Aalsterse Flitsen -MARCELS' WIJN HEET CAHORS FOTO-WEEK-END TE WOUMEN GROTERE RUIMTE VOOR SOCIALE WONINGEN GEVRAAGD STEEDS MAAR MINDER AJOINEN De Voorpost - 9-4-76 - 9 G vaten liter, schikt innen >r het listof- merv le Vlaamse wijngilde is verliefd geraakt op de eerlijke wijn van Cahors. Een wjjn die hier te lande nog naam moet maken. Daarom zijn de voortbrengers of produkteurs van deze wijn, in het departement ijot, gestart met een promotietoumee In ons land om hun wijn op een breder podium te stellen en een ruimer publiek te bereiken. Vorige zaterdag was de 'Confrérie du vin de Cahors' te Aalst en dit kulinair feit viel samen met de viering van het vijftarig bestaan van de Commanderij Aalst. Deze laatste nam de gelegenheid te baat een kleurrijke manifestatie op touw te zetten, nl. de Verbroedering van de Vlaamse Wijngilde Aalst - St.-Niklaas met de Confrérie de Cahors. ingevoerd werd om zuiderse wijnen te versnijden, een strenge winter in 1956... werd in 1966 de oprichting van de COnfrérie du vin de Cahors een feit. In 1971 WEL DEGELIJK EEN A.O.C. De perskonferentie ging een uurtje later door dan gepland werd omdat de grootmeester var- de Confrérie op zich liet wachten. De grootmeester is niemand k»am, tori* dia .nog de uiteindelijke erkenning met de G'ónpezat""tevenTsctanvadTr Appellation Cpntrolée. De nor- - - men die vereist worden voor een linder dan graaf André De tevens scf koningin i. Reden raarom we bij het bescherm de enemarken. Reden van meer A.C. zijn o.a. een maksimumop- brengst van 45 hl per ha, jonge BflatWHi "t. uil "ui uuaviivim- komitee of de Commandeurs, an Plan'en mogen slechts gebruikt de wij van Cahors ook het Deense "orden vanaf het ™rde Jaar: er torstenhuis aantreffen naast vele dient geoogst op wel omschreven ooraanstaanden in de ekono- percelen van bepaalde gemeenten mische en industriële wereld in een 45,al) he departement Frankrijk. Door een afvaardiging L°« met een totale oppervlakte - - - - van 800 ha. In Cahors komt echter maar 42 hl per ha, men wil [Niklaas werd er gepraat over de ar zeke'»iet het onderste uit de historiek en ht produceren van de kan hebben- men offert met liefde wijn. kortom Oen. kennismaking kwantlt«top aan kwaliteit, end,t J Iftin j»nlfpl Hp uriin tpn otvnp BRT kwam opnemen in de Borse van Amsterdam met de Vlaamse Wijngilde ym) van de Franke wijnstreek, de voorzitters van Aalst en St.- met wijn, de streek, de producen ten. Dit alles ondersteund door af en toe een slok van een 'anonieme' kan enkel de wijn ten goede komen. Momenteel wordt zowat 10% van de produktie uitgevoerd, streefcijfer is 20%. Ook wordt er fles Cahors 1973 zodat er stilaan ankelfle"en verkocht wat aa" meer en meer woorden bij de de verbruiker een groter gevoel aanwezigen over de tong rolden. ,an ,echtheld kan meegeven. De Het stadje Cahors kunnen we ,deale manier om deze wtjn te situeren op ongeveer 900 km van Ptoeven. dM al op zichzelf warm ons druilerige landje. Het wordt van hart ts.ls de lies s morgens te omspoeld door de rivier de Lot °Penen en bem ™lfs In een karaf waaraan de streek de naam ult ,e en "Uaan op ontleent. Cahors kan rekenen op [emepratuur ,e laten komen, de een eeuwenlange wijnkuituur, ideale temperatuur var,eert tus- Destijds toen de wijn enige naam sen 18 graden, had ging men in Bordeaux strenge maatregelen uitvaardigen Burgemeester De Bisschop wordt ingelijfd bij de confrérie du vins