- collande en oranje gepulde meisjes nogmaals hun dansta lent. Een jazz-ritme en jazz-pasjes. Een geslaagde ko reografie van Annie Linthout. Een van de hoogtepunten van Er is reeds lang iets aan het broeien bij de Aalsterse brandweer en er waren reeds toestanden, die niet te rechtvaardigen zijn. Het grote slachtoffer zijn de vrijwilligers, die er voor niets tussen zitten. De grote moeilijkheid is ontstaan bij het oprichten van het beroeps korps, waar enkele elementen door hun houding, een onhoudbare situatie scheppen. bevolking zelf, die te goeder trouw beroep doet op de brandweer, maar geen weet heeft over sommige moeilijke situaties. AALST De wagen van Gerard Loos uit Saintes kantelde ter hoogte van de E5 afrit onder de brug op de autoweg. De bestuurder uit Saintes werd gewond. Hubert Stevens uit de Nieuw- brugstraat 4 met zijn personen wagen tegen een afsluiting. Ernstig gewond werd hij overge bracht naar het ziekenhuis. In de Zceberbrouwerij brak vorige week brand uit. Terzelf- dertijd .werd de Aalsterse brandweer opgeroepen een huisbrand in de Roklijfstraat te komen blussen. Door een kortsluiting in de personenwagen van S.A. Anciens. Ets. Du Champs uit Opwijk schoot deze in brand op de hoek van langehovestraat. De brandweer kwam ter hulp. In de Verenigde Natiebaan reed In de garage en in de badkamer ontstond bij Frans Cherette. St. Annalaan 36. een brand. Groter onheil kon voorkomen worden door de spoedige tussenkomst van de brandweer. In het St.-Martinusinstituut aan de Raffelingemstraat 8 werd vorige week ingebroken. Men ging er aan de haal met een som van circa 4.500F. BEROEPSKORPS Om een of andere reden heeft men het nodig gevonden om een be roepskorps samen te stellen. Het zijn mensen, brandweer lieden, die voor hun taak betaald worden. Jammer genoeg bestaat dit korps, dit vast kader, uiteen elftal perso nen. waarvan er twee de dienst 900 dienen te verzekeren. Reke ning houdend met de full-time job, mogen er dan nog geen ziek ten of verlofdagen bijkomen, om dit beroepskorps zeer sterk te eli mineren. En met dit handjevol mensen valt er niet aan te denken om een ernstige brand te blussen. Laat staan om zelfs maar met de meest elementaire wagen uit te rukken. VRIJWILLIGERS Anderzijds kan men beroep doen op een zeer groot aantal vrijwilli gers, die dag en nacht paraat staan, om samen met het beroeps korps op te treden en de vuurhaard met de nodige kennis van zaken en met het ter beschikking staande materiaal te bestrijden in een mi nimum van tijd. Een brandbe strijding, die we van oudsher ken nen en waar het brandweerkorps van nu en toen, met rechtmatige fierheid mag op terugblikken. Het vrijwillig brandweerkorps van Aalst is en was een voorbeeld van vriendschap, broederlijkheid en bestendige paraatheid. Brand weerman zijn wil zeggen, in hart en nieren er bij zijn. Er bij betrok ken zijn. STERREN EN STREPEN JAGERS Met het„samenstellen van een be roepskorps kwamen donkere wolken opdagen en meteen de amateurs van sterren en strepen, die langs politieke weg hun pro motie in het oog hadden. Hoe meer strepen en sterrenhoe hoger de verdienste. Sommigen onder hen zouden niet aarzelen om hun zin zeer goed door te drijven. Zelfs met politieke steun. Belang rijk was, om te bewijzen dat er nog meer beroepsmensen nodig zouden zijn. Belangrijk, omdat dan het «kader» kon uitgebreid worden. Meteen kon er een stukje «opgeschoven» worden met ster ren en strepen. Ook de inkomsten. DRIJVERIJEN De vrijwilligers hebben niets te gen een beroepskorps. Wel tegen het opdrijven van het (politiek?) kader. Van mensen die niet het