Aalsterse Flitsen LALDES STAAT POSITIEF TEGENOVER HET OORONTWERP-STRUKTUURPLAN f ILJARTTORNOOI MOEILIJK VAN DE GROND HET GEBEURDE IN UW STRAAT De Voorpost - 23-4-76 - 5 >e£|^ siers en ziekenhuizen van de stad meer werk wil geven VOETGANGERS DOORGANGEN In het voorontwerp struktuurplan zijn ook een aantal voetgangers- doorgangen voorzien. Volgens Raldes moeten deze doorgangen bepaalde animatiepunten omvat ten, zoniet worden het donkere steegjes die gemeden worden door de «gewone» burger. Een klein kafee, een boetiekje of een speelpleintje zouden heel wat kunnen veranderen. DOMEIN SCHELFHOUT Een derde bemerking geldt het domein Schelfhout. Met genoe gen stelt Raldes vast dat het stads bestuur er dienaangaande even eens evoluerende gedachten op nahoudt. Inplaats van de appar tementen in het groen wordt deze zone nu volwaardig ingeschakeld in een groene lus, doorheen de stad, met als eindpunt het sport en rekreatiecentrum van de Os- broek. In het struktuurplan wordt echter geen melding gemaakt van het voornemen van het ministerie van Nationale Opvoeding om aldaar een «Rijksinternaat» in te planten. Zodoende zou dit fantastisch park gedegradeerd worden tot een «pensionaatstuin» en zou het op nieuw onttrokken worden aan zijn meest logische fiinktie: gezellige rust- en verpozingsruimte voorde volwassenen, speelruimte voor de jeugd. Of zou men het, aldus de aktiegroep, gezellig moeten vin den te verpozen in de schaduw van een building, die eveneens een nieuwe schaal breuk zou bete kenen in de stad. Raldes is van oordeel dat geen en kele vierkante meter groen in de binnenstad mag prijsgegeven worden, zelfs niet voor gebouwen van openbaar nut. Door een der gelijke uitbouw van het domein Schelfhout zou een nieuwe «groeipool» in de binnenstad ont staan, wat lijnrecht indruist tegen de doelstellingen van het struk tuurplan. Raldes is dan ook van mening dat het stadsbestuur hier enkel een ondubbelzinnig- nega tieve houding kan aannemen te genover de plannen van het minis terie van Nationale Opvoeding. Zoniet wordt de geloofwaardig heid van het struktuurplan voor iedereen van in den beginne ern stig in vraag gesteld. Raldes is bereid om samen met het stads bestuur de nodige stappen te doen om minister De Croo te doen af zien van dit plan en een alterna tieve oplossing te zoeken buiten de binnenstad. WEESHUIS Een studiegroep van het vooront werp struktuurplan nam ook het probleem van het voormalig weeshuis aan de Kattestraat onder de loep. Raldes is gekant tegen de afbraak van dit gebouw en het op richten aldaar van een building met een winkelgalerij en op het gelijkvloers en appartementen op de verdiepingen. Dit zou ener zijds een nieuwe schaalbreuk be tekenen in de binnenstad en an derzijds een ontoelaatbare toe name van bevolkingskoncentratie met zich meebrengen. Indien het huidig stadsbestuur het beruchte appartementsgebouw aan de Hopmarkt niet meer «kon tegen houden», dan shet, aldus Raldes, wat dit hier betreft vijf voor twaalf BINDENDE KRACHT Het struktuurplan is zinloos als het op een of andere wijze geen bindende kracht krijgt. De vraag is echter of men moet wachten op een wetswijziging van de wet op de stedebouw en de ruimtelijke ordening. In dat geval kan men nog lang wachtenEerder lijkt het verantwoord door middel van B.P.A.'s vast te leggen bij Ko ninklijk Besluit, dit struktuurplan te legaliseren. Met een dergelijke goede basis die een struktuurplan