VOGELVERENIGING «DEZWARTKOP» DE DON BOSCO-SCHOOL IS EEN IDEALE OPVANGSSCHOOL BRAND IN RONSEVAALSTRAAT: OORZAAK NU BEKEND! 10 - 16-4-76 - De Voorpost Volgens een jaarlijkse traditie droeg ook dit jaar de vogel vereniging «De Zwartkop» haar steentje bij tot het natuurbe houd. Op zaterdag 3 april II, in de voormiddag, reinigde, herstelde en vernieuwde het bestuur van de klub de nest kastjes in het Stadspark. Naar aanleiding van deze ax- tiviteit zijn we even gaan praten met de ondervoorzit ter van deze ornitologische vereniging de heer Herman Chevalier. De naam van de vereniging «De Zwartkop», werd ont leend aan een vogelsoort. De zwartkop kun je nu niet op het eerste zicht als sier- vogel beschouwen. Hij heeft veel weg van een mus, meer bepaald van een heggemus of bastaardnachtegaal. Ty pisch voor deze vogel zijn wel de zwarte veren bovenop zijn schedel. Net een alpino muts op een grijs-bruin kop je. De vereniging zelf werd zo'n vijfentwintig jaar geleden gesticht in een kafee met de naam «'t Baasken». Daar na men twee mensen, tussen pot en pint, de beslissing een vriendenkring, een klub, te stichten. Dit is gebeurd en zo is de vzw De Zwartkop ontstaan. Het ledenaantal van deze vereniging kent zo als bij vele verenigingen ups en downs. Vorig jaar een goede 130 leden, nu een 90-tal. Redenen voor dit op en neergaande ledenaantal kan men moeilijk geven Geen jonge krachten, onte vredenheid, het lidgeld ver geten te betalen, en dergelij ke meer. De redenen kunnen velerlei zijn. In de loop van het jaar neemt deze vzw heel wat initiatie ven. Zesmaal per jaar wor den vergaderingen belegd waarop telkens sprekers uit genodigd worden die het dan hebben over een of an der aspekt van de vogelver zorging of van het vogelkwe- ken. Verder wordt er ook regelmatig een tijdschrift uitgegeven waarin naast re- klame ook nog richtlijnen gegeven worden aan of voor de leden. De klub neemt deel aan de week van de vrijetijdsbesteding en Is ver der meermaals te gast op diverse tentoonstellingen. Tot op heden, telkens de tweede zondag van decem ber, richtte de klub ook een tentoonstelling in in de ge bouwen van het Beukenhof. Of dit zo zal kunnen blijven nu het Beukenhof aan de stad verkocht werd, blijft voor het bestuur een open vraag. Onoverkomelijk is dit probleem echter niet. We zullen dit ter gepaster tijde wel weten op te lossen», aldus de heer Chevalier. Voor de Zwartkop is het ook een typisch jaarlijkse tradi tie geworden om in het Stadspark van Aalst de nest kastjes uit te kuisen. Verval len en beschadigde eksem- plaren worden ofwel her steld ofwel vervangen door nieuwe. Tot vorig jaar heeft de vereniging steeds zelf moeten instaan voor het ver vaardigen en het ophangen van de nestkastjes. Dit jaar is er verandering in geko men. Door de stad zelf wer den en twintigtal nestkast jes vervaardid en aan de klub overgemaakt. Het bestuur hoopt nu alleen maar dat het geen éénmalig gebaar zal zijn, maar dat men ook na de verkiezingen nog aan de ver eniging zal blijven denken. Het vervaardigen en ophan gen van nestkastjes is schijnbaar een eevoudige taak, maar daarom niet vrij van kritiek. Zo reageerde bv. vorig jaar een andere groep natuur- en vogelvrienden. De Wielewaal, omdat zij de vlieggaten van de nestkast- jes te klein vonden. Ten on rechte, aldus de heer Cheva lier, want we hadden dat opzettelijk gedaan. Het zijn niet alleen de grotere vogel soorten zoals bijvoorbeeld de merels, de leisters of de mussen die moeten neste len, ook kleinere vogels zo als de sijsjes moeten kun nen broeden. En om die re den had De zwartkop nest kastjes voorzien met kleine vlieggaten waardoor zelfs geen mus kon, maar waar door wel een sijsje kon Voor iedereen goed doen is zeer moeilijk. Ook wordt het gepresteerde werk dikwijls niet naar waarde geschat. Dat een aantal nestkastjes door de tand des tijds verva len is normaal. Echter min der aangenaam om zien is het feit dat er ook