THEO MEULEMAN: 24 J. IN DIENST VAN DE GEMEENTE VEJA KAN IEDERE GROEPERING DAADWERKELIJK HELPEN ENTOESIASME BIJ HET PERSONEEL BEZINNINGSDAG - K.B.G. AALST De Voorpost - 23-4-76 - 11 npe [ondagvoormiddag, om negen uur precies, belden wij aan kor (ij iemand wiens lot gedurende 24 jaar innig met Nieuwer- erken verbonden geweest is en waarschijnlijk altijd wel zal telliiiijven. Gedurende al deze tijd wijdde Theo Meuleman zijn trouteste krachten aan het helpen besturen van deze gemeente, dollet verdwijnen ervan achtten wij een uitstekende gelegen- leid om eens een praatje te slaan met deze markante figuur. Ve stelden hem enkele vraagjes over zijn loopbaan en infor- neerden uiteraard naar zijn mening over de fusie die het linde van Niewerkerken inhoudt. Het was de enige keer dat ,ai re bij deze heel bescheiden man een spoor van opwinding diè tonden bemerken. Theo Meuleman word politiek aktief in 952 toen hij voor de eerste keer als gemeenteraadslid mocht n $aan zetelen. igh 11958 werd hem de gelegen- leid geboden zich nog meer in b zetten voor de gemeente, jjitmaal als burgemeester. Zijn imbtsperiode werd in 1965 01 net zes jaar verlengd. Toen <en cwamen de vorige gemeente- aadsverkiezingen: het zou lem niet meer gegeven zijn als jurgemeester de laatste jaren /an zijn gemeente in goede .jbanen te leiden. Toch bleef hij 1 ien vooraanstaande rol spelen Jals Schepen van Openbare %erken. Het is een eigenaar dige speling van het lot die onze zegsman in de politiek dreef. Toen hij gedurende de bezet tingsjaren en ook daarna nog werkte als gemeentebediende werd hem meermaals de handschoen toegeworpen dat Nieuwerkerken een onbes tuurbare gemeente was, en dit vooral op financieel vlak als gevolg van het gebrek aan in dustrie. Nieuwerkerken was in de jaren na de oorlog nog een volkomen landelijke gemeen te. Het kende geen industrie, het kende geen behoorlijke wegen, geen straatverlichting, en ga zo maar door! Theo Meu leman nam de handschoen op. Nu, vierentwintig jaar later is Nieuwerkerken volledig ver stedelijkt, heeft prachtige as faltwegen die vele omringende gemeenten ons benijden en bezit ook een uitstekende straatverlichting. Verder bezit deze gemeente een aangepast Dorpsplein met parkeergele genheid voor een massa au to's. Terwijl Theo dit allemaal zit te vertellen, blijft hij altijd even bescheiden, al is er misschien wel ergens 'n zweem van vol doening die heel natuurlijk is. Uiteraard brengen we in het gesprek ook de fusie naar vo ren. Dit is het stokpaardje van onze sympathieke schepen. Toen men reeds enkele jaren geleden een poging deed om Nieuwerkerken te laten fusio neren met Aalst, was hij al een grote tegenstander. Zijn hou ding heeft hij nooit meer gewij zigd. Toch wil dit niet zeggen dat hij tegen alle fusies gekant zou zijn: de fusie is wel een noodzakelijk iets voor vele ge meenten die werkelijk nog het landelijk aspekt bezitten. Dikwijls leveren de gemeente bedienden er slechts halve prestaties. Uiteraard is de fusie dan een noodzaak. Doch leef bare gemeenten moest men met rust gelaten hebben. Iets waar schepen Theo Meuleman sterk mee inzit is de financiële kant van de zaak. Aalst zal haar financiële problemen vast en zeker niet kunnen oplossen omdat er 35.000 inwoners bij komen, alhoewel waarschijnlijk wel zal gepoogd worden er er gens munt uit te slaan. Ook op andere gebieden