Blijven spelen met ïeintnria I Vrije Tribune HET GEBEURDE IN UW STRAAT. GUIDO DE SAEGER PROCUREUR DES KONINGS TE DENDERMONDE 2 - 30-4-76 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. NOLS De interpellatie-Valkeniers over de lokettenregeling in Schaar beek heeft de nog sluimerende kamer van volksvertegenwoor digers na een zonnige Paasva kantie is dat normaal meteen klaarwakker gemaakt, alhoewel de stormwind die zij aankondig de in feite niet veel meer geworden is dan een voor dit tijdstip van het jaar aanvaard bare aprilse gril. Dat was zeker niet te wijten aan de ernst van de besproken zaak, maar wellicht veel meer aan het politieke gew icht van de VU - interpellant Na de vrij lange interpellatie van de heer Valkeniers, die herhaal delijk werd onderbroken door vooral Franstalige leden van de oppositie, kwam eerste minister Tindemans aan het woord. Wat vooral opviel in zijn antwoord was het feit dat hij geen enkele juridische kneep moest gebrui ken in zijn benadering van deze steeds meer ergerende zaak. Juridisch kreeg de lokettenzaak van Schaarbeek op 19 maart jl. haar beslag door het arrest van de Raad van State dat de organisatie van de loketten (6 voor de Franstaligen, 2 voor de vreemdelingen en 1 voor de Nederlandstaligen) in strijd ver klaarde met de wet. De beslis sing van het Schaarbeekse college, daterend van 1971werd aldus vernietigd en beroep tegen dit arrest is niet meer mogelijk. De wet voorziet twee aanmanin gen door de minister van Binnenlandse Zaken en als die geen resultaat opleveren kan burgemeester Nols door de koning worden afgezet. Het antwoord van de premier was nuchter, koud en zakelijk, heel zijn betoog was in beschul diging stellen van de Schaar beekse burgemeester en een aankondigen van een spoedige sanctionering van de bestaande onwettelijkheid. Leo Tindemans heeft op die manier openlijk de houding veroordeeld van het R.W. en de P.L.P.. die voor de gelegenheid hun broederliefde voor het Fransdolle F.D.F. hebben tentoongespreid. In de gegeven omstandigheden kun nen wij deze moedige daad van de premier alleen toejuichen. Naast en achter de juridische bekvechterij over de zaak - Nols staat immers de realiteit van de Schaarbeekse burgemeester. In de politiek afwikkeling van deze zaak moet men er rekening mee houden dat wij. om de woorden van de eerste minister te gebruiken, leven in een rechtsstraat. d.w.z. dat wij de ons ter beschikking staande rechtsmiddelen moeten aan wenden. Dat is gebeurd e;i het is maar goed ook. Zelfs de Volksunie heeft haar tevreden heid uitgedrukt over de manier waarop de hele zaak werd aangepakt... Betreurenswaardig is evenwel de onhandige of moeten we zeggen opportunistische houding van zowel het R.W. als de P.L.P. die. als regeringspartner, een toe stand hebben geschapen waar van de gevolgen moeilijk te voorspellen zijn. We zijn er stellig van overtuigd dat deze twee partijen, door hun on verantwoorde stellingname in de Nóls-affaire. een gesprek van gemeenschap tot gemeenschap zoniet onmogelijk dan toch meindig veel moeilijker ge maakt hebben. Ondanks dat alles is het evident dat de regering de uitvoering van het arrest niet op de lange baan mag schuiven. Als zij dat zou doen zou Nols op 10 oktober zeker te voorschijn komen als triomfan telijke overwinnaar die aan alles en iedereen het hoofd biedt, met de glans van de onoverwinne lijkheid over zich. Men mag inderdaad niet toegeven aan politieke motieven die de Vlaamse geloofwaardigheid ernstig in het gedrang zouden brengen. Fr is dus geen enkele reden om aan de uitvoering van het arrest van de Raad van State te vertragen. Ondanks de moge lijke politieke gevolgen is er geen alternatief. Dat weten Leo Tifklcmans en de C.V.P. maar al In goed. THEO VAN SANTEN Arrond. Voorzitter