r éSS» wiW j|öè°BnonQö§oü F J IrH AALST MODERNSTE VLAAMSE STAD OP GEBIED VAN VERWARMING HET GEBEURDE IN UW STRAAT ENGELS WEEK-END IN DE MIKISKLUB BOMEN SNEUVELDEN ONTROEREND AFSCHEID VAN E.H. BOSTEELS *1r "A PARNASSOS 10 - 9-4-76 - De Voorpost VOORLOPERS Aalst, Intercom en Interstoom waren op het gebied van de stadsverwarming werkelijk voorlopers (In ons land zijn nog een centrale te Verviers en op kleine schaal te Zwevegem). Regelmatig hadden zij dan ook met grote moeilijkheden te kampen. Tot in 1973 de ener- giekrisis kwam en de stads verwarming met stoom in het daglicht stelde. Op stadsver warming aangesloten partiku- lieren kenden toen niet de zor gen om aan brandstof te gera ken. Aalst is momenteel uitgerust met een waardevolle infra- struktuur die haar op het ge bied van de verwarming tot de modernste stad van Vlaande ren maakt. De centrale produ ceerde in 1975: 722.000 ton stoom dat na het normale ver lies toch nog 642.921 ton aan haar vijfhonderd klanten lever de. BESPARING Voor diegene die aangesloten zijn en dat zijn er vijfhonderd inhoudend openbare gebou wen, partikuliere en aparte- mentsgebouwen en vipg aan sluitingen op industrieel ge bied, betekent de stadsver warming heel wat voordelen. Vooreerst zijn er besparingen wat de installatie betreft, vele individuele stookketeltjes zijn vervangen door één grote in dustriële verwarmingsketel, verder is uitgerekend dat stadsverwarming algemeen beschouwd 25 goedkoper komt dan verwarming met de bestaande primaire energie bronnen. De drempelprijs be draagt 60.000 F. en stijgt rela tief langzaam. De aangeslo tene kan op een gratis service een gans jaar 24 uur per dag rekenen. In nieuwe wijken wordt nu gepoogd kollektief de aanvragen te doen. PROMOTIE Tijdens de receptie in aanwe zigheid van Burgemeester De Bisschop, de schepenen Bo- gaert, De Neve en Ringoir en verschillende gemeenteraads leden lichtte Direkteur Verbes- selt de idee van de week van de stoom te programmeren, toe. Deze promotie week heeft tot doel de bevolking warm te maken voor verwarming met stoom en de aandacht te vesti gen van de industrie die ook van de stoom gebruik kan ma ken. De heer Verbesselt stelde dat het zonder meer duidelijk is dat de stadsverwarming aan zienlijke besparingen aan pri maire energie mogelijk maakt, maar de stadsverwarming is niet alleen een interessant al ternatief uit energiebesparend oogpunt, er zijn ook nog veel ander voordelen aan verbon den aldus de heer Verbesselt. Wij siteren: ruimtebesparing door het wegvallen van een brandstofkelder: de architek- tonische vrijheid van een ge bouw is niet meer gebonden door een schouw; geen be voorrading meer in brandstof fen dus vermindering van de verkeersdrukte binnen de stad; uitschakeling van eventuele rekonversiep roblemen naar andere energiedragers; be sparingen op grondstoffen Er is bestendige kontrole (el) Door een recente gemeente wet is de toestand in Aalst zo, dat men van de burgemeester de toestemming verkrijgen om oude, waardevolle bomen te rooien. Naar het zeggen van milieuminnende lieden zou deze wet overtreden zijn en zouden een aantal waarde volle bomen in het park van de kliniek gesneuveld zijn. Dit voorval werd onmiddellijk kenbaar gemaakt aan de be voegde diensten van het stad huis. Schepen van Openbare Werken, Jan De Neve, beval onmiddellijk een onderzoek in te stellen naar een al dan niet geldige reden om deze bomen te vellen. We gingen ook even ons licht nosteken Ni Ho nlnonhoor -!J^.wyuaoo uic de aan de gang zijnde werken op het ogenblik