kent een fu sie met Aalst zware nadelen: de mentaliteit van de bevolking van een gemeente is uitste kend, iedereen kent iedereen. Komt er ergens een nieuwe ie naam Veja is sedert jaren een begrip voor iedere .alstenaar die zich ietwat voor de jeugdwerking interes seert. Haar dienstcentrum dat sedert februari 1972 ter beschikking van alle Aalsterse jeugdgroeperingen staat, anl^iedt een groot gamma van diensten aan elke verenigingen Detpdie om haar hulp verzoekt. Zij is bereid om koördinerend en ïbredministratief hulp te bieden aan iedere groepering van /elke gezondheid of opinie ook! VVKS: Jin-werking Aalst en Sint-Jans Berchmans-groep voorgehandikaptenJeugd huizen: Sint-Joriskluben O- carina Aalst; jeugdcentrum 't Satellietje Aalst; Judo- klub Hirano Kwaï Aalst en de KSA-afdelinggewest Land van Aalst. ;te< PRICHTING ^[Oorspronkelijk is men onder Ie naam van «Skoutsvrien- len Aalst» in 1956 gestart n9)foet een Oud-skoutsbewe- ling die de jongeren- Tater in 1960 ook de meisjes- koutsgroepen financieel en idminstratief hulp bood om iet groepsleven beter te la- en funktioneren. In 1968 ■erd het dienstbetoon uft- lebreid tot andere vereni- lingen onder de naam Seja ;Skouts- en Jeugdwerk .alst) om in 1972 te komen erl^ot de huidige vzw Veja (Ver enigd Jeugdwerk Aalst). Het art naatschappelijk doel van en /eja werd «het Kristelijk ge ïnspireerd jeugdwerk in GAalst en omgeving te bevor- 'Pföeren». Hiertoe wil men de noodzakelijk infrastruktuur, zoals lokalen, terreinen, ad- '%instratieve diensten voor jeugd- en jongerengroepe- yefringen opbouwen en elk po sitief gericht initiatief voor de gezonde vrije tijdsbeste ding van de jongeren daad werkelijk steunen en stu- Deze algemene doel stelling die in de statuten woordelijk wordt gestipu leerd wordt in hoofdzaak verwezenlijkt door middel van een fonds, dat gespijsd ^wordt door geregelde en Wtoevallige bijdragen. Deze algemene formulering ver wezenlijken is de levenstaak die Veja op zich genomen heft. Momenteel groepeert zij de volgende aanleunende eugdverenigingenVVKS: distrikt Dender, Sint-Goede- groep Aalst; VVKM- DIENSTCENTRUM Zoals hoger reeds aange stipt is de hoofdtaak van Veja de materiele noden van •de Aalsterse jeugdvereni gingen te lenigen. Hiervoor werd in februari 1972 een Dienstcentrum voor Jeugd werking opengesteld. 'Dit centrum is gelegen aan de Esplanadestraat, nummer 34 en is van dinsdag tot zaterdag voor het publiek toegankelijk. Het is tevens als zetel van Veja gekatago- leerd en volgende verkoop diensten vinden er een uit stalplaats: naast de ver- koopsdienst van de Skouts- groeperingen (die kortelings sterk wordt uitgebreid) zijn en ook van KSA en WWF verkoopspunten aanwezig. De KSA-dienst die van het Sint-Maartensinstituut naar het Dienstcentrum verhuis de vindt hier gratis-verko pers en ook het Natuurbe schermingsfonds ronselt met zijn veelkleurige af- fichen, T-shirts en stickers nieuwe sympatisanten. Naast deze verkoopdiensten biedt Veia aan alle groepen de mogelijkheid om hun typ werk stencilwerk en druk werk te verzorgen. Het jaar- ML. OR 3EUG Dienstcentrum voor jeugdwerk gelegen in de Esplanadestraat. lijks inrichten van een jeugdtombola wordt admi nistratief volledig voor Veja georganiseerd. Ook een uit gebreide adressograaf staat ter beschikking van ieder die om inlichtingen verzoekt. AANLEUNENDE Voor de