Aalsterse Flitsen TADS-KERN-E-VAL NIET MEER WELKOM riTADSBEDIENDEN BEZOEKEN PEUTERTUIN KINDERKRIB Bibliotheek en zwembad AALSTENAAR W. VAN DEN BERGHE VIERDE MONTREALREIZIGER De Voorpost - 2-4-76 - 5 ij laten vele van onze Vlaamse gemeenten scheefgroeien; er valt een itadig stadskernverval waar te nemen die de beproefde binnenstad erder aan flarden rukt. Op de buiten verscherpen we onze jkwabben in een liederlijke omgeving, om de socio-kulturele itiviteiten te kunnen ontplooien ontbreekt doorgaans de nodige frastruktuur in de stadskernen. Een stadkern is een uitgekiende iheid die een kultuurhistorische, kommerciële en sociologische tkiepool zou moeten vertonen. De bestaande 'struktuur' van de past het best bij de schaal van de mens en kan door eenvoudige grepen tot een funktioneel urbanistisch geheel worden ichapen. Een 'struktuurplan' vermeedert de socio-kulturele irde van de stadsomgeving, het is een tussenschakel tussen het restplan en het BPA. Het heeft nochtans geen enkele juridische idende kracht, dit neemt niet weg dat het op een afgebakend zoals nu de stadskern, via de eenvoudige procedure die het aken en goedkeuren van zo'n plan moet mogelijk maken, tnatieven en fazeringen voorstelt die vooraf in publieke diskussie •den gebracht en in zijn latere vorm prioriteiten inhoudt, om nen een gestelde termijn tot konkrete realisaties over te gaan met el oog op de stadskernherwaardering. Op dit ogenblik hebben een «aalftal Vlaamse steden hun interesse neergelegd bij het laatssekretariaat voor Ruimtelijke Ordening. Aalst mag zich rhcugen op een dergelijk initiatief. Buiten de voor het publiek jcgangkelijke manifestaties worden ook interne studiedagen torganiseerd. Hier willen we even een sluier oplichten en met U het r ir op het sleutelgat leggen en luisteren naar wat het college van ge\ urgemeester en schepenen en de overgekomen deskundigen te irlellen hebben... EZEVENDE DAG schiep God enz.... Alvorens de 'an edelijke uitrusting te plannen Lirn 1 alvorens ingrijpende veran- iran eringen te verwezenlijken moet 5men beleidskeuze gemaakt orden die er o.a. op gericht is starten rondom de Grote /larkt te schonen van het loderne verkeer. Het spreekt }e(jianzelf dat je geen toekomstig lodel voor een binnenstad kunt pstellen zonder dat je vereisten lelt aan de infrastruktuur ondom de stadskring en vice Er moet een wisselwer ing gekreëerd worden. Er is nu rjï ispraak. Er zijn hoorvergade- ngen. Er zijn publikaties. Er is en tentoonstelling. De pers laat iet na U op het struktuurplan wijzenen U in te lichten. Voor ei grote publiek wat wijzer 'ordt moet je de plannen uidelijk op tafel kunnen uit spreiden. Inspraak zonder in- icht leidt tot uitspraak zonder Stzicht. Dat klop als een bus. vra Irussel is nog zélfs niet aan een truktuurplan toe. behalve de marollen dan. en wordt dan ook verder de metroschacht inge boord. Met het oog op de komende fusies van gemeenten verdubbelt a.h.w. het belang van het struktuurplan. Met ruim 82.000 inwoners wordt Aalst na Gent de belangrijkse stad in Oost-Vlaanderen. In die optiek werd een eerste studiedag ge houden voor het kaderpersoneel en personeel bij de afdeling Openbare Werken, en dit op maandag 15 maart vanaf 9 uur. In zijn verwelkoming noemde stadssekretaris Willems deze personeelsleden terecht «zij, het dichtst betrokken bij het beleid van het struktuurplan». Schepen Van den Eede weidde wat verder uit over de akkomodaties waar over Aalst momenteel beschikt en uiteraard het Kultureel Centrum. Stadsingenieur Karei Vermeren pikte daarop in en stelde een paar fazeringen voor die als algemene uitgangspun ten kunnen beschouwd worden. Fazen die volgens de tot nog toe bekende reakties op de opinie peiling ook door het gros van de bevolking worden gewenst. Je bent er: primo het