4 91 NACHTELIJK VISSEN NAAR 1 APRILGRAPPEN 1 APRIL: GRAPPEN EN LOL TE KOOP EN TE KEUS ii» ssss: jfi ih londe iacht( »at FW antal Jrappe Snti-m 5»ande SQKSTta Wat met het standbeeld? Ze kregen een hoed (|s) Het gemeentehuis van Hofstade krijgt ook haar beurt (el) 4 - 9-4-76 - De Voorpost Zonder woorden (js) Woensdagavond, woensdagnacht, 31 maart 1976 ging er op de grot Markt en omstreken, tot zelfs in ht buitenland (lees: toekomstige fusiegemeenten) een niet vooraf aangekondigd humorfestival door, rond het Thema 1 april. Een toevallige konfrontatie van hmoristische ideeën en uitvoerders, op bepaalde ogenblikken, achter het net vissend, door de onverwachtse, niet altijd op applaus onthaalde medewerking van de Aalsters Politie, die ook hun aprilopdracht moest uitvoeren. Een mengelmoes van gebeurtenissen, moppentap- perij, falen en lukken, een nachtelijke belevenis die zijn uitlopers zou krijgen tot op 1 april 's avonds laat. 24 uur aprilse grillen, 24 uur kruitvat van zwans en soms verfijnd plezier, luidop en achter-de-hand-lachen 24 folklore en spirituele gezonde lach, hard nodig in een tijd van ekonomische problemen, begrotingsmanipula ties en verkiezingsdromen... 22u: AL DIE DAAR ZEGT: .DEN DRAECK DIE KOMT..» Het begon allemaal met een pintje in het lokaal der Soeverein Caemere der Draeckeniers tot Aelst. Een na een komen de toekomstige plakkers (voor sommigen zelfs Blijven- plakkers) bij R. Buys toe. De werkvergadering wordt ingeleid door de Opper-Draeck die vlug met de aanwezige leden enkele huishoudelijke probleempjes van de agenda praat. Men spreekt over «nen Ómmegank». de tweede mei. gaan portionke- len in vol ornaat, bewegen naar drie kapellen, de Baigon- muziekkapel. eten, een pint. En plots worden met armen vol affiches aangedragen, lijm. borstels, werk- of «plekkerskle- dij» aangetrokken. De Draeck eniers 1 aprilvis is panklaar. De keukenpieten kunnen aan de fornuizen (lees: gemeentehui zen) gaan staan. Koortsachtig worden de aanplakbrieven ver deeld per gemeente en per gebouw, snel deelt men de 16 man sterke groep in vier werkfalanxen. Het opzet? De grap? Een goeie aprilse vondst: Openbare Verkoping Bij Rechtsmacht door het ambt van notaris Michel Dragon van alle Open bare Gebouwen, wegens ontbin ding en in vooruitzicht van de fusie van gemeenten. De vier Draeckenierengroepen zwem men uit naar Baardegem. Erembodegem, Gijzegem. Herdersem. Hofstade, Meldert, Moorsel. Nieuwerkerken. Aalst zelf krijgt een aparte aanpak, et centrum: stadhuis. Keizershallen. de stadsbiblio theek. het Stedelijk Zwembad. Verder nog: Politiebureel. Brandweerkazerne, sportcom- pleks. Rozendreef, Fiberbleet- hallen. de Bloemenveiling, het slachthuis, het stadsmagazijn,... 23u: START... RENDEZ VOUS OM 0.30 UUR Wij volgen op de voet, rijden mee doen al even geheimzinnig, helpen het plan van de rit door Aalst opmaken. 23.10 uur: De stadsbibliotheek kleeft aan de affiche, staande en gelegen te Aalst, Kattestraat, gekend ten kadaster nrs: De juiste, groot volgens meting en volgens kadaster: juiste afme tingen. Voor hoelang? 23.20 uur: Op vijftig meter van de brandweerkazerne stoppen twee wagens, draaiende motor, gedoofde lichten, er brandt licht op de tweede verdieping en in de hall. 'n Toevallig voorbij wan delende Draeckenier houdt een oogje in 't zeil, lijm op afiche en poort (dringend die poort eens afspuiten. spuiters) een blik naar omhoog en weg... Echte hold-up-stijl! Voor hoe lang? 23.30 uur: Keizershallen: alleen Koningin Astrid kijkt, getooid met een aprilse meneer den Uil - hoed toe op dit on-protokolaire gebeuren. Voor hoelang? 23.35 uur: Voorzichtig uithol len. rondkijken, wat uitleg aan een verloren gereden Nederlan der verschaffen. (Onze lieve Noorderbuur wilde absoluut in benevelde toestand nog Panne bij Antwerpen bereiken!) en dan vliegensvlug de aanplakbrief op de zwembadruit. Voor hoelang? 