aanleunende vere nigingen die hoger werden opgesomd biedt Veja nog menige andere dienstenop financieel vlak houdt men van elke vereniging de lo pende rekening bijzoals op een bank wordt het beschik bare geld gedeponeerd en men kan dan ook bij Veja krediet krijgen om tot lo- kaalbouw over te gaan of om de lokaalinrichting in orde te brengen: het ontbrekende geld wordt door Veja bij par- tikulieren geleend en het stelt zich zelf borg bij even tuele «tekortkomingen». De aangesloten verenigingen steunen op deze manier me kaar en de solidariteit zou dan ook automatisch moe ten groeien, wat spijtig ge noeg niet altijd genoeg wordt aangevoeld. Het geld dat Veja eventueel aan een vereniging leent is dan ook enkel als voorschot op de subsidiering die elk van Staatsdiensten verwacht te beschouwen: met deze vorm van hulpverlening wer den toch al volgende projek- ten verwezenlijkt: de Sint- Jorisklub, het lokaal van VVKS Sint-Joris in de Sint- Annakring, het VVKS-lokaal van Sint-Aloysisius aan de Schende!beekhofstraat, het VVKM-lokaal van Sint-Goe- dele in de Sint-Martinus- kring, jeugdhuis Ocarina en het judolokaal van Hirano Kwaë. Procentueel kan men stellen dat steeds 55% het gedeponeerde geld en 45% het geleende geld in een dergelijke projekt uit maakt. Naast deze financiële hulp worden voor alle aanleunen de verenigingen de nodige formaliteiten vervuld voor het bekomen van de jaarlijk se subsidies en ook het re gelen van de verzekering en de brandpolis voor deze ver eniging is een taak die Veja getrouw op zich neemt STRUKTUURVORM De beheerraad van de vzw Veja ziet er als volgt uit: het hoofdbestuur wordt ge vormd door Louis Ie Grelle (voorzitter), Paul Marcoen Sekretaris), Emiel Van Lan- duyt (schatbewaarder), An- dré Hel in (zaakvoerder) en Thérèse Helin (gevolmach tigd beheerder). Dit hoofd bestuur wordt bijgestaan door een dertiental be stuursleden Thea Dieu- saert ('t Satellietje), Maurice De Brauw, Jean-Marie Lam- brechts, Eddy De Brucker (Sint-Jorisclub), Désiré Van den Broeck, Berno Declercq (KSA), Jan De Brauwer, Her man Van Der Eecken (VVKS, Gisèle Van De Wae- ter, Geert Van Den Berghe (Ocarina), Mark Vlassen- root, Gustaaf Van Geert (Hi rano Kwaï) en Mieke Van mol (VVKM). In het Dienstcentrum is er één part-time bediende, nl. De heer Meulemans uit Nieuwkerken.(EL) Lieve Beeckman aan het werk, dit naast een aantal vrijwilligers uit de Raad van Beheer. Momenteel heeft Vpja ook twee gewetensbe zwaarden ter beschikking die door het Ministerie van Binnenlandse Zaken aan het Dienstcentrum werden toe vertrouwd, nl. Arnold Pau wels en Piet Ools. JAARAKTIVITEITEN Naast de hoger opgenoem de diensten die dagelijks ter beschikking van de geïnte resseerde verenigingen staan werd door Veja nog andere initiatieven uitge werkt en gerealiseerd: met het oog op het oprichten van een infodienst werd een en quête georganiseerd bij alle mensen betrokken bij de jeugdwerking: het bleek dat reeds vier organisaties met de uitbouw van een eigen infodienst bezig waren: daar Hak het verst gevorderd was werd aan deze organ isa- tie alle mogelijke steun toe gezegd. In samenwerking met HAK en CSV werd een volledig opvangprogrammavoor jon ge werklozen in elkaar ge stoken: dit programma, dat vormend en ontspannend werd opgevat, en in samen werking met de RVA ge pland, die eventueel wou subsidiëren en vrijstelling van