geeft en met niet al te starre stede- bouwkundige voorschriften, zal het desbetreffende B.P.A. wel niet om de haverklap moeten worden herzien. It is algemeen gekend dat t op Ni eu werkerken niet zo makkelijk is om iets op touw 'jgf zetten. Daarvan werd vorige ie jdagavond nog maar eens t bewijs geleverd. Het be- iur van de biljartklub Krijt op (die zaterdag 24 april haar njarig bestaan viert) heeft 1 initiatief genomen op de meente een tomooi te orga- ieren tussen de zes be lande biljartverenigingen. een principieel akkoord van itrJ e klubs werd vorige maand n eerste vergadering be id, Op deze bijeenkomst ontbrak er echter reeds een klub die zonder enige verwit- tigng haar kat stuurde. Nu, vrij dagavond, op de tweede kon- taktvergadering, bleven er nog eens twee verenigingen weg zodat er in feite slechts drie overbleven, nl. Krijt op Tijd, De Hardstampers, de Snakskens. Toch zullen er waarschijnlijk wel vier klubs deelnemen, wat echter bij het ter perse gaan nog niet met volstrekte zeker heid geweten was. In alle geval werd de kalender opgemaakt in funktie van vier deelne mende ploegen De vierde ploeg zou desgevallend de vereniging De Sloebers zijn. De wedstnjden kwamen als volgt uit de bus: mei, juni: a) De Snakskens - De Sloebers b) de Hardstampers - Krijt op Tijd; - september, oktober: a) de Snakskens - de Harstampers b) de Sioebers - Krijt op Tijd: - november, december: a) de Snakskens - Krijt op Tijd b) de Hardstampers - de Sloebers We vernamen ook dat men het gemeentebestuur om enige medewerking zou verzoeken, en dit vooral i n de vorm van een financiële tegemoetkoming. Dirk De Pauw 17.10 u.: de eerste reis met bestemming Terneuzen begint (EV) Meter Louise Van den Brande spuit kwistig met champagne. (EV) Muziek verzacht de arbeid. (EL) Patrick III staat klaar om opgehesen te worden (EV) een schrijven gericht aan het Kollege van Burgemeester en Schepenen van de stad Aalst eft de Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde, RALDES, zijn genoegen te men gegeven over de positieve aanpak van het voorontwerp struktuurplan. Een delegatie zo'n 16-tal mensen bracht op 27 maart II. een studiebezoek aan de tentoonstelling. Onder leden waren er o.a. inwoners van Berlare, Gijzegem en Zottegem. De belangstelling voor plan aldus RALDES, gaat ook buiten Groot-Aalst. ILRACE ak-Ond zeventien uur de dag van idoop vertrok Patrick III met jgjn boord tien ervaren zeelui en ld6PP°rlers naar Dendermonde r een eerste keer gemeerd d, de vrijdag ging het dan Ier naar Terneuzen, waar itrick III nog verder afgewerkt hefl worden, met zeilen, railingen (jji ander tuigage. De stand erts wordt Breskens. Het lag d^de bedoeling van Paul Vinck jn(Ji met dit zeilschip aan de ng^nsatlantisch zeilrace van ymouth naar Newport deel te JA nemen. Deze zeilrace bedraagt 5.600km vaarweg en dient in vijfentwintig dagen afgewerkt. Paul Vinck was reeds ingeschre ven voor deelname, doch diende voor vijf april, omdat hij voor het eerst met zijn boot deelneemt, vijfhonderd mijl onder kontrole te zeilen. Omstandigheden be slisten er anders over. Niettemin blijft de hoop voor 1980 bestaan. I n elk geval zal de zeiler toch aan kleinere races deelnemen. BEWONDERENSWAARDIG Een weergalmend applaus aan de boorden van de Dender, een statige boot wiegelend op het water, het zijn de bewijzen van wilskracht kennis en vriend schap. Samen hebben vier vrienden, later geassisteerd door meerdere