de Cahors (jm) HEILDRONK MET EEN omdat men dfe konkurrentie van WITTE UIT CAHORS Cahors vreesde, dit gebeurde o.a. De Aalsterse Commanderij van door het treffen van hogere taksen de Vlaamse Wijngilde die hier en een beperking van de inhoud vandaag verbroederde met de der vaten. Voordien was de Lot Confrérie de Cahors is ontstaan of gekanaliseerd geworden zodat het liever zelfstandig beginnen te verkeer op de rivier heel wat werken in 1968. Voordien was zij veiliger en vlugger kon gebeuren, nog opgenomen in de Comman- Op het einde van de 18de eeuw liet derij Kust. Er werken zo'n elf Lodewijk de XVIde deze maat- Commanderijen in het Vlaamse regelen vallen zodat de zwarte landsgedeelte met zowat 1.250 wijn, de 'Black Wine' zoals de leden. De Commanderij Engelsen hem noemden, bij Waasland is op haar beurt slechte jaren in de Bordeaux streek deze kon oppeppen. ontstaan uit die van Aalst. Het doel wat men voorp stelt De Cahors w$rd in die tijd ook al wijnliefhebbes, zonder daarom in het buitenland gevraagd, hij wijn 'kennef' te zijn, samen te werd zelfs uitgevoerd naar brengen en wijn te leren kennen Rusland waar hij nog gebruikt en te proeven in gemeenschap, 'wordt in de ortodoxe kerk. In Dit wordt af en toe gekoppeld aan 1876 werden de wijngaarden van gastronomische banketten omdat Quercy geteisterd door de druif- deze twee (toch onvermijdelijk luis met als gevolg dat de planten samen horen. Men verruimt bijna totaal verwoest werden en verder zijn kennis door het dat de boere^i gingen uitwijken, inrichten van studiereizen en het Na nog wat tegenslagen zoals de verbroederen met buitenlandse de wijn uit Algerië die gilden. De Aalsterse Commande rij telt 54 leden, dit betekent in konkrete cijfers honderdentwee vermits het hier om koppels gaat. Het jaarlijkse lidmaatschap be draagt 1.5QDF per jaar per koppel. De raadzaal van het stadhuis was om zes uur meer dan gevuld bij de plechtige ontvangst van de erege- nodigden door het stadsbestuur. Burgemeester Marcel De Bis schop werd opgenomen als 'Chevalier' in de Confrérie waar op dan ook rijkelijk getoost werd met een schuimwijn uit Cahors die men het best kan vergelijken met een mousserende wijn «Méthode Champenoisen' maar dan wel iets zoeter. Daarna werd er opgestapt naar de salons van de Borse van Amsterdam waar de verdere intronisaties plaats had den. De stoet met aan kop de Confrérie de Cahors rijkelijk en kleurlijk uitgedost in schitterende roodfluwelen mantels en mutsen die wat deden denken aan het tooisel van Dirk Martens werd gevolgd door de nationale be stuursleden van de Vlaamse Wijngilde Aalst en St.-Niklaas in mantel. Ook de gastronomische Confrérie «Ab Ovo usque ad mala» stapte mee in groot ornaat, op de voet gevolgd door leden van de Wijngilde Aalst en St.-Niklaas. Het opnemen van zestien leden van de Wijngilde Aalst- St.-Niklaas in de Confrérie du Cahors is een ritueel op zichzelf. Met een druivestok worden zij tot Chevalier geslagen en worden hen de nodige linten en medailles overhandigd, in Aalst en St.