stempelkontrole verle nen werd nooit realiteit, daar van de 500 potentiele deelnemers slechts een vijf tal aktief wou deelnemen. In opdracht van de Coördi natie- en Adviesraad van de stad Aalst werd ook een en- enquète rond speelplein werking uitgewerkt. Het kontakblaadje Sjalom, dat in 1972, het driemaande lijks kontaktblad van Seja (van 1967 tot 1970) verving hield in 1973optebestaan. Enkel de eenmalige brosju- re: jeugd 74 die op vijfdui zend exemplaren werd ver spreid, en een stellingname inhield van de Vejawerking was een laatste kontaktmid- del tussen de aanleunende en geïnteresseerde vereni gingen en sympatisanten-e- KONKLUSIE Het gebrek aan innerlijke in formatie tussen de leden on derling zal kortelings door een nieuw kontaktblad wor den weggewerkt. Veja, dat door haar inkom sten van typwerk, diensten en bijdragen zelfbedruipend is en van staatswege geen enkele subsidie ontvangt bewijst elke dag haar be staansreden door haar kon stante dienstverleningen aan ieder die er om verzoekt. Zij heeft het personeel en het materiaal om iedere ver eniging daadwerkelijk te steunen: het gestadig ver minderen van het maece- naat van personen ten over staan van de jeugdbewe gingen poogt ze op te van gen door haar financiële en administratieve steun: ho pelijk blijft Veja, deze ambi tie nog lang voeden tot heil van onze Aalsterse jeugd werking!!!! Dirk Daelemans wijk, dan integreert deze zich heel snel in de totaliteit van de gemeente. Zal dit na de fusie ook nog zo z jn? Als gewezen burgemeester is Theo Meule man uiteraard zeer begaan met het lot van zijn Nieuwer- kerkenaren. Hij kent ze, hij weet dat ze zich heel moeilijk zullen aanpassen. En dan is er natuurlijk ook nog de bevolking van Aalst zelf. Zal deze het aanvaarden dat er bv. iemand van Hofstade of Nieuwerker ken burgemeester wordt? Dit vindt hij een heel twijfelachtig punt waarover hij graag eens een kleine opiniepeiling zou zien gehouden worden. Theo vertelt dit allemaal met een ze kere berusting. Hij legt er wel de nadruk op dat het jammer is dat alles boven ons gebeurd en beslist is. De basis nl. de be volking, werd er niet in het minst bij betrokken, wat toch een onaanvaardbare schen ding van onze demokratische rechten is. Maar ja, één januari de dag dat de fusie een werke lijkheid zal zijn, komt steeds dichterbij en daar valt niets meer aan te veranderen. Dit is ongetwijfeld de grootste ont goocheling van mijn loopbaan geweest, vertelt hij ons. Op onze vraag of hij nog wenst aan politiek te doen na de vereni ging van Nieuwerkerken en Aalst glimlacht hij. Zijn besluit staat nog niet vast. Eerst was hij vastbesloten zich terug te trekken uit het politieke leven en het wat kalmer aan te doen. Nu de verkiezingskoorts stilaan weer begint te stijgen, tracht men hem van vele zijden op zijn beslissing terug te doen komen. Eerst en vooral zijn er de kollega's die in hem de aan gewezen man zien om zich ook in Aalst op het voorplan te be geven, anderzijds zijn er ook de kiezers die wensen dat hij hun belangen in die grote stad zal gaan verdedigen. Persoon lijk zijn wij ervan overtuigd dat deze vriendelijke politieker zich toch nog in de strijd zal werpen om «zijn» Nieuwerkerkenaren in Aalst te kunnen gaan verte genwoordigen. Wat ons vooral opvalt is het en- toesiasme en het idealisme dat Theo Meuleman nog steeds ten toon spreidt. Wanneer