Meh pikkels of ajontjes YJU-IOCHÜ te ZAAK FADICAM VERDAAGD GROOT AALST GRATIS IPPA- TOMBOLA N.V. Kantoor Ravyts VERLEIDE LE DEELNAME DE ZESENTWINTIGSTE KRUISWEG DE TERRASSEN OP DE GROTE MARKT DOEN GOUDEN ZAKEN MET PASEN... Zf&, ©IE VflM lER NCI VEST 2E»J~ KRlftMTC»* OU'T nrvRKKC» eu wnr 2ol Her Romeinen verloten de mantel van Christus (EL) •dat men eerst een uitspraak verwachtte op 1 april U. werd hét jding uitgesteld tot 9 april. Toen bleek echter dat men de rechtbank et kon samenstellen omdat men niet over vereffenaars beschikte, e uitspraak werd nogmaals verdaagd, ditmaal tot vandaag 23 april. •ver wat de uitspraak gaat >rden tijfeit men niet meer: nkordaat met boedelafstand. i daarmee zal het Aalsterse epvriezersbedrijf Fadicam n tot het verleden behoren en jllende nu reeds maandenlang 'Z^inslepende perikelen rond g~ïze fabriek beëindigd worden, ^jpnkordaat met boedelafstand Stekend dat de Rechtbank van ^.oophandel vereffenaars zal ^nstellen die moeten trachten ganse inboedel zo voordelig togelijk aan geïnteresseerden te rkopen. Een van deze geïn- resseerden is het Italiaanse 'edri jfCostan. Dit bedrijf stelde dertijd wel twee eisen. Een mogelijke gebiedsuitbreiding tot 10.000m2 en het mogen over nemen van de merknaam Friac. Wanneer Costan het bedrijf opkoopt stelt zich nog wel een ander probleem. Dit van de in de gebouwen ondergebrachte ver koopsorganisatie Adicom. Deze zal naar alle waarschijnlijkheid elders een onderkomen moeten zoeken. Destijds zegde de stad Aalst, aan wie de gebouwen van Fadicam toebehoren, zijn me dewerking reeds toe om te helpen zoeken naar een onder komen voor Adicom. Alle ver dere beslissingen hangen echter af van de uitspraak die vandaag moet vallen. Met deze uitspraak zal de nu reeds maandenlange onzeker heid die over dit bedrijf hangt vervallen en zal men met een vast doel voor ogen kunnen verdere beslissingen nemen om de 200 verloren werkgelegenhe den geheel of gedeeltelijk te rekupereren. SJ. Op 1 januari 1977 zal grrot Aalst geboren zijn! Een stad van 82.000 inwoners, de tweede grootste van Oost-Vlaanderen. Wie zal Groot Aalst besturen? ZU REISDEN OM TE LEREN NAAR DE DDR. NIET OM ZICH T a MUSEREN, DAARVOOR ZIJN ZU TE FAIR! Wat hier volgt is allemaal van horen zeggen, en iedereen weet dat van horen zeggen, men veel hoort liegen!! Maar kom... Een paar weken geleden, togen enkele vooraanstaande politiekers uit het Aalsterse op studiereis naar de D.D.R. Van Horen... vernamen wij, dat zij hun kollegas daar zeer veel hebben wijsgemaakt. Een BM van een niet fusionerende gemeente, stuurde aan op een derde wereldoorlog, en nodigde de D.D.Rers uit tot een bezoek aan zijn gemeente, zogezegd om eens naar de zandtapijten te komen kijken, zeer beminnelijk vroeg hij nochtans om niet met zoveel te komen als in de jaren 1940. Een Es van een aanpalende gemeente zat somwijls in Nesten, omdat zijn S de DDR. meisjes allerhande moderne danspasjes aanleerde, maar nog het meest, omdat hij dacht dat het ganse gezelschap naar zijn pijpen zou gaan dansen, en «Die Lorelei» zingend naar huis komen. Sommigen hadden te kampen met gewichtsverlies, maar schreven dit toe aan enkele ongesteldheden - oorzaak - het eten natuurlijk. Maar allen leerden zij salamanderen met het Oosterse geestrijke vocht, tot op de knieën toe, naar het schijnt is dit een heilzame manier om het evenwicht te houden. Dank zij het studiewerk van het Actiekomitee voor de Ekono- mische Ekspansie van het Ar rondissement Aalst, bekend gemaakt door zijn brosjure «Ken uw streek» kunnen wij ons voorstellen hoe de fusies- tad Aalst er zal uitzien op ge bied van bevolking, samenstel ling van de gezinnen, aktiviteit