- Niklaas mag men terecht fier zijn op deze zestien nieuwe leden, vermits er in heel België maar éénentwintig zijn. e heren Etienne Halle, Grand MaTtre, en José Baudel, Grand Chancelier, beide opgenomen in 'Le Grand Conseil' van de Confrérie du vin de Cahors. werden op hun beurt opgenomen als Ere-gezel in de Vlaamse Wijngilde. Na nogmaals gelaafd te worden door de schuimwijn uit Cahors werd er om negen uur aangezeten aan het banket en we laten hier niet na U even een blik te gunnen in de spijskaart, waaraan vele spijs huizen een voorbeeld kunnen nemen: Hoppekeesten met roer eieren. Boerenpsalm, Oostendse Tongreepjes, Parelhoen 'Leew van Vlaanderen', Vlaamse kaas. Mokka met vlaaien... waarom durven Vlaamse koks toch bijna geen streekgerechten aan, dit lijkt mij een ernstige fout in de vakopleiding waar dringend aan verholpen moet worden. De Vlaamse Wijngilde doet er inder daad wat voor. Afspraak op de volgende Verbroedering! PAUL BALMAN Op woensdag 26, donderdag 27, vrijdag 28, zaterdag 29 en zondag 30 mei e.k. richt Leslie Dauw in het kasteel «De Blankaart» te Woumen (6 km van Diksmuide en 15 km van de kust) een studieweek-end in voor zwartwitfotografie en kleu rendia's. De Vlaamse Wijngilde ym) De Aalsterse Maatschappij voor Goedkope Woningen, die nu meer dan vijftig jaar bouwt voor gezinnen met een beperkt inkomen, heeft op 17 februari 1976 een brief geschreven aan de heer Gouverneur van Oost-Vlaanderen, waarin op de noodzakelijkheid wordt gewezen op het Gewestplan van Aalst meer ruimte voor te behouden voor het bouwen van sociale woningen. In een indrukwekkend be toog wordt gewezen op de woningnood, die nog steeds in Aalst bestaat. Die nood blijkt niet alleen uit de be stendige groei van het aan tal gezinnen (van 1962 tot 1970 was er een aangroei van 8%) maar ook uit de veroudering van het woon- pakket, het gemis aan ele mentaire gerieflijkheden in vele huizen, en uit het groot aantal woningen, bestaande uit slechts twee of drie ver trekken. 28% der woningen zijn ge bouwd vóór de eerste we reldoorlog - 3000 woningen beschikken niet over een ei gen WC binnenshuis - 7000 huizen hebben noch bad kamer noch stortbad - 1400 mensen wonen in een huis met slechts 1 of 2 vertrekken en 3716 in een woning met slechts drie vertrekken Meer sprekend dan deze cij fers is wat de Maatschappij uit haar eigen ervaring me dedeelt. Op haar wachtlijs ten staan er tegenwoordig 550 gezinnen die haken naar een woonst. Er zijn daarbij dramatische gevallen waar niet kan aan voldaan worden doordat de Maatschappij belet werd haar taak te ver vullen. In de-brief wordt er op gewe zen dat de ruimte die voor sociale woningen wordt voorzien en er kan voor die nen, reeds door de maat schappijen is aangeworven en binnen afzienbare tijd zal volgebouwd zijn. Er is niets voorzien voor de nabije toe komst. De gronden «de Biol- ley», die door de Stad vóór zoveel jaar werden ontei gend om te dienen voor so ciale woningbouw, hebben op het Gewestplan deze be stemming als bij toverslag verloren. De Maatschappij oordeelt dat dit verlies moet gekompenseerd worden en ze duidt die liggingen aan die volgens haar in aanmer king kunnen komen. De Gemeenteraad zal bin nenkort over deze aangele genheid moeten beraadsla gen. Hij zal de gelegenheid krijgen te tonen dat hij een vooruitziende sociale poli tiek wil voeren, die rekening houdt met de behoeften van onze Aalsterse gezinnen. Dit studieweek-end waar zo wel beginners als gevorderden kunnen aari deelnemen gaat door op het prachtige domein van «De Blankaart» te Wou men. «De Blankaart» is een kasteel gelegen te midden van een natuurreservaat. Het is er zeer gezellig en het biedt het konfort van een goed hotel. Er zijn ruime werkgelegenheden, slaapkamers, een eetzaal en een gezellige bar. De