jaarlijks een aantal nestkastjes door spelende kinderen vernield worden. Deze op 4 meter boven de grond hangende bakjes zijn maar al te ge makkelijk het doelwit om naarte werpen. Het is spijtig dat het gebeurt, maar het gebeurt. Een ander initiatief dat een tweetal jaar geleden geno men werd was het aanbren gen van een voedertafel ach ter het hok van de parkwach ter. Daar komen de leden van de zwartkop regelmatig de overschot van hun volliè- res op deponeren. Vooral tijdens de wintermaanden is dat van groot nut voor de vogels. LEEFBAAR? Zoals iedereen bijna die aan vrijetijdsbesteding doet, steken ook deze mensen veel geld in hun hobby. Daarbij komt ook nog dat zij dagelijks verplicht zijn een zekere tijd te spenderen aan het onderhoud van hun vo= gels. Reinigen van kooien, eten geven, water verversen, fiches van de paringen en de kruisingen bijhouden en dergelijke meer. Wat de klub zelf betreft. Ook daar leeft men van de eigen inbreng. Vooreerst verza melt men geld via de adver teerders die aankondigin gen plaatsen in het twee maandelijkse tijdschrift van de «Zwartkop». Op de tweed plaats is er dan het lidgeld. Veel is dat niet. Van de 200 fr. lidgeld gaat 150 fr. naar het AOB, de algemene over koepelende organisatie, de Algemene Ornithologische Bond van België. Van de nog resterende de 50 fr gaat on geveer nog eens een 25 fr. naar het drukken en verzen den van het tijdschrift. Wan neer we alles bij elkaar ne men schiet er tenslotte nog 25 fr. overdie de klub vrij kan gebruiken. VOGELVERENIGINGEN Naast het overkoepelend or gaan, de AOB, zijn er ook nog andere evenwaardige partners zoals de Wielwaal en de Witte Spreeuwen. Waar ligt hem nu juist het verschil. De AOB, aldus de heer Chevalier, zijn mensen die van vogels houden en deze zoveel mogelijk bij el kaar gaan houden, kweken. De Wielwaal, die gaan in de natuur wandelen, observe ren de vogels, met dat risiko dat wanneer ze in de vrije natuur een nest aanraken deze door de vogels zal ver laten worden. En dan ten slotte waren er de Witte Spreeuwen en daar zaten vooral de 'vangers' tussen. Mensen die vogels vingen om ze te verkopen. Zoals vele vogelverenigin gen heeft ook de «Zwartkop» gereageerd op de wet tegën de vogelvangst. Echter niet uit hoofd van: Waarom mo gen wij geen vogels meer vangen maar wel met de vraag: Waarom moeten wij onze inlandse vogels gaan halen om te kweken, om kruisingen te bekomen. Men kan kruisen met inlandse vo gels, met tropische of met andere, maar tenslotte komt het erop neer dat men steeds iets tracht te beko men dat een ander nog niet bekomen heeft. TENTOONSTELLINGEN Naast het kweken en onder houden van vogels is een zeer belangrijke aktiviteit van de klub ook het deelne men en het houden van ten toonstellingen. Deze heb ben voornamelijk plaats tus sen oktober en december. De tentoonstellingen waar aan de Zwartkop deelneemt of die de Zwartkop organi seert zijn tentoonstellingen van siervogels. De vogels worden er gekeurd naar hun pluimage, hun grootte, hu kalmte, hun poten, hun al gemene konditie en dan, wanneer men twee kandi daat vogels naast elkaar heeft, bekijkt men ook de muit waarin ze zitten. De kooien waarin de vogels naast elkaar heeft, bekijkt men ook de muit waarin ze zitten. De kooien waarin de vogels zitten zijn genorma liseerd, dit wil zeggen ze hebben bepaalde afmetin gen, moeten aan bepaalde voorwaarden voldoen, en zijn enkel wit en zwart ge schilderd. Bij de keuring van de kooien let men vooral op het onderhoud van de kooi. Wat minder of meer zand... Het keuren van de vogels gebeurt door officiële keur ders van de AOB. Ze worden door de organisatoren vna de tentoonstelling aange vraagd. Deze keurders zijn bevoegde mensen, die dat echter niet professioneel beoefenen. Zij moeten er ook hij vrije tijd aan inste ken. Dikwijls moeten we zelfs verlof vragen om het te kunnen doen. Net als met de duiven ver loopt het als volgt: donder dagavond