FILM BIJ ONS Usberen in het Oud Hospitaal JONGLERIEEN UIT MISTERO BUFFO: EEN BROK STERK TONEEL IVENS EN DE NYS IN PIETER COECKE 24 - 30-4-76 - De Voorpost Boze tongen zullen waarschijnlijk beweren dat ik U vorig week eens te meer flink bij de neus heb genomen. In plaat van «Three days of the Condor» stond er namelijk ee andere film op de Palace-affiche: «The Godfather, part ll> Dat is echter een jammerlijke vergissing geweest die dez keer door niemand voorzien was. Een erg jammerlijke vei gissing voor alle partijen: voor de mensen die gekome waren om «Three days of the Condor» te zien zowel al f voor de exploitant in kwestie, die in de publiciteitsblade t voor dezefilm reklame maakte doch hem op het allerlaatst 1 i nippertje vervangen zag door «The Godfather, part II». Oo i nog jammer voor diegenen die misschien geïnteresseer waren geweest voor het tweede deel van «The Godfathei maar niet wisten dat die op de affiche stond, ledereen bie< uiteraard zijn nederige ekskuses aan en gelukkig is er no niet zoveel verloren, «Three days of the Condor» zal bir nenkort zeker en vast opnieuw worden geprogrammeerc deze keer dan met meer sukses. Waren de vooruitzichten vorige week schitterend, dan zij ze deze week iets minder verscheiden. Cinema Alfa kunt l gerust links laten liggen en in cinema Feestpaleis krijt Terence Hill nog een weekje bij: «A GENIUS, TWO PARI NERS AND A DUPE» blijkt aldus aan de verwachtingen t voldoen. Het enige goede nieuws komt dus van cinema Palace, da£ kunt U gaan kijken naar: THE GREAT WALDO PEPPER van George Roy Hill (USA, 1975) met Robert Redford, Susan Saradon, Bo Brundin en B Svensson. houkunst zal wel nooit verdwij nen en hij blijft dit ook het meeste trouw. Als materiaal gebruikt hij net als vroeger wat in zijn onmiddelijke omgeving te vinden is: hout dat aanspoelde, een walrustand. het gewei van een kariboe... Met zijn mes snijdt hij, brengt het verhaal van een zeerob die hij achternazat en hem op het laatste nippertje was ontsnapt. Ook beelden van die andere werkelijkheid die naast het dagelijkse beleefde leven bestaat, de kleine wereld der geesten, de wonderlijke vogels die de blizzard doen opsteken, of het beeld van de geest die de visser tart. De Eskimo gelooft in de milde scheppende kracht der verbeelding. Hij is kristen ge worden maar de beelden van vroegere tijden blijven nawerken de wezens uit zijn sagenwereld. Bij voorkeur schept hij nochtans verkleinde afbeeldingen. De Eskimo kent de vormen van de zeehond, de beer en die vormen plaatst hij over in dood hout, in een verweerde ruggewervel van een walvis, in een stuk rendier gewei. Vroeger, eeuwen geleden maakte hij beelden om een prooi te lokken. Hij wist dat het dier net als hij een kwetsbare ziel had. De huidige Eskimo past zich aan zijn nieuw levensmilieu aan. Hij onderwerpt zich aan handel, nijverheid en ruil. De hedendaagse Eskimo werkt en schept meer en meer om den brode wat niet altijd gunstig effekt kan hebben. Officiële diensten hebben zich gemengd in de autentieke Eskimo beschaving, enerzijds om de teloorgang daarvan te beletten, en anderzijds voor het versprei den van kunst- en verbruiks voorwerpen van deze etnische groep. Zolang de kwaliteit er niet aan inboet is dit een aan te prijzen initiatief. Ook deze tentoonstelling in het Oud-Hospitaal werd ingericht met de hulp van de Canadese Ambassade. Alleszins een mani festatie om geen tweede keer aan voorbij te lopen. PAULBALMAN POOLKOLDER De Eskimo-kunstenaar is een jager, een visser. Hij maakt geen kunst om de kunst, niet om de estetische