bedoelingen van dit werkweek-end zijn: werkgele genheden scheppen waarbij technische problemen onmid dellijk kunnen worden opge lost, de praktijk inoefenen, dis- kussiepodiums vormen en de deelnemers een rustig, ont spannend en tevens leerrijk week-end bezorgen in het te ken van hun hobby «de fotogra fie». Een van de geboden mogelijk heden is dat iedereen zijn ei gen belangstellingspunt zal kunnen uitwerken, zonder ge bonden te zijn aan een vast schema. Zowel buiten als in studio zullen opnamen kunnen gemaakt worden. Voor wat de studio-opnamen betreft zal men eveneens kunnen be schikken over een of twee pro fessionele - fotomodellen. Ook zal er gezorgd worden voor de nodige attributen en kledings tukken. Tijdens het werk zullen technische raadgevingen ge geven worden en achteraf zul len de resultaten ter bespre king voorgelegd worden. De deelnemers zal ook de mo gelijkheid geboden worden zich te verdiepen in een paar honderden foto-tijdschriften. VERBLIJF Per dag zijn er in «De Blan kaart» vier eetmalen voorzien, een ontbijt, een middagmaal, een vieruurtje en een avond maal. De slaapkamers zijn uit gerust met warm en koud water en beschikken over douches. Voor de snoepers is er ook een bar waar diverse soorten drank geserveerd worden. De meer nuchtere deelnemers kunnen zich aldaar eveneens verdie pen in fotolektuur. INSCHRIJVING De verplaatsing van en naar Woumen gebeurt met een kon- fortabele bus. Het vertrek op woensdag 26 mei is voorzien UI II !b U. nlnaaTySiu! ïg U" woonplaats van de deelne mers is het ook mogelijk dat de bus een paar grote steden zal aandoen. Inschrijvingen kunnen gebeu ren door overschrijving van 3.950 F per persoon op reke ning 434-4158511-28 van Les lie Dauw, Sterrenbos 7, Den derleeuw. In deze prijs zijn alle kosten irv begrepen, d.w.z. 4 volle dagen konfortabel verblijf, 4 over nachtingen, 4 ontbijten, 4 mid dagmalen, 4 vieruurtjes, 4 avondmalen, verplaatsing van en naar Woumen, evenals ver- bruiksprodukten voor ontwik kelen van films en papier, ere loon van de fotomodellen en vrij gebruik van de studio en het dokamateriaal. Het aantal deelnemers is be perkt tot 22. Het is dus wense lijk eerst telefonisch de in schrijving mede te delen, zodat de inschrijvingsvolgorde kan geëerbiedigd worden (Tel.: 053-66.75.21). Meer bijzon derheden over dit week-end kunnen eveneens op dit tele foonnummer verkregen wor den, maar dan na 20 uur. Ter informatie willen we ook nog mededelen dat een gelij kaardig week-end gepland wordt voor 10,11,12,13 en 14 november e.k. in het «Van Eeghenhuis» te Aardenburg in Nederland. S.J. Tijdens de geheime zitting op de laatste gemeenteraad werden de vervanging van twee leden van de Kristelijke bond der geensioneerden en van twee leden van het Vlaams verbond voor gepensioneerden bij de raad van de derde leeftijd behandelt. Verder werd de aanduiding van interimarissen aan het stedelijk lager- en kleuteronderwijs goedgekeurd en een vergoeding toegekend aan de leden van het stedelijk personeel belast met de kontrole van vertoningen en vermakelijkheden. De Aalsterse stadsscholen gaan voor wat het aantal leerlingen betreft steeds meer achteruit. Volgens schepen Van Den Eede is deze achteruitgang te wijten aan de daling van het geboortecijfer, aan het gebrek aan doorstromingsmogelijkheden en aan de steeds groter wordende aantrekkingskracht van de rijks- en vrije scholen. Daar waar in 1972 