verkeersvrij maken van de Grote Markt en daaropvolgend het aanpakken van de Nieuwstraat en het Sint-Jorisstraatje. Deze opeen volging is nieuw en komt voort door de interpretatie der opinie peilingen. het onderwerpd 'Grondbeleid als middel voor de realisatie van het struktuurplan' werd vakkundig besproken door Valery Geem, afdelingschef openbare Werken.Dit moet immers blijken uit de praktijk, zolang het streven naar een oplossing voor het probleem van de binnenstad geen enkele reële kans maakt tot welslagen, dan schort er iets met het sociaal en planologisch grondbeleid. Zij zijn immers steunpalen om de Wetten op de stedebouw toe te passen. We hebben in Aalst niet voor niks een grondregie. Bij het grondbeleid komt heel wat kijken: verkavelingen, onteige ningen gewestplannen, BPA's... Wie niet mee kon met het vakjargon kon naar de hoofdbi bliotheek hollen en het daar in den dikken Van Dalen opzoe ken. Van Geem Besloot nog maals te onderstrepen waarom we in Aalst nu eigenlijk zo'n struktuurplan nodig hebben. Daarmee hoor je het ook eens van een ander. André Bogaert. die we kennen uit de Werk- en Advieskommis sie voor het struktuurplan- Aalst gaf ons de historiek van wat we in België (het lelijkste land ter wereld, dixit D'Hoore) 'ruimtelijke ordening' noemen. Hoe een struktuurplan op de wereld wordt geholpen danken we eveneens aan A.Bogaert. Op de afdeling Openbare Wer ken werden de laatste jaren heel wat punten binnengehaald: je hoeft bijv. niet meer met je auto rond te wriemelen op het Esplanadeplein (als we ook nog de in rekord temporondtoerende auto's aan de voeten van Dirk Martens kunnen bannen zitten we alweer écn bank verder...), de spadesteken op het Keizerlijk Plein, en vul zelf maar in. Schepen Bogaert kon het daar mee eens zijn en wat werd gerealiseerd kon zonder zware financiële lasten. De tijd is stilaan gekomen om bij het verder uitvoeren van het struk tuurplan prioritaire, haalbare aktiepunten te gaan vastleggen. Op lange termijn komt er dan de optimale verwezenlijking van dat lofwaardig streefdoel: het struktuurplan. Als slotpunt van de dag werd er een debat voorzien, 'animator' was hier schepen Jan De Neve die stipuleerde dat het reeds duidelijk te zien was in Aalst: er schortte blijkbaar iets aan de verkeersorganisatie in de stad. Er diende dringend de baan vrijgemaakt voor een struktuur plan waarin in eerste instantie diezelfde bevolking ruimschoots aan de opbouw ervan kan meewerken. Het probleem werd al een tijd aangevoeld, alhoewel niemand er zich openlijk druk over maakte. Nu kan die bevolking ideeën uitwerken en zelf suggesties inbrengen. Geen enkele Aalstenaar kan niet zo maar voorbijgaan aan de reali saties waaraan gedokterd werd binnen de werkgroep Struk- tuurplan-AalstCentrum, je mag niet voorbijlopen aan de ten toonstelling, de folder. Al is dat dan weer een zoveelste midzomernachtsdroom. en blijft de basis aan de basis bengelen, desalniettemin zal de opiniepei ling opluchtend van zich laten horen zodat vele Aalstenaars niet het gevoel hebben dat ze alleen staan op het gebied van werken voor een leefbaarder Aalst. Men is ier in de regio nog een tikkeltje té goedgelovig en ongevoelig voor ubanistische ingrepen. Al speelt men in Aalst nog niet het promotortje die een ganse stadswijk van de kaart veegt, het wordt hoog de tijd om naar de verzuchtingen van 'zij die wat verder blikken' te luisteren. Op zaterdag 20 maart had er een kontaktdag plaats met enkele architekten en juridische deskundigen. Urbanist, prof. Jan Tanghe had het over 'Benadering van een struktuur plan. bevindingen en ervarin gen'. En dat deze man van wanten weet is niet verbazend want hij stelde enkele jaren geleden i.s.m. de groep Planning een globaal struktuurplan op voor de reienstad Brugge. Zijn betoog is een halt