LEON BECQUE «IK KAN EEN BOEK SCHRIJVEN OVER DIE 22 JAAR VRIENDSCHAP» DENDERLAND MOET NATUURGEBIED BLIJVEN «IN HET VROLIJKE WEERHAANTJE» De Voorpost - 30-4-76 - 11 De sfeer van welkom hangt ook in de gezellig ingerichte flat van Leon en Delphine Becqué, 22 jaar uitbaters van het overbekende café «Oud huis Mon Gits bij Leon Becqué». Dezelfde sfeer van welkom en vriendschap zoals ze al die jaren haar stempel drukte op het café zelf. We zitten neer in een gemakkelijke zetel, de teletoon rinkelt, een paar vrienden wippen eventjes binnen, de nieuwe lokaalhouder, de heer Wauters, komt om een paar inlichtingen. Voor ons prijkt een lekker biertje, geschonken met de meesterhand van jaren ondervinding. En dan maar gezellig babbelen en vertellen. Honderduit over al die jaren, belevenissen. opvattingen, vrienden, over voetbal, bier en echt onbetaalbaar plezier... Leon: «tweeëntwintig jaren ver tellen in 'n paar uur is onmogelijk 't is om een boek over te schrijven. HOEHETBEGON Leon voetbalde bij Eendracht Aalst en kreeg de gelegenheid een kafee over te nemen over Jef Petit, ook een gekend Een- drachtspeler. Zes jaar hielden Leon en Delphine kafee ih de Bredestraat. Toen zijn oom overleed verhuisden ze naar «De Kat» of het Vredeplein. En stilaan kon je de mensen horen zeggen: «Kom, we gaan een pint drinken op de Kat bij Leon». Leon is bediende in de Globus- fabriek in Denderleeuw. Al die tijd was Delphine de waardin. «Zij heeft onze kafee groot gemaakt», verklaart Leon. «ik heb veel meegeholpen, maar zij was de bazin en deed ook het meeste werk. want ik trainde de jeugdploegen van Eendracht Aalst. Drie keer werken was dat voor mij: bediende, herbergier, en trainer. Twee keer betaald en één keer gratis, want voor de Eendracht heb ik nooit iets gewild». In feite is deze kafee één der oudste van de stad. als je weet dat de ouders van de nonkel van Delphine reeds dat katee uit baatten. Het is een jarenlange ketting geworden van pintjes bestellen door één familie. EEN ECHTE STAMKAFEE Tijdens al die jaren, leer je een ontelbaar aantal mensen ken nen. krijg je een hoop vrienden bij. «Vriendschap geven en krijgen», is wel de grote leuze die al die jaren over deze herberg hing. Hier kwam niet de jeugd naar de laatste hits luisteren, geen brommers tegen de gevel maar een gezellig kafee. wat ouderwets van interieur, een laag plafond heel mooie aarden tegels tegen de muur. de dagelijkse klanten hebben er hun eigen plaatsje, een kleuren televisie voor de voetballiefheb bers, kortom een herberg van vele kleine, dagelijkse gewoon ten en attenties. Een aantal verenigingen maakten er hun stamlokaal: De SAF. een voet balploeg van de belastingsdien sten. de Vrede. Oude-spelers van Eendracht Aalst, het Feest- komitee «De Kat». Regelmatig vergaderen, een reisje, een «soepeeken», een pintje drinken, dat alles met goede vrienden en goede bur gers. Iedereen voelde zich daar thuis, iedereen kwam er graag, iedereen hield van die kafee. EENDRACHT VOORUIT! Eendracht Aalst was. is en blijft het troetelkind van Leon Becque. Dat gaat nog steeds door: bestuurslid, lid van het jeugdkomitee. trainer (Leon be haalde het diploma van Heizel- trainer) van de scholieren en de kadetten. Vijf jaar trainde hij helemaal alleen de miniemen, de kadetten en de scholieren. Nu assisteert hij een ander Heizel- trainer bij de opleiding van kadetten en scholieren. Leon blijft gewoon zijn beste beentje voorzetten! Delphine blijft mee supporteren! ANEKDOTEN EN OPVAT TINGEN IN OVERVLOED Vroeger vergaderden we om de maand met het feestkomitee en de leden van «De Kat». Dat ging steeds gepaard met een «gerre- bollink». Nu is dat een kaart avond geworden. We tellen de punten