inkorven, 't vrij dags gans de dag keuren, 's zaterdags eventueel een o- pening met een receptie en openstelling voor het pu bliek. Zondags open hou den voor het publiek, en de maandag dan ontkorven. Dat zijn vijf dagen. Van een bepaalde groep mensen die zich met vogels bezighouden kan men niet spreken. Wel is het een feit dat iedereen zich wel bezig houd met een klasse van vogels die zijn beurs af kan. De arbeidersklasse bijvoor beeld zal zich voornamelijk bezighouden met inlandse vogels. Een volgende klasse houdt zich bezig met kana rievogels. Maar dan hebben we de exoten. Exoten, die moeten reeds speciaal voed sel hebben, moeten leven in een bepaalde temperatuur, hebben behoefte aan tro pisch vruchten. Ze vragen dus ook reeds meergeld. Nog een andere klasse zijn dan de parkietenkwekers. In die groep vraagt men soms van 150 tot 160.000 fr. voor één eksemplaar. Dat is na tuurlijk niet meer voor de gewone man. Wel zien we dat bepaalde mensen zich opwerken. Ze beginnen bij voorbeeld met het kweken van inlandse vogels. Met hun verkoop kopen zij een koppel kanaries. Met de ver koop daarvan schaffen zij zich exoten aan, en zo sla gen zij er in tenslotte ook parkieten te kweken. Dat zijn niet altijd exemplaren van 150.000 fr. het kunnen er ook zijn van 10.000 fr., maar ze evolueren, ze klim men op. BESTUUR Op het ogenblik zit de orni thologische vereniging, «De Zwartkop» zonder voorzit ter. Dit is echter volgens de heer Chevalier geen pro bleem. Alles verloopt zeer vlot. Zelfs zo goed als met een voorzitter. Tenslotte zijn alle leden nu gelijk en wor den zé niet meer gedomi neerd door een leider. Alles wordt als vrienden onder mekaar afgehandeld. Toch is er een zekere hiërarchie waar te nemen. Als Erevoor zitterhebben zij hun vroege re voorzitter, de heer Jean De Bruyn. De taak van on dervoorzitter neemt Herman Chevalier waar. Als sekreta- ris is er Jos Vinck De Public relations worden verzorgd door Paul Lievens. Michel Van den Brempt neemt de Het vermoeden van Jan Van De Cauter werd uiteindelijk en gelukkig niet bevestigd. Terwijl hij uitdrukkelijk de mogelijk heid van kwaad opzet had gesteld blijkt nu duidelijk dat de werkelijke brandoorzaak niet zo ver diende te worden ge zocht. Wij nemen aan dat Jan Van De Cauter voldoende redenen heeft gehad om zich belaagd te voelen en dat hij direkt na het dramatisch gebeuren van dit vermoeden heeft willen getui gen. Als verslaggever brachten wij, aansluitend op het ongelukkig voorval, het verhaal van het gebeuren zoals het door Jan Van De Cauter zelf werd ge bracht. Al zal de werkelijke omvang van de ramp hiermede zeker niet verminderen toch moet het aan Van De Cauter zelf de drukkende last^ ontnemen welke door dit t>eangstigend vermoeden op hem drukte. Een ongeluk ligt meestal op een klein plaatsje en dit was ook hier weer het geval. Als huurder van de woning, welke hij nu pas een jaar bewoont kon hij zeker niet vermoeden dat een plastiek stookolietoevoer- leiding naar de oliekachel de eigenlijke oorzaak kon zijn. Aangezien Van De Cauter een bestaande toestand had over genomen kon hij onmogelijk weten dat diegenen welke ooit de olieleiding hadden geïnstal leerd, een plastiek slangetje dwars door de muur en de schoorsteen hadden gelegd. Door het nagloeien van het roet in de schoorsteen moet aldus de plastiek leiding zijn dóorge- smolten en kon, langs de oli- eaanvoer welke uit de reservoir in de garage kwam, uiteindelijk dit begin van brand in de ga rage zelf uitbreiding nemen. De zeer brandbare stookolie welke langs de opgebrande leiding nadien vrije loop kreeg moet dan de oorzaak zijn ge weest van het vlugge oplaaien van de brand. Men kan het in de gegeven omstandigheden een wonder noemen dat de schade al bij al betrekkelijk be perkt bleef. Het spoedige op treden van de brandweer zal hier zeker voor een groot stuk tussen zitten. Het gebeurt vaak dat betrok kenen, welke evenmin als wij zelf deskundigen