belang van de bevolking dienen, maar met alle mogelijke en on mogelijke middelen eerst hun ei gen zaak dienen. Om dit te bereiken zijn er drijver ijen nodig. En het volstaat om een rotte appel te hebben, om er en kele andere mede te besmetten. Maar sommigen gaan heel ver. Al te ver. Niet alleen nog zeer onlangs. maar reeds maandenlang doen er zich toestanden voor, die niet te tolereren zijn. Wat de interne wrijvingen aangaat menen we niet bevoegd te zijn om kommentaar te geven. Maar wanneer de inwo ners van onze stad en in het om liggende mede het slachtoffer kunnen zijn van onverantwoorde beslissingen of een te groot risiko lopende optreden, dan menen we met recht en redenen deze toe stand te mogen schetsen, zoals deze zich in concreto voordoet. ER ZIJN GEEN VRIJWILLIGERS NODIG BIJ DEZE BRANDBESTRIJDING In de dienst 900 loopt een van de vele oproepen binnen. Een brand. Aard van de brand wordt meestal en altijd zeer gebrekkig doorge geven. Toch moet er onmiddellijk opgetreden worden. Ergo: de paar mensen van dienst moeten uitruk ken. Inmiddels kan men, en nor maliter, beroep doen op de vrij willige brandweermannen, om de overige materiaal wagens te bezet ten en mee te helpen optreden. Raar maar waar, sommige men sen nemen de totaal onverant woorde beslissing, dat het oproe pen van vrijwilligers niet nodig is Tot ze ter plaatse vaststellen dat de brand erger is dan teoretisch verwacht. Een sekonde kan kost baar zijn Minuten nog meer. Vele minuten kunnen fataal zijn. En tochbegrijpe wie kan. Eerst kilometers ver rijden naar een onbekend terrein en dan pro beren met redde wie kan. op te treden. De grote redders moeten dan in laatste instantie toch de vrijwilligers zijn om «te laat» mede ter plaatse te verschijnen. Het laatste feitenmateriaal is nog maar enkele uren oud. Het is ge woon te wijten aan een zekere koppigheid van sommige mensen die denken, dat zij door hun hou ding het «kader» (en hun porte monnee misschien) op deze wijze kunnen uitbreiden. VRIJWILLIGERS HEBBEN NIETS TEGEN BEROEPSMENSEN Ons onderzoek, aan de basis zelf. wees uit. dat er nog steeds een zeer goede geest heerst onder de vrijwilligers. Ook een groot aan tal van de beroepsmensen vor men, via de verbroedering, een hechte en ware verstandhouding met hun kollega's. Anderen kie zen een middenpositie wat het vaste personeel betreft en een an der deel blijft hautain. Net deze laatsten zouden niet aarzelen de geest te saboteren en een boycot door te voeren. Te bewijzen, op kosten van de bevolking, maar ten koste van nog veel grotere risi- ko's, dat een beroepskorps nog groter moet worden en dat door het verwerven van nog meer ster ren en strepen een nog groter dik- tatoriaat aan de dag kunnen en mogen leggen. Ze worden met geen namen genoemd. Men is duidelijk bang. Beroeps en vrij willigers. Politieke invloeden zijn er niet vreemd aan. De steun en macht van een schepene, ge weet we|paraplu. Alle opdrachten gebeuren monde ling. Suggesties ook. Het grote slachtoffer is de «toeval lige» man aan de telefoon in de oproepcentrale. Hij moet z'n in- strukties afwachten en zit er voor niets tussen. Welk uur van de dag of nacht ook. Hij krijgt z'n in- strukties, van hogerhand. Maar hij noch de vrijwilligers hebben iets tegen een «beroeps- korps», wel tegen een uitbreiding van het kader. Vooral als dat ka der belust is op persoonlijke fi nanciële uitbreiding en nog meer macht. Politiek gezien heeft de technische kennis geen belang. Zo zegt men. Er zijn overigens voldoende be- roepsbrandweerlui, die in de beste verstandhouding met de vrijwilli gers leven en hun