van hare inwoners, enz. Aalst wordt viermaal groter dan nu, en zal bijna evenveel inwo ners tellen als de fusiegemeen ten Ninove, Geraardsbergen en Zottegem samen. De be volkingsdichtheid zal uitzon derlijk groot zijn, hetzij 1.067 inwoners per km2 hetgeen betekent ondermeer dat de oppervlakte bestemd voor land- en tuinbouw relatief kleiner is dan in andere ge meenten, en de woonzone in tegendeel een groot deel van de oppervlakte omvat. De problemen ondergaan al dus een schaalvergroting die tot nadenken noopt. Is men daarvan bewust? Zijn de partijen die een zo grote rol spelen bij de aanstelling der kandidaten wel overtuigd van hunne verantwoordelijkheid. els de openbare opinie at tent op die problemen, en be grijpt zij dat de taken voor de welke onze nieuwe bestuur ders zullen staan, vreselijk in gewikkeld zullen zijn, en dat ons aller lot diep betrokken is bij de vraag: Wie gaat dat be sturen? De gemeenten hebben in ons land altijd een belangrijke rol gespeeld. Nadefamilie is zij de premaire gemeenschap waarvan wij wellicht het meest ontvangen. Zij ligt aan de basis van het volksleven. De kuituur vindt daar haar meest natuurlijke voedingsbodem. De gemeente wordt betrokken bij al de belangrijkste gebeur tenissen van ons persoonlijk leven: geboorte, school, huwe lijk, overlijden, enz. Waar de gemeenten goed be stuurd worden kan zeer veel worden gerealiseerd. In de jongste tijd zijn tal van initiatieven uit de gemeenten gegroeid. Men denke maar aan het baanbrekend werk dat bepaalde gemeenten, en na haar, hare natuurlijke voortzet ting, de interkommunales, ge presteerd hebben op het ge bied van de industrialisatie van onze ten achtergebleven Vlaamse gewesten. Nieuwe vraagstukken rijzen op. Het zullen de gemeenten en de interkommunales zijn die ze zullen moeten oplossen: de zorg voor het leefmilieu, het nuttig gebruik van de vrije tijd, een rijp overwogen De Voorpost - 23-4-76 - 3 Er is door het vorig Stadsbes tuur en door de Interkommu- nale Land van Aalst, een mer kwaardige poging gedaan om nieuwe industriën aan te trek ken; aan woningbouw werd weinig gedaan en de werking van de maatschappijen voor sociale huisvesting werd zoals men weet jammerlijk gekon- treerd. Het eerste dat er te doen zal zijn is de opzet van een bouw- politiek in samenwerking met de organismen die dit tot taak hebben gekregen bij de Wet zelf. Aalst aantrekkelijk maken vergt niet alleen een doorge dreven bouwpolitiek, maar een politiek die het kultuurleven, het gezond verzet, de sport, en een urbanisme op maat van de moderne mens ter harte neemt. Dit alles vergt vooruit- zciht, verantwoordelijkheids zin, initiatief. (wordt vervolgd) L. Moyersoen 25 spaarders zullen hun nieuwe RENAULT 5 nooit betalen. Voor elke 2.000 F verhoging van uw spaargeld saldo of GIRO saldo tussen 29 maart en 6 juni van dit jaar, hebt U recht op een tombola-nummer waar U één van de 25 Renault's 5 kunt mee winnen of één van de extra- prijzen: Elektronisch Rekenmachine Sharp Reiszak in skaï Wandklok Junghaus Plooibare reistas Stel van 3 Inox-schotels Isoleerkan Alfi Deze extra-prijzen zijn exclusief voorbehouden aan de kliënten (oude of nieuwe) van de Molenstraat 75 9300 AALST Tel. 21.63.64 Officieel agentschap IPPA Spaarkas De extra-prijzen zijn te bezichtigen op ons adres! Of U nu al IPPA-spaarder bent of niet, heeft geen be lang; iedereen kan meedoen en WINNEN al SPAREND. urbanisatie-politeiek, enz. Allen zijn wij daarbij betrokken, en allen hebben we derhalve belang dat de Stad zou be stuurd worden met kennis van zaken, bekwaamheid en toe wijding. Wij willen ons steentje bijbren gen met enkele van die pro blemen toe te lichten. Het