Lijmeren over bomen Bericht uit de witte kamer K.W.B. - K.A.V. VERBONDSBEDEVAARTEN WORDEN EEN ENIGE GEBEURTENIS 5ENDEROEVERS GEVAARLIJK (OOR JEUGD De Voorpost - 23-4-76 - 9 a"a bIs we in een vorig artikel «Bomen sneuvelden» reeds ^toedeelden hebben een aantal bomen in het park van de lanc^sterse O.L.Vrouwkliniek het onderspit moeten delven or de steeds maar verdervretende bouwwoede. elgie '.7.1 bec i van uurminnende lieden pro- groiteerden. Het stadsbe- gekjur nam note, onderzoekt mar handelt niet. plekje groen, het groen we zo nodig hebben, is het verdwijnen in ons nen woonmilieu. Lijd- m, met lede ogen moe- we dit aanzien. Het geld ichikt, en wij kunnen toe hoe alles verknoeid rdt. Echter niet zonder ,ede n te mijmeren over al dat Slsde dat aan het verdwij- K/fis. meren deed ook zuster jriëls Godfrieda toen zij mooie bomen in het park de kliniek zag sneuve- Vooral de prachtige, irrijke Tulpenboom roer- haar hart toen ze hem kend zag neerploffen. O- deze merkwaardige wol Dm kunnen we misschien u het volgende zeggen, tulpenboom behoort tot geslacht van de Lirio- ^ïdrom en omvat slechts ï'enee soorten, familie der Bgnoliaceae. De in het aunisten van de Verenigde (m^kten inheemse soort L.Tu- liferawerd in 1873 in Euro- i ingevoerd en wordt in •efe+derland veel in Parken s^getroffen. De onbehaar- i, lichtgroene, vierlobbige, Dte bladeren met ingesne- nigjn top zijn zeer karakteris- Ik, evenals de rechtop- pande kelkvormige, ge deeltelijk groen en oranjege- lini>urde bloemen. In het na ar valt hij op door zijn t djzonder fraaie, helder gele orft oranje kleur der blade- h. In zijn vaderland, waar :unj tot de zware bomen met In hoogte tot 60 m uit- ttoeit, is zijn licht en zacht Butten onrechte «yellow )plar» genaamd, zeer ge- icht voor velerlei doelein- 3 in. Het wordt in Nederland ■■■gevoerd en verhandeld on- ir de verwarringstichtende jam «Amerikaanse popu- ^ren». deze korte uiteenzetting llen wij u overlaten aan de He mijmeringen van zus- Gabriëls Godfrieda die met lede ogen aanza hoe het eens zo mooie park ver woest werd. MIJMERINGEN... «Hospital Extension», schuilnaam voor het ver dwijnen van een eeuwenou de oase van groen rond het O.L.Vrouw ziekenhuis te Aalst, op 21 maart 1976. O zeldzame mooie park, met schatten van gevarieërde, eeuwenoude bomen, hoe is je rijkdom in nauwelijks één dag verzwonden, als in de muil van voorhistorische monsters, de dinausauris- sen van de techniek hebben als veelwraten je toekomst bepaald...je groene rijkdom in één dag vervlogen...het hoopvolle groen. Met lede ogen staarden we naar je vernieling en ondergang. Je glorierijke bestaan kun nen we thans nog enkel si tueren, al is het dan ook in een zeer nabije, maar even onherroepelijk verleden...je desolate aanblik...een slag veld van het moderne he den... DIE LAATSTE DAG... Een keiharde vriesnacht... 21 maart, lente...Een zonne gloren in een wolkenloze he mel - een zinderend licht over eeuwen-oude bomen, met omzwachelde tot bars tens toe gezwollen botten van een nog dromende on gelooflijke rijke schakering in een zeer nabije toe komst...misschien van daag...zeker morgen, en de veel belovende bot springt open in de nieuwe lucht met de jonge zon! De zon....maar wat is dat een huiveren...grijze stoute straatmus waarom vlucht jij uit jouw vertrouwde emphi- teater? Waar ijlt de kleine roborst, waarom kirt de duif zo klagend? De troep zwarte merels spatten uiteen, weg...Dan plots een luiste rende zwijgfase in een luisterende natuur. Met ang stige vraagogen staren de