aan de beton-aannemers, wij gaan als samenleving kapot als we blijven zweren bij enge normen van efficiëntie en snelheid en luk rake betonstorterij. Het struk tuurplan moet voorzien in een onderzoek naar de mogelijkhe den tot verandering van ons met afgang bedreigd stadsmilieu op korte termijn. Jurist Ph. Vanden Borre praatte in zijn voordracht over de 'Juridische middelen in dienst van de stadskernvernieu wing'. Het is een bedroevend feit dat de wetgeving op de stede- bouw nog niet soepel genoeg funktioneert en deze moet daarenboven in de nabije toe komst bijkomende subsidië ringsmodaliteiten in het leven roepen, het bestaande sub- sidiëringsstel, via staatstussen- komsten. toelagen van de Pro vincie. moet uitgebreid worden door o.a. het verlenen van goedkope kredieten, restaura tiepremies... De uitgaven en eventuele inkomsten moeten op een aparte post op de gemeente begroting ingeschreven worden, zodat bij het beïndigen van de operatie een balans kan opge maakt worden, na aftrek van de meerwaarde die de stad beko men heeft. Deze 'brain- stromings', de waaier van erva ringen en standpunten vertolkt door de eksperten. kunnen waardevolle aanduidingen ge ven omtrent de kreatieve weg die men kan volgen om te komen tot de globale en pasklare oplossing die het struktuurplan die gestal te moet geven. Over deze gedachtenwisseling met specia listen-ter-zake komen we later nog terug. PAUL BALMAN t)c regen en de betrekkelijk verre afstand kunnen de bezoekers er a'tiict van weerhouden om het vierde en voorlaatste punt van de tweede "e-teeks vormingsdagen volgens schema af te werken. Peuters en veikleuters omringen dadelijk het gezelschap op de overdekte ;rctpeelplaats en een enthousiaste direktie staat klaar om de gasten inShartelijk te ontvangen en rond te leiden. In deze peutertuin worden kinderen opgenomen van 18 maand tot 3 aar. Ze staan onder toezicht van een sociale verpleegster een linderverzorgster en een kleuterleidster. Een geneesheer is 'erhonden aan de tuin. Dit verblijf is alle werkdagen toegankelijk nofcan 7 uur 's ochtends tot 18.30 uur 's avonds. jk< )e financiële bijdrage van de luders wordt berekend volgens ,Vd e schalen vastgesteld door het ir(]( Ministerie van Volksgezondheid jje n van het gezin. De peutertuin ien taat onder controle van het bjiafionaal Werk voor kinderwel- vai '.in- De kapaciteit van deze d »eutertuin bedraagt 20 bedden. )e kinderdagverblijven zijn toe- jankelijk voor kleuters die chool lopen in de kleuterafde- (ngen. Ze worden verzorgd, 'p. iegeleid en bijgestaan door een 1UI i^iderverzorgster. De dagver- m< 'lijven zijn insgelijks geopend te eJ'uur en worden gesloten te PS 8.30uur. nel )e bijdragen van de ouders werd "O >ij gemeenteraadsbeslissing in= astgesteld, per dag en per kind, 00 Maaltijden inbegrepen. Tot daar een paar «officiële» egevens, die in lange na de lartelijke en gezellige sfeer in® lunnen scheppen tussen het er onge volkje en het zeer bereid- er irillig personeel in de moderne w ebouwen aan de Oude Gent- in: taan. waar o.a., elke klas oorzien is van een eigen anitair-installatie en het toe- icht in alle opzichten en overal Hogelijk is. Hoe lawaaiërig en rst'ruk het ook was op de on «verdekte speelplaats, toen kon w< nen stomverbaasd opkijken hoe on 'ij het minste sein van de 1 (j uffrouw alle leerlingen keurig in n i 'e rij staan en zich naar hun klas ei «geven. i n een paar sekonden was de at peelplaats ontruimd en werd le iet stil rondom ons. die voordien on He belangstelling genoten. Niet i> het minst een fors uit de ()0 duiten gewassen kollega, die ,ujtich ontpopte als de grote ()e lindervriend en de meest uiteen- opende vragen kreeg te beant- 'oorden van de zeer jeugdige iring rondom hem. r" 3c samenspraak tussen direk- ie. stadssekretaris Chris 1 