samen en op 't eind van het jaar kent men de koning en de koningin van de «Verloren Maandag», namelijk de heer en de dame die de meeste punten behaalden. De heer met het tweede hoogste aantal punten wordt dan tot de eigenlijke Prins «Verloren Maandag» van het jaar gebombardeerd: bloemen, een beker, een pint... De eerste zondag van oktober is het Kattekermis.de eerste maandag wordt gevierd als «Verloeren Moindjag». Vroeger werkte in Aalst, die dag. niemand. Nu wordt dat gevierd met een herdenkingsmis voor de afge storven leden, een bezoek aan de leden herbergiers en de kroning van de Prins, de koning en de koningin in het lokaal. Ons komitee kan ook rekenen op de geldelijke stem van een erekomi- tee. zo gaat de kermis nog steeds door. en op Verloren Maandag worden om zeven uur 's morgen «hete broodjes» uitgedeeld. Een belleman luidde Verloren Maandag in... Toneelmaatschappijen kwa men na repetities verder repete ren bij Leon. «Ik geloof dat die nooit moesten werken! Ik heb achtentwintig jaar kafeebaas gespeeld maar voor mij is het nog steeds een punt van eer dat ik geen enkele maandagmorgen te laat op mijn werk kwam». We zouden nog weer herbe ginnen. in dezelfde herberg. Tijdens al die jaren was ons klienteel uitgegroeid tot één grote familie, we hebben er nooit moeilijkheden gehad en als er eens een «vreemde vogel» bin nenkwam die «al te raar» deed. dan was het ons Delphine. die hem simpelweg aan de deur zette. Ik pakte hem in zijn kraag en zei: «Mijnheer, wij zijn dat hier niet gewoon, daar is de deur en maak dat ik u hier nooit meer. «Kort. bondig en korrekt optreden van Delphine». Een kafee moet proper zijn, propere glazen, propere asbak ken. propere tafels, stoelen en vloer. Als de laatste klant wegging, werkten we nog een uur en 's anderendaags hoewel het dikwijls één, en twee en soms drie uur was om half tien stond Delphine klaar om de klanten te bedienen. Klantenwensen? Iedere dage- lijse stamgast had zijn plaats ken. Soms zaten ze te wachten tot een eerder toevallige klant opstond en wegging om op hun «eigen plaatsken» te kunnen gaan zitten. De steentjes aan de muur. het ganse interieur mocht niet veranderd worden. Heel wat klanten hadden hun «eigen glazeken». We kenden ze alle maal. zij die hun «floitjen» wilden of «e kapperken» of een gewone «pintj». Anderen dron ken al die jaren hetzelfde bier «ne witkap» of «ne poter» of «nen orval». Een glas bier: vijf cm bier en tien cm. schuim, kwestie van goesting. Een pint met daarin een martini gekapt. Een pint metgToseille... We wonen nu al twee weken in de Zonnestraat, wij zijn nu bezig hier alles in te richten, gezellig, zodat we eens kunnen rusten, en rusten en rusten want het is en blijft een zware stiel, kafee houden. Binnen twee maand, als de voetbal gedaan is. zullen we volledig kunnen genieten van ons nieuw ingericht apparte ment. We hebben bijna nooit samen kunnen eten. nooit eens een dag voor onszelf, altijd werken en werken. Nu gaan we het er 's zaterdags eens van pakken, we gaan eens uit met... vrienden. Op zondagmorgen: kaarten tot ongeveer één uur. dan rap eten en vlug naar de voetbal. Delphine heeft al jaren een tribunekaart op den Eendracht. Zondagmorgen was de «gezel ligste» morgen. We hebben er eens over gepraat en besloten ermee op te houden, donderdag was alles geregeld en de dag nadien gaven we ons afscheid, een pint, veel pinten, wat eten en vriendschap en plerier tot 's anderendaags 's morgen. De nieuwe uitbaters kwamen ook en werden onmiddellijk «in den stiel» gezet. Ze bleven dan maar op, want 's anderendaags was het markt dus...werken, 's Middags gingen we kijken en alles draaide op volle toeren. *Elodie heeft meer dan twintig jaar