nog 1.084 leerlingen ingeschreven waren is dit aantal nu geslonken tot 890. Thans beschikt de stad over achttien lagere klassen, twee vierdegraadsklassen, één aanpassingsklas en twintig kleuterklassen. De vierdegraadsklas sen worden per één september definitief opgegeven. De internationale waarde van het «scola Cantorum Cantate Domino koor werd vorige zondag nogmaals aangetoond. Onder de leiding van Leonce Gras en In internationaal gezelschap voerden 70 knapen en 4Q mannen van het Sint Maartensinstituut Bach's «Johannuspassion» uit, in het mooie kader van de abdijkerk te Ninove. Tijdens de jaarlijkse grote wedstrijd «Eurovee 1976» te Gent stond een nieuwigheid op het programma: een miss verkiezing. Drie dames met grondige kennis van vaarzen kozen daar de best gevormde vaars uit. De eer viel te beurt ana het dier van Willy De Vidts uit onze stad. Zijn mooi dier kreeg de titel van «Miss Eurovee 1976» Op 11 september wordt een groot scoutsfeest gegeven ter gelegenheid van ht afscheid van Terlinden. Alle oud scouts die nog op Terlinden vertoefden worden verzocht hun adres kenbaar te maken aan E. Geerinckx, Kasteel Terlinden. Ten voordele van het gehandikpate kind zullen twee militairen van de Belgische strijdkrachten een voettocht naar Lourdes ondernemen. Adj. Joseph Slagmolen uit Welle en 1ste Sm. Jules Kieckens uit Aalst zullen van 7 tot 29 mei 1080km te voet afleggen, hoewel'beiden persoonlijk goed gemotiveerd zijn willen zij de mars in een ruim kader zien. Daarom zullen ze kaarten verkomen aan 50F. stuk waarvan de opbrengst integraal naar de bouw van het geZinsvervangd tehuis voor mentaal gehandikapten te Sint Lievens Esse gaat. Door het kopen van een kaart treedt men symbolisch als sponser op voor één km. die beiden zullen stappen. P.C.R. 000-0178538-58 van beschermkomitee voor het gehandikapte kind vzw molendreef 59 Aalst. RVDP Ook schepen henri Van der V eken stelde op de jongste gemeenteraad de werking van zijn departement (sociale voorzorg, gezin, hulsvesting en vrijetijdsbesteding) in 1975 voor. In de eerste plaats wees de schepen op het probleem wat de huisvesting schept en dit aan de hand van een analyse betreffende de vermindering van de natalitelt. AI weten we nu niet precies of dat dit ons nu negatief of positief moet stemmen, we zijn nu al immers over de 4 miljard en binnen dertien jaar zitten we al aan 5 miljard. Alles wijst erop dat de bevolkingsaangroei wat langzamer aan het klimmen is en dat vinden we dan ook in Aalst terug. In 1975 was de Aalsterse bevolking gedaald van 46.744 in 1970 tot 45.232 einde '75. Daarbij komt dan nog het immigratiecijfer van 75 per sonen die de Aalsterse bevolking kwamen aanvullen. Dit jaar werd ook begroet door vijftien tweelingen, en door 428 gewone stervelingen. De bevolkingsda ling is niet alleen te wijten aan het vergelijk tussen geboorte- en overlijdenscijfer, 551 overlij- dens, maar wel degelijk aan de emigratie van zo'n 2.028 per sonen. Hierover heeft de sche pen een analyse gemaakt, ana lyse welke in 1975 het probleem van de huisvesting nog scherper stelt dan de vorige jaren. Bij de emigrerende personen valt de kategorie tussen 20 en 40 jaar het sterkst op, nl. 1.123. het zijn dus meestal jonge gezinnen die Aalst verlaten en zich elders gaan vestigen en dat niet alleen wegens beroepsverplichtingen maar merendeels wegens huis vestingsproblemen: te hoge huishuren, te dure