helpers, twee jaar en zes maanden in alle vrije uren, zondag en weekdag, zomer en winter, tussen hout en splinters, lijm en zagen, een beeld van lijnen, cijfers en afmetingen tot een werkelijk grootse kreatie weten te realiseren. Het is alvast een bewijs dat hechte vriend schap in staat is om bergen te verzetten. ROEL VAN DE PLAS scher) zijn dus niet van aard om de woonfunktie op te waarderen. Het ontbreken van «woon- en speel- groen» is ook al niet bevorderlijk om het kreatieve gedeelte van de bevolking in de stad te houden. Dat tenslotte alle funkties over hoop gereden worden door het gemotoriseerd verkeer, geeft de doodsteek aan de stad. Dat het struktuurplan aan deze es sentiële tekorten wil verhelpen, kan als psychologisch effekt sor teren dat de uittocht uit de stad zal verminderen en dat de inwoners van de randgemeenten, die straks de realisatie van dit struktuurplan mede zullen helpen bekostigen, wat meer met bewondering zullen opkijken naar de «daden van de stad». BEMERKINGEN Niettegenstaande Ral des zeer po sitief staat tegenover het globale voorontwerp- struktuurplan wer pen zij toch enkele bemerkingen, suggesties, ter tafel. Het principe van de lusvormige bedieningsstraten, die vertrekken vanaf de «city-ring», vinden zij zeer verantwoord. Echter betreu ren zij dat de Nieuwstraat niet verkeersvrij wordt beschouwd. Nochtans bestaat er een zeer vala bel alternatief: de Boterstraat, Hopmarkt en Korte Nieuwstraat kan als bedieningslus de toegan kelijkheid van de Nieuwstraat en de Grote Markt naar de Hopmarkt verzekeren. De opmerking als zou de Nieuwstraat te breed zijn als verkeersvrije straat houdt, aldus Raldes, geen steek. Zij zien deze straat als een organisch verlengs tuk van de verkeersvrije Grote Markt, waarbij door de ietwat gro tere breedte van deze straat tevens zitbanken en groene hoekjes kun nen tot stand komen die de speels heid van deze straat nog kunnen vergroten en een tegengewicht vormen voor de aldaar gepleegde «schaalbreuk». Aldus zou een unieke «wandelparkstraat» ont staan, die de kommerciële attrak- tiviteit van deze straat zelfs hoger zou maken als een geplaveide Kattestraat en Zoutstraat. Bezwa ren van de aanpalende eigenaars, aldus Raldes, hebben geen zin, op voorwaarde dat er voldoende par keerruimte wordt bijgekreëerd op en in de buurt van het Vredeplein en de Hopmarkt. Dat deze mensen even een kijkje gaan nemen naar Breda en Eindhoven en eens even met de «getroffen» winkeliers gaan praten De aktiegroep zou het ook betreuren indien men de Nieuwstraat als een experiment van bedieningsstraat zou aanzien. Een realisatie van verkeersvrije straten en de stadskernvernieu wing in het algemeen moet als één geheel beschouwd worden. Het jarenlang opbreken en weer dichtgooien van straten en pleinen bevordert zeker niet het stadskli- maat. Terloops wijst men er ook op dat de manier waarop men thans de Nieuwstraat in het struk tuurplan «inricht» eerder ironisch- sadistisch is dan realis tisch. Het vooropgestelde afwis selend aan de ene zijde en aan de andere zijde van de straat dwar- sparkeren betekent dat het enkele richtingsverkeer in een slalomsi tuatie terecht komt, die zeer ge vaarlijk is, wegens het onover zichtelijk karakter van de straat. Een dergelijke toestand moet vol gens Raldes onvermijdelijk tot een groot aantal ongevallen leiden (zeker omdat het de enige plaats is in de binnenstad waar men deze techniek zou