leidt. Volgens hem werd geen wet overtreden en is alles reglementair gebe urd. Een aantal bomen werden in functie van de aan de gang zijnde verbouwingen inder daad geveld, maar dat was aangevraagd. Toen we hem er opmerkzaam op maakten dat het hem vooral ging om een AALST Door Wilfried Kieckens werd klacht ingediend, onbekenden sloegen met een fles de ruit van zijn drankgelegenheid stuk. Vandalen brachten schade aan in een openbare telefooncel op de Schietbaan. Ze wisten ook het geld te bemachtigen. In een garage aan de Affligem- straat werd uit de wagen van André Steenhout voor 80.000F aan fantasiejuwelen ontvreemd. Het privetoestel van de taxi chauffeurs op het Stationsplein werd door vandalen vernield. Taxichauffeur De Gendt diende klacht in bij de politie. In de stationsstraat werden vier sierboompjes vernield. Door de vrachtwagen et opligger van Roger Oris uit Pulle werd daar de verwarmingsinstallatie een onbeperkte levensduur heeft; vermindering van de luchtverontreiniging door het verdwijnen van vele kleine schouwen op lage hoogte ten voordele van één emissiepunt op grote hoogte. De heer Verbesselt vindt het na de opsomming van al deze voordelen verwonderlijk te moeten vaststellen dat de stadsverwarming in België zo weinig verspreid is. Dit wordt minder verwonderlijk, aldus spreker als men weet dat zon der planmatige urbanisatie stadsverwarming haast onmo gelijk is. Baron Rolin heette iedereen van harte welkom en schetste in zijn speech een overzicht van de historiek van de Aals- terse centrale. Hij onder streepte het belang van stads verwarming die de interas- santste oplossing is om ener gie te besparen en somde de voordelen van stadsverwar ming op met de absolute nad ruk op de vermindering van luchtvervuiling. Om te kunnen voortleven en overleven, aldus spreker is groei onontbeerlijk. Hetstoom- verdelingsnet bedient nog niet al de straten van de stadskern. Net uitbreidingen kunnen ech ter enkel overwogen worden, wanneer de zekerheid bestaat dat zij door een voldoend aan tal aansluitingen zullen kunnen gerendabiliseerd worden. De samenwerking zal dan ook met de uitvoerders van de urbani satieplannen tot uiting moeten komen. Burgemeester De Bisschop opende met een korte toe spraak de week van de stoom. Hij betoogde dat heden ten dage met de energie zuinig moet omgesprongen worden. Vroeger sprak men van voor raden, nu heeft men het over reserves. Hij loefde het initiatief om met stoom te verwarmen en zag in dit kollektief gebruik een voordeel voor de bevol king. Inlichtingen over stoom en de verwarming ermee kunnen steeds verkregen worden in de centrale aan de Erembode- gemstraat, ook telefonisch. Roel Van de Plas Nog maar pas had de Mikiskiub te Aalst een denderend halfvastenweek-end achter de rug waar een bomvolle zaal opgevrolijkt door de jeugd van de jeugdklub Tanu en de karnavalgroep De Destereers uitbundig jolijkt maakte, of er stond terug een nieuwe, heel andere aktiviteit op het programma. Een Engels week-end. Het begon allemaal reeds vrij dagavond II. toen voor de leden van de Mikiskiub een filmavond doorging waarbij hen informatie verstrekt werd over Groot- Brittanië. Het hele opzet had plaats dank zij de medewerking van het Britse toeristische Bureau in Brussel en de mensen van de brouwerij Whitbread. Een viertal films werden ver toond. waarvan hier de titels: Britain by car, West-Country, Castworlds Joumy en Recht naar't hart. Dit weekend, 1 van de vele, denken we maar aan de Spaanse namiddag, de Cubaan se avond, de Hongaarse