23.45 uur: Kalpstraat. - Politie bureau - volle licht. Tussen twee auto's in (vlakbij de ingang van de brouwerij De Gheest!) lijmen we de aanplakbrief. twee man netjes, kraag recht, hoed in de ogen staan op uitkijk, deuren van wagen blijven open, twee plakkers zorgen er in een min. van tijd voor dat ook ons politiebureau van de hand kan gedaan worden. 23.55 uur: Ten stadhuize en de Molenstraat, heel wat agenten rijden naar hun nachtelijke taak. heel wat leggen er het gummistokje bij neer en fietsen huiswaarts. De agent van dienst op het stadhuis houdt de wacht van achter het raam. heeft het rondplein van de Grote Markt in 't vizier en merkt niet dat een meter onder hem een aanplak brief tegen de gevel van ons aller «Landhois» wordt geplakt. Gebukt en voorzichtig wegslui pen naar de rode postbus affiche lijmen en plakken uitkijk posten plaatsen gevel Kapellestraat plakken - gevel ???Kultuurcentrum een fluitsignaal - oppassen - een schoenveter vastmaken, schui len in een portiek haastig fluisteren: «Ja 't es goed, doe mor!». En de zoveelste aprilse aankondiging kleeft. Voor hoe lang? Twaalf slagen... 1 april 1976. 0.05 uur: slenteren, sluipen, van auto tot auto. naar 't Belfort toe: ook dat wordt op 1 april verkocht. De ploeg heeft dorst gekregen. Een Draeckenier is nog bezig met de kafés van de Grote markt een affiche te verlappen. Een Drackenierenbuitenploeg is terug! Alles goed verlopen. Moorsel, Baardegem, Meldert, alle affiches verdeeld en geplakt. In Erembodegem: Gemeente huis, Station in een bekend Erembodegems (Aalsterse sfeer) estaminet... in vlotte Chicago- stijl met allure van The Untouch ables. Een tweede buitenploeg stuikt binnen: Dorstig, tevre den. alles goed verlopen: ze brengen vanuit de naburige gemeenten drie driewielers me de voor het lidburgemeester De Bisschop. Die moeten nog aan zijn deur gezet worden van nacht. Hoe, met welke tekst? Nieuwe plannen rijpen! De deur zwaait open en iemand brult: «G.V.D. jongens, ze trekken aal ons affichen af! Daddes nen toervan...» «Osteir!» «Trekt een foto van dei...» «OndeJaan men...» We zijn verplicht van de tekst te censureren. En dan begint het spel van kat en muis. De drie buitenlandse ploegen zijn nog niet teruggekeerd Het guldenboek, dat op één april ter ondertekening zal gelegd worden op het stadhuis, wordt aan de belangstellenden aange boden! Heel wat aprilse. Aalsterse grillenwensen worden neergepend. Hopelijk verstaan Hunne Majesteiten voldoende Aalsersen bezitten ze voldoende zin voor humor en mogelijkheid om te relativeren want sommige uitspraken en wensen raken de rand van de galgenhumor. 0.25 uur: OP ONS GROEITE SCHOEINE MERT... Even tot buiten wandelen, even die eerste aprillucht insnuiven en aan al die verkeersborden hangen opschriften (ons inziens veel te weinig stevig, de agenten konden ze al te gemakkelijk Lachen met een fijnzinnige 1 aprilgrap (js) verwijderen. Toelating vragen in 't vervolg om eens één keer aprilvisachtig humoristisch te mogen uitpakken). VEIRBEHAVEN ON PRINSJ JOHNY VEIRBEHAVEN ON DE SINSJIPPEN VEIRBEHAVEN ON... Twee springende, omhoog wip pende politieagenten, die alles, in opdracht zeggen ze, moeten verwijderen. 0.30 uur G.V.D. ONS AF FICHEN! De polite verwijdert, de aprilse tegenspelers, plakken, over- plakken. proberen de arm der wet te slim af te zijn! Iemand speelt voor «The Third man» alleen de originele muziek ontbreekt. Sluipen tussen gepikeerde auto's werkende, surveillerende, rondrijdende agenten. Hier en daar vinden we paren schoenen op de markt! Bedoe ling? De safari en/of razzia door de stad Aalst is begonnen. Vloeken en ontgoocheling bij de Draeckeniers vijf. zes pogingen om opnieuw aan te plakken en dan plots de zekerheid dat «ze» er toch een heleboel niet zullen vinden. 