toepassen), die op stoppingen teweeg zou brengen, dit alles ten nadele van de aanpa lende handelszaken. Het argu ment dat men door die inrichting het verkeer aldaar wil afremmen, heeft derhalve niet-wenselijke gevolgen. Tenzij men de carros- JEILSCHIP PATRICK III WATER GELATEN Verv<lgvanblz.1 HOOLVOORBEELD inspraakmogelijkheid die door toedoen van het stadsbestuur georganiseerd is volgens het van RALDES een ilvoorbeeld» voor de Den eek. Het feit dat er heel wat Mies en suggesties kwamen en op dat plan bewijst immers de bevolking beseft dat het om een levensnoodzaak gaat ur Aalst. De aktiegroep vindt trouwens ook wel eens tijd dat 'anuit de Keizerlijke stede naar tenuit eens iets anders wordt Iragen dan de «kamavalkul- r» (met alle respekt gezegd), perikelen rond de «kultuur- de Biolley-affaire en derge- e folkloristisch interessante gen meer. OONFUNKTIE het standpunt van Raldes te jinen in verband met de voor- >estelde woonfunktie in het irontwerp- struktuurplan kun- we best een gedeelte van de :f citeren. :n dergelijk plan komt juist op I om een onomkeerbare aftake- i "ft van de vitale funkties van de djnenstad, ten voordele van idspekulatie - in - de - hoogte, 'oorkomen. Eén van de expo rten van de niet - meer - leef- leid van de binnenstad is de 'olking, een gekend interna- aal fenomeen. De bevolkings- istieken liegen er niet om: de 'olking van Aalst gaat achte- Een «tune-up» van de bin- /Vj^tstad is alleszins een eerste ver- jegte om deze ontvolking tegen te Wij noteren dat deze ont- ng doorgaat, ondanks het ijzen van appartementen zo- overal in de stad. Dergelijke ilvergrotende woonblokken sommige gevallen is de bena- konijnenkoten» realisti- Bindende kracht alleen is echter niet voldoende. Het stadsbestuur moet ook met strenge hand waken over het feit dat het struktuurplan wordt nageleefd. Raldes verwijst hierbij naar het reglement op het vellen van bomen. Dit reglement werd voor kort nog eens flagrant overtreden bij de uitbreidings werken aan de kliniek. Raldes vindt het onaanvaardbaar dat er dagen verloren gaan alvorens men optreedt. Als men tenminste zal optreden! Op het ogenblik dat dat de overtreding wordt vastgesteld of door burgers wordt gesigna leerd moeten de werken onmid dellijk worden stopgezet. Raldes veronderstelt verder dat er op de technische dienst wel een ambte naar zal zijn die de vergunning tot verbalisering en stopzetting der bouwovertredingen bezit. Zoniet kan dit ook gebeuren door de poli tie op last van de burgemeester. De zaak zou onmiddellijk moeten worden overgemaakt aan de pro cureur en de stad zou zich moeten burgerlijke partij stellen en het recht vorderen Jiet terrein in zijn oorspro.lelijke staat te herstel len. Indien een dergelijke kracht dadige houding niet gepaard gaat met een bindende kracht, blijft het plan een maquettestuk. Het zo veelste maquettestuk zoals de heer De Paepe van het dekenij- verbond het typeerde in een schrijven. S.J. Na de onthaal namiddagen voor het administratief stadsper- soneel komen er nu wellicht ook onthaalnamiddagen voor het werklieden personeel, onderverstaan de werkmeesters en de ploegbazen. Deze leerrijke dagen zouden doorgaan onder het motto «Wegwijs wezen in Openbare Werken». De twee kategorieën van werknemers zouden eveneens een kursus volgen in «leiding geven» en«vergadertechnieken» gegeven door een professor van de Leuvense universiteit. Een goede start voor de fusie. Er werd