terzake zijn, zich door subjektieve waarne mingen laten leiden. Ook als dit niet direkt strookt met het offi ciële feitenrelaas menen wij er niettemin goed aan te doen deze zuiver gevoelsmatige in terpretatie als dusdanig te vers laan. Het feit alleen dat er om een of andere onbegrijpelijke reden een dergelijk vermoeden kon rijzen geeft reeds te den ken en is ook meldenswaard. Klaarblijkelijk heeft Jan Van De Cauter dan toch niet die vijan den welke hij zich ergens had gedacht. Gelukkig maar! Laat ons hopen dat weldra ook de opgelopen materiële schade tot het verleden behoort! Zwartkop hing nieuwe nestkastjes in het stadspark (jm) leden en ringerrdienst op zich en als kommissarissen zijn er Jean Van De Wielde, Fritz Vermoezen, Eddy Brijs en Roger Roeland. Wie belangstelling heeft voor wat deze mensen ver richten of voor wie zich wil aansluiten bij «De Zw kop» geven we het adres v de ondervoorzitter: Herm Chevalier Steenweg op Aalst 85 9308 Hofstade. Tel. 053/77.77.34. S turnzat toveren 'oor de familie Bosco-kinderer bezight voorbi Daeleman zeer moeilijk) in slagen is het onthouden van sommen of zinnen. Allen die behoren tot dit type 1 (type 2 is voor zwaar gehandikapten) volgen het programma van de gewone lagere school doch steeds op een eigen en dus (trager) tempo. Ze worden indivi dueel begeleid en ingedeeld in klassen van 13 jongens of meisjes, die gevormd wor den door het niveau dat op taalvlak door de kinderen zelf is bereikt. Een kind kan van de ene klas naar de an dere worden overgeplaatst als hij een bepaalde hoe veelheid stof onder de knie heeft gekregen: deze rege ling geldt zoals hoger ge zegd slechts op het alge meen vak: «taal», voor wis kunde geldt deze regeling niet, want anders zou men teveel kategorieën dienen te kreeëren. OPVANG De leerkrachten die in de Don Bosco-school lesgeven hebben een supplementair jaar gevolgd om bij deze kategorie mindervalieden te kunnen lesgeven: deze eis, die door de Kristelijke On derwijsbond werd gesteld, heeft dan ook tot gelukkig gevolgd dat we hier met vak kundig onderwijsmensen te doen krijgen. Elk kind, dat door zijn ouders of PMS- centrum in de school wordt aangemeld, krijgt buiten het dossier van het Gewone PMS-centrum bij het bin nentreden een reeks testen af te werken, die door een gespecialiseerd team van PMS-mensen worden afge nomen. Deze mensen, die buiten Don Bosco ook in Levensvreugde, Herzele en Roosdaal hun diensten aan wenden beslissen dan of het kind mag blijven of naar de school voor zwaarder-ge- handikapten (Levensvreug de) dient overgeplaatst te worden. Als het mag blijven wordt het in één van de 15 klassen geplaatst: niet de Het schools onderwijs voor mentaalgehandikapte kinderen is de laatste j"aren dikwijls het voorwerp geweest van wetenschappelijke onderzoekingen met het doel dit zo efficient mogelijk te laten verlopen. Aalst bezit voor deze groep van jongeren drie scholen die voor de opvang kunnen zorgenDe Don Bosco-school die de licht mentaal-gehandikapten onder haar hoede neemt en levensvreugde en Ribto die de matig- of zwaar gehandikap ten voor hun rekening nemen. Als we het schoolleven van de Don Bosco-school even onder de loepe nemen zien we dat dit op het eerste zicht weinig met het gewoon lager onderwijs verschilt. Slechts bij nader toekijken komen enkele fundamentele optieverschillen naar voren wie we hierzullen voorstellen. OPRICHTING De Don Bosco-school werd in 1959 gesticht door de zus ters Jozefieten die kinderen met zware leermoeilijkhe den in enkele klassen poog den te groeperen. Deze klas lokalen bevonden zich in de Sint-Jozefsstraat tot op het ogenblik dat de kongregatie van Sint-Vincentius a Polo de leiding van de school op zich nam en de kinderen in de Eikstraat logeerden. Pas in 1962 werd op aanra den van h'et Ouderkomitee zelf begonnen met een vzw Don Boscoinstituut die met financiële steun van de Pa rochiale Werken Sint-Marti- nus in de