Villems en Kuituur attachee nt Ihr. Van der Ghijlen en de )rc «zoekers, bracht heel wat vt "ijkomende informatie, wensen n cn verzuchtingen aan het licht, m 'aaruit blijkt hoe bekommerd J<-' Ie direktie is om met het beste 1 Materiaal en een grote dosis SP "zet deze kleuters en peuters de ii beste zorgen en onderricht te bieden. Poppenkast, muziek instrumenten. stereo bandre- korder. dia's speeltuigen en gezellige klaslokalen maken er voor de peuters en kleuters een hemel op aarde van, waar de ouders zich allerminst zorgen hoeven te maken hoe of wat er allemaal met hun telgen aan het gebeuren is. Allerminst zorgen maken zich de peuters, die 's middags nog in morpheus armen lagen en weinig weet hadden van de bezoekers. Een gezellige en hartelijke koffiepauze met dienstvaardig personeel, besloot deze eerste kennismaking in een midden, waar velen opnieuw terug zouden willen keren. Al was het maar op opnieuw kleuter te zijn en mee te genieten van onderwijssysteem, dat velen in hun jeugd niet kenden. Een ander gebouw in de onmiddellijke omgeving betreft de wijkbibliotheek die sinds 1966 haar deuren openstelde en mag bogen op een zeer grote lezerskring. Gastheer Leo Buy! wist het overigens precies en zeer gemotiveerd uiteen te zetten. In zijn inleiding wees stadssekre taris Chris Willems trouwens op de hoge vlucht die de stedelijke bibliotheek neemt. In totaal een vierhonderdduizendtal ontle ningen en het leescijfer van twintigduizend per jaar voor de wijkbibliotheek aan de Oude Gentbaan. is in lange na niet overdreven. In een zeer gewaardeerde uit eenzetting schetste Leo Buyl de merkwaardige vlucht van het lezerspubliek sinds 1960. toen er als het ware een «schrijversrage» ontstond en elke auteur, die zichzelf wou respekteren, op de voorgrond begon te treden met een werk. Bovendien paste de bibliotheek zich aan om het publiek beter te benaderen. Ook de uitleenvorm werd gewijzigd en geschoeid op een moderne en open basis. Sedert een maand is de stad Aalst overigens een «centrale bibliotheek» rijk. Een vorm met een groter werkgebied en een nog grotere inzet. Wegwijs wezen in de bibliotheek is een kwestie-om niet alleen de duidelijke aanduidingen te vol gen, maar ook een beroep te doen op de deskundigen die steeds ter plaatse zijn, om de lezer behulpzaam te zijn. Met de nuttige gegevens gewa pend werd het meteen tijd om een totaal ander aspekt van de stads «buitendiensten» in ogen schouw te nemen en vertrok het ganse gezelschap naar de Kapu- cienenlaan, naar het stedelijk zwembad. Het was overigens de eerste maal in de analen van de vormings namiddagen. dat sommige be dienden zich op de kursus aanboden, gewapend met een badhanddoek en de nodige attributen die bij een zwempartij thuis horen. Niet omwille van de plensende regen, maar wel voor het laaste programmapunt van diedag. Gastheer is de heer G. 1 hyoaert, direkteur van het stedelijk zwembad, die met zijn ploeg medewerkers klaar staat om de gasten rond te leiden in een inrichting, waarvan men de technische aspekten en de kompleksiteit niet in het minst kan vermoeden. We staan in een gebouw dat op 15 juni 1939 toegankelijk gesteld werd voor het publiek, maar waarvan zowel de architektuur nog steeds past in onze moderne maatschappij. Bovendien is het uitermate opvallend hoe met de grootste zorg het gebouw en de installaties onderhouden wor den. De heer Thybaert en zijn mannen staan klaar om de problemen zelf op te vangen en de nodige verbeteringen te realiseren. De diensten van het stedelijk zwembad zijn niet alleen een zeer gemakkelijke klant voor de stedelijke werk plaatsen, maar ook voor het schepenkollege. De samenhorigheid van direktie en personeel komt tot uiting bij de rondgang in het gebouw. Bij het bezoek .aan de machine kamers bij het plannen van de