BRANDWEER AALST NDERZOEK DOOR AFGEVAARDIGDE VAN DE GOUVERNEUR EEN NAMIDDAGJE BRANDWEER I F T De Voorpost - 9-4-76 - 11 m bl2 Tijdens een perskonferentie van dinsdag 6 april, die door rapitein kommandant De Vidts van de Stedelijke Brandweer jehouden werd naar aanleiding van de jubileumfeesten die ^jeen aanvang nemen op 12 juni a.s. bleek dat een afgevaar- Idigde van de Gouverneur naar Aalst komt om over de zaak te Jspreken die onlangs in de pers verscheen. De brandweerdienst, behorende tot de kategorie Y, is een J gemend korps. Sinds 1.175 zijn er beroepsbrandweerlieden in dienst en er pt duidelijk wat mis. In onze vorige editie brachten wij [verslag uit en «een dagblad» bracht op de frontpagina een relaas. Reden te over om sommige toestanden naderbij te bekijken. I Met alle eerbied voor al diege- Inen welke dag en nacht paraat staan, is het de rol van verslag gevers om de dingen te zien zoals ze zich voordoen. Uit een zeer uitgebreide uit eenzetting van kapitein Kom mandant De Vidts noteren we omtrent de incidenten: - «Metdeopbouwvanhetvrijwil- ligers en beroepskorps werden er fouten gemaakt langs weerszijden.» De incidenten ij van nu hadden gemakkelijk kunnen vermeden worden, want het is te emotioneel. Er zijn mensen onder de brand- I weeriieden die zichzelf niet i meer kunnen intomen en gans i de historie in de pers is een emotioneel probleem. Men mag geen polemieken uitlok- ken. In elk geval komt de afgevaar digde van de Gouverneur naar Aalst om over de persversla gen te spreken en volgt er uit eraard een onderzoek. In hoeverre dit onderzoek no dig is moge blijken uit de feiten die zich nu en in het verleden voordeden. Sommiaen brandweerlieden - legden be paalde verklaringen af. Joern- alisten stelden feiten vast. De opbouw van een vrijwilli gerskorps naar beroepsmen sen is voorzieker moeilijk. De leiding staat voor zeer zware problemen om in een interne kwestie van wie mag wel en niet, een nieuwe weg in te slaan met mensen die in het heden en verleden steeds pa raat waren. De spanningen en botsingen mogen echter niet van die aard zijn, dat er een minder goede werking naar buitenuit op treedt. In dit geval zijn de bur gers het slachtoffer en de vrij willigers, die er voor niets tus sen zitten omdat ze niet of laat tijdig gevraagd worden, zitten er ook voor niets tussen. De spanningen bestaan reeds lang. De «Broederband» was sinds lang in onverdeeldheid. Er werden zelfs aanplakbrie- ven in de kaerne aangeplakt. Kapitein Kommandant De Vidts: «Het is de bedoeling om de beroepsmensen hun stiel beter te leren kennen». «Maar sommigen proberen nog be roep te doen op hun titel die ze 15 jaar geleden hadden en dat is fout». De verhouding beroeps en vrijwillig is inderdaad moeilijk. Ook voor de leiding. Sommi gen gaan in het kader ver. Al te ver volgens dhr. De Vidts, want ze richten zich tot de voogdij raad. Iets wat blijkbaar niet mag. Naar aanleiding van deze perskonferentie stelde een kol- lega de vraag of het inderdaad zo is, dat twee brandweerlie den geschorst werden omwille van hun verklaringen. Met klem ontkende Kapitein Komman dant De Vidts dat dit het geval was. Spreker zeft, dat er een orde van hiërarchie heerst. Een andere vraag van pers mensen in konkrete zin: «Is er een malaise tussen beroeps en vrijwilligers, ja of neen». Kapitein Kommandant De Vidts: «de huidige formule is een zeer zware formule. Zeker bij iemand die geen kennis van zaken heeft». «Sommige vrij willigers werken in Brussel... roep ze dan maar op bij een brand. Ja er is een malaise. Er werd een fout begaan, princi pieel.» Spreker