grondprijzen, het spreekt voor zich dat de gezinnen zn.:: vesuger. :r. onmiddellijke omgeving. Uit de statistieken naar waar de be volking zoal uitwijkt citeren we het volgende: 218 personen zijn zich gaan vestigen in Lede, 197 te Erembodegem, 83 en 82 te Hofstade en Erpe en 63 te Gijzegem. Tijdens de week van de Huisves ting in 1964 werd vastgesteld dat er rekening diende gehouden met een tekort van 2.000 woningen, in acht genomen de toenmalige nood aan huisves tingsmogelijkheden, de vervan ging van oude huizen, de groei van de bevolking en de oprui ming van bouwvallige panden, krotten. Om aan die leemte te verhelpen werden vijf nieuwe woonwijken gekreëerd met zo wat tweeduizend woningen: Hoezekouter, Immerzeel, Mo- lenkouter, Rozendreef en Ber- gekouter. Alleen de Rozendreef met 50 woningen en de Berge- kouter met 40 kwamen» tot stand. Er kan dus gesteld worden dat de huisvestingsnood grotendeels is vermeerders, re kening houdend met de ontvol king van het centrum. Samen met deze analyse wordt ook de veroudering van de bevolking vastgesteld zodat er kan gedacht worden aan 18 20% bejaarden. Nog altijd volgens dit verslag kunnen de sociale bouwmaat schappijen deze grote achter stand niet aan zodat het gemeentebestuur zelf het pro bleem dient aan te pakken door zelf te bouwen. Een stap in die richting was het projekt 'De Bioley', het bouwen an sociale woningen voor hoofdzakelijk jonge gezinnen en door een projekt voor de bouw van sociale huurwoningen voor ouden van dagen op de Schietbaan. In verband met de sanering van de sociale huurwoningen voor die leeftijdsgroep deelde de schepen mee dat die zullen verder gezet worden. De technisceh diensten van het departement zullen de nodige dossiers klaarmaken en dan zullen met begrotingswijzi gingen de nodige kredieten gevraagd worden. Het kollege van Burgemeester en schepenen neemt dit sociaal probleem van de huisvesting ter hand ondanks de zware financiële implikaties die zo'n operatie meebrengt. KINDERDAGVERBLIJF GROEIT GESTADIG Het stedelijk Kinderdagverblijf in de Twee Hagenstraat in november '75 gestart, was in velerlei opzichten een geforceer de star, deze viel immers in een Gr.günsr.gs penuue, g£Z-0?. uc- reeds aan de gang zijnde schoolperiode, zodat verschil lende belangstellenden die reeds vooraf kontakten hadden gelegd andere oplossingen hadden ge zocht. Ook de inrichting en akkomodatie lieten nog wat te wensen over. Er werd gestart met een kapaciteit van 38 bedden. De vooruitzichten, te vens in akkoord met het Nationaal Werk voor Kinder welzijn, laten toe de kapaciteit op te drijven tot 51 bedden. Sinds het begin van 1976 kan men rekenen op een bezetting met gemiddeld zeventien kin deren. Alles wijst er op dat binnenkort een 45-tal kinderen zullen opgenomen in de kribbe. In verband met het amendement dat door het kollege wordt voorgesteld om te voorzien dat dit een opvangdienst zal zijn om tegemoet te komen aan de plaatselijke noden van thuis blijvende moeders, die toevallig moeten worden geholpen en waar zij nu beroep dienen te doen op vrijwilligers, vrienden of buren om hun peuters en kinderen bij te houden. Deze opvang kan zowel gebeuren, wanneer een moeder plotseling moet worden opgenomen, zodat de vader zijn werk kan blijven verzekeren wanneer de moeder naar een konsultatie dient te gaan bij een dokter, een begrafenis dient bij te wonen e.d.

De Voorpost | 1976 | | pagina 9