werkzaamheden. Elk jaar ko men de personeelsleden tijdens een gezellig onder-onsje bijeen en bespreken het wel en wee van het zwembad. Inspraak en samenspraak bestaat al lang in het stedelijk zwembad. Vandaar de goede geest, het opvallend goed onderhouden gebouw, de algemene kennis en ervaring van de mensen die het moeten waar maken. Zegt direkteur Thybaert: «sa menvattend kan ik zeggen dat wij in het zwembad over personeel beschikken waarmee wij alles aan kunnen, er heerst een ideale geest van verstand houding en samenwerking. Wij werken met gelukkige mensen in een dienst waar het goed is te mogen werken». Het zijn geen ijdele woorden van een man, die voor zichzelf al te bescheiden is en juist daarom des te meer te waarderen valt. Het beheer van een zwembad is nochtans geen eenvoudige zaak. In 1975 waren er 236.800 bezoekers. Negenvijftig scholen moeten aan de beurt komen. Zestien personeelsleden dragen de zorg van het vele en vaak moeilijke en soms zeer on dankbare werk op plaatsen, waar geen mens zich kan indenken dat ze eeuwig zijn: onderen naast de «zwemkom». Een bezoek, dat een ervaring is op zichzelf. Indien we zeer snel de verschil lende diensten doorlopen, dan zijn er in de kelders de gemeenschappelijke kabienen. het chloordoseertoestel, het cir culatiesysteem. de filters, de grote aspirator. De centrale werkplaats. De kelderplaats met ondermeer de verzamelbak voor terugloopwater. De achterste kelder met de tcrugname-apparatuur voor de luchtregeling in de zwemzaal. Gelijkvloers, na de inkomhall, die zeer funktioneel is opgevat, de kabienezaal met 80 indivi duele kabienen. Verder de toiletten, voetbad en stortbaden. Niet in het minst het zwembad zelf met zowat 550.000 liter water met een bedrijfstempera- tuur van omstreeks 26 graden. Er is ook de exploitatie van kafetaria en snoepwinkel, dat na verpachting werd toegewezen aan de v.z.w. Neptunus, waar de heer Breckpot voorzitter van is en direkteur Thybaert sekre- taris. Er is ook een kleine vergaderzaal die plaats biedt aan een 25 tal mensen, die o.m. gebruikt wordt door de duikersclub Hydra en druk gebruikt wordt door de leraars Lager Onderwijs in de uren dat zij geen les hebben en toch in het zwembad dienen te blijven. Tenslotte, hoe kan het anders, is er een verzorgingslo kaal om op te treden bij eventuele ongevallen. Tussen de 1.200 en 1.400 kinderen per dag op bezoek is geen kleintje. Naast de beheerder, die instaat voor het geheel van de uitbating, zowel het technisch als het administratief gedeelte, mag direkteur Theybaert rekenen op de kassier en de inkasseerder, het kabienpersoneel, de redder badmeester en de onderhouds- Het stedelijk zwembad is niet alleen zeer goed onderhouden, maar men is er bovendien bekommerd om de gezondheid van de badgasten. Er zijn niet alleen de tweemaandelijkse kon- troles van het Ministerie, maar bovendien zijn er maandelijks lab-testen door twee van mekaar onafhankelijke labo's, die de verschillende kontroles uitvoe ren, naast de talrijke andere voorzorgen die genomen wor den. om eenieder zonder angst het water te laten inplonsen. Behalve diegenen welke niet kunnen zwemmen, en zelfs daar is een oplossing voor. Partikulieren en ook vereni gingen die dit in groepsverband wensen kunnen via direkteur Thybaert beroep doen op het stedelijk zwembad om met een redder en zwtfmleraaar de zwemkunst aan te leren. Men heeft hiervoor vijf mogelijkhe den per week om gedurende een kursus van telkens 40 minuten, de knepen van het zwemmen aan te leren. Op het ogenblik is er zelfs een 65 jarige die zwemles volgt. De voorwaarden om zwemles te volgen zijn "zeer eenvoudig. - Het inschrijvings- recht is 700 F. en geldt tot wanneer men degelijk kan zwemmen. Een redder en zwem- leraar staan U telkens geduren de een 40-tal minuten