reuzen naar mekaar...Wat is dat een rillend mumeren van boom naar boom, van twijf naar twijg, van bot naar bot en weer van bot naar boom. Hun angst loopt over het oude dak met de akelige nieuwstijding...een mare «Weet je het al» de wilgen populier zag ze komen, zijn hoofd ver over alle koppen heen... We zijn verraden, verloren-aangeklaagd, on voorbereid is de oorlog te gen de natuur betekend door machthebbers, geldmagna ten van onze eeuw. Oorlogsmateriaal komt zwaar en dreunend dichter bij, stormrammen harken, wiggen, zagen, bijlen, «goe de dags» rollend materiaal.. Neen Zo eenvoudig is 't ook weer niet...vernuftig uitge vonden brutaal vernielend technisch berekend neervel- materiaal zoals enkel de mens uit het ruimtetijdperk kan ontwerpen...ongenadig zoals hij zelf...tegen ons, over ons die de eeuwen ge trotseerd hebben...we moe ten sneven...misschien van- De vogels zijn op zoek naar hun boom en hun veelbelo vend nest. De rozen hebben hun lot ondergaan. De tul pen komen angstig kijken door hun koude natuurven- ster - ach waren we maar beneden gebleven. We kon den jn een andere grond aar den en tieren en onze bloe men dragen fier als een E- gyptische slaaf die statisch zijn offer brengt. Waar hebben ze de rozen ontvoerd? De taxisstruik verbannen? De zilverspar vertold?... Meewarig schudt de Tulpen boom zijn oude hoofd... God, waarom? Droeg ik mijn groen-gele tulpen niet waar dig genoeg? Jij alleen kon me zien - voor mensenoog was mijn kruin te hoog, zo als elk schoonheidsniveau hoog ligt, maar niet onbe reikbaar. Groen-geel droeg ik mijn tulpen,...zon-geel op je ragge, rechte stengel, hoog in de lucht recht naar de zon - dichter bij U - neen niet dichter bij, want Jij mijn God zijt hoog en laag, je zijt, in mijn kruin, mijn stam, mijn blad, mijn bloem, mijn bot... 10 uur. Erbarmingsloos spatten splinters en spaan ders uiteen met de explosie kracht van een kerncentrale, Tien doffe slagen vallen van de kerktorenten afscheid dof en traaf zoals bij een begraving. Slachten, beu ken en bonken... Na het offer van de goud-bruine beuk wordt het jouw beurt. 10.10 uur fier kijk je naar je gevallen makkers - neem af scheid van je huis, van hen die daar woonden. Je rol was niet enkel tekenend als trouwe vriend en sieraad... eeuwen lang waart jij de be waker die over de deiningen uitkeek naar gevaar...nu is uw uur gekomen. Je taak volbracht. De beulen nade ren...zwaar en meedogen loos folteren ze je pijnlijke voeten, knuistig vergroeid, moe van het eeuwenlange staan...Een eerste schou wing - een stoere keurende blik - die daar - langs daar - niet op het huis...Het sein wordt gegeven - de oorlog verklaard - woede barst los...een beet in je been... een snoer om je hals-gaan ze je wurgen?...een nieuwe slag, een nieuwe ruk en een duw... Wat gaat erom in 'j merg van je bestaan? Ben je als het grasklokje uit de film van Walt Disney, dat weent wan neer een kinderhand het plukt? Neen je kunt niet we nen, je hart moet breken bij zoveel ruwe hardheid. Nieu we striemen, nieuwe sla gen. «Het afscheid aan je huis» jo doodsangst, je doodszweet gepuurd in de zon, het valt op uw huis. Je zuigt je vast aan de grond waar je Maker je de opdracht gaf«Groei en bloei waar ge geplant zijt». Met fiere koppigheid houdt je vast aan het lapje grodn dat je is opgedragen. Je laat niet los...stand houden - een nieuwe slag - een nieu we wig onder je voeten, - je evenwicht wordt wankel - een ruk om je hals, je aar zelt, je deinst achteruit, - ben je angstig?...Zo dikwijls keek jij op