schoonheid. Hij doet aan kunst om zich bezig te houden, om een verveling weg te werken, om een lust naar luiheid te weren. De winter en de lange donkere poolnacht duren in het poolgebied ontzettend lang en dc afstanden maken het mense lijk kontakt ook niet makkelij ker. De Eskimo is meer dan wie ook op zichzelf aangewezen. Met mes en been en met een stuk aangespoeld hout vertelt hij heo hij leeft, lijdt, vrolijk is. Bij het bekijken van de tentoongestelde werken kunnen wij een traan verpinken bij het aanschouwen van de tragische omstandighe den van zijn harde leven: de honger die hem bedreigt, het bitterkoude klimaat. Vergeten wij dan maar niet dat hij de macht kent van de ironie, de scherts, de spot. De bijwijlen boertige grap is bijna steeds in zijn kunstwerken aanwezig: de gekke tronie van een beer die hem had gekwetst maar die hij tenslotte toch had overwonnen, het onbezonnen spel van een ondeugende jonge snaak die speelziek en uitgelaten een zeehondenjong achternazit. Dat alles niet opperbest gaat tijdens die donkere poolnacht kan je het best merken aan de opgewonden en nerveuze stem ming bij de Eskimo's. Dan laaien af en toe de gemoederen wel eens op vooral tussen eskimo's en Deense gastarbei ders. Als de poolnacht lichter wordt is iedereen weer ieders vriend. Dan smelt de poolkolder ook weg. Tijdens de winter wordt niet alle tijd aan de kunst gescherpt, de Eskimp's brengen hun jachtuit- rusting in orde, de vislijnen worden gerepareerd. Geen ogenblik wordt er nutteloos geleefd in het hoge noorden. MODERNETUDEN Sedert enkele jaren tekent de Eskimo, hij kent nu de grafiek ook als techniek. De beeld- Is er één volk dat fascinerender bij ons overkomt dan de Eskimo's, zowel bij jong en oud? We weten dat ze samenhokken metz'n 60.000 op de desolate ijsvlaktes die zich uitstrekken van West-Siberië tot aan de Oostkust van Groenland. We hebben wel al eens van iglo's gehoord. In vele natuurprogramma's wordt ons hun leven als één groot avontuur voorgesteld met mooie beeldjes van de plaatselijke fauna, de walrus, de zeehond en de gefokte rendieren. Deze nomaden, al leven er ook in steden, houden er een boeiende eskimo-kunst op na, al is dat dan een geïmporteerde term. De beeldende kunst beoefent de Eskimo al sedert ruim vierduizend jaar, wat door opgravingen bewezen werd. Waarom we van Eskimo-kunst mogen spreken trachtte vorig jaar een groots opgezette tentoonstelling te Brussel duidelijk te maken. Voor diegenen die onze hoofdstad, al dan niet ten kwade, mijden en dus niet de gelegenheid hebben benut om die tentoonstelling van dichtbij te gaan bekijken is er het goeie nieuws dat nu ook in Aalst, in navolging van Brussel, die tentoonstelling in ingekorte versie te bekijken valt in het Oud-Hospitaal (en loopt tot en met 23 mei). Dikke pelskleding is gewenst, vogel in speksteen Schepen Van Den Eede tijdens zijn rede bij de opening van de Eskimo Dit is geen beschouwende ten toonstelling over het leven van de Eskimo, hoe zij het rooien te overleven ginds hoog aan de Noordpool. Zij laat het publiek echter kennis maken met de meestal primitieve beeldende kunsten en de recentere grafiek van dit volk. Zoals bij vele natuurvolkeren was ook bij hen dit medium ontsproten ten behoeve van één of ander ritueel. Versieringen, spelen en aller hande gebruiksvoorwerpen zijn de meest voorkomende produk- ten die zij vervaardigden. Amu letten. harpoenpunten, knopen en naalden werden uit speksteen of narwaltanden vervaardigd. Stukken gelooide dierenhuiden werden tot kleding of zakken aan elkaar genaaid. Sneeuwbril- len met lange smalle openingen, om. sneeuwblindheid te- vermij den werden uit drijfhout of rendiergewei gesneden. Een der meest opvallende ken merken van de Eskimo is dat hij graag vertelt, hij houdt ervan te verhalen: om zich te bevrijden van eenzaamheid of vrees, om een herinnering te gebruiken als een bezwering tegen onheil waarvoor hij bevreesd is. Meestal beeldt hij eenvoudigweg de hem omringende wereld uit: Kunst.