Sint-Kamielstraat de huidige klaslokalen in ge bruik namen. Op het grond gebied van E.H.Deken De Vos werden nieuwe gebou wen opgetrokken zodat de schoolbevolking die bij de start in 1962 vier klassen telde jaarlijks vermeerderde tot men in 1972 vijftien klas sen als eigen schoolpatri- monium mocht beschou wen. Deze vrij gesubsi dieerde school volgt het schoolplan en de begelei- dingsvormen door de Staat gesuggereerd, doch voor het overige is men volledig vrij te handelen naar de geest die de stichters ven leerkrachten met deze school voorhadden. Mo menteel telt de Don Bosco- school een honderdtachtig kinderen verdeeld over 15 klassen en begeleid door 28 leerkrachten. Deze BLO-school verstrekt gemengd onderwijs aan vier vierdegraadsklassen (voor kinderen van 12 tot 18 jaar) en 11 gewone lagere klas sen. BEGELEIDING De school die momenteel haar maksimum-kapaciteit heeft bereikt, daar er niet meer kan bijgebouwd wor den, heeft volgend leraren korps ter beschikking: naast 15 gewone titularis sen heeft men drie turn-leer- krachten, twee logopedis ten, drie mensen die han denarbeid en drie mensen die huishoudkunde doce ren. Dit aantal wordt nog aangevuld door twee vrijwil ligsters, de juffrouwen Hé- lin en Dierickx die onbezol digd komen meehelpen en okkassioneel is ook een vrij gestelde tewerk-gesteld, die door het Ministerie van Bin nenlandse Zaken als hulp werd voorgesteld. De bege leiding van de kinderen zelf is heel vrij: bij direkteur de heer Albrecht De Vos wordt tijdens ons gesprek menige malen zonder kloppen de deur geopend door een leer kracht die zijn direkteur (als een tweede papa) op famili- le doch beleefde toon om raad komt vragen. De vrijheid is ook op andere vlakken heel duidelijk: men laat de kinderen hun eigen zaken drukken in het druk- en stencillokaal en ook an dere werkjes worden hun toevertrouwd: een eventue le mislukking wordt hen niet kwalijk genomen en als de kinderen een les beu zijn wordt gerust naar een ande re bezigheid uitgezien. Dit familiaal klimaat heeft als positief resultaat dat het kind meer verantwoordelijk heidszin aankweekt wat hij later in het gewone leven zal kunnen aanwenden, om zich in de gewone mensenmaat schappij te laten integreren OPVOEDING Deze licht mentaal-gehandi kapten kunnen zich inder daad later gerust in de we reld integreren, op de fa briek gaan werken of trou wen doch waar ze niet (of leeftijd is hier echter v; belang doch het niveau v; schoolse kennis dat door leerling op dat moment b reikt werd. Ook bij de overgang van ene klas naar de ande komt het gespecialiseeri PMS-team samen met klastitularis en schoolhoo^ru hun duit in het zakje doer^ als de schoolvorderingstes ten een voldoende vooruill gang aan het licht brengen wordt het kind gepromd veerd naar een «hogere^ klas. De permanente begeer leiding heeft voor gevolg dat de vooruitgang of ever tuele achteruitgang (dit g$|je beurt ook) van elk kind op dfle voet kan gevolgd worde eventuele medische kan steeds indien nodig irjkx geroepen worden en de otfak ders worden w veranderde schoolhoudir k)t gen van hun kind op d nz hoogte gebracht. Toen w£>C een kort bezoek aan school brachten was de ve schoolbevolking aan meehelpen om de in feestzaal om te diezelfde avond was diaavond voor de van de Don i 1 leder was opgeruimd met het versjouwen va nd stoelen, met andere nuttigpui en minder nuttige0 den dit onder het waakzam >'n oog van toevallige voorbi. lopende leerkrachten. H(jel familiaal karakter van d'a' ganse bedoening schep jJ1 werkelijk een ideale sfeoMr om deze jeugdigen met moelijkheden op een specto( fieke doch efficiente manit voor te bereiden op het re leven. «De grootste klame voor ons is wel feit dat we geen publiciteit hoeven te maken over d fer kwaliteit van ons onderwijs [Cf is een uitspraak van direkral teur Albrecht De Vos die bij nader toezien dan oofcja volledig kunnen beamen! tel Dirk

De Voorpost | 1976 | | pagina 10