bevolkingsprobleem treedt vanzelfsprekend op de voorgrond. Groot Aalst... een stad van mensen, een stad van gezin nen, een stad helaas waar de bevolking achteruit gaat, waar de gezinnen minder leden tel len, en waar er nochtans een schrijnend tekort is aan sociaal-verantwoorde huisves ting. Er zijn circa 26.700 gezinnen in Groot Aalst, met een gemid deld aantal van 323 gezinsle den per 100 gezinnen. We boeren achteruit, vooral de drie laateste jaren... Er waren in de negen gefusio neerde gemeenten samen 633 inwoners minder op het einde van het jaar 1975 dan in 1974. Dit is te wijten aan het laag ge- boortekoëfficient, namelijk 11,77 per duizend, en ook aan de emigratie. Het migratie saldo is inds jaren negatief. Heeft men iets gedaan om de gezinnen in Aalst te behou den? Daarvoor zijn twee zaken nodig: werk en woningen. zoterdag zat ek azoei in men bad de plooiskes ooit ménnen noagelbooik te piljteren, ge wedj wel hein, azu dènne plik die hem dor goot in nestelen en die ge dor zu moeielèk kendj ooit kroygen. En 'kzatazoei tepeizen da nemensjzé loyf toch eh rooi dingen es. As ge peist dagge da loyf van aa goed kendj tèn zedde 'r grad newest. Ge ziet wel a zeiven in de spiegel, ge ziet wel a eiremen en bienen en ge kendj in 't bad a hoor op a bienen nor links of nor rechts vroyven, mor wat dat er van binnen in da loyf gebeirt, door 'n hee gie zeggen oon. 'k zat oeverlest ba den doktoer in de wachtzool meh nog ienegte andere mensjen die allemool griep of snotvallink og nog 't ien of'tander mankeirde- gen, en da was dor zu stillekes dagge deor eh mooisken kost hoeire loeipen, mor 't en liepen dor gien mooiskes. Aal meh ne kier begost ménnen booik te roetelen, pesies 'n badkooip die aflupt en hoe da 'k meh oeik kierden of drooiden en mén eiremen op mennen booik neip, da roetelen 'n waa ni ophaven. En aal die ander mensjen die a tèn azu bezing en peizen: wa nen booik heid den doynen dor na? En 't schoeinste van aal was tèn nog dat er meh mennen booik niet 'n mankeirdegden, door was volges d'k wist alles nog goed in orde. En as annen oygen booik a tèn azu pérten on 't speilen es, tèn wedje mor iest dagge on a oygen moyf niet te zeggen 'n hedj. Eh kotirken noding komt er ne mansmensj binnen en hè zedj hem dor recht oever moy, pakt 'n boeksken en begintj te leizen. Ik pakten hem 'n betjen op snei, want die boekskes hooi 'k allemol al gezing en ik zag aal meh ne kier dat 'n gi spirken op zeh gemak zat. Hè begost te kieren en te drooin en hè wird 'n betje roeid in zè gezicht. En aal meh ne kier, pfuut-pfuut, zoy da dor. Denne knol wird nog roeider en probeirden meh zènne stoel te kroaken of te schooiven vér apeprei on 't zelde lawoyt te geroaken dat hem dor per malheir ontsnapt was. Gien avans, 't 'n gink ni. Ooit kampasje hem ek tèn oeik ne kier geprobeird meh moyne stoel en ik gelikten d' er in van iet te bekommen dah meh veil goeie wil op den dienen zenne pfuut-pfuut trok. Ge 'n kendj ni geloeiven waffer ne kontente mensj dat er dor aal meh nier rechtoever moy zat. Ik pinkten 'n oeigsken en hoy, beschomd goddeweg, pinkten eh lodderoeigsken verom. Wajjer verstonten makanderen en as 'l moy nen toer was vér ba den doktoer binnen te stappen, zoy 'n nog ne kier beleefd: dag menier, teige moy en swansjt probeirden hè meh zèn boeksken 'n betje windj te moaken vér da klein réksken van rond zenne stoel weg te joagen. Naa oever iet anders. As ge vantoyd moei zodj zèn van te koorten, van nor den televizie te zing, van op de pitjesbak of op de zjaketbak te speilen, as a gazet ooitgeleizen es en dagge gien goesten hedj vér nen boek te leizentèn kejje meh a hooisaven of meh a kameroten iensj 'n ander spelleken speilen. Ge kendj da ne kier probeiren en wedj meh tèn te zeggen hoe da t geweist es. 