(jm een jachttafereel, vogels. Kunst maakte een onafscheidbaar deel uit van het leven zoals dit beleefd werd in een gemeenschap die zich tot een familie of een paar families begrensde en waar de tijd gedurende dagenlange win ternachten sinds lang haar relatieve belangrijkheid verloren had. Daarbij komt dan nog het feit dat er een paar decennia geleden geen geschreven Eskimo-kuituur was. geen boe ken. geen scholen, geen andere dan mondelinge overleveringen ofwel moest het beeldschrift noodzakelijkerwijze woord en zin vervangen. In de feestzaal van het HRITO in de Welvaartstraat had men woensdag 21 april in de haast een podium opgetimmerd, groot genoeg om Charles Cornette en Hilde Uitterlinden jonglerieën te laten uitvoeren. Schijnbaar zijn er mensen die een hekel hebben aan de Internationale Nieuwe Scène of aan het Humanistisch Ver bond, want verschillende afffches in de stad werden herhaaldelijk afgerukt. Of dit een van de redenen is dat de twee akteurs niet op zo'n denderende belangstelling van het Aalsterse publiek konden rekenen is een andere vraag. De honderdvijftig toeschouwers heb ben dubbel genoten van het spektakel. Na interne moeilijkheden is de In ternationale Nieuwe Scène van start gegaan met «Jonglerieën - uit Mistero Buffo. Twee spelers uit het gezelschap brengen een twee tal fragmenten uit dit gekende stuk dat spijtig genoeg nu niet meer loopt. Tenslotte heeft men een driehonderd voorstellingen gekend in Vlaanderen, Wallonië en Nederland. De jongleur uit de Middeleeuwen was iemand die zowel mime, als TENTOONSTELLINGEN Galerij S65,£red Bervoets tot 24 mei Galeri j Valerius De Saedeleer Paul Delvaux tot 3 mei Galerij PieterCoucke Jan De Nijsen Renaat Ivenstot 23 mei Galerij 't Apostelken Jong talent uit Vlaanderen en Wallonië tot 12 mei. Kultureel Centrum Affligem Kunst uit Indonesië en Miniaturen uit India tot 23 mei. Stedelijk Museum: Oud Hospitaal Eskimo Kunst tot 23 mei. VRUDAG 30 APRIL Zaal Okapi 20 uur kunstavond onder het motto «Zing de mei in» DaVidsfonds. Zaal VTI 20 uur «Beschuldigde sta op» door de Jong Catharinisten. regie Willy Van Boxstael. Keizershallen 30 april «31ste mei-avondfeest 1976» L.S.W. en P.V.V. Houtmarkt 19.30 uur koncert Harmonie Hand aan Hand. Volkshuis 20.30 uur Artistieke avond met Theo Mertens, John Lundfström, Koor Koninklijk Lyceum Oostende. Keidér Volkshuis 22.30 uur één mei bal. Zaal Madeion Mei Avondfeest P.P.B. Denderstreek Zaa Klaroen 20.30 uur verjaardagsbal met Jimmy Frey. Galerij 't Apostelken 20 uur opening: jong talent uit Vlaapderen en Wallonië. ZATJeRDAGI MEI 1976 Jeuadklub Terlinden Raffelgemstraat meifeest met jazz band. Volkshuis 10 uur 1 mei rede door Senator Willy Vernimmen. Volkshuis Houtmarkt 20.30 uur film »Vuisten voor de kanpnnen». Zaal Pax Erpe 20uur toneel «Ottode trouwe» KSA Erpe. Feestzaal Moorselbaan 20 uur, toneelgilde Hoger op met «Melinda». ZONDAG 2 MEI Feestzaal Moorselbaan 20 uur, toneelgilde Hoger Op met «Melinda». Zaal Pax Erpe 20 uur toneel «Ottode trouwe» KSA Erpe t Fabrieksken Pan 20 uur poppenkast «Zjau». den oitkommenden van den rozen Haai. Kapucienenklooster Marceliniklub 14 uur film voor de jeugd «Von Ryan's Express». MAANDAG 3 MEI1976 Feestzaal VTI Vakschoolstraat 20 uur gemengd door •Cantica Nova» vanTsjechoslowakije. Inrichting Alkuone. Feestzaal Stadhuis 20 uur «Concertavond» gegeven door het Belgisch Blazerskwartet. Ingericht door de Jonge Ekono- mische Kamer. CHARLES CORNETTE in de Jonglerieën uit Mistero Bujfo.