een aanvang gemaakt met het opstellen van een inventaris van alle gebouwen, scholen en personeel van de fusionerende gemeenten. Eind juli hoopt men klaar te komen. Eveneens wordt nu reeds een studie gemaakt in verband met de lokalen. De diverse diensten zullen immers sterk worden uitgebreid. Denk alleen aan de dienst «bevolking». Om het publiek een handje toe te steken zullen eerstdaags in het stadhuis wegwijzers aangebracht worden. Elke bediende zal over een «administratiev kompas» beschikken, zodat hij onmiddellijk de mensen naar het juiste kantoor kan leiden. In de ingangshall komt een groot stadsplan dat vooral de toeristische bezienswaardigheden zal aanduiden. Intercom geeft het voorbeeld. Kortelings gaat zij minder zwavelhoudende stookolie gebruiken voor haar centrale. Kwestie van de luchtvervuiling tegen te gaan. Mede door de tussenkomst van Leefmilieu Aalst zijn twee motorkroswedstrijden afgelast door de bestendige deputatie. Te Hofstade en te Nieuwerkerken zou de lawaaihinder, te dicht bij de woonzones en een rusthuis, daarvan de oorzaak zijn. Nochtans hadden de betrokken gemeentebesturen reeds de toelating verleend. De kunstverkoop in het Apostelken ten voordele van de gehandikapte kinderen uit de streek van Aalst doet het goed. Van de twee gravures, in exklusiviteit gecreëerd voor de werkgroep KOSI, en elk slechts afgedrukt op 125 exemplaren zijn er maar enkele kunstwerken meer te kopen. De kunstwerken zijn van de hand van de te Leuven geboren, maar te Oostende verblijvende kunstenaar F. Vanderveken. Van elke gravure werden 25 proefdrukken met de hand gekleurd. Deze zijn te koop aan de prijs van 500F stuk. De overige eksemplaren, niet gekleurd, kosten 350Fstuk. Wie zich nog een gravure van «Aalst-Grote Markt» wil aanschaffen en daarmee de gehandikapten van Aalst helpen, moet rap zijn. De oplage is beperkt en de tentoonstelling loopt maar tot 28 april ek. Deze twee gravures werden op 100 eksemplkaren te koop gesteld in 't Apostel ke (JM) De inrichters van de tentoonstelling van Aalsterse gravures ten voordele van het gehandikapte kind. (JM) Van 14 tot 31 augustus ek. zal de Aalsterse kunstgroep Alkuone een tournee maken doorheen Noorwegen. Dit tournee gebeurt in samenwerking met het Ministerie van Buitenlandse zaken en de Noorse Ambassade. Nu zaterdag 24 en zondag 25 april, respektievelijk om 20 en om 15 uur en 20 uur, zal deze gemengde groep 'n voorpemiére geven van de nieuwe nummers voor het Noorwegen tournee, dit tijdens het VTI-festival. AALST Op de Brusselse Steenweg kwam de personenwagen bestuurd door Frans Swartenbrocck, wo nende Brusselbaan 298 te Aalst tegen een paal van de openbare verlichting terecht. De bestuur der en zijn echtgenote Lisette Verburcht werden zwaar ge wond. De kleine Vera Chereté, wo nende Hoezestraat 131 trapte in een glasscherf en werd hierbij erg gewond aan de voet. Zij diende in een ziekenhuis opge nomen te worden. Enkele onbekenden hebben zich toegang verschaft in een woning van Dokter Schelfhout die leeg stond. Ze brachten er heel wat «ichadeaan. Op de Capucienenlaan kwam het tot een aanrijding tussen een personenwagen en de bromfiet ster Maria Van Den Spiegel, wonende Brouwerijstraat 7. De Bromfietser werd zwaar gewond naar de O.L. Vrouwkliniek gebracht. Ten nadele van Isidoor Ringoir, wonende Binnenstraat werd de ronde som van 23.000F ont vreemd. De dader is minder jarig.

De Voorpost | 1976 | | pagina 5