ons neer in ons dagelijks gedoe...met lief de. Thans volgen wij met spanning je meewarig lot. Schep moed...hervat je e- venwicht - even maar - aai een nieuwe beet, harder, zwaarder, ruwer, een grotere wig...Wankelend reikhal zend nar het oosten, naar de morgen, zuchtend «Mijn huis» - een brutale ruk om je hals, een fatale slag in je rug...aarzelend strekt je je armen naar je bedreigde broeders...Neen geen tra nen...bloed vloeit langs je wangen, druipt langs je ar men op je handen die af scheid wuivennaar de ove rigen, de bedreigden van het volgend ogenblik, en met je zalvende, wuivende zege nende handen...Aai!!!... een slag, een onherroepelij ke moorddadige val met een huiverende schok rijst je nog even overeind en dan., met een laatste stuiptrek king een oorverdovend ge kraak breekt je hart in twee, je stam in twee. Van op het niveau vanwaar ik je nu zie liggen, kunnen je tranen niet meer vallen - je bloed kan enkel vloeien, ronnen in de eens zo belo vende zon. Je zijt niet overwonnen, o zeldzame, fiere, sierlijke, bijna einige in je soort, o vergane '^Ipenboom, je kruin blijf in die open plek getekend, en diep in mijn gewonde hart gegrift... God geef gij mij aandrij vingskracht - geef me ener gie - gij die eeuwen waakt over onze tulpenboom, en hem met fierheid liet ster ven, waak thans over mij, opdat ik door de hitte van de vuurstrijd met één stoot, met een gil van geloof door- breke voor de «koude dood- sport» de enige uitgang naar de ware ingang om er U te ontmoeten, zij het dan licht bij...of ver af...maak me klaar voor doe ontmoeting op een stralende morgen, een eeuwige paasmorgen in een zingende, zinderende lente zonder einde om U eeuwig te aanschouwen Stil te genieten Nooit afhoudend te aanbid den!!! S.J. Ramp! O rampterwijl al mijn kollega's-voorposters al lang met gerust gemoed weer op zoek zijn naar het nieuws voor de vol gende week zit ik hier nog te zwoegen om mijn teksten tijdig binnen te krijgen. Zoals altijd zal dat weer op het laatste nip pertje zijn en ik hoop dat roei nog ergens een plaatsje overhoudt om mijn stuntelig produkt te plaatsen. De voorbije feestdagen hebben mij echter parten gespeeld (zo vind ik telkens weer een ander eksfaius), evenals het mooie weer. En bovendien heb ik het nuttig gevonden alle alkoholhoudende dranken beslist van de hand te wijzen, het is ook nog zo vroeg op de ochtend. Kunt u zich voorstellen dat ik om zeven uur ben opgestaan? Ik weet weI dat heel wat mensen willens nillens zo vroeg uit de veren moeten, maar dat is dan een gewoonte natuurlijk. Voor mij betekent dat momenteel een ernstige verstoring van mijn dagelijks sche maatje Daar heb ik dan ook aan verholpen met een flinke scheut koffie en veel koud water. Een ander goed hulpmiddel is het openzetten van alle ramen zodat de frisse lentegeur als het ware binnenstroomtErg gezond is dat. Terwijl ik het nu toch over open ramen heb: mag ik mijn buurman vragen zijn ijverige haan tijdens het week-end een kleine dosis valium toe te dienen? Dat verschrikkelijke dier bezorgt mij de laatste weken heet wat moei lijkheden. Zijn gekraai berooft mij namelijk van mijn nodige dosis slaap. Aangezien er een groot verschil in uurrooster be staat tussen het leven van een doorsnee haan en dat van mij maakt het vrolijke dier mij elke zondagochtend weer in het holst van de nacht wakker. Op zichzelf is dat dan nog zo erg niet, ware daar niet zijn hardnekkigheid. Het kreng blijft echter aanhou dend kraaien en hij bevindt zich helaas niet binnen mijn bereik, zoniet