riu-vocHü Meh pikkels □I ajontjes? KADEMISCHE ZITTING STRUKTUURPLAN ALST-CENTRUM KENT WAARDIG EN NTHULLEND SLOT AALST SCHAKELT OVER OP STOOMVERWARMING JAAN JONGES GRATIS IPPA- TOMBOLA N.V. Kantoor Ravyts De Voorpost - 9-4-76 - 3 ïnde b) endei ikels I nvani aanwezigheid van talrijke vooraanstaanden, waaronder aar zaud Minister Moeyersoen, Burgemeester Marcel De Bis- m hetfchop, leden van het schepenkollege en vele anderen, was op zaterdag 3 april aan de laatste van een lange reeks jen een aktiviteiten rondom de tentoonstelling struktuur- ier vjan Aalst centrum, met als eminent gastspreker Prof. Sen- moettó. te gel zijn welkomstwoord wijst Burgemeester De Bisschop iste vpgmaals op dezo noodzakelijke mentaliteitsverandering: in iur, vqialogie met zijn toespraak van 12 maart bij de officiële erkefyening. diepen Jan De Neve (open- e werken en ruimtelijke or- jning) en bezieler van dit niek initiatief haalt markante Jjfers aan, niet alleen waren er jiizenden bezoekers en londen ruim vijfhonderd per- jnen de studiedag bij, maar m kwamen nog niet eens alle holen aan bod voor een be- lek aan de tentoonstelling, a het paasverlof zullen er in- I rmatiebezoeken ingericht orden voor de scholen en de j rekties verzochten tevens en aangepaste diareeks van e plannen op te stellen, ^en opzichte van een ver- ïersvrij Grote Markt staat de Ipenbare opinie zeer enthoe- ist: 83 van de beant- lorde opiniepeilingen zijn jorstander voor het verkeers- Jij maken en slechts 17 is intra. Er bestaat dus geen kijfel wat betreft dit projekt. l/at een mogelijke uitbreiding Jan de verkeersvrie zone be- left, ligt het aantal voorstan ders iets minder hoog 75 ordden ja, 20 neen en onverschillig. Het spreekt fanzelf, zo zegt Schepen De *Jeve, dat verdere samen- ipraak met de bevolking zal Qjlaats hebben vooraleer tot de jeitelijke uitvoering over te gaan. Bij het einde van deze tentoon stelling, niet alleen bedoeld om ruchtbaarheid te geven aan de ontworpen plannen maar in hoofdzaak georganiseerd om alle belanghebbende te raad plegen, is het mij vooralsnog niet mogelijk een evaluatie te geven van het geheel, zo zegt Schepen De Neve en gaat ver der: «Want omtrent die raad pleging hadden een tiental studie- en kontaktdagen plaats. Daarbij waren de voog dijoverheid, kollega's cen trumgemeenten, fusiegemeen ten, de architekten, juristen en de burgers in het algemeen, betrokken. De medewerking van de bevolking was buiten gewoon.» Ruim honderdvijftig deelnemers aan de debata vond en zeer veel waardevolle suggesties. Schepen De Neve onder streept verder: Wat de plannen zelf betreft is het eenieder dui delijk geworden dat het hier niet gaat om een dirigistisch dokument maar dat tussen het huidig koncept en de uiteinde lijke uitvoering een redelijke marge ligt voor inspraak op die konceptie. En in dit verband ci teer ik prof. J. Tanghe, die in het rapport van het Brugse meiAalst had dit jaar werkelijk een overvloed aan aprilmoppen. Om eldaer voor vu'st zomaar enkele op te sommen. Het aanplakken jgjvan affiches voor de verkoop van de gebouwen der stad. Het ^jiaamtekenen van een gulden boek. Een parodie (verkleed partij) IcmifP de fabeltjeskrant, met het monument van Priester Daens. najDe stichting van «De Waere Draecken», wat zoals later op de avond een nuchtere werkelijkheid bleek te zijn enz, enz... Doch jpyij denken dat iedereen het met ons eens is dat de twee c^j ^spiritueelste grappen die waren van het Aalsters karnavalverbond en «De Galante Moilentrekkers». Het A.K.V. dankte het Schepenkollege en zette het figuurlijk met zetel en al op straat. De Galante Moilentrekkers, die de show stalen, treurden bij voorbaat om het heengaan van de laatste Burgervader van Klein Aalst en onthulden ter zijner