bij ons gekuist. Lag er één frank op de grond, dan vonden we hem nadien terug op de toog. Braaf en eerlijk, ge vindt zo'n mensen niet meer! De B.R.T. kwam een opname maken van «Verloeren moin djag». Alles werd geplaatst, geregeld, besproken. De voorzit ter Staaf Van Der Eist repeteer de drie uren samen met een akkordeonist in de achterkeu ken om een liedje te kunnen zingen. Die mannen van de B.R.T. kwamen van de Limburg, kluchtspelers, eten en drinken, en wat ge maar wilt. Een ganse dag werken en de uitzending duurde nog geen twe minuten, maar zijn kafee zat toch bomvol tijdens de uitzen ding. Duizenden vaten bier besteld en eeuwige duizenden pinten afgewassen, dat is niet te schatten. De zaterdagmarkt bracht vroeger veel meer werk mee. Reeds van vier uur 's morgens moest er gewerkt worden, maar tegen acht uur hadt ge nen dikken boterham verdiend. De «beestenkoopmans» dronken «koffie met iets bij». Soms stonden we 's morgens om vier uur al biefstuk te bakken voor die mensen. Vroeger kwamen al die «kiekemannen» van Roeselare, Langemark, Zulte, Olsene. van overal, en die kwamen allemaal bij ons iets eten en drinken 's morgens vroeg. Toen ik veertien jaar was hielp ik ons matant al bestellen 's zaterdags en dan kostte «een druppelken» één frank. Een pint kostte één frank. Eerst helpen en dan naar school. Toen wij begonnen kafee te houden kostte een pint vijf frank. Toen ik bij ons mattant hielp bestellen brachten ze gestroopte katten en die werden verkocht voor vijfen twintig frank. Ze brachten die katten in een rieten mand en die «konijnen» waren verpakt in een schoon wit papier. Zelfs heel rijke mensen kwamen die «ko nijnen kopen. Een kind groot brengen in een kafee is niet gemakkelijk, we moesten onze dochter op inter naat doen. Iedere maandag morgen om halfzes uit de veren, vier jaar aan een stuk. Niet als voor het ogenblik als «landschappelijk waardevol gebied» wil de Gemeenteraad van Herdersem de ganse Denderland-zone de weilanden en groengebieden langs de Dender zien geklasseerd maar geopteerd wordt, en dat met aandrang, dat gans die zone zou worden opgenomen als «totaal natuurgebied», dit om deze waardevolle gebieden zeker ongerept te kunnen blijven bewaren daar het «landschappelijk waardevolle» niet genoeg waarborgen biedt en oversehakelling naar een andere klassering steeds mogelijk blijft. voordelen zou bekomen en aanpass'ingen van wedden mo gelijk zijn. GEWESTPLAN Voor enkele stroken wordt gevraagd de bouwzone uit te breiden, nl. langs de Grote baan tegenover Gilbos. voor percelen in de Hammestraat percelen in de St.-Jansstraat, voor gronden gelegen langs de nieuwe toe gangsweg naar de woonwijk. Voor de Gudstraat. richting Moorsel. wordt verzocht om opname in het woongebied met landelijk karakter. «Ambachte lijke Bedrijfszone wordt ver langd voordede firma Marcoen in de Kouterbaan. voor het bedrijf Schuddinck en voor het melkpoederfabriek Lambrecht. Industriezone wordt gevraagd voor de gronden van de firma Gilbos. bedrijf met ruim 500 werknemers. REKENINGEN De rekening van de kerkfabriek voor 1975 sluit met een batig saldo san ruim I9000F en deze van de C.O.O. met 230.000F op de gewone dienst en 46.596F op de buitengew one dienst. ADVIEZEN Gunstig advies wordt verleend bij de beslissing van de C.O.O. lol grondafstand aan Aalsl voor verbreding van de Oude Dcn- dermondse steenweg. Eveneens gunstig geadviseerd wordt het besluit van de C.O.O. een perceel dat onteigend werd voor aanleg van de nieuwe Dender- brug terug af te staan aan de aangelanden voor de som van 24.000F, DEOUDE BRUG Reeds in januari werd beslist tot overname van de oude sasbrug en tot wederopbouw aan de nieuwe brug. De gemeente koopt