verwijst naar de nor men die in Frankrijk nodig zijn om beroepsbrandweerman te worden. Daar gelden di- ploam's. Bovendien bestaat er in Frankrijk de open vraag «wie stelt zich onder de vrijwilligers kandidaat-beroeps.» Bij ons gaat het enigszins an ders en uit het betoog leert men, dat er sommige mensen langs andere wegen het korps willen vervoegen als beroesp- brandweerman. (Of zij dan al of niet een jarenlange ervaring hebben als brandweerman, la ten wij in het midden). Volgens kapitein Kommandant De Vidts is er een hemelsbreed verschil tussen beroepsmen sen en deze van vrijwillige brandweermensen. (Toch valt er te bedenken dat ze amper een jaar geleden allemaal vrij willigers waren!) Volgens spreker zijn er maar 15 «goeie» vrijwilligers ter be schikking. Uiteraard is het aan het hoofd van de brandweer om dit uit te maken. Meer nog, sommige vrijwilligers werden door de stad niet aangeno men... Het gesprek krijgt een min of meer gespannen atmosfeer. Men stelt vragen en kapitein kommandant De Vidts vraagt, naar aanleiding van een vraag, om het antwoord niet te note ren. Wij doen dit. Later op de avond doen zich meerdere incidentenvoor. Ten lange laatste is het geen pers konferentie maar doodgewoon een «brainwasshing». Een kollega stelt pertinente vragen: «Wat streeft men nu na, een volledig beroepskorps of gemengd?» Zegt kapitein kommandant De Vidts: er zijn 20 mogelijkheden om te antwoorden, maar ik kan er niet op antwoorden». Uit de gegevens die we wel mogen noteren blijkt dat door sommige personen in de brandweer bepaalde initiatie ven niet genomen worden. Dat sommige personen, in de seinkamer, niet van de kwaliteit zijn van mr... (hier censureren wij onszelf) Opnieuw komen de dramati sche omstandigheden te Gij- zegem (zich later vervolledi gend te Denderhoutem) ter sprake waar iemand zegt, naar aanleiding van een zeer ern- sitge beslissing «Wij zullen zien wie er nodig is». Dit ge zegde slaat op het feit, of er al of niet vrijwilligers nodig waren. Over dit incident zegt Kapitein Kommandant De Vidts, dat hij de bewuste bandopname ter beschikking heeft, maar dat ze niet mag beluisterd worden. Nochtans kan deze bandop name een groot deel van één wantoestand goedmaken. Spreker valt meteen een brief aan, die destijds door de vrijwil ligers geschreven werd en zegt, dat deze brief volledig foutief was. Langzamerhand komen er grieven naar voor en meer nog, naar aanleiding van persverka- ringen werden er sommige personen ondervraagd. Men sen die de toestanden niet meer aankonden werden op het «rapport» geroepen. Overigens: «de verkeerde mensen». Onze telefoon stond gleoeiend toen in de pers toe standen medegedeeld wer den. Blijkbaar hebben som mige personen dit moeten uit zweten. Nog meer komt tot uiting dat er tussen de vrijwillige brandweer en de beroepsmensen (niet al lemaal) duidelijk wat mis loopt. Wij stelden een zeer konkrete vraag: «waarom is er op deze vergadering niemand aan- weisg van de vrijwilligers?» Antwoord van Kapitein Kom mandant De Vidts: «er zijn hier momenteel nog andere verga deringen, gij hebt iemand hier zijn hoofd zien binnensteken». Met dat hoofd binnensteken (een fraktie van een sekonde en in de verste verde niet we tende wi e het was) moesten we ons tevreden stellen. Naar onze smaak kregen we teveel schrijfverbod. Teveel in formatie waaruit moest blijken dat sommige personen in de seinkamer of elders onbe kwaam zijn. Teveel werd de nadruk gelegd op een slechte werking van personen. Naar ons gevoel bestaat er geen slechte werking, indien men de opvang heeft, de kon- trole en de opleiding, de