lief en leed de len. Die er absoluut geen graten in zien, dat zij «toevallig» in vast dienstverband werken en even nauw samenwerken met hun be kwame kollega's vrijwilligers. DE STAD KNIJPT DE OGEN DICHT Ook wij hebben dit verslag bijna met de ogen dicht moeten realise ren. Niemand wou aanvankelijk een informatie verstrekken. Zeker geen namen noemen. Geen bron meedelen. De schrik zit er duide lijk in. Alle ondervraagden zijn, onpartijdig gehoord, uiterst voor zichtig. Over de brandweer en hun optreden, al wat men wil. Wanneer het gaat om scheve toe standen recht te ze'tten: «Het komt niet van mijik noem geen na men Maar allen zijn het ero ver eens, dat er wat schort. Erg veel zelfs. Teveel. Ondertussen knijpt de stad Aalst en hun ver antwoordelijken de ogen dicht. Te dicht. Men weet beslist dat er iets mank loopt bij de stedelijke brandweer. De benoemingen van het vast kader kent men bijzonder goed. In eerste instantie is de stad verantwoordelijk voor de gang van zaken en heeft een schrome lijk gebrek aan verantwoordelijk heidszin om de scheve toestand niet recht te trekken door een op lossing te zoeken en te vinden. TOCH VRIJWILLIGERS Over de noodzaak van een be roepskorps kan men twisten en be twisten. Zeker is en daar is elkeen het over eens vroeger, met het vrijwilligerskorps alleen, ging het buitengewoon goed. Er was een brand en er werd uitge rukt. Met man en macht. Nie mand kan bij voorbaat voorzien hoe ernstig een brand in feite kan zijn. En het is beter te voorkomen dan genezen. Bovendien is het alsnog een utopie te veronderstel len, dat de stad bij machte is om een volledig keurkorps van be staande manschappen samen te stellen, die dag in dag uit betaald worden in afwachting dat er een brand is. (Of een andere vorm waar een brandweer-interventie nodig is.) Vrijwilligers zijn er be slist nodig en hun minieme ver ter zwaaien, kan alleen ma ,on terecht of ten onrechte dt uj( dige gang van zaken bemcpre ken. Het is alleen een bewij jc|, moeilijk de situatie van de hu j,z brandweerdienst is. Dienst. laatste kunnen we ons afvralru goeding voor loonderving of wat dan óok, weegt niet op tegen een handjevol mensen, die de kat uit de boom kijken en dan bovendien nog op een ergerlijke wijze beslis singen nemen, die niet meer te verantwoorden zijn. STREVEN NAAR SAMENWERKING In feite was de huidige situatie te voorzien. Het zou en moest bot sen. Het botst reeds lang. Intern. Van de ene naar de andere en ge lukkig hebben de vrijwilligers nooit geaarzeld om, ondans in terne moeilijkheden, toch op te treden en paraat te staan. Ook al lokte men eventuele moeilijkhe den uit. Ook al probeerde men moedwillig een diskrediet te scheppen. Diskrediet onder vorm van beslis singen, die aantonen, of zouden moeten aantonen, hoe belangrijk sommige zaken zijn. Aantonen dat er «geen of onvoldoende» vrijwilligers zijn. Daar waar men goed weet dat deze brandweerlui wel paraat waren. Alleen en bij voorbeeld, het verouderd oproep systeem via «de bellen» en nog tal van andere verklaringen die aan tonen, hoe men soms via enke lingen de boel in de war wil sturen. Het stadsbestuur kan dan de gang van zaken geloven of niet. Maar een degelijk en vooral onpartijdig onderzoek is bitter nodig. Vooral omdat we niet alleen deze gege vens hebben, maar nog andere in formatie bezitten. Het totale beeld geeft wel een ten dens aan. Deze tendens schept slechts één konklusie: «er moet dringend iets veranderen». In eerste instantie is het belangrijk te streven naar samenwerking. Bij velen is er de wil. Inde verbroede ring zetelen reeds vele beroeps en