zou ik hem een kleine maar stevige tik op de hanekop kunnen geven om hem het zwijgen op te leggen. Tot zover dit dringende bericht voor mijn buur. Voor de rest gaat alles opperbest, ik zie de dingen stilaan weer door een roze bril en daar is het weer beslist voor een deel schuldig aan. Vanaf het moment dat de zon haar intrede doet. begin ik mij een stuk lekkerder te voelen, ik heb zo het gevoel alsof die hier of daar een batterij oplaadt. Af en toe wat in het zonnetje gaan zitten niksen is voor mij een van de meest heerlijke dingen op aarde. Dat zal dan wel in mijn luie aard liggen, zeker. Met de zon en het verschijnen van blaadjes aan de bomen is de winter echter definitief achter de rug en ontwaak ik uit een lange slaap. Aan de horizon doemen heel wat mooie vooruitzichten op, geen wolkje komt de rust verstoren, ik krijg de indruk alsof ineens alles een gans andere wending neemt, ik ga een andere koers varen. Deze week is het mij gebeurd dat ik warempel weer frisruikende fresia's uit de winkel haalde om er mijn witte kamer mee te tooien. Heerlijke bloempjes zijn dat, dagen en dagen versprei den die hun zoete geur die een prachtig tegengif is voor sigaret ten. Niet te geloven hoe sigaretten stinken, gewoon om misselijk van te worden is dat. Gelukkig zijn de fresia's daar om die pest de wereld uit te helpen. Ondertussen wacht ik met oneindig geduld op de postbode: die brengt mij deze week een brief waar ik al weken zit op te wachten en de vreugd misschien nog zal vergroten. Ik mag er natuurlijk niets van verklappen want dat brengt ongeluk. En wat heeft al dat lawaai in de straat ineens te betekenen? Dat komt natuurlijk van die garage hier wat verderop Of misschien is het de kollektieve ophaaldienst die weer eens langs komt. Dan wordt hei hoog tijd dat ik die massa lege flessen eens op de stoep zet, die staan hier immers al maanden in de weg. Elke keer weer erger ik mij over het feit dat die dingen er staan maar ik vergeet ze ook altijd naar beneden te dragen. Mijn eigen schuld dus, ik moet er maar niet over zeuren. Hop met de beentjes en snel het zootje inpakken, weg ermee. Maar eerst hier nog een eind aan maken, vlug -dag» zeggen tegen stoute beest (rara wie dat wel wezen mag), een omslag zoeken, postzegel erop en naar de post. GIDELE zonder afsluiting nodigt da Dander nog niet u!t tot een frisse duik aan de Zeebergbrug. (JM) In verschillende periodes, met verschillende reismogelijk heden gaan meer dan 3.300 mensen uit ons arrondissement met KWB-Ka'v naar Lourdës. Dit kan dank zij de inzet van plaatselijke verantwoordelijken die reeds jaren bezig zijn met spaardienst, inschrijvingen, organiseren en samenkom sten. Dat kan mede door de koördi- natie van het verbondelijk ko- mitee en sekretariaat dat in staat voor leiding, programma, organisatie en dies meer. Ondertussen worden de top leidingen, de leidingen van trein, vliegtuig en autobus de groepsleidingen samengesteld en voorbereid want zij zijn allen samen verantwoordelijk voor de begeleiding van de bede vaarders tijdens de verplaat sing en te Lourdes. M en verheugt zich om het hoge deelnemersaantal want het blijft de bedoeling zoveel mo gelijk arbeidersgezinnen een kans te geven tot geestelijke vernieuwing die Lourdes biedt. De KWB weet dat dit groter ei sen stelt aan de organisatie maar zij hebben ook oog voor kwalitatieve verbeteringen. Daarin behouden de bedevaar ten een eigen gezicht. Voor KAV en KWB is en blijft de ver antwoordelijkheid van de leek een belangrijk kenmerk. Bovendien