nodige korrekties aan fouten. Mensen zijn nu eenmaal vat baar voor invloeden en toe standen en het is juist aan de leiding om er wat aan te doen. Wat loopt er mis bij de brand weer? Met de perskonferentie geraakten wij er niet aan uit. Des te spijtiger dat er niemand aanwezig was als afgevaar digde van het vrijwilligers korps. De overgang van een vrijwillige medewerking naar beroeps is zeer moeilijk en zwaar. Kapi tein Kommandant De Vidts staat met zijn meer dan 34 jaar ervanng voor een zeer moei lijke taak. Niemand kan af breuk doen aan zijn jarenlange ervaring. Anderzijds - en dat is de kern van de zaak - kan men afbreuk doen aan bepaalde politieke invloeden. Ook in deze optiek moet gewerkt. Jammer genoeg: hiermede is de bevolking niet gediend. Ze ker niet wanneer het op «blus sen» aankomt. Samenwerking en overleg is bitter en zeer dringend nodig. Van alle par tijen. Op 12 juni wenst men het hon derjarig bestaan van de brandweer te vieren in Aalst Laat dit alstublieft een eindpunt zijn aan drijverijen. Laat dit als tublieft een eindpunt zijn aan ergerlijke opmerkingen en in sinuaties. Dat er zich in de seinkamer «onbekwame» mensen bevinden. Laat dit en tenslotte een eind punt zijn aan een eindeloze diskussie tussen beroeps en vrijwilligers. Bij een ramp heb ben we ze allemaal nodig. Ge woon omdat ze een j eiding genoten en ervaring op deden om ons te helpen. Laat diploma's niet opwegen tegen ervaring. Slechten vallen van zelf wel af. Laat alstublieft 12 juni en liefst veel vroeger, de nieuwe start betekenen van samenwerkende mensen. Er is een Nederlandse televisiezender, die een lanceerfilmpje gebruikt om hun programma aan en af te kondigen. De stadsbedienden maakten dankbaar gebruik van het spijtig genoeg laatste bezoek. Ditmaal bij de brandweer en het hulpcentrum 900. Een kennisma king in een spektakulaire dienst, waar een avondje variété niet moet voor onderdoen. In een traditiegetrouwe inleiding van stadssekretaris Chris Willems, die met een steeds smaakvolle uiteenzetting ook de historiek schetste van de brandweer en de pompier van weleer transformeerde naar de moderne maatschappij toe, sloot kapitein kommandant De Vidts zich aan met de problematiek, eigen aan de brandbeveiliging. Een spreekbeurt ten overstaan van een veel groter publiek dan gewoonlijk, omdat talrijke stafchefs en diensthoofden het gezelschap kwam vervoegen, naast burgemeester Marcel De Bisschop spijtig genoeg teruggeroepen door een ondankbare telefoon schepen Bo- gaert, ook al met een kort oponthoud en schepen Van Den Eede, die het gezelschap kwam vervoegen. Samen met een ploeg mensen die met kapitein kommandant De Vidts, kapitein De Naeyer Louis en de adjunkten Ruyssinck Karei en Michiels Henri de waardevolle rondleiding meemaakten. Samen met deze beroepsbrand weermensen werd het een boei ende namiddag in de hulpcentrale 900, het wagenpark, de herstel- plaats, droogtoren van brandslan gen, de prachtige turnzaal en de gezellige kantine, naast het vele andere materiaal dat bij hulpver lening komt kijken, of voor de oefeningen of voor de interven ties. Een gedurfde demonstratie op vrijstaande mertzladder met het zelfreddingstoestel, bezorg den velen rillingen. Nochtans zou het een van de voorwaarden zijn, het bestijgen van deze ladder, om o.m. als brandweerman te kunnen toetre den. Het is een vanzelfsprekend verschijnsel, dat hoogtevrees niet voorkomt Een zeer goed samengestelde in formatiebrochure geeft een nog beter en blijvend beeld om de teo- rie aan de praktijk te toetsen. De brandweer te Aalst behoort tot de kategorie