terzijde om U in uw opleiding degelijk te helpen, ongeacht de tijd die U er voor nodig heeft om onder de beste voorwaarden alleen uw kans in het water te wagen. Het is spijtig genoeg een te weinig gekende mogelijkheid om als nog en individueel de zwem- praktijk onder de knie te krijgen. Te oud is men nooit. Maar wie het liever via z'n vereniging tot stand ziet komen om in groep de krusus aan te vatten, kan alsnog deze moge lijkheid overwegen en even langs het stedelijk zwembad met direkteur Thybaert overleg te plegen. Net zoals wij,, wordt iedereen gastvrij en openhartig ontvangen. Misschien zien zij dan niet de machinekamers, het «ondergrondse» en het ingewik kelde van een zwembad, maar de hartelijkheid is er niet minder Bi j de verbouwingswerken aan de kliniek werden in het park een aantal bomen geveld. Ook vooraan waar het niet nodig was sneuvelden er enkele. Dit zou in strijd zijn met een gemeentewet 'waarbij de burgemeester eerst zijn toestemming moet geven. Dit schijnt niet gebeurd te zijn. Het Cantate Domino koor zal tijdens de grote vakantie een reis maken naar Amerika. De groep vertrekt op 28 juli en mag terug verwacht worden op 12 augustus. Er is een optreden gepland ter gelegenheid van de viering van het tweehonderdjarig bestaan van Amerika en tijdens het éénenveertigstc internationaal eukaris- stisch kongres. De besprekingen in verband met het openstellen van de parking van het administratief centrum in de gebouwen van de vroegere pupillenschool tijdens het weekend zijn tot een goed einde gebracht. Over enkele weken zal de nieuwe parkeergelegenheid opgengesteld worden en betekent meteen een zucht van verlichting voor de automobilist, die zijn wagen nu toch dicht bij de voornaamste centrumstraten kwijt kan. De Bank van Brussel Lambert heeft de direkteur (P.v.m.) van haar agentschap (vroeger het agentschap van de bank Lambert) ontslagen. Naar het schijnt waren gelden voor de som van vijftig miljoen frank niet geboekt, en duurde deze praktijk reeds meer dan een jaar. De Bank vroeg het parket een onderzoek in te stellen Ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan heeft het Aalsterse koor Pro Musica. dat gesticht werd in 1956 onder de leiding van Gaston de Cock, een optreden verzorgd in de Begijnhofkerk. Het vokaal en instrumentaal ensemble voerde naast Franse koorliederen renaissance en barokmuziek uit op fluit, cello en klavecimbel. In ons artikel «Autosalon in Keizershallen met vlag en wimpel» kon men lezen «Staatssekretaris D'Haeseleer ziet liefst geen voorrang voor 't gemeenschappelijk verkeer ten koste van de auto wat wel in tegenstrijd was met zijn vorige week gehouden betoog i.v .m. het Aalsters struktuurplan». Deze zinnen berusten op een misverstand. Laat ons hier even verduidelijken. Vooreerst hield staatssekreta ris D'Haeseleer geen toespraak tijdens dc akadcmische zitting van de plechtige opening van de tentoonstelling van het struktuurplan. De tegenstrijdigheden waarover onze medewer ker het had sloegen op de toespraak van staatssekretaris K. Poma, waarvan de inhoud wel even als een tegenstelling overkwam. Om alle verkeerde indrukken weg te nemen willen wij hier graag een zin uit het betoog van staatssekretaris D'haeseleer herhalen: «Het individueel vervoer dient niet in alle omstandigheden achlcruitgesteld». Dinsdag 23 maart ontving waarnemend burgemeester E. Bogaert de heer Theophilus Peters, Consul-Generaal van Hare Koninklijke Hoogheid uit Engeland, nadat hij een bezoek gebracht had aan de fabrieken van de Dart Company ♦Tupperware». Er werd van gedachten gewisseld betreffend de ekonomische expansie in ons gewest en meer bepaald te Aalst. Er werd aan de COnsul-Generaal een herinnering alsmede een dokumentatiemap over de stad Aalst aangeboden, zoals het past wer deze