willen zij alle klas- seonderscheid in de groep vermijden. Reden waarom er geen verschillende kategoriën zijn, nog in de groep, noch in de hotels. Tenslotte bereiden zij onze be devaarten voor en werken zij ze uit aan de hand van een In de kijker: GEERHARD Hij is nieuw in onze showbiss. Een leuke jonge kerel die zopas zijn eerste singleplaatje op de markt heeft gegooid. «Mijn souvenir» en de B-kant «Lentekind», opgenomen bij de Aalsterse Just Bom Produkties. Begin januari stond Geerhard als kanshebber genoteerd voor de Vlaamse Top Tien. Twee jaar geleden ontmoette hij het orkest «The Gaby's» van Lie- dekerke. Samen met deze forma tie veroverde Geerhard talrijke eerste prijzen op plaatselijke zangwedstrijden. Hij is een sportieve jongeling 18 lentes die houdt van volley ball, voetbal en zwemmen. Zijn meest geliefde voorkeurzangers zijn Frank Sinatra en Claude Francois. Het resultaat van Geerhards single lag in handen van producer «Féos», een Aalsters heerschap die borg staat voor technische per- fektie. og steeds geen afsluiting aan de Denderkade ter hoogte van de St. Annabrug. (JM) nderen hebben niets verlo- n rondom de Dender. Maar ater trekt, net zoals de ïheepvaart. Ook al is de larme van een gezellige andeling lengs rustige vis- ïrs verdwenen. en wandeling langs de af en e sterk riekende Denderm et 3t smerige brakke water, ge- t stof tot nadenken, venwegingen in verband met e veiligheid van de school- lande jeugd, die in de omge ving van de Sint-Annabrug al te gamkeelijk op een onvoorzich tige wijze in het water kunnen terechtkomen. Op de meeste plaatsen ont breekt elke veiligheidsvoorzie ning, hetzij door een reling, of een andere oplossing om een te grote nieuwsgierigheid of misstap te verhinderen. Ergertijk ook is de toestand van de Gheeraerdslaan, waar een wandelaar vooral vanaf het Sas tot de Zeebergbrug de grootste moeite moet doen om ofwel niet onder de auto's te recht te komen, ofwel dubbel uit z'n ogen moet kijken langs de boorden van de Dender. Veel keuze tussen het ene of het ander mogelijks ongeluk heeft hij niet. Ook de overkant van de baan biedt hem geen komfort. Hetzelfde geldt voor de fietsers. Nu de denderoever meer en meer in de aktualiteit treden, is het nuttig ook deze toestand te belichten. tema dat dit jaar is: «Lourdes, stad van hoop»». PRAKTISCHE MEDEDELIN GEN Er zijn een gering aantal plaat sen vrijgekomen op de trein voor de verbondsbedevaarten van 10-116,20-26 en 24-30 juli. Rekening houdende met de trein- en hotelbezetting die verschillend is kunne zij nog een gering aantal inschrijvin gen aanvaarden in bepaalde groepen. Belangstellenden ge lieven echter kontakt op te ne men met de plaatselijke ver- 2ntvyoord?!i'Kfin d'e °p hun beurt overleg plegen met het verbondelijk sekretariaat. Ofewel wordt U definitief inge schreven ofwel komt U op de wachtlijst. Er zijn nog een onbeperkt aan tal plaatsen vrij op trein van 27 juni tot 3 juli en van 10 tot 16 augustus; in het vliegtuig van 25 juni tot 2 juli en van 6 tot 13 augustus. Nog een realisatie van het V.V.A.K. Vorige week donderdag werd aan de gevel van de gebouwen van Openbare Werken in de Kapellestraat deze gedenksteen ingemetseld. «Hier werd geboren, leefde, werkte, schreef en stierf Frans Jozef De Smet 1771-1854 Advokaat, historikus van de stad Aalst Promotor van de studie over Dirk Martens en van het oprichten van het stand beeld. Aan de stad Aalst geschonken door de vereniging voor Aals ters kultuurschoon. 14.12.1975.

De Voorpost | 1976 | | pagina 9