Y, dit wil zeggen het centrum van de gewestelijke groep en omvat 36 gemeenten. Sinds november 1973 is het een gemengde brandweerdienst en het beroepspersoneel heeft de hoeda nigheid van gemeentepersoneel Het vrijwilligerspersoneel heeft die hoedanigheid niet. Pas sinds 1 januari 1975 zijn er beroeps brandweerlieden in dienst. Het gemengde brandweerkorps bestaat uit 47 reeds bezette plaat sen, maar er moeten er in feite 55 personen deel uitmaken van de beroepsmensen. Bij de vrijwilligers zijn er 43 per sonen en in feite zijn er nog 18 plaatsen te begeven als vrijwilli ger. De beroepsafdeling bestaat uit vier ploegen. Volgens een dien strol presteren de ploegen 12 ach tereenvolgende dagen, waarna 4 dagen vrijaf. Dit wil zeggen dat ze 4 dagen werken van 06 uur tot 14 uur. Nog eens vier dagen van 14 tot 22 uur, vervolgens 4 dagen van 22 tot 06 uur, waarna uiteindelijk een welverdiende rust volgt van 4 vrije dagen. Per ploeg is er 1 bevelvoerende overste (officier of Keur- onderofficier en de interventie- ploeg bestaat uit 1 korporaal, 3 autogeleiders en 4 brandweer mannen. De ambulancedienst omvat I autogeleider en 1 ambu lancier. AKTIVITEITEN De brandweerdienst heeft een on gelooflijke waaier van aktivitei- ten. In feite zijn ze gelast met het eenvormig oproepstel (900) en het derwijze in te richten dat het kan werken zonder onderbreking. Uiteraard de dringende genees kundige hulpverlening via de am bulancedienst. Daarna nog 22 opgelegde inter venties, zoals vervoer van en zor gen aan een verstikte of aan een drenkeling; aanvoer van zuurstof. Ontploffing: personen die in een lift zijn opgesloten. Op een dak gevluchte personen (inzonderheid wanneer het om een zwakzinnige gaat). Bevrijden van een onder puin of afbraak bedolven persoon. Be vrijding van een onder een voer tuig (tram, vrachtwagen enz.) ge klemde persoon. Dringend vervoer van een zieke en van een slachtoffer van een on geval die zich op de openbare weg of op een openbare plaats bevindt. Bevrijden van een geëlektroku- teerde persoon, van een riool wer ker (verstikking in een riool). Op halen van een persoon uit put, ka naal, vijver, enz. En de interventies zijn nog lang niet rond: belemmering op de rij weg, met gevaar voor personen of goederen. Bevrijden van perso nen met een der ledematen ge klemd in een machine. Leegpom pen van een kelder ingevolge overstroming of lekkage aan de waterleiding, die onder de open bare weg geïnstalleerd is. Inter ventie in een gebouw bij lekkage van schadelijke gassen. Ontsnap ping van stoom in een gebouw. Oververhitte verwarmingsketel. Luchtverversing van lokalen waar rook, gas, koudmakend mengsel is binnengedrongen. En de grote verscheidenheid aan mogelijkheden gaat alsmaar ver der: interventie vooreen vliegtuig dat in moeilijkheden verkeert. In terventie bij overstroming of ramp. Neutralisering van een laag koolwaterstofverbinding of zuur. Opsporen van een radioaktieve bron die gevaar voor de bevolking kan opleveren (onder de voor waarden in gemeen overleg vast te stellen door de minister van Bin nenlandse Zaken en van Volksge zondheid overeenkomstig de be palingen van het Koninklijk Be sluit van 25.2.63). Onschadelijk maken of vernieti gen (eventueel met medewerking van een imker) van wespen- en bijennesten of -zwermen die ge vaar meebrengen voor personen. Oef. Of nee. Er is nog: het hulp verlenen aan andere groepen of gemeentelijke brandweerdien sten. De bescherming van de be volking en van de werknemers te gen het gevaar van ioniserende stralingen. Onderzoek van de bouwaanvragen. Onderzoek aan vragen tot uitbating