eer piëteitvol zijn borstbeeld op de Grote Markt. Het is waarschijnlijk nog nooit te Aalst gebeurd dat een karikaturaal kuntgewrocht (ditmaal het werk van de Aalstenaar Ajoin D'Alost) zo een volkstoeloop kende. Spijtig was onze gewestelijke zender slecht ingelicht, want rond 11 uur beweerde de omroeper dat deze geniale zet het werk was van anderen. Al bij al vrienden, proficiat, uw prestatie was Galant en heeft er sommigen Moilen doen trekken. struktuurplan schreef: «Het struktuurplan is een ontwikke lingsmodel, een flexibel denk model, een stedebzouwkun- dige filosofie die een besten dige en dynamische ontwikke ling toelaat, het is een gede termineerd plan, het is orga nisch, het is nooit af, het is altijd in wording.» Globaal beschouwd geeft een struktuurplan dus een aantal richtlijnen aan met betrekking tot de toekomstige ontwikke ling van de gemeente of een gedeelte ervan. Het door het Bestuur van Aalst genomen in itiatief geeft derhalve een beeld van het ontwikkelingsproces van de geplande gestemmin- gen op korte, halflange en lange termijn binnen de stads kernen. De ontworpen procesplanne- ning beoogt in de eerste plaats de kwaliteit van het leven in de stadskern te verbeteren dit door een verantwoorde stede- bouwkundige struktuur, die binnen menselijke verhoudin gen moet blijven. De zorg die menselijke schaal te vrijwaren vergt een benadering van alle faktoren die het leven in de gemeenschap beïnvloeden. Daarbij spelen wonen, het ver keer, het sociaal-kulturele le ven, handel en nijverheid een rol. Uitgaande van de be staande situatie blijkt onmid dellijk dat de ruimtelijke orde ning, in die optiek, in de stads kern al zeer kompleks is. In de gegeven omstandighe den, zegt Schepen De Neve, in smanespraak en samenwer king, van bij de aanvang, tus sen alle betrokkenen onont beerlijk. Zo wij thans opteren voor adekwate organisatie vormen dan moet daarbij ruimte blijven voor de vindings rijkheid van allen. Het streven van de mens naar meer wel zijn, en geluk is onze inspira tiebron geweest. Met welzijn bedoel ik dan de wijze waarop de mens in harmonie leeft met zichzelf, zijn medemens en de hem omringende materiële dingen. Dit is mijn inziens slechts mogelijk indien het in dividu zich kan bewegen en verplaatsen in een evenwichtig leefmilieu. Wij hebben de ervaring opge daan dat de bezorgdheid van de bevolking zich kwasi eenzij dig richt op het gebruik van de auto. En het is aldus zo, aldus Schepen De Neve, dat indien de individuele motorisering aanvankelijk slechts een eko- nomische doelstelling had, het gebruik van de auto tans uitge groeid is tot een sociologisch verschijnsel, namelijk het stre ven naar sociale status. Voor de meeste gezinnen is de auto een gebruiksartikel geworden. Aldus zijn onze verontreinigde steden waaruit de bewoners wegvluchten, vernietigd en is ons platteland, dat meer en meer het karakter voor stad krijgt, ontwricht. De op het spoorwegtransport gebaseerde industriële maat schappij heeft de gelijktijdige bevolkingseksplosie en- kon- centratie op de bevoorrechte plaatsen meegemaakt. De au tomobiele maatschappij heeft de ruimtelijke ordening in de omgekeerde richting beïnvloed en i n plaats van koncentratie, is zij gericht op de uitbreiding van het eigenlijke stadsgebied, op de vorming van stedelijke zo nes op het platteland. Met an dere woorden, de aktiviteiten van de stadsbewoners zijn ge deeltelijk aan een plaatsver schuiving onderhevig. Dehier- Prof. Sennel tijdens de akaderaische zitting struktuurplan Aalst Centrum (jm) uit voortvloeiënde verkeers- kongesties, de snlle motorisa- tie, geluidshinder en luchtver ontreiniging hebben de bevol kingsopname zeker bespoe digd. Reken daarbij dat heel wat gronden vatbaar voor ani matie