1U: BI LAN Afgerukte aanplakbrieven: stadhuis. Kapellestraat. Molen straat. Belfort (4x). stadsbiblio theek. zwembad.... Een fotograaf ligt op de loer en kan net op tijd de twee politieagenten met oprui mingsdienst belast, kieken op het ogenblik dat ze het Belfort «zuiveren» voor de vierde maal. In deze 1 aprilnacht kan er zelfs geen glimlach af... De derde ploeg vertrekt opnieuw naar de buitenwijken der stad. Nieuwe plannen, nieuwe af fiches drukken? Nee. nog één keer op 't Belfort maar dan op de achterzijde van een aanplak brief. Tekst: Ha! Ha! 't Is 1 april een getekende vis uit zijn muil een ontsnappende luchtbel uaarin een typisch Aalsters woord staat voor een bepaald mannelijk orgaan. En wonder boven wonder, ze mag blijven hangen omdat er.... 1.15 uur NIEUWE GALANTE GEBEURTENISSEN Een paar spuitgasten vertellen ons hun wedervaren in Moorsel en Erembodegem. In 't vooruit zicht van de fusie zijn ze dan maar op de nachtelijke toer gegaan om mensen, materiaal en gebouwen van hun kollega's uit Moorsel en Erembodegem te annexeren. - BRANDWEERDIENST GROEIT-OILSTJ» Daar sliep dc politic al en liet alles dan maar oog-luikend toe. Het rondplein op de Grote Markt- trekt belangstellenden allerhande, zelfs de politie komt kijken (Het mocht want 't was gevraagd) Datzelfde hard getre den pleziertje wordt in een tijdspanne van dertig minuten omgetoverd met galante bewe gingen tot een ereperk. Ajoin d'Alost. overbekende beeldhouwer, ontwierp een bei- telplaasterde onze aller burger vader. Het beeld krijgt een pla op een mooie sokkel. EENDRACHT MAAKT MACHT! Een der Draeckenieren gooa in het heetst v.d. plakkersstoi zijn autoportieren dicht en i sleutels zaten gevangen, dus.. J De plakkersdraeckenier, holpen door ja. inderdaad, ijViersi agenten die de affiches moesti verwijderen beginnen aan nachtelijke auto-operatie alle mogelijke soorten ijzepjkt draad. Uiteindelijk wordt «jnieu> «heropening gevierd met WDrae nodige gerstenat». Gelukkjdat 2 weerklinkt nu dat overbekeniEen «meniêren tes toidü» niet meer^daar Het Gulden Boek doet weer zijgeze ronde, de bladzijden raka«mé gevuld, in dit nachtelijk uiideV\ borrelt de Aalsterse spiritualTes teit. forse injecties, geparodieejken de handtekeningen enz... Enz WHAT'S IN A JOKE! In onze zetel gezeten, een plo®'n van ons weekblad gaat aadomg werk op de markt en omstrekejvoel maken we nog even een vlucler i( lige diamontage van de voorbijstor uren. grillen, grappen, grollelond1 gejang. gejacht, gelach, gezaajvere gezang, gelukte hunioristisackei aprilgrapjasserij. in het tek^Q 3 van de vis. Januari, fabruan maart, april, een nieuwe lol. ea' nieuwe gril. een klaargestoomd humoristische vis. even kijken <1 de politie er is. dan niai plakken, kleven, smeren, tirn -* meren, planten, harken, mé A platen, monumenten, affiche) en agenten spelevaren en jon eieren. Dit alles den 1ste apri tér ere. KARELDENAYEI Tijc Verve lg van blz. 1 Voorbehouden zetels, voor wie? (el) Buiten weten van de agenten. Met man en muis verkocht? (el) Geïnteresseerd lazen ze de opschriften bij de verschil lendezetels. En de politieagen ten ondertussen maar tellen hoeveel zetels er stonden. La chend gingen de mensen ver der naar hun trein. Ook het be dekte borstbeeld op het rond punt trok de aandacht. Onder agenten klaar gekomen. «Er staan hier voor het stadhuis een 25 zetels :meldden ze door de walkie-talkie, «kan er eens iemand komen, want dat gaat hier wat worden». Vijfentwintig zetels, nochtans er stonden er maar tweeëntwintig Maar mis schien werden die mannen ook aanvaard toen ze op hun wis- kundeexamen voor politiea gent schreven 2 3 7 en er aldus nog het dichts bij waren. Ook in de loop van de dag was de belangstelling groot. De trouwe abonnees van het stadhuis, de getuigen van de burgerlijke stand, stonden er terug. Ondanks het hen