van inrichtin gen gevaarlijk uit oogpunt van ontploffingsgevaar, brandgevaar of paniek. Kontrolebezoek aan de hiervoor vermelde instellingen. Drie maandelijks kontrolebezoek aan de schouwspelzalen. Uitbrengen van advies met betrekking op de brandveiligheid van hospitalen, klinieken en andere instellingen waar zieken zijn ondergebracht en verzorgd worden. Kontrolebezoeken af te leggen aan de hiervoor vermelde instel lingen. Advies en bezoek aan werkgevers waar minstens 50 werknemers tewerk gesteld worden (Alge meen reglement voor de arbeids bescherming.) Advies en bezoek aan dancings. Geen wonder dat de gastheren op gewassen waren tegen een uitge breid bezoek vanwege de stads bedienden en dat deze zich veilig mochten voelen! Her en der komt er nog wel wat kijken van interventie, maar het maakt weinig uit. Het is gewoon indrukwekkend. DE SEINKAMER Hier bevinden zich mensen met werkelijk stalen zenuwen, gericht op initiatief en doorzicht. Het is«er gewoon een heksenketel van toe stellen en toestanden. Alle oproe pen lopen er binnen. Alleen de apparatuur van het «eenvormig oproepstelsel 900» bestaat uit: 4 inkomende alarmlijnen. Twee gewone uitgaande telefoonlijnen, twee rechtstreekse lijnen met de R.T.T. Een rechtstreekse lijn met de politie te Aalst en een recht streekse lijn met de 901 Rijks wacht Aalst. Een oproepinstallatie «Telestra- den» (posten E5 van nr. 11 tot en met 28 - het kruispunt Ternat tot kruispunt Wetteren). Een telex- apparaat. Nog eens twee gewone RTT-Iijnen voorbehouden aan hulpoproepen, die moeten toela ten de 900 centrale Aalst te berei ken uit de aanliggende andere 900 centrales (Gent, Brussel, Meche- len, enz.). Twee radioposten die beiden uitgerust zijn met 4 fre- kwenties. De dienst beschikt over vier oproepnummers, verbonden aan de binnencentrale, voor de administratieve gesprekken. Tenslotte, al de gevoerde ge sprekken, zowel over telefoon als radio- met uitzondering van telex, telestrade en twee gewone RTT- Iijnen worden op band opgeno men. Bij elk gesprek volgt automatisch het juiste uur, minuten en sekon- den van de sprekende klok. Er vallen evenmin grapjes uit te halen. Automatisch komt het tele foonnummer van de oproeper op een scherm. Gewoon het 900 nummer vormen en onmiddellijk het toestel neerleggen brengt geen baat. Ook alle andere mogelijke vormen van misbruik, telefoon- kabienen of wat ook, kunnen zeer snel nagegaan worden. Tussen rinkelende telefoons, radio-zend ontvangers en de fre- kwentie radioposten, de teieks en de vele knoppen en knopjes, moet de persoon van dienst snel en effi ciënt kunnen optreden. Personen die in paniek opbellen hebben niet de gewoonte om koel nuchter en zeer zakelijk een me dedeling te doen. De mensen van dienst moeten uit zeer gebrekkige gegevens uitvissen wat er precies aan de hand is. De inlichtingen zijn soms naast de kwestie. Wij waren er getuige van hoe van een het zelfde gevallen een tweetal personen de 900 opriepen en ge woon een andere versie gaven. Sommigen bellen zelfs gewoon op omdat ze in de verte een «klop» gehoord hebben. Een ander geval in de seinkamer opgevangen: «opbellen en toestel inhaken». De centralist ziet op z'n scherm het nummer verschijnen en gaat in formeren. Een gebrekkige uitleg van een slechte aansluiting en in paniek ergens anders opnieuw de 900 gaan bellen. En dan maar uit zoeken wat er precies aan de hand is om met de grootste moeite een goede (of wat er moet voor door gaan) situatie te krijgen en de am bulance naar de plaats te zenden. Dit wil zeggen, de dichtst bij- zijnde wagen, die dan per radio opgeroepen