't Goodt hier oever zé: lodj ons na ne keir allemol veronderstellen dat de mensjen ne steert zollen hemmen. Jaja, ne steert, gelèk as de katten ofd' honnen en de mertekoes. En begintj ten ne kier te peizen hoe da 't leven anders zol zén. Ziede ons dor al rondloei- pen, allemool meh eh schoein rond holleken vanachter in ons broek gebrodeird. In de wintjer, zollen de winkels spesjole oevertreksken verkoeipen vér onze steert goe weirem 't haven. As 't réget zolle men azu 'n soeirt parapliezakskes oever onze steert moeten trekken omdat 'n ni nat 'n zo werren. Op den tram zol dat azu goon van: pas op, fleis zitj mennen steert tissen de deir.menier, weijje astablieft menne steert ne kier losloten, 'k moen der hier af.zég, es't na gedoon meh on menne steert te kribbelen... enzuvoesj. Ge zodj azu dinges hoeiren van: den dienen 'n es ghiel zeikes ni goed, zeh stertjen hangt zu slap... zie naa ne kier, hoe kontant dat den doynen ess, zenne steert sloo van hier nor door. 't Vraavolk zol heer stértjes schminken en strikskes oon binnen. Spesjole kwoyfeurs zollen heer spesjalizeiren in 't krollen van stértjest Mansvolk zol 's meires nog eh wa mier weirk hemmen vér here steert in te zjiepen en te scheren. Allei, 't er zollen weiral ne kier ienegte winkels boykommen: steertverzérgink. Koppelen die ver kier en zolle men zing loeipen, ni allien eirem in eirem, mor zelfs steert rond steert. En 'k hoeir 'n moeder al teigen here kleine pallesoot zeggen: es't na wel, doet anne steert ooit anne mond! En omdat er on alles eh stértjen komt, zal ek na mor ooitschien. 'k Loot ajjer liever zelf nog 't ien en 't ander ooitpeizen. Echt woor, klapt er ne kier oever as ge in kompanie zitj en 'k ben zeiker dagge op den dier de tronen ooit ajjer oeigen zetj vroy ven... meh... ajjeren neisdoek vanoyges, wie vroyft er na zén oeigen ooit meh zenne steert DOLF De laatste BM van klein Aalst? En de eerste BM van groot Hekelgem? Mét stijl glimlach, waren ook van de partij. Oefenden zij reeds maanden met tussen hen een minigordijntje, of denken zij heel eenvoudig «Ons schaapjes rijn op het droge». NB. BM: burgemeester ES: Eerste Schepen - S: Schepenen. In de lente worden eieren uitgebroeid, soms 'met de liefde geknoeid en de takken gesnoeid. De boetetocht, die steeds op de avond van Goede Vrijdag sinds 1951 in de straten van de Sint Jozefparochie plaats heeft, groeide uit tot een over weldigende deelname: eenper- fekte organisatie en een stre ven naar vernieuwing. In tegenstelling tot de eerste ja ren, waar in verscheidene wij ken houten kruisen geplaatst werden en honderden mensen biddend langs de 14 houten en door de buren versierde krui sen trokken, nam in 1953 het kruiswegkomitee het initiatief, om enkele kruiswegdelegaties met levende groepen uit te be elden. Dit jaar namen meer dan 40 figuren in kleurrijke kostumes deel om enkele staties uit te beelden. Het werd telkens een prachtig dekor met een zeer geslaagde verlichting door de stedelijke brandweer. Voor de eerste maal was er bo vendien, op het Esplanade plein, juist voor de grote buil ding, de uitbeelding van het laatste avondmaal. Tijdens de gebedstocht werd gezorgd voor aangepaste mu ziek en verzorgde teksten, ter wijl de gehele organisatie ge woonweg «af» was en het kruiswegkomitee van de Sint Jozef parochie een verdiende waardering geniet. in I or de eerste maal werd dit jaar het «Laatste Avondmaal» uitgebeeld. (EL) Laatste statie: «Ter aarde brengen» in de St. Jozefkerk. (EL) 14 de kruisweg liep de St. Jozefkerk bijna volledig vol. (EL) lat»

De Voorpost | 1976 | | pagina 3