ontvangst besloten met een drink. Woensdag 24 maart werd op een akademische zitting in de Koninklijke Kapel te Brussel de besluiten opgesteld van het Monumentenjaar in aanwezigheid van zijn Koninklijke Hoogheid Prins Albert, Mevrouw R. De Backer-Van Ocken, Minister van Nederlandse Kuituur alsmede de heer Van Aal, Minister van de Franse kuituur. De stad Aalst werd eveneens uitgeroepen tot laureaat samen met andere steden. Door de jury, onder het voorzitterschap van Professor Lemaire, werd Aalst uitgekozen ingevolge de restauratie van de gevels van het College der paters Jezuiëten. De stad werd vertegenwoordigd door de waarnemende burgemeester E. Bogaert, Pater Raes van het College van de heer Van der Hulst, voorzitter van het V.V.A.K. Waarnemend burgemeester E. Bogaert mocht uit handen van Prins Albert een ere-getuigschrift ontvangen voor de geleverde prestatie in het monumentenjaar. Zijne Koninklijke Hoogheid onderhield zich bij de drink met de Aalsterse Delegatie. PERIKELEN VAN DE HUISHUURWET Woensdag 24 maart werd in het kader van et N.C.M.V. de hutshuurwet behandeld door Meester R. Guns. Achtereenvolgens wed de speciale wetgeving in verband met de huishuurwet, de handelsovereenkomsten en de pachtwet onder de loupe genomen. Voorzitter E. Bogaert mocht de spreker bedanken alsmede de participanten die deelnamen aan het interessante debat. Reeds enkele dagen heerst er in het ziekenhuis "een kwalijke atmosfeer. Dit ten gevolge vn een defekt aan de riolering. De oorzaak van dit defekt is nog steeds niet ontdekt. Opsporingswerken worden fel bemoielijkt daar er geen rioleringsplan bli jkt te bestaan. Er dient werkelijk haast gemaakt met de bouw van een nieuw ziekenhuis dat echter te Brussel dreigt verstrikt te geraken in administratieve romslomp. Naar een dokter vertelde is deze instelling ook bijzonder onveilig in geval van brand. Er zijn nog heel wat houten trappen en het zou voorde brandweer onmogelijk zijn dicht genoeg bij de plek van het onheil te komen. R.V.D.P. Zaterdag viel in hèt Gentse sportpaleis het doek over de 4e Olympische quiz ingericht door het Provinciaal Olympisch ko- mitee van Oost-Vlaanderen. Aan deze quiz namen in het totaal zowat 300 jongens tus sen 17 en 19 jaar deel. Het be gon met de voorkwissen ge houden in de vijf arrondisse menten: Dendermonde, Aalst, St. Niklaas, Oudenaarde en Gent-Eeklo. Vervolgens de halve finales die de vijf sterk- sten per arrondissement te genover elkaar plaatsten om te komen aan de finale. Deze laatste ging door in aanwezig heid van minister De Clercq en werd geleid door kwismaster Nand Baert en werd opgeno men door de Vlaamse T.V. Voor het arr. Dendermonde kwam Martin Meganck in het strijdperk; Ryckbosch Bart voor Gent-Eeklo, Patrick De Bleecker voor Oudenaarde. Luc Trommelmans voor St. Ni klaas en W. Van den Berghe voor Aalst. Het werd een span nende strijd waarin Van den Berghe, Ryckbosch en De Bleecker sterk aan elkaar ge waagd bleken. Uiteindelijk brachten de sportvragen de af scheiding en ging de Montreal- reis naar de Aalstenaar Van den Berghe, die 14 op 15 haal de. De Bleeckere haalde 12, Ryckbosch 11, Trommelmans 9 en Meganck 8 punten. Pro vinciaal voorzitter de h. F. Ha- net overhandigde na afloop van de quiz de oorkonde aan de vier winnaars van de Mon- trealreis: Tiny David Dender monde (1973), Marcel Van Damme Oudenaarde (1974), Carla DeVuyst Aalst (1975) en W. Van den Berghe Aalst (1976). Ook de arrondisse- mentele voorzitters van Den dermonde en St. Niklaas de hh Van den Broeck en Dhondt mochten een oorkonde in ont vangst nemen voor de bijko mende quiz die door deze laat ste arrondissementen in de komende weken wordt inge richt. Op zaterdag 8 mei zullen we weten wie de twee bijko mende Montrealreizigers wor den

De Voorpost | 1976 | | pagina 5