CVP-Jongeren EEN MOEILIJKE EEN MEI De problemen die aan de avond van één mei de sociale beweging in dit land voor zware moeilijk heden en verantwoordelijkhe den stellen, zijn zelden zo groot .geweest. Er zijn niet enkel de gesels van werkloosheid en inflatie, door de ekonomische crisis veroorzaakt, maar er is tevens de visie op deze problemen die in de beide taalgemeenschappen van ons land ver uiteenlopend is. Langs Vlaamse zijde zijn vak bonden en patronaat bereid tot overleg met de overheid om binnen een sociale markteko- nomie een oplossing te zoeken. Langs Waalse zijde is men daarentegen van oordeel dat een ekononiisch staatsdirigisme met een oppermachtige overheid de oplossing is. Wij staan zodoende voor twee verschillende beleids opties. Dat verschil in opvattin gen dreigt niet alleen kloof te drijven tussen de gemeenschap pen. maar tevens de eenheid van vakbonden en organisaties aan te tasten zoals waarnemers konden ervaren op het kongres van de kristelijke vakbewegin gen. Dat deze evolutie verster kende gevolgen zal hebben, ook op andere terreinen, is vanzelf sprekend en o.m. op het vlak van de budgettaire en fiscale politiek Eén mei 1976 kan men niet langer meer denken in termen van klassenstrijd. Men moet realistisch genoeg zijn dat men zijn eigen welvaart niet ten geschenke krijgt, maar dat men ervoor moet werken en inspan ningen leveren. En het welzijn voor werkgevers en werknemers is de beloning van de inspanning en de inzet. Maar dat welzijn moet ook in overleg worden opgebouwd. Daarbij zal inspraak en mede zeggenschap een voorname rol spelen. De opvatting over de onderneming moet herdacht worden in de geest van een deelgenootschap van arbeid en kapitaal. De onderneming, de staatshervorming, de ekonomi sche sturkturen moeten evolu eren naar meer aangepaste en Humaine dimensies. DIANE D'HAESELEER ZELFBESTUUR VOOR VLAANDEREN EN WALLONIË De kongressen van het VEV en van het ACV zijn, elk op hun manier, tot het besef gekomen dat er tussen Vlaanderen en Wallonië diepgaande mentaliteits verschillend bestaan en ene verschil in visie dat op elk denkbaar terrein tot uiting komt. Wij zijn ons daarvan reeds geruime tijd bewust,-maar dit besef dringt vandaag ook steeds meer door in kringen die voorheen vaak de nei ging vertoonden onze fun damentele gemeenschaps problemen nogal gemakke lijk af te wimpelen met de dooddoener «taalkwesties». Een dagelijks aangroeiende groep van Vlaamse paUoQns en van Vlaamse vakbonds mensen kómen tot de vast stelling dat zij de problemen rond werken, wonen en wan delen in onze samenleving op een andere manier zou den aanpakken dan de Wa len. En zij zijn er steeds meer van overtuigd dat dit voor onze maatschappij, en zeker voor onze Vlaamse ge meenschap, ook bevredi gender resultaten zou ople veren Nu ervaren zij de andere kijk en benaderingswijze van de Walen, die hen vaak geheel of ten dele worden opge drongen, dikwijls als hinde rend of het stuurt hen wegen op die zij niet wensen te bewandelen. De Walen wor den op hun beurt al evenzeer geïrriteerd door de Vlaamse houding op velerlei gebied. Vlamingen en Walen voelen zich allebei gefrustreerd. Zij zijn lotsverbondenen, jawel, maarzoals mensen die naar de vrijheid vluchten, maar met een ketting aaneenge- klonken blijven. Binnen de unitaire staat Bel gië, die door Eyskens welis waar officieel voorbijge streefd werd verklaard, maar nog lang niet dood is, on danks het pseudo-regiona- listisch gesleutel van de jongste jaren, ervaren wij de Walen als een blok aan ons Vlaamse been. Zij verhinde ren de Vlaamse natie zich te ontplooien en te ontwikke len naar eigen inzicht en volgens eigen tempo. En ik ben ervan overtuigd dat vele Walen, die een gezond zelf bewustzijn bezitten en nog op eigen kracht en mogelijk