gebo- aen komfort waagden ze het niet zich neer te zetten. Hun anders zo rustige staanplaats werd nu een gedrum van je welste Komende en gaande nieuwsgierigen. Op het Planton van het stad huis was ondertussen een gul den boek gedeponeerd waarin iedereen, voornamelijk vader- landslievenden, hun handte kening konden gaan plaatsen en aldus hun sympatie betonen met het vijfentwintigjarig ambtsjubileum van de koning. Vooral het stadspersoneel amuseerde zich geweldig, schreef en krabbelde er lustig op los en... snoepte de doos «karakken» leeg. Ook de Aalsterse standbeel den moesten het ontgelden. Priester Daens en zijn werkers, evenals de HJoannes Nepo- mucenus BVO, werden voor uil gezet. Koud zullen ze het niet gehad hebben met hun warme uilenkop (die we reeds eerder opmerkten in de karnavalstoet bij de groep de Nachtoilen) op hun hoofd. Wie bij een hond slaapt betrapt zijn vlooien zegt een ander spreekwoord. Het stadsperso neel, reeds zolang blootges teld aan de zotte mikroben van hun baas, werd ook besmet. De «ontvangerij» werd met een aprilvis omgetoverd tot een «strafkompagnie». Of dat n u sloeg op de bedienden die er '.w"'5rXySSIS!C Zij" C! LV mensen die er kunnen komen afdokken werd ons niet duide lijk. Odilon Mortier, geflankeerd door Nicolleken, rekupereer- den de affiche «Te begeven stadszetels», en plakten ze vast naast het kastje van de burgerlijke stand. Ditmaal bleef ze hangen. Ondertussen was het reeds 11.30 u. geworden. Tijd om het borstbeeld van Marcellius te onthullen. En dat gebeurde dan ook. Onder een ruime be langstelling, voornamelijk pas serende scholieren, werd de karikaturale, meer dan 40 kg wegende buste onthuld. Gus- taaf De Stobbeleir, de man die het genoegen gegund werd Marcellus uit de doeken te doen, keek de eerste ogenblik ken zeer verwonderd. Had hij soms verwacht de echte Bis kop onder de vlag te vinden? Over dit borstbeeld kan ook nog wat gezegd worden. Het idee om deze april-grap uit te halen groeide in de schoot van het AKV- De Galante Moilen- trekkers. Aan de Aalsterse kunstenaar Mare De Bruyn werd gevraagd een karikatuur van onze zotste burgemeester van tJelgie te maken, wat dan ook gebeurde. Het geheel is samengesteld uit met polyes ter bespoten gebakken klei. Het weegt meer dan 40 kg. en kreeg een bronskleurig uit zicht. Het beeld werd in de vroege uurtjes, zoals we reeds ver melden, opgesteld temidden van een bloemenhofje. Zeven rouwkronen sierden het ge heel. Drie met een groen lint, afkomstig van Benoni, Manuel De Visser en Tjen Boomgaard. Twee met een blauw lint. Van Stadhuis Aalst even te koop (el) Mr. Louis en van Gaston. Eén met een rood lint van Bebert en ook één met een geel lint van Petje Jarig. Wie de Aalsterse politiek wat kent hoeft niet ver te zoeken wat men bedoelde. Ook aan de vreemdelingen werd gedacht. Bij een stand beeld hoort een verklaring en bord. Het stadswapen, en in grote letters MARCELLUS Bl- SCOPIUS. Daaronder in een kleiner lettertype: «Leerde zijn volk karnaval vieren, (volgens sommige aanwezigen had dat moeten geweest zijn: Hij leerde door zijn volk karnaval vieren). Meest reizende burgervader van Europa. (Is inderdaad juist, want hij kon bij de inhuldiging niet aanwezig zijn omdat hij op reis was) Laatste burgemees ter van Klein-Aalst» Drie Brusselaars die met een jaar vertraging naar het tweede Schaarbeek kwamen (ver fransing straatnamen in 1975!), stonden bewegingloos te kijken naar het verwijderen van de trikolore vlag. Pas toen iedereen daarna lachend het geheel stond te bekijken werd het hen duidelijk dat er iets niet in de haak was en we hoorden hen zachtjes vezelen: «Je pense que c'est une blague» Het moeten niet altijd de frans sprekenden zijn die met de Vlamingen hun voeten spelen. De affiches plakken een kunstwerk (el) S.J. «■■I

De Voorpost | 1976 | | pagina 4