avond, enz., stond terug in het teken van de internationale solidari teit. Solidariteit met de arbei ders en de kommunistische partijmakkers in Groot- Brittanië. Traditiegetrouw had de Mikis kiub ook nu getracht een groep uit het behandelde land aan te trekken. Rasechte Engelsen, met bolhoed en paraplu, waren echter niet te bereiken of waren niet bereid aanwezig te zijn op de avonden. Om dan toch maar iets te hebben wat Engels was werd er beroep gedaan op een groep in Aalst verblijvende Amerikaanse studenten. Via Ludwig en Monica Habicht, respektievelijk, Antwerpenaar en Aalstenares, kwam men met deze mensen in kontakt. Zij waren bereid gedurende twee dagen de gasten te zijn van de klub. Deze groep Amerikanen be stond voornamelijk uit studen ten uit Ohio. Een gedeelte van hen waren studenten politieke en sociale wetenschappen, zodat de politieke en sociale toestand van ons Belgisch bestel hen boeide en dan ook de nodige stof bood om over te discusiëren. Deze dertig mensen verbleven maar tijdelijk te Aalst (waar ze logeerden in de gebouwen van de paters Kapucijnen) en waren op doorreis naar andere Europese oorden. Na België doen ze ook nog Frankrijk. Italië, de DDR en Joegoslavië aan. Na hun trip Verv< lg van bl een a nen Machinekamer van hieruit worden de gebouwen verwarmd (el) Grote opkomst bij de Engelse avond in de Mikiskiub (jm) De Aalsterse O.L. Vrouwekliniek staat nogmaals in de be langstelling, zij het dan in een minder gunstig daglicht. Zoals we vorige week reeds meedeelden in onze Aalsterse Flisen, zouden een aantal bomen onnodig geveld zijn in het bijho rende park. paar bomen nabij het hek aan de Moorselbaan, antwoordde hij, dat deze bomen hoogstd- ringend moesten gerooid wor den omdat ze in zeer kadukke staat verkeerden en een ge vaar betekenden. Verder drukte hij ons op het hart dat al het mogelijke gedaan geweest is om het park zoveel mogelijk in zijn antuurlijke staat te be houden. Geen moeite werd gespaard. Zelfs wegen werden verlegd om geen verdere schade te moeten aanrichten. Een aantal bomen werden ge spaard ondanks dat zij de wer ken fel zullen bemoeilijken. In hoeverre alles strookt met de werkelijkheid valt af te wach ten. Het onderzoek zal mis- suiiéri raad brengen. Indien de wet echter overtreden is loopt de O.L Vrouwkliniek het risiko in een eproces betrokken te worden. De zaak kan voor de Korrektionele rechtbank ge bracht worden en een zware geldboete kan er het gevolg van zijn. Maar... met een gel dboete te betalen heeft men de tientallen jaren oude bomen niet terug! S.J. Een amerikaanse delegatie op de Engelse avond in de Mikiskiub (jm) doorheen Europa keren ze dan weer met meer kennis, maar minder geld naar de States terug. Na de vrijdagavond in een gezellige sfeer doorgebracht te hebben, al dansend en koutend met de aanwezigen, waren zij de zaterdagavond terug te gast in de Mikiskiub. Ditmaal konden zij niet alleen in kontakt komen met de mikisklubleden, maar ook met buitenstaanders, met niet leden. Onder deze niet- leden moeten we onder andere een delegatie van de brouwerij Whitbread vermelden. Door Raymond De Smet werd op zaterdagavond een klein debat georganiseerd, waarbij de Amerikaanse studenten konden vragen stellen over de politieke toestand in België. Voorname lijk de plaats die de kommunis tische partij in ons bestel inneemt kwam aan bod. Na het debat vertolkte de groep een viertal sociale strijdliederen. Met één tekstboekje voor dertig mensen, ongeoefend zongen zij in volgorde: Solidarity for ever. Joe Heill, We shall