anderen blijven op afstand en en kelen neerdunkend en zeer hau tain Het schept een onaangename sfeer. Interne moeilijkheden zijn logisch, maar het mag niet te ver gaan. Allerminst ten koste van de inwoners die in nood verkeren en ook niet voor ons allen, die jaar lijks onder vorm van een belas ting, onze centen neertellen voor de «kosteloze» brandbestrijding. SYNDIKALISME Met het beroepskorps ontstaat er nog een vorm van «medezeg gingschap». Men kan er over oor delen zoals men wil en het realise ren van de rechten en plichten is een goede zaak. Maar in een reeds verrot milieu nu al met syndikale aktics en opmerkingen dreigen en de situatie nog moeilijker maken dan ze al is, is geen dienst bewij zen aan de gemeenschap. Het schept in deze nög jonge kern op- nieuw en weliswaar op een ander dati ook. op onze brandweern plan. een hinderlijke situatie. Niet sen is elke inwoner fier. EN NU En nu? Bellen doodgewoo 900 op. We moeten leren informatie zo duidelijk en keung te formuleren. Dat hekj] we altijd al moeten doen. DcUJ aan de telefoon heeft een grote verantwoordelijkheid j)e zijn optreden hangt veel aftjct basis is uw eigen informatieiccj basis is het verder doorgeveil|ei de gegevens en weer anderelpci slissen over de verdere gang,ar: zaken. |n d Die verdere gang van zakenlaat beerden we uiteen te zetten. vin< niet netjes. Jammer genoeg perl Spijtig genoeg willen no#an weinig brandweermannen, in kader of niet, zeer duidelijkt spreken. ,ud Des te spijtiger omdat wij via c s regels, totaal onbevooroordt ^'n zaken moeten vast stellen die n v meer door de beugel kunnen 'aa goede wil is er. Vooral biiat' vrijwilligers en bij velen vai Ün vast benoemd korps. Ook d menwerking. Bij anderen is er een totaal ge aan samenwerking en een d naar gezag, sterren en strepeln^ De evolutie van de hui ;lnc brandweermannen is een sm< ,|jjx het zo en vele malen toegeji u blazoen van dit eervol korps gJ politiek en evolutie kwamei)ej kop opsteken in het zo gevot >ij wereldje van hulpverlening asl dienstvaardigheid. De benoc na; gen de partijvriendjes fig steunCg( Jammer, doodjammer. iari draaien mee in deze malle mc [Un Wij zijn ook het slachtoffer ong ergens iemand met sterren dlli strepen, die arrogant beslist w >ebi wat er moet gebeuren. Som: taa taal verkeerd. ooi ani DE HOOGSTE jch TIJD nog Uit het onderzoek, de diverse 'rul sprekken en de vele uren on rond bet brandweerkorps, w< lu-'r één ding uit: een dringend on "J zoek is nodig. De overheid c "lli met alle macht en middelen i 'er grijpen. Ook voor hen kan ei 'eg' gens iemand beslissen en 11 1 racht gegeven worden, dat Pe« zonder de vrijwilligers of te eI opgeroepen mensen, het or '"e zal bestreden worden. n Tenslotte is het ook de hoö tijd om het intern blazoen va 'c brandweerjongens op te poe 'lnt en de sfeer te herschapen, die rieuze tijden kenden. Want omwille van rechtmatige eisen, maar wel omwille van kleine vit terijen. Het toont alleen aan. in deze kontekst, hoe dom en onve rantwoord er omgesprongen wordt met de totale gang van za ken. Het oude is voorbij. Een to taal vrijwilligerskorps is voorbij gestreefd d(x>r de gang van zaken Maar syndikalisme invoeren op dit eenvoudig niveau en de skep- De treurige en de al te lang *v,| slepende moeilijkheden nu j|lr geen afbreuk doen aan de pre K./, ties en dc reputatie uit het v< ijjk den. Ook al leven wij in cn (r)evolutie maatschappij. Anuaa zijds moet het belang van de ie volking voorrang genieten. »at hangt niet alleen af van onze sj »/t ters. maar ook en in grote it icsi van onze gezagsdragers.

De Voorpost | 1976 | | pagina 4