en om te vormen tot kol- lektieve rueimten moesten op geofferd worden aan parkeer gelegenheid. Daarnaast stelt zich het probleem van de op stapeling van niet- woonfunkties in de stadskern. Het eigenlijk wonen staat on der hevige druk van meerdere groeipolen. Dit weegt zwaar door op de historische vorm van de stad. En zo de oude stad gemaakt was op maat van de mens, dan is ze nu funktio- neel uiteengevallen. Het wonen opnieuw stimuleren is een van onze betrachtingen. Dit is een wezenlijke voor waarde voor een gezond stadshart.e Daartoe moet enorme hoogbouw of beter roofbouw geweerd worden, moeten onpersoonlijke en groots opgevatte diensten- en winkelcentra de menselijke schaal eerbiedigen. Aan het stadsbeeld in het algemeen werd in het verleden slechts weinig aandacht besteed. De huidige plannen geven het Be stuur de kans het centrum van de stad als een eenheid te be schermen op zo'n manier dat het patrimonium bewaard blijft, het komfort van de gebruikers wordt gewaarborgd en de ren dabiliteit optimaal wordt verze kerd. Meermaals werd de vraag ge steld omtrent de realisatiemo gelijkheden van alle plannen. Het spreekt vanzelf dat een prioriteitslijst moet worden op gesteld, zo zegt Schepen De Neve. In dit opzicht verwijst spreker naar de resultaten van de opiniepeiling. Een steeds rustige en be scheiden Schepen De Neve besluit zijn uiteenzetting met een reeks welgemeende dankbetuigingen aan allen die meegewerkt hebben aan de realisatie van het projekt dat sinds 12 maart zovele inwo ners bezighield en geeft het woord aan een niet minder eminent gastspreker prof. Sennel. Met een zeer goed gestof feerde uiteenzetting, op een buitengewone wijze naar voor gebracht, weet deze spreker iedereen te boeien. Hij wijst op de eksplosie der verkavelings vergunningen en het opmaken der gewestplannen. Hij stelt bovendien twee belangrijke aksentverschuivingen vast en het groeiënd belang van het struktuurplan. Meteen breekt prof. Sennel een lans voor de partidpatiedrang van de inwo ners. Aalst is hieromtrent een voorbeeld met de genomen in itiatieven. Het heeft geen zin zegt spre ker, gewoon alle gronden een bestemming te geven. Ruimte lijke ordening is soepelheid, voortdurend veranderen. Het moet een permanente dialoog zijn en men moet een keuze kunnen maken uit de oplossin gen. De burgers moeten eisen en vragen dat er een verslag zou gepubliceerd worden en ten overstaan van politiekers en politieke partijen de beschik king van dokumenten en plan nen. In gans het betoog komt vooral de drang naar openheid tot ui ting, het kreatief optreden, zoals in Zweden. De beschik king van een plannenkamer, zoals te Boom. De georgani seerde inspraak onder vorm van een debatavond met de bevolking. Spreker ziet er geen graten in en pleit dat het toe zenden van agendapunten van de gemeenteraad zou doorge trokken worden aan politieke partijen en pressinggroepen. Hij verwijst naar Engeland en Duitsland waar speciale brie venbussen bestaan om voor stellen te formuleren en kritiek uit te brengen. Ook bij de dames is er nog te weinig interesse rondom het politieke gebeuren en pleit voor het ter beschikking stellen van lektuur. Ook met een stichting, (zoals een fonds) zou men nog meer kunnen realiseren. Wat goed is kan verbeterd worden besluit spreker, die overigens vol lof en felicitaties is en Aalst als een voorbeeld sfelt. Meteen is een einde gekomen aan de gespreksavonden van drie weken, besluit Schepen De Neve, «maar in feite is het een beginpunt» zegt hij. Een beozek aan de tentoon stelling en een receptie beslui ten de vermoeiend voorbije dagen, die een revelatie waren op zichzelf met een gedurfd in itiatief, en onze stad in de be langstelling brachten en de in woners toelaat aan een