overcome en de Internationale. Aanvankelijk zeer vals begonnen varieerde het naar iets beter, maar echte koorkwaliteit kregen we nooit te horen. De goede wil van de studenten was er, de aandacht van de toeschouwers echter niet. Zij babbelden lustig verder en schenen zich van het gekweel van de Amerikanen weinig aan te trekken. Pas wanneer ze op de proppen kwamen met «We shall overcome» en de «Interna tionale». werd de aandacht losgetrokken. Bij het laatste lied. de Internationale zong dan ook het grootste deel van de zaal mee. Een korte toespraak van Jos, faarm hij kort en bondig Engeland en de Engelsen schet ste. Engeland het land waar de wieg van de parlementaire democratie stond, maar ook het land waar Churchill voor het eerst de koude oorlog toepaste. Engeland waar men leeft met bolhoed en paraplu en waar dj echte Engelsen éénmaal per jaa naar Wimbledon gaan en verdo hun stijve bestaan leiden. D4 Engeland waar ook arbeiden zijn. en waar ook een Komj munistische partij is. Korton een korte karikaturistischj schets van Engeland. Daarni nam men afscheid van dj Amerikaanse vrienden, want e| stond hen nog een lange réis t» wachten. Rond tien uur vertrok ken zij met bestemminj Antwerpen. Daar zouden ze noj even verblijven om vandaal verder te reizen naar Parijs en z< verder naar Italië. Op de toner van Engelse muziek en onder het drinken een typisch Engels bier werd afscheid genomen van deze sympathieke groep jonge mensen. Het Engelse week-end. een van de vele aktiviteiten van de Mikiskiub, was terug achter de rug. Maar er komen er nog andere verzekerde men ons... J.S. Alhoewel er maandagavond een «afscheidsfeest» gevierd werd, ademde dit ganse gebeuren toch een geest van ont goocheling en onmacht uit. Elke spreker probeerde de zaken zo optimistisch mogelijk voor te stellen, E.H. Bosteels zelf niet in het minst, maar de trieste ondertoon kon niet worden weggewerkt. "iêiliana naa ovengens een andere reaktie verwacht. Iemand die twintig jaar lief en leed heeft gedeeld van een ganse gemeenschap, verlaat je niet met een argeloze handdruk en een beleefdheidsknikje. Er aar gen kin In smi wel Vic Eei sta Bis ga< vei Sai Lo erge schade toegebracht aan het voetpad in de Groenstraat, de waterleiding werd beschadigd en een lichtreklame moest ook sneuvelen. Uit de wagen van Jacques Vliegher wonende Hoogstraat 73 werd door onbekenden een kassette installatie gestolen. In de Sint-Annaschool werd poging tot brandstichting en beschadiging vastgesteld. De direktie diende klacht in bij de politie. In de herberg Pims Bar op de Hopmarkt kwam het tot een vechtpartij. Gaston Van Der Veken, Nieuwbeekstraat 37 diende klacht in tegen F. Ringoot. «ZIJN» VERENIGINGEN De ganse avond werd gedra gen door de verenigingen waarvan hij proost was. Het St. Gregoriuskoor zette de avond in met een paar liedjes, waarna E.H. Temmerman, superior van het St. Maartenskollege Lede zijn «vriend Ward» toe sprak. Hij legde de nadruk op de pioniersrol van E.H. Bos teels, die in 1956 de taak op zich nam om van een klasje van 22 leerlingen, een vol waardige kollege te maken. Twaalf jaarlang zou hij hieraan zijn beste krachten besteden. E.H. Superior dankte hem hiervoor in naam van de kolle ga's. de leerlingen en de ou ders, en dankte hem ook voor de persoonlijke vriendschap en trouwe samenwerking. Nadat Serafien Bosman, die de ganse avond aan mekaar praatte, een brief had voorge lezen vanwege priester-dichter Gerry Helderenberg, was het de beurt aan mw. L. Bosman, voorzitster K.A.V. die sprak in naam