heden kunnen vertrouwen, de Vlamingen al evenzeer als een blok aan hun been ervaren. Wat de VEV-ers en de AVC- ers vandaag aanvoelen, ver woordde André Renard van uit zijn maatschappijvisie reeds 15 jaar geleden. Men moet 'naties, die op vele t terreinen verschillende we gen opwillen, niet tegen hun zin aan elkaar geketend wor den. Precies daarom zijn wij al zolang overtuigde voorstan ders van een eerlijk federa lisme. de meest perfiede tegen standers van een werkelijke pacifikatie tussen onze ge meenschappen zijn zij die, met het drogargument dat «nationale solidariteit» heet, de onbevredigende si tuatie van nu willen besten digen. Laat de Vlamingen en de Walen vrij hun weg gaan en vanuit de vertrekbasis van een werkelijke autonomie zullen zij in federaal verband hechter samenwerken dan nu mogelijk is. Zonder dat de ene natie zich gehinderd of geparasiteerd moet voe len door de anderen. Paul Martens 1 MEI 1976 HET VERZET GROEIT! Bijzonderste kenmerk van deze tijd: de steeds scherper worden de algemene krisis van het kapitalisme. Zee zeker, het is nog lang niet dood. De enkele duizenden financiële machtspo tentaten die langs de weg van hun multinationale onderne mingen in feite de kapitalis tische wereld regeren, willen hun macht nog uitbreiden en de kosten van de huidige moeilijk heden door de werkende bevol king doen dragen. Maar het verzet groeit met de dag, ook in ons land. Net zoals bij een militair kontlikt, is het echter voor de kleine man niet steeds gemak kelijk van op zijn post, daar ergens in de voorlijn of in de achterlinie, het ganse gebeuren en de evolutie ervan te volgen en te begrijpen. Vooral dan niet, wanneer hij zelf klappen te inkasseren krijgt, wanneer hij onder de bestendige druk van de dagelijkse leugen- en misle:- dingskampagne van het allesbe heersende grootkapitaal, door eigen zorgen gekweld, geen oog meer heeft voor het natonaal en het wereldgebeuren. En noch tans ook wanneer men niet blind is voor bepaalde negatieve gebeurtenissen, moet men reeds bij een vluchtig onderzoek van de ontwikkeling op sociaal en politiek gebied vaststellen, dat al wat en wie zich in de wereld tegen het tfen top gedreven kapitalistisch systeem van on derdrukking en uitbuiting ver zet. met de dag groeit. Met de plaatsruimte waarover we hier beschikken, willen we ons bij wat ons onmiddellijk omringt beperken. Dat men maar de vergelijking make tussen de meestal mekaar be- kampende vakbonden van vóór de tweede wereldoorlog, en het huidige vakbondsfront, zelfs met de nog steeds bestaande meningsverschillenen tegenstel lingen. Het gewicht van de georganiseerde werkers in het sociaal en politiek leven van ons land heeft er onbetwistbaar enorm bij gewonnen. Het sociaal bewustzijn groeit. Meer dan veertig procent van de bij een opiniepeiling van Uniop ondervraagde mensen, hebben een goede maand geleden ver klaard. dat ons ekonomisch systeem drastisch moet gewij zigd worden. Ongetwijfeld blijft het politiek bewustzijn daarop ten achter, de lijn in de richting van de bestaande partijen wordt in veel mindere mate bewust doorgetrokken. Maar het roert overal. Och ja. het is een feit dat de grote meerderheid van ons volk, en vooral ons Vlaamse volk. nog niet klaar ziet in wat de Kommunisten sociaal en poli tiek willen, nog niet begrijpt wat wij als onze taak beschouwen en wat onze onbetwistbare bijdrage is in onze evolutie, in deze hogere sociale, poltieke en morele bewustwording in de dagelijkse strijd. Wij worden nog teveel gezien en beoordeeld doorheen wat de anderen, en dan zeer dikw ijls de klassevijan den van de arbeidersklasse, over ons. kommunisten, zeggen en schrijven. Maar is dit doorheen de geschiedenis niet steeds het geval geweest voor allen die de weg naar een betere wereld wilden openen? En nochtans w aren zij het die, zelfs vergissin gen en utopieën, het bij het rechte eind hadden, aan wie de verdere ontwikkeling gelijk heeft gegeven, tegen de zwijgen de meerderheid in! Wij zetten door! Laat Kissinger maar bazelen over de onduld bare tegenwoordigheid van kommunisten in West-Europese regeringen. Laat men maar pogen met C.I.A.