wordt en een bondige omschrijving krijgt van wat er van hem verwacht wordt. Tussen al dat geheibel (1 oproep brengt soms en over het algemeen zelfs, 10 gevoerde gesprekken met zich, hetzij telefonisch of ra diofonisch). Hoe het in hemels naam mogelijk is dat deze centra listen ook nog kans zien om met een naast hun staande schrijfma chine de formulieren in te vullen en andere lijsten die voor hen lig gen, is een raadsel. Bovendien (het hulpcentrum om- II 1' öwl! 1 De laatste van een reeks van tien onthaalnamlddagen werd besloten In de brandweerkazerne, In aanwezigheid van Schepen Bogaert, stadssekretaris Willems en de leden van de dlrektievergadering. vat 143 gemeenten in de telefoon zone 052 Dendermonde, 053 Aalst en 054 Ninove- Geraards- bergen, plus een tiental grensge vallen) beschikken de mensen in de centrale nog over speciale stra tenplans en kunnen de autogelei der, via de radio, richtlijnen ver schaffen welke weg hij precies dient te volgen, mocht de chauf feur ergens in een gemeente ko men en niet snel genoeg wijs wordt uit de verschillende kruis punten. Aan de hand van «richt punten» kan men advies verstrek ken. Met het aantal aangesloten gemeenten is het meteen een in drukwekkend cijfer aan inwoners: 422.129. Niet te verwonderen dat de oproe pen ongelooflijk hoog zijn. In 1975 waren er 27.711 gesprekken en er werd alleen rekening gehou den met één oproep per gebeurte nis. Dit jaar, in de maand januari 1.672 en in februari 1.738 geregi streerde oproepen. Een halfuurtje in de seinkamer en dan nog niet eens gedurende de spitsuren, schept een beeld, dat men zich moeilijk kan indenken en waar de gebeurtenissen zo ver schillend maar vaak uitzonderlijk moeilijk zijn. Vooral moeilijk omdat we de zeer slechte ge woonte hebben de plaats en aard van een ongeval kort, bondig en duidelijk te omschrijven. AMBULANCEDIENST Deze werkt volgens de voorschrif ten van het ministerie van Volks gezondheid en van het Gezin. Dit wil zeggen dat bij hulpverleen er buiten de autogeleider steeds een ambulancier plaats moet nemen in de «sanitaire» cel van het voertuig. Als rollend materiaal zijn er 4 am bulancewagens V.W. met 2 draagberries en één reanimatie- wagen met 4 draagberries. En nog iets, als u de gillende of loeiende of welke andere sirene van de ambulancewagen hoort, en u bent met de wagen op de baan. Stop dan, ga opzij, het hoort zo. Het hoort evenmin om met een ongezonde nieuwsgierigheid de diensten van de 900 op te bellen (ook niet via de gewone telefoon lijn) en even te informeren wat er aan de hand is. U krijgt trouwens toch geen enkel gegeven en wat meer is, terwijl u de wagen(s) hoort rijden, zijn de mensen in de centrale nog zeer druk bezig met andere radio- en telefoonverbin dingen. U bewijst er hen en ande ren een slechte dienst mee. VERTREKKENSKLAAR De bezoekers maakten het uitruk ken van een ambulancewagen mee. Ongelooflijk hoe snel de pa raatheid is. Een kwestie van se- konden. Chauffeur en ambulancier vervul len een even moeilijke opdracht. Zij hebben niet alleen te kampen met een meestal druk autover keer, maar komen in konfrontalie met de meest makabere toestan den. Niet zelden moet de wagen bij zijn terugkomst volledig ge reinigd worden en gaan de witte jassen prompt de wasmand in. Zij staan voor een uiterst moeilijke taak waar zenuwen of overgevoe ligheid onbestaande zijn. Het vraagt gewoon tussenkomst bij hulpverleen waar lillend vlees, gebroken beenderen en inge deukte schedels en vele andere bloederige aktiviteiten dagelijkse kost zijn. Het is een hard leven. DANK Het was een spektakulair