(el) zang als de goochelkunst bedreef, de goochelkunst met woorden dan. Er werd op een fijnzinnige wijze met iets of iemand de draak gestoken. In het eerste gedeelte van het programma zagen wc de geboorte van de jongleur, een verhaal uit de 12*' eeuw dat vertelt over een man die met eigen mid delen iets tracht op te bouwen en ervaart dat dit eigendom op welke wijze ook, door de grotere heren afhandig wordt gemaakt. De kran tenverkoopster kwam in het vol gende nummertje bedrogen uit toen ze achter «de waarheid» van de krant kwam. Het werken aan de lopende band toonde niet al leen dc harde werkelijkheid, maar gaf ook een prachtig staaltje van akteerkunst. Het was trouwens het enige nummer waarin beide akteurs samen op het plateau stonden. Een plezante interpreta tie van de soberheidspolitiek kwam tot uiting in de bruiloft van Kana. In het tweede deel konden we weer het mirakel van Lazarus meemaken, suksesstuk uit Mis tero Buffo, verder nog het verhaal van een geleerde, de uitbuiting van de vrouw en een dierenver haal. Twee rasakteurs, Hilde Uitterlin den en Charles Cornette, hebben in de Jonglerieën, beslist een prachtprestatie geleverd. Om met zijn tweeën een volle avond én de aandacht van het publiek én artis tiek verantwoord werk verant woord werk te leveren moet men uit eerste klas hout gesneden zijn Dat het slechts de tweede maal was dat dit stuk voor het publiek kwam was enkel op het einde te bespeuren, ook al moeten we toe geven dat Charles Cornette nog niet zo vlot was met zijn bindtck- sten als verwacht. De Internationale Nieuwe Scène gaat in de loop van de volgende weken een drietal LP's opnemen, waarin een zeventig liedjes uit Mistero Buffo voorkomen. Hun volgende toneelproduktie is «Har lekijn, noch knecht, noch mees ter», een in comedia del arte stijl, totaal spektakel, waarin de rol van de kuituur wordt belicht. Oude teksten zullen aan de basis liggen van deze produktie. Wellicht zal het Humanistisch Verbond erin slagen ook dit to neelstuk naar Aalst te lokken en laat ons hopen dat de baldadighe den van enkelen die er hun plezier in vinden affiches te verscheuren, niet zullen vermogen dat de inte resse door dc toneelliefhebbers daardoor aan de matige kant blijft. Roel VAN DE PLAS Eens te meer een tentoonstelling die op treffende wijze gestalte geeft aan de dekadentie die een groot deel van onze kunstwereld teistert. Duizend en één artiesten zoeken of hebben gezocht naar een eigen taai en eens een aantal formalL.'iten geregeld zijn kunnen de galerijen instaan voor de verkoop van hun kunst. Helaas, van deze indruk konden we ons niet ontdoen bij het aanschouwen van het werk van bovengenoemde kunstenaars. De werken zelf zijn niet vatbaar vleet, in binnen- en buitenland. voor kritiek, want in de heden daagse kunst is alles toegelaten! Ivens gebruikt sobere vormen in een warmte-uitstralend koloriet. De Nijs is theatraal, inspireert zich op dingen van alledag, van B.H. tot fototoestel. Geen hyper- realisme. maar een zoeken naar beweging, naar verloop in de tijd. Daarmee zijn beiden gete kend. Ivens bezit een indruk wekkend palmares. Prijzen, se- lektics. en tentoonstellingen (in dividueel en in groep) bij de