-, Lockheed, Gulf..en andere dollars anti-kommunistische kam- pagnes op te zetten. De kapi talistische vrucht is overrijp, dus ver rot. De plaasters op een houten been verdrogen vluggen dan ooit voordien, en politiek bewustzijn en doorzicht bij de werkers groeien. Zo zal ook de waardering groeien voor het onbaatzuchtig, verantwoord en moreel hoogstaand streven van degenen die, ook bij vervolgin- J gen. broodroof, martelingen en moord, nooit gekapituleerd hebben. Het is met verhoogde strijd baarheid. met toenemend ver trouwen en zegezekerheid, da 'n<^ de Kommunisten mei 1976 zullen vieren. Werkers demo- kraten en vooral gij, jongereiien sluit aan. Wij zetten konsekwentu<^ door! RAY DE SMET mg In de Erembodegemstraat kwam het tot een aanrijding tussen de motorrijder W. Hae- geman en de fietster M.A. De Pelsmaeker uit Erembode- gem. Beiden werden gewond. De wagen van Frangois Hobbels werd aan zijn woning gestolen. De eigenaar diende klacht in. Zijn wagen werd later terug gevonden aan het Wijn- gaerdveld. In de herberg Rolls Royce kwam het tot een vechtpartij tussen Jan en Ronald C. De broers die wat te diep in 't glas gekeken hadden, werden in het rijkswachtkantoor weer nuchter. Brand brak uit in één der kamers van de woning Bevrij dingsstraat 11. De brand was ontstaan door de schouw. De brandweer was spoedig ter In de Lefèverestraat ont stond brand aan de personen wagen van Alfons Ruyssinck, Geraardsbergsesteenweg. De brandweer had het vuur snel onder kontrole. Niettemin was aan de wagen veel schade. In een woning aan de Moorselbaan 126 brak even eens brand uit aan de schouw. De brandweer kon de brand spoedig omschrijven. Nog een schouwbrand brak uit in een woning Pastoor Lau- werijsstraat 16. Het vuur kon hier ook spoedig geblust wor den. Tijdens de zaterdagmarkt werd Aline Cardon uit Aalst door gauwdieven van haar handtas beroofd. De tas be vatte niet minder dan 120.000 fr. Bij de politie werd klacht in gediend. De brugwachter van de Zeebergbrug Frederik Mon sieur werd aangereden tijdens de uitoefening van zijn werk, door de personenwagen, be stuurd door Lutgart Seghers. De man werd gewond. Bergenmeersen kwam het tot een hevig vechtpartij tussen V.V.S. O.V. De rijkswacht diende tus senbeide te komen. Tijdens de nacht van vrijdag op zaterdag werd deze wagen Dendermondse Steenweg tot een hoop schroot herleid.(el) Naar aanleiding van onze bijdrage omtrent «Teinturia» in «De Voorpost» van 16 april jl., stellen we vast dat Ray De Smet in het blad «Tegenmacht» een K.P. informatieblad voor het bedrijf Teinturia, de situatie opnieuw scherp stelt. De visie is open en eerlijk en niet onbelangrijk, gelet op de evoluties die zich de laatste dagen opnieuw voordoen, gezien in het licht van Vitapack. Los van elke partij of vakbondskaart citeren wij uit «tegenmacht»: UKWIDEREN OM TE HEERSEN Men moet meer dan naiëf ge noeg zijn om te gaan denken, zo schrijft Ray De Smet, dat wanneer Teinturia in 1964 onder het beleid kwam van de groep «Alsberghe en Van Oost», de bedoeling van deze groep zou zijn geweest van Teinturia een bloeiend bedrijf te maken. Teinturia was een konkurrent. AVO was opzich zelf maar een afhankelijke groep van Gillet- Thanon uit Lyon in Frankrijk, groep die later de naam kreeg van Pricell France. Men moet het ganse gebeuren zien tegen de achtergrond van het Europa de groot kapitalisten Groeperen kon- centreren, door rationalisatie en «werkverdeling» arbeids krachten uitschakelen, meer winsten maken en meester worden op de markt. Dit is niet alleen de wil van de heren die aan de kapitalistische top staan, dit is de wet van het kapi talisme zelf. De kleineren ope ten om niet opgeèten te wor den! Zeker, er werd nog flink wat geproduceerd Waarom niet zolang het winst oplevert? Maar op de meer en meer be heerste markt begint de «werk verdeling» Er was niets mis met het beleid van Teinturia. In Lyon was het zo gewild, voorzien en beslist. En niet voor Teinturia alleen! En ook niet in België alleen! Belgo-Suisse te Vilvoorde is sedert twee jaar gelikwideerd en wie 'n beetje geheugen heeft zal zich herinneren dat wij daar in ons maandelijks be drijfsblad «tegenmacht» op gewezen hebben, en ook be kend gemaakt hebben, dat bij de trust de wil bestond om Teinturia in de komende twee-drie jaar op te doeken. Wij willen er trouwens ook nog aan toevoegen, dat wij K.P. Aalst het zijn. aldus Ray De Smet, die de beruchte wa terkwestie het eerst openbaar hebben gesteld, maar... dat wij er toen ook op gewezen heb ben, dat vanwege degenen die inzake Teinturia over wel en wee beslisten, niet alles zuiver was. De ekonomie van ons land wordt met geleid door de rege ring; schrijft Ray De Smet. Zij wordt geleid door de heren van banken en trusts. Of is het niet waar misschien dat subsidies en leningen worden gegeven om te rationaliseren dus om af dankingen en meer winsten in de hand te werken? Men zal ons natuurlijk zeggen, dat wanneer dit niet gebeurt de ondernemingen in kwestie niet kunnen konkurreren en dus in gevaar komen. Inderdaad, maar ook de konkurrent of dit nu in België is of in het bui tenland strijkt ook gemeen schapsgelden op, rationali seert eveneens en maakt meer winst. De verliezer is de wer ker. Wat daar tegenover moet ge steld worden, is een ekono misch beleid gericht op werk verschaffing en bevrediging van de behoeften van de MENS. Zo eenvoudig is het, inderdaad. Maar het stelt me teen het ganse kapitalistische systeem op losse schroeven, vermits dit uitsluitend is gericht op winst. TEINTURIA WERD EN WORDT SYSTEMATISCH AFGEBROKEN Alle cijfers bewijzen het: Tein turia gaat dezelfde weg op als andere bedrijven door dezelfde trust ingepalmd. Waren het onbekwamen de verschillende bedrijfsverantwoordelijken die op onbeschofte manier weg gestuurd werden, nadat zij in bepaalde gevallen zelf ande ren hadden helpen likwideren. Natuurlijk niet. ook dat was een aspekt van de ontmanteling van Teinturia. Waarbij ook ge zegd moet worden, dat door de Franse bazen, zoals door Amerikaanse en West-Duitse elders, en wellicht door Belgi sche elders, met de wetten geen de minste rekening werd gehouden Werken er nog honderd men sen op Teinturia? Wij betwijfe len het. Maar duidelijk is voor iedereen, dat men stapsge wijze aftakelt om aldus onder meer ook de uitbetaling van al te hoog sluitingsgeld uit de weg te gaan. Er wordt gewaagd van sluiting in oktober, en men weet al te zeggen dat de pre mie Major 65 zou bedragen. Waarom slechts 65 WAAROM WORDEN DE ZAKEN NIET SCHERPER GESTELD? De KPB heeft de eis gesteld dat sluitingen zes maanden op voorhand zouden worden aan gekondigd, zo schnjft Ray De Smet en gaat verder: Wij blij ven alleen staan Anderzijds herinneren wij ons hoe de vak bonden bij de sluiting van de Filature et Filteries Impériales, de bazen knusjes hun stock hebben laten opwerken. Wat is men zinnens voor Teinturia vraagt deze gezaghebbende auteur zich af. Wij kunnen niet akkoord gaan met het spelletje dat nu door AVO en de Franse trust met Teinturia wordt gespeeld. Stelt men zich dan de vraag niet wat dit betekent voor de arbeiders en bedienden die reeds jaren nu dag-in-dag-uit tussen hoop en vrees leven? De bazen hebben wettelijk