hiertoe 42a aan voor 82.000F. ALLERLEI Andere behandelde punten op de dagorde waren: Goedkeuring van het ontwerp van algemeen rioleringsplan (ca 25 miljoen) lening van 11125.000F ter uitbreiding en modernisering van de verlichting. aanpassen van de politievor- dering op brand- en paniek- voorkoming in dancings. KLASSEVERHOGING Gelet op de ligging, het uitge breid en in goede staat verke rend wegennet, de tewerkstel ling ter plaatse, en het bestaan van een rustoord vraagt Herder sem verhoging van klasse waar door de gemeente financiële Een pintje «plekken»? Nee. dat stond ik niet toe. Geen geld, geen dorst! Ik heb mij van inden beginne aan dat principe ge houden en ik heb er nooit moeilijkheden mee gekregen. *De vrienden van 't kafee hielpen mekaar, deden iets voor mekaar. Wat de ene te kort kwam kon de andere bezorgen, wat de ene niet kon herstellen, kon de andere wel. Een sfeer van: «Als ik iets voor U kan doen. moet ge het zeggen!» We zijn nu weg,uit 't kafee en nog komen oudklanten vragen: «Moet ge dit of dat...» Vroeger hadden we een bakker uit Niewerkerken. hij zei nooit wat. wilde niet vertellen waar hij woonde en bewees, na veel jaren brood leveren voor gans 't kafee hoe gierig hij wel was. Hij beloofde een nieuwjaarsge schenk voor goeie klanten: ovenkoeken! Toen de «goeie klanten» de koeken begonnen te eten bleek de grootste substantie te bestaan uit hout. stukken dweil, schotelvodden enz... Toen de bakker een paar dagen later binnenstapte, werd hem duide lijk. gemaakt, dat hij naar de belastingen «zou moeten gaan met zijn faktuur van dweilen, hout enz...» 't Was de laatste maal dat ze die bakker gezien hebben. Delphine dronk bijna nooit mee achter de toog: «O nee. ming. Beheyt». Een paar weken later dezelfde sympathie maar in ongekeerde richting: «Innige deelneming Van Looy». Delphine besluit: «Ze maakten zich dik maar in 't plezier»! Ziek worden in zo'n kafee! We hadden er gewoon de tijd niet voor! Een verkoudheid duurde dan ook bij ons vijf maal zo lang, de klanten kwamen, dus moest ge maar werken. Een paar jaar geleden zei de dokter tegen Delphine: «Ge hebt sigaretten sigaren en pijpen tegelijkertijd gerookt». Delphine zelf had nog nooit gerookt! Ongelooflijk wat daar afgerookt wordt, onze frigo was bedekt met een gele laag nikotine. en met geen enkel proktukt konden we dat ver wijderen. De koelkast werd nochtans een paar maal per week gereinigd. De mensen hebben ons veel geholpen als vrienden, ze waren zodanig aan ons gehecht, dat we elkander onze problemen voor legden. ze samen bespraken en dikwijls samen de oplossing vonden. Wij weten nu wat vrienden zijn! dank U 't is al zoveel als dat ik het zou gekregen hebben, ik giet het toch maar weg». Onzen dag doorbrengen nu? Leon gaat nog steeds werken op de Globus en heeft zijn werk met den Eendracht. Ikzelf, koken, kuisen, handwerkjes maken, op 't kleinkind passen. O, er is nog zoveel te doen... tafelkleden in kuisjessteek, krocheteren, brei werk... We hebben enorm plezier beleefd met de twee «Fransen». De ene was fanatiek supporter van Beheyt. de andere de grootste fan van Van Looy. Onze kafee is een paar jaar het meest plezante slagveld geweest voor die twee supporters. Affichen, teksten, foto's werden aan de muur bevestigd en naar gelang het uur van de dag en de binnentredende fan. verdween alles weer even vlug. Een voorbeeld van fanatieke kame raadschappelijke pesterijen maar alles bleef in 't plezier. Leon wedde met Frans «Van Looy» tegen Frans «Beheyt» voor één bak Pale-Ale. Beheyt kon geen rit winnen in de Ronde van Frankrijk. Uitslag van de wed dingschap: Beheyt won de halve laatste rit! En dan maar Pale-Ale drinken. Rik Van Looy viel en