werke lijke mentaliteitsverandering te doen en de vooropgestelde projekten en realisaties, welke hiermee gepaard gaan, te ka deren in het geheel van een visie van algemeen welzijn. Deskundigen gingen niet over één nacht ijs en begon zich over de vele problemen. Alle inwoners hadden de gelegen heid zich te beraden, samen te spreken en te informeren in een projekt dat ons allen aan gaat. Tijdens het kunstvol optreden van het vierstemmig koor «Het Snoerke», in de trouwzaal van het stadhuis, had op 1 april te 20.30 uur de stichting plaats van de «Waere Draecken» Buiten alle verwachtingen (gezien 1 april dag) liep de zaal vol. «De Waere» waren zeer verheugd om nast een bijna voltallige pers, ook de Heer Stadssekretaris Willems te mogen begroeten, (wat een durf heeft die vent). Tijdens die broedpartij (zeven Waere Dracken hadden net hun kalken omhulsel verlaten) was onze Burgervader de grote afwezige. Was hij soms bang als achtste Draeck lid te worden en ging hij daarom in een aanpalend drankhuis een pintje nemen? Sommigen denken dat hij liever urenlang zijn eigen beeltenis ging bewonderen om zo nog eens te denken aan het sprookje van Assepoester. SPIEGELTJE, SPIEGELTJE AAN DE WANDwie,, Oud Senator Gustaaf De Stobbeleir viel de eer te beurt het borstbeeld te mogen onthullen. Op onze vraag wat voor hem op dat ogenblik het moeilijkste was, antwoordde hij eerlijk: een volle minuut stilte houden. Karnavalisten die volgend jaar ook graag een aprilgrap zouden willen naar voor brengen, worden verzocht zo gauw mogelijk hun standplaats te willen bespreken bij de sekretaris van het stedelijk feestkomitcc. zwoyg meh van den televisie! Nog al welda'k ikgienen 'n hem, mor van toyd tot toyd komt den ienen of den anderen meh ne kier vroagen, allei toe, komt iensj zing! Vannoavend es 't schoein!» Azoei oeik verleide weik, ter geleigenhèd van da Festival dor in Holland, in den Haag. Eurosongfestival noeme ze da tèn. Showfes tival zol bei ter zèn vin ek ik. Azoei nen hoeip tralala en sjisji vér iet dat oygentlèk niet in 'n haafi. As ge ne kier bepeist hoe schrikkelèk veil geldjdat da moe kosten en da ze meh da geldj zuveil mier beiter dinges zolle kennen doeng. Achting lannen zennen dor imand nor toe ver eh lieken te zingen, 't akkoerd, mor tèn de manier worop. Op ienegte ooitzonderingen noor stoon ze door allemol ingels te zingen, pesies of dat heer oygen tooi ni goed genoeg 'n es. Mor ja, 'tes op poeng of datoon komt en 't es na iene kier moede dat ingelse liekes beiter verkoeipen as liekes in 'n ander tool. En as ge tèn ne kier bepeist dat de die, die den ieste proys gewonnen hemmen, Ingeland, da tèn gewonnen hemmen meh eh Heken van spoort a beizen vér moy, dada kikinlétterlèk vertoldj. Schoein hein, en doveir zitte ze dor tèn t' hooilen en te roepen! Vér da tèn'n bet jen oonneimelèk te moaken stoon ze dor tèn nog t' hippelen en pérrewétten te moaken, pesies poesjanellen, mor tèn zonder koeireken. Zwitserland hooi ne kier Anzjelik heer èlger- ken meigen beizegen mor den Oeiljeschoyter was in ne Idoa verklidj. Dosjland most vanoyges oeik in 't ingels zingen... oever 'n goei dèrtig joor hooin z' heer doveir op nen ik en ne goy meh klikken en klakken den bak in geroefeld. Israjel, da woren droy mokskes, allei, twee moksken en 'n mokke die ver geiten was van op 'haven meh groeien. De die vielen gedierèg bekanst omveir en ze kosten heer attoyd mor zjust op toyd recht havenLuksemburg was dor meh ne kadei die ghiel zeikes gi geldj ne mier 'n hooi vér zèn hoor loten af te 'doen, mor hè hooi 't tèn toch te minsjten kennen ooit zèn oeige vroyeven. Dinne jongen van Belzjen, den dienen die zu rap zat es, 'n was ghiel zeikes nog ni zat genoeg vér te winnen, mor alia, hoy heit tèn toch in 