we hem daar een opmerking over maken, verklaart hij ons hoe dat mogelijk is. Zelfs na 24 jaar is het steeds mogelijk en- toesiast te zijn voor iets op voorwaarde dat men er zich volledig voor inzet. Natuurlijk komt daar ook wel enigszins sleet op, maar dit hangt niet af van het individu, wel van de te genkanting die hij ondervindt. Het moet niet meer gezegd worden dat het er niet op verbe tert. De administratieve romps lomp wordt steeds groter, nieuwe organen rijzen als pad destoelen uit de grond, het wordt een grote knoeiboel van dossiers die toch steeds er gens blijven hangen. Deze zaken zijn natuurlijk niet van die aard dat ze bevorderlijk zijn voor het entoesiasme en het idealisme. Toch blijft het voornaamste dat men zich er gens volledig voor inzet en dan overleeft men het wel. Hiermee besloten we dit korte gesprek je. Hopelijk kunnen we over 24 jaar nog eens teruggaan om met deze vriendelijke en be scheiden heer een babbeltje te slaan. DIRK DE PAUW EVALUATIE ONTHAALNAMIDDAGEN In de laatste reeks studienamiddagen werd elk onthaal in de buitendiensten besloten met een evaluatie van de inleiding, de rondgang en de betrokken diensten, de verstrekste do- kumentatie enz. Aldus werd het onthaal in de werkhuizen, het politiekomissariaat, het slachthuis, de kinderkrib, een peu tertuin en een wijkbibliotheek, het zwembad en de brandweer door de deelnemers zeer kritisch bekeken en beoordeeld. Maar nooit veroordeeld. Want de grote besluiten die meteen uit de evaluatie te trekken zijn, is dat de overgrote meerder heid van de deelnemers elke onthaalnamiddag bijzonder leerrijk en nodig vond voor een betere kennismaking en derhalve een betere samenwerking met kollega's, en zich overigens beter gewapend voelt wanneer zij bij talrijke gele genheden allerlei informatie moet verstrekken aan de bevol king. In het evaluatieformulier werd zelfs gevraagd om een kwote- ring van de inleiding, de uitleg tijdens de rondgang en de bij die gelegenheid gedrukte in formatiebrochures. Die kwote- ring gaat bijna altijd van zeer goed tot goed, met een zeld zaam «minder goed». Een veel voorkomende suggestie is dat men best aan de meeste dien sten nog meer studietijd zou kunnen besteden, dat men de voorkeur geeft aan een korte teoretische inleiding met een veel uitgebreider praktische uit leg tijdens elke rondgang. In de werkhuizen, waar men vooral geboeid was door een ruwe maar zeer levendige uit eenzetting van de stadskon- dukteur, werden vooral veel nuttige wenken geformuleerd betreffende noodzakelijke aanpassingen van de gebou wen, een grotere centralisatie in het magazijn enz. In de be oordeling van de namiddag bij de poiiüe irefi meteen een gró tere waardering voor het poli tiekorps en een verwondering over het vele administratief werk. Veel nuttige suggesties en een pleidooi voor een nog betere uitrusting. Iemand vindt dat afbrekende kritiek op het nut van de ont- haalnamiddagen enkel kan ge tuigen van de kwade trouw van een zeldzame enkeling, en dringt nu al aan op een nieuw onthaalprojekt na de fusie. Het bezoek aan het slachthuis kreeg een goede kwotering en wonder genoeg vond slechts een deelnemer de slachtingen zo miezerig dat men daar best het onthaal aan vrijwilligers kon overlaten. Terloops merkt iemand op dat een bezoek aan de tentoonstel ling van het struktuurplan een onontbeerlijk onderdeel