bezoek. Weerom iets nieuw en in een an dere kontekst. In de gezellige ont vangstzaal van de brandweer werd een punt gezet aan de vor mingsnamiddagen. De brand weermensen lieten niets aan het toeval over en hadden wellicht ge raden dat het wel «iets langer» zou worden dan gebruikelijk. Voorde eerste maal tijdens de bezoekda gen werden de genodigden ver gast op belegde broodjes en wat er bij hoort. Keurig opgediend en naar ieders smaak. Kortom, een geruststellende sfeer tussen men sen die in konfrontalie staan met de dagelijkse miserie en waar ie der van ons wenst, dat dit goed uitgerust materiaal en de brand weermensen, noch de ambulan cedienst, nooit voor ons persoon lijk zou moeten gebruikt worden. Mocht dit wel het geval zijn, dan is er sekonde na sekonde een pa raatheid. Met een druk op de knop van de alarmlijn gaan de bellen rinkelen. Via de telefoonlijnen. Langs radio en alle andere moge lijkheid kunnen een groot aantal mensen opgeroepen worden om te helpen. Na een geanimeerde bijeenkomst zelf werkte er aan mee en bij het opsommen van de medewerken den staat men versteld welke inzet er nodig was. De onthaalnamiddagen zijn een onderdeel van een ruim plan tot reorganisatie van de stadsdien sten, dat o.m. opgezet werd door een wetenschappelijke struktuu- raanpassing en een rationele ver deling van taken, bevoegdheden en verantwoordelijkheden onder alle stadsambtenaren, de steeds toenemende opdrachten van de stad beter te laten uitvoeren en de nakende fusie perfekt op te van gen. Omdat een vloed van uitleg spoe dig vergeten wordt, werd op het einde van elke onthaalreeks een brochure uitgegeven. De eerste geeft een sobere technische be schrijving van de centrale stads diensten, terwijl de tweede, kleu riger en gevoeliger de sociale en menselijke rol tekent van vele bui tendiensten en bovendien een pleidooi houdt voor een mensge richte organisatie. De laatste brochure, die aan alle deelnemers werd uitgereikt maar bovendien bestemd is voor een ruimere verspreiding, werd ver zorgd door de reprografische dienst van de stad, rijk voorzien van foto's door Henri Arijs en ge schreven door de stadsdiensten met eindredaktie van Louis Kie kens. terwijl stadssekretaris Chris Willems verantwoordelijk was voor de samenstelling en beheer van dit waardevol en perfekt uit- gevoetde werkje. Tijdens alle namiddagen zorgde stadssekretaris Chris Willems bo vendien voor de nodige leiding en inleiding. Was de moderator bij de nabespreking. Het is opvallend met welke zorg en aandacht elk bezoek was uitgewerkt en hoe tel kens weer aandacht werd ge schonken aan de evaluatie. De stadsbedienden mogen in de eerste plaats hun stadssekretaris bijzonder dankbaar zijn, om met een nochtans en steeds overdruk kon eindelijk, en spijtig dat het eindelijk was stadssekretaris .Programma en plichtplegingen, Chris Willems de gebmikelijke sleeds *m»™g te zijn als dankwoorden uitspreken. Ge bruikelijk in de betekenis van welgemeend. Aan de brandweer, aan allen die de vormingsdagen mogelijk gemaakt hebben. Vormingsdagen met als doel «bouwen aan een organisatie met mensen, ter uitvoering van een mensgericht beleid». Het was niet zomaar een «uitstap je». De vormingsdagen waren doelbewust. Elke dienst op zich- promotor. Steeds de kundige lei ding op zich te nemen en in alle bescheidenheid aandacht te schenken aan elk probleem. Met het genomen initiatief kan men inderdaad bouwen aan een organisatie met mensen voor een mensgericht beleid. Meer dan bloemen, eerbetoon of wat dan ook, past maar een simpel woordje: dank! E.A.R.

De Voorpost | 1976 | | pagina 11