van al de kristelijk- sociale organisaties. Deze waardeerden in hem zijn recht vaardigheid en solidariteit. Ze had ook een woordje over voor juf. Madeleine, de huishoud ster van de onderpastoor. Chi- rogroep Nele zorgde dan voor een kort intermezzo bij kaars licht, op de tonen van het liedje «Dank» van Will Ferdy. LEEUWERIK Namens ejeugdhuis Leeuwerik sprak André De Landsheer. Hij stelde dat de onderpastoor een echte vaderfiguur voor hen was, en dat de Leeuwerik voor hem wellicht een lastig kind was geweest. Hij legde er ech ter de nadruk op dat stichting en werking van het jeugdhuis de vrucht waren van echt ploegwerk, en dat juist hierin een ander aspekt van zijn ta lenten naar voor kwam: de mensenkennis om de ge schikte personen uit te kiezen voor de diverse taken. De volley-bal meisjes van het jeugdhuis brachten een koreo- grafisch nummer, waarna Se rafien Bosman de geschenken voorstelde: de afscheidne mende onderpastoor k eeg vanwege zijn organisaties een metalen bureelmeubel, een lo per voor in zijn gang, een kap stok en voor zijn huishoudster een prachtige clubzetel. Het laatste woord was E.H. Deken Scheire die de onder- mm -- Jtf Afscheidsfeest van onderpastoor Bosteels te Lede (el) pastoor vooral dankte voor zijn altijd stipt uitgevoerde taken in de kerk en voor de manier waarop hij de families van zijn wijk had verzorgd. Hij vroeg zich af hoe de onder pastoor het soms kon blijven volhouden. Hij wenste E.H. Bosteels het beste en besloot: «ge zult in Munkzwalm uw handen vol hebben, want ge zijt iemand die het werk ziet». Het dankwoord van de af scheidnemende onderpastoor was tegelijk ontroerend en spi ritueel. Hij liet de bomvolle zaal Volkskring even meekijken in zijn hart, wat er zoal was om gegaan wanneer hij het nieuws van zijn aanstelling tot pastoor had vernomen: een gevoel van hoop en verwachting, en terug in Lede, een gevoel van pijn en verdriet. Maar hij legde toch de nadruk op het woordje «feest» en niet op «afscheid». Hij dankte iedereen voor de vriendschap de samenwerking en voor de geschenken en toonde zich verheugd over het feit dat hij Lede mocht verlaten op een moment dat, letterlijken figuurlijk, de lente in het land was. Hierbij doelde hij dan op rifi nitnrnoi wari _.,g.v»> >UM l'.Si jouyui IUI3 tot een volwaardig geheel. Hij nam ook afscheid van hen die hem het dierbaarst waren: zijn zieken. «Zij hebben mij geholpen om dit alles vol te houden. Zet het werk voort dat we samen be gonnen zijn». Hij besloot met een paar humo ristische opmerkingen over de ontvangen geschenken. Uit zijn stem kon iedereen noch tans opmaken dat het eerder humor was om de pijn zover mogelijk weg te drukken. Een gemeente waar je twaalf jaar als leraar, en acht jaar als onderpastoor doorbracht, laat je niet achter zonder pijn in het hart. MARCOLE «Tentoonstelling Frans Minnaert, 9 tot 18 april 1976. Parnassos vzw organiseert een tentoonstelling met etsen, tekeningenen schilderijen van Frans Minnaert. Vorige maand vond een grote overzichtstentoonstel ling van het werk van Frans Minnaert plaats in Galerij Claude Jongen te Brussel. Ondertussen is bekend geworden dat Frans Minnaert een gouden medaille heeft gewonnen in de prijs Diano Marina, prijs die ieder jaar gegeven wordt voor gra fisch werk. Een van de twee reeksen bekroonde etsen van Frans Minnaert zal worden tentoongesteld. Vooropening 9 april te 20 uur. Open van zaterdag 10 tot en met zondag 18 april, werkdagen van 17 tot 20 uur, zaterdag en zondag van 14tot 19uur.»

De Voorpost | 1976 | | pagina 10