AALSTERSE NACHT VAN DE POEZIE OF HET MOOIE LIEDJE DAT LANG DUURDE... EEN PLUIM VOOR HET BIBLIOTEEKWEZEN iANTATE DOMINO ZINGT JOHANNES-PASSION LEEDSE FLODDERS 3- in heeft tijdens de nacht van de De Voorpost - 9-4-76 - 23 Ineriudium door akkordeonist Kris Steenhout (jm zijn één gedicht. Denis Gheys met poëzie «from the seventh button-hole» van de hand van de (wat later) even spirituele Piet Louies, Kathleen De Brauwer en ten slotte het schone einde van Suzy met gedichten van Wallis Chris Latour (Jong Dichters- bloed). Stuurden hun katers: Greet, Lode en de krollebol die blijkbaar liever aanpapte met Guido. Verdwenen op sluikse wijze van ons notaboekje: enkelen. VOGELTJES AL TE GAAR Tot daar een waarschijnlijk onvolledig overzicht van uw verslaggever die bij het huis waarts gaan de vele vogels hoorde zingen dat ook zij de Nacht van de Poëzie met gouden letters in hun dagboek zullen schrijven. Ook van hen vele pluimpjes... RENE DE WITTE Bij de gemeenteraad van 25 maart, dag waarop de stadsbe- groting werd goedgestemd, bracht elke schepen een over zicht van hun beleid van het voorgaande jaar naar voor. We brengen hier eerst een korte samenvatting van hét werkings- verslag 1975 van de Stedelijke Openbare Bibliotheken, sa mengesteld door de hoofdbibliothekaris Etienne Buyle. Als we een blik werpen op de uitleenresultaten merken we dat de openbare bibliotheek van Aakst, met haar centrale, haar jeugdbibliotheek, haar diskoteek en haar zes filialen de gunstige trend, ingezet in juli 1974 verder heeft voortgezet in de loop van het jaar 1975. In dat jaar werden er met 13.142 ingeschrevenen 324.563 beoken en 65.549 platen ontleend. Het aantal uitleningen ging van 348.494 in 1974, naar 390.112. Bij de boekenuitleen kende men een groei van bijna 10%. Dankzij de inzet en de verbeelding van een groot deel van het bibliotheekpersoneel is er gelukkig heel wat zinnig en uitste kend werk verricht. Al is het nog zeer waarschijnlijk dat er nog een soort drempelvrees voor dit officieel instituut be staat, maar daar wordt op dit ogenblik via het onderwijs en de permanente edukatie volkshogescholen) flink aan gedok terd en het is te hopen dat er op korte termijn de bevolking van dit nuttig instrument meer gaat gebruik maken. STIJGING OVER ALLE INSTELLINGEN De hoofd- en jeugdbibliotheek kende een groei van 15% t.o.v. 1974. De invloed die de pers en andere kommunikaitemedia hebben op het jeugdboek (Na tionale Jeugdboekenweek, strips in krant, jeugdafleverin- gen op TV verschijnen nadien in een boekuitgave...) is terug te vinden in de heropleving die vooral de jeugdbibliotheek kende niettegenstaande, zo stelt men in de folder, volgende eksterne f aktoren die de jeugd- lektuur afremmen: steeds be tere uitbouw van de jeugdafde lingen van de wijkbibliotheken; uitvoering van de vijfdaagse schoolweek met als gevolg het toenemen van het verlengd weekend-toerisme; aktieve jeugdklubs waardoor de vrije tijd op een andere manier wordt doorgebracht, en het wegvallen van schooluitlenin- gen in klasverband met het St.-Jozefskollege en het St.- Maartensinstituut, afdeling Raffelgemstraat. Na de tentoonstelling «De an tieke oudheid in het jeugd boek» noteerde men een be langrijke stijging van de ontle ningen met 27%. Globaal ge zien met men rekening houden met een daling van het aantal jonge lezers maar daaat staat tegenover dat de ontleningen nadrukkelijker de hoogte in gingen. InhetWerkingsverslag wenst men dat het in de toe komst nog beter zou gaan en men erkent dat het hoofdlokaal mét haar afdelingen haar «ge westelijke rol als middelbare bibliotheek» in het kader van de volksontwikkeling en de lek- tuurvoorziening en -spreiding op steeds betere wijze vervult. BIBLIOTHEEKBELEID IN GROOT-AALST Even de tabel aanhalen met de ingeschreven lezers uit ge meenten die met Aalst gefu sioneerd worden (Baardegem, Erembodegem, Gijzegem, Herdersem, Hofstade, Meldert, Moorsel, Nieuwerkerken): men telt er 1.528 lezers en diskofie- len op een totaal van 37.595 inwoners. Er is een duidelijk merkbare relatie tussen het aantal lezers en het aantal irv woners evenals de afstand