prompt kreeg Frans «Van Looy» een rouwtelegram: «Innige deelne- ENNU...? De mensen hebben spijt dat we weg zijn. ze liepen de laatste dagen precies verloren, maar nu met de nieuwe baas Maurice komt alles in orde. alles blijft zoals het was, alleen de naam van de herberg wordt wat gewijzigd: OUD-LOKAAL L. BECQUE BIJ MAURICE WAUTERS Leon en Delphine zijn twee gelukkige mensen, als je ze hoort vertellen over tweeëntwintig jaar (in feite achtentwintig jaar herbergier spelen) op de Kat, vertellen over tweeëntwintig jaar vrienden ontvangen en pintjes bestellen. Twee gelukkige men sen. die willen uitrusten in een flat. die de vriendschap willen voortzetten.... Delphine zei soms tegen al te late klanten: «Leon wij gaan slapen dat de mensen kunnen naar huis gaan» Leon zegt nu vanuit zijn gemakkelijke zetel op het ap partement: «Delphine, giet ons nog eentje uit. want nu kunnen we rusten en de glazen spoelen kunnen we morgen nog» Santee! Dag Leon, Dag Delphine. wan neer drinken we eense een pintje in het oud-lokaal Leon Becqué? Volgende zaterdag? KARELDENAEYER Met het gebruikelijk kwartiertje vertraging bracht de Toneelbond «De Vriendenkring» V.K.AJ., voor een kwasi volle zaal in het Parochiaal Centrum, een zeer aangenaam om te volgen stuk. Reeds bij het opengaan van het doek klonk indrukwekkend applaus want het mag gezegd, het dekor waaraan Frans De Wit, Gustaaf De Ridder, Phillemon Van den Bossche, André Van den Steen en last büt not least Paul Stockman (na zijn betonneringswerken) hun beste krachten hadden gewijd, was werkelijk een juweeltje met zeer mooie kleuren. HETSTUK Zoals in de operette «ln Weissen Rossl» handelt het spel zich hier ook afin een pension en dan met een jonge waardin (Yvonne De Wit), een oude knecht (Mare Michiels) en een reeks gasten w aaronder een sportleraar (Joost Van de Berg), en nog een viertal anderen. De jonge waardin en de oude huisknecht leven gelukkig in het pension «Het Weerhaantje». Toch droomt het meisje van een knappe jongeman. Na een reeks tribulaties. gebruikelijk in der gelijke stukken, verlooft de waardin zich met de sportleraar cn is tussen de jonge man en het nichtje een romance gegroeid. De rijke Porsch (Dirk De Schrijver) wil het pension kopen voor zijn geliefde maar komt er dan achter dat niemand anders dan Nico. de huisknecht, de eigenaarervan is... VERTOLKING Mare Michiels had uiteraard een moeilijke opdracht door de ouderdom van het personage dat hij had te vertolken. Toch kweet hij zich behoorlijk van zijn taak ook door het feit dat het komische hem inderdaad wel ligt. Piet Coppens en Yvonne De Wit vormden een mooi paar doch qua vlotheid was de sportleraar wel beter en natuur lijker. Lieve Stockman als Tante Irma speelde gemakkelijk en natuur lijk en had een zeer goede mimiek. Chantal Strens en Eddy Cockuyt brachten het er in een verzorgde taal flink van af en na wat ervaring op de planken gaat dat zeker nog veel beter. Dirk De Schrijver en Yvette Van Roy rondden het geheel voortreffe lijk af en pasten werkelijk voor de hun toebedeelde rol. Belichting door Eddy De Ridder, grime Anita De Wolf en Maria Van Roy en voorzegging door Yvonne Willems waren adekwaat en voor de goede gang van zaken kunnen we Ria De Ridder alleen maar feliciteren, vooral dan om het feit in deze moeilijke tijd van overbelasting en veeleisendheid van een reeds alles gezienhebbend publiek met een schare jeugdige, en thousiaste jongens en meisjes een dergelijk stuk te durven opzetten en het op briljante wijze voor het voetlicht te kunnen brengen. LH; Te Herdersem voerde de VKAJ in samenwerking mei De Vriendenkring het blijspel -In het vrolijk weerhaantje op.ljm)

De Voorpost | 1976 | | pagina 11