het recht van de werkers bepaalde presta ties en waarborgen te eisen. De werkers ook, en heel wat meer dan honderd jaar gele den! En naar onze mening nog lang niet genoeg schrijft Ray De Smet die verder gaat met de markante opmerking: Er moet dus vanwege de vak bonden klare wijn geëist wor den, Fadecum-Friac is begin 1976 het jongste bewijs ge-Lik weest van patronale manoeu-r vers en willekeur. Laat het in!c' het Aalsterse het laatste zijn.r en dat een voorbeeld genomen"n wordt aan wat in andere westen van ons land aan dy-t namische strijdvaardige initia- |^s tieven wordt genomen. H, In «tegenmacht» besluit Rayje/ De Smet: Arbeiders en be-ev dienden, mannen en vrouwen, jen laat u niet één voor één af ma- (en ken. Eis een algemene vak-je v bondsvergadering van hetjan ganse personeel en een klare |0k en duidelijke stellingname. L>n) Doorheen tientallen jaren wer- ww ken en winsten opstapelen Ege voor het patronaat, is Teinturianee ook van u en hebt ge recht opLg, een menswaardige behande- et lin9- |«i >E! )R< In opvolging van de h, Simon De Maesschalck, die enige tijd gele den schielijk overleed, werd op woensdag jlde h. Guido De Sae- ger benoemd tot Procureur des Konings aan de Rechtbank van Dendermonde. De nieuwe procureur is 'n ras echt Dendermondenaar. Hij is in de Denderstad geboren op 3 okto ber 1930 en liep er school in het H. Maagdcollege waar hij zijn studies beëindigde op 14 juli 1948. Op 10 juli 1953 promo veerde hij tot doctor in de rechten aan de Rijksuniversiteit van Gent, maar behaalde ondertussen, reeds op 1 oktober 1952 met onder scheiding de licentie in de 'crimi nologie aan dezelfde universiteit. Van 1 oktober 1953 tot 1 mei 1955 volbracht hij zijn legerdienst als reserve-officier bij de militaire politie. Van 4 juni 1955 tot 26 juli 1961 deed hij onafgebroken stage op het parket van de Procureur des Konings te Dendermonde, en was hij tevens advokaat bij de balie. Op 26 juli 1961 begon zijn loop baan in de magistratuur, want dan werd hij benoemd tot Substituut procureur des Konings bij de rechtbank van eerste aanleg te Dendermonde. Acht jaar later, op 18 april 1969 werd hij aangewe zen om het ambt van Eerste Substituut-procureur des Konings waar te nemen bij dezelfde recht bank. Hij zou er echter niet lang blijven. Bij Koninklijk Besluit van 21 mei 1970 werd hij be noemd tot Substituut-generaal bij het Arbeidshof te Gent. Een Mi nisterieel Besluit wees hem aan als magistraat bij de documenta tiedienst van het Hof van Cassatie te Brussel op 5 juni 1974 pit >il g Na een afwezigheid van amper r0f zes jaar keert de h. De Saeger dus(ra terug naar de Dendermondse pi- rechtbank als Procureur des Ko-fet nings. De nieuwe Procureur is het hoofd [r van een kroostrijk gezin, woont tt Dendermonde en is lid van i" Raad van beheer van de v.z.w. «Blijdorp», zodat hij zich ook op F het sociale vlak beweegt. HijU komt trouwens uit een bekende L|t Dendermondse familie. Zijn va- L der, de h. Jules De Saeger, was|on jarenlang bureelhoofd op het Dendermonds stadhuis. Wij zijn ervan overtuigd dat de I aanstelling van de h. De Saegerl die tenslotte een zeer jong procu-1 reur is, zal bijdragen tot de goede i werking van de Dendermondse rechtbank. Hij is van mening dat de justitie dichter bij het volk moet staan. «De rechtbank mag geen duister, dreigend gebouw zijn,» zei hij «maar moet integraal deel uilmaken van het leven van elke dag. De justitie moet humaan en volks zijn». icP MEDEWERKERS ATTENTIE! Nogmaals verzoeken we onze medewerkers hun kopij zo mogelijk al op maandag- morgen bij de redaktie te bezorgen. Wal betreft «niet- tijdsgebonden- reportages wordt met nadruk verzocht om de teksten reeds tegen de donderdagmorgen of rijdag te bezorgen. DE REDAKTIE

De Voorpost | 1976 | | pagina 2