't belzj gezongen en zén stemme 'n was nog zoei mis ni. Ierland kost oeik nog passeiren, mor tèn kwamp Holland. Da masken dei pesies of da ze probeirden nor omhoeig te vliegen, mor 't'nginknienmeh de poentjen die ze gekreigen hemmen 'n gink het tèn nog minder. Noerweigen dei zèn devoeiren, in 't ingels natierlèk. Finland was ni in orde meh 't reglement want elke groep mocht mor ooit ten hoeigsten zes maan bes toon en der was 't er dor ienen boy die wel ver droy teldjen. Griekenland was eh moksken dah goe verzing was van hoeiren en poeiten en ze zonk in 't griks, eh plosjken ver ooit en 'n beis van d'iffra. Sponjen en Itoljen gelèk as attoyd en Oeistenroyk zingt alles balven Oeistenroyks. Portugal mag zé kostum ne kier stroyken, mor anders 'n goei stemme en 't'n was toch gin ingels. Monaco es beiter gewoein, F rankerèk zonk eh lieken gélèk as ek er honderd ghoeird hèm en Joegoslavië dei de deir toe, en da was mor 't best oeik. As ek bepeis da 'k doveir ooit meh kot gegoon ben en ne schoeinen zoterdagoaved nor de sis, awei, mersie zee. Tèn hoeir ek nog honderddoezjes kieren liever 't Corum Alostum! De die zingen teminsjten liekes woor dat iet in zitj, ze zingen 'tin ons tooi en de die 'n zén godomme ni rap zat! Vér ni achternnit te bleiven, zal ek oeik mor ne kier eh woerdeken preivelen oever den iestenapril. Tju toch..ne mensj 'n wetjop den dier ni mier woor dat'n iest most gon zing. Lanst alle kanten en zoyn woren der knols beizeg geweist meh voor ten ooit t' holen. Nog 'n sjans datt den noste kier groeit Olsjt es, want op den dier zolle men plosj te kért kommen ver aal de postieren en plakoten en affisjen te zetten, te plasseiren en te plekken, 't Fiestkommetoyt zal der gon moeten tissekommen en motjen loten trekken on de /carnavalgroepen ver te zeggen wie dat er 't noste joor 'n aprilvoort mag ooitsteiken en wie ni. En 't schoensjte van aal, de die die 't gedoon hemmen zwoygen tèn gelèk as eh graf en de die, die niet gedoon hemmen willen de plooim op heren hoed steiken. Azoei hem ek hoeiren vertellen dat er in 'n proche ten noerdoeisten van Olsjt affichen geplèkt woren, azoei van die gele gelèk as van nen notores, mor tén ver ne zeikere verkoeip van he gemintjenhoois. Ne knol ziet dor de sjampetter da spel stoon afleizen en hè vroagd hem wie dat da geflikt hooi. - Woylen hemmen da zelf gedoon jong, zoy denne sjampetter meh 'n hért gelèk ne koyzer. 't Most insj woor zen... En van woor zol da gebrooik na foytelèk gekommen zèn van meh de mensjen heer voeten te speilen op den iesten april? 't Er werd dor zuveil oever gezjieverd en zuveil verrosjelkes oever verteldj, mor 't n es gin ienen die dat oygentlèk zjust wetj. Mor ik weit het zee. En k zal ajjer dat op toyd en stond wel nog ne kier vertellen. Mor 'k moen der iest nog ne kier goed op peizen hoe da 'k ajjer da zol woysmoa- ken. Allei, ge leefd op hoep en 'k wensj van ajjer 't zelste. DOLF Akademische zitting met veel belangstelling voor struktuurplan Aalst Centrum (jm 25 spaarders zullen hun nieuwe RENAULT 5 nooit betalen. Voor elke 2.000 F verhoging van uw spaargeld saldo of GIRO saldo tussen 29 maart en 6 juni van dit jaar, hebt U recht op een tombola-nummer waar U één van de 25 Renault's 5 kunt mee winnen of één van de extra- prijzen: Elektronisch Rekenmachine Sharp Reiszak in skaï Wandklok Junghaus Plooibare reistas Stel van 3 Inox-schotels Isoleerkan Alfi Deze extra-prijzen zijn exclusief voorbehouden aan de kliënten (oude of nieuwe) van de Molenstraat 75 9300 AALST Tel. 21.63.64 Officieel agentschap IPPA Spaarkas De extra-prijzen zijn te bezichtigen op ons adres! Of U nu al IPPA-spaarder bent of niet, heeft geen be lang; iedereen kan meedoen en WINNEN al SPAREND.

De Voorpost | 1976 | | pagina 3