is van de on thaaldagen. In de kinderkrib waren vooral de vrouwelijke deelnemers in hun nopjes, geboeid door de lieve omgang van de verzorg sters met de kinderen. De ta rieven lijken voor de meeste deelnemers toch te hoog te lig gen. veie 'vTaySn CYST SC ICC - taire of vrije opvoeding. In de peutertuin en kinderdag verblijf Oude Gentbaan trof vooral de ideale sfeer. Een en kele opmerking i.v.m. te enge behuizing en de vraag hoe het kollege alle buitendiensten kan overzien. I.v.m. het zwembad vanzelf sprekend een pleidooi voor een 2de, maar dan olympisch zwembad. Tenslotte de brandweer die veel bewonde ring en interesse wekt. Een pluim voor de moderne ge bouwen en het materieel Naast deze evaluatie kan uit de meer informele beoordeling in de nabesprekingen het besluit getrokken worden dat de ont haal namiddagen vooral ten goede kwamen aan de organi serende diensten zelf, die zich uiteraard moesten bezinnen over de taken, de organisatie en de doelstellingen van hun dienst. De deelnemers waren, zoals overigens in onthaalbros- jure 2 werd beschreven, zeer getroffen door de omvangrijke, boeiende en dikwijls zeer men selijke opdrachten van de stad, wat op zichzelf een bezieling is tot een betere inzet. Ook Stadssekr'etaris Willems gaf uiteindelijk zijn mening te kennen: een vloed van lof voor de medewerking van de ver antwoordelijke chefs, H. Van Cauter, de 3 kommissarissen, direkteur Dr. Ermens, direc trice Monique Buys, Mevr. Van Sinay, Mej. De Meyer, Leo Buyl, G. Thybaert, komman- dant De Vidts en zijn officieren. Ook RVan de Wiele die op alle namiddagen aanwezig was, L. "TkV ds sicdred2cüp van 2 onthaalbrosjures, de le den van de direktievergadering en van het kollege die het pro jekt hebben mogelijk gemaakt. Op Witte Donderdag 15 april, hield de Kristelijke bond van gepensioneerden, afd. Aalst-Stad haar jaarlijkse bezin ningsdag dewelke doorging in de stemmig versierde bar- kelder van het Groen-Kruis te Aalst. Ruim 400 leden der afdeling hadden er aan gehouden samen te komen, om door een bezinning, en eucharistieviering het paasgebeuren te beleven. Het eerste gedeelte, de bezin ning, stond volledig in het teken van «Sober leven - iets over houden voor minder begoeden en werd aandachtig aan hoord en medebeleefd. Hierop volgde dan een eucha ristieviering, in concelebratie, en opgeluisterd door het eigen zangkoor. Alles verliep in een echte familiestemming. De eurcharistieviering, de gebe den, de gezangen, de offerga ven, en de algemene commu nie. Bijzonder ontroerend was de naamafroeping van de Ie- den dewelke sedert 11.75 tot op heden overleden zijn. Het was dan ook met een wel gemeend proficiat, en zalig paasfeest, dat de aanwezigen uitgenodigd werden samen aan tafel te gaan om te genie ten van koffie en koeken. Vervolgens werd overgegaan tot de verkoop der loten voor de dienst «Ziekenzorg» die onge veer 15.000 f opbracht. Een schaduw op het gebeuren. Broeder Benignus, (Cardoen Norbert) der Paters Capucij- nen; lid van de afdeling, was ook aanwezig geweest tijdens bezinning en eucharistievie ring. Rond 18 uur was hij terug in het Klooster, waar hij onwel werd, en plotseling overleed. Hij werd op woensdag 21.4.76, ter aarde besteld, na een dienstviering te 10 uur, in de kerk van de Paters Capuöe- nen (St. Antonius) te Aalst. TE HUUR CAFE THE LORD

De Voorpost | 1976 | | pagina 11