van de resp. gemeente tot Aalst. Men moet ook rekening hou den met het triestige feit dat Hofstade, Meldert, en Nieu werkerken geen erkende bi bliotheek hebben Baardegem heeft één Openbare Biblio theek. Erembodegem, Gijze gem, Herdersem en Moorsel hebben elk één of twee er kende vrije bibliotheken. MEER AANDACHT GE VRAAGD VOOR WIJKBIBLIOTEEK Bij de wijkbiblioteken is er niet veel te merken van een lichte stijging. Er berust een groot misverstand bij de bevolking die in de filialen boeken ont leent, nl. dat ze ten onrechte veronderstelt dat zeer veelvul dige, kourante literatuur niet aanwezig zou zijn in de wijkbi blioteken zodat ze deze komt opvragen in de hoofdbibliote- ken. Het filiaal St.-Job dat al kampt met akkomodatieproblemen. heeft dankzij de vakkundige in zet van de wijkbibliotekaris toch nog een goed resultaat bereikt. Voor wanneer de sinds jaren beloofde aangepaste lo kalen? In de filialen «De Arend», «Ten Berg» en «H. Hart» ziet men ongeveer dezelfde resultaten als het vorige jaar. In «De Arend» hebben tijdens het schooljaar uitleningen plaats in klasverband, met leerlingen van de stadsschool Binnen straat en met deze van de voorbereidende, middelbare en technische afdelingen van de R.M.S. Aan de laagste klassen worden boekenpakketten ter beschik king gesteld. In «Ten Berg» kende men ondanks talrijke sluitingsdagen wegens moei lijkheden met de verwarming, een lichte stijging. Het filiaal «H. Hart» die in 1976zal over geheveld worden naar een aangepaste behuizing in de Drie Sleutelstraat verwacht zich aan een «uitleenboem». «Teriinden» zag zijn uitie- ningsöjfer de hoogte in gaan met ong. 15%. Hier is de gun stige invloed van de aange name sfeer in de nieuwe loka len van tel. Het zwarte schaapje onder de wijkbiblio theken is het filiaal «Mijlbeek» waar de cijfers Wijven dalen ondanks de nabijheid van een aanpalende druk bevolkte school. Hier is plaats vrij voor een dynamische bibliotekaris. AKT1VITEITEN IN 1975 Een lintje gaat deze keer naar de heer L. De Merlier, 92 jaar jong, die nauwgezet de uitle ningen in het Rustoord voor Ouderlingen tweemaal per week verzorgt. Hij woordt daar dan ook voor deze schitte rende dienstverlening op han den gedragen. In 1975 werd ook een begin gemaakt met de verfraaiing en de uitbreiding van de hoofdbibliotheek: een nieuwe tijdschriftenzaal met grotere kapaöteit en een nieuw boekenmagazijn kwamen klaar. In 1976 zou de diskoteek een ruimere en aangepaste behuizing krijgen, er wordt ge dacht aan een diateek en voor het personeel hoopt men nieuwe lokalen te vinden en een gezellige eethoek. Een aanwi nstenlijst van de dis koteek en een keuzelijst voor Duitse, Engelse en Franse lite ratuur werd verspreid. Het fo tokopieertoestel wordt steeds meer en meer gebruikt door bezoekers. DISKOTEEK 24 I n de dis koteek vi ndt men op 30 na 13.000 elpees samenge perst en daar werden in '75 65.549 grammofoonplaten uit geleend, hetzij 24,11 meer. Men heeft er 1.455 ingeschre venen en er wordt gedacht aan naaldkontrole. De dubbele kontrole van de uitgeleende platen dient in vraag gesteld: zoals in alle diskotèken in Vlaanderen is het nodig de kontrole nog enkel te verrich ten bij het terugbrengen der platen. Per diskofiel werden gemiddeld 45 grammofoonpla ten ontleend; de diskoteek be schikt over zowat 13.036 pla ten waarvan 5.212 in het klas sieke genre en 1.247 die men rangschikt onder «volksmu ziek», populaure platen zijn emt 2.904 eksemplaren aan wezig en de kinderplaten met 309. De stijging is procentsge- wijze Wj alle genres vast te stel len. WET De subsidiëring van het oen- bare bibliotheekwezen blijft hoofdzakelijk steunen op de wet van 1921, de wetgeving m.b.t. het openbaar biblio theekwerk houdt geen gelijke tred met de recente ontwikke lingen in Nederland b.v. Het ontwerp van dekreet is nog steeds in behandeling, het zal, wanneer goedgekeurd door de Kultuurraad voor de Neder landse Kuituurgemeenschap, het openbare bibliotheekwerk van een degelijke biblioteekor- ganisatie voorzien. Het dekreet wil tevens een volwaardige uit bouw en werking verzekeren alsook de begeleiding door vakkundig personeel dank zij aangepaste toelagen. Een bi bliotheek zou moeten worden 'een informatiecentrum waar iedereen algemene dokumen- tatie kan bekomen over zeer veel onderwerpen, een huis waar de boekenliefhebber gaarne in vertoeft omdat hij er heejwat aantreft dat hem be koort, een plaats waar de doorsnee-lezer het boek kan vinden dat hem boeit, een trek pleister voor de jeugd die er het boek haalt dat haar verbeel ding doet werken, haar nieuwsgierigheid prikkelt, haar weetgierigheden voldoet".. een definitie om even bij stil te staan. Utopie? Wordt er zo n polyvalente ruimte voorzien in ons CC? De geboekte resulta ten in het bibliotheekwezen te Aalst laten vermoeden dat zo'n optimisme gewettigd is. 891 Willie Verhegge(jm) Souffriau haalde verschillende rockers uit de oude doos. Een nostalgisch half-uurtje met on vergetelijke krakers van Eddie Cohran, Cliff Richard, The Kinks, enz.. Verder nog ver schillende op zijn slavisch ge zongen Nederlandstalige liedjes en veel plezier in de zaal. Het Corum Alostum Imperiale slaagde er in een bisnummertje aan het entoesiast publiek te Marcel Vereist zorgde voor de przentatie tijdens de Nacht van de Poëzie (jm) poëzie niet alleen gezorgd voor gezellig restaurant maar is ook op de proppen gekomen met zijn stilaan bekend wordende pop penkast. «Jaws» heette de drie- akter die een rake paTodie was op gelijknamige film. Een dia- lekt om van te snoepen en een reeks fijnzinnige inside jokes die het hartig applaus overwaard waren. Een ietwat «benevelde» William Eva Zielepoot (jm) mogen geven. Niemand heeft het hen nage daan, Nicol en haar gezellen waren in optima forma! We noteren verder nog kriskas door mekaar de intimistische poëzie van Frans Matthieu, de mooie ogenblikken met Marcel Wauters, de zenuwachtige Bea (van 't Pompierken), Janice Vdm (inside mop: de godin van de gulle lach). René De Wever met u rum Alostum Imperiale oogstte veel bjjval (jm) Pan 's poppenkast speelde «Jaws» (jm) P 1 Iterdag iaatsleden vond in de Sint-Antonius-Heirniskerk te tint een uitvoering plaats van J.S.Bach Johannes-Pession. I uitvoering berustte bij de Schola Cantorum Cantate Dminovanhet Sint-Maartensinstituut Aalst, het Nationaal kest van België en volgende solistenJacqueline Sternot- ^j(Sopraan), Margrit Jeremias (Alt), Karei Druwé (Kristen- Irtij), Lutz Mechael Harder (Tenor, evangelist) en J.Herbil- h(Bas). Aan het orgelHerman Verschraegen. De algeme- f leiding had Leonce Opas. |al it was met enig wantrou- n dat we naar de uitvoe- g togen; twijfels omtrent aliteit van technische en izikale aard bij dergelijke or-de-weekse Bach-uit- Jringen komen ons, reke- ,ig houdend met de moei- heidsgraad van Bachs iziek, allerminst vreemd >r! algemene peil van de mfcnd lag echter veel hoger none laag bij-de-grondse wachtingen. Vooral de itse Tenor - evangelist Mechael Harder wist zjn diep doorvoelde Ordrachtonze aandacht te kken. zong de ganse partij qua- f.'4it het hoofd. In de prach- earia«Ach, mein, Sinn, galloppeerde hij zich iter. Het gejaagde inter neren verstoorde enigs- s het wanhopige karakter muziek, or de rest, een opmerke- e prestatie. 5:queline Sternotte be- l K likte over een goed stem- i, )araat, maar ergens was yfpracht en praal waarmede :e dame uitgedost was t in overeenstemming t de religiositeit die uit de ajiziek spreekt. Goed voor dy Wally, dergelijke kle- mjg alt Margrit Jeremias uit ngarije leek ons, on- c)< iks de beheersing die ze d< i de dag legde, te zwaar 'ch stem. De tweeëndertig noten en trillers in «Von Stricken...» kwamen "8 ir onzuiver over. 1 Ede beroemde «Es ist voll- bracht»- aria kwam de stem te theatraal over en boven dien wist ze de lange do kruis-toon in dertiende en veertiende maat slechts voor de helft aan te houden. De Kristus partij, vertolkt door de bas Karei Druwé, in het Aalsterse gekend als lei der van het Johannes-Ocke- ghem - gezelschap, verliep op uitzondering van enkele detonaties incidentloos. De aria met koor, «Eilt, ihr angefocht'nen Seelen» werd door Druwé voorzichtig en zacht gezongen. Misschien iets te bescheidendoch ve- Ike solisten kunnen uit der gelijke beperking nattige konklusies trekken. Het koor klonk zeer onzeker. Tenoren waren onhoorbaar. Te vergeven. Het 'toontreffen in dit deel in aartsmoeilijk. De tweede bas, J. Herbillon, uit Frankrijk was ronduit slecht, om niet te zeggen onaanvaardbaar. Hij vertolkte de Petrus- en Pilatuspartij. De aria met koor «Mein teurer Heiland» klonk afschuwelijk. Boven dien zette het koor de ko raalzinnen telkens te laat in. Cantate Domino wist voor de rest de koorgedeelten tot een goed einde te brengen. Naast momenten van grote schoonheid Klonken de so pranen in het hoge register echter iets te hard. Bassen mochten wel iets meer vo lumegeven. Slechter was het gesteld met het orkest (beroeps Mu sici!!!). De corXinuospelers waren, als ze niet te vroeg inzetten, steeds te laat. Naar de dirigent kijken was hen onnodig. De cello-solo in de «Es ist vollbracht»-aria klink zeer vals. De partituur schrijft overigens geen cel lo, maar wel gamba voor. Hetzelfde gold voor de alt viool in vervanging van de voorgeschreven viola d'a- more. Wat nog ergers was; de luit werd weggelaten en vervan gen door pizzicato-getok- kel. Bij Bach mag dit alles, maar. probeer maar eens in een symfonie van Beetho ven een klarinet met een saxofoon te suggererenje zet de ganse muzikale we reld op zijn hoofd. Is Bach niet meerwaard? Goed, beste lezer; dit alles kan misschien nogal kri tisch overkomen, maar per slot van rekening moeten musici genoeg zelfrespekt hebben om hun vertolking naar de geest en de wil van de componist (in dit geval, de grootste) te richten Toch was de avond meer dan genietbaar; beter dan wat we van andere uitvoerders gewend zijn. Onder de aanwezigen zagen we Minister De Clercq. De publieke bijval was overtui gend en zal de uitvoerders na hun zware taak zeker te vreden hebben gesteld. André De Groeve Zondag werd Lede stormender hand ingenomen door wandelaars en jeugdige ravotters. Vooraleer de Ledenaars de ogen goed had den uitgewreven, hadden bijna 3.000 jongeren van K.S.A. en V.K.S.J. van het Dorpsplein een «nieuw Lede» gemaakt. Met kar ton, plastic, papier, hout, isomo en al wat maar bruikbaar was, werden tientallen kleurrijke wo ningen opgetrokken. Leute was er te over, in «Leu- telee». Kameraadschap en entoe- siasme vierden hoogtij. Over de orde kon men beter zwijgen. Het bood allemaal een vrij chaotische indruk. Maar dat zal wel de laatste zorg geweest zijn van deze Oost- vlaamse jeugd. Of het gemeente- personeel het allemaal even pret tig zal gevonden hebben weten we niet. Rond vijf uur bood het Dorp splein een desolate aanblik: zoiets als een tyfoon die door een papier en kartonfabriek was gewaaid. Intussen vertrokken aan de Volkskring gans de dag door, zo wat 700 wandelaars voor de derde gezondheidsrally van de B -G.J.G. Ook daar niets dan stra lende gezichten, al liepen er rond vijf uur wel heel wat «op eieren». Het gemeentepersoneel had an ders al werk genoeg met «papie ren». Donderdag konden ze er op uit trekken om de toekomstige burgemeesters van de straathoe ken weg te halen. De plakkers van deze 1 april- borden worden met alle mogelijke middelen opgespoord door een twintigtal kandidaat burgemeesters van het toekomstig groot-Lede. Als we goed zijn in gelicht, zouden ze echter alleen willen «uitpakken» tijdens de ok tobernachten, voor de meest biedende. Er zijn overal mensen die «aver echt» reageren. Sinds jaren spelen de harmonieën van Lede en Oor- degem broederlijk samen. Nu be ide gemeenten gaan samenko men, splitsen ze zich. De oorzaak zou een meningsverschil zijn om trent de kleur van een nieuw uni form. Als de kleuren nu al aanste kelijk beginnen te werken, wat gaat dat worden over enkele maanden, wanneer er nog uitslui tend in «kleuren» zal gedacht en gedroomd worden? MARCOLE nlujorijke en pöezie van ieinOstaeyen (jm) dt Z'i H'lrste hoogtepunt tijdens de 3n kcht van de Poëzie was ■^e [getwijfeld de vertoning van dë 'Qjnoofse viermansformatie iearjorijke. Enkele Nederlan- jrs uitgenodigd door Roger Mondt van. New Reform rbaasden het publiek met konkrete poëzie. LUDIEKE HAAIEN- VAN PAN

De Voorpost | 1976 | | pagina 23