Zijn kunst is sterk, ongenaak baar. Goed. Van de tentoonge stelde werken schiep hij er negen gedurende dit jaar. Dit is ongeveer één om de veertien dagen (wij wijze van spreken!). Wij stellen ons de vraag: moet Ivens dan zo weinig moeite doen. of is het gewoon routine of... toeval? In elk geval, we staan erg wantrouwend tegenover derge lijke dingen, dit ondanks het originele karakter en het spe ciale effekt dat Ivens werk uitstraalt. In de grond kunnen we hetzelfde zeggen van Jan De Nijs. Hij is speelser in zijn werk en zeer dynamisch. Ook origi neel. Dit volstaat echter niet om ons volledig te overtuigen, want bij Jan hadden we opnieuw de indruk dat er een poging gedaan werd om «kunst te maken». De fantasie lijkt zowel bij Ivens als bij De Nijs meer in de materie te zitten dan in het hoofd van dc kunstenaar. Dat lijkt wel. ons inziens, een groot hiaat te zijn en is mede bepalend voorde dekadentie waarover we spraken. Och kom. voor de galerijen speelt dit alles toch geen rol... ANDRE DE GROF.VF We kennen George Roy Hill al langer natuurlijk, hij maak reeds twee enorme kassuksessen, te weten: 'Butch Ca sidy and the Sundance Kid' (Raindrops keep fallin' on rr head is een prachtige song uit deze film) en "The Sting'ee film die met een groot aantal (zeven?) Oscars werd tx kroond. Daarnaast maakte hij ook nog 'Slaughterhous five', naar mijn mening zijn beste film (die dus financie flopte). Niet te verwonderen dat deze man films kan blijvt maken. Robert Redford is natuurlijk ook al een referentie ik steek mijn bewondering dan ook niet onder stoelen banken. G R. Hill zocht zijn inspiratie deze keer in de sportvlieger Hij is trouwens zelf een fervent sportvlieger. Met zijn privl vliegtuigje toert hij geregeld rond in het Amerikaans zwerk. Het hoofdpersonage van zijn nieuwste film is Wald Pepper, in de geschiedenis bekend als de enige overlt vende van een berucht luchtgevecht met een al even b( rucht Duits piloot, Ernst Kessler. De eerste Wereldoorlog i net achter de rug en de gewezen oorlogspiloten zitte enigszins met de handen in het haar, de sociale wetgevin was toen nog niet zo uitgebreid als nu (in de VS is die altij al minder verstrekkend geweest trouwens en België is z( wat het paradijs op dit gebied) De koene Waldo wort aldus verplicht ander werk te gaan zoeken. Hij zegt zijj trouwe dubbeldekker echter niet graag vaanwei en dus slu hij zich aan bij een luchtdrkus, waar hij allerhande fratsen i de lucht moet uithalen. Schone liedjes duren echter nit lang, het cirkus bedankt voor zijn diensten en Waldo sta. weer op straat. Tenslotte komt hij warempel in Hollywuo terecht. Daar wacht hem een unieke kans; hij mag mee Een werken aan een film over de man die hem eens naar h< igei leven stond, de Duitse piloot Ernst Kessler. rer Alles bij elkaar een eerder sentimenteel verhaal, dat weinet maar zeker niet stroperig. George Roy Hill verstaat d (ar kunst om zijn publiek op een efficiënte manier te boeieikan gedurende de ganse tijd. Bovendien is alles wat U te ziei krijgt echt. Daarmee bedoel ik dan dat er geen trucage I: mee gemoeid zijn. Wanneer Robert Redford dus een wan ;er delingetje maakt over de vleugels van zijn tweedekker, da staat hij inderdaad ergens op een paar honderd meteren (veronderstel ik) hoog in de iucht op de vleugels van eeil9. echte tweedekker. Geen studiotruukjes dus. De fotografii »n van Robert Surtees is duizelingwekkend knap. (CINEMA PALACE) GUY DEL$1